k DUIN STREEK Westerlingsstem in Den Haag unstleven m Leiöen DINSDAG 15 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De uitgaven voor dienst Koninklijk Huis In de M. v. A. op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de bedragen, vastgesteld in de tweede afdeling van het tweede hoofdstuk der Grondwet, verklaren de minis ters zich bereid, hoewel van ter be steding dezer bedragen, vooral ge zien in het licht van art. 25 der grondwet .hetwelk bepaalt dat de Koning zijn Huis inricht naar eigen goedvinden, uiteraard geen verant woording verschuldigd is, medede ling te doen van een aantal bedra gen aangaande de kosten van deze dienst. Vooreerst zij in verband met het in artikel 22 vastgelegde inkomen aangetekend, dat in 1949 alleen reeds met de lonen van het personeel, so ciale lasten, pensioenen, enz. een be drag van meer dan anderhalf mil- lioen gulden gemoeid was. Het inkomen uit het Kroondomein is sedert 1938 niet gestegen, zoals door sommige leden wordt veronder steld, doch integendeel sindsdien te ruggelopen. Nadat het van 1930 tot 1938 was gedaald van bijkans 700.000 tot ƒ505.000, bedroeg het in 1950 nog 450.000. Met betrekking tot het in artikel 23 der grondwet vastgestelde bedrag voor het onderhoud der zomer- en winterverblijven, waaronder onder houd en vernieuwing van de meubi lering is inbegrepen, wordt aangete kend, dat dit steeds verre van toe reikend is geweest. De laatste jaren is veel achterstallig onderhoud ver richt, zodat de uitgaven van deze pe riode niet als maatstaf kunnen die nen, doch voor de oorlog, toen de prijzen der materialen en de lonen belangrijk lager waren dan thans, bedroegen de nadelige saldi der intendances reeds jaarlijks ruim 350.000. In 1949 bedroegen deze ruim /750.000. Na het bovenstaande moge het dui delijk zijn, dat terugwerkende kracht van de verhogingen der grondwette lijke bedragen wordt voorgesteld ten einde enigszins tegemoet te komen in de desbetreffende nadelige saldi. Nederlandse gewonden uit Korea Vijf Nederlandse oorlogsgewonden uit Korea zijn gistermiddag in ons iand teruggekeerd. Een regerings-Da- kots had hen uit Brussel gehaald Het toestel landde om ongeveer 14.45 uur op het vliegveld Valkenburg. De Ko rea vrijwilligers werden verwelkomd door kol. J. Daniels namens de mi- rjster van oorlog en de chef van de generale staf. Maj. da Costa, de waarnemend commandant van het regiment ,,Van Heutz" reikte aan de oorlogsgewonden het „Kruis voor Reseht en Vrijheid" uit. Ook de tweede dader van de roof overval, die op 2 Januari op de alleenwonende landbouwer J. R. te Varsseveld werd gepleegd, is tc Wisch gearresteerd. Het is de 62-jarige G. B. uit Har- reveld, die samen met de reeds eer der gearresteerde G. W. W. de daad beging. B. heeft het slachtoffer, toen deze de blinden vanzijn woning wilde sluiten met een knuppel neer geslagen, waarna W. hem van het geld, een bedrag van 2000 beroofde. Hersteld onrecht De poorten van de gevangenis te Sydney zijn open gegaan voor een man die vijf jaar geleden ter dood werd veroordeeld en thans de vrij heid heeft herkregen aldus meldt het Alg. Dagblad. Het was de 43-jarige schapenscheerder Frederick McDer- mott, schuldig bevonden aan een elf jaar oude moord op een garagehou der. Het lijk van de vermoorde is nooit gevonden, wel werden indertijd bloedsporen ontdekt op een benzine pomp in de buurt. Tijdens het pro ces hield McDermott onverflauwd zijn onschuld staande. De jury echter sprak het schuldig uit maar