Verbondsraad van de K.A.B. A. C. de Bruyn over sociale arbeiders-vraagstukken De toestand in de broodbakkerij Dr Drees in de Ver. Staten De „Radmar" wil niet vlotten DINSDAG 15 JANUARI 1952 DE LEi.-of COURANT OMEEDE BLAD - PAGINA 1 at de shag! degoi/d gele VIRGINIA! (Van onze correspondent). NIEUWENOORD, 13 Januari. Voor het eerst sinds de officiële opening heeft het vacantie- en rust oord van de K.A.B. de Verbonds- raadsvergadering gehuisvest. Voorzit ter A. C. de Bruyn heeft in zijn ope ningsrede aan dit feit herinnerd en verder zich bezig gehouden met ac tuele aangelegenheden. De materiële positie van de arbeiders wordt moei lijker, zei hij, en ons land is econo misch gesproken van andere lan den afhankelijk. Aan bepaalde lasten valt dus niet te ontkomen, maar. dan moeten ze rechtvaardig over al len worden verdeeld. De arbeiders, aldus de heer De Bruyn, dragen reeds ruimschoots hun deel bij, ofschoon de lonen minimaal zijn. Als nu de ar beiders offers brengen, waarom wor den dan niet onnodige luxe-uitgaven elders tegengegaan? Men benijdt de arbeiders wel eens om hun sociale zekerheid; maar die is, volgens de spreker, minimaal. Dat een arbeider ook geen reserves heeft, is betoogd door de directeur van de Maastrichtse Staalwerken. Daarom zijn bepaalde verzekeringen nodig. „Weten de heren, die begerige blik ken naar de arbeiders slaan, aldus de Verbondsvoorzitter, niet, dat er des- verlangd nog plaats voor hen is bij de Hoogovens, de Mijnen en andere soortgelijke werkgebieden?" Het loonbeleid. Na zeven Jaar centralistisch loon beleid is er geen reden de teugel enigermate te vieren. De heer De Bruyn dacht eerder aan compensatie. En hij vond het onbegrijpelijk, dat de Regering heeft nagelaten een com pensatie verplichtend op te leggen, zodat de zwaksten werden gedupeerd. Een terecht beroep op de arbeiders om mee te werken tot verhoging van pro ductie, heeft nochtans consequenties. Daarbij haalde spr. een gedachte aan van dr. Kuylaars S.J., om de arbei ders te doen delen in de kapitaalver groting; en hij verwees naar een brochure van Emile van Oppen over „De Sociaal-Godsdienstige opbouw van mijn bedrijf". De P.B.O. Aangedrongen werd op uitvoering van één bedrijfsvereniging per be drijf; de aard van bepaalde werkge legenheid is uitermate onzeker en met de P.B.O. gaat het nog niet naar wens. Nochtans is die P.B.O. een „laatste genade" genoemd; zij is ur gente noodzakelijkheid. De heer De Bruyn wees ook hierbij op „voorzich tigheid" en „geleidelijkheid" wat bij de overheid de klok slaat. Heeft hij minister Albregts goed begrepen, dan komt er o.m. in de groot-metaalin dustrie blijkbaar geen bedrijfschap, omdat de werkgevers het niet willen. De K.A.B. zal de loop van zaken nauwgezet volgen en mede wegens de toekomst, haar houding bepalen. Ook zal zij uitzien naar andere vor men van maatschappelijke reconstruc tie. De voorzitter vroeg, of het langer verantwoord is, dat in tegenstel ling tot elders geen van onze mi nisters voortkomt uit arbeiderskring. Dat acht hij niet verantwoord, ge zien de „keerwende van de tijd". VERHOUDING TOT DE K.V.P. Omtrent de verhouding tot de K. V.P. zei de heer De Bruyn het vol gende: Van de zijde van het K.V.P.-be- stuur is onze medewerking verzocht bij het samenstellen van een advies commissie Arbeidersbelangen. Er bestaan soortgelijke commissies voor andere maatschappelijke groe pen. Hoewel tegen de instelling van der gelijke commissies binnen de K.V.P. bezwaren zijn aan te voeren groepsbelangenbehartiging bin nen de K.V.P.; mogelijkheid van met elkaar in strijd komende adviezen; mogelijkheid van grens-compe- tenties, heeft ons bestuur toch beslo ten medewerking te verlenen. Het meende goed te doen dat sociaal- economisch-financieel gebied niet uitsluitend aan vertegenwoorfdigers van bepaalde maatschappelijke groe pen over te laten. Hoewel kan worden erkend, dat de samenstelling van de K.V.P.