Kath. ziekenfondsen benadeeld door subsidie-regeling N.lf. „TRIO" De koffie van de bon! Het orgel werd uit de kerk gehaald Soldaten, die tapijten knopen Kansen voor premielening woningbouw gering Drooggelegde grachten als snelverkeers-banen ZATERDAG 12 JANUARI 1Q52 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Socialistische invloed in ziekenfondsraad overwegend „De subsidie-regeling 1952 voor de Katholieke ziekenfondsen is beslist onbevredigend omdat daarin niet voldoende rekening is gehouden met de grote gezinnen. Dit jaar heeft het Ministerie van Sociale Zaken 8.000.000. ter beschikking gesteld voor de subsidiëring der ziekenfondsen, waarvan verhoudingsgewijs het minst terecht komt bij de Katholieke ziekenfondsen. De oorzaak hiervan ligt bij de Ziekenfondsraad, die met de verdeling der gelden is belast". Aldus verklaarde de voorzitter J. Hendriks, vertegenwoor diger^ der Katholieke Ziekenfondsen in de Ziekenfondsraad, tegenover het K. N. P. Zoals bekend is schenkt de over- neid subsidie aan de ziekenfondsen, maar houdt daarbij in de eerste in stantie rekening met het aantal be talende leden. Het aantal niet-be talende leden, in hoofdzaak kinde ren, echter is by de Katholieke zie kenfondsen in het algemeen veel hoger dan by de anderen, omdat de Katholieken veelal grote ge zinnen hebben. Dit grote aan tal niet-betalenden nu legt de Katholieke ziekenfondsen extra las ten op. Daarop hebben de Katho lieke ziekenfondsen voortdurend de aandacht gevestigd en bereikt, dat in de jaren 1948, 1949 en 1950 een billyke regeling werd verkregen, waarbij ook subsidie werd verleend naar rato van het aantal niet-beta- lende leden. In 1951 werd de z.g. „koppengeld"- regeling getroffen. Deze regeling hield in, dat subsidie werd verleend naar het aantal betalende leden en was dus zeer ongunstig voor de Ka tholieke ziekenfondsen, daar by de zen de verhouding niet-betalende. leden bijna tweemaal zo hoog is als bij de andere niet-Katholieke fond sen. De regeling, die nu voor 1952 is getroffen, houdt een compromis in tussen de regelingen van 1950 en 1951. Van de ene kant is aan het „koppengeld" vastgehouden, van de andere kant werd een z.g. glijden de schaal voor de verhouding van de aantallen niet-betalende leden vast gesteld. Deze schaal heeft het grote nadeel van de „koppengeld"-rege- ling echter niet kunnen opheffen, Justitie treedt opnieuw op tegen „Een-Nul" Op last van de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kanton gerecht in den Haag, mr. W. A. ba ron van der Feltz, heeft de politie gistermiddag om drie uur een inval gedaan in het hoofdkantoor van de voetbalprijsvraag „Eennul" aan de Laan van Meerdervoort in den Haag. De administratie van de voetbal prijsvraag, de administratie van het weekblad „De Moker" alsmede de be scheiden, die betrekking hadden op de „100.000"-loterij werden in beslag genomen. De directeur van de prijs vraag „EenNul", W. van der L., is naar het hoofdbureau van politie overgebracht om verhoord te worden. Verder zijn huiszoekingen verricht in de woningen van twee in den Haag gevestigde leden van de stichting „EenNul". Ook de voorzitter vqn de stichting, M., wonende in den Bosch, kreeg om drie uur bezoek van de politie, die correspondentie en re clamemateriaal in beslag heeft ge nomen. De organisatoren van „EenNul" zyn reeds verscheidene malen in con flict met de justitie geweest, doch steeds hebben zij nieuwe werkwijzen uitgedacht om te trachten binnen de bepalingen van de loterij wet te blij ven. Tot dusverre schijnen zij daar niet in geslaagd te zyn. De secreta ris-penningmeester van de stichting, van der L., is reeds drie maal in den Haag veroordeeld binnenkort zal de Hoge Raad in deze zaken arrest wijzen en eenmaal in Rotterdam. De:i- laatste veroordeling was het gevolg van de grote