het doodvonnis werd later gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Vanuit zijn cel bleef McDermott protestbrie ven schrijven. Drie maanden geleden bleek uit 'n nadere verklaring van een der hoofd getuige, dat de kleur van de auto van dc moordenaar licht bruin was. De kleur van McDerrr/otts auto was grijs. De regering benoemde een commissie die tot taak kreeg al het bewijsmateriaal opnieuw te onder zoeken. Deze commissie kwam tot de slotsom, dat de jury zich had laten misleiden door bewijzen, die niet klopten. Het onrecht was hersteld en McDermott is weer een vrij man. Hij wil ver van Sydney zijn oude beroep weer opvatten, maar vreest dat tijdens zijn verblijf in de cel zijn handen te week zijn geworden voor het scheren van schapen. Dc advo caat van McDermottt zal de staat schadevergoeding vragen, maar enig wettig recht daarop heeft zijn cliënt niet. daar hij door een jury werd ver oordeeld. Het is te verwachten, dat de beken de Dionne-vij fling binnenkort van elkaar gescheiden zal worden. Pau line, een van de vijf achttien jarigen, heeft namelijk te kennen gegeven, dat zij in het klooster wil treden bij de Trappistinnen van Sint Romulo. In Juni zou zij dan worden ingekleed. Zoals men destijds berichtte, heb ben alle vijf meisjes bij hun bezoek aan Kardinaal Spellman in 1950 hun verlangens naar de kloosterlijke staat tot uitdrukking gebracht. De Kardi naal zeide haar toen dit voornemen cersT zeer goed te overdenken. Doch Paulines besluit schijnt vast te staan. GESCHENK VOOR BU K.R.O. SCHOOLRADIO AANGESLOTEN SCHOLEN. Op Woensdag 19 Januari zal-de lei ding van het Mutual Security Agen cy in Nederland in de K.R.O.-studio een geschenk overhandigen aan alle bij de K.R.O.-schoolradio aangeslo ten scholen. Dit geschenk zal bestaan uit een serie van 18 filmstrips, elk van 24 beelden, betreffende de lan den, aangesloten bij de organisatie voor Europese economische samen werking. In het K.R.O.-schoolradio- programma zal aan elk van deze lan den een klankbeeld worden gewijd, waarbij in de klas tegelijkertijd de filmstrip van dat land wordt ver toond. Aan leerlingen van de scholen, die niet over een projectietoestel be schikken, wordt een boek aangebo den, waarin het fotomateriaal is ge reproduceerd, opdat zij de uitzen ding toch kunnen volgen. Was hij zelf in Haarlem? Op een door het bestuur van de „Ned. Volksunie" in de Dierentuin in Den Haag belegde vergadering, waar volgens de aankondigingen het woord zou worden gevoerd door Westerling, dan wel door een door hem uit te spreken rede, getiteld: „Ik klaag aan" per „Wire recorder" zou worden weergegeven, heeft men zich op de laatste wijze moeten behelpen omdat, naar de heer B. Boelhouwer, de voorzitter der N.V.U., op de ver gadering- mededeelde, Westerling niet was verschenen niet, aldus deze spreker, omdat hij bevreesd was voor een eventuele arrestatie, maar omdat hij van bevriende zijde zou hebben vernomen, dat daarna geen normale rechtspleging zou volgen en hij door de Nederlandse overheid zou worden uitgeleverd aan de Republiek Indonesië. En aldus de heer B. ver der Westerling gaat daar liever op eigen gelegenheid heen, want „Soe- karno moet krijgen wat hij verdient. Om dit te kunnen volvoeren, al dus spr. verder, is er steun van het Nederlandse volk nodig en daarvoor was deze vergadering bijeengeroepen, Westerling zelf neeft het verlenen van deze steun blijkbaar willen sti muleren, althans, er was volgens me dedeling van de heer Boelhouwer, tij