Samenwerking van hotels is dringende eis 135.000 Liter Ned. melk dagelijks naar Amerikaans leger in Duitsland Wordt Peerke Donders zalig verklaard? Tien jaren fabrieksarbeid kon zijn roeping n-ief tegenhouden nee-nAkkertje Met £KaatfaatideCó#efrauui te fRattetdam De „Rota" huwelijks- le kerkelijke rechtbank VRIJDAG 11 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT I-WEEDE BLAD - PAGINA 1 Prinselijke reis naar Zuid-Amerika niet voldoende uitgebuit „Wil het Nederlandse hotelibedrijf het hoofd kunnen bieden aan de in ternationale concurrentie, dan zul len wij veel meer naar concentratie en fusie van de grote hotels moeten streven. Het is mijn overtuiging, dat wy in de Nederlandse hotelwereld langzaam naar de trust-vorming toe gaan en dan is het beter dit thans te doen dan straks, wanneer het in onze hotels slecht gaat. Want dat die slechte tijd komt, staat voor mij vast." Dit is wel de hoofdconclusie, die 4e heer L. van Sterkenburg, eige naar-directeur van het Doelenhotel te Amsterdam en van twee hotels te Noordwijk aan Zee, heeft getrokken uit een studiereis van twee maanden door Noord- en Zuid-Amerika en Mexico. „De concentratie van hotels onder één leiding, zoals ik die in Amerika heb gezien, brengt vanzelf ook een grote kostenbesparing met zich mee, zei aan het Alg. Dagblad de heer Van Sterkenburg, die verder meent, dat de Nederlandse reclame voor het toe risme zich veel meer moet richten op Zuid-Amerika en Mexico, De reis van Prins Bernhard naar die landen is lang niet ge noeg uitgebuit. Niet alleen dat de Nederlandse export er veel meer munt udt kan slaan, maar er is bovendien geen mens naar Zuid- Amerika gestuurd om er voor het toerisme poolshoogte te nemen. Zwitserland daarentegen zond een speciale vertegenwoordiger. De heer Van Sterkenburg meent dat een reclame voor Nederland van onze regering moet uitgaan. Er wo- Samen naar Kevelaer NEDERLANDERS EN DUITSERS Op Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Febr. zullen leden van de Bund Katholi- scher Unternehmer in Duitsland en van de Algemene Katholieke Werk geversvereniging in Nederland bij eenkomen in het bekende genade oord Kevelaer. Tijdens deze bijeenkomst zullen o.a. besprekingen worden gevoerd over actuele vraagstukken, zoals aan deel in de winst voor de arbeiders en de apostolische taak van de on dernemer in zijn onderneming. Van Nederlandse zijde zullen als spre kers optreden drs. J. H. Derksen, al gemeen secretaris van de A.K.W.V. en dr. A. M. Kuylaars S.J. ZEVEN TON VOOR PENSIOEN OUDERE ARBEIDERS. De N.V. Maastrichtse Zinkwit Maatschappij te Eysden heeft 700.000 gulden beschikbaar gesteld teneinde de groep van werknemers, die tot dusver wegens te hoge leeftijd nog niet in een pensioenfonds waren op genomen, van onherroepelijke pen sioenrechten te verzekeren. De raad van beheer heeft dit be drag gestort als eerste jaarprepaie en inkoopsom voor vervulde, meetel lende dienstjaren. Door deze sociale daad zijn in dit bedrijf met ingang van 1 Januari 1952 alle arbeiders boven de vijftig jaar van een nor maal en volledig pensioen verzekerd. Vorig jaar had de N.V. alle werk nemers van 25 tot 50 jaar in een pensioenfonds opgenomen. nen ginds, en vooral in Mexico, nog heel wat rijke mensen, die graag naar hier met vacantie komen, zei hij. Veel voelde de pas teruggekeerde hoteldirecteur voor het systeem voor nieuwbouw van hotels, zoals hij dat in Zuid-Amerika had aangetroffen. Om de hotelbouw aan te moedigen, laat