S)e ftzidaeSoii/tci/nt New York wacht Carlsen op Geen devaluatie van Brits pond Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 16 JANUARI 1952 43ste JAARGANG Nc De Unie met Indonesië op de helling Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.:* 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 MEER KAMERLEDEN PEN van de belangrijkste wijzigin- gen van de grondwet, welke door de regering wordt voorgesteld, is wel de uitbreiding van het aantal Kamerleden. Er wordt, zoals be leend, voorgesteld het aantal Twee de Kamerleden te brengen op hon derd en vijftig en het aantal Eerste Kamerleden op honderd. Hiervoor worden zo op het oog ;teekhoudende motieven aangevoerd. De Staatscommissie, welker argu mentatie de regering bijna geheel ongewijzigd heeft overgenomen, aeeft betoogd, dat het toenemen der overheidsbemoeiing oorzaak is ge worden van een voortdurend om- zangrijker en ingewikkelder worden van de taak der Staten Generaal. Niemand zal dit kunnen tegenspre ken, het is overbekend en ook be grijpelijk, dat de fracties him werk ternauwernood nog af kunnen. De stroom van wetsontwerpen vereist nauwgezette studie er is buiten de Kamer om in allerlei conferenties »n internationale organen zo veel te loen, dat de Kamerleden, zegt men, »1 dit werk niet meer aan kunnen. En toch is dit argument naar het ons voorkomt niet al te sterk. Wie de oehandeling van de begrotingen in ie Tweede Kanier wel eens heeft gevolgd, kan daaruit genoeg argu menten putten tegen deze bewering. XXX Het is direct al zonder meer dui delijk, dat dit argument alleen geldt voor de kleinere partijen. Het argument van de sterk toegenomen internationale conferenties zegt al daarom niet zo heel veel, omdat het altijd dezelfde leden zijn, die aan de ze conferenties deelnemen, leden voornamelijk van de grotere fracties, waar het werk meestal ongehinderd kan doorgaan ook als er begrotings behandelingen aan de orde zijn. Dit argument echter niet geheel ontken nend, moet het toch enigszins over- drevep worden geacht. Maar dat bij voorbeeld bij een begrotingsbehan deling zoals wij pas in de beide laat ste maanden van het vorige jaar za gen, de kleinere fracties onverbid delijk in een impasse moeten gera ken en de grotere fracties niet, is zonder meer duidelijk. Het behan delen van een begroting, vooral van het algemene beleid ervan, vereist grondige studie en bij het behandelen van al deze begrotingen achtereen telkens opnieuw te moeten spreken is voor één of twee afgevaardigden niet wel doenlijk. Voor de grotere fracties bestaat deze moeilijkheid echter niet. Waarom anders zou zich anders bij laatste begrotingsbehande ling het feit hebben voorgedaan, dat van een der grote fracties niet min der dan vijf leden het woord voerden bij een en dezelfde begroting? Indien de hoeveelheid werk zo overstelpend zou zyn, zou dit zelfs niet mogelijk kunnen zyn. De fout zit hem o.i. meer in de wijze van behandeling. Het tempo, waarin de begrotingsbehandeling van dit parlementaire jaar in de laatste maanden van 1951 is afgedaan, zou de kamerleden eigenlijk hebben moe ten dwingen tot meer bezinning en het ter zijde laten van details, die beter elders kunnen worden bespro ken, om zich alleen te bepalen tot de grote lijn van het algemeen beleid van het betreffende departement. Maar zo geschiedt het niet meer. Er wordt gesproken over duizend en een onderdelen en details, die in een be grotingsdebat allerminst thuis horen, maar die worden aangesneden, omdat een kamerlid meent tegenover de kiezers van zijn district of zijn woon streek de waarde van zijn kamerlid maatschap te moeten bewijzen. Als men dan als motief voor deze uitbrei ding de omvangrijkheid der werk zaamheid naar voren schuift, dan heeft men dat iiylien het zo is aan de eigen methode van behande ling te danken. En vervolgens valt het voor de grotere fracties te be twijfelen of het zo is. omdat men bij deze fracties ook nu nog kans ziet vijf sprekers bij één begroting in het vuur te zenden. De bekende politieke schrijver van „Tussen Plein en Binnenhof' liet het kort geleden La Rochefoucauld aldus zeggen: ,Ligt het in de aard