S)e &2idte(3oii/fcmit 9i WISJINSKI'S CONCESSIE Wisjinski's plan afgewimpeld Frankrijks jongste premier Britse razzia in de zone van Suez „Kanonnen, machines en boter' DONDERDAG 17 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12487 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kanonnen, machines en boter Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 T^OEN WISJINSKI enige dagen ge- leden zijn voorstel deed in de po litieke commissie van de Verenigde Naties te Parijs, werd dit met ge mengde gevoelens ontvangen. De eerste reactie was verrassing we gens de concessie, welke daarin ge daan werd, doch de onmiddellijk daarop volgende was de bedenking, dat zelfs deze concessie niet vol doende zou zijn om door het Westen te worden geaccepteerd. Wisjinski was n.l. bereid om tege lijkertijd met het onvoorwaardelijk verbod van het atoomwapen een per manent-controle-systeem te aanvaar den. Tot nu toe hebben de Russen steeds geweigerd om een gelijktijdige con trole te aanvaarden. Zij wilden eerst een verbod van alle atoomwapens en daarna zouden zii dan wel eens praten over een controle op de nale ving van dat verbod. De Westelijke mogenheden 0 waren begrijpelijk niet be reid om daarin te trappen, omdat men vreesde, dat die bespre kingen over een controle achteraf eindeloos gerekt zouden worden en tenslotte toch op niets zouden uitlo pen. Over de nieuwe concessie van Moskou valt te praten, want de aan nemelijkheid er van hangt af van het antwoord op de vaag, hoe het con trole-systeem, dat dt Russen zullen willen aanv larder, er uit zal zien. Het vaststellen van de omvang en de bevoegdheden van deze controle is het werk van de pas ingestelde ontwapeningscommissie, zodat het in de lijn ligt, dat de politieke com missie waarschijnlijk vandaag nog zal besluiten om Wisjinki's voor stel te verwijzen naai deze ontwa peningscommissie. Grote verwachtingen heeft men er niet van, want dt Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Ache- son heeft gisteren reeds verklaard, dat het z.g. nieuwe Sovjet-Russische .ts anders is dan.de oude „afgestofte en opnieuw inge diende" voorstellen Het grote verschil tussen de Wester se opvatting var het atoomwapen verbod en die van de Russen is, dat het Westen een internationaal or gaan wenst, dat al het atomisch materiaal in bezit zou hebben en zou beheren. Met andere woorden: al het atoommateriaal zou onttrokken moeten worden aan de zeggenschap van de diverse regeringen. De Rus sen daarentegen willen de nationale regeringen in het bezit laten van het atoommateriaal met de belofte dat zij dat materiaal niet voor oorlogs tuig zullen gebruiken. „Daar hebben we niets aan", zegt Acheson, want dat zou een verbod op papier bete kenen en welke garantie zullen wij hebben, dat de Sovjets hun atoom bommen werkelijk zullen afschaffen. Het ijzeren gordijn is dicht genoeg om er een paar achter te verbergen, terwijl Rusland zo groot is, dat er gemakkelijk een paar atoomfabrieken in „verloren" kunnen gaan. Hoe zal men dat kunnen controleren?" In elk geval is er een teken van toenadering, al lijkt dit op het ogen blik meer schijn dan realiteit. De mogelijkheid is echter niet hele maal uitgesloten, dat, nt Moskou eenmaal één stap op de brug heeft gezet, het ook verder zal komen. En daarom lijkt het 't beste, dat de ont wapeningscommissie er maar eens rustig op gaat zitten broeien (de vergaderingen zijn in deze commis sie niet openbaar) en 'dan zullen wij wel zien wat er ten slotte uit komt. Oud voorstel „afgestoft en nieuw opgediend" Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft het nieuwe Sovjet-plan ter controle van atoomwapens ter zijde geschoven met de opmerking, dat het oude voorstellen bevatte, die voor deze gelegenheid „afgestoft en opnieuw ingediend" waren. Onderwijl maakte de Amerikaanse afgevaardigde Ernest Gross in de politieke commissie der Verenigde Naties te Parijs bekend, dat de Verenigde Staten belangrijke voorstellen zullen voorleggen aan de nieuwe ontwapeningscommissie van twaalf mogendheden. Deze commissie, aldus Gross, die haar werkzaamheden op 10 Februari zal beginnen, moet het bewijs leveren voor de goede trouw van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie op het stuk van ontwapening. Acheson verklaarde op zijn weke- der, dat geen stelsel van inspectie lijkse persconferentie te Washington, op zichzelf, zoals de Sowjet-minister dat de Algemene Vergadering der j van Buitenlandse Zaken had voor- V.N. reeds haar goedkeuring had gesteld, een doeltreffend verbod van gehecht aan een ontwapeningsstelsel atoomwapens kon waarborgen, en een commissie in het leven had j De Amerikaanse regering had de geroepen om dat uit te voeren, te- j jongste Sowjet-voorstellen zeer zorg- gen alle verzet van Sowj et-rij de in. i vuldig bekeken en was tot de slot- De Amerikaanse minister zeide ver- J som gekomen, dat de met veel ophef aangekondigde concessies ongeluk kigerwijs meer schijn dan werke lijkheid zijn. De Sowjets wilen al leen een verbod op papier, zonder de verzekering te geven, dat zij toe zullen stemmen in een doeltref- I fend controlestelsel, dat een verbod Het Russische ministerie van bui- I zou afdwingen aldus Acheson. Acheson zei, dat de Sowjets, zelfs inzake de Bewegingsbeperking in Rusland tenlandse zaken heeft bepaald, dat buitenlandse diplomaten zich voort aan niet verder dan veertig kilome ter van Moskou mogen begeven. De Russische regering bepaalde in 1948 dat buitenlandse diplomaten, inspectie, zich zouden kanten tegen de inmenging in bin nenlandse aangelegenheden van elk land, zodat de Sowj et-Unie „met een hand blijkt te willen geven, die zich verder dan vijftig kilometer j Wat zij met de andere hand weg- van Moskou wilden verwijderen, de neemt". Een hoofdvereiste in dit op- Russische autoriteiten tevoren bij- zicht, aldus Acheson, is een bepa- zonderheden over hun voorgenomen üng in het plan, dat door de meer- reis moesten mededelen. i derheid van de V.N. gesteund Voorts is een lijst van 22 andere j wordt, voor de oprichting van een Sowj et-Russische steden bekend ge maakt, waarin reizen voor leden van de diplomatieke kolonie is ver boden. Behalve de beperking van 40 km. zijn voorschriften voor rei zen in sommige voorsteden gegeven. Nog vele Duitsers in Rusland gevangen Dr. Adenauer heeft in de West- duitse bondsdag meegedeeld, dat er zich nog tenminste 106.000 Duitse krijgsgevangenen en 170.000 Duitse burgers in gevangenschap in de Sovjet-Unie bevinden. De burgers waren allen gedeporteerd na de oor log. De kanselier zei, dat de regering deze cijfers had verzameld met hulp van het Rode Kruis en de opspo ringscommissie van de Evangelische kerk. Een volledig rapport zou bin nenkort aan de Verenigde aNties worden voorgelegd. Adenauer herin nerde er aan, dat de Russische auto riteiten hadden beweerd, dat alle Duitse krijgsgevangenen, op enige duizenden oorlogsmisdadigers na, naar hun land waren teruggezonden. Naar verwacht wordt zal Frank rijk vandaag een nieuwe premier hebben in de persoon van de 44-ja- rige leider der radicalen, Edgar Faure. Na zes dagen onderhandelen heeft deze politicus de