men elk nieuw bedrijf tien jaar lang vrij van belasting. Met de win sten kunnen dan eventuele leningen in die tijd worden afbetaald. In Uru- quay geeft men elk nieuw hotel bo vendien een speel vergunning voor tien jaar. Het fooienstelsel is ook in Amerika een vraagstuk. „Men praat noch schrijft er daar echter meer over, omdat het toch niet op te lossen is". Volgens de heer Van Sterkenburg is dat precies hetzelfde in ons land. „PIET HEIN" NAAR KOREA. Zoals reeds eerder is gemeld, zal Hr Ms torpedobootjager „Piet Hein" onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freitag Drabbe op 18 Januari a.s. uit Den Helder vertrekken naar de Koreaanse wate ren ter aflossing van Hr Ms. torpe dobootjager „Van Galen". Het schip vaart af om elf uur des ochtends. De marinierskapel der Kon. Marine zal bij het vertrek aan wezig zijn. CATALINA BRENGT DR. BRONGERSMA NAAR NIEUW-GUINEA Voor vervanging van materiaal van het 321ste squadron van de ma rineluchtvaartdienst vertrekt op 17 Januari a.s. des ochtends om acht uur een Catalina van het marine vliegkamp Valkenburg naar Neder lands Nieuw-Guinea. Aan boord bevindt zich ook dr. L. D. Brongersma, directeur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke His torie te Leiden, die in Nederlands Nieuw-Guinea een onderzoek zal in stellen op het gebied van gifslangen en insecten. DOLLARS STROMEN RETOUR De Nederlandse zuivelindustrie is er in geslaagd de reeds aanzienlijke contracten voor de levering van ver se melk naar de Amerikaanse bezet tingszone in Duitsland uit te breiden. Dagelijks rijdt een gekoelde .Neder landse melkexpresse", afkomstig uit Amsterdam en Den Haag via Arn hem Duitsland in. Niet alleen ver se melk, doch ook slagroom, kook room, karnemelk en kaas vormen de kostbare lading. Momenteel bedraagt dit dagelijkse transport ongeveer 135.000 liter. In dien de nieuwe leveranties slagen, dan mag de verwachting gekoesterd worden, dat dit nog zal worden uit- febreid. Zij is mogelijk geworden oor nauwe samenwerking tussen de coöperatieve melkcentrale C.M.C., de N.V. Sierkan, en de nationale glas* industrie. Geen „honden- en kattentrein". De melk wordt in glazen flessen geleverd. Naar Parijs zijn o.m. le veringen in cartonnen flessen ge daan. Deze verpakking bleek echter minder geschikt voor verre trans porten, zodat de melktrein naar Pa rijs de bijnaam „honden- en katten trein" kreeg vanwege de honderden lieve dieren, die daar de van melk druipende trein en de grond daar onder kwamen aflikken. Voor de verzending in flessen heeft de glasindustrie zich bijzonder inge spannen. Enorme hoeveelheden fles sen zijn nodig, omdat de lege pas na twintig dagen retour komen en dan niet direct bruikbaar zijn, aangezien zij een reinigingsprocede moeten doorlopen. Uiterste hygiëne betracht. De „Sierkan" heeft hiervoor blij kens een mededeling van de directie een bijzonder^, en ultramoderne me thode in daarvoor speciaal ingerich te fabrieksgedeelten. Van de spoel- machine uit worden de flessen op weg naar de vul-inrichting steriel ge maakt met behulp van infra-rode en tiltra-violette stralen. Om de fles daarna niet meer aan luch. besmet ting bloot te stellen wordt deze on der luchtledig gevuld. Tezamen met de Voltana-pasteurisatie meent de Sierkan-directie daardoor eer. maxi mum houdbaarheid voor verse melk verworven te hebben. Extra zware capsules sluiten de flessen, die melk met een vetgehalte van 3,25 percent bevatten. Amerikaans product uit