Blijft niet langer „ziek" dan nodig KL00STERBALSEN Brandstapels uit stenen- en bronzen tijdperk Dronkaard overleed na vechtpartij Feestdronk en danspartij onder de grond Poeliertje had zorg vsor oude dag Vijf, misschien zes beurzen dit jaar Sluitende begroting 1952 VRIJDAG 11 JANUARI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Sociale verzekeringen vragen zin voor verantwoordelijkheid „Er zijn aanwijzingen, die ernstig doen betwijfelen of de arbeiders wel bewust hun medewerking verlenen om de kosten van de verschillende sociale verzekeringen zo laag moge lijk te houden". Tot deze conclusie komt het K.A.B.-blad „Herstel" in een artikel over de noodzaak van sociale verzekeringen en over even tueel misbruik van de aanspraken. Het baseert zich daarbij op de ziekte percentages, die de laatste jaren een steeds stijgende lijn blijven vertonen. Vooral bij de jongeren blijft het aan tal ziektegevallen in het bijzon der de kortdurende gevallen op zorgwekkende wijze stijgen. Herstel schrijft dan: „Men meent, dat veel huisartsen, uit angst voor .,klanten"-verlies, te slap zijn bij hun optreden. Doch dat kunnen wij voor het ogenblik buiten beschouwing laten, het gaat ons om de directe verant woordelijkheid en het verant woordelijkheidsbesef van en bij de arbeiders. Het zou, moreel en maatschappelijk, in hoge mate be droevend zijn, indien misbruik zou worden gemaakt van de aanspra ken, die de sociale verzekering biedt. Zij, die zich één dag langer ziekengelduitkering toeëigenen dan redelijkerwijze verantwoord is, vergrijpen zich aan een groot fun damenteel belang van ons arbei dende volk, vergrijpen zich aan het eigendom van hun kameraden." De schrijver van bedoeld artikel blijkt geen voorstander te zijn van de sociae verzekeringen omwille van de verzekering „Indien de inkom sten uit arbeid dermate zouden zijn", zo schrijft hij, „dat de arbeider, na dat hij andere behoeften heeft be vredigd, zelf op voldoende wijze het financiële risico zou kunnen dra gen voor alle calamiteiten, dan zou men van ons de huidige verzekering cadeau krijgen". Er kan en mag onder de huidige omstandigheden echter geen sprake van zijn, dat aan dc sociale verze kering wordt getornd. Zij is, althans voorlopig absoluut noodzakelijk De hoge kosten, er aan verbonden, hef fen de noodzaak ntei op. Wanneer eventueel mocht blijken dat de pre- miekosten financieel niet meer te dragen zijn, dan zal, aldus Herstel, de K.AJ3. zich niet aan haar ver antwoordelijkheid onttrekken. NIEUWBOUW VAN DOORNE 3 1/3 MILLIOEN De bouw van de nieuwe fabrieks hallen van de van Doorne's automo biel- en aanhangwagenfabriek aan de Geldropseweg te Eindhoven met een totale vloeroppervlakte van cir ca 40.000 vierkante meter is toege wezen aan de N.V. Internationale Bouwcompany, v/h firma H. van Heesewijk te Best voor een bedrag van f 3.364.000.—. Met de werk zaamheden zal terstond een aanvang worden gemaakt. Binnen een half jaar moet de nieuwbouw gereed zijn. WINTERhandenen -voeten Voor velen een jaarlijkse kwel- i\ ling. Onmiddellijk verzachting van jeuk en pijn met het ideale middel, dat ontsmet en geneest: (Advertentie) Schatgravers hadden rust reeds verstoord RADIODISTRIBUTIE VOOR ALLE DORDTSE GEMEENTESCHOLEN Nu enige omroepverenigingen een regeling hebben getroffen om voor de schooljeugd tijdens de schooluren speciale radio-uitzendingen te ver zorgen zijn B. en W. van Dordrecht van oordeel dat thans het tijdstip is aangebroken alle Dordtse gemeente scholen voor gewoon voortgezet ge woon en uitgebreid lager onderwijs op het radio^distributienet te laten aansluiten. Van de gemeentescholen voor lager onderwijs zouden B. en W. de leerlingen van de zesde klas en van de overige gemeentescholen alle leerlingen bij de school-radiouitzen- d in gen willen betrekken. De kosten voor aanschaffing van leermiddelen op de begroting zouden in verband hiermede worden verhoogd. 