S)e Göid6e(Soii^mit De „Enterprise" toch ten onder gegaan De zee liet haar prooi niet los KAPITEIN EN STUURMAN IN VEILIGHEID Zij sprongen op het nippertje in de golven 5)e 3ia%et 3)aamtan uaet uit Nog een drama op zee Engels vliegtuig neergestort 3n afwachting aan de sneeuw Spoorwegen verhogen de tarieven 3Ca*te GOLF KoAAtttit.. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 11 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12482 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 F IUA EEN STRIJD VAN DERTIEN DAGEN met de elementen is Don derdagmiddag toch een einde gekomen aan het drama van het Ame rikaanse vrachtschip „Flying Enterprise". De hoop van de kapitein van het schip, Kurt Carlsen, om aan boord te kunnen blijven tot het in veilige haven zou zijn gesleept, vervloog, toen de „Flying Enterprise" gistermiddag begon te zinken. De zee was zeer onstuimig en er vielen zwa re slagregens. Carlsen en zijn Britse metgezel, stuurman Dancy van de sleepboot „Turmoil" verklaarden zich bereid om zich met een hefschroef- vliegtuig van het zinkende schip te laten halen. Toen het vliegtuig ech ter tengevolge van het slechte weer moest terugkeren, bleef Carlsen en Dancy geen andere keuze dan in zee te springen. Zij waagden de sprong van de top van de schoorsteen vlak voordat het schip omsloeg. Na vier of vijf minuten zwemmen werden zij door de sleepboot „Turmoil" opge pikt. Ongeveer een kwartier na de mededeling, dat Carlsen en Dancy zich aan boord van de „Turmoil" bevonden, werd gemeld, dat de „Enter prise" geheel onder water verdwenen was. Hoe het schip onderging Omtrent de ondergang van de „En terprise" wordt het volgende gemeld: De schepen, die het escorte vorm den, sloten een nauwe kring om het ten ondergang gedoemde schip, ter wijl Carlsen en Dancy, verblind door wolken water en een jacht van natte sneeuw, hun weg tastten langs de schoorsteen. Zij klemden zich zo lang mogelijk vast, maar ten slotte tui melden zij in de kokende zee. Reus achtige golven namen hen op, ter wijl de „Enterprise" met een oorver dovend gekraak op haar zijde rolde en langzaam begon te zinken tot de zee haar geheel overspoelde. Voor werpen, die van het dek werden los geslagen en luchtbellen gaven de plaats aan, waar het schip na een dertiendaagse strijd was onderge gaan. De Amerikaanse torpedojager „Williard Keith" seinde, dat de „En terprise" in een woedende zee, die vol met wrakstukken dreef, haar boeg ineens vijf meter boven de gol ven uitstak en om 12 minuten over 5 Nederlandse tijd onder water ver dween. Het einde kwam toch nog onver wacht Slechts een paar uur tevoren had de kapitein de „Ketih" gemeld, dat hij van plan was aan boord te blijven zo lang het schip zich drijven de hield. Even later kwam het be richt dat een helicoptère onderweg was om de manschappen van boord te halen. Carlsen en Dancy kregen het verzoek touwen om hun middel te bevestigen in afwachting van de komst van het vliegtuig. De „Tur moil" seinde vervolgens, dat de heli coptère het schip wegens de slechte weersomstandigheden niet kon berei ken en naar haar basis terugkeerde. De sleepboot seinde, dat zi; de red- dingstaak zou overnemen en korte tijd later meldde zij, dat beide man nen veilig en wel aan boord waren genomen. Carlsen werd he. eerst opgepikt en Dancy vrijwel onmiddellijk daarna. Ondanks de lange worsteling schenen beiden goed gezond. In de hut van de kapitein kregen zij een oorlam. Carlsen stelde zijn ouders, die naar Falmouth waren gekomen om zijn intocht te zien, gerust via de radio telefoon. EERST UITSLAPEN. Vannacht hebben de beide mannen veilig en wel voor het eerst in een zacht bed geslapen in de rustige ha ven van Falmouth aan boord van de „Turmoil". Zij werden medisch on derzocht, in warme kleding gestoken en van een warm maal voorzien. Kapitein