Nederland. Een bijzonder product, dat nooit eerder in Nederlandse zuivelfabrie ken werd gemaakt, is de Amerikaan se „cottage-cheese", een lekkernij, die in de Ver. Staten bijzonder wordt gewaardeerd. Gegeten met peper, zout, sterrekers of zelfs jam is dit in Europa onbekende product zeer populair. Van de afzet in Duitsland, thans enige duizenden Engelse pon den per dag, wordt nog vrij veel ver wacht. Sterovita en Sierkan vervaar digen deze kaas. Zoals bekend is, worden de zuivelleveranties naar de Amerikaanse bezettingszone in dol lars betaald. Bij de politie te Monster meldde zich de 45-jarige groentenhandelaar J. H. van H., die in de laatste drie jaar 27 inbraken en diefstallen te Monster en zeven te Wateringen heeft gepleegd. Hij is door de Mon- sterse politie overgebracht naar de politie in Den Haag, waar hij drie inbraken en een kippendiefstal op zijn naam had staan. Bestrijding vogel pest faalde Andere maatregelen overwogen Op de pluimveedag van de Neder landse Pluimvee Federatie te Om men heeft de heer D. M. Zuydam meegedeeld, dat er is gebleken, dat de bestrijdingsmethode van de pseu- do-vogelpest, welke tot op heden zijn toegepast, hebben gefaald. De rege ring overweegt thans alle wettelijke bepalingen voor de bestrijding van de hoenderpest te laten vervallen. Het ligt in de bedoeling van de over heid de hoenderpest over enige tijd te laten vallen onder de normale pluimveeziekten, wat inhoudt, dat dan geen vergoeding meer zal wor den verstrekt aan de landbouwers, wier pluimveestapel is aangetast. De tot nu toe gevolgde bestrijdings middelen als verbranding van het be smette pluimvee en ontsmetting van de aangetaste bedrijven zullen dan, aldus de heer Zuydam, plaats moeten maken voor het op grote schaal toe passen van vaccinatie met levende entstoffen en wel met de Amerikaan se entstof volgens een vinding van de heer Baudet. Deze entstof maakt de dieren na enting practisch levens lang immuun voor hoenderpest. Voor tot deze enting op grote schaal zal kunnen worden overge gaan zal eerst met andere landen moeten worden geconfereerd, nadat ongeveer anderhalf jaar geleden, tij dens een internationale conferentie te Parijs, is besloten geen levende entstof toe te passen bij eventuele vaccinatie. SPLIJTING IN CABARET VAN CHIEL DE BOER Door een verschil van artistiek in zicht hebben Katja Berndsen en Pe ter Ariens het cabaret van Chiel de Boer verlaten. „In het verleden heb ben we erg'prettig samengewerkt en het spijt me zeer dat dit gebeurd is, maar een verdere samenwerking was niet meer mogelijk", zei Chiel de Boer aan het Alg. Dgbl. Het dienstverband van de pianist Jo Spier, die geen deel uitmaakte van het cabaret, doch slechts als tij delijk plaatsvervanger van Peter Kellenbach optrad, is eveneens ge ëindigd Het cabaret van Chiel de Boer bestaat thans uit de oude kern, te weten: Chiel zelf, Dini van Aemstel, Moestafa, Peter Kellenbach, Sem Smeele en Bert Botterman. Vijf en zestig jaren na de dood van de Apostel der Melaatsen van Suriname, de Eerbiedwaardige Peer ke Donders, zal een grootse actie worden ingezet om zijn spoedige za ligverklaring te verkrijgen. De Pa ters Redemptoristen in het bijzonder zouden het als een hoogtepunt van de jubileumviering der Nederlandse Hiërarchie beschouwen, wanneer in 1953 pater Donders zou worden za- ligverklaard. Volgens een recent schrijven van de generale postulator in het betreffende proces in Rome, pater Ben. d'Orazio C.S.S.R., is dit niet