RIJNSTREEK J^eurs- £)verzich* groene tale ZATERDAG 12 JANUARI 1552 UE LEIDSE COURANT l'WEEDE BLAD PAGINA 3 Bedevaart naar Banneux „Bidt veel" Op 15 Januari is het negentien jaar geleden, dat de toen twaalfjarige Mariette Beco haar eerste verschij ning mocht ontvangen van de H. Maagd. Daarna heeft zich de ver schijning nog zeven "keer voorge daan. O.L. Vrouw heeft zidh te Ban neux genoemd „de Maagd der Ar men, de Moeder van de Verlosser, Moeder van God". Haar drievoudig verzoek, „Bidt veel", heeft opmerkelijk succes gehad. Er heeft zich een mil- lioenenleger van biddenden ge vormd rond de Maagd der Armen, een Internationale Geibedsunie, waarin ruim tachtig naties zijn vertegenwoordigd. Het Nederlandse secretariaat van de stichting „Internationale Gebeds unie van Banneux" te Maastricht, noteerde reeds meer dan driehon derdduizend leden voor deze unie van biddenden. Deze leden bereiden de herdenking van de verschijnings dagen voor met een novene van dankzegging. Op 15 Januari zal Z.H. Exc. Mgr. L. J. Kerokhofs, bisschop van Luik, in de kleine Banneux- kaïpel een H. Mis celebreren voor de levende leden der Internationale Ge bedsunie. Het Nederlands Secreta riaat organiseert die dag een bede vaart naar Banneux, waaraan vele leden zullen deelnemen. ST. TEUNISFEESTEN IN LIMBURG Het feest van St. Antonius Abt, die gewoonlijk met 'n varteen wordt afgebeeld, wordt in Limburg nog met enige folkloristische gebruiken ge vierd. Op 17 Januari zal te Broek- huizenvorst het geitenfeest worden gehouden met als clou een feeste lijke maaltijd aan kommen geiten vlees met in geitenvet gedoopte aardappelen. In het gehucht Aijen bij Bergen wordt's morgens „kopkes- mert" gehouden De boeren stellen de welbevleesde koppen van de door hen geslachte varkens beschikbaar voor een verkoop bij opbod. De ba ten zijn bestemd voor de instand houding van de kapel, terwijl het gebruik wil, dat de varkenskoppen uiteindelijk voor de armen beschik baar worden gesteld. Thunderjet verongelukt Vrijdagmorgen om 11 uur is op de vliegbasis Volkel een Thunderjet bij de landing verongelukt. Het toestel werd beschadigd; de de Mortanges uit Schalkhaar, piloot, de sergeant-vlieger Pahud werd licht gewond. Hij is in het militair hospitaal te Utrecht ter verpleging opgenomen. Wichelroede-lopers ongezond? In het kader van de hogeschoolda- gen heeft drs. J. L. de Roos giste^ ren in het gebouw voor Mijnbouw kunde der Technische Hogeschool te GEEN REIS VAN PRINS BERNHARD IN AUGUSTUS NAAR ZUID-AMERIKA. Het secretariaat van Z. K. H. prins Bernhard deelt mede, dat het in een der ochtendbladen verschenen be richt omtrent een in Augustus door de prins te ondernemen reis naar enkele Zuid-Amerikaanse landen van iedere grond ontbloot is. ACADEMISCH INSTITUUT KOMT IN HET PALEIS NOORDEINDE. Het Internationale Academisch In stituut zal in het paleis aan het Noordeinde in Den Haag worden ge vestigd. Dit is de eerste beslissing, het voorlopige bestuur van de Stichting voor Internationale Samen werking der Nederlandse universi teiten en hogescholen, welke stichting gistermiddag in Den Haag is opge richt, heeft genomen. Daarmee heeft dit bestuur het aanbod van de rege ring, die hiervoor de toestemming van de Koningin had verkregen, aan vaard. IJMUIDENSE MATROOS OP DE NOORDZEE VERDRONKEN De 54-jarige matroos D. Zonder van uit Marken, vader van vijf kin deren, die met de IJmuidense logger „Gorredijk" (IJ. 75) van de Kanaal visserij huiswaarts was, is ter hoog te van Noordwijk over boord gesla gen. Het gelukte de bemanning