van grote geesten veel in weinig woorden te zeggen, kleine geesten bezitten de gave veel te spreken en niets te zeg gen." XXX li/IEN kan hier als tegenargument ook de vraag stellen of het uit breiden van de overheidsbemoeiing na de bevrijding, welke niet kan worden ontkend, wel gewenst moet worden genoemd. Dit zou men aller eerst eens moeten onderzoeken. Overigens moet men er tegen wa ken, dat men in de Kamer niet zal gaan lijden aan hetzelfde euvel da' zich in de wetgeving steeds meer openbaart namelijk het euvel van het perfectionisme. De uitbreiding van het aantal Kamerleden zou dit gemakkelijk in de hand kunnen er ken door het aantrekken van allerlei deskundigen, die alleen bij een zeer bepaald onderwerp het woord voe ren, waardoor het karakter van een volksvertegenwoordiging al te zeer verloren zou dreigen te gaan. En tenslotte zal deze uitbreiding zeker niet tegemoet komen aan de wens naar grote bezuiniging, ook on der het volk, waarvoor dit voorstel genszins een vorbeeld mag worden genoemd. Wij komen dan ook tot de conclu- „Ik heb nog geen nacht goed geslapen" NEW YORK BEREID kapitein Kur t Carlsen vas de „Flying Enterprise" zijn overweldigendste welkom sinds generaal Douglas MacArthur uit Tokio terugkeerde, als hij vandaag op Idlcwild aankomt. Op het vlieg veld wachten hem een commissie va n ontvangst, een muziekcorps, een vlaggenparade, een erewacht van cad etten van een koopvaardij-academie, alsmede zijn vrouw en beide dochter s, de 11-jarige Sonja en 7-jarige Karen. Carlsen zal aan het hoofd van le den van zijn bemanning en de ere wacht marcheren langs Broadway, gevolgd door 2000 man matrozen, sol daten, vliegeniers, mariniers, kustbe- wakers, politie en brandweerlieden. Zijn vrouw en kinderen volgen de stoet in een open auto. Burgemeester Vincent Impellitteri en vice-admi- raal Oscar C. Bradger, begroeten de optocht voor het stadhuis, waar het dek van de „Flying Enterprise" is nagebootst. Op vlaggen die van de schoorstenen wapperen staat „goed gedaan'. De burgemeester zal hem de eremedaille van de stad uitreiken. En dit moet maar kinderspel zijn ver geleken bij de ontvangst die hem Za terdag in zijn woonplaats Woodbrid- ge in de staat New Jersey te wachten staat. In een vraaggesprek voor de Ame rikaanse televisie heeft kapitein Carlsen verklaard, dat hij er de voor keur aan zou geven niet op een der gelijke manier te New York te wor den ontvangen als men dat zich in de Verenigde Staten voorstelt. „Ik ben van mening, dat ik niets gepres teerd heb. Het zou een andere zaak zijn, als ik er in geslaagd was de „Flying Enterprise" in veilige haven te brengen. In feite heb ik slechts getracht mijn plicht te doen en ik héb mijn verlies genomen als een goed verliezer. Op de vraag of hij de ontvangsten bij zijn terugkeer erger had gevonden dan zijn beproevingen op de „Enter!- Het Europese leger Verwachtingen van Bonn De Duitse een-heden, die toetreden tot het Europese leger, zullen met 2500 tanks worden uitgerust. Duits land rekent op 1500 jachtvliegtuigen voor zijn contingenten en op een kleine vloot ter bescherming van zijn kusten aan de Noordzee en de Oostzee. De Bondsrepubliek begroot haar aandeel in het Europese leger op 360 duizend man; de helft van deze mankracht zou in gevechtseen heden worden ondergebracht. Deze feitelijke gegevens over de voorgenomen herbewapening van Duitsland zijn gisteren na lang stil zwijgen, te Bonn bekend gemaakt. Theodor Blank, de militaire adviseur van Adenauer, maakte de cijfers be kend in een persconferentie, waarbij alleen Duitse journalisten waren toe gelaten. Blank, die gisteravond naar Parijs vertrok om deel te nemen aan de eindbesprekingen over het plan-Ple- ven, verzekerde, dat Duitsland bij toetreding tot het verdedigingsver drag de dienstplicht zou moeten in- „Op de conferentie van de minis ters van financiën van het Britse Gemenebest in Londen, zal waar schijnlijk worden besloten het pond Sterling en het Nieuw-Zeelandse pond te devalueren tot het peil van het Australische pond". Dit werd Maandag verklaard door de plaats vervangende leider van de oppositie van het Australische parlement, Cal- well. Een