landelijke actie, die de politie in April van het vorige jaar tegen de voetbalpools heeft on dernomen. Deze actie had mede tot gevolg, dat „EenNul" geruime tyd weinig van zich liet horen. Op 29 October j.l. kondigde van der L. echter in een brief aan de ambtenaar van het O.M. by het kan tongerecht in den Haag de oprichting aan van de stichting „EenNul". De ze stichting, zo werd gemeld, zou o.m. door middel van een gratis voetbal- prijsvraag de belangstelling voor de voetbalsport trachten te bevorderen en streven naar goedkeuring van voetbalprijsvragen. Ondertussen was het weekblad „De Moker" opgericht, waarin door van der L. werd geijverd voor officiële goedkeuring van zijn voetbalprijsvragen. De nieuwe voetbalprijsvraag werd aangekondigd als een prijsvraag, waaraan voor de deelnemers geen en kele verplichting of kosten verbon den zouden zijn. De deelnemersfor mulieren zouden echter alleen wor den toegezonden aan degenen, die naar het oordeel van de stichting „EenNul" de officiële erkenning van „EenNul" zouden kunnen hel pen bevorderen. Het huidige optreden van de politie heeft ten doel, zo vernemen wij, om te controleren, of er inderdaad voor de deelnemers geen verplichtingen of kosten aan de deelneming aan de voetbalprijsvragen verbonden zijn. Het schijnt, dat hierover twijfel is gerezen. Bij de inval van gistermid dag werden 1500 a 2000 deelnemers formulieren, die betrekking hadden op de laatste voetbalprijsvraag, aan getroffen. Ook de formulieren, die met de post van vier uur werden be zorgd. vielen in handen van de poli tie. Het aantal formulieren is niet gering, indien men bedenkt, dat de stichting eerst in eind October j.l. met deze gratis voetbalprijsvraag is begonnen. Van der L. is na verhoor weer heengezonden. omdat de onkosten per lid, al dan niet betalend, niet door deze schaal wordt gedekt. De reden, die de Ziekenfonds raad heeft bewogen van de rege- ling-1950 af te stappen, aldus ver zekerde ons de heer Hendriks, moet worden geweten aan de sterke so cialistische invloed in de Zieken fondsraad, waarin de Partij van de Arbeid onder de dertig leden inderdaad rijkelijk is vertegen woordigd De Katholieken daar entegen hebben met hun zes stem men weinig in de Ziekenfondsraad in te brengen. Het gevolg van de thanse gelden de subsidie-regeling is, dat de Ka tholieke ziekenfondsen thans ge noodzaakt zijn geweest hun pre mies te verhogen, daar hun in komsten verre beneden hun uit gaven blijven. By de andere zie kenfondsen, waar de verhouding betalende en niet-betalende le den anders ligt, worden in het al gemeen de tekorten door de sub sidie gedekt. Dr. Drees weggevlogen Dr. W. Drees is gisteravond van Schiphol naar Amerika gevlogen, uit geleide gedaan door de ministers Beel, Lieftinck, Mulder ij e en Teu- lings en de Amerikaanse zaakgelas tigde. „Niet alleen besprekingen van po litieke aard, doch ook het opnemen van contacten met de leidende figu ren van het maatschappelijk leven in Amerika in zijn verschillende ge ledingen is het doel van mijn reis", aldus verklaarde de minister-presi dent, dr. W. Drees. Zoals bekend zal dr. Drees bespre kingen houden met president Tru man, minister Aoheson en andere ministers. Waarover het daarbij zal gaan, is niet vooruit vastgesteld. Maar de veronderstelling ligt voor de hand, dat kwesties als die van het Atlantisch Pact, de defensie, finan ciële zaken en dergelijke, daarbij op de voorgrond zullen staan. Dat hij in de gelegenheid zal zijn landgenoten in Amerika te ontmoe ten beschouwt dr. Drees als het niet het minst aantrekkelijke onderdeel van zijn reis. Dr. Drees hoopt 24 Januari uit Amerika te vertrekken, om de 25ste op Schiphol aan ie komen. DR. A. VAN VOORTHUYSEN. Gisteren is te Utrecht in de ouder dom van bijna 80 jaar overleden dr. A. van Voorthuysen, oud-hoofdin specteur/ van het Buitengewoon la ger onderwijs hier te lande. De be grafenis zal plaats hebben Maandag, 14 dezer, om 1 uur op de Begraaf plaats te Beekbergen (bij Apeldoorn). Verontrusting over bedrijfspensioen fonds voor de landbouw Het Tweede-Kamerlid Van de We tering (C.H.) heeft aan de ministers van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat zich verontrus tende administratieve moeilijkheden hebben voorgedaan bij het Bedrijfs pensioenfonds voor de Landbouw? 