^ voor al in bepaalde tijden, tot tegengestel de opvattingen kan leiden, tegenstel lingen, die om der eenheidswille uit weg moeten kunnen vinden is wat nu t.a.v. de z.g. groep-Steenberghe, waarbij ook prof Duynstee was on dergebracht, is geschied o.i., even eens op grond van eenheidsoverwe gingen niet zonder gevaar. Uit een communiqué van het K.V. P.-bestuur blijkt waartoe het over leg met de separate groep Steen- bergheDuynstee heeft geleid. Het is de bedoeling, dat er een advies college komt, „met een algemeen re- presentatief-karakter". Afgewacht zal dienen te worden, welke inter pretatie aan „algemeen representa tief" gegeven wordt. Het D.B. van de Partij dient met een aantal leden uitgebreid te wor den, om dit college representatief te doen zijn voor het Katholieke Volks deel. Ik dacht, dat dat college nogal re presentatief is samengesteld. De be doeling zal wel zijn dat er Duynstee's inkomen. Ook de Kamerfracties moeten een juiste weerspiegeling zijn van het ge hele, zich steeds ontwikkelende ka tholieke Volksdeel. In de bedoeling van dat verlangen zal men zich waarschijnlijk niet spoedig vergissen. De groep-SteenbergheDuinstee heeft een aantal punten ter discussie gesteld (in het communiqué opgeno men). Hier blijkt uit, dat de belangstel ling van de H.H. hetgeen niet be vreemden zal uitgaat naar zaken, die direct de arbeiders raken. Uiteraard is het hun bedoeling om door middel van (hun) „representie" in de Partij, de Partij in de door hen gewenste richting te leiden. De stemmen van de Steenberghe- Duynstee-aanhangers moeten „gewo gen" worden, omdat hun aantal op- zich weinig gewicht in de schaal ligt. ~e Kath. Volkspartij moet het hebben van de arbeiders- en arbei dersvrouwen; van de boeren en mid denstanders met hun vrouwen. Het Partij-bestuur en de Partij raadsvergadering dienen tot voor zichtigheid gemaand. Men moet op passen, dat de zorg om één stem te winnen of te behouden er niet toe leidt, dat er duizend of tienduizend stemmen verloren gaan. In het openingswoord hebben wij gewezen op het belang, dat d massa van de katholieke arbeiders en ar beidersvrouwen heeft bij de politiek. De verhoudingen zijn in Neder land, gelukkig, nog niet zo, dat, als in andere landen, de arbeiders over hun eigen politieke organisatie be schikken, Teveel toegeven aan het betrekke lijk geringe aantal rechtevleugelaars, kon, op de duur, wel tot niet be geerde consequenties leiden. De Kath. arbeiders hebben ge toond, bekwaam te zijn om met suc ces hun sociale organisatie te leiden; het kost hun, eventueel, weinig moei te ook een politiek orgaan te stich ten en in stand te houden. In dat geval zouden heel wat meer van hun mannen in publieke organen zitting hebben, dan thans het geval is. Men diene in de politieke sector waarde te hechten aan het spreek woord van de tijdig gewaarschuwde man. Overeenstemming met Drakenburg. Mededeling geschiedde, dat een nieuwe regeling heeft geleid tot vol komen samenwerking met het Ge meenschapsoord Drakenburg. De K.A. B zal de achterstallige huur tot en met 1950 afdoen op een bedrag van 22.000. Verder is de huurprijs be paald op /6800 voor elk volgend jaar. De kosten van onderhoud zijn voor rekening van Drakenburg. Over het