dens de vergadering een telegram ontvangen, met als plaats van afzen ding Haarlem, gericht „aan het pu bliek Haagse Dierentuin" luidende: „Betuig mijn bijzondere dank voor uw belangstelling. U kunt binnenkort op belangrijke gebeurtenissen reke nen". Ondertekend: „Kapitein Wes terling". De mechanisch weergegeven rede van Westerling bracht een weergave van bekende feiten en een rechtvaar diging van zijn handelwijze in het verleden. Aan het begin der vergadering wraakte een bestuurslid van de „Lan delijke Organisatie van Oud-illegale strijders", de heer van Delden, de door een ander bestuurslid dier orga nisatie, de heer Vosbergh, gedane stappen om de met de „Ned. Volks unie" bestaande samenwerking te verbreken. Deze stappen hebben niet de goedkeuring van andere bestuurs leden, noch, aldus spr. van een aan tal leden, op wier verzoek een alge mene ledenvergadering over deze kwestie zal worden belegd. HET GEBEENTE VAN BISSCHOP BASIN OPNIEUW TE UTRECHT BEGRAVEN. Bij de restauratie van de Janskerk is indertijd de graftombe opgedolven van bisschop Basin, die bij het reha- biiitatieproces van Jeanne d'Arc een rol heeft gespeeld. De dienst van het Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft tevens uit de plaats waar het graf werd gevonden allerlei gevolg trekkingen kunnen maken over de bouw van het oude en nieuwe koor, zodat men aannam dat het stoffelijk overschot van de bisschop al eerder was verplaatst. Gisteren is het gebeente van de kerkvorst in tegenwoordigheid van de pres.-kerkvoogd en de architect die de vernieuwing van de Janskerk leidt opnieuw in een zware eiken houten kist bijgezet. Wanneer de vloer van het koor is gelegd zal men een zerk aanbrengen waarop de naam en kwaliteft van de geestelijke vermeld zullen worden zomede en kele bijzonderheden uit de periode waarin hij heeft geleefd. R.K. LEERKRACHTEN IN LICHAMELIJKE OEFENING VERENIGEN ZICH. In 's-Hertogenbosch is opge richt de R.K. vereniging van leer krachten in de lichamelijke oefe ning, St. Thomas van Aquino. De vereniging is gevestigd in 's-Herto genbosch. Het bestuur der vereniging is als ■/olgt samengesteld: voorzitter: A. J. Tervoort, 's-Hertogenbosch; vice- voorzitter H. Goris, Heerlen; secre taris F. Wijnen Maastricht: pen ningmeester H. Vos, 's-Hertogen bosch, lid Th. van Brunschot, Eind hoven. HOTELBOUW TE ARNHEM. De bouwkosten van het nieuwe hotel „Haarhuis" te Arnhem, dat aan het Stationsplein zal worden gebouwd, zal negen ton bedragen. De helft van deze kosten zal door Marshallgeld worden gedekt. Bij de aanbesteding bleek de laagste in schrijver boven de begroting te zijn. B. en W. van Arnhem hebben de raad voorgesteld een tweede hypo theek voor het ontbrekende bedrag van 25.000 te verstrekken. Na een fel debat heeft de raad bij wijze van uitzondering dit voorstel met 19 tegen 16 stemmen aanvaard, om dat anders waarschijnlijk de Mar shall-hulp niet wordt verleend en omdat er in Arnhem een nijpend tekort bestaat aan moderne hotel ruimte. Het aantal sterfgevallen tengevol ge van het mond- en klauwzeer be droeg in de week van 30 December 1951—6 Januari 1952: 19 rundere^i, 25 kalveren, 2 varkens, 21 biggen en 1 schaap. vóór Zondagen en' vrije dagen een of twee dagen speling hebben met afrekenen. De knoeieryen die al enige jaren voortduurden, kwarren uit, toen B. de vorige maand met vacantie ging, die hij van de zomer af al voortdu rend had uitgesteld Tevergeefs had hij in die tijd ge tracht geld te lenen om de kas te