woordvoerder van de Brit se regering verklaarde gisteren: „Dit is een volkomen verzonnen en on verantwoorde bewering." Volgens hem was het de bedoeling de positie van het pond sterling te versterken. De vaste stemming op de Lon- dense geldmarkt en de gunstige koersontwikkeling van de Britse staatsobligaties worden beschouwd als een aanwijzing, dat men ook bui ten Engeland vertrouwen heeft in het herstel van het pond en dat de huidige Britse regering trouw zal blijven aan haar eerder verkondigde stelling, dat zij sterk gekant is tegen devaluatie. Zij wil ook de wissel koers niet vrijlaten, waardoor het pond zichzelf zou kunnen deva lueren. Bij de laatste devaluatie van het pond sterling op 18 September 1949 daalde de koers tot 2 dollar 80 voor één pond. Het Nieuw-Zeelandse pond is gelijkwaardig aan het Britse. Het Australische pond is 2 dollar 24 waard. Volgens Calwell zou het de bedoeling zijn alle ponden van de landen van het Gemenebest tot 2 dollar 24 te devalueren. prise", antwoordde de kapitein, dat hij nog geen enkele nacht goed had geslapen sinds hij zijn schip had ver laten. Nader wordt gemeld, dat de ont vangst, die Carlsen te New York ten deel zal vallen 24 uur is uitgesteld. Zij zal Donderdagochtend ongewij zigd plaats vinden. Carlsens vliegtuig keerde terug. De Amerikaanse stratosfeerkruiser, die Dinsdagavond met kapitein Carl sen aan boord uit Londen is vertrok ken keerde twee uur na het passeren van het vliegveld Shannon (Ierland) naar Shannon terug. Er was een de fect ontstaan aan dc verwarming aan één der vleugels nodig om ijsafzet ting te voorkomen. Sommige passa giers gingen van boord ,doch de meesten met inbegrip van Carlsen bleven in hun kribben slapen. Naar schatting zou het enige uren duren voordat de schade hersteld zou zijn. Noodweer boven Scandinavië Een zware storm, die af en toe de afmetingen van een orgaan aan nam, heeft gisteren enkele plaatsen in Noorwegen en Zweden geteisterd. Het zwaarst werd her Zweedse pjaatsjc Uddevalla bij Goteborg ge troffen. Er was practisch geen huis dat gespaard b.'eef. Ruiten sneuvel den, scnoorstenen tuimelden naar beneden en zelfs hele daken wer den een proo: van de wind. Per soonlijke ongelukken deden zich evenwel niet voor. De oevolking (ruim 14 000 zicen) we-d uit na burige dorpen op alle mogelijke ma nieren geholpen. In de kleine Noor se haven Tvedestrand maakte een houten .woning een „luchtreisje". De bewoners hadden onderdak gezocht I bij buren. Zij zagen toe hoe hun huis over enkele andere huizen zweefde en daarna uit de greep van de storm ontsnapte en bij de opslag plaats van een fabriek neerviel. In Arendal gingen de hevige wind stoten gepaard met zware slagre gens. Het scheepvaartverkeei on dervond veel last van het nood weer. Kustvissors zochten in aller ijl de havens op Verscheidene sche- j pen liepen schade op toen zij de ha- ens binnenvoeren. sie, dat het toenemen der werkzaam heden van het parlement voor een groot deel op een verkeerde wijze van behandeling berust, welke men nu door uitbreiding van het aantal tracht te ondervangen. Er is o,i. eer der kans, dat deze kwalen door dit grotere aantal Kamerleden, die ook wel eens zullen willen spreken, nog zullen toenemen. EDEN TE LONDEN TERUG. De Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, is Woensdag te Londen teruggekeerd van zijn bezoek aan de V.S. en Ca nada. Hij verklaarde, dat naar ver wachting binnenkort bijzonderheden ziullen worden bekend gemaakt van een regeling tussen Engeland en de V.S. over bepaalde grondstoffen. CHUROHILL UIT OTTAWA. VERTROKKEN. Na een verblijf van vijf dagen is de Britse premier Churchill uit Ot tawa naar Washington vertrokken. De Britse minister van buitenland se zaken Eden is Dinsdagavond per vliegtuig uit New York naar Londen vertrokken Hij was o.m vergezeld van generaal sir Gerald Templer, de nieuwbenoemde hoge commissaris voor Malakka. Trein ingesneeuwd In de Sierra Nevada Reddingsploegen van het Ameri- kanse leger stellen pogingen in het werk om 226 personen, die in het Sierra Nevada gebergte met de luxe trein „City of San Francisco" inge sneeuwd zijn, uit