niet herbenoemen van de heer Serrarcns in Genève, zei de voorzitter, dat men het met het N. V.V. in beginsel eens is geworden over een rouleersysteem; het N.V.V. zelf zal verder spreken met haar partners. PERSSPIEGEL De mening van prof. Duynstee In de „Maasbode" sthreef F. D(uynstee) een artikel, getiteld „Overeenstemming", waaraan het volgende is ontleend: „Het standpunt, waarop de groep- Steenberghe zich heeft geplaatst is met nadruk in het communiqué vast gelegd middels de lange opsomming van punten, door de groep ter spra ke gebracht. Daarmede is tevens vastgelegd, dat de groep vertrouwt op een kentering van het beleid in de richting, welke door haar werd vertegenwoordigd. De bereikte over eenstemming is als 't ware de legi timatie van de rechtse gedachten- gang binnen de K.V.P. Deze gedach- tengang behoort zijn plaats te hebben in de K.V.P., in de samenstelling van haar organen, in de samenstelling van de fractie, in de richting van haar programs en haar propaganda, in de tendenzen van het politiek be leid harer fractie. De bereikte over eenstemming betekent in dit verband dat de K.V.P. deze groei aanvaardt en dat de groep-Steenberghe haar vertrouwen uitspreekt, dat zulks in volle loyaliteit zal geschieden De vertrouwensrelatie gelegd tus sen het dagelijks bestuur der K.V.P. en de groep-Steenberghe zal in het verder verloop van dingen tot con crete gestalte moeten komen; zij zal beproefd moeten worden in de reali teit". Hiertoe acht prof. Duynstee nog wel een en ander nodig. Vooreerst, dat er een vertrouwens-relatie zal blijken te bestaan tussen de groep- Steenberghe en degenen die de door de groep uitgesproken opvattingen zijn toegedaan. Het streven van de groep is afhankelijk van de houding der „rechts gezinde Katholieken". Deze zouden de realiteit ten enen male miskennen „als men zich te rugtrekt in een steriel wantrouwen of als men meent, dat nu alles wel voor elkaar is, en men gevoeglijk het edel zitvlak in de luie stoel ge plant kon houden". De rechts-ge- zinde Katholieken dienen de leem ten in afdelings- en kringbesturen te vullen en geest en richting van de K.V.P. te beïnvloeden van binnen uit. En prof. Duynstee vervolgt: „Er is echter nog een andere re latie in het spel; de relatie n.l. tus sen de niet-rechts of anti-rechts ge zinde Katholieken enerzijds en de kentering, waartoe de basis is ge legd. Het :s begrijpelijk, dat deze groeperingen sceptisch staan tegen over alles wat naar een „kentering" zweemt Het is begrijpelijk, dat ve len een kentering verstaan als een soort invasie van de standsbelangen van allerlei andere groepen. Wij be hoeven hier niet veel over te zeggen. Als men van weerszijden er niet in slaagt, de gemeenschappelijke basis te vinden in de principiële visie op algemeen welzijn en rechtsorde, als men van weerszijden er niet in slaagt, in een gezond Christelijk besef de bron te vinden voor een gemeen schappelijke conceptie, als men van weerszijden zou beproeven het spel te spelen op basis van klassebelan- gen en klassetegenstellingen, dan leidt de bereikte overeenstemming slechts tot teleurstellingen. Vandaar, dat wij met de grootste nadruk willen vaststellen, dat de kentering waarnaar de groep-Steen berghe streeft, een principiële ken tering is, waaronder men versta een verdieping van de gemeenschappe lijke uitgangspunten in het politiek besef van het Katholieke volksdeel, een uitbanning van weerszijden van allerlei onzuivere gpvoelsachtergron- den en van allerlei wantrouwen, een versterking van de kracht onzer principiële inzichten in het daadwer