zuiveren. Vorige jaren was hem dat wel gelukt: verleden jaar kon hij nog /2200 lenen. B werd in het bedrijf volkomen vertrouwd. Hij was er vele jaren ge leden gekomen als portier-telefonist en opgeklommen tot zijn verant woordelijke post. Het is niet onmogelijk, dat ook bij het storten van het geld op de bank geknoeid is, waarbij dan iemand betrokken moet zijn, die buiten het bedrijf staat. Een onderzoek hier naar is thar.s gaande. Ik waan nic ao rijk als een Met mijn nieuwe twee kamertjes woning. Voor dc sleutel geen geld, Maar wel dient vermeld Voor de eigenaar Bootz' Tip als beloning 'n TIP VAN BOOTZ CREMATORIUM IN DIEREN. KNAAPJE DOOR BRAND OM T LEVEN GEKOMEN. Naar de Vereniging voor Faculta tieve Lijkverbranding mededeelt, zal het nieuwe crematorium Dieren ko men nabij de Harderwijkseweg op twee kilometer afstand van het voor station. De financiële en technische voor bereidingen zijn bijna voltooid. Over enkele maanden denkt men met de bouw te kunnen aanvangen. Het nieuwe crematorium is aan merkelijk soberder van opzet dan in Westerveld. De capaciteit zal voor lopig zes a zeven crematies oer dag zijn, maar indien nodig, kan dit wor den opgevoerd. Door een brand in een huis in de De totale kosten van dit project Burgemeester Bosstraat te Alkmaar worden geraamd op f 1.000.000 met is de 10-jarige Gerrit Visser om het inbegrip van enkele dienstwoningen, leven gekomen. j grond en oveninstallaties. Er komt De jongen, die van een ziekte her-o.a. een aula voor 200 personen en stellende was, sliep op een zoge- i een columbarium met 200 nissen, naamd „kermisbed" in de verwarm- J3eURS - QvE RZ1CHT MEER ACTIVITEIT. Mede door een grotere activiteit de beurs gisteren een iets prettiger indruk en over het algemeen bewoog het koerspeil zich in opgaande rich ting. Stimulansen voor het Damrak zijn er dit weekend zo goed als niet geweest, alleen de vaste stemming Zaterdag jl voor Oliewaarden in Wallstreet, werd hier grif overgeno men, waarbij enkele open hoeken ontstonden, o.a. in Tidewater en Ca nadian Pacific. (Een spoorwegmaat schappij, die uitgestrekte olievelden bezit). De koersverbeteringen waren vrijwel in overeenstemming met die te New York, of iets daarboven, zo dat ook het agio een kleinigheid aan trok tot 10 1/4 procent. Opmerkelijk was het dat Kon. Olie, ondanks deze vaste stemming voor Amerikaanse Oliemaatschap pijen, waarvoor Kon. Olie volgens insiders in het geheel niet behoeft onder te doen, zeer verwaarloosd en aanvankelijk nauwelijks veranderd was. Tegen slot volgde een kleine stijging tot 286 3/4. (285 1/2). Ove rigens was de Industriemarkt niet on gunstig gedisponeerd. Unilevers ver beterden evenals Philips bijna drie punten. De Nederlandsche Ford zet te de stijging van Vrijdag in beperk te mate voort en werd geadviseerd op 228 (226). - Dg meelfabrieken der Nederland sche Bakkerij is het eerste beurs- fonds, dat verslag heeft uitgebracht over 1951. Het dividendvoorstel van 9 pet (v.j. 8 pet) werd beantwoord met een koersstijging van 198 tot cir ca 200. Aandelen Exploratie, die vo rige week na een stijging tot 100 te ruggevallen waren op 96. trokken aan tot 98. Dit in verband met de productiecijfers over 1951, die een verbetering tonen ten opzichte van 1950 waardoor ook de ontvangst per ton groter wordt dan vorig jaar. Verwaarloosd maar goed op peil bleef de Cultuurmarkt, bijzondere koersverschillen deden zich hier niet voor. De Scheepvaartsector was niet al- op de Amerikaanse "afdeling maakte I