3eüRS- (2)vERZICBf MARKT LUSTELOOS. De beurs opende gistermiddag enigszins aarzelend en lusteloos, waarbij de betere stemming voor Cultuuraandelen, die de laatste da gen aanwezig is, zich niet langer deed gelden. Het bericht, waarin de directie der Algemene Exploratie de overneming door de Kon. Olie catego risch ontkent, had aanvankelijk een lichte achteruitgang tot gevolg. Na de eerste tapes groeide de belangstelling echter en in een grote hoek trok de koers tijdelijke aan tot 100, waarme de Exploratie voor het eerst sinds geruime tijd de pariprijs had bereikt. Waar de belangstelling aan viel toe te schrijven was moeilijk te beoorde len. In ieder geval was deze hoek een der drukste op de beurs. De parikoers bleef echter niet behouden. Tegen slot werd 99 (97^) betaald. Geheel in tegenstelling tot Woens dag openden de Cultures gisteren vrijwel zonder uitzondering iets lager. Bij de leidende soorten volgde daar na nog een lichte afbrokkeling. Zo wel HVA, Amsterdam Rubber als Deli zagen zich een a twee punten ontgaan. Aandelen Indonesische Spoor golden 12 (13^). Tramwegobli gaties licht verdeeld, evenals de In donesische Nutsbedrijven. Unilever reageerde hoegenaamd niet op de volstorting der nieuwe aandelen, hetgeen gistermiddag moest geschieden. Zowel oude als nieuwe aandelan goed prijshoudend. Olias hadden zo weinig belangstelling dat de eerste vijf minuten na opening er zelfs geen enkele notering werd opge geven. Daarna bleven de fluctuaties beperkt tot nog geen heel punt. Slot- notering 286^ (onv.). Aandelen Ford zetten de daling verder voort. De stockdividenden werden geadviseerd op ƒ105 (ƒ110), hetgeen correspon deert met een koersverlies voor de aandelen van 10 punten. De Scheep vaartsector is de laatste dagen zeer stil en vrijwel onveranderd wat de koersen betreft. Ook gisteren was dit het geval. Op de Beleggingsmarkt lag de conversielening iets luier. Overi gens waren zowel de dollar- als de 'uldensobligaties nauwelijks veran derd. Het agio trok een fractie aan tot circa 9pet. Prolangatie 3Yx pet. In de afgelopen weken werden door de rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek bij Knegsel in Noord-Brabant (gemeen ten Vessem en Veldhoven) ver schillende grafheuvels onderzocht. In totaal konden acht heuvels worden onderzocht. Over de resul taten vernemen wij het volgende: Het grafveld bevindt zich op een walvormige heuvelrug, gelegen langs een 15 20 jaar geleden drooggelegd ven. Helaas was het terrein door re cente ingravingen en boomgroei nog al beschadigd. Maar de resultaten zijn toch alleszins bevredigend. Een achttal grafheuvels is onderzocht. Heuvel 1: Deze bleek een vier voudige grafheuvel te zijn, bestaan de uit A. een steentijdgrafheuvel met een onvolledige dubbele palen- rij en een derde rij, waarvan de paalgaten ongeveer 4 m van elkaar waren gelegen. Het graf was geheel verstoord; B. een drietal boven el kaar gelegen kringgreppen, in een hiervan werd één graf in de vorm van een urn gevonden. Heuvel 2: Deze bleek een vijfvou dige grafheuvel te zijn, bestaande van onderen naar boven uit een kringgrep, vergezeld van een vier a vijf-voudige palenrij, en een viertal kringgrepgraven In het midden van de kringgrep met palenrij lag een boomkist, waarin verbrande mensen- beenderen. Heuvel Helaas was ook deze grafheuvel beschadigd. Het graf was door schatgravers volkomen ver stoord. Aan de voet van dit grafmo nument werd een vier a vijf-voudi ge palissade gevonden in de vorm van een sleutelgat. De lengte hier van bedroeg ongeveer 21 m. Te oor delen naar de bouwstoffen van de heuvel en de ondergrond hoort deze tumulus thuis in de vroege brons tijd. Heuvel 4: Helaas was hiervan slechts een zeer klein segment over. Vondsten of grondsporen zijn niet gevonden. Heuvel 5: Een tweevoudige heuvel, nl. een paalkransheuvel en een kringgrep. Tot nu toe bestaat de vondst uit een