Wereldvermaard hoogleraar gaf zijn afscheidscollege Leidse Universiteit gaat 378e Dies natalis vieren 3C**te GOLF Troika" neemt Stalins macht over Nog 6 Dagen 3 tot 14 gulden VULPENKLINIEK SPORT BIOSCOPEN ZATERDAG 12 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Prof. Gorter ging heen Nadat in de afgelopen zomer reeds het officiële afscheid van de Leidse Universiteit had plaatsgevonden, heeft prof. dr. E. Gorter, de wereld vermaarde kinderarts, gistermiddag met een afscheidscollege in de col legezaal van zijn kliniek zijn werk zaamheden als hoogleraar beëindigd. Er was zeer veel belangstelling voor dit college. Vele hoogleraren van de medische faculteit, doctoren, assistenten, oud-assistenten, studen ten, oud-leerlingen en vrienden hoorden deze laatste les aan, die han delde over Rachitis, speciaal over de vooruitgang, die de wetenschap ge maakt heeft sedert dr. Gorter in 1908 rijn practijk begon. Toen was de oor zaak van rachitis nog niet bekend en werd de kinderen op goed geluk levertraan gegeven. Langzamerhand ontdekte men, dat Rachitis veroor zaakt wordt door vitamine-gebrek en dus met voeding, hygiëne en volks gezondheid te maken heeft. Prof. "Gorter verduidelijkte zijn betoog door drie kleine patiëntjes te tonen, waarvan er één een bijzondere vorm van Rachitis had, die niet reageert op de gewone behandeling. Het aan tal rachitis-gevalen is veel minder dan een halve eeuw geleden, „toen ik veel meer kinderen met O-benen door Leiden zag lopen", aldus prof. Gorter. De oorzaak van Rachitis is thans bekend; het gaat er slechts om te zor gen, dat de kinderen voldoende vita mine D. krijgen en daarmede het te kort aan zon compenseren. De scheidende hoogleraar sprak ook over voedingsstoornissen bij kin deren, speciaal over het gebrek aan eiwit in het bloed. Tenslotte maakte prof. Gorter ook nog enige opmerkingen over de toe komst van de kinderarts en zijn op leiding. Het volledige afscheidscol lege zal tegen het einde van deze maand bij Stenfert Kroese te Leiden in druk verschijnen. Na afloop van het college werd een zeer druk bezochte receptie gehou den, waarop o.a. ook dr. J. In 't Veld, inspecteur van de Volksgezondheid, en dr. G. J. Huet, voorzitter van de Kinderartsen-vereniging, verschenen, Namens de zusters van de afdeling werd een fruitmand aangeboden en velen hadden bloemstukken gezon den, ook de patiëntjes. Het ligt in de bedoeling van prof. Gorter zyn wetenschappelijk werk' en zijn practijk-aan-huis voort te zet' Binnenkort is een belangrijke wij ziging in het verkeer op, over en naar het Leidse Veemarktterrein te ver wachten. De nieuwe bepalingen lui den: Het veemarktterrein is afgeslo ten voor alle verkeer zolang de vee markt duurt en het daarop aanslui tende reinigen van het terrein niet is afgelopen. 2. Het rijden met rijwielen, anders dan aan de hand meegevoerd, op het veemarktterrein is verboden. 3. Het aanvoeren van varkens ge schiedt op de volgende wijze: Wagens met varkens, welke aan de Scheistraat binnenkomen, kunnen, behalve van de tot heden gebruike lijke zuidelijke toegang ook van de noordelijke toegang gebruik maken. Het verkeer in de richting tegen deze beide stromen in is verboden zolang de aanvoer mogelijk is. Derhalve moeten auto's met var kens welke aan de 2e Binnenveste gracht zijn binnengekomen öm de molen heen naar de toegang aan de Scheistraat rijden. Eveneens is verboden het rijden over de Nieuwe Beestenmarkt (scha- penmarkt) in de richting naar de Turfmarktsbrug zolang de aanvoer mogelijk is. In bijzondere gevallen, b.v. voor het ophalen van schapen voor de ex- por tslachterij en gedurende de aan- voer-tijd kan ontheffing van dit ver bod worden verleend. 