.M^k. M 1 M mM 43ste JAARGANG No. 12485 De spanning in de kanaal zone van Suez Ka'i'ieftie.. Witiótan QJhwidhitt in Clmetifia Churchill spreekt in Canada 3i. M. de JCening.in weeft thuis n A DINSDAG 15 JANUARI 1952 j)^Wi(i6CS0U/ÏCWlt G va^p^emiers «:telcLM-l™0^: KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN rond Truman Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2«p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Nieuwe gevechten en nieuwe slachtoffers Egyptenaren hebben Maandag een Britse patrouille uit een hinderlaag be schoten en een officier en een soldaat in de buurt van het Zoetwaterkanaal gedood. De patrouille, die van drie kanten beschoten werd, werd door ver sterkingen ontzet. Een woordvoerder van het Britse militaire hoofdkwar tier zeide, dat zes tot acht aanvallers waren gedood. Bij Tel el Kebir sprong een Egyptisch burger van een bus en vuurde met een revolver op Britse militairen, die een Britse brigadecommandant escorteerden. De aanvaller werd doodgeschoten. Deze botsingen volgden op de vuurgevechten, die in het afgelopen weekeinde bij het Zoetwaterkanaal zijn geleverd. SPREKEN IS ZILVER.... IJET stond zo feestelijk: „overeen- stemming tussen KVP-bestuur en groep-Steenberghe bereikt" en voor al die „verheugenis'' over de ver kregen resultaten! Het partijbestuur haastte zich die verheugenis te be zegelen eenstemmig. De onnozelen, die dit communiqué of mededeling lazen, neurieden reeds voor zich heen uit Vondels rei: „Men zoent, omarmt, bemint en vrydt. De Twist is op de loop". De onnozelen heb ben te vroeg gezoend, want reeds dezelfde dag klonken geluiden, die zo men ze niet als onverzoenlijk wil bestempelen, toch weinig ver heugenis baren en de vrees doen rijzen: „Zoo blijft men overhoop krackeelen met malkander". De geluiden kwamen uit tegen overgestelde richting, het ene werd voortgebracht door prof. F. Duyn- stee, het ander door de heer A. C. de Bruyn; het ene met de gebruike lijke lang-ademigheid, het andere met de gebruikelijke kort-aangebon- denheid. Nadat enige maanden ge leden het toneel-scherm ijlings werd neergelaten, toen de ruzie al te on verkwikkelijke vormen ging aanne men, zien we bij het ophalen van het scherm de beide heren weer te rug in dezelfde glansrollen. In de moeilijkheden, welke de K.V.P. door maakt, hebben beide heren een poli tiek verleden, dat hen in het oog van de ene óf van de andere zijde on welgevallig maakt. Het is pijnlijk het te zeggen, maar zij hadden er beter aan gedaan, nu een moeizame overeenstemming is bereikt, zich- zelven althans voorlopig het zwijgen op te leggen. Al wie met ons be treurt, indien de werk-eenheid in de K.V.P. zou worden verbroken, ziet het her-optreden van de twee kampioenen met lede ogen aan. Zij zijn, na wat er zich een half jaar geleden op het politieke podium heeft afgespeeld, niet de geëigende figuren om de geesten te verzoenen en een splijting te bezweren. Zowel de heer De Bruyn als de heer Duyn- stee hechten aan de eenheid even grote waarde als welke K.V.P.'er ook, maar beiden hebben de roeping gevoeld zich tegenover hun „kie zersvolk" te verantwoorden, hun standpunt te handhaven en hun be zorgdheid te tonen over de uitwer king van de „overeenstemming", be reikt op de beknopte samenvatting van het ontwerp-verkiezingsprogram. Dat is eerlijk en oprecht, maar zij hadden het in dit stadium ook aan geestverwanten kunnen overlaten. Reeds de stormende haast, waarme de beide kopstukken gereageerd hebben op een accoord, waarvan de inkt nauwelijks droog was, verraadt een gemis aan politieke wijsheid, welke te meer leidraad had moeten zijn, waar het gaat over zulk een hoog goed als de politieke eenheid. Enfin het spel kan weer begin nen. De heer De Bruyn, die sprak over „de heren" en de arbeiders, heeft luchtig gezwaaid met in stand houding van een eigen politiek or gaan, een partij dur van katholieke arbeiders. De heer Duynstee heeft geprofeteerd, dat als er geen prin cipiële kentering komt in de K.V.P.