boomkist met ver brande mensenbeenderen. Heuvel 6: In het midden bevond zich een boomkist met verbrande mensenbeenderen. Daaromheen lag BUSDIENST OP EMMERIK De N.V. Gelderse Tramwegen te Doetinchem heeft met ingang van Donderdag 10 Januari een busdienst geopend op Emmerik in West-Duits- land. Er zal op werkdagen vijf maal V.V. gereden worden en op Zondagen viermaal. Naar ons werd medegedeeld is de grote moeilijkheid voor het reizend publiek thans het verkrijgen van de vereiste documenten om de grens te kunnen passeren. Met z.g. grenspas- sen zal het echter mogelijk zijn in Emmerik te komen doch indien men verder Duitsland ln wil zal men een volwaardig pas moeten hebben. Zo wel van Duitse als van Nederlandse zijde werd nog eens de nadruk op gelegd dat het van groot belang zal zijn dat de visa verdwijnen. een enkelvoudige palenkrans, waar tussen de heuvel besloten is geweest. Daarna volgde een tweevoudige pa lissade, waarin een toegang viel te constateren. De profielen laten dui delijk zien, dat we hier met een „oomgang" te doen hebben. De graf heuvel hoort thuis in de vroege bronstijd Heuvel 7: Ook deze grafheuvel was volkomen verstoord. Grondspo ren zijn niet gevonden. Heuvel 8: Een plaggenheuvel, op getast op een nog niet volkomen vaste ondergrond. De min of meer ronde grafkuil bevatte verschillende verbrande boomstammen, alsmede mensenbeenderen. De heuvel is over de brandstapel opgeworpen. Evei buiten de voet van de tumulus be vond zich een onvolledige palen krans. A.N.W.B. WAARSCHUWT HET VERKEER. Plotselinge gladheid uitermate gevaarlijk. Ook in deze tot nu toe zachte winter ontstaan, door nachtelijke uitstraling of tengevolge van een plotselinge daling van temperatuur, plaatselijk vaak gadde wegen. Deze gladheid kan zeer overrom pelend optreden en het verkeer daar door volkomen verrassen, zo waar schuwt de Toeristenbond A.N.WJ3., mede naar aanleiding van recente ongevallen. Automobilisten en motorrijders dienen met deze mogelijkheid stel lig rekening te houden. Men lette daartoe scherp op eventuele ijskris talletjes op het wegdek Deze plotse linge gladheid kan tot zeer gevaar lijke en gecompliceerde glijpartijen aanleiding geven. Ook de nattigheid veroorzaakt in de winter, meer nog dan in de zo mer, vaak slipge vaar, waartegen men steeds op zijn hoede moet zijn. Op de stroefheid van beton- en klin kerwegen kan meri lang niet altijd rekenen. Vaak zijn deze wegdekken door slijtage soms ook door ge morste olie gevaarlijk glad, al dus de A.N.W.B. Rotterdamse Rechtbank Caféhouder was „over zijn toeren" In een café aan de Wolphaertsbocht te Rotterdam ontstond op de avond van de 21ste Juli j.l. onenigheid tus sen de kastelein en een van de klan ten, die schulden in het café had gemaakt. Tijdens een woorden-wis seling, die ontstond, zou de café houder, de 32-jarige A. W. C R., de klant, een zekere G. P. met de vuist in het gelaat hebben geslagen. De caféhouder, die gistermiddag voor de Rotterdamse Rechtbank te recht stond, zou volgens de dag vaarding, de man ook tegen de buik hebben geschopt en bij de keel heb ben gegrepen. P. is toen gevallen, ge raakte bewusteloos en enige uren la ter is hij overleden. De verdachte zei, dat hij tussen beide was gekomen, toen P. verschil van mening met een andere klant had. Daarna kreeg verdachte, ruzie met P., die altijd veel dronk en die avond niet wilde betalen. Slechts één slag heeft hij hem gegeven, want hij was „over zijn toeren heen". P. viel achterover en kwam met zijn hoofd tegen een punt van het bil jart, hetgeen enige getuigen beves tigden. Dr. J. Zeldenrust, de getuige-des- kundige, verklaarde, dat de hals van het slachtoffer tekenen van wur ging vertoonde. „Er is niet bewezen, dat verdach te wurgingshandelingen heeft ge pleegd of het slachtoffer in de buik heeft getrapt", zo sprak de officier van justitie, die verder meende, dat het mogelijk kan