opdracht van presi dent Auriol om een kabinet te vor men aanvaard. Het staat wel vast, dat hij vandaag in de Nationale Ver gadering voldoende steun zal krij gen en dan aan de slag kan gaan. Faure is minister van justitie in het aftredende kabinet en spreekt vloeiend Russisch. Hij zal de jongste minister-president zijn, welke Frank rijk ooit gehad heeft. internationaal ccontrole-orgaan, dat alle atoommaterialen en alle facili teiten, om zulke materialen in ge vaarlijke hoeveelheden te gebrui ken, zou bezitten en beheren. In de poli';ekp "omn->:r--i- Pa rijs is een Westelijk voorstel aan de orde om het nieuwe Sowjet-plan voor ontwapening, waarbij een ver bod van en een controle op atoom wapens zouden samenvallen, naar de ontwapeningscommissie te ver wijzen. NIEUW KOGELVRIJ VEST. Het Amerikaanse leger maakt be kend, dat de volgende maand 1.400 kogelvrije vesten van nieuwe make lij in Korea in de praktijk beproefd zullen worden. De vesten wegen slechts vier kilo gram. Zij kunnen revolver kogels van het kaliber 45/100 tegenhouden en zijn bestand tegen granaatscherven, afkomstig van een ontploffing op een meter afstand. De samenstelling bestaat uit een aantal lagen nylon en een materiaal, waarvan de samenstelling niet be kend gemaakt is. 5)e nieuwe ffielg.i6.cfie ieg.eüng. De nieuwe Belgische regering heeft vóór de eerste kabinetsraad gelegenheid tot fotograferen gegeven. Gezeten v. 1. n. r. de heren P. W. Segers '.Ver keerswezen), J. Duvieusart (Economische Zaken), p. van Zeeland (Buiten landse Zaken), J. van Houtte (Eerste Minister), A. E. Janssen (Financiën), J. Pholien (Justitie) en O. Behogne (Publieke Werken). Staand v. K n. r.: de heren A. Coppe (Wederopbouw), L. Moyersoen (Binnenlandse Zaken). P. Harmei (Onderwijs), C. Hegea (Landbouw), Van den Daele (Arbeid), A. Dequae (Koloniën), A. de Taeye (Volksgezondheid), E. DegTeef (Lands verdediging) en J. Meurice (Buitenlandse Handel). EGYPTISCHE GENERAAL GEVANGEN Een Egyptische generaal is gisteren met zijn staf en 160 politieman nen door de Britten gevangen genomen na een uitgebreide razzia op twee dorpen in de Suezikanaalzone, Tel el Kebir en El Hamada, van waaruit guerillastrijders dit weekeind aanvallen op Britse troepen had den gedaan. Ongeveer 30 man politie werden later teruggevonden om de orde in de plaatsjes te handhaven, maar de rest blijft voorlopig in hechtenis. Volgens een Brits communiqué bedraagt de normale politiebezetting slechts 10 tot 20 man. De versterking der politie heeft kennelijk „met vijandige bedoelingen" plaats gehad. Ook de hoeveelheid wapens, die op de politieposten werd aangetrof fen, was veel en veel te groot voor een normale bezetting. Zij waren waarschijnlijk bestemd voor de zgn. commando's en een beden van het „bevrijdingsleger", aldus de Britse lezing. Het was de grootste actie, die de Britse troepen in Egypte tot dusver hebben ondernomen. Nog voor het aanbreken van de dag staken 1000 man in stormboten het zoetwater kanaal over, terwijl Meteors laag over de huizen gierden. Tegen de verwachting in was de tegenstand niet groot, hoewel toch nog vijf Egyptenaren (vermoedelijk politie mannen) werden gedood en één BTitse soldaat werd gewond. Tanks en pantserwagens omring- ffiiitte Qemenefreöt auet financiën Truman's nieuwe defensie-leuze PRESIDENT TRUMAN heeft de Amerikanen gisteren een nieuwe defensieleuze voorgehouden, nl.: „Kanonnen én machines én boter". Hij betreurde het, dat zo'n groot deel van de nationale economie in dienst van de defensie moet worden gesteld, zonder dat het voor verho ging van de