leen aan de vast kant, doch ook de Het gedeelte dat de gemeente Oegst- geest in beheer heeft, is echter nog steeds zeer smal en spaarzaam ver licht. Vooral met het oog op de vele voetgangers en wielrijders, die zich bij donker op de weg bevinden en daartegen vrijwel niet afsteken, neeft de A.N.W.B. in het belang van de verkeersveiligheid, bij de gemeente Oegstgeest aangedrongen op een spoedige verbetering van deze toe stand. affaire had hier iets meer te beteke nen dan normaal het geval is. Gul densbeleggingen stil en onveranderd, de dollar-obligaties vertoonden een lichte tendens tot stijgen, in over eenstemming met het agio. Prolonga tie 3'A pet. Onjuist verhaal Gisteren namen we een verhaal over van het „Algemeen Dagblad", betreffende de burgemeester van Woubrugge, die het Nieuwe jaar zou zijn begonnen met een onvrijwillig verblijf van twee uur in de cel van het gemeentehuis. Het verhaal blijkt niet juist te zyn, van welke onjuistheid het „Algemeen Dagblad" en, in zijn voetspoor vol gend, ook wij openlijk mededeling doen. Het „Alg. Dgbl."" heeft „in totaal elf personen gesproken, die een scha kel waren in het doorgeven van deze verlate Nieuwjaars vertelling en zijn gestrand bij een gewezen vooraan staande figuur van het gemeentebe stuur. De politieman, die altijd de sleu tel van de cel bij zioh heeft, deelde mede, dat er al drie maanden nie mand in de cel heeft gezeten en de bruggewachter, die de cel zou heb ben geopend wist van niets. Het meest verwonderd was de burgemeester, die Oud op Nieuw in Den Haag bij familie heeft gevierd. Het spijt ons, dat wij ruimte in ons blad hebben verleend aan dit dorps- praatje". Aldus het „Alg. Dgbl", bij welks „amende honorable" wij ons volko men aansluiten. Het verhaal leek ons een aardige illustrattie van gemoede lijk dorpsleven, doch als zodanig is het anderzijds niet gewaardeerd L.T.B. kring Leiden Opvoering van bijzonder toneelspel de huiskamer. Waarschijnlijk heeft hij in de slaap het beddegoed tegen de kachel getrapt. (N. v. d. D.). De televisie in Duitsland Een net van relais-staVions In West-Duitsland zal dit jaar de televisie een stuk verder worden gebracht. Het ligt in de bedoeling van de Duitse Bundespost om met acht tussenstations een verbinding tussen Hamburg en Keulen tot stand te brengen. Het Duitse televisienet zal dan met Hannover en Keulen kunnen worden uitgebreid. Tot dus verre zijn nog slechts de zendsta tions Hamburg en Berlijn in gebruik. De Keulse zender zal echter slechts de stad en naaste omgeving bestrij ken. Het ligt in de bedoeling later ook Langenberg op deze eerste gro te televisielijn aan te sluiten en hier een grote zender in te richten, die het gehele Roergebied zal moeten bestrijken In een later stadium zal van Keu len uit de relaisverbinding worden doorgetrokken naar Frankfort met het doel later, de verbinding ook naar de Zuidduitse stations Mün- chen, Neurenberg en Stuttgart door te trekken. Voor Noordwest Duits land zijn voorts zendstations ont worpen voor het gebied van Biele feld, Bremen en voor Sleeswijk-Hol- stein. Ook een relaisverbinding tus sen Hamburg, het hoofdkwartier der Duitse televisie, en Berlijn staat op het programma. Men hoopt binnen drie of vier ja ren zover te zijn, dat de helft der bevolking binnen het bereik van een televisiestation zal wonen. De verkoop van ontvangtoestellen wordt inmiddels nog steeds geremd door de hoge kosten (minimaal 1300 Mark) en door het ontbreken van regelmatige programma's. CHAUFFEUR