hun isolement te verlossen. De trein die op weg was naar het Westen, is het slachtoffer geworden van een zware sneeuwstorm, die aan de Westkust van Canada tot aan Mexico heeft gewoed. Vele plaatsen zijn van de buitenwereld afgesne den. Minstens drie personen zijn door lawines gedood. De reddingsploegen reizen met twee treinen die voorzien zijn van sneeuwploegen. Maandagavond heeft een jeep op rupsbanden de gestran de trein reeds bereikt met 160 kg. voedsel, dekens en medicamenten. Enkele passagiers v/aren ziek. De trein bevindt zich 240 km. ten N.O. van San Francisco. Vier reizigers, die per hefschroef- vliegtuig uit de gestrande trein zijn gehaald, hebben verklaard dat velen van de passagiers van kolendamp te lijden hebben gehad en dat 27 hunner in err stige toestand verke ren. De trein is geheel ingesneeuwd. SKI-ONGELUK IN TIROL. Een reddingskolonne ontdekte gis teren het ontzielde lichaam van een Oostenrijkse skiloper, die door een sneeuwlawine op de Hochzeigerberg in Tirol was bedolven. Men zet het onderzoekingswerk voort naar een tweede slachtoffer'n ski-loopster, die tezamen met de Oostenrijker en nog tien andere skiërs Zondag jl. door dezelfde lawin» werd overvallen. De andere leden van het gezelschap hadden zichzelf weten uit te gra ven. Men heeft gc n hoop meer, het meisje nog levend te kunnen ber gen. NEDERLANDSE EMIGRANT IN CANADA VERONGELUKT. Te Wetaskiwin in Alberta (Cana- r.a) kwam de 32-jarige Nederlander Hendrik van der Hoef bij een onge luk om het leven. Toen een aan hangwagen van zijn tractor los schoot, sloeg het gevaarte in de sneeuw om, waardoor van der Hoef eronder kwam. Het slachtoffer, dat uit Voorthuizen (gem Barneveld) kwam, was nog slechts een half jaar in Canada en laat daar vrouw en 2 jonge kinderen achter Sfo. Vteeö Ut de Vet. Siaten 3iet Qaoduün-öcficpenfietfifiaf Na zijn aankomst c New-York werd de Nederlandse eerste minister Dr. W. Drees verwelkomd door de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Sta ten, dr. J. H. van Royen (links) en de Amerikaanse ambassadeur in Neder land, Selden Chapin (rechts). Een van de slachtoffers van dc storm van de laatste dagen was het Franse schip „Agcn" van 4186 ton dat op de beruchte Goodwin-zandbanken in tweeën werd geslagen. Het schip was onderweg van Dakar naar Hamburg doch werd een prooi van de storm in het Kanaal. Kapitein Landreau werd op het allerlaatste ogenblik door een reddingboot in veiligheid gebracht. Een luchtopname van de twee helften van het gebroken Franse schip. .Sterke man" naar Mallaka Na een beraad van drie weken heeft de Britse regering generaal Sir Gerald Templer aangewezen als de sterke man, die een grootscheepse campagne tegen de communistische terroristen op Malakka zal beginnen. De 53-jarige Templer, die „Duinker ken" heeft meegemaakt, is benoemd tot Hoge Commissaris; naast zijn bur gerlijke verantwoordelijkheid heeft hij de taak alle militaire en politio nele operaties op Malakka te leiden. De generaal zal voor al zijn onder nemingen alléén de verantwoording dragen. Templer's voorganger, Sir Henry Gurney, werd in October 1951 ge dood nadat hij in een hinderlaag was gelokt. De graaf voldoet aan de eisen De jongste gissing over de toekom stige echtgenoot van prinses Mar garet maakt de meeste kans juist te zijn, want de giraaf van Dalkeith vol doet aan alle eisen schrijft het Alg. Dagiblad. Hij is een neef van de gravin van Gloucester cn sinds zijn kinderjaren een geregelde gast van de koninklijke familie. Zijn vader, de graaf van Buccleuch, heeft een fraai kasteel in Schotland, befaamd om zijn zilveren kandelaars en zijn collectie schilderijen, waaronder een aantal Rembrandts. Vrienden zeggen, dat het de graaf van Dalkeith niet aan persoonlijke moed ontbreekt. Tijdens de oorlog diende hij op verscheidene torpedo boot jagers. De graaf houdt niet van het uit gaansleven en maakt zich ook niet druk om kleren. Het meest voelt hij zich op zijn gemak in een stevig sportcostuum, dat op het land gedra gen kan worden. Een Luculles is hij evenmin; de graaf beschouwt voed sel als brandstof voor het lichaam, niet als grondstof voor culinaire ge