levensstandaard der vrije wereld kan worden gebruikt, maar vervolgde: „Wanneer wij een te groot deel van onze productie krachten aan verhoging van het levenspeil zouden wijden, terwijl de communisten voortgaan zich te bewapenen, zouden wij ver achter komen, ondanks ons onnoemelijk veel grotere economisch potentieel. Het ant woord ligt in een middenkoers: het sterk houden van de drie compo nenten van Amerika's totale kracht: de militaire, de industriële en de burgerlijke. Truman noemde het een fout, te spreken van een conflict tussen ka nonnen en boter: „Wij moeten juist streven naar die hoeveelheden ka nonnen, machines en boter, die, op lange termijn gezien, het meest tot onze veiligheid en welzijn bijdragen". Ook bij de hulpverlening aan het buitenland moet Amerika een rea listische houding aannemen, zo meen de de president. Het moet de gren zen van zijn eigen economische kracht in het oog houden, maar er ook aan denken, dat er enkele lan den zijn, welker economische en politieke spanningen van veel ern stiger aard zijn dan de Amerikaanse. Vooral de partners van het Atlan- j tisch Pact hebben zware lasten op hun schouders genomen, hetzij dat zij hun defensie versterken door mi litaire aankooen in het buitenland, hetzij, dat zij hun productie in de burgerlijke sector beperken om mi litaire goederen te kunnen vervaar digen. Op uitnodiging van Groot Brittannië zijn te Londen de ministers van Finan ciën van de landen van het Britse Gemenebest bijeen. Zij zullen gedurende deze week de moeilijkheden bespreken waarin de betalingsbalans van het Sterlinggcbied op het ogenblik verkeert. Ministers en hoge ambtenaren op het Britse ministerie van Financiën. V. L n. r.: de heren J. R. Jayawardene (Ceylon), Mohammed Ali (Pakistan), J. M. Sinclair (Noord-Ierland), Krishn Menon (Hoge Commissaris van India), S. G Holland (Eerste minis ter en minister van financiën van Nieuw Zeeland), R. A. Butler (Brits Kanselier van de Schatkist), Sir Arthur Fadden (Australië), Douglas Abbott (Canada), R. C. Whitehead (Zuid Rhodesie) en N. C. Havenga (Zuid Afrika) DE SNEEUWVAL IN NEVADA. De 220 reizigers van de trein, die sinds Zondag in de Sierra Nevada in gesneeuwd is, zijn Woensdag bevrijd t uit hun isolement. Eerder op de dag j De „Koning" heeft wat geleerd Nu de olijke studentengroep te Leuven, waar een eerste-j aars stu dent een half uur lang als koning Boudewijn te gast was in een kost- j school voor meisjes, definitief in de annalen der Belgische studenten is opgenomen, heelt de „koning van Heverlee", zoals hij in en buiten Bel gische studentenkringen wordt ge noemd, besloten een eind te maken aan zijn verbluffende gelijkenis met de jonge Belgische vorst door zijn snor te laten groeien. Aldus bericht de Brusselse correspondent van de „Telegraaf". De student deelt dit besluit mee in het Leuvens studentenblad: „Ons Le ven" na ten gerieve van zijn mede studenten te hebben verteld, dat de grap hem wel een en ander heeft ge leerd. „Na al die ere-wijntjes en -biertjes, schrijft hü, ga ik als groen tje maar terug naar mijn boeken en zal ik mijn snor laten groeien...." „De slachtoffers van de grap, de lieve zusters van de kostschool, heb ben zich verzoend met de studenten en om het geval geglimlacht. Maar werden een arts, voorraden en een radiozender per hefschroefvliegtuig neergelaten. Volgens de geneesheer zijn degenen, die door gassen van de trein ziek geworden waren, hersteld. Het plaatsje Alturas met een bevol king van 2.290 zielen, gelegen op de helling van de Sierra Nevada, is van voedselleveranties