- politiek, „de gevestigde vertrou wensbasis zou worden weggevaagd door feller dan ooit oplaaiend wan trouwen en dan niet meer te stui ten klasse-tegenstellingen". Voor de schrijver en de spreker zelf moge het hoogst belangwekkend en aan lokkelijk zijn, zich weer in het over haast ontruimde strijdperk te bege ven, voor het katholieke volk van Nederland zou het heel wat belang wekkender zijn en voor de overeen stemming veel aanlokkelijker, in dien ook deze kemphanen meer vertrouwen schonken aan de twee ondertekenaars van het accoord, de heren Andriessen en Steenberghe. J Britse troepen hebben Maandag een dorp aan de Noordzijde van het Ka naal omsingeld en een huiszoeking naar wapens verricht. Er zouden geen vuurwapens aangetroffen zijn. Maandag is onder overweldigende belangstelling te Cairo een Egyptisch student ten grave gedragen, die bij de gevechten van de afgelopen dagen het leven verloren heeft. De begrafenis stoet was naar schatting drie tot vier km. lang. Religieuze leiders en ande re persoonlijkheden, o w de minis ter voor de „bevrijdingseenheden' namen deel aan de trouwplechtigheid. Er werden in de stoet borden meege. voerd met leuzen als „weg met de Engelsen'' en „Het paradijs voor on ze martelaren". Tot dusver hebben 28 Britse mili tairen het leven verloren sinds de moeilijkheden in het gebied van het Togliatti hoofd der Westerse communisten? Palmiro Togliatti, leider van de Italiaanse communisten, heeft sinds het begin van dit jaar reeds twee maal een oproep gedaan tot de com munisten om zich collectief te weren tegen de invloed van de Katholieke Kerk. Zij immers stuurt volgens To gliatti met alle geoorloofde en onge oorloofde middelen aan op de vor ming van een West-Europese mili taire unie tegen een eventuele com munistische agressie; zij wqpst daar mede zich een overwegende machts positie in het Westen te verwerven. Zowel in een interiew met de corres pondent van het Frans-communis tische dagblad „L'Humanité" als in een eigen hoofdartikel in de Romein se „Unita" heeft Togliatti een blauw druk van een campagne tegen de cle- ricale regeringen van het Westen om de vorming van een West-Europese Unie te voorkomen uitgetekend. Dit optreden van de Italiaanse commu nist, dat ver buiten de grenzen van zijn Italiaanse territorium reikt, zou een bevestiging kunnen zijn van de geruchten, dat Togliatti door het Kremlin zou zijn benoemd tot ver antwoordelijk hoofd van alle Wes terse communisten, dus als delegaat van de Opperste Sovjet in de niet- communistische landen. Daarmede is tevens duidelijk geworden, waarom hij destijds een langdurige gezond heidskuur in de Sovjet-Unie moest ondergaan. Tunis vraagt souvereiniteit Tunis heeft gisteren de Veiligheids raad der Verenigde Naties verzocht, in te grijpen in zijn anderhalf jaar oude geschil met Frankrijk. Twee Tunesische ministers, van een secre taris-generaal vergezeld, overhan digden de plaatsvervanger van Trygve Lie een document waarin Tunis de steun der UNO vraagt voor zijn aanspraken op volkomen souve reiniteit. Suez-kanaal drie maanden geleden begonnen. Maandagavond