4. Aanvoer van rundvee aan de toegang Scheistraat. In verband met het opstellen van de noordelijke toegang voor de aan voer van varkens, is de daar aanwe zige keuringsplaats voor rundvee ver plaatst naar een punt noordelijk van deze toegang waardoor wordt be ten. Ook relaties met het buitenland reikt dat beide verkeersstromen vrij zullen nog onderhouden worden. van elkaar blijven. Vrijdag 8 Februari zal het 378 jaar colleges en voordrachten faculteits- A. J. JONGELEEN AFGETREDEN ALS VOORZITTER P. v. d. A, Op de gisteravond gehouden jaar vergadering van de Partij van de Arbeid afd. Leiden, heeft de heer A. J. Jongeleen zijn functie als voorzit ter neergelegd. De vergadering koos de heer H. C. van der Hoeven, oud- voorzitter van de jongerengroep „De Nieuwe Koers", tot zijn opvolger. De heer Jongeleen blijft wel zitting hou den in het afdelingsbestuur. Verleden jaar heeft hij de voorzitersfunctie op zich genomen met de uitdrukke lijke bepaling dat hy deze taak slechts voor één jaar zou vervullen. De bestuursleden Smit. Schoonder- woerd den Bezemer en Rietveld tra den af. In het bestuur wérden de he ren Feijen en Haneveld gekozen. Doktersdienst. A.s. Zondag 13 Januari zal de dienst worden waar genomen door: dr. van Es, Jasperse, Kortmann, Sneep, Teeuwen. geleden zijn, dat de Leidse Univer siteit gesticht werd. Deze Dies-nata- lis zal ook dit jaar op de gebruikelij ke wijze gevierd worden met twee oud-alumnidagen op Zaterdag en Zondag 9 en 10 Februari a.s. In afwijking, van wat de laatste jaren gebruikelijk was zal de rector- magnificus, prof. dr. J. H. Boeke, zijn rectorale oratie niet uitspreken in de Zuiderkerk maar in de stadsgehoor zaal, Vrijdagmiddag om 2 uur. Zaterdag worden de gebruikelijke F.O.H.W.Kesselringf In de ouderdom van 74 jaar over leed te Leiden de heer F. O. H. W. Kesselring, oud-hoofd van de glas blazerij van het Kamerlingh Onnes- laboratorium te Leiden. Het echtpaar L. van Schijndel van Oorschot te Sint Oedenrode zal 20 Februari 70 jaar getrouwd zijn. De bruidegom is 94, de bruid 92 jaar. Hun huwelijk telde elf kinderen. De burgemeester van Zutfen, jhr. mr. C. C. de Jonge, zal met in gang van 1 Juli met pensioen gaan. Een matroos van de IJmuidense logger Gorredijk, de 54-jarige D. Zonder uit Marken, vader van vijf kinderen, is ter hoogte van Noord- wijk over boord geslagen en ver dronken. Een 42-jarige schippersknecht uit Zwolle van het motorschip „De Twee Gebroeders" uit Apeldoorn is in het Apcldoorns-Dierenskanaal ver dronken. Hij sloeg aan stuurboord zijde over boord. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kin deren. WRAK VAN DE „PENNSSLVANIA' WAARGENOMEN Vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht hebben "Vrijdagavond ge meld, dat zij het wrak van de „Penn sylvania" het Amerikaanse vracht schip, dat in het Noordelijk deel van de Stille Oceaan is lekgeslagen, heb ben waargenomen, niet ver van de laatste opgegeven positie. Men zag geen overlevenden. Zoals bekend heeft de bemanning het schip Woensdag verlaten in vier reddings boten. Men verwacht niet, dat het sctyp zal blijven drijven. HET VLIEGONGELUK IN WALES Tot nu toe zijn de stoffelijke over schotten van negen passagiers en de drie leden der bemanning van het boven Wales omlaag gestorte vlieg tuig van de lijn Dublin-Londen ge borgen, gezocht wordt nog naar de lijken van elf passagiers. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. Een em ployé van de Ierse luchtvaartmaat schappij zeide dat het vliegtuig in een moeras is terecht gekomen en zo diep ligt, dat het waarschijnlijk nooit zal kunnen worden geborgen. Aan boord van de verongelukte .Dakota" bevonden zich zestien Ierse twee Britse en twee Amerikaanse passagiers. gewijze gehouden in de Academie en andere Universiteitsgebouwen. 