REED DOOR, NA MAN TE HEBBEN OVERREDEN. De 41-jarige arbeider G. Vlastuin uit Èderveen die per fiets terug keerde van zijn werk, is gisteravond omstreeks halfzeven te Renswoude door een auto aangereden. Hij werd in een zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis in Ede overgebracht en is daar kort na aankomst over leden. De onbekende automobilist is na de aanrijding in snelle vaart door gereden. Het is de politie die thans zijn opsporing heeft verzocht, echter reeds gebleken dat hij even tevoren een café in Scherpenzeel had ver laten. In Utrecht is nog al enige 'beroe ring gewekt door de arestatie van het raadslid mr. J. W. A. van Eijke- lenburg. Hij zou zijn aangehouden ter zake van schuldheling. Mr. van Eij'keleniburg is o.m. be stuurslid van de Utrechtse vereni ging Koninginnedag. Omtrent de arrestatie van een klerk van de N.Z.H.V.M. te Haar lem deelt het „Nieuws v. d. Dag" nog het volgende mede: De arresteerde deed veel aan lief dadigheid; een gedeelte van het ver duisterde geld werd daarvoor uitge geven. De rechêrche onderzoekt thans in hoeverre een tweede buiten het be- driif staande persoon mede schuldig is. B. was belast me het afrekenen met de conducteurs. Een gedeelte van de ontvangen gelden droeg hij niet onmiddellijk af, hetgeen hij doen kon doordat de conducteurs Op een vergadering van de kring „Leiden" van de L.T.B. met de be sturen van de plaatselijke afdelin gen der L.T.B. in de kring is beslo ten dit jaar weer een culturele avond te organiseren. Deze avond zal ge houden worden op Woensdag 23 Jan. a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden des avonds om half acht. Er zal wor den opgevoerd een toneelspel geti teld „Veertig jaren strijd". Dit spel is geschreven voor de boeren en er werken ongeveer 70 boeren en boerinnen uit de kring L.T.B. „Am sterdam" aan mee. Het laat duidelijk zien hoe de boeren hebben moeten strijden om te komen tot organisatie en hoeveel moeilijkheden daarvoor overwonnen moesten worden. L.T.B.-ers uit de kringen Leiden en Duinstreek toont hiervoor uw be langstelling door op 23 Jan. a.s. in groten getale op te komen naar de Stadsgehoorzaal. Programma's, vens bewijs van toegang zijn ver krijgbaar bij de plaatselijke secreta rissen van de L.T.B. en bij de L.T.J. (Zie advertentie). NOORD WIJK Nieuw reddingsstation Dank zij onbekende gever Onder de indruk van de moed, ge toond bij de redding van de opva renden van de „Flying Enterprise", de hardnekkige pogingen om het schip te behouden en de onversaag- de plichtsbetrachting' van kapitein Kurt Carlsen en stuurman Kenneth Dancy heeft een Nederlands Indus trieel, die onbekend wenst te blijven de Koninldijke Noord en Zuid-Hol landse Reddingmaatschappij verblijd met een gift bestemd voor de uitrus ting van een compleet reddingstation te Noordwijk aan Zee, t.w. boothuis, motorstrandreddingboot met daarbij behorende wagen en waterdichte tractor. De nieuwe motorreddingsboot van Noordwijk aan Zee ,die de aldaar thans in dienst zijnde roeireddings- boot zal vervangen krijgt de naam van de kapitein van de „Flying En terprise" Kurt Carlsen. Dank zij deze prachtige schenking is de Kon. N.Z.H.R.M. thans in staat gesteld haar laatste daarvoor in aan merking komyide reddingstation met modern reddingmaterieel uit te rus ten HAAGSCHE SCHOUW Jaarfeest N.K.J.B. Zondag vier de de N K.J.B. „St. Paulus" het zesde jaarfeest, 's Morgens was er na de H. Mis een gezellig ontbijt, 's Avonds werd een parochie-avond