is in Cairo officieel bekend gemaakt, dat de Egyptische regering binnenkort distributie van levensmiddelen voor de burgerbevol king in de Kanaalzone zal invoeren. Tevens zal de regering leningen ver strekken aan Egyptische zakenlieden in de kanaalzone om hen te helpen hun financiële verplichtingen onder de huidige omstandigheden na te ko men. In zijn communiqué zegt de Cana dese premier Louis St Laurent, dat de discussies met Churchill de ganse wereldsituatie oetroffen, in het bijzonder het Atlantisch bond genootschap Ofschoon het niet in de bedoeling lag, bepaalde besluiten te r.emen, bood de bijeenkomst toch een waardevolle gelegenheid voor het uitwisselen van gedachten Naar AP. in Ottawa verneemt, heeft Churchill de toezegging gekre gen, dat Canada binnen °nige maan den na het uitbreken van een even tuele nieuwe oo1 '.og één divisie in Europa zal hebben (i.p.v zoals nu 1/3 divisie) Daai entegen zou de Canadese regering zekert andere voorstellen van de NATO-commissie hebben afgewezen voorstellen, die o.m. zouden omvatten het zenden van gratis grondstoffen naar Enge land en andere Europese bondgeno ten en verder een vergroting van de hulpverlening aan West-Europa. WEER NAAR W/SHINGTON. Morgen wordt Churchill weer in Washington verwacht, waar hij Don derdag een gemeenschappelijke zit ting van het Amerikaanse Congres zal toespreken. Zaterdag zal hij Washington weei verlaten om, naar verwacht wordt, weer enige dagen bij zijn vriend Bernard Baruch in New York door te brengen In elk geval zal Churchill niet, zoals aanvankelijk bepaald was, Amerika op 19 Januari per vliegtuig verlaten. Hij heeft namelijk zijn verblijf aldaar met vier dagen ver langd, zodat hij nu op de 23 Jan. met de Queen Mary" de thuisreis kan maken. De Russische voorstellen Ontwapeningscommissie zal ze bestuderen Engeland, Frankrijk en de Verenig de Staten hebben Maandag in de po litieke commissie der Verenigde Na. ties voorgesteld dat het nieuwe uit zes punten bestaande plan voor een vredesregeling, dat de Sovjet-Unie heeft ingediend, zal worden bestu deerd door de ontwapeningscommis sie tezamen met andere n'euwe voor stellen. Zij herinneren er aan, dat de commissie binnen dertig dagen bijeen moet komen Jean Chauvel (Franlfrijk) zeide, dat de Sovjet-Unie dichter bij het Westelijke standpunt was gekomen, maar „overeenstemming over formu lering betekent niet overeenstem ming over inhoud." De Nederlandse afgevaardigde von Balluseck zeide, dat hij tegen het Sovjet-plan zou stemmen. Bespre king van de kwestie-Korea zou geen nut hebben daar de volgende stap af zou hangen van de besprekingen te Tanmoendjon Oproepen tot het slui ten van een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden zouden ij del blijven, zolang daar geen overeen stemming is bereikt, aldus de Neder landse afgevaardigde. De vergadering werd tot Dinsdagavond verdaagd. ONTPLOFFING IN CANADESE MIJN. In een kolenmijn te Stellarton (No va Scotia, zijn door een ontploffing ten minste 16 en mogelijk 19 mijn werkers om het leven gekomen Elf' lijken zijn reeds geborgen. Nadere bijzonderheden ontbreken. AMERIKAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een lijnvliegtuig van een Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij, waar in zich 36 personen bevonden, is, in de langs het eiland Manhattan stro mende Oostrivier gestort Het toestel was enkele ogenblikken tevoren van het La Guardia-vliegveld (New- Ycik) opgestegen. Motorboten van ae politie, kustwachtvaartuigen en twee hefschroefvliegtuigen zijn