Kapitein Carlsen heeft pech Sleeptros naar de »Enterprise« gebroken TENGEVOLGE VAN DE STORM OP DE OCEAAN De laaste loodjes wegen zwaar Kentering in Perzië Churchill's besprekingen in Amerika Eerste gedeelte geëindigd »Schaduwleger« door de UNO aanvaard S)e C^lddeSoiiTaiit' Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 9 JANUARI 1952 43ste JAARGANGNo. 12480 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2— p. mnd., 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes 1.50 De Britse sleepboot „Turmoil" heeft Woensdagochtend vroeg bekend ge maakt, dat haar sleeptros naar de „Flying Enterprise" is gebroken na een storm op de Atlantische Oceaan. Volgens radioberichten, welke te Londen werden opgevangen, bevond de sleep zich 57 mijl van Falmout'h, toen d^ tros brak. De Amerikaanse torpedo bootjager „Willard Keith" en de Britse sleepboot „Dexterous'' helpen. In een boodschap van de „Tuïmoil" aan ka pitein Carlsen wordt gezegd: „Het beste is te wachten tot het dag wordt en dan te trachten de tros opnieuw te bevestigen. Probeer wat te rusten." Zw9f6 zeeën aantal groeit met het uur. Maar bo vendien krioelt het hier van publici- x teitsagenten Zn vertegenwoordigen De tros was gebroken kort nadat weekbladen, kranten, radiostations, de „Turmoil het slepen had hervat boekuitgevers er. filmmaatschap- na drie uur bijdraaien, gedurende welke men in zware zeeën uit de koers was gedreven. Tussen de „Flying Enterprise" en de kust ligt nog de verraderlijke kaap Lizard reeds eeuwen lang een graf voor schepen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine verklaarde, dat de „Willard Keith" onmiddellijk maat regelen zou nemen om kapitein Carl sen en stuurman Dancy van de „En terprise" te halen, indien er direct gevaar voor obeide mannen zou ont staan. In een te Londen opgevangen be richt van de torpedobootjager „Wil lard Keith" wordt gezegd, dat de „Flying Enterprice" als gevolg van het breken van de tros met de wind meedrijft. Door het hevige rollen van de „Enterprise" was controle op de sleeptros onmogelijk geweest. Door de zware golfslag is de „En terprise" haar enige resterende red dingboot kwijt geraakt. De boot hing enkele meters boven de zee spiegel. Van het moment af dat het schip van Carlsen zwaarder begon te slingeren kwam de reddingboot telkens in het water terecht. Ten slotte werd zij door een golf mee genomen. Intussen heeft men zich te Fal mouth reeds voorbereid op een grootse ontvangst. Vandaag werd de „Enterprise" i 1 de middag ver wacht, doch dat zal na het breken van de sleeptros wel iets later wor den, nog afgezien van verdere inci denten tengevolge van de storm. Ongeeer 200 journalisten zijn op het ogenblik in Faumouth en hun pijen, en allen willen niets liever dan de dappere Amerikaan bundels bankbiljetten in de hand stoppen in ruil voor zijn handtekening.... on der een contract wel te verstaan. Zo zou hij alleen al voor rechten van periodieken een slordige 200.000 gulden kunnen krijgen. Een Engel se krant is bereid voor een serie ar tikelen 15.000 gulden te betalen. Kapitein Carlsen zal door de bur gemeester van Falhouth verwel komd worde-i en in het raadhuis de pers ontmoeten. Ei is gezorgd voor een radio-telefonische verbinding met de Verenigde Staten, zodat Carl sen terstond na aankomst met zijn vrouw zal kunnen spreken. Voorts zal een persoonlijke bood schap van gelukwens van koning Frederick van Denemarken aan Carl sen worden overhandigd. De koning is voornemens de kapitein een on derscheiding te verlenen. Twee mijnrampen op Spitsbergen Op Spitsbergen hebben zich gis teren binnen enkele uren twee mijn rampen voltrokken, waarbij in to taal vijftien man om het leven zijn gekomen. De eerste ontploffing had Dinsdag kort na acht uur 's morgens plaats i in een opslagplaats van een kolen mijn te Longyeanbyen aan de West kust van Spitsbergen. Daarbij wer den zes arbeiders gedood en drie gewond. Precies elf uur later trof het nood lot de Kingsbay-kolenmijn te Ny Aalesund, 96 km ten Noorden van Longgyearbyen. Ditmaal vonden ne gen mijnwerkers de dood, drie wer den er