de matroos op te halen. De reddingboot „Prins Hendrik" uit IJmuiden voer onmiddellijk met een zuurstofappa raat naar de IJm. 75 om te trachten de levensgeesten van de man op te wekken, hetgeen evenwel niet mocht gelukken. Mijnheer H. H. de Vries is er gens in Friesland in het water gevallen. De Heerenveense Koe rier schrijft dit toe aan de slech te toestand van het pad langs het betreffende water en besluit met de vraag; „Wanneer zal het pad eens worden opgeknapt? Hopelijk voordat het bekende kalf verdronken is!" Misschien heeft de redactie iets tegen mijnheer De Vries!? NASLEEP VAN DIEFSTAL PAARLEN COLLIER. De 19-jarige leerling-verpleegster K P. T., die dezer dagen is gearres teerd wegens diefstal van een paar len* collier ter waarde van 100.000 gulden zij had het weggenomen van een rijke patiënte in het Brono- vo-ziekenhuis in Den Haag blijkt nog meer op haar geweten te hebben. De politie heeft in haar kamer in het ziekenhuis verder nog aangetrof. fen een gouden cameehanger. een lange zilveren sautoir ketting, eer. zilveren coljier met hanger, een imi tatie paarlen-collier en een repro ductie van een tekening van Han van Meereren. Volgens de politie is het niet onmogelijk, dat zij deze voor werpen in andere ziekenhuizen, waar zij werkzaam is geweest, heeft weg genomen. In verband met de diefstal van het paarlen collier is thans nojf aange houden de 33-jarige verpleegster M. van A., eveneens van het Bronovo- ziekenhuis. Zij had het kostbare sie raad in bezit en het vermoeden be- —G5. MijnkaTdt'sKiesptjnpoedcrs.Doo» 47 et (Advertentie) Delft gesproken over het wichel- staat, dat zij zich aan heling heeft roedeprobleem. Als oorzaak, dat schuldig gemaakt. het werk van de wichelroedeloper in de wetenschappelijke wereld nog i merendeels wordt ontkend, zag jtflI-SPIJMf spr. het feit, dat het hier een zuiver subjectieve arbeid betreft, welke men slechts objectief kan beoor delen. Hier openbaart zich dus een kloof tussen subjectieve en objectie ve waarnemingen. De heer De Roos zette uiteen, dat de wichelroedloper niet iemand is met bijzondere gaven, doch eerder iemand met een organisatorische onvolmaaktheid ten aanzien van zijn tastzinnen. Na de wichelroede als waterzoe- ken in verticale stand te hebben ge analyseerd besprak spr. -de diverse storingen, welke in een magnetisch veld kunnen ontstaan. Deze storin gen worden door de normale mens niet gemerkt, maar de minder ge zonde mens, d.i. de wichelroedelo per, is er gevoelig voor. De causerie van drs. De Roos werd met lichtbeelden verduidelijkt. MARKT BLIJFT UITERST STIL. WESTERLING UIT PARIJS VERTROKKEN Men verneemt dat kapitein Wester ling, die sedert Augustus in een ho tel te Parijs verbleef, Donderdag avond uit Parijs is vertrokken met onbekende bestemming. Nederlands-Indonesisch overleg Van officiële zijde vernemen wij. dat gistermiddag te Den Haag het eerste contact plaats vond tussen de daartoe door de regering van de re publiek Indonesië aangewezen mis sie onder leiding van professor dr. Raden Supomo en de leden van de door de Nederlandse minister-presi dent daartoe ingestelde interdeparte mentale commissie onder leiding van de staatssecretaris mr, N. S. Blom en L. Götzen. Hiermede hebben de be sprekingen een aanvang genomen. Besloten werd op Dinsdag 15 Ja nuari a.s. de eerste plenaire vergade ring te doen houden. De te voeren besprekingen zullen betrekking hebben op de vraagstuk ken betreffende de Nederlands-Indo nesische Unie en Nieuw-Guinea (Iri an). Gezamenlijk zal worden gezocht naar