on middellijk naar de plaats waar het vhtfgtuig, in de omgeving van een eilandje, in de rivier is gestort, ver trokken. Gemeld wordt, dat alle in zittenden zijn gered. Weer devaluatiegeruchten De Australische pl.v. oppositielei der A. Calwell, voorspelde gisteren, dat op de conferentie van ministers van Financiën van het Britse Geme nebest, die vandaag te Londen be gint, waarschijnlijk besloten zal wor den, het pond sterling en het Nieuw- Zeelandse pond te devalueren tot het peil van het Australische pond. DE ATLANTISCHE GEMEENSCHAP Winston Churchill heef; aan een diner te Ottawa een toespraak ge houden, welke uitgezonden is over de radio netten van Canada en de Verenigde Staten Hij zeide onder meer, dat Groot-Brittanmë van geen enkele maatregel terug zou schrik ken, nodig voor het herstel van het vertrouwen in het land en de hand having van de solvabiliteit. Van het Atlantisch pact zeide ChurchiL dat iit de zekerste ga rantie vormde, „niet slechts voor de nandhaving van de vrede, doch ook vooi het bepaler van de overwin ning indien de hoop op de vrede de boderr. ingeslagen wcrat." „Dit plechtige verdrag is tot nu toe slechts in militaire zin beschouwd. Wij zijn echter thans van gevoelen vooral sinds oru> bezoek aan Wash ington, dat de opvatting hierom trent zich verbreedt tot een Noord- Atlantische gemeenschap van vrije landen, tezamen handelend, niet slechts voor de defensie doch ook voor het welzijn, geluk en de voor uitgang van a'.le volken van de vrije wereld" Om deze reden, zo vervolgde de Britse premier, dienden ae „vrije landen" alles in het werk te stel len voor een verenigd Europa en de vorming van een Europees le ger, waaraan ook Duitsland zou deelnemen. „Ik ben reeds lang een openlijke voorstander van beide denkbeelden geweest. Wij zuilen al les wat in onze macht ligt doen, om de plannen hiertoe te doen slagen. Dit betekent echter niet, dat Enge land een deel van een Europese fe deratie zal worden, noch dat zyn le ger, dat reeds op het vaste land pa raat staat en nog steeds groeiende is, op een dergelijke wijze zal wor den opgenomen, dat het zijn identi teit verliest. Wij staan tezamen 'met Amerika schouder aan schouder naast het Europese leger en zijn Duitse elementen onder het opper bevel van de NAVO. ten einde iedere agressie, die zich tegen ons mocht richten, het hoofd te bieden." Een Europese wapensmidse West-Duits voorstel Theodor Blank, Adenauer's naaste medewerker in defensiezaken, heeft gisteren gepleit voor de vorming van een Europese productiegemeenschap van wapens. In deze pool zou West- Duitsland dezelfde rechten moeten hebben als de vijf partners waarmee het een Europees leger gaat vormen. Blank legde zijn verklaring af aan de vooravond van zijn vertrek naar Pa rijs, waar hij voor de Bondsrepubliek aan besprekingen over het plan-Ple- ven zal deelnemen. De productie van wapens, zo zette Blank in een persconferentie uiteen, moet geregeld worden door het bo- ven-nationale gezagsorgaan voor het Europese leger. Deze hoge autoriteit zal de productie over de zes partners moeten verdelen. Nationale wapen- productie in het verband der Euro pese verdedigingsgemeenschap is uit den boze, aldus de Duitse expert. De gemeenschap zou ook buiten de kring der partners orders voor ^apentuig moeten kunnen plaatsen. De betrekkingen tussen de verde digingsgemeenschap en de zes NA- TO-landen zullen in een verdrag worden geregeld. Alle soldaten, zo verzekerde Blank, zullen van meet af Europese soldaten zyn. De Duit ser liet zich zeer optimistisch uit