gewond. De eerste explosie was ean gasont ploffing, die werd gevolgd door een ontploffing van kolenstof. Vier man werden op slag gedood, twae ande ren stikten in de rook. Arbeiders zwoegden vijf uur lang voor zij de lijken van hun kameraden vonden. De ontploffing in de Kingsbay-mijn werd gevolgd door een felle brand, die reddingswerk onmogelijk maak te. De lijken van negen arbeiders zijn geborgen. Pholien biedt ontslag aan De Belgische homogeen-Katholieke regering Pholien heeft hedenmorgen haar ontslag aangeboden. Complot in Portugal ontdekt Dinsdag is officieel te Lissabon meegedeeld, dat men een samenzwe ring tegen het huidige Portugeese regiem heeft ontdekt. Een aantal personen is gearresteerd. In een officiceel communiqué werd verklaard, dat de minister van binnenlandse zaken, Trigo de Ne- greiros, aan het kabinet had mede gedeeld, dat „de voornaamste orga nisatoren van het complot tegen de veiligheid van de staat gearresteerd zijn". De beweging werd gevormd door een groep, die admiraal Meireles bij de campagne voor de presidentsver kiezingen op 22 Juli 1951 heeft ge steund. Admiraal Meireles sprak zich uit zowel tegen het communisme als het huidige regiem en trok zich een paar dagen voor de verkiezingen te rug, zeggend, dai deze niet vrij zou den zijn. Mossadeq trotseert parlement De Perzische premier, dr. Moham med Mossadeq, was Dinsdag niet aan wezig op de vergadering van de Per zische Kamer, welke was belegd om in zijn tegenwoordigheid maatrege len te bespreken, teneinde te verze keren, dat algemene verkiezingen vrij zullen zijn. Zoals bekend, wil de oppositie de verkiezingen laten hou den onder toezicht van de Kamer. In een briet aan de voorzitter van de Kamer had Mossadeq meegedeeld, dat hij niet zou verschijnen, omdat hij zijns inziens niet veilig was in het parlementsgebouw. De voorzitter zei- de naar aanleiding van deze medede ling: „Toen dr. Mossadeq prem'ier werd was zijn eerste daad zijn toe vlucht in het parlementsgebouw te zoeken, omdat hij naar zijn mening buiten niet veilig was. Thans is hij echter blijkbaar van oordeel, dat de toestand omgekeerd is." Het is 27 dagen geleden, dat de eAuAchittin WaMtiq,ton\GEVAARLIJKE ILLUSIES Bij hun aankomst bij Blair House in Washington waar de beide staatslie den gezamenlijk de lunch zullen gebruiken, legt Truman in een har telijk gebaar de hand op Churchill's arm. Truman en Churchill geven de persfotografen en cineasten even ge legenheid het bezoek van de Britse minister-president aan de Verenigde Staten, dat historie zal maken, vast te leggen. premier het laatst voor de Kamer of de Senaat is versohenen. De houding van beide huizen, waarvan de leden indertijd eenstemmig hun vertrou wen in de regering uitspraken, ver andert thans snel, aldus Reuter. In hofkringen wordt verklaard, dat de Sjah onlangs tweemaal heeft ge weigerd Mossadeq te ontvangen. Vol gens een mededeling van de zijde der omgeving van de premier wordt ech ter gezegd, dat Mossadeq niet bij de Sjah op audiëntie gaat, omdat de Sjah niet wil luisteren naar enige raadgevingen van zijn premier''. Dinsdagavond deden zich in de omgeving van Mossadeq's woning on geregeldheden voor naar aanleiding van "de verkiezingscampagnes. Kapitein Carlsen en tweede Stuurman Dancy wuiven aan boord van de hevig slagzij makende Enterprise naar de bemanning van het vliegtuig, waaruit deze opname is gemaakt. Met twee zittingen, gewijd aan defensiekwesties en, daarna aan proble men van het Midden- en Verre Oosten, kwam gisteren het einde van het eerste gedeelte van de bespreki- gen van de Britse premie-r Chur chill in Amerika. In een gemeenschappelijke verklaring wordt gezegd: De president en de eerste minister beëindigden gisteravond hun bespre kingen. Tot de kwesties, die op de slotbijeenkomst werden besproken be hoorde die der Europese defensiegemeenschap. De resultaten van de ver schillende besprekingen zullen vollediger bekend worden gemaakt in een later uit te geven communiqué." HARTELIJKE SFEER D«- besprekingen eindigden in een zeer hartelijke sfeer. Aan beide zij den was men het in het