verstoken. De aan wezige voorraden zijn evenwel hog voldoende. Ook het stadje Reno, het bekende centrum voor echtscheidin gen, is door de sneeuw geïsoleerd. ik half uur koning werd, besluit Hugo Engels, de student die de rol van koning Boudewijn speel de, werd ik opgenomen in een at mosfeer, die een echte koning in vele omstandigheden omringt. Hoe intens ook de pret van het avontuur, toch ontging me niet de ernst van de rea liteit. En hoe sterk is nu mijn eer bied gegroeid voor koningen en machthebbers, die vermogen in zul ke atmosfeer met hun beide voeten op de grond te blijven". den de dorpen, toen de Britse troe pen KXK) man sterk met de automatische geweren in de aanslag huis aan huis naar wapens en terro risten zochten. De bewoners haddien tevoren via luidsprekers bevel gekregen onge wapend naar buiten te komen. De urenlange speurtocht leverde wel een grote hoeveelheid wapens en munitie op, maar terroristen werden niet gevonden. Zij zijn vermoedelijk na de gevechten met de Britten ge vlucht. In Parijs verklaarde dr. Mahmoed Azmy Bey van de Egyptische UNO- delegatie vanavond, dat indien Ame rika, Frankrijk, Nederland of Noor wegen oorlogsschepen naar de Egyp tische territoriale wateren zouden zenden, Egypte dit als een daad van agressie zal beschouwen en een be roep op de UNO zal doen. Het zen den van technische hulp aan de Britten zou Egypte als een onvrien delijke daad opvatten. Kapitein Carlsen te New York Kapitein Henrick Kurt Carlsen ia Donderdagmorgei vroeg na een dag vertraging op het internationale vliegveld Idlewild bij New York aan gekomen. Hij werd verwelkomd door zijn vrouw Agnes en zijn dochters Sonja en Karen. Men verwacht, dat mogelijk wel een millioen mensen op de been zullen zijn, wanneer de kapi tein later op de dag zijn tocht naar het stadhuis zal maken, waar hij wordt ontvangen door burgemeester Impelliteri. Mevrouw Carlsen, die met haar dochters een uur voor de verwach te aankomst op het vliegveld was aangekomen, bood haar men een boeket rozen aan. Tevoren had zij tegenover journalisten verklaard: „Het eerste maal, dat ik voor hem klaarmaak, zal bestaan uit een grote „Hamburger" (runderkarbonade) met uien. Daar houdt hij zo van". Toen haar gevraagd werd, wat zij er van dacht, dat haar man de grote aanbiedingen van filmmaatschap pijen en andere instanties van de hand had gewezen, antwoordde zij: „Ik denk niet, dat hij er spijt van zal hebben. Wij zullen het wel red den". Indo-China verwacht nieuw offensief De Franse waarnemend opperbe velhebber in Indo-China, generaal Salan, heeft te Hanoi verklaard, dat de Vietminh-opstandelingcn ruim 100,000 soldaten hebben samenge trokken voor een grote aanval op de delta van de Rode Rivier. Hij ver wacht, dat het offensief gericht zal zijn op het gebied ten Zuidwesten van Hanoi. Vijfhonderd kilometer meer naar het Zuideq hebben de Fransen, ge steund door kanonneerboten, een krachtige aanval van de opstandelin gen bij de kust van Annam, afgesla gen. Woensdag zyn door bomaansla gen 2 personen om het leven geko men en 35 personen gewond. Een INTERNATIONALE IDWEEK Intentie voor Vrijdag 18 Jan. Terugkeer van alle d walenden tot éne schaapstal De bidweek werd voor het eerst gehouden in 1908. De intenties van elke dag zijn nog steeds het zelfde. Een Amerikaans geestelijke van de Episcopaalse kerk, Paul James Fran cis Wattson, stichter van een kloos tergemeenschap te Graymoor (New York) nam het initiatief voordat hij katholiek werd. Zijn bedoeling was door deze gebedsoctaaf de eenwor ding te verkrijgen van allen en wel in de Rooms