over de aanstaande Paryse conferentie. Wapenstilstands onderhandelingen Bijna afgebroken Het heeft heel weinig gescheeld of de onderhandelingen over een wa penstilstand voor Korea waren Maan dag afgebroken. De oorzaak hiervan was het feit, dat een communistische afgevaardigde in de „bestandstent" te Panmoenjon de leider van de UNO-delegatie, admiraal Libby, een „leugenaar" noemde. Admiraal Libby zei tijdens de be sprekingen dat het UNO-plan om de krijgsgevangenen zelf te laten kie zen naar welk gebied zij willen gaan voor beide partijen voordelen heeft. Een lid van de communistische de legatie noemde dit onwaar en be schuldigde Libby van leugens. De argumenten van de UNO achtte hij „bedriegelijk". De Amerikaanse admi raal werd vuurrood van kwaadheid over dit antwoord, hij stond op en barstte los: ..Als een vertegenwoor diger van het opperbevel van de UNO-strijdkrachten weiger ik hier ongemotiveerde beschuldigingen aan te horen". Libby eiste bits een ver ontschuldiging. De communisten zei den: „U kunt ons niet bang maken". Admiraal Libby verdaagde daarop de bijeenkomst tot Dinsdag. In de subcommissie voor het toe zicht op de naleving van een be stand werden ook Maandag geen vorderingen gemaakt. Het struikel blok in deze commissie is nog steeds het vraagstuk van de aanleg van vliegvelden tijdens een bestand. De onderhandelingen over een wapenstilstand voor Korea duren nu al 6 maanden en 3 dagen Ze begon nen op 10 Juli 1951 in „harmonische sfeer", in Kaesong, dat was 1 jaar en 15 dagen nadat de strijd in Korea was begonnen. Geladen stemming. By de voortzetting van de bespre kingen te Panmoendjon hebben de Noordelijken vandaag verklaard, dat vliegtuigen der geallieerden Maan dagavond een gevangenenkamp in Noord-Korea hebben gebombardeerd, waardoor tien krijgsgevangenen der verbondenen om het leven kwamen en zestig werden gewond. In deze zitting heerste een geladen stem ming van achterdocht. Beide partijen verweten elkaar de kwesties te ont wijken, die aan het bereiken van re sultaat der besprekingen in de weg staan. HET VERONGELUKKEN VAN DE „VALIANT" Het eerste (en enige) Engelse viermotorige straalvliegtuig, dat atoombommen kan vervoeren, de „Valiant", is Zaterdag verongelukt omdat een hoeveelheid paraffine achter de motoren, die in de bak boordvleugel zijn ingebouwd, is doorgesijpeld en vlam gevat heeft. Dit is Maandagavond te Londen be kend gemaakt. In een verklaring van het ministerie van luchtvaart en het ministerie van bevoorrading wordt gezegd, dat zich achter dc motoren geen brandalarmsysteem bevond en dat de brand waarschijnlijk reeds enige tijd had gewoed voordat dc bemanning, die voor dg vleugel zat, dit bemerkte. De constructeurs van het vliegtuig zijn er, aldus de verklaring, van overtuigd, dat zij een herhaling van het gebeurde kunnen vermijden door het aanbrengen van „betrekkelijk eenvoudige wijzigingen". Financiële crisis van Brits Gemenebest De ministers van financien van ne gen landen van het Britse gemene best zijn vandaag besprekingen be gonnen over de financiële crisis, waarin het sterlinggebied thans ver keert. en die ernstiger is dan de belde andere crises, die dit gebied sedert de oorlog heeft doorgemaakt Het voornaamste doel der bijeen komst der besprekingen is een einde te maken aan de achteruitgang van de goud en dollarreserves van het sterlinggebied die thans het gevaar lijk lage niveau van 834 millioen pond hebben bereikt. Het sterling gebied,, waarvan Engeland de ban kier is. heeft thans niet alleen met het dollargebied. doch ook