zijn, dat het slacht offer een uurtje eerder ruzie met een derde heeft gehad. Alleen is bewezen dat verdachte tweemaal heeft ge stompt en de officier meende ver der de verdachte mishandeling de dood tengevolge hebbende, te moe ten verwijten. F. is die avond bijzon der hinderlijk geweest, doch ook verdachte had anders kunnen han delen. Tenslotte r» quireerde hij een gevangenisstraf "an twee maanden. Verdachte's raadsman, mr. H. de Waard, was van oordeel, dat het slachtoffer door overmatig drank misbruik niet hetzelfde incasserings- TEGEN RUITENTIKKER 2 1/2 JAAR GEEIST De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Dordrecht heeft 'n gevangenisstraf voor de tijd van 2 1/2 jaar geeist tegen de vroege re beroeps wielrenner Arie van B. te Rotterdam1. Het wielrennen had deze verdachte er aan gegeven voor het ambt van „ruitentikker". Bij ver schillende juweliers had hij met een steen een etalageruit ingeslagen en zich meester gemaakt van plateaux met gouden ringen. Er waren hem drie van dergelijke inbraken ten las te gelegd. Hij ontkende echter hard nekkig de dader te zijn van zeven andhre inbraken, toegepast volgens dezelfde methode in verschillende plaatsen van ons land. De rechtbank zal op 23 Januari uitspraak doen. 13 CARNAVAL-VERENIGINGEN ONTMOET N ELKAAR IN VALKENBURG Voorafgegaan door de „Jonge No bele Schutterij" in gala uniformen en verschillende Valkenburgse mu ziekcorpsen zullen Zondagmiddag om drie uur dertien Limburgse en Bra bantse carnavalsverenigingen in een bonte stoet doo. de straten van Val kenburg trekken. De hoogtepunten van de stoet zullen worden gevormd door de Valkonbrrgse canarvalsver- NU SPEURT MEN NAAR ERFGENAMEN „Ik moet voor m'n oude dag zor gen", gromde de oude Tilburgse poelier altijd tegen zijn spaarzaam aantal vrienden, die hem vroegen, waarom hij toch zo bescheiden leefde. „Bescheiden" is een te vriendelijk woord voor de wijze, waarop de poe lier leefde. Zijn huisje was bouwval lig en ieder in de buurt, dacht, dat het mannetje doodarm was. Enige tijd geleden werd Franske, zo heette het mannetje, 70 jaar en kort daarop stierf hij eenzaam in zijn vervallen hutje. Nu had Franske blijkbaar op een langere oude dag gerekend, want de bezittingen, die hij na zijn dood bleek te hebben, waarborgden een onbe zorgd leven voor tientallen jaren. Men kwam tot de ontdekking, dat Franske in Tilburg verscheidene huizen in eigendom had, een slordige duit op de bank en een vrij groot bedrag aan contanten in het ver waarloosde huisje. Dit kapitaal had Franske met de grootste voorzichtigheid bij elkaar gebracht. Zo is het o.m. bekend, dat hij, wanneer iemand hem iets kwam betalen, wantrouwend vroeg, of het geld niet vals was. Daar het poeliertje zijn geld niet opgemaakt heeft, zullen dat nu an dere mensen voor hem moeten doen. Doch deze mensen te vinden is niet zo heel eenvoudig! Het poeliertje heeft geen testament achter gelaten en in samenwerking met het Rode Kruis heeft men al een zwerftocht naar Duitsland en Amerika onder nomen: tot nu toe echter zonder re sultaat Niet alleen dat men zich zorgen maakt over de eventuele erf genamen, de gemeente Tilburg wordt nog door een ander probleem ge kweld. Het huisje is rijp voor de slopershamer; de brandweer gaat zo nu en dan eens kijken hoever het reeds in elkaar gezakt is en uit oog punt van veiligheid moest enige we ken geleden de schoorsteen gesloopt worden. Maar men moet wachten met de totale liquidatie totdat de toe stemming der erfgenamen beko- kénburgse straten dansen. eniging Mirlitophile, die 70 jaar be staat, en de Bosse vereniging van de Oeterdonkers, die eveneens hun 70- jarig jubileum vieren. In de historische Mirlitophile-ka- mer in de diepten van de Valken burgse gemeentegrot houdt de Val kenburgse carnavalsvereniging een feestelijke receptie. Een hiervoor speciaal geprepareer de rotswand zal het receptieboek zijn, waarin de