onmogelijk. Op 13 Juli 1900 begon in Den Bosch en op 9 November van hetzelfde jaar in het Apostolisch Vicariaat van Su riname het diocesane proces van de zaligverklaring Deze processen heb ben geleid tot het apostolische pro ces, dat in 1913 op last van de H. Stoel in Rome werd ingeleid. Het re sultaat is, dat Paus Pius XII bij de creet van 25 Maart 1945 plechtig kon verklaren, dat Peerke Donders de goddelijke en zedelijke deugden op waarlijk heldhaftige wijze heeft be oefend. Petrus Donders werd op 27 October 1809 te Tilburg uit een weversgezin geboren. De tijds omstandigheden maakten het be staan van de ouders en twee zoons met een inkomen van 8 tot 10 stuivers per dag niet roos kleurig. Belachelijk klonk dan ook de wens van de vijfjarige Peerke naar het priesterschap in ieders oren. Maar de knaap hield vol, zelfs toen hij na de lagere school voor twee stuivers per dag mee moest verdienen. Tien jaren fabrieksarbeid konden zijn ontembare verlangens niet ver nietigen; door bemiddeling van de pastoor werd Petrus als knecht-student toegelaten op het seminarie te Michels-Gestel. Na zes maanden besloten de regen ten van het seminarie hem vol- Kou gevat (Advertentie.) Dagelijks openen grossiers- en importfirma's hun nieuwe kantoorruimten en magazijnen in het Groothandelsge bouw te Rotterdam, dat tot stand is gekomen in vrijwilli ge samenwerking van Rotterdamse groothandelaren, van wie in 1950 een totaal bebouwd oppervlak van 400.000 M3. werd vernietigd. Wegens het enorme tekort aan zakenpanden zijn deze Rotterdamse zakenlieden een belangengemeenschap aangegaan, die de bouw van dit zeven verdiepingen tellende complex, waarin men een „eigen wereld" met een maximum aan technische per fectie en comfort heeft gesticht, tot resultaat heeft gehad. Waarschijnlijk alleen in de Verenigde Staten zal het Groothandelgebouw zijn evenbeeld kunnen vinden. Nog deze zomer zullen meer dan 150 deelnemers aan dit project in het 220 m. lange, 80 m. brede en 33 m. hoge gebouwencomplex, dat een totaal verhuurbaar opper vlak van 100.000 m2. heeft, hun intrek hebben genomen. De zevende verdieping herbergt vrijwel uitsluitend buitenlandse firma's, terwijl in de kelder een ondergron dse garage is ingericht. Het Groothandelsgebouw is een ontwerp van de Rotterdamse architecten Van Tijen en Maaskant. ledig als student op te nemen. Het was aanvankelijk een harde dobber voor hem, daar hij een beperkte lagere school had door lopen, maar vooral bij de hogere studies behaalde hij goede pun ten. Apostel van de slaven In 1841 priester gewijd, vertrok de Eerwaarde Heer Donders in 1842 als missionaris naar Suriname. Hij pre dikte daar in een afmattend klimaat het geloof onder de arme slaven, die op ae plantages schandelijk werden uitgebuit en mishandeld. Per tent boot trok hij de binnenlanden in en leed in ijver voor de zaak der Kerk ongelofelijke ontberingen. De sla ven zelf leefden in bijgeloof en ze denverwildering. De blanke admini strateurs weigerden de priester vaak do toegang tot de plantages en de slaven zelf zo hij ze al kon berei ken hadden weinig oren naar het Woord van God. Onder de melaatsen Veertien jaar lang heeft pater Donders deze moeizame missie-ar beid verricht. Toen heeft hij hem in deze vorm vaarwel gezegd om een zwaardere arbeid, een waarachtig kruis, op zich te nemen. Hij werd pastoor van een melaatsenkolonie, gelegen aan de Coppenamerivier; hier woonden ongeveer 400 melaat sen in armelijke hutten, gebouwd rond