kelijk beleid. Dit eist overleg en geduld. Het eist ook studie. Maar het zou een hopeloze zaak worden, als elke principiële uiteenzetting ter stond gelezen zou worden als een soort ideologische camouflage van een klassebelang. Als deze geestes gesteldheid voortwoekert, dan is het thans verkregen resultaat vroeg of laat ten dode gedoemd. En dit zou klaarblijkelijk het einde van de een heid der Katholieken op politiek ge bied inluiden. Groeit uit de thans gelegde basis geen hernieuwd ver trouwen, dan zal de strijd over een kentering de laatste mogelijkheid voor een vertrouwensbasis uiteen doen springen. Dit legt een zware verantwoordelijkheid op alle betrok kenen. Wij durven gerust te zeggen, dat de toekomst van geheel ons land ervan afhangt, of de Christenen bij machte zullen blijken de vaan van de klassestrijd te overwinnen in een op gezonde basis berustend vertrou wen. Het complex van vertrouwensre laties, hier aangeduid, hangt inner lijk samen; de ene vertrouwensrela tie zonder de andere is steriel; de vruohten van de verkregen overeen stemming liggen daarom uiteindelijk in handen van alle groeperingen binnen ons volksdeel. Het lijkt ons beter, ons in dit sta dium te onthouden van commenta ren op de tekst van het communi qué. Van elementair gewicht is, dat men de onderscheiden punten tegen de juiste achtergrond plaatst van de gevonden vertrouwensbasis. Wij wil len openlijk uitspreken, dat heel deze zaak voor ons op het principiële ter rein ligt en dat de reële kansen op een principiële kentering oi. door slaggevend zijn. Zonder zodanige kentering zou de gevestigde ver trouwensbasis worden weggevaagd door feller dan ooit oplaaiend wan trouwen en door niet meer te stui ten klassetegenstellingen. De basis voor het geven van vertrouwen thans gelegd. Moge Gods zegen op de groei der verhoudingen en der inzichten rusten". Van verschillende zijden is daarop hulde en dank gebracht aan de Ver- bondsvoorzitter „die op zo juiste wij ze weet af te weren, en aan wie vaak scherpte wordt verweten". Maar dat is wel eens nodig, vond men. Verder zijn tal van andere re acties gevolgd op hetgeen de heer De Bruyn in zijn openingsrede had ge zegd; er volgden „schouderklopjes" zoals het heette, maar op bepaalde punten ontbrak critiek, zij het een zeer welwillende, niet. „Als het zo stil is, heeft dat toch ook zijn na deel". Uiteraard zijn enkele afgevaardig den nader ingegaan op de rechter vleugel-politiek. De heer v. Bomme- len (Kath. Textielarb.bond) zeide, dat ook al zou een-derde in de K.V. P. zijn zin willen doordrijven, men er op moet rekenen, dat de arbeiders niet bereid zullen zijn, hun sociale voorzieningen prijs te geven terwille j van hun stem. Over het bedrijfsleven zei de voor zitter, dat, indien de werkgevers de socialisatie van hel bedrijfsleven zou den willen stellen t>oven maatschap pelijke reconstructie via de P.B.Ó., zij dat zelf moeten weten. Dat was min of meer sarcastisch bedoeld, doch in elk geval zal men zich in krin gen van de K.A.B. weten te bera den. De Kath. Ned. Arbeiders-federatie, gegroeid uit de Ned. Ind. vakbewe ging, waarbij ook ambtenaren en on derwijzers zijn aangesloten, is thans met 600 leden aangesloten bij de K. A. B. De Verbondvoorzitter vond dat zeer belangrijk, ook vanwege de nu gevormde bredere basis. De vergade ring aanvaardde de concept-overeen komst met de K.N.A.F. zonder veel discussie. Bestuursverkiezing. In de vacature-H. A. Vulink werd bij enkele candidaatstelling in het bestuur gekozen de heer W. D. Le lieveld. De heer Van 't Veldt, afge treden