namen van de gasten wor den vereeuwigd. In de ondergrondse bar wordt ver volgens een feestdronk geschonken. Na de receptie trekken de Lim burgse en B-aLantse carnavalisten door de mysterieuse gangen naar de Romeinse groeten. Hier zal een on deraards carnavalsbaHet optreden. Burgemeester Hens van Valkenburg zal hier de Limbi rgse en Brabantse gasten toespreken. Als het feest in de grotten is af gelopen. drukt men iedere feestvier der een fakkel in d< handen. Onder de de tonen van een carnavalskapel zullen de leden van de 13 vereni gingen een cramignan door de Val- vermogen had als een normaal mens. Er was bij zijn cliënt geen op zet in het spel, aldus pleiter, die ver der van oordeel was, dat er sprake was van noodweer of noodweerexces, zodat ontslag van rechtsvervolging subsidiair een voorwaardelijke straf zou moeten volgen. Uitspraak over veertien dagen. HAAGSE RECHTBANK. Bloembollendiefstal. Een 34-jar. schuurbaas uit Hlllegom had bloem bollen weggenomen bij de N.V. waar hij werkte. Hij had de sleutel van de schuur. Op zekere dag trof een vertegenwoordiger bij een kilant bloembollen aan die op het bedrijf vermist werden en toen kwam de zaak uit. Thans stond de sdhuuibaas terecht voor de Haagse rechtbank. Hij bekende de bloembollen ter waarde van meer dan 5000,te hebben ontvreemd. Hij was reeds ruim 20 jaar bij de firma in dienst. Voor eenzefde feit was hij al eerder veroordeeld. De officier van justitie achtte diefstal meermalen gepleegd bewezen en eiste 10 maanden gevan- genistraf met aftrek. Direct hierna stond een bloembol- lemkiweker uit Hillegom terecht, die als verkoper van de gestolen bloem bollen was opgetreden. Aanvanke lijk had verdachte bekend, maar nu kwam hij hierop weer gedeeltelijk terug. De verdachte ontkende nu ge weten te hebben dat de bollen van diefstal afkomstig waren. De officier van justitie vond he ling meermalen gepleegd bewezen en eiste acht maanden gevangenis straf m. a. In beide zaken zal de rechtbank 24 Januari a.s. uitspraak doen. Te veel bier. Op de 27e Juli kwam een mijnheer het Leidse po litiebureau binnenstormen met de mededeling dat hij een grijze aiuto had zien rijden met daarin drie be schonken personen. De auto zig zagde over de weg. De politie ging op onderzoek uit en trof de auto inderdaad aan, nu stilstaande in Het Gangetje. Thans stond de bestuurder van de auto, een 33-jarige Leidse koopman terecht voor de Haagse rechtbank. Hoewel de verbalisanten verklaarden dat zijn ogen lodderig waren en de spraak enigszins belemmerd was, hield verdachte vol dat hij slechts twee glazen bier had gedronken. De officier van justitie eiste drie maan den gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie jaar. Op 24 Januari zal de rechtbank uit spraak doen. Huis binnengedrongen. In Aug. 1951 was een fabrieksarbeider uit Nieuwkoop op klaarlichte dag een huis aan het Zuideinde binnenge drongen door een raamopening. In de kamer vond hij in de linnenkast een kistje met f 400,Van dit geld nam hij 63,weg. Een der omwo nenden had het geval gezien, zodat hij niet veel plezier van zijn daad beleefde. Thans stond hij terecht voor de Haagse rechtbank. Uit een psychia trisch rapport bleek dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar was. De officier van justitie eiste een jaar gevangenistraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk m a. en opname in een landbouwkolonie. Landbouw-beurs in Mei In tegenstelling met voorgaande jaren, toen er nooit meer dan een Voorjaarsbeurs en een Najaarsbeurs zijn gehouden, staan er voor het pas begonnen jaar niet minder dan vijf manifestatie op het programma aldus de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. J. Milius terwijl het niet onmogelijk is dat er nog een zesde beurs bijkomt Volgende maand reeds wordt begonnen met een beurs voor meubelen en woningtextiel van 4 tot 8 Februari. Enkele weken na