2. Zo ja, kunnen de ministers dan mededelen waardoor deze moeilijk heden zijn ontstaan en of het bericht juist is, dat door de verzekeringska mer een critisch, c.q. afkeurend rap- SCH1EDAMSE BURGERZIN LENING VOLTEKEND. Burgemeester mr J. W. Peek van Schiedam heeft gisteravond in zijn nieuwjaarsrede meegedeeld, dat de burgerzinlening van zijn gemeente met twee millioen gulden is volte- kend. Een thermosfles, en dié leeg Buit van overval Gisteravond omstreeks half zeven hebben twee onbekende mannen een 63-jarige horlogehandelaar in een portiek in de Johannes Ver- hulststraat te Amsterdam, waar deze man woonde, neergeslagen. Zij hebben een bruin lederen koffertje, dal hij bij zich had. geroofd. Dit koffertje bevatte echter geen kost bare horloges of pxld, zoals zij ver moedelijk veronderstelden, maar slechts een lege thevu>rsf)es. Tegenover de politie neeft het slachtoffer dat me' ernstig werd verwond, verklaard: „Ik kwam om streeks half zeven zoals vrijwel iedere avond, in de portiek van mijn woning. Daar stono een man die mij om vuur vroeg Daar ik zelf niet rook had ik geer vuur bij mij. Toen Ik hem dil uitle (ae tvoeg ik van een andere man. die ik zc gauw nie* had gezien, een s'sg op ijn hoofa Ik :aakte versufd. taar kon toch nog aan mijn huis aanbellen". Het enige wat hy omtrent de mannen kon zeggen, was dat zij vermoede lijk 20 tot 30 jaar oud zijn. De klap is waarschijnlijk gegeven met éen met zand gevulde zak. i port over de gang van zaken bij dit fonds werd uitgebracht? 3. Indien zulk een rapport werke lijk is uitgebracht, zijn de ministers dan bereid dit rapport ter kennisne ming van de leden der Kamer ter griffie te deponeren? 4. Welke maatregelen denken de ministers te nemen, opdat ten spoe digste in de gebreken van de admi nistratieve organisatie van dit fonds wordt voorzien, waardoor de zeker heid der aangeslotenen wordt veilig gesteld? 5. Is de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bereid om naar alle bedrijfspensioenfondsen een na der onderzoek te doen instellen, ter voorkoming van situaties, als vermeld bij het landbouwbedrijfspensioen fonds? Een uitkomst zijn onze BETON-KOLENHOKKEN onverwoestbaar, inhoud 7 H.L. Leidsche Schelpkalkbrnnderij Bouwmaterialeobaode) Zoeterw.weg 25,Leiden, Tel. 21747-21 748 (Advertentie.) Prijs zal mogelijk iets stijgen j^AAR HET MINISTERIE van Landbouw, Visserij en Voedselvoorxie- ning ons mededeelt, wordt de rantsoenering van koffie met ingang van Maandag 14 Januari 1952 opgeheven, waarmede dus tevens een ein de komt aan de levensmiddelendistributie. Na de opheffing van het cen traal distributiekantoor maakte het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten voor de distributie van koffie gebruik van het restant van de oude bonkaarten. De nadelen, verbonden aan het gebruik van deze bonkaarten, die reeds twee en een half jaar geleden zijn uitgereikt, zijn te groot geworden. De bonkaarten worden thans overbodig en kunnen worden vernietigd. De overheid verwacht geen groter mede, omdat ook de centrale aankoop verbruik van koffie, aangezien gedu rende de laatste tijd onder de rant soenering ongeveer tien procent van de consumenten bonnen en toewijzin gen aan Horecabedrijven e.d. niet werd opgenomen. De opheffing der rantsoenering behoeft dus niet tot groter koffieverbruik en daarmede tot besteding