's-Avonds zullen het Leids Studen tentoneel en de Toneelvereniging van Vrouwelijke studenten te Leiden het snel van George Kaufman en Edna Ferber „Dinner at eight" opvoeren in de Leidse Schouwburg. Een hoogle raar, een lid van de wetenschappe lijke staf en enige oud-alummi ver lenen als gasten hun medewerking. De regie is in handen van jhr. Jos van Loon. Zondagavond wordt deze opvoering herhaald. Zondagmorgen organiseert de Chris ten Studentenraad weer een bijeen komst in de Zuiderkerk aan de Lam- menschansweg Prof. dr. E. A, D, E. Carp, hoogleraar in de verloskunde, zullen beschouwingen geven over 't probleem „Geloof en Mensbeschou wing". De bijeenkomst begint om 12 i uur. Hef studium "enerale wordt Zon- I dagmiddag om kwart over 3 gegeven door prof. dr. A. de Buck, hoogleraar De heer Kesselring trad op 1 Juli j in de geschiedenis van de antieke 1902 in Rijksdienst. Ruim 30 jaar godsdiensten en in de Egyptologie, tot 1 April 1933, stond hij aan het j over een oud-Fevotisch spel van hoofd van de genoemde glasblazerij. do°d en leven. In aansluiting hierop Hij moest zowel de vaak moeilijke vindt een thee plaats in het Pryta- glaswerkstukken voor het laborato- neum. Rapenburg 6. De deelnemers rium vervaardigen als de opleiding i behalve de studenten, gebruiken van aankomende instrumentmakers 1 ^°nda§ gezamenlijk de lunch in De en glasblazers leiden. Vooral in Zaterdagmiddag wordt ia zijn eerste hoedanigheid genoot de j culteisgewijze geluncht, heer Kesselring een grote reputa tie. Zijn „kunststuk", waarmede wij len prof. Kamerlingh Onnes in 1921 ,Tr de uiterst lage temperatuur van 0.80 j ^p Woensdag 16 Januari a.s. zal graad Kolvin wist te bereiken, is het vijftig jaar geleden zijn, dat aan bekend geworden over de hele we- j de Leidse Universiteit promoveerde reld. Ook prof. Keesom ondervond;, ur i veel hulp van deze zeer deskundige I tot doi;t°r in de Rechtsgeleerdheid glasblazer, die daarnaast ook een Mr J. A, M. O. van Embden geboren goede leermeesterwas. j te Nijmegen en thans wonende te De regering onderscheidde hem in j Arnhem, 930 met de gouden medaille van Zaterdag, 12 Januari. Dat het Rijksmuseum van Oudhe den zich in een bijzondere belangstel, ling mag verheugen, is gistermiddag wel duidelijk gebleken, toen de Ver eniging „Oud Leiden" een excursie georganiseerd had naar de afdelingen Egyptisch- en Antieke Sculpturen en antiek glaswerk. Niet minder dan 81 leden gaven om twee uur acte de présence. Onder leiding van de con servator, dr. W. C. Braai, en dr. J. H. C. Kern werden de nieuwe afde lingen met grote belangstelling be zichtigd. Het bestuur van de R.K. E.H.B.O. „Peerke Donders" wil de leden nog eens herinneren aan de aanvangs- en vervolgcursus, die a.s. Maandag weer gegeven wordt in het R. K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat. En de Ver. voor Kath. Gezinsvoog dij en Patronage, afd. Leiden, bindt alle leden nog eens op het hart: denk aan de bijeenkomst van a.s. Maandag avond om 8 uur precies op Zoeter - woudse Singel 33. Vol spanning verbeiden we de avond van Donderdag a.s., waarop de gehele georganiseerde mannelijke jeugd van de St. Petrusparochie een propaganda-avond organiseert voor de ouders. Voor zover er nog kaar ten over zijn, kunnen deze gratis af gehaald worden bij de fa. van Dorp, Van der Waalstraat 46, of Zondag middag van 3 tot 5 aan het Jeugd huis Garenmarkt 36. Aan het laatste adres kunnen tegelijkertijd ook plaat sen besproken