beëindiging van de Voorjaarsbeurs die van 25 Maart tot 3 April wordt gehouden, volgt een gespecialiseer de agrarische beurs, eveneens inter nationaal en verbonden met een zut- exbeurs. Na de Najaarsbeurs, te houden van 2 tot 11 September, komt er een nieuw project in de vorm van een gespecialiseerde beurs voor voedings- en genotmiddelen en apparaten voor de chemische industrie. De Voorjaarsbeurs zal van 25 Maart tot 4 April op de gebruikelijke wijze worden gehouden. De plaats ruimte hiervoor is zowel op het Vre- denburg als aan de Croeselaan, waar weder de bouwmaterialen, machines en werktuigen in grote omvang aan wezig zullen zijn, tot de laatste me ter bezet. Over de van 1 tot 7 Mei te houden internationale Agrarische Beurs het volgende: Ofschoon het beurskarak- ter gehandhaafd zal blijven, draagt de manifestatie een zeer attractief karakter. Getracht zal worden stu diedagen te organiseren gedurende de beurs, met deskundige sprekers. De begane grond van de Vredenburg- gebouwen wordt ingericht als gespe cialiseerde zuivelbeurs in alle vor men. De Croeselaanterreinen zijn be- Gemeenteraad Bodegraven Post onvoorzien bedraagt f21.279.02 LJEDENMORGEN KWAM de gemeenteraad van Bodegraven bijeen voor de behandeling van de begroting 1952. Bij de aanvang van de ver gadering deelde de voorz., burg. mr. Croles, mede, dat het gasbedrijf particulier geëxploiteerd door de N.V. v.h. fa. W. de Liefde op 15 Jan. a.s. in de gemeentelijke exploitatie komt als zelfstandig distributiebedrijf van gas voor Bodegraven en Zwammerdam. In dit opzicht is Bodegra ven een van de eerste gemeenten, die het streven van de regering tot concentratie van gasbedrijven trachten te verwerkelijken. van de toename der gemeentelijke bestuurswerkzaamheden. B. en W. menen een oplossing ge vonden te hebben voor ruimte-uit breiding van de gemeente-secretarie, hetgeen dringend gewenst is, nu de bouw van een nieuwe raadhuis niet door kan gaan Hiervoor zal binnen kort de medewerking van de raad worden gevraagd. Met voldoening memoreerde spr. de tot standkoming van een gem. abattoir, dat de toets der critiek met het overgrote deel van gelijknamige inrichtingen in Z.H. met glans kan doorstaan. Aandacht is ook geschonken aan het ETI-rapport met de vele sugges ties die voor het toekomstig te voe ren beleid in Bodegraven van belang kunnen zijn. Als een van de eerste taken in 1952 noemde mr. Croles de voorbereiding van de bouw van woningwetwonin gen. Begroting 1952. Vervolgens ging men over tot de behandeling van de begroting. Deze sluit met een bedrag van 750.342.62. Voor onverzien is een post van 21.279.02 gereserveerd. De belang rijkste inkomsten zijn: Belastingen e.d. 255.320.70 en rijksbijdragen 102.758.95. De belangrijkste uitga ven zijn: Alg. beheer f 83.633.19, openb. veiligheid 17.240.21, volks gezondheid 7.383.29, volkshuisves ting 8662,13, openbare werken 78.800.88. De voornaamste posten welke voor de diverse onderwijsrichtingen zijn geraamd zijn: Onderw. K. en W. ont vangsten 20.003,70, ui tg. 24.574,51, nadelig saldo f 4.570,81, bijz. gew. onderwijs ontv. 7.418.87, uitgaven 34.769,06, nadelig saldo 27.350,19, bijz. u.l.o. ontv. 3.910.uitgaven 9160.01, nadelig saldo 5250.01, bijz. voorber. l.o. uitgaven en nadelig saldo 6300.nijverh. onderw. ontv. 5.000.—, uitg. 23.680,16, nadelig slot 18.680,16. De post maatschap pelijke steun en voorzorg, w.o. soc. zaken vermeld aan ontv. 41.153,80, aan uitg. 109.920.80, nadelig slot 68.767.—. De begroting van het electriciteits- bedrijf sluit wat baten en lasten be treft met 187.571, aan kap. ink. en uitg. 82.441,76. Het waterleidingbedr met 51.173, kap. ink. en uitgaven 27.214,85. Van deze bedrijven wor den geen winsten verwacht ten bate van de gemeente. Aan subsidies zijn uitgetrokken: Chr. muz, ver. „Soli Deo Gloria f 500. Deze ver. ontving in 1951 200. Voor aankoop van instrumenten ging het particulier initiatief voor. Het resul taat was evenwel niet toereikend. De gemeente wil nu de subsidie met 300.verhogen. De muziekver. „Kunst na arbeid", Nieuwerbrug 50.Gymn.ver. „Hercules" 40.