van meer deviezen te leiden. Met ingang van dezelfde dag ver valt de maximumprijs voor koffie, De a.s. verkiezingen Te verwachten valt, dat er dit jaar niet alleen voor de Tweede Kamer, maar ook voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal een verkiezing ge houden zal worden. Wanneer nl. de wetsvoorstellen tot wijziging van de Grondwet, welke thans in eerste le zing bij de Tweede Kamer in behan deling zijn, door beide Kamers ge heel of gedeeltelijk zullen zijn aan vaard, worden ingevolge de bepalin gen van de Grondwet deze Kamers ontbonden. De verkiezing van de Tweede Kamer, die dan nodig wordt, treedt in de plaats van de gewone pe riodieke verkiezing, welke eveneens in 1952 gehouden zou worden. Een verschil is evenwel, dat bij deze ont binding de data voor de candidaat- stelling en voor de verkiezing door de Kroon worden vastgesteld, waar bij afgewekeen kan worden van de data, welke ingevolge de Kieswet bij de periodieke verkiezing gelden. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, wordt er naar gestreefd om ook bij ontbinding ingevolge Grondwetswijziging de in de Kieswet aangegeven data voor candidaatstel- ling en verkiezing, nl. 13 Mei en 25 Juni, aan te houden. Wij vestigen er de aandacht op, dat ingevolge de nieuwe bepalingen van de Kieswet thans gestemd mag wor den door hen, die op de dag der can- didaatstelling 23 jaar of ouder zijn, voorzover zij Nederlander of Neder lands onderdaan zijn en zij op die dag ingezetene des Rijks zijn. Tevens is de bevoegdheid om bij volmacht te stemmen aanzienlijk uitgebreid, daar allen, die blijkens een genees kundige verklaring tengevolge van hun lichamelijke toestand vermoede lijk niet ,in staat zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, alsmede zy, die blykens een door hen inge diende verklaring op de dag der stemming vermoedelijk niet in de ge meente zullen vertoeven, waar zij hun stem moeten uitbrengen, het verzoek kunnen indienen om een ge machtigde aan te wijzen. Dit verzoek dient uiterlijk 14 dagen vóór de dag der stemming bij de gemeente op daartoe verkrijgbaar te stellen formu lieren te worden ingediend. Dominee niet welkom i oudcrlingen heeft men het orgei uit de kerk gehaald en dat in de Zon- van koffie door de overheid zal wor den beëindigd. Men dient er wel re kening mede te houden, dat bij voort zetting van de rantsoenering de maxi mumprijs zou zijn Verhoogd tengevol ge van de omstandigheid, dat de voor raden koffie van de oude prijs uit geput zijn, zodat de binnenlandse prijs thans moet worden gebaseerd op de hogere wereldmarktprijs. Hoe het begon. De distributie van koffie begon op 1 Juni 1940. De echte koffie werd spoedig voor een groot deel door de Duitsers weggevoerd. Onder leiding van het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd werd een surrogaat gemaakt, waaraan alle des kundigen te pas zijn gekomen. In Mei 1941 werd 250 gram van dit surrogaat per vier weken beschik baar gesteld. Dit bleef tot Mei 1944, maar van eind 1944 af was de aan wijzing niet altijd regelmatig. In De cember 1944 werd de laatste bon voor koffiesurrogaat aangewezen. Menigeen, die in die tijd nog op „overjarige" groene erwten beslag wist te leggen, zonderde een deel daarvan af voor het roosteren van deze peulvruchten. Na het roosteren gingen die erwten in de koffiemolen en kon er weer een bruin bakje" wor den gedronken, bij tijd en wijle. Nu de koffie-distributie met ingang van Maandag 14 Januari 1952 wordt opgeheven, is met die dag tevens een einde gekomen aan de distributie in haar geheel, die op 14 October 1939 met de distributie van suiker (333 gram per week) begon. ONZE HANDELSBESPREKINGEN MET WEST-DUITSLAND De besprekingen tussen vertegen woordigers van het Nederlandse mi nisterie van economische zaken en de West-Duitse regering