gegeven in de Groote Vink. De voorzitter, Dick v. d. Hulst Gzn., sprak een wel komstwoord en kondigde aan het blijspel ,Je kunt het toch niet mee nemen", gespeeld door een gezel schap uit Wassenaar. Het spel was vlot en er werd veel gelachen. Tij dens de pauze sprak de voorzitter een woord van afscheid tot de aal moezenier kap. A. v. Heusden S.M.M. die de jeugdbeweging gaat verlaten. Hij bedankte de aalmoezenier en bood de kleine Winckler-encyclo- pedie aan Kaj. v. Heusden sprak een dankwoord en hopte, dat er spoedig een groter clubhuis zou ko men. Hij hoopte nog wel eens op de club te verschijnen. Kapelaan van Heusden blijft wel in het klooster aan de Haagsche Schouw, maar heeft andere werk zaamheden gekregen, o.a. in verband met de Bond Zonder Naam. Tijdens het weekend zal hij pastoor Holt- huizen in het parochiewerk assiste ren. Na het einde van het spel sprak pastoor Holthuizen. Hij hoopte op even grote medewerking als de aal moezenier tot nu toe heeft gehad. LEIDSCHENDAM Diefstal opgelost van autobanden Toen in de maand November j.L enige autobanden waren gestolen bij H. te Stompwijk stond de politie aanvankelijk voor een raadsel. Maar het is bekend, dat de rijkspolitie buitengewoon speurlustig is. En ook deze banden diefstal heeft haar geen rust gelaten en na lang zoeken is zij er in geslaagd de dader bij de kraag te pakken. Het is iemand uit Zoeter- woude. Bij het verhoor kwamen ook bandendiefstallen in Voorschoten, Leiden, Sassenheim en Dordrecht ter sprake en na lang dralen beken de de arrestant ook deze diefstallen gepleegd te hebben. Met deze arrestatie heeft de poli tie weer goed werk verricht Een ge deelte van de gestolen banden is in een plaatsjo in Gelderland achter haald. OEGSTGEEST A.N.W.B. VRAAGT VERBETERING LAGE MORSWEG. De Verkeerssituatie op de Lage Morsweg, de zeer drukke verbinding tussen Leiden en de rijksweg Den Haag—Amsterdam waarvan vooral 's morgen vroeg en 's avonds vele ar beiders gebruik maken die in de in dustrieën langs de Rijn werkzaam zijn, is nog steeds niet bevredigend, aldus de Toeristenbond A.N.W.B. De gemeente Leiden heeft haar deel van deze weg reeds aangepast aan de nieuwe situatie, die ontstaan is door de bouw van een tunnel onder de spoorbaan die deze weg kruist door. MARKTBERICHTEN LEIDEN, i5 Jan. Groente. Per 100 kg.: rode kool 14.6015.20. sav. kool 8.60—12.70, groene kool 8.90 13.60, boerenkool 6.5012.10, ra pen 4.40, prei 1225, kroten 7.70—17.30, kroten, gekookt 27— 29, uien f 12—42, peen 18—24, spruiten 27, andijvie 5569, Nero 1031, druiven 38, witlof 436 appelen 2830, spinazie f 35—36, winterpeen 1118, per 100 stu'ks: salade 5.7018. knolselderie 4 13.10, per 100 bos selderie 26,70. Varkens. Aanvoer 226 vette varkens. Prijzen: zware 2.112.16, lichte 1.992.09, zouters tot f 1.80, zeugen f 1.801.92 per kg. levend gewicht. Handel vlot, later oplopend, enkele boven notering. BODEGRAVEN, 15 Jan Kaas. Aangevoerd 83 partijen kaas. Prijzen: le soort 2.322.38, 2e soort 2.28 2.31, extra tot 2.50 per kg. Handel kalm. ROTTERDAM, 15 Jan Vee. Aan voer: 3953 totaal, 950 vette koeien, 1071 gebruiksvee, 30 vette kalveren, 201 graskalveren, 939 nuchtere kal veren, 141 varkens, 182 biggen, 206 paarden, 12 veulens, 161 schapen, 60 bokken of geiten. Pryzèn: vette koeien 2.65—2.85, 2.40—2.60, 2.10 2.35, vette kalveren 2.70—2.90, 2.50—2.70 2.30—2 50 per kg le vend gewicht; graskalveren 350 260200; nuchtere kalveren 62 5855; biggen 555245; slacht - paarden 2 05, 1.95, f 