een houten kerk Meer dan 27 jaren heeft pater Donders hier ver bleven, doch hij is niet melaats ge worden. De leprozenkolonie bestond uit mannen en vrouwen, die tot aan hun bekering verslaafd waren aan on tucht, afgoderij en bijgeloof. Zij wa ren humeurig, ontevreden en on dankbaar en bezaten geld noch goed. Uiterst moeilijk was het onder hen de zielzorg uit te oefenen. De hut ten der melaatsen geleken meer op varkenskotten dan op menselijke woningen. Dagelijks drong de pries ter er in door. Verzorging en oppas sing bestond er niet. toen hij in Ba- tavia-kamp arriveerde. De walgelij ke lucht, die de melaatsen met zich dragen, vervulde dag en nacht de omgeving. Peerke Donders trad de huizen binnen, haalde met een naald of doorn de zandvlooien uit de et terende wonden, veegde de huizen en knapte ze op. Hij kapte hout, kookte eten en waste de windselen. Wie niet in staat was zelf te eten of te drinken, werd door hem in het leven gehouden. En in de nacht vond hy vaak de enige gelegenheid om met God te spreken. Urenlang bracht hij door bij het H. Sacrament in de kerk of voor het kruis, dat daarach ter was opgericht. In 1865, dus toen hij 58 jaar oud was en vlak voor zijn intrede in de Congregatie der Paters Redempto risten stond, maakte hij een begin met het bekeringswerk onder de In dianen. Dank zij zijn onafgebroken tochten, zijn inspanningen en opoffe ringen, zyn deze nu in feite alle ka tholiek, tot diep in het binnenland. In Suriname ligt zijn graf Op 14 Januari 1887 is Pater Don ders in geur van heiligheid gestor ven. Vele duizenden bezoeken jaar lijks zijn graf, dat in Suriname is gedolven Wonderen geschieden, wonderlijke gebedsverhoringen ko men voor. De Paters Redemptoristen zouden het op prijs stellen op de hoogte te worden gehouden van de zeer bijzondere gevallen, welke zich voordoen. Immers, de zaligverkla ring van Pater Donders hangt af van de officiële erkenning en aanvaar ding van twee wonderen, op zijn voorspraak geschied Vooral in ho peloze ziektegevallen tot Petrus Don ders bidden kan het proces der za ligverklaring bevorderen. Het koele recht en Rijk en arm over één kam n (Slot). HUWELIJKS-ONTBINDING. Behalve de nietigverklaring van een van de aanvang af niet bestaand huwelyk bestaat toch ook de ontbin. ding van een feitelijk geldig huwe lijk' een huwelijk n.l. dat nog niet lichamelijk is „voltooid" kan door de Paus krachtens Apostolische vol macht worden ontbonden. Het niet voltooid-zijn van het hu welijk moet dan echter onbetwistbaar vaststaan en er moeten zeer gewich tige redenen zijn die voor de ontbin ding pleiten. De beslissing tot deze ontbinding komt enkel en alleen de Paus toe. Ieder begrijpt, dat het bewijs van een niet voltooid huwelijk uiterst moeilijk is en dat zich hier een ter rein opent waarop bedrog en valse getuigen zich het meest en gemakke lijkst zullen bewegen. Maar een gerechtshof, dat een er varing bezit van eeuwen, dat be schikt over de diepste mensenkennis en ce modernste middelen der weten- net schroeiende leed schap tot zyn hulp heeft, is op der gelijke dingen volkomen voorbereid. VERRASSENDE STATISTIEK. De ervaring heeft aan het licht ge bracht dat tijke en goed gesitueerde huwelijkspartners veel spoediger een proces tot nietig-verklaring aanhan ging maken, in de hoop dat een goede betaling de aangezocht* advocaat zal aansporen om zyn uiterste best te doen het proces tot het gewenste ein de te voeren. De armen, die van deze ,.hoop" zijn