worden. De organisa toren hopen, dat vele belangstellen den van deze gratis avond gebruik zullen maken De grote zaal van Den Burcht moet stampvol komen! Gistermorgen is op de Leidse Vee markt een koe, die tekenen van dol heid gaf, aan haar bewakers ontsnapt. Met een vaartje rende het dolle beest het Schuttersveld op, zo maar in een sloot. Nu moet U weten, dat de koe zojuist verkocht was. Veel pleziet- heeft de nieuwe eigenaar er niet van beleefd, want het personeel van het Openbaar Slachthuis werd gewaar schuwd en even later maakte een pistoolschot een pijnloos einde aan dit dolle koeienleven. En gistermiddag om twaalf uur stak een onbekend gebleven knaap onverwacht de Haarlemmerstraat over, waardoor de 22-jarige wielrij der F. W. B., van de Hooglandse Kerk steeg, tegen hem opreed en kwam te vallen, ter hoogte van perceel 218. De wielrijder kreeg een bloedende wond boven het rechteroog en werd, na door de E. H. D. verbonden te zijn, naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. STAIDSKOK. GOUDEN DOCTORAAT. ranje Nassau en de Vereniging tot Bevordering van de Opleiding tot Instrumentmaker bood de heer Kes selring bij zijn afscheid in 1933 de Musschenbroek-medaille aan. De teraardebestelling is vastge steld op Maandag a.s. om één uur op de begraafplaats Rhijnhof. VOORWAARDELIJKE STILLEGGING VAN LEIDSE SLAGERIJ GEVORDERD. Vleeskeuringswet overtreden. Een Leidse slager was tegen het vonnis van de politierechter in ho ger beroep gegaan, nadat hij tot geld- voeten van 35, 100. 100 en 100 gul den veroordeeld was, benevens stil legging van de slagerij voor drie maanden wegens overtreding van de vle0s"eurin°swet. Donderdag diende deze zaak voor de economische zitting van het Haag se Gerechtshof. De procureur-gene raal concludeerde tot geldboeten van 35, 50, 100 en 100 gulden, benevens voorwaardelijke stillegging van het bedrijf voor drie maanden, met een proeftijd van drie jaar. Tweerr/aal was bii deze slager var kensvlees aangetroffen, dat wel keu ringstempels van Den Haag en Am sterdam, maar niet van Leiden had. Eens werd 143 kg gezouten spek aangetroffen, dat bedorven was en een andere keer vond men varkens vlees met het stempel van Lisse, maar weerom niet met dat van Lei den. De slager gaf toe ietwat slordig geweest te zijn; hij had vergeten de Leidse keuringsdienst te waarschu wen. Het bedorven spek wilde hij juist wegbrengen. De procureur-generaal merkt op, dat verd. reeds zevenmaal een pro ces verbaal pehad heeft en al vier keer vrij zwaar veroordeeld is we gens distributie-overtredingen. De raadsman vroeg clementie wegens de erote dr"Vtf» in deze goed bekend staande volksslagerij. Uitspraak over veertien dagen. Apotheken. De aVond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Jan. 13 uur tot Zaterdag 19 Jan. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tele foon 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Wisselend bewolkt met enkele buien, sommige met sneeuw of hagel. Krachtige tot matige Noordelijke wind. Vannacht en morgenochtend in het binnen land hier en daar lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. 