1.90 per kg. slachtgewicht; schapen 145125 105; lammeren 12011090, kalf- en melkkoeien 1000.900770; va rekoeien 700640570. vaarzen 700650560, en pinken 550 450350 per stuk. vette koeien aan voer iets korter, handel kalm, ruim prijshoudend- vette kalveren aanvoer als vorige week, handel vlot, prijzen iets oplopend; graskalveren aanvoer als vorige week, handel redelijk, ruim prijshoudend; nuchtere kalve ren aan voer flink, handel willig, prijzen iets stijver; biggen aanvoer klein, handel matig, prijzen onveran derd. slachtpaarden aanvoer tamelijk, handel levendig, .prijzen iets hoger; schapen en lammeren aanvoer aan merkelijk kleiner, handel goed ABONNEMENTSVOORSTELLING. „De vrolijke vrouwtjes van Windsor". De Haagsche Comedie heeft gister avond de vierde abonnementsvoor stelling verzorgd met een prachtige opvoering van Shakespeare's „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" in de vertaling van Bert Voeten. Het is altijd weer een genoegen om de omvangrijke ridder-vagebond Sir John Falstaff op het toneel te zien rondwaggelen. Ondanks het feit, dat hij alle beroerde eigenschappen, wel ke bij het mannelijk geslacht voor komen, in zich verenigt, is hij de fa voriet geworden van het toneelmin- nend publiek. Zijn geniale bedriege rijen en vooral zijn scherpe humor hebben hem tot een onvergetelijke figuur gemaakt. Na „Henry IV" werd Shakespeare door het publiek en zelfs door de koningin bijna gedwon gen om Sir John in een nieuw stuk wederom ten tonele te voeren. In „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" is dat gebeurd. Het is dezelfde Sir John, maar deze keer raakt hij in zijn eigen strikken verward. Zijn „strooptocht der liefde" raakt van de ene mislukking in de andere en ten slotte valt hij ten prooi aan de spot lust van de goedige bewoners van Windsor. In dit stuk met zijn 15 taferelen, dat Shakespeare in veertien dagen geschreven zou hebben, wordt men, al naar des schrijvers invallen, van de ene dwaasheid in de andere ge worpen. Kostelijke dialogen met een flitsende humor houden de aandacht voortdurend gevangen en door de weelde aan costuums en décors wordt men als het ware aan dit schouwspel gekluisterd. De Haagsche Comedie heeft onder regie van Michael Langham een prachtige opvoering van dit spel ge geven. Cees Laseur gaf een verruk kelijke vertolking van Sir John Fal staff. Ook voor de andere rollen was een sterke bezetting, waarin echter Fie Carelsen als mevr. Page, Ida Wasserman als mevr. Ford, Jan Re- tèl als een Frans geneesheer, Theo Frenkel als plattelandsrechter en Cruys Voorbergh als een geestelij ke uit Wales bijzonder opvielen. In de overige rollen kwamen geen zwakke plekken voor en zo heeft Leiden gisteravond voor de volle honderd procent kunnen genieten van dit kostelijke blijspel van Sha kespeare. PROCURATIEHOUDERS BIJ SIJTHOFF. A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat schappij N.V. te Leiden heeft de heren I. L. de Graaf en C. J. Fran cken met ingang van heden procu ratie verleend. JIU JITSU EN JUDO-EXAMENS. In Sportschool Kooreman vonden Jiu-Jitsu- en Judo-examens plaats. Geslaagd voor le graad Jiu Jitsu: K. Mooiweer, R. Zicha, dr. Hofman; voor de 2e graad: KI. Vermeulen, J. H Moenen. Geslaagd voor gele band Judo: B. de Vries, M. Pieterse. Exa minator was H. Holvast le Dan. BRIDGE BEDRIJVENCOMPETITIE. De uitslagen van gisteren luiden: PTT 1—Lichtfabr. 1 76—134, PTT 2 ILichtfabr. 2 112—98.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2