met de rest van de wereld, inclusief de Euro pese Betalingsunie, een passieve be talingsbalans. Nieuw Belgisch kabinet De Belgische kabinetsformateur Jean van Houtte heeft Dinsdagmor gen, na zyn terugkeer van het paleis, voorlezing gedaan van het nieuwe kabinet. De samenstelling is als volgt: Minister-president: Jean van Hout- te; Buitenlandse Zaken: Paul van Zeeland; Verkeerswezen: P. W. Se- gers; Buitenlandse Handel: Joseph Meurice; Binnenland: Ludovic Moyersoen. Justitie: Joseph Pholien; Onderwijs: Pierre Harmci: Finan ciën: Albert Janssen; Economische Zaken: Jean Duvieusart; Wederop bouw: Albert Coppe; Koloniën: An dre Dequae; Arbeid: Gerard van den Daele; Publieke Werken: Oscar Be- hogne; Landbouw: Charles Heger; Volksgezondheid: Alfred Detaeye; Landsverdediging: Eugen Degreef. Kapitein Carisen te Londen Kapitein Carisen van de „Flying Enterprise" heeft gisteren in dc Deense club te Londen het officiers kruis van de orde van Dannebrug ontvangen Er waren politieversterkingen aan gekomen om de menigte buiten in bedwang te houden. In de receptie kamer waren filmstudiolampen en cameras opgesteld en er waren tien tallen verslaggevers en persfoto grafen In een aangrenzende kamer hing een olieverfschilderij van het drama van de „Flying Enterprise" op het cgeblik, dat de tros brak. Na de eer de critiek. De bootsman van de „Flying En terprise", Arthur Janssnens, heeft voor een commissie van onderzoek te New York verklaard, dat het schip scheurde omdat naai zijn me ning de 1.271 ton ruw ijzer in het schip verkeerd was gestuwd. Dit was echter niet de scnuld van kapi tein of stuurman. De aanwijzingen voor het stuwen kwamen van de rederij Hofmeester Samuel Miller zei, dat een afgevaardigde van de beman ning de kapitem na hei scheuren van net schip had gevraagd of de reis zou worden voortgezet of dat men de dichtsbijzijnde baven zou aandoen. Kapitein Carsen had daar op geantwoord dat lui nog op or ders var. de redery wachtte. EERSTE LEPELAARS OP TEXEL. Ieder jaar komt een groep van 60 a 100 lepelaars, die hun winterkwar tier in Egypte hebben, op Texel broeden. Dit jaar zijn de vogels bij zonder vroeg. Gistermorgen zijn na melijk vier lepelaars aangekomen. De dieren waren zeer vermoeid en hongerig. Andere jaren kwamen de lepelaars veelal pas in Maart. Veel is in de manschijn der herin nering mooier dan in het zonlicht der werkelijkheid. Na zijn besprekingen met president Truman in Washington begaf Churchill zich naar New-York om zijn oude vriend, de Amerikaanse financier en staatsman Bernard M. Baruch, te ontmoeten. De vrienden die elkaar reeds 35 jaar kennen, brengen een rustige middag door in Baruch's appartement in New-York. Volled'ge eensgezindheid van zienswijze Engelands premier Winston Churchill heeft gisteren het voltallige Canadese kabinet op de hoogte gesteld van zyn besprekingen met president Truman. Hij deed dit op een zitting, waarop volgens een communiqué „een vol ledige eensgezindheid van zienswijze tussen de Britse en Canadese regering" bleek te bestaan. De zitting werd ook bijgewoond door minister Eden. lord Ismay en lord Cherwell. H.M. de Koningin en de drie oudste prinsessen zijn gistermorgen met de koninklijke trein in Baarn aangekomen uit de Oostenrijkse wintersport plaats Sankt Anton. Prins Bcrnliard maakt de terugreis per vliegtuig. H.M. Koningin Juliana, ir. F. Q. den Hollander van de Nederlandse Spoor wegen, Prinses Beatrix met aan de lijn Martin, de hond xan de Prins, en Prinses Irene.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1