voorzitter van de Haarlemse Bond, blijft in dienst van het Ver bond. Aangenomen werd een voorstel van de K.A.B.O. betreffende een unifor me regeling voor het verstrekken van bijzondere Verbondsinsignes en oor konden. Ter sprake kwam de moge lijkheid tot versnelde aflossing van de lasten die op Nieuwenoord drukken, verder de uitbreiding van het weten schappelijk adviesbureau en de op richting van een rechtskundig bureau met bijkantoren. De avondvergadering was besloten en gewijd aan het financieel verslag over 1950 en de begroting voor 1952. Verder werd een besloten zitting van Herwonnen Levenskracht gehouden. Dinsdag komt het beginselprogram aan de orde. het urgentieprogram en het statuut Overheidspersoneel en het K.A.B.-rapport over de Gemeente klassen-indeling. We komen er na der op terug. Middelen tot verbetering beraamd NU DE ACTIE tot verbetering van de broodprijs is mislukt, acht do di rectie van de Meelfabrieken van de Nederlandse Bakkerij zich verplicht de middelen aan te geven, waardoor de toestand in de bakkerij spoedig enige verbetering kan ondergaan en door de sanering er van een blijven de verbetering in de toekomst kan worden verkregen. Persoonlijk contact is zeer belangrijk De Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, is Zaterdag te 12.30 uur plaatselijke tijd, op het „internationaal"-vliegveld van New-York aangeko men. Premier Drees werd begroet door de Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Royen, consul-generaal de Vos van Steenwijk de gewezen Amerikaanse ambassadeur te Den Haag Seldom Ohapin, en de he ren James Whit-e en Jerome Heldring van de „Netherlands Information Service" Verslaggevers vroegen dr. Drees, welke onderwerpen hij te Was hington zou bespreken. „Ik bezoek de Verenigde Siaten als minister-presi dent van een der N. A. V. O.-landen, er is geen andere speciale reden voor mijn bezoek. Ik heb de Verenigde Staten nimmer tevoren bezocht en in deze tijden is persoonlijk contact zeer belangrijk" De heer Drees verklaarde het mo gelijk te achten dat vraagstukken als de opbouw der Nederlandse weer macht en het voorgestelde Europese leger ter sprake zullen worden ge bracht. In antwoord op de vraag of het vraagstuk-Nieuw-Guinea tijdens zijn bespreking met de Amerikaanse staatslieden ter sprake zou komen, wees dr. Drees er op, dat dit probleem thans te Den Haag met een Indonesi sche delegatie wordt besproken, „en ik zie geen reden het met een andere mogendheden te behandelen" Hij wees er voorts op, dat het voor Nederland dringend noodzakelijk is dat het in de gelegenheid v ordt ge steld meer naar de Verenigde Staten uit te voeren. Hy zou net toejuichen indien de Amerikaanse invoer min der aan beperkende bepalingen zou HET N.V.V. ZAL TONEN WAT HET WAARD IS." De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, heeft in een re devoering in Almelo scherpe critiek op het regeringsbeleid uitgeoefend. Voornaamste doelwit was: de volks woningbouw, de bestrijding van de steeds toenemende werkloosheid en het militaire bewapeningsprogram ma. „De oorzaak van de werkloos heid",- aldus de NW-voorzitter, „is de credietvoorziening in Nederland, een staaltje van ongebreidelde kapi talistische staatspolitiek, die meer dan ergerlijk is", waarna hy zeide: „Het wordt hoog tijd, dat het N.V.V. binnen enkele weken belangrijke vragen aan de regering voorlegt; maar dit niet alleen. Het N.V.V. moet ook weten wat de regering van plan is te doen." Komt er een premie-lening, gaat de 4 pet. lening door. gaat de regering haar con sumptie-politiek wijzigen, of is de werkloosheid, de loon- en de con sumptie-politiek ondergeschikt aan het militaire bewapeningsprogram ma?, zijn een aantal vragen, die voorgelegd zullen worden. „Het N.V.V. kan geen militaire po litiek aanvaarden, waarbij de arbei ders worden vergeten; dezen zullen zich niet weerloos neerleggen bij dit alles. Het N.V.V. zal tonen wat het waard is als de regering niet op kor te termijn haar politiek, die sociale o'nrust veroorzaakt, herziet", aldus besloot de N.V.V.