over de libe ralisatie van de Duitse invoer van Nederlandse producten, die voor Kerstmis zyn onderbroken zyn her vat. Naar verluidt dringt de Nederland se delegatie die onder leiding staat van mr S. Th. J. Teppema, er by de Duitsers op aan ook de invoer van kaas en andere Nederlandse uitvoer artikelen te liberaliseren. De Ned. R.K. Schoolraad brengt ter kennis van de besturen der zgn. Aprilscholen, dat ook de Schoolraad gezien de bedoelde bezwaren het zou toejuichen, indien voor alle Katholieke scholen voor gewoon la ger onderwijs in het land de aan vangsdatum van het schooljaar op 1 September zou worden gesteld, al thans op een zodanige datum, dat practisdh de einddatum van het schooljaar der lagere scholen aan sluit op de aanvangsdatum van het schooljaar der betreffende scholen voor voortgezet onderwijs. De Katholieke Schoolraad maakt dit bekend, omdat in verschillende plaatsen, met name op het platteland, het schooljaar van de Katholieke scholen voor gewoon lager onder wijs nog op 1 April begint. Dit brengt grote bezwaren mede voor de leerlingen, die van de lagere school willen overgaan naar een ULO- school, een nijverheidsschool, een hogere burgerschool, voor welke scholen als regel de datum 1 Sep tember als aanvangsdatum van het schooljaar geldt. Mr. JAN DERKS Mr. Jan Derks, hoofdredacteur van „De Tijd" heeft met ingang van I Juli ontslag gevraagd uit zijn ambt. De heer Derks was 15 jaar werkzaam aan „De Tijd", sedert October 1947 als hoofdredacteur. Hij zal na zijn ontslag optreden als adviseur van de Alg. Publiciteits-Unie. Op Veluwe Zondags alles gesloten Ook IJzendoorn, een dorpje .enige kilometers ten Oosten van Tiel, heeft zijn kerkestryd. De keuze n.l. van ds. mr. Schokking als herder van de Ned. Herv. gemeente is volgens het overgrote deel van de lidmaten on geldig. Slechts een der vyf ouderlin gen is de party van ds. mr. Schok king toegedaan; de vier anderen lie ten een lijst onder de bevolking cir culeren, waarop zeer velen tegen het beroepen van de dominee protesteer den. Deze wist te bewerken dat de vier ouderlingen werden geschorst. Een van hen leidde sinds 32 jaar de Zon dagsschool; ds. Schokking ontsloeg hem en nam de leiding over, doch de betreffende ouderling bleef Zondags school houden en wel in zijn eigen boerderij. Hier ontvangt hij 48 kin deren, de dominee heeft er op zijn Zondagsschool slechts vijf. De kerk dienst onder leiding van ds. Schok king wordt bijna niet bezocht. Onder leiding van de geschorste De kansen, dat de aangekondigde nationale premielening voor de wo ningbouw doorgaat, zijn gering, zo verneemt het A.N.P. uit betrouw bare bron. Zoals men zich zal herinneren, had de ministerraad zich in prin cipe verenigd met de uitgifte van een premielening voor de woningbouw ad 2J^ Voorlo pig zou een eerste tranche van 25 millioen gulden worden uit gegeven. Van het succes daar van zou het afhangen of tot de uitgifte van een tweede en van volgende tranches zou wor den overgegaan. Teneinde tegemoet te komen aan de principiële bezwaren, die bij een belangrijk deel van het Nederlandse volk tegen premie leningen bestaan, was ook beslo ten gelegenheid te geven tot in schrijving op een normale 4 woningbouwlening. Het A.N.P. verneemt thans, dat het overleg betreffende de lening voor de woningbouw nog gaande is. Wel ke vorm men er uiteindelijk aan geeft staat nog niet vast. Bij het overleg zijn betrokken de departe menten van Financiën, van Weder opbouw en van Binnenlandse Zaken. Bovendien worden door het minis terie van Financiën nog besprekin gen geboerd met verschillende ban kiers. In Wederopbouw-kringcn heeft men goede hoop, dat de kwestie binnen één a twee weken haar be slag zal krijgen. Wat de aangekondigde nationale premielening betreft werd het A N. P. intussen met stelligheid verze kerd, dat