-, Chr. Gymn.ver. „DOS" 40.Alg. Turnver. „Nivo", Nieuwerbrug 25.-, R.K. Gymn.ver. „Esto" 40.A.N. W.B. (incl. Wegenwacht) f 37.50, Ver. „Veilig Verkeer". Bodegraven 250.Ver. v. uitzending v. kinde ren naar gezondheids- en vacantie- kolonies 500.Zwembad Bode graven 1078.03, Het Groene Kruis, Het Wit-Gele-Kruis en de Chr. Wijk- verpl. elk 100.Het Kraamcen- trum Z.H. Noord-Oost te Nieuwkoop (waaronder Bodegraven en omlig gende gem. behoen) 200.het R.K. Kraamcentrum Bodegraven 450.de Stichting Chr. Gezins hulp 300.de R.K. Ver. v. Gezins hulp 250.en de Ver. Chr. Ge zinszorg 1400. Op de begrotingsdebatten komen wij morgen terug. Debat begonnen Een terugblik werpend op 1951 memoreerde mr. Croles de tot stand koming van een nieuw stroomïeve- ringscontract met Gouda, een feit dat tot tevredenheid kan strekken. „Transneerlandia" is met grote moei te en na langdurige besprekingen en noemenswaardige kosten, bij raads besluit van 21 Sept. uit de moeilijk heden geholpen en voor de gemeen te behouden. Als gevolg van het feit, dat de voorgenomen bouw van een nieuw raadhuis geen doorgang kon vinden, én door voorschriften van hoger hand met betrekking tot de financiële consequenties én door een afwijzende beslissing van de raad in verband met de alsdan nood zakelijke wijziging van het uitbrei dingsplan is het huidige raadhuis in wendig verbeterd. De reorganisatie van het secretarie zal in 1952 belang rijke uitgaven vergen. Uit financie ringsoogpunt was 1951 voor Bode graven niet ongunstig, met uitzonde ring van de woningbouw, die in dit opzicht nogal wat hoofdbrekens heeft gekost. Appél op burgerzin bleef niet zonder resultaat. Erkentelijkheid daarvoor is op zijn plaats. Met betrekking tot de annexatie plannen, welke elke Rijnstreker nog zo vers in herinnering liggen, zeide de voorz., dat ten aanzien hiervan gestreefd zal moeten worden naar een zo nauw mogelijke samenwer king met de Bodegraven omringen de gemeenten, ten nutte van de goe de verstandhouding. Goede prestaties met beperkte bezetting. Met alle waardering voor de werk wijze van de advies-commissie van de woonruimte wet een commissie van adviserend karakter zal deze in 1952, mede om financiële rede nen, moeten worden herzien. Bewondering moet worden aan de dag gelegd voor de prestaties ter ge meente-secretarie, waar gedurende een groot aantal jaren, met een be perkte bezetting veel werk is verzet. Met name werden genoemd mej. Van Ben ten en de heer Ramp, wier ver trek nu een grondige wijziging in de personeelsbezetting noodzakelijk maakt. Meer speciaal zal een veran dering in leiding en organisatie moe ten komen, mede op grond van uit breiding van het personeel als gevolg stemd voor de landbouw en de tech niek van de landbouw. Tevens zal hier een terrein worden ingericht voor de pluimveeteelt en een beurs op het gebied van de visserij. Op de van 2 tot 11 September te houden Najaarsbeurs zal voor de eerste maal sinds 1936 de agrarische afdeling ontbreken. De vrijgekomen ruimte aan de Croeselaan zal worden benut voor een grote groep van voe dingsmiddelen en een uitgebreide ex positie van kantoor-machines, kan toorbehoeften, papiermiddelen en verder alles wat ligt op het terrein van het interne transport en het in terne bedrijfsleven. Na de Najaarsbeurs ligt dan al weer een nieuw project te wachten, dat voor één maal zal worden ge houden te Rotterdam en wel in Octo ber in Ahoyhallen. Dit wordt een ge specialiseerde beurs voor voedings- en genotmiddelen en apparaten voor de chemische industrie. Over de aard van een mogelijk nog te houden zesde jaarbeurs in 1952, kunnen nog geen nadere mededelin gen worden bekend gemaakt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6