-voorzitter zijn re de, die bedoeld was als bijdrage tot de feestviering vai. de jubilerende Almelose bestuurdersbond. worden onderworpen. In antwoord op de vraag of Neder land in staat zal zijn te voldoen aan hetgeen het in het rapport-Hamman wordt verzocht op het gebied van de opbouw zijner strijdkrachten te ver richten, antwoordde dr. Drees, dat dit zou worden besproken door de ter zake bevoegde autoriteiten van de betrokken landen en dat het niet ver. sta»xiig zou zijn daar thans over te sproken. De premier wees er op dat in het lopende begrotingsjaar geen nieuwe opofferingen van de Neder landse bevolking zullen worden ge vraagd, „en dat, daar er dit jaar al gemene verkiezingen zullen worden gehouden de nieuw gekozen volks vertegenwoordiging en een andene regering zullen moeten beslissen over de vraag of het mogelijk zou zijn in 1S53 een groter bedrag voor de Ne- deiundse weermacht uit te trekken" Zondag bracht minister Drees door met .sight seeing" en het voorberei den van toespraken. Maandag bracht de premier in ge zelschap met de Nederlandse ambas sadeur in Washington, v. Royen. een bezoek aan Bridgeport (Connecticut), waar hij een onderhoud had met voor. aanstaande vakbondarbeider van de staat Te dien einde zullen de Overheid, de maalindustrie en de bakkerij te zamen de zaak in studie moeten ne men, om het volgende te bereiken: 1. De twee bloemsoorten met haar volkomen onnatuurlijk prijsverschil dienen op zo kort mogelijke termijn te vervallen en te worden vervan gen door éér bloemsoort van rede lijk goede kwaliteit. In het handha ven van deze twee bloemsoorten ligt de wortel van alle kwaad 2. Indien en zolang om enigerlei gewichtige reden hiertoe niet kan worden overgegaan, dienen de maal- voorschriften zodanig te worden gewijzigd, dat een scherpe controle op alle bloem- en meelproducenten zonder uitzondering mogelijk wordt. De vermalingsvoorschriften, zoals deze thans luiden, stellen de Cen trale Controle Dienst (C.C.D.) niet in staat de overtredingen vlug en voldoende te constateren. Het type tarwebloem, bestemd voor het volksbrood en volgens de rege ringsvoorschriften gemalen, moet worden vastgesteld en worden gede poneerd en van dit type mag niet worden afgeweken. Worden de regeringsvoorschriften door strenge controle goed nage leefd, dan worden daardoor enige centen subsidie op het volksbrood bespaard en kan hiervan dus zonder bezwaar van de Schatkist, minstens één cent aan de bakkerij ten goede komen. Prof. v. d. Brink in West-Duitsland „Nederland cn Duitsland kunnen elkaar door een gestage uitbouw van hun economische betrekkingen we derzijds ondersteunen. Eerste voor waarde daarvoor is echter, dat zo weinig mogelijk belcmeringcn aan het economische verkeer in de weg gelegd worden. Ook dienen zo weinig mogelijk kunstmatige elementen te worden gebruikt, die dc ontwikke ling van een gezonde internationale werkverdeling kunnen storen," aldus verklaarde de Nederlandse minister van economische zaken, professor J. R. M. van den Brink, Maandagavond tijdens een hem in Keulen door het Duitse Industrieverband aangeboden