Carlsen had kort nadat hy was opgepikt een radiotelefonisch gesprek met zijn ouders, die in een hotel te Falmouth op hem wachten. Hij deelde hun mee, dat alles in orde was. Zijn echtgenote hoorde het nieuws van de redding via ds. Kir- kegaard Jensen van de Deense Lu therse kerk te Perth Amboy (New Jersey). Mevrouw Carlsen woont in het nabijgelegen Woodbridge. Zij was sinds verscheidene dagen ongesteld tengevolge van de spanning over het lot van haar man. Het weer toont thans duidelijke te kenen van verbetering. Een van de havenloodsen te Falmouth verklaar de: „Als deze verbetering twee da gen eerder zou zijn gekomen, was de „Enterprise" wellicht hier geweest". „Ik heb n.ijn uiterste best gedaan, maar het schip s gezonken", ver klaarde kapitein Carlsen 20 minuten na aankomst in Falmouth in een ra dio-telefoongesprek met zijn vader. „Men kan niets doen, maar ik ben er zeker van, dat ik een andere „Enter prise" zal krijgen". De president-directeur van de „Is- brandtsen Line" zeide, toen hij het slot van het drama ven de „Flying Enterprise" had vernomen: „Well done, Carlsen" (Bravo Carlsen"). Hij verklaarde, dat gezagvoerder Carlsen het bevel over een ander schip, dat wellicht weer „Flying Enterprise" wordt genoemd, zal krijgen. FALMOUTH WAS TE VROEG. To'en de sleepboot „Turmoil", aan boord waarvan kapitein Carlsen en stuurman Dancy zich bevonden, de baai van Falmouth binnenvoer, werd zij ontvangen door een juichende me nigte; automobilisten lieten hun claxons loeien en van alle schepen klonken de sirenes. Klaarblijkelijk had iedereen vergeten, dat de twee zeelieden uitgeput waren en behoefte hadden aan rust. Kapitein Parker van de „Turmoil", die ook aan het einde van krachten was, doch die zijn goede humeur had bewaard, ver klaarde van zijn kant: „Allemaal be treuren wij, dat de „Interprise" ons ontsnapt is, maar wij zijn erg blij ■V n H. Ms. VMegdekschip „Karei Doorman'» is Donderdagmiddag, om kwart over twee uit Rotterdam naar de Nederlandse Antillen vertrokken Het schip dat onder commando staat van Kapitein ter Zee G. Koudijs wordt 23 Januari te Willemstad verwacht. Het vertrek van de „Karei Doorman" uit de Rotterdamse haven. Carlsen en Dancy te hebben gebor gen". Carlsen en Dancy, die reeds te kooi lagen, moesten na aankomst opstaan voor een geneeskundig onderzoek. Het bleek, dat zy in goede welstand verkeerden en na kalmerende midde len ingenomen te hebben, zijn zij weer naar bed gegaan om van hun welverdiende rust te genieten. DE VERLOREN LADING. In New York is gisteren vernomen, dat aan boord van de „Flying Enter prise" o.m. een aantal antieke kunst voorwerpen werd vervoerd, zoals acht oude violen, meubelen uit de 18e eeuw, porselein, beelden, enzdie nu na eeuwen op een diepte van 200 meter in zee terecht zijn gekomen. Het merendeel van deze kunstvoor werpen was verzekerd voor de han delswaarde. De rest van de lading van de „Enterprise" bestond uit ruw ijzer, mineralen, koffie, grafiet, che mische producten, granen, uien, jute en 65 vogelkooien. De „Pennsylvania" wrak geslagen Boven de huizenhoog opgezweepte golven van de Noordelijke Pacific speuren vliegtuigen koortsachtig naar 45 Amerikaanse zeelieden in open reddingsboten, die gisterennacht hun tot een hulpeloos wrak ge slagen schip de „Pennsylvania" (7608 ton) hebben moeten verla ten. Het Canadese weerschip „Stone- town", dat als eerste van veel sche pen aankwam op de plek van de ramp 1000 km. bezuiden Alaska heeft echter geen spoor van het schip noch van de schipbreukelingen kun nen ontdekken. In dit gebied woedt een orkaan, zoals in jaren niet is voorgekomen. „Wij gaan in de boten" dat was de laatste dramatische boodschap, die van de opvarenden ontvangen is. Daarvoor hadden zij geseind, dat het schip aan bakboordzijde een gat van niet minder dan 