een antwoord op de vraag, wel ke herziening van de basis der Ne derlands-Indonesische betrekkingen voor beide landen aanvaardbaar zou zijn. Vwl de HAAGS GERECHTSHOF. Het gevonden loonzakje. Een electricien uit Zoeterwoude had op een Zaterdagmiddag na de uitbeta ling van het loon op het bedrijf een loonzakje met inhoud gevonden, dat toebehoorde aan een leerling. Hij gaf het zakje niet terug maar stak het in zijn eigen zak. Hiervoor was hij in eerste instantie tot 14 dagen gevan genisstraf veroordeeld. Voor het Haagse Gerechtshof vertelde hij ter- wille van zijn groot gezin in hoger beroep te zijn gekomen. Hij zou van plan zijn geweest om het loonzakje de volgende dag terug te geven. De president bracht hem onder het oog dat de leerling veel minder verdiende dan hij en het geld brood nodig had. Mr. J. Zaayer, de procu reur-generaal, eiste bevestiging van het vonnis. Hierop opperde verdach te het idee om als hij geen voor waardelijke veroordeling kreeg tel kens een Zondag te gaan uitzitten. De president ontnam hem meteen deze illusie en bepaalde de uitspraak op 25 Januari a.s. Verduistering. Wegens verduis tering van de opbrengst van een cou pon stof die hij moest verkopen was een Leidenaar tot een maand gevan genisstraf veroordeeld. In Hoger be roep verklaarde hij voor het Haagse Gerechtshof dat het nimmer zijn be doeling was geweest het geld te ver duisteren. Hij was echter zonder werk geraakt en had de ƒ30 willen terugbetalen. „Dat zou allemaal heel mooi zijn als u brandschoon was", zei de pre sident, „maar u heeft al acht ver oordelingen". De procureur-generaal vond dat verdachte er gezien dit strafblad nog goed was afgekomen en eiste beves tiging van de straf. Uitspraak 25 Januari. Verdubbeling van straf. Een los- arbeider zou voor 'n juffrouw, waar bij hij een paar dagen logeerde, in Voorschoten 102 innen. Daartoe kreeg hij een fiets van de juffrouw mee. Hij peddelde inderdaad naar Voorschoten, inde het geldmaar ging toen naar Scheveningen. De fiets zette hij in een stalling en het 1 geld maakte hij op. In de eerste in stantie was hij hiervoor tot drie maanden gevangenisstraf veroor- ALPHEN AAN DEN RIJN DAME AANGEREDEN. Vrijdagmiddag omstreeks 4.45 uur werd de 60-jarige mevr. G. G. wo nende in de Ridderbuurt, op het kruispunt Nieuwe Provinciale weg Herenweg door een luxe auto aange reden en tegen de grond gesmakt. Zij bekwam verwondingen aan hoofd en handen en moest door dr. V. worden verbonden. Haar rijwiel is zwaar be schadigd. De autobestuurder reed door. Van de zolder gevallen. Vrij dag is het 3-jarig zoontje van de fa milie B. op de Herenweg van de zol der gevallen. Het bekwam inwendige kneuzingen en een breuk van een beentje onder de knie. Het is in een der Leidse ziekenhuizen opgenomen. Gelukkig is er geen levensgevaar. Van luier tot kinderwagen. Op de le etage van haar pand heeft de fa. L. N. v. Dien een speciale afd. babygoederen geopend. Het devies der fa.: „Van luier tot kinderwagen" geeft inderdaad een juiste voorstel ling. Men vindt er wieg, luier, wa gen, hemdje, box, kinderstoelen en nog vele andere onontbeerlijke baby artikelen in veel verscheidenheid en nieuwe en practische uitvoeringen. Prettig en van belang is, dat de a.s. moeder alles in een rustige sfeer kan bezichtigen. Een kijkje waard! Zie de advertentie in dit nummer. Geb.: Helena R. A., d. v. G. J. Wijfije en A. Klijn; Wilhelmus J. C. M., z. v. C. M. A. Bergkamp en J. C. A. van Exel; Miargje, d. v. T. Binne- kamp en M. C. Lagerweij; Neeltje, d. v. J. Romijn en L. van