nietingen. Wel houdt de graaf veel van het landleven. Hij is een goed jager en een groot honden liefhebber. Prinses Margaret gaat graag naar nachtclub, thaeters en feestjes en mag de schittering van het society- leven welde graaf heeft een af keer van Londen en bezoekt zijn flat dan alleen, als het beslist nodig is. De prinses mag graag dansen uit vreugde aan de beweging graaf danst alleen, als hij naar de dansvloer wordt gesleept en dan slecht. De prinses staat vrij onverschillig tegenover schilderijende graaf kan dagen lang werken aan een ca talogus van zijn verzameling. De prinses verveelt zich als ze al leen isde graaf is af en toe zeer gesteld op eenzaamheid. WOELIG CAïRO. Dinsdag hebben ongeveer 500 stu denten en scholieren van middelbare scholen te Cairo gedemonstreerd te gen elke vorm van bemiddeling in het Egyptisch-Britse geschil. De be togers eisten onmiddellijke evacuatie van de Britse troepen uit de Suez- kanaal-zöne. De betogers marcheerden op in de richting van de Britse en de Ameri kaanse ambassade en het bureau van de premier. Onderweg wierpen zij een tramwagen om en poogden de/.e in brand te steken, toen de politie tussen beide kwam. Het verkeer werd omgeleid en het district afge zet. Hierop verspreidde de politie de demonstranten met behulp van traangas en gummistokken. Ver scheidene jongens werden gewond. In andere stadswijken van Cairo werden kleinere demonstraties ge houden. In vele fabrieken legden de arbeiders het werk neer om de be grafenis van een Egyptische vliege nier, die Maandag bij de gevechten te Tel el Kabir om het leven kwam, by te kunnen wonen. Lattre de Tassigny ten grave gedraqen Hedenmorgen heeft in Parijs de be grafenis plaats gehad van maarschalk De Lattre de Tassigny. De plechtig heid in de Notre Daane ging vooraf aan het nationale eerbetoon, dat vol gens de bewoording van de ere-dag order aan de natie de maarschalk werd gebracht om de erkentelijkheid van het land te betonen aan hem, die niets nalaat dan zyn voorbeeld en zijn roem. Na alles gegeven te heb ben aan zÜn vaderland; zijn overwin ningen zijn zoon en zijn leven., Onder een laaghangende, grijze wolkenlucht was een reusachtige me nigte samengestroomd op het plein voor de Notre Dame. Dat door een dubbel cordon van militairen in groot tenue was afgezet. De ontstoken straatlantaarn waren omfloerst. In het schip van de kathedraal was een haag gevormd van vierhonderd vlaggen die door oudstrijders werden opgehouden. Ook vier grote zuilen die het gewelf dragen, waren met doek behangen. Wat met al die watervlooien? Generaal Handy, commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, heeft vier-en-een-halve ku bieke meter watervlooien besteld om zijn gouvissen te voeden. Aldus heeft gisteren een lid van het Westduitse parlement onthuld. Hij was er weinig over te spreken, dat de watervlooien op kosten van de Duitse belastingbe talers geleverd moeten worden. Toen de uitgaaf ter sprake kwam in de be grotingscommissie had hij gevraagd; Hoe groot zijn Handy's goudvissen wel? Een hoeveelheid van vier-en- een-halve kubieke meter in namelijk voldoende om alle handelaren in aquariumvissen voor een jaar van voldoende watervlooien te voorzien. Toen de bollen kwamen Verdween de koopman Een handige tuinder uit Voort huizen, wilde eens een beetje meer verdienen, dan normaal. Hy ging met een partij bollen en planten „de boer" op en ver telde, dat het hele bijzondere gewassen waren. Hij vroeg daar om een zeer hoge prijs, maar verbond er de conditie aan, dat hij alle „nakomelingen" tegen hoge prijs zou opkopen. Verschillende tuinders voelden er wel wat voor en kochten vrij grote partijen van de „kostbare" bollen en planten. Toen echter de „nakomelingen" te voorschyn kwamen, was de koopman ver dwenen en daar hij nogal vrij grote partijen bij veel tuinders geplaats had, wat nogal in de bedragen liep, werd de politie in het geval gemengd. De koopman is weer verdwe nen, maar nu achter slot en grendel! KaliePtie., Iemand, die zichzelf schuld be wust is, meent, dat alles, wat men spreekt, over hem gezegd wordt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1