13 meter had, dat de stuurinrichting onklaar geraakt was en dat ruim 2 al onder water stond. De boeg lag toen al haast onder water. Vroegere berichten hadden ge meld, dat er 46 man aan boord wa ren, zodat het nu niet duidelijk is, of de kapitein of een ander als een „tweede Carlsen" op het schip is ach tergebleven. De „Pennsylvania" was Zaterdag van Seattle naar Japan ver trokken. Churchill nam een rustdag Premier Churchill van Groot-Brit- tannië heeft gisteren te New York rust gehouden na zijn besprekingen met president Truman te Washington, als gast van zijn 81-jarige vriend Ber nard Baruch, een bekend Amerikaans financier en staatsman. Hy was van plan alleen kranten te lezen, sigaren te roken, enkele vrienden te ontvan gen en te slapen. Vandaag vliegt Churchill naar Ot tawa voor een bezoek aan de Cana dese premier St. Laurent en leden van diens kabinet. Zijn minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, en zijn minister van Gemenebestbe trekkingen, lord Ismay, die gisteren te Washington nog besprekingen voerden, zullen zich in de Canadese hoofdstad bij hem voegen. President Truman wilde op zyn wekelijkse persconferentie niet meer loslaten, dan dat de besprekingen een bevredigend verloop hadden gehad. Europees centrum voor atoomonderzoek Het is de bedoeling in Europese sa menwerking onder auspiciën van di Unesco te komen tot een Europees centrum voor atoomonderzoek, dat de beschikking zal krijgen over een cyclotron van 5 milliard e.v. en daar naast eventueel over een dergelijke machine van 500 millioen e.v. Met deze apparatuur zal dan een zuiver wetenschappelijk onderzoek verricht kunnen worden. Over deze plannen zijn te Parijs in December besprekingen gehouden, die in Febr. te Genève worden voort gezet. Als alle 12 landen, die bij het project zijn betrokken, deelnemen zal Nederlands aandeel in de kosten ge durende enige jaren een half millioen gulden per jaar bedragen. Aan de voorbereiding zyn echter ook zeer concrete voordelen verbon den, omdat wij dan zeer waarschijn lijk zullen deelnemen aan de con structie van het cyclotron, waardoor minstens een deel der kosten weer naar Nederland terugvloeit. DE FRANSE REGERINGSCRISIS. De leider van de Volksrepublikei nen (M.R.P.) Georges Bidault, de vierde politicus, die door de Franse president Auriol is aangezocht om een nieuwe regering te vormen, heeft gisteravond medegedeeld, dat hij af ziet van zyn pogingen om een kabinet te vormen, dat het gevallen kabinet- Pleven moet opvolgen. Politieke waarnemers verwachten, dat het tenminste nog wel twee we ken zal duren voordat een nieuw ka binet zal zijn gevormd. Generaal de Tassigny stervende Generaal Jean de Lattre de Tas signy, de Franse Hoge Commissaris en opperbevelhebber in Indo-China, is stervende in een Parijse kliniek. De artsen hebben de hoop opgegeven zijn leven te redden. In de loop van de dag zyn hem gisteren twee bloedtransfusies gege ven. Van familie werd vernomen, dat de generaal de H.H. Sacramenten der stervenden reeds heeft ontvangen. In De Lattre de Tassigny, die wel de Franse MacArthur wordt genoemd, zou Frankrijk een zijner bekwaamste officieren verliezen. 23 SLACHTOFFERS Een Dakota van de lijn Dublin Northolt is gisteravond boven Wales neergestort met twintig passagiers en een bemanning van drie koppen aan boord. Alle inzittenden zijn omgekomen. Hun lijken werden door een red dingsploeg, die een hagelstorm moest trotseren, gevonden. Het toestel stortte in een storm neer op de hellingen van de Moei Sia- bod (900 meter), welke vier K.M. van Capel Curig en tien K.M. ten Oosten van Snowdon ligt. Het toestel brand de uit. Het Unie-overleg Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt, zal vanmiddag om 3 uur de eerste officiële ontmoeting van de Nederlandse en Indonesische delega- j ties worden