maaltijd. Minister van den Brink brengt de ze week op uitnodiging van zijn West-Duitse collega, professor Er- hard, een bezoek aan de Bondsrepu bliek. Minister van den Brink, die in gezelschap is van mr. S. Teppema, had des ochtends besprekingen met professor Erhard en met de staats secretaris van buitenlandse zaken, professor Hallstein. Dinsdagochtend zou hy worden ontvangen door bondspresident Theo- dor Heuss. Hij zal voorts in de vol gende dagen een aantal Duitse be drijven bezichtigen. Tijdens de rede, die minister van den Brink Maandagavond voor het Industrieverhand in Keulen heeft gehouden, heeft hij bijzondere na druk gelegd op de betekenis van de ratificatie van het plan-Schuman, waaraan de West-Duitse Bondsdag enkele dagen geleden zijn goedkeu ring heeft gehecht. Slechts idealisten zonder reali teitsbesef kunnen menen, dat dit ver drag geen risico's bevat, risico's voor Duitsland, voor Nederland, voor iede re deelnemende staat en ook voor Europa" zo zei hij. „Maar is het niet waar, dat in iedere grote en goede zaak risico's besloten zijn en dat een risicoloze activiteit bijna steeds waar. del-oos is? Met een open oog voor de risico's, welke de Europese samen bundeling in zich bergt, prijs ik mij gelukig, dat ook Nederland dit stuk Europese werkelijkheidspolitiek heeft aangenomen." VRIJGEKOMEN EN WEER GESTRAND Het wil met de Zaterdagavond ge strande Engelse boot „Radmar" nog maar niet vlotten. Gistermiddag wis ten drie Nederlandse slepers het schip bij hoog water vlot te krijgen, maar vlak daarop liep het weer vast. zijn positie is nu echter veel gun stiger geworden en men hoopt in de loop van de dag het schip in veilig water te krijgen. Mocht dit echter niet gelukken, dan zal men er toe moeten overgaan een gedeelte der Ia- ding te lossen. Ondertussen blijven de Nederland se opvarenden, die Zondagnacht het schip verlaten hebben, bij hun bewe ring, dat de scheepsofficieren op het moment van de stranding dronken waren, terwijl zij er aan toevoegden, dat het avontuur heel wat minder goed afgelopen zou zijn, wanneer het weer ruwer zou zijn geweest. De Rotterdamse politie zal geen onder zoek instellen naar de toestanden op de „Radmar", daar het schip niet af komstig is van een Nederlandse re derij. De „Agen" verlaten. Het Franse vrachtschip „Agen", dat schipbreuk leed onder de Engelse kust, kan als verloren worden be schouwd. Alle opvarenden, inclusief de kapitein, zijn gisteren in de loop van de dag van boord gehaald. Daar de „Agen" zoals bekend, door midden gebroken was, stuitte het reddings werk op vele moeilijkheden., Ten slotte bracht men de reddingboot tus sen de opengereten delen van het schip en via touwen zijn de 37 to taal uitgeputte opvarenden van boord gegaan. De gehele nacht van Zondag op Maandag hadden zij op het dek doorgebracht, terwijl de helften van het schip een prooi van de elementen waren en zware hagel- en regen buien neerkletterden. Ten slotte wordt gemeld, dat Zon dagnacht een onder Panamese vlag varende tanker voor Dover aan de grond liep, doch op eigen kracht weer vlot wist te komen. 3. Zodra, als gevolg van de stren gere controle, blijkt dat de omzet van het volksbrood achteruitgaat en dc overheid dus minder subsidie heeft te betalen, kan de bakkerij met de aldus bespaarde gelden tevreden worden gesteld. 