13 Jan. zon op 8.43 en onder 16.54; maan op 18.10 en onder 9.43 uur. 14 Jan. zon op 8.43 en onder 16.55; maan op 19.23 en onder 9.59 uur. 11 betalen wij bij aankoop van een nieuwe voor Uw oude Vulpen, mits voorzien van gouden pen. (in samenwerking met diverse vul penfabrikanten). Zie vooral onze etalages. Zeer velen profiteerden reeds van deze unieke gelegenheid. G. Wolfslag Bre3Straat 145 (Advertentie) In de Kleine Burcht hield de Leid- sche Vereniging van Postzegel-ver zamelaars gisteravond haar jaarlijk se algemene ledenvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer A. van Vianen. De secretaris, de heer G. M. Minne- ma, bracht het jaarverslag uit, dat een niet ongunstige tendenz te zien gaf, al mocht van dè leden een gro tere activiteit verwacht worden. Ook de jaarverslagen van de Jeugdafde ling en de ruilclub werden uitge bracht. Echter niet dat van de pen ningmeester, die verhinderd was aan wezig te zijn. Het bestuur trad en bloc af en werd in z'n geheel herkozen. De vergade ring sprak haar vertrouwen uit in de Veilingcommissie, die eveneens ge heel gehandhaafd werd. Geruisloze machtswisseling Zoals tijdens de langdurige ziekte van Lenin en ook na zijn dood op 21 Januari 1924 de leiding van de communistische partij en van het Po litburo in Moskou toevertrouwd aan een driemanschap (een „troika", zo als de Russen het noemen), bestaan de uit Stalin, secretaris-generaal van het centrale partij-comité, Kamen- jef, voorzitter van de Moskou-Sov jet, en Zinowjef, voorzitter van het uitvoerend comité van de Komin tern, zo is ook nu, naar het K.N.P. uit doorgaans zeer goed geïnfor meerde kringen verneemt, uit Je le den van het Politburo een troika ge vormd om eventueel de uitvoerende macht van Maarschalk Joseph Sta lin over te nemen. Dit driemanschap wordt gevormd door Georgi M. Ma lenkof, secretaris van het centraal- comité van de communistische partij in de Sovjet-Unie, vice-premier van de Raad van Ministers en plaatsver vangend voorzitter van het Polit buro; vervolgens door Lawrenti P. Berla, Minister van Binnenlandse Zaken en tevens chef van de gehei me politie, de N.K.V.D., en voorzit ter van de Sovjet-Commissie voor Atoomonderzoek, en tenslotte door Maarschalk Nicolai A. Boelganin, Minister van de gewapende strijd macht der Sovjet-Unie. In tegenstelling met andere ge ruchten, die Molotof als derde man van het driemanschap noemen, zal deze volgens genoemde zegslieden van het K.N.P. worden benoemd tot voorzitter van de Ministerraad. De verwachting, die in veler har ten leeft, dat bij Stalins dood een oproer zou kunnen ontstaan, die een totale omwenteling in het huidige Sovjet-regime zou meebrengen, moet als een illusie worden beschouwd. Het Russische volk staat verre van het Kremlin en het gewone volk weet minder van hetgeen daar ge beurt, dan politieke kringen van West-Europa. Het Politburo blijft oppermachtig. Een verandering AMERIKANEN WILLEN TEGEN SCHOTLAND SPELEN Naar verluidt zal een vertegen woordigende ploeg van de Ver. Sta ten in April een wedstrijd tegen Schotland spelen in Hampden park te Glasgow. Alhoewel dit bericht nog niet officieel bevestigd kan wor den, verklaarde een bestuurslid van de Schotse Voetbalbond, dat van Amerikaanse zijde al sinds enige maanden stappen in deze richting worden gedaan, en dat de Schotse bond de 30e April had voorgesteld als datum voor een dergelijke wed strijd. Naar men zich herinnert zorgden de Amerikanen tijdens het tournooi om de wereldbeker in 1950 in Brazilië voor de grote verrassing door van Engeland te winnen. Sinds dien zijn ze steeds gebrand geweest op een wedstrijd tegen Schotland, dat in Brazilië niet meedeed. niet te verwachten, omdat de grote massa van het Russische volk er niets aan kan doen. De enige moge lijkheid zou zijn een onenigheid bin nen het driemanschap of in de kringen van het Politburo. De leden van het Politburo hebben met een omwenteling echter niets te winnen. Zij houden elkaar de hand boven het hoofd. Alleen door onderlinge eensgezindheid immers kunnen zij hun uitgelezen positie van in grote luxe levende heersers over dit grote rijk handhaven. 10 VERKEERSREGELS VOOR WIELRIJDERS. 