de kansen hiervan gering zyn. Maar dat wil niet zeggen, aldus werd hieraan toegevoegd, dat er geen premieleningen komen. De vraag is thans nog in welke vorm deze zullen worden gegoten. Tenslotte verneemt het A.N.P. nog dat de minister van Wederopbouw, en Volkshuisvesting spoedig een de finitief voorstel zal worden over handigd. dagsschool op de boerderij gebracht. In zijn kerkblad heeft dominee de bedrijvers hiervan als dieven geken merkt en bij aangetekende brief kon digt hij aan dat indien het orgel niet binnen enkele dagen is terugge bracht, tegen de „dieven" gerechte lijke vervolging zal worden inge steld. Deze gebeurtenissen aldus het Alg. Dgbl. hebben in het anders zo rustige dorpje van slechts 700 zie- len en in de omtrek de gemoederen I Over hevig in beroering gebracht. Vier nieuwe kazernes, moderne ge bouwencomplexen van beton, staal en glas, die ieder plaats bieden aan 3.000 militairen, zullen in Februari a.s. voor de eerste maal hun deuren openen. Drie staan er op de Veluwe, namelijk twee te Ermelo en een te Doornspijk; de vierde ligt onder de Overijssselse gemeente Steenwij ker- wold. In sommige gemeenten op de Ve luwe wordt de Zondagsheiliging zo consequent doorgevoerd alle ca- fé's en openbare vermakelijkheden zijn gesloten dat de militairen tij dens het weekeinde buiten de kazer nes bijna geen ontspanning zullen kunnen vinden. In de nieuwe kazernes zijn lokali teiten voor kerkdiensten gebouwd en goed uitgeruste cantines. Een pri meur is de inrichting van les- en stu dielokalen in afzonderlijke gebou wen. Deze maatregelen zullen echter toch niet kunnen beletten, dat de soldaten op hun vrije Zondag him vertier buiten de kazerne zullen zoe ken. Enigerlei verzachting in de Zon dagsbepalingen wordt daarom, door meerdere instanties bepleit. Van an dere zijde vernamen wij, dat het niet uitgesloten wordt geacht, dat men daartoe in enkele gemeenten zal overgaan. Verder is ons gebleken, dat de Nederlandse Militaire Bond „Pro Rege" plannen heeft ontworpen om in zo kort mogelijke tijd Prot. Christelijke militaire tehuizen by de vier nieuwe kazernes te bouwen. plannen van Katholiek I Thuisfront hebben wij reeds bericht. I^AN DE AUTOFABRIKANT Henri Ford is, toen hij ons land in voor- oorlogsjaren bezocht, de uit-spraak: Nederland heeft vele mooie kanalen en grachten, maar waarom dempen jullie die niet ten behoeve van het verkeer. Aan die uitspraak moet men denken nu er in Amster dam in het brein van de heer Jacq van Gent jr. ambtenaar van de rijks- verkeerinspectie te Amsterdam het denkbeeld is ontsaan om enkele Am sterdamse grachten droog te leggen en te bestemmen tot snelverkeerswe- gen< Hij wil dus de grachten niet dempen maar drooglegging komen tot verzonken verkeerswegen, die geen last zullen hebben van kruisingen. De bestaande bruggen worden dan viaducten. De verbindingen van het Gooi, Utrecht, Rotterdam en Den Haag zijn goed tot de Stadhouderskade zegt de heer Van Gent, wanneer tenminste 't plan van Publieke Werken voor het Museumplein gereed is. Nodig is dus een snelverkeersweg van de Stadhou derskade tot de monding van de IJtunnel, althans tot in het hart van de stad. Deze weg denkt de heer Van Gent zich van Noord naar Zuid, via de droog gelegdeGeldersekade, Kloveniersburgwal en Reguliers gracht en wel te beginnen bij de Schreierstoren met een af- en aan- voerweg, aansluitend op de Prins Hendrikkade, die is opgenomen in de Oost-West-verbinding. Ook wil de heer van Gent de laat ste resten van het Damrak gedempt zien, waardoor er ruimte komt voor een autobus-station. Moch hiertegen oppositie bestaan, dan is het ook mo gelijk van het Damrak een parkeer ruimte met twee verdiepingen te maken namelijk op de bodem van 't kanaal dat dan droog is en op een dag ter straathoogte. Daarmee zou belangryk tegemoet