beroofd beginnen niet zo gauw te procederen en verdragen hun lot met of zonder geduld. Nu blijkt uit de statistieken van de Rota dat betaalde processen veel minder keren een gunstige uitspraak kregen dan de processen die vol gens het armenrecht" worden ge voerd. Van 1936 tot 1948 werden er voor de Rota 572 betaalde processen ge voerd om een nietigheids verklaring van het huwelijk te verkrijgen. Hiervan waren er 221 „constat de nullitate", derhalve 38 6 in het zelfde tijdvak werden van de 458 kos teloos gevoerde processen er 210 be sloten met „contat de nullitate" en dus 45.8 Nog duidelijker blijkt dit uit de jaren afzonderlijk. In 1936 werd de nietigheid van het huwelijk uitgesproken in 15 betaalde en in 19 kosteloos gevoerde proces sen In 1937 waren deze cijfers resp. 8 en 17. In *938' 6 betaalde en 21 koste loos in 1939 was het 4 tegen 10. Wie nu de conclusie zou trekken dat de Rota een parti pris zou heb ber: tegenovei mensen met een goed gevulde portefeuille is even zeer fou tief in zijn oordeel als hij die meent dat de Rota voorkeur zou hebben voor de mensen met die goed gevulde portefeuille. UIT DE ARCHIEVEN VAN DE ROTA. Enige voorbeelden van de laatste tyd en zo maar losweg gegrepen uit de archieven van de Rota bewijzen duidelijk hoe ongegrond en lasterlijk de communistische aantijgingen van simonie en corruptie wel waren. Een negermeisje( Joanna R. uit Midden Afrika, gedoopt door een der daar werkzaam zijnde missionarissen zag op een goede dag voor de hut van haar vader, een jonge neger ver schijnen met vijf koeien, welke vijf koeien hij de vader van Joanna aan bood in ruil voor de hand zijner dochter. Het meisje weigert echter met deze Michaël M. in het huwelijk te treden, ze neemt de vlucht maar wordt achterhaald, thuis vastgebon den en geranseld tot ze ten einde raad maar toestemt. Als de dag van het huwelijk daar is dcet Joanna een uiterste poging om dit huwelijk te voorkomen maar wordt opnieuw geslagen en gepij nigd zodat ze alle tegenstand op geeft De Missionaris, die van heel de geschiedenis niets afwist, zegende dit huwelijk in. Na korte tijd weet het meisje naar de M;ssiepost te ontvluchten en ver telt daar het hele drama. De missionaris brengt het voor de bisschoppelijke rechtbank, en het proces komt uiteindelijk in hoogste instantie voor de Rota. De Pauselijke rechtbank doet het negermeisje volledig recht wederva ren en zonder dat ze ook maar iets behoeft te betalen wordt over de ver bintenis het „constat de nullitate" uitgesproken. OM EEN ERFENIS. Een jong meisje Catharina K. dat behoorde tot de geünieerde Oosterse Kerk had op zestien jarige leeftijd vader en moeder verloren en leefde van toen af met haar beide oudere zusters samen. Dc zusters lagen in proces over een grote erfenis en zochten hun heil bij de rechtbank, eneen van de rechters werd verliefd op Catha rina Maar Catharina wilde niets van de man weten en weigerde een huwe lijksaanzoek te beantwoorden. Dan komen de zusters van Catha rina in actie om de erfenis te redden en de rechter gunstig te stemmen. Ze oefenen zo'n invloed uit op het 16- jarige meisje dat dit zonder enige ruggesteun en hulp te kunnen vinden uiteindelijk voor dreigementen be zwijkt en toestemt in een verbintenis me* de rechter. Nauwelijks is dit „huwelijk" ge sloten of ze ontvlucht het huis van „haar man" Prompt wordt ze ont erfd en van al haar bezit vervallen verklaard. Zowel voor de rechtbank van het Apostolisch Vicariaat als voor de