1. Houd zo goed mogelijk rechts, ook in bochten. 2. Haal links in en wijk naar recht uit. 3. Rijd met niet meer dan twee per sonen naast elkaar. 4. Geef tijdig en duidelijk een te- teken van riohtingverandering. 5. Maak gebruik van de rijwiel paden. 6. Geef op kruisingen en splitsin gen van gewone wegen voorrang aan het verkeer van rechts en ook aan snelverkeer, dat van links komt. 7. Geef alleen een belsignaal, als de veiligheid van de weg dit vor dert. 8. Sta alleen stil aan de kant van de weg, doch steeds zo, dat ge het verkeer niet belemmert. 9. Houd ten minste één hand aan het stuur en beide voeten op de trappers. 10. Bevorder Uw eigen veiligheid door U stipt aan de verkeersre gels te houden. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 11 Jan. Groente. rode kool 9.3013.60, gele kool 5.209.groene kool 8.30—9.60, andijvie 19—38, breek- peen 12.80—13, uien 2137, sprui ten I 2328, idem II 1215, was. peen I 1928, idem II 816, kro ten 15.2017.25, prei 816, knol- selderie 413, boerenkool 912, rapen 66.10. TER AAR, 11 Jan. Groente. wit lof I 1525 cent, idem II 613 cent, idem stek 25 cent, spruiten 2428 cent, idem los 21 cent, glas-andijvie 2136 cent, uien 2227 cent, idem drielingen 13 cent, sav. kool 910 ct., groene kool 8 cent, rode kool 1415 cent, witte kool 6 cent, waspeen 9 12 cent. prei 1418 cent, idem B 8 cent alles per kg. selderij 45 cent per bos, boerenkool 4045 cent per kist Appelen: Groningea Kroon 12 15 cent per kg. DE LEIDSE Luxor. De Oostenrijkse filmin dustrie geeft de laatste tijd tekenen van leven, maar of deze tekenen met vreugde begroet moeten worden is een grote vraag. Men is daar in het land van luchtige, vrolijke muziek een compromis aan het zoeken tus sen Strauss en de drummer van de Amerikaanse jazzband. De resulta ten tot nu toe geven de voorstanders van Strauss, die beweren., dat Strauss andere idealen in zijn muziek gelegd heeft als de monotone slag van de volgens hen vrij zielloze jazz, volkomen gelijk. Het is in dit ver band interessant weer eens een film uit een vervlogen tijd te zien en vooral.te horen. Deze kans biedt Luxor deze week, door op zijn pro gramma de vooroorlogse film „Ope rette" te plaatsen.. De Oostenrijkse film heeft hier in Holland 'n slechte reputatie gekregen door de periode toen dit vermaak ingeschakeld was voor 'n misdadige propaganda, maar wanneer men producten ziet van een tijd toen Oostenrijks hoofdstad, We nen, nog het centrum was van het luchtige vrolijke vermaak, toen de romantiek van Strauss en Lehar er nog triomphen vierde, dan zal men moeten toegeven, dat ook wat haar filmindustrie betrof, deze verre ver heven was boven de vondsten uit het land van Uncle Sam. De film „Operette" voert in sneltreinvaart door het land der Weense operette. Twee uur lang stroomt de onvergan kelijke muziek van grootmeester Strauss als bruisende champagne, om zo nu en dan als een fonkelende vuurpijl uiteen te spatten in een to neel vol vrolijke opgetogen mensen, die op de speelse tonen van roman tische muziek dansen en zingen, wier probleem de liefde is en die de kunst verstaan, dit probleem telkens weer tot een charmante oplossing te bren gen. „Operette" is een terugkeer van iets, dat vele tientallen jaren de mensen heeft weten te bekoren en dat door velen weer terugverlangd wordt. Laat Wenen echter niet teren op een roemrijk verleden, maar laat de Weense filmindustrie haa" kracht weer zoeken, daar waar zij deze een luttel tiental jaren geleden gevon den heeft. Toegang alle leeftijden. Lido. In de film „Boulevard der Hartstochten" (Flamingo Road) zien we Joan Crawford in een zeer bij zondere rol. Aanvankelijk