gehouden. Na afloop van deze ontmoeting zal j een gemeenschappelijke verklaring van beide delegaties over de, aan vang van de onderhandelingen worden uit- i gegeven. Het Schuman-plan Vandaag beslissing te Bonn Het Westduitse parlement zal van daag over de ratificatie van het plan- Schuman stemmen na een debat van twee dagen, waarin vooral de socia listen zich tegen de Europese ge meenschap voor kolen en staal heftig teweer hebben gesteld. Kurt Schu macher, leider der socialistische par tij, was door ziekte verhinderd het debat bij te wonen. Ondanks de oppositie verwacht men algemeen, dat het plan een meer derheid van vijftig tot tachtig stem men zal behalen. Alfred Loritz, de enige vertegenwoordiger van een splinterpartijtje. Partij voor Econo misch Herstel geheten, zorgde voor hilariteit, toen hy bezwoer, dat hij een bezemsteel zou inslikken, als het plan er door kwam. Een mede-afge vaardigde zorgde er voor. dat hij zijn gelofte gestand zou kunnen doen en zette onmiddellijk een bezem tegen Loritz' stoel. MAXIMUM PRIJS RUWE WOL. Volgens het Alg. Dagblad zal het Amerikaans bureau voor de prijs- beheersing binnenkort de maximum prijs voor ruwe woi verlagen met on geveer twintig procent. De nieuwe maximumprijs zal dan nog altijd ver boven de bestaande wereldmarktprijs liggen. ■w Ofschoon er nog nauwelijks sneeuw gevallen is in Cortina (Italië), heeft men de normale voertuigen reeds vervangen door sleeën als middel van vervoer. In afwachting van een dik pak sneeuw heeft de jonge moeder op de foto haar kinderen vast op het sleetje gezet, in plaats van in de kinder wagen, en ook de in Cortina traditionele paardewagen is vervangen door een met paarden bespannen slee. Sneeuw komt er nu zeker ook weL Toch goedkoper dan in andere landen 22 km., omdat de tarieven op de kor tere afstanden in de loop der jaren al zo sterk waren verhoogd, dat wij hieraan niet wilden komen". In ver gelijking met 1939 (100) bedraagt nu het indexcijfer voor de korte af standen 200 en dat voor de grootste afstanden 61. Gemiddeld is het reizen sinds 1939 91 pet. duurder geworden. Toch blijft het reizen in Nederland nog steeds goedkoper dan in welk West-Europees land. Een enkele reis 3e klasse over 20 km. kost in ons land na deze verhoging 0.75, in Frankrijk 0.95, in België ƒ1.35, in Zwitserland 1.80 en in Engeland 1.50. Een enkele reis 3de klasse over 60 km. gaat hier kosten ƒ2.25. In Frankrijk is hiervoor het tarief 2.75, in België 3.75, in Zwitser land 5.40 en in Engeland 4.20. Nieuwe tarieven van Leiden uit Olie bij Denekamp aangeboord Eerder dan werd verwacht heeft de boring van de Nederlandse Aard olie-Maatschappij in de buurtschap Brecklenkamp (gem. Denekamp) succes gehad. Woensdagavond kwam het gas onder flinke druk naar bo ven. De boorbeitel is tot op 1850 meter diepte in een laag kalksteen door gedrongen. De boring zal nog enige weken worden voortgezet, waarna productieproeven worden genomen die de betekenis van de vondst zul len bepalen. Bij de boring te Brecklenkamp is voor Twente een recorddiepte be reikt. De toren Denekamp I staat op enige kilometers van de boring bij Tubbergen, die in de herfst van het vorige jaar gas aan de oppervlakte bracht. Met ingang van 1 Februari wor den de spoorwegtarieven voor rei zigers en goederen voor een gedeel te verhoogd. Voor reizigers worden de tarieven voor afstanden van 22 km. en hoger verhoogd, zodat de prijs van de meeste trajectkaarten ongewijzigd blijft. Het tarief van de jeugdkaarten blijft geheel onveran derd. De verhoging van de goederen- tarieven betreft niet het stukgoed, maar alleen de wagenladingen, waarvoor het tarief gemiddeld met zeven procent wordt verhoogd. Voor enkele reizen loopt de ver hoging van 22 km. af geleidelijk op van 4 pet. tot 15 pet. bij 150 km., waarna dit percentage