Katholieke Kerk. Eén enkele dag van gebed, voorgesteld door Spencer Jones, de bekende An- glikaanse herenigingsapostel, leek hem onvoldoende. Christus heeft ons het voorbeeld gegeven. Ook Hij heeft heel bijzon der gebeden voor de eenheid van allen in Hem. „Vader, mogen allen een zijn gelijk Gü in Mij en Ik in U...." Joh. 17/21. Overeenkomstig het doel van deze bidweek zullen wij met Christus ons hart verheffen tot dezelfde hemelse Vaderom volko men eenwording af te smeken van allen met Hem in de éne God-men selijke levensgemeenschap. Het onzichtbare innerlijke leven van God immers heeft zich naar buiten geopenbaard ook in ons. In dien dan Christus in ons leeft zullen wij ons gedrongen voelen Zijn leven verder op te wekken in allen die nog niet of niet volkomen met Herrf le ven volgens zün H. Wil. Wij zullen ons gedrongen voelen om met Christus te bidden, met Chis- tus levend in de zielen, voor de een heid van allen in Hem en met Hem en met Zijn Stedehouder op aarde. Orate f ra tres, bidt broeders! trein liep op een mijn, waardoor 20 burgers werden gewond. In Saigon wierpen rebellen vyf granaten, waardoor 2 Chinezen werden gedood en 15 personen werden gewond. Er is nog geen opvolger van maar schalk de Lattre de Tassigny als op perbevelhebber in Indo-China, be noemd. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland en Amerika beloofd hebben snel ver sterkingen voor luchtmacht en vloot te sturen. Als het conflict in Indo- China zich door Chinese tussen komst zou uitbreiden. Hij ontkende, dat generaal Juin op de drie-mogend- hedenbesprekingen te Washington gevraagd zou hebben om Amerikaan se landstrijdkrachten. De slag om het pond De ministers van financiën van het Britse Gemenebest voeren te Londen besprekingen over de maat regelen, die onmiddellijk genomen kunnen worden om de financiële crisis, waarin het sterlinggebied is geraakt, te overwinnen. Naar verluidt houden de maatre gelen op korte termijn, die overwo gen worden, voornamelijk het vol gende in: 1. Elk land van het Geme nebest, dat deel uitmaakt van het sterlinggebied, moet alles in het werk stellen om een actieve handels balans met de rest van de wereld te bereiken; 2. De productie moet ver hoogd worden en de uitvoer in het bijzonder naar het dollargebied en de andere gebieden met harde valu ta, moet uitgebreid worden; 3. Er moeten bepaalde invoerbeperkingen ingesteld worden en 4. Er moeten maatregelen tot bestrijding van de inflatie genomen worden In een rapport van het Engelse ministerie van financiën, dat aan Churchill bij zijn terugkeer uit Ame rika zal worden voorgelegd, zullen waarschijnlijk drastische maatrege len ter verbetering van Engelands eigen economische situatie worden voorgesteld. De Engelse minister van financiën, Butler, zal naar verwachting in de zitting van het parlement, welke 29 Januari a.s. begint, een nieuwe reeks maatregelen voorstellen, die de En gelse economie in staat moeten stel len zich te concentreren op haar taak om de slag om het pond te win nen. De invoerbeperkingen, waartoe de overzeese landen van het sterlingge bied eventueel zullen besluiten, zul len waarschijnlijk in het bijzonder de uitvoer van de landen van de Europese Betalingsunie treffen. Er is geen sprake van devaluatie van het pond sterling. De Engelse autoriteiten zijn ervan overtuigd, dat de situatie hierdoor maar erger zou worden. K,al>ie?Ue. Wij zouden de achting der men sen minder vurig begeren, naarmate wij er zekerder van waren haar waardig te zün. Vauvenarguev.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1