optredend in een circustent, blijft zij achter, als de eigenaar er de lucht van krijgt, dat er beslag op zijn boeltje gelegd zal worden Dat is het werk van de sheriff, Titus Semple, die er zijn werk van maakt allerlei poli tieke figuren in zijn netten te ver strikken, om ze, wanneer ze niet precies doen wat hij wil met com- promitatie te bedreigen. Hij slaagt er wonderwel in zijn politieke harts tochten te 'botvieren, maar vindt ten slotte zijn evenknie in Lane Bellamy (Joan Crawford). Wel heeft hij haar eens doen oppakken en in de gevan genis doen belanden, maar vrijgeko men maakt zij kennis met Dan Rey nolds, de voornaamste politieke rivaal van Titus Semple. Zij huwt hem dus moet ook Reynolds onmogelijk gemaakt worden. Hij wordt daarin nog geholpen door het feit, dat Car lisle, waarmede Lane eerst omgang heeft gehad, in haar huis zelfmoord pleegt, waarbij Semple poogt de schuld op Lane te werpen. Daarom zoekt zij Semple op en dwingt hem de Procureur-Generaal in kennis te stellen van zijn valse intrigues. Voor het zover komt, ontstaat er een ge vecht, waarbij Semple wordt dood geschoten, terwijl hijzelf de revolver in handen heeft. Het slot brengt na tuurlijk een verzoening tussen Rey nolds en Lane Bellamy. Gekeurd boven 18 jaar. Casino. Een kapitein, een ser geant en een matroos hébben de oor log overleefd en komen thuis. Zij moeten weer worden opgenomen in het gewone leven, dat zij voor enkele jaren verlieten. De ene was vroeger bediende in een cafetaria, de twee de was bankier, de derde was een kei op sportgebied. Hij verloor zijn bei de handen en kreeg er haken voor in de plaats. „De beste jaren van ons leven" is ontegenzeggelijk een sympathieke film, die op zeer gevoelige wijze weergeeft, wat zij, die voor de vrij grip, dat zij verdienden, is anders dan zij verwacht hadden. De men sen thuis hebben verder geleefd, zijn ouder geworden, hebben de oorlog slechts gekend uit kranten en tijd schriften, zij begrijpen niet dat hun zonen en mannen een andere struc tuur hebben gekregen, in een heel andere wereld hebben geleefd en zich niet zo plotseling kunnen verplaat sen in de wereld van vroeger. Men begrijpt elkaar niet meer. De soldaten hebben hun beste jaren, die zij an ders zouden hebben beleefd met de hunnen, in een oorlogs-wereld gela ten. En zij komen nu met de ver wachting, dat men hén zal begrijpen. Dat is het grote drama van drie men sen, die gingen en kwamen en niet vonden, wat zij zochten. Een boeiend gegeven, op sublieme wijze gespeeld door Frederie Marei en Dana Andrews. Deze reprise ver dient weer de volle aandacht ook al dient men te beschikken over onder scheidingsvermogen. Om deze reden acht de K.F.C. deze film terecht, slechts toelaatbaar voor volwassenen. Rex heeft de film „Tomahawk" de ze week op het repertoire, een India nenverhaal. Het is de oude strijd van de blanken, die vooruit willen, te gen de Indianen, die willen behouden wat zij hebben. Hier gaat het om de heid vochten, aan problemen en aanleg van een spoorweg en de bouw moeilijkheden ontmoetten. Zij hadden van een fort. Een verhaal met veel een gezellig terugkomen gedroomd strijd en veel spanning. Voor 14 jaar. in een wereld, zoals zij die hadden verlaten, maar de omgevin^ en de mensen zijn hun vreemd geworden. Trianon heeft zijn film „Morgen is Zjjn zij veranderd, of alle anderen te laat" geprolongeerd. Deze Itali- die thuis bleven? Het oude, het ver- aanse film, die jeugdproblemen be trouwde, dat zij hoopten te vinden, is handelt, is toegankelijk voor perso- niet meer. De waardering en het be- nen boven 14 jaar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2