rechtbank van de Rota werd over haar verbintenis het „constat de nul litate" uitgesproken wegens bewezen hevige angst en vrees waaronder dit kind van zestien jaar onder dwang hgd toegestemd en waardoor haar vrije wil was opgeheven. De kosten van het proces werden betaald door h^t Vaticaan. DE PRINS. Een telg uit een der oudste vorsten geslachten van Italië, een geslacht dat Pausen onder zijn leden telde, had behalve naam, titel en waardig heden ook het onmetelijke fortuin van zijn geslacht geërfd. Zijn huwelijk met een meisje uit de hoogste aristocratische kringen was een zeer gelukkig huwelijk tot op een ongelukkige dag ontrouw die liefde en dat levensgeluk verwoestte Toen werd alles op alles gezet om door de beste advocaten en het in schakelen van de hoogste en in vloedrijkste -elaties bij het Pauselijk Gerechtshof, de Rota, de nietigheids- verklaring van het huwelijk te be werken. Het resultaat was dat na een zake lijk en gewetensvol onderzoek de uit spraak luidde: „Neen! Non constat de nullitate": HET KOELE RECHT EN HET SCHROEIENDE LEED. De Pauselijke Rota (wier rechts gebied de gehele aafde omvat), ziet de meest trieste huwelijkstragedies voor haar tribunaal gebracht. Mannen en vrouwen uit elk land en van elk ras. uit alle beroepen en alle standen, zoeken voor deze recht, bank een verlossend antwoord, een verlossend „ja", om voor hun gewe ten of voor de openbare mening een dikwijls reeds bestaande verbintenis te wettigen. De geraffineerdste intriges, de donkerste lotsverwikkelingen, de nauwelijks te geloven menselijke verblinding, de hevigste hartstochten, de meest onverwachte situaties en ontdekkingen, onthullingen, die twee mensen voor iedere derde verbergen, ze komen hier jaar in jaar uit in de archieven van de Rota. Ir. deze Archieven en Acten wor den alle feiten door het koele juris- tenktijn ontdaan van alios wat aan bitterheid en leed is bijgemengd, maar wat het wezen van de zaak niet raakt, om zo een zakelijke, nuchtere en preciese analyse te geven van de rechtspositie. Een rechter van de Rota, of een advocaat-verdediger van de huwe lijksband, hij moge nog zo gegrepen zijn en begaan met het lot van de on- gelukkigen, die zich tot des rechtbank wenden; een rechter of advocaat mo ge zelfs voorzien dat een beslissend „neen" de betrokkenen nog verder zal drijven op de weg van hartstocht en zelfzucht, voor hen geldt alleen de vraag: was het huwelijk op het mo ment dat het werd aangegaan nietig of niet. Deze vraag heeft de rechtbank te beantwoorden met de verantwoorde lijke zekerheid waartoe het mensen- mogelijke haar in staat stelt. Kan zij niet tot deze zekerheid ko men dan heeft de Rota de plicht hoe hard het voor de betrokkenen ook kan zijn en ongeacht de gevolgen van de beslissing, het klare en on wrikbare „non constat" uit te spre ken. Van die uitspraak moet zij enkel en alleen verantwoordig en reken schap afleggen voor de hoogste Rech ter God zelf die de absolute on ontbindbaarheid van een voltooid huwelijk heeft vastgelegd tot weizijn van geheel het menselijk geslacht. Het is niet de taak van de rechter om huwelijke en familie drama's uit d*; wereld te doen verdwijnen. Lit is de taak van de gehuwden zelf, die beoogt de opvoeding tot het huwelijk en de zedelijke kracht waar mee iedere mens moet en kan zorgen de zelfzucht terug te brengen binnen de grenzen die de gemeenschap door God gewild en ingesteld heeft getrokken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5