wederom daalt. Voor retours geldt een stijging van 3 pet. tot 15 pet. bij 150 km., waarna ook hier een daling optreedt. Om een indruk te geven, wat de ta riefsverhoging betekent in de prac- tijk treft men hierneven een verge lijkend staatje aan voor enkele be langrijke trajecten in de 3de klasse. Voor de 2de klasse worden de ta rieven naar rato hoger. Om die te berekenen, moeten de nieuwe tarie ven derde klasse met 1.44 worden vermenigvuldigd. De verhoging van de weekkaar ten bedraagt gemiddeld 1.8 pet. Dit betekent, dat de prijs van 54 pet. van deze kaarten niet zal worden verhoogd, 20 pet. met 5 cent per week, 13 pet. met 10 tot 20 cent, 8 pet. met 25 tot 50 cent en 5 pet. met meer dan 50 cent per week. De prij zen van de algemene abonnements kaarten gaan ongeveer 6 pet. omhoog. Voor de 3e klasse kost zulk een kaart na 1 Februari 70 in plaats van 66 gulden, vooi de 2e klasse 100 in plaats van 95 gulden. GEEN AANGENAME Ir. F. Q. den Hollander, president van de Nederlandse Spoorwegen, zei ter toelichting, dat deze verhogingen nodig zijn voor het behoud van het bedrijf.. Het is beslist niet waar, dat de inrichting en het herstel van de N.S. na de oorlog oorzaak zijn van deze maatregelen, want op deze pun ten heeft zij relatief voordelig kun nen handelen. Het is evenwel geen aangename ontwikkeling, „maar als ik op 1951 terugkijk, zie ik voor ons de prijzen stijgen van zeer elementaire zaken. De kosten van energie (olie en stroom) en van de lonen en sociale lasten maken ongeveer driekwart uit van de exploitatiekosten. Met versoberingsmaatregelen hebben wij in 1951 de prijsstijging van ijzer, non-ferro-metaJen en hout nog kun nen opvangen. Dit is nu niet meer mogelijk." „Met de verhoogde tarieven heb ben wij ons beperkt tot wat wij van daag zien", vervolgde ir. Den Hol lander, „en wel met de goede hoop, de verwachting en de bedoeling het zelfde beleid te kunnen volgen als in 1951. Daarom gaat de verhoging der tarieven pas in na een afstand van NATIONALE HERDENKING OP ZATERDAG 3 MEI. De regering heeft besloten dit jaar de nationale herdenking op Zater dag 3 Mei te doen houden. Dit bete kent dus, dat op die avond in het gehele land over het algemeen feeste lijkheden geen doorgang zullen vin den en dat theaters en bioscopen zul len zyn gesloten. Rotterdam Den Haag Haarlem Amsterdam A.lphen Utrecht Oud Nieuw enk. ret. enk. ret. 1,30 2,25 1,40 2,35 0,60 1,— 0,60 If— 1,05 1,80 1,10 1,90 1,65 2,80 1,80 3,05 0,60 1,— 0,60 1,— 1,75 3,— 1,90 3,20 In de leeftijd van bijna 102 jaar is de oudste inwoonster van Vlissin- gen, mevr. de weduwe Elina Marie Goote geboren Landman, overleden. In hotel Bellevue te Vaals zul len morgen regerende en oud-carna valprinsen bijeenkomen. Ook uit Bel gië en Duitsland worden deze vor sten in groot gala verwacht. Wegens verduistering van 10.000 gulden eiste de officier van justitie voor de Amsterdamse rechtbank gis- tegen de belastingconsulent J. van S, uit Amsterdam. Het geld was de man door zijn cliënten toevertrouwd om er belasting mee te betalen. De negenjarige Piet dc Jong uit Sneek geraakte op de Lemmerweg met zijn fiets onder een auto. Gister middag is hij in het ziekenhuis aan zyn verwondingen overleden. Gesneuveld in Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea zijn gesneu veld: op 22 December 1951 ser geant G. Teunissen, afkomstig uit Bandoeng. Sergeant G. Teu nissen werd 26 Juli 1924 gebo ren. Hy was ongehuwd cn af komstig van het regiment Gre nadiers en' Jagers. Op 4 Januari 1952 eerste lui tenant J. G. H. Gunning, afkom stig uit Diepenveen. Eerste lui tenant Gunning werd 19 Mei 1924 geboren. Hij was gehuwd en afkomstig van het regiment Oranje-Gelderland. Wie koopt heeft honderd ogen no dig; wie verkoopt heeft er aan een genoeg.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1