4. Berekening van hetgeen de bakkerij toekomt aan verschillen, die ontstaan tussen de officieel toe gestane prijzen van tarwebloem en tarwemeel en de door bloem- en meelproducten in rekening gebrach te prijzen. Vorming fonds. Is na het bestuderen en uitvoe ren van deze plannen de bakkerij tevreden gesteld dan kan worden be gonnen met de studie waarbij de medewerking van de overheid even min kan worden gemist om tot een vrijwillige sanering van de bak kerij te geraken. Om hiertoe te ge raken, moet ten eerste een fonds hier voor worden gevormd, als bedoeld in het regeringsrapport Polak— Sohilthuis. De bakkerij heeft, wat dit punt van hot rapport aangaat, daar op nog in het geheel niet gereageerd. De middelen voor dit fonds zijn door bezuinigingen te verkrijgen en wel: I. Bezuinigingen, die bij de dis tributie van de grondstoffen, die aan de bakkerij geleverd worden, kunnen worden gevonden. Deze lopen in dc 100.000en guldens. Immers 1 cent be sparing per zak betekent over de jaarlijkse productie 125.000. Deze bezuinigingen kunnen echter alleen worden verkregen bij innige samenwerking tussen de bakkerij en haar leveranciers. II. Bezuinigingen, door de goed ingerichte maalderijen op volle kracht te doen werken. Is er een goede samenwerking, dan kan het niet anders of dit fonds zal jaarlijks voldoende baten opbrengen om de vrijwillige sanering van dc bakkerij binnen enkele jaren tot stand te brengen. Verlenen alle par tyen hieraan haar medewerking, dan zal hierdoor de toestand van de bak kerij zeer verbeterd worden. „Duinrust" wordt niet verkocht De Stichting Duinrust heeft op last van de bisschop van Haarlem be sloten het pand „Duinrust" in Over- veen, waarin op het ogenblik Neder lands enige marinehospitaal is geves tigd, niet aan de Marine te verkopen. Zij wil aan het gebouw zo spoedig mogelijk zijn oude bestemming van tehuis voor bejaarden teruggeven. Het schijnt, dat de kwestie marine hospitaal nu in een stadium is geko men aldus de „Volkskr." waar in deurwaarder en kantonrechter plegen op te treden. „Duinrust", dat in 1911 gebouwd werd als tehuis voor bejaarden, werd in 1942 door de Duitsers gevorderd voor oorlogs ziekenhuis. Na een bewoning van negen maanden door de Binnen landse Strijdkrachten werd „Duin rust" in 1947 voor vijf jaar aan het Rijk verhuurd. Dc Marine, die het pand als hospitaal heeft ingericht, wil graag eigenares van het gebouw worden. Aanvankelijk scheen dat ook te zullen geschieden. Het Rijk werkte mee voor een eventuele nieuwbouw ten behoeve van de Stichting, de gemeente Haarlem zeg de grond toe en een plan van prof. Holt lag klaar. De Stichting „Duin rust" laat echter een onmiddellijk herstel van het gebouw als inrich ting voor bejaarden zwaarder wegen dan het wachten op een nieuiwe te huis, waairvan de bouw geruime tijd in beslag zal nemen. Het ziet er ove rigens niet naar uit. dat de marine spoedig uit „Duinrust" zal vertrek ken. DRIE JONGENS GROEVEN TELEFOONKABEL OP. Zaterdagnamiddag kwamen bij de P.T.T. te 's-Gravenhage vele klach ten binnen over gestoorde telefoon aansluitingen. Bij een onderzoek bleek, dat in de Carpentierstraat een stuk dubbeldraadse telefoonkabel van zes meter was verdwenen. Het was opgegraven door drie vijftien jarige scholieren, die de kabel wil den verkopen. Alle drie zijn aange houden. Door de diefstal werden ruim 300 telefoonaansluitingen bui ten werking gesteld. PRIVé-GEBRUIK VAN AUTO'S. De minister van Financien heeft goedgekeurd, dat het ter kerke rij den van invaliden en ouden van da gen, alsmede de ritten ten behoeve van de af en toe voor deze personeft georganiseerde uitstapjes, door m' belastingdienst niet als privé-gebiuuc van de automobiel wordt beschr vd, indien voor dit gebruik geen vergoe ding wordt ontvangen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5