gekomen worden aan het gebrek van parkeerruimte in de binnenstad. De kosten van de Noord-Zuidver binding worden gesteld op dertig millioen gulden. EEN ONDERGRONDS LABORA TORIUM. Aan de Vosmaerlaan te Hilversum is men begonnen met de bouw van een ondergronds laboratorium, slechts ter grootte van by 5% meter, be doeld voor bloedonderzoek volgens de capillaire en kristallisatie-metho de. Omdat dit onderzoek trillingvrij en constant van temperatuur moet kunnen geschieden, is de bouw on dergronds gedacht. Beide genoemde methoden van diagnotisch onderzoek heeft dr. A. G. Degenaar te Hilver sum in Zwitserland leren kennen; in eigen land heeft hij het verder be studeerd en gepractiseerd. Tot dus verre moesten bloedpraeparaten naar Zwitsersche laboratoria worden ge zonden. Thans worden de nieuwe on- derzoek-methoden reeds door dertig medici in Nederland toegepast. Het Hilversum laboratorium zal in Juni a.s. gereed zijn. De verlenging van de diensttijd heeft de R.A.O. voorts voor bijzon dere opgaven gesteld. Er is een plan opgesteld om de kosten van recrea tie en ontwikkeling te dekken uit de winsten van de cantines. Het beheer en de besteding van deze gelden zou dan centraal worden geregeld. Het accent van het R.A.O. werk ligt op de algemene ontwikkeling van de militairen. De R.A.O. bemiddelt bij ongeveer 300 verschillende soorten cursussen, waardoor de militairen 25 tot 25 procent korting op hun les geld krijgen. 8.000 militairen maken thans van deze mogelijkheid gebruik. Binnenkort zal het ministerie van Oorlog weer een tegemoetkoming gaan geven in de resterende lesgeld- kosten. De R.A.O. heeft verder o.m. de beschikking over een 60.000 delen tellende bibliotheek, waariut regel matig boekenkisten naar de onder delen gaan. Per maand worden er gemiddeld 30 gezelschappen geënga geerd voor cabaret-, opera- en ope rette-uitvoeringen in de kazernes. Een eigen R.A.O.-gezelschap, samen gesteld uit dienstplichtigen, heeft reeds zijn 500ste voorstelling gege ven. Aan het draaien van films in de kazernes wordt 8.000 per maand besteed. Verder zorgt de R.A.O. voor lezingen. In de nieuwe kazernes zul len de militairen lezingen over neu trale onderwerpen moeten bijwonen. De veelzijdigheid van het R.A.O.- werk blijkt voorts o.m. uit het feit, dat de R.A.O. het vorige jaar voor 58.000 gulden smyrnawol aan kleden knopende militairen heeft verkocht. PATROONS VOOR ƒ10.000 OPGELICHT? Reeds vele malen is deze man veroordeeld, aldus de officier van justitie bij de Rotterdamse recht bank, waarvoor gistermorgen de 57- jarige vertegenwoordiger J. C. van der S. uit Rotterdam terechtstond. De dagvaarding had hem oplich ting ten nadele van verschillende van zijn vroegere patroons ten las te gelegd en de officier had becijferd, dat het om een bedrag van io.000 ging- De eis tegen van der S. luidde een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. PENSION IN HOOG SOEREN VERBRAND Gisterennacht is het pension „Ire ne" in het dorpje Hoog-Soeren nabij Apeldoorn vrijwel geheel door brand verwoest. Omwonenden werden te gen half twee wakker door glasge rinkel en ontdekten, dat het pension in lichter laaie stond Zij waarschuw den onmiddellijk de plaatselijke en de Apeldoornse brandweer, die spoe- die ter plaatse arriveerden, doch te gen de hoog oplaaiende vuurzee weinig konden uitrichten. Slechts een slaapkamer, alsmede het achter het pension afzonderlijk staande keukengebouwtje bleven gespaard. Het pension, dat plaats biedt voor 21 gasten, doch 's winters volkomen verlaten is, daar de eigenaar elders woont, was tijdelijk verhuurd aan ning wordt verbouwd. Deze familie een Apeldoornse familie, wier wo- was echter reeds enige dagen afwe zig. Omtrent de oorzaak van de brand tast de brandweer in het duis- ter.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6