Schaik; Ger- ritdina J., d. v. A. v. d. Lucht en Z. Kooiman; Theodora C. M., d. v. D. Hoppembrouwer en C. M. Röling; Jan, z. v. J. Vos en A. Huisjes; Ro bertas P. M^, z. v. C. J. v. d. Burg en E. de Ruijter; Frank, z. v. N. v. d. Akker en E. Verhagen; Carla J. M., d. v. W. Verhage en B. G. v. Leeu wen; Hillegonda, d. v. A. Oppelaar en Johanna Zweerus. Ondertr.: Otto de Jong, 40 j., en Miaria J. H. Bosland, 42 j.; Theodorus J Duivenvoorden, 26 j., en Apolonia H. A. Bunniik, 25 j.; Rijk G. Stigter, 28 j., en Catharina J. van Vegten, 24 j.; Anfchonius Simmerman, 26 j., en Johanna M. Paling, 22 j.; Hugo Oppelaar, 24 j., en Neeltje A. van Varik, 26 j. Getr.: Adrianus van der Knyff, 28 j., en Maria Schuller, 23 j. Overl.: Agatha van Steijn, 83 j., weduwe van Theodorus J. Dijt; Jo hannes C. Arendse, 84 ji; Jan Kool, 60 jaar. BOSKOOP Gymnastiekuitvoering. van G.D.S. Gisterenavond gaf de afd. Gymnas tiek van de R.K. Sportver. haar jaar lijkse winteruitvoering in het R.K. Verenigingsgebouw. Wanneer wy een vergelijking treffen met vorige uit voeringen, waarbij die van vorig jaar als Lustrumuitvoering toch wel iets bijzonders was, dan viel direct te constateren, dat wederom vorderin gen zijn gemaakt. Hoewel de oefen stof steeds wordt opgevoerd, wordt de afwerking en uitvoering beter en soepeler. Mede tot het succes van deze avond droeg bij, dat het grote programma van 23 nummers in re cordtijd werd afgewerkt en dat de oefeningen aan de toestellen een minimum waren beperkt en zeer kort werden gehouden, het geen bij het talrijke publiek zeer in de smaak viel. Het zou te ver voeren, wanneer wij alle num mers op de voet zouden volgen, waar om wij volstaan met enkele oefenin gen. Zoals gewoonlijk vielen dé kleu teroefeningen in de smaak der ouders, mede door de ongekunsteld heid van dit optreden. Dat met de iets grotere meisjes een keurige vrije oefening kan worden uitgevoerd, be wees de lint-oefening, welke tevens De keuring op de internationale tentoonstelling van konijnen- sier- en postduiven, die gehouden wordt in de centrale Aalsmeerste veiling, had de volgende uitslag: Zilveren medaille, beschikbaar ge steld door Prins Bernhard en een medaille van de burgemeester van Aalsmeer voor de fraaiste sierduif voor de heef C. Bontekoe ('s-Gra- benhage). De heer J. ter Mos (Enschede) verwierf met zijn op een na frrai- ste kropper de door de minister van Landbouw beschikbaar gestelde medaille. De medaille van de ge meente Nieuwer-Amstel voor de mooiste tuimelaar was voor de heer K.M. de Maas ('s-Gravenhage), de medaille van de gemeente Haarlem mermeer voor de fraaiste meeuw kwam in het bezit van de heer J. J. Wories ('s-Gravenhage). Op de gisteren gehouden eerste gonijnenkeuring verwierf de heer C. Korenwinder uit Aalsmeer voor zijn ingezonden kortharig raskonijn de zilveren medaille, beschikbaar gesteld door de gemeente Nieuwer- Amstel Een legpenning van de Ne derlandse Spoorwegen kwam in het ■«ezit van de heer J. Buis (Aals neer) voor zijn 'ingezonden langha rige ras-angora. Ook de enkele speciale open hoe-deeld. In hoger beroep trachtte hij ken, zoals Exploratie en Indonesi-bij het Haagse Gerechtshof deze sche Spoor, waarvoor de animo ech-straf omgezet te krijgen in een ter gering was, droegen maar weinig voorwaardelijke, bij tot verlevendiging van het markt- Mede gezien het slrafblad beeia, het geheel maakte een uiterstvoeId procureur.generaal hier sttUe en weinig veranderde indruk, „jets voor. Integendeel, hij vond de Gisteren was Kon. Olie bijna twee f punten lager en UnUever maakte een straI veel te llcht en elste zes maan even grote winst, zodat het volgens enkele hoeklieden voor de hand lag wederom aan ruiltransacties van Kon. Olie in Unilever te denken. Aandelen Aku verbeterden 114 punt. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat een voor de Aku gunstige uit spraak inzake het proces Bingham- Aku tot deze stijging aanleiding was. De heer Bingham had n.l. nietig ver klaring geëist van een transactie tus sen hem en de Aku in 1939 tot stand gekomen. Het betrof de aankoop van aandelen met een waarde van enke le millioenen guldens. Inzake een ne venvordering van Binghem, die ech ter over een veel kleiner bedrag gaat, dient de beslissing nog te wor den afgewacht. De Industriemarkt hield zich overigens vrij goed. Enke le incourante soorten konden een kleinigheid aantrekken. Stockdivi denden Ford golden 113 105), hetgeen voor de aandelen een koers van 226 (210) betekent. De Cultures waren in dooi^nee ge nomen niet onvriendelijk. Insulincte Cultuur Syndicaat, die Donderdag 5 punten steeg tot 58, werd thans ge adviseerd op 60. Algemene Explora tie was aan de flauwe kant op 96 Va (99). Indonesische Spoor- en Tram papieren nagenoeg prijshoudend. De Scheepvaartsector opende on veranderd en trok daarna iets aan. De winsten bleven echter zeer be perkt. Op de Beleggingsmarkt volgde een uiterst bescheiden herstel na de lichte achteruitgang van Donderdag. Amerikanen ook nu stil. Het agio was een fractie hoger op 10 pet. In over eenstemming hiermede waren ook de dollarobligaties goed prijshoudend. Prolongatie 3 procent. den gevangenissrtfaf. Uitspraak 25 Januari a.s. Verzet. Broederlijk stonden een 22-jarige metaalslijper en zijn 19-ja- rige broer uit Leiden voor het hekje by het Haagse Gerechtshof. Zij wa ren in hoger, beroep gekomen van een vonnis waarby zij elk veertien dagen gevangenisstraf hadden ge kregen voor resp. wederspannigheid en mishandeling van een ambtenaar in functie. Op 26 Maart hadden de broers met een vriend midden op de Haarlemn.erst-aat gelopen. Toen een agent zei dat ze op het trottoir moesten gaan lopen zou een van hen een onbehoorlijke opmerking hebben gemaakt. Toen de agent zijn naam wilde weten, had hij gewei gerd deze op te geven. Bij de arres tatie had deze verdachte zich ver zet-en* zijn broer had de agent zelfs geslagen. De president vond dit optreden te gen de politie meer dan erg en de procureur-generaal was van oordeel, dat de verd er nog goed waren af gekomen. Etn maand gevangenis straf zou beter z';n, maar de proc.- generaal wilde volstaan met beves tiging van het vonnis. Uitspraak 25 Januari. Vals boekhouddiploma. In ho ger beroep stond voor het Haags Ge rechtshof terecht een 32-jarige kan toorbediende uit Leiden, die wegens valsheid in geschrifte in eerste in stantie veroordeeld was tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De verdachte werkte in de Doelenka- meisjes was de baloefening door de dames een waard g sluitstuk van de eerste helft. Na de pauze toonden de leden hun vaardigheid aan hoog-rek, brug en met vrije- en rhythmische oefeningen. Een komisch nummer was de demonstratie van oude gym nastiek, waarbij dezelfde oefening in moderne stijl zeer goed het verschil deed uitkomen. Als extra nummer, werd op veel vuldig verzoek, door de heer M. Kuis- terman, kampioen 1951 van de R.T.K. de keuroefening gedemonstreerd, waarvoor hij met een hartelijk ap plaus werd beloond. Een fraaie knotsoefening door de dames vorm de een waardig slot van deze succes volle uitvoering. Vanavond wordt een tweede uitvoering gegeven. Aanvang half acht. OUD-ADE De heer Jac. v. d. Geest J.A.zn legde te Utrecht en 's-Gravenhage met goed succes examen af voor het vakdiploma Aannemer. TER AAR BROOD MET GEJODEERD ZOUT. Ter bestrijding van krop. De staatscourant, die gisteren ver scheen, bevat een beschikking van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, waarbij met ingang van 1 Febr. 1952 diverse gemeenten worden aangewezen, waar slechts brood voorhanden mag zijn of mag worden vervoerd, dat, inplaats van met keukenzout is bereid met gejo- deerd zout, en waar in de broodbak kerijen geen ander voor consump tiedoeleinden bestemd zout aanwezig mag zijn dan gejodeerd zout. Bij deze gemeenten staat ook Ter Aar ver meld. De reden hiervan is, dat de districtsschoolarts by zeer veel kin deren krop constateerde. Deze kwes tie werd voorgelegd aan de gezond heidsraad in Den Haag, die zich met het departement van Sociale Zaken in verbinding stelde. Door de minis teriële beschikking hoopt men de ziekte te overwinnen. Geb.: Gezina Th. J. M. d. v. J. Th. de Leeuw en N. Luibberts; Adriana A. O., d. v. J. H. A. Koeleman en M. P. Mol; Petronella A, d. v. H. v. Em merik en P. v. Dam; Lammert J., z. v. Fr. H. Koning en Fr. Chr. Preyers; Jacobus C., z. v. C. Verhoog en Cl. Ciggaar; Theodora Th., d. v. H. Zijer- veld en M. G. v. d. Weyden; Aagje, d. v. J. van Vliet en G. Huisman; Joannes Th. A. M., z. v. J. Th. Vol- gering en M. Groenendijk. Overleden: A. Rijnsboirger, 64 j.; J. A. v. Abtshoven, 35 j. te Leiden. OUD-ADE Toneeluitvoering. Op Donder dag 17 en Zondag 20 Jan. '52 zal de Toneelclub „Door Vriendschap Saam- gebracht" wederom haar traditionele vastenavonduitvoeringen geven. De Vlaamse klucht „Hoe ouder hoe zot ter" zal worden opgevoerd. Zie ver der advertentie. KOUDEKERK Loop der bevolking over 1951. Op 1 Jan. '51 bedroeg het aantal in woners 1946, te weten: 1034 mannen en 912 vrouwen. De bevolking ver meerderde door 52 geboorten (24 jongens en 28 meisjes) alsmede door vestiging van 56 personen, nl. 25 mannen ep 31 vrouwen. Het aantal inwoners verminderde door overlijden met 11, nl. 2 mannen en 9 vouwen. Door vertrek met 70 personen te weten 38 mannen en 32 vrouwen. Het aantal inwoners vermeerderde derhalve met 27 en bedroeg 1 Jan. 1952 totaal 1973 (1043 mannen eni 930 vrouwen) Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 7. NIEUWKOOP Geboorten. Het aantal geboorten in onze parochie bedroeg in 1951: 27, wat zeer laag is. Daarentegen was het geboortecijfer in de parochie Noorden hoog n.l. 56. Te Utrecht slaagde de heer H. Bos, voor het diploma B der cursus „Het Ziekenfondswezen", ingesteld door de gezamenlijke Ziekenfondsen organisatie. WOUBRUGGE Raadsvergadering. Raad komt Woensdag, 16 Januari 1952 om 19.30 uur in vergadering by een. Op de agenda staat o.m.: Mededeling van Ged. Staten dat de beslissing inzake de begroting 1952 is verdaagd; schrij ven van het Ministerie van Finan ciën houdende nadere vaststelling van de uitkering onderncjmingsbe- lasting over 1950; wyziging jaarwed- deregelingen secretarissen en ont vangers; wijziging van de gemeente lijke Kinderbijslagverordeoungen; grondruilingen nabij de van Fenema- laan te Hoogmade; verbetering van de situatie nabij de brug over de Does te Hoogmade; meubilering raadszaal. ZOETERWOUDE Kaartavond. Hedenavond orga niseert dc K.J.M.V. een grote prys- jasavond in het Don Boscohuis. Deze avond is voor iedereen van 16 jaar en ouder toegankelijk. Ook de oude ren kunnen weer eens zo'n gezellige kaartavond meemaken in hun „Ge- zellenhuis". Ook zij zijn van harte welkom. Aanvang 8 uur precies. Gemeenteraad Bodegraven Algemene beschouwingen leverden een heleboel wensen op Na de Nieuwjaarstoespraak van de burgemeester, die wij gisteren reeds publiceerden, en het verslag van de financiële commissie, uitgebracht door de heer Karssen, werden in de raad van Bodegraven de alg. be schouwingen gehouden naar aanlei ding van de begroting 1952. De heer Jongeneel (Gemeentebe lang) is de eerste spreker. Hij meent in de rede van de voorz. stille onte vredenheidsbetuigingen te beluiste ren, en noemt als voorbeeld de te rechtwijzing, dat de leden der finan ciële commissie meer adviserend dan regelend moeten zijn. Hij vraagt de voorzitter een voorbeeld te noemen. Voorts moeten B. en W. volgens spr. niet menen méér te zijn dan de raad, getuige de ondertekening van de uitnodiging tot bijwoning van de opening van het nieuwe gasbedrijf. een hulde was aan onze Nederlandse j B_ en en dc Woningcommissle vlag. De vrye oefening der heren j kregen te horen, dat zij niet vol toonde lenigheid en kracht. Iets nieuws was de oefening op de even- wichtsbalk door meisjes. Na de goed uitgevoerde hoepel-oefening door zerne te Leiden. Op een gegeven mo ment vroeg men de diploma's van het personeel op en verd. leverde een vals boekhouddiploma in Dit was eigenlijk een diploma stenografie, dat in de oorlog in verband met on derduiken was vervalst. Thans zei verdachte dat hij bij zijn sollicitatie reeds had opgegeven in het bezit te zijn van een boekhouddiploma, ten einde zijn plaatsingskansen te ver groten. Nu had hij op dit valse be gin voortgeborduurd. De procureur-generaal, mr. J. Zaayer, vond de aanvankelijke ver valsing tijdens de oorlog niet slecht maar het gebruik na de oorlog des te erger. Hij was er van overtuigd, dat alleen door de gunstige inlichtin gen zo'n clemente straf was opge legd. Hij reuireerde bevestiging van de straf. De raadsman bracht verzachtende omstandigheden naar voren. Het di ploma zou in deze concrete situatie volgens pleiter weinig nadeel hebben kunnen veroorzaken Een gedeeltelijk onvoorwaardelijke straf zou verdach te misschien brodeloos maken. De raadsman bepleitte uiterste clemen tie om verdachte de kansen die hij nog heeft te laten behouden. Uit spraak 25 Januari a.s. SCHELPENVISSER TOT ZES MAANDEN VEROORDEELD De 27-jarige schelpenvisser P. W. die op 26 Juni 1951 te Zandvoort op een groep personen inreed, waardoor een van hen blijvend invalide werd, is vandaag voor het Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan 3 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. doende naar woonruimte hebben ge zocht. De samenwoning is geen ge sel, maar een daad van naasten liefde. Onder de bedrijven werkt het electriciteitsbedrijf met verlies; er moet dus gereorganiseerd worden. Indien de tarieven voor het Water leidingbedrijf iets verhoogd waren, hadden gelden van dit bedrijf aan electra ten goede kunnen komen. De heer v. Elk (P.v.d A.) wijst op de toenemende werkeloosheid. De industrie neemt af, terwyl men bij de agrarische bedrijven werkkrach ten te kort komt. Spr. betreurt het verbieden van verlotingen op feest avonden, waardoor verenigingen ge dupeerd worden. In de buitendienst zag spr. graag enkele ploegbazen aangewezen. De brug in het hart van de gemeente is een waar ver keersobstakel. Kan daar niet iets aan gedaan worden? Wat het woning probleem betreft, merkt spr. op, dat nog tientallen huizen voor dubbel- bewoning geschikt gemaakt kunnen worden. De heer Koren (C.H.) vraagt naar de mogelijkheid van brandmelding in de Meije en de verlichting. Inzake woningbouw meent hij, dat de oude Openbare school in de Meije wel voor bewoning in orde is te maken. De heer Karssen (A.R.) betreurt dat de gemeente geen grond bezit ten Noorden van de Rijn. Dit be moeilijkt de uitbreiding van de kom en enigszins ook de industrialisatie. Spr. heeft in de rede van de voorz. waardering gemist voor het werk van de marktcommissie. Spr. kan niet begrijpen, dat B. en W. een op roep hebben geplaatst voor 3 ambte naren ter secretarie. Zit 't in de kwantiteit? Of deugt de organisatie niet? Nu het te laat is geworden voor de officiële opening van het verbe terde abattoir, zou spr. het op prijs stellen als er toch een rondgang door dat bedrijf werd gehouden met des kundige voorlichting. Wat de brug- kwestio betreft, meent spr., dat een nieuwe brug niet tot de onmogelijk heden behoort. Antwoord van de roontitter Hierna begint de voorz. aan de be antwoording en richt zich tot de heer Jongeneel, en verwijt hem, dat het uitbreidingsplan zou zijn aangeno men als de heer Jongeneel een amen dement had ingediend. Dc onderte kening van de uitnodiging tot bij woning van de opening van het gas bedrijf was in overeenstemming met de gemeentewet. Als de zaken bij Publieke Werken wellicht niet vlot functionneren, komt dit door de over belasting, vooral de papierenromp slomp vanuit den Haag De heer v. Elk kreeg te horen, dat door het aanbrengen van een lier of windstel bij de brug dc schepen sneller door dc sluis zullen gaan. Voor de verandering der plantsoenen is een ontwerp-tekening aanwezig. Spr. voelt er wel iets voor om een vaste werkman in dc Meije te heb ben voor gemeentelijke werkzaam heden; te meer daar den Haag aan dringt op het verrichten van produc tief werk door werklozen, waarvoor het rijk 75 vergoedt van het loon. De heer Karssen aanhoort dc waar dering die de burgemeester heeft voor de marktcommissio. Spr. wil zelfs weer stimuleren tot een voor- jaarsmarkt en de gelden voor deze commissie verhogen. Dan weidt spr. breedvoerig uit over de te lage per soneelsbezetting ter secretarie. Den Haag geeft steeds meer werk, vooral Sociale Zaken. Dagelijks komen 100 tot 200 brieven ter secretarie. Van een officiële opening van het ver bouwde slachthuis wil spr. liever, af zien. Het is mosterd na de maaltijd. Een rondgang is dc moeite waard. De heer Batelaan, wethouder van Publieke Werken en Volkshuisves ting, beantwoordt de heer Jongeneel. Alles kan niet ineens worden aan gepakt. Dat een deel der nieuwe be strating niet deugt, wijt spr. aan het zware verkeer. Voor gedwongen sa menwoning voelt hij niets. Woning bouw is do oplossing. En B. en W. hebben niet stilgezeten, getuige de burgerzinlening. Dat er huizen wel eens langer leegstaan zit 'm in drie- of vierhocksruil. Met de eigenaar van de oude Openbare school in de Meije is vergeefs getracht contact op te nemen. De huizenbouw in Nieuwcrbrug is geen afstel, maar uitstel. Weth. Boor beantwoordt alles wat epgemerkt is over de bedrijven. Uit gaande van enkele getallen betoogt hij, dat het elcctrisch bedrijf niet beneden kostprijs werkt. Het Groot waterschap Woerden (eigenaar van dc brug) js bereid 50 bij te dra gen in de kosten tot aanbrengen van een lier of windstel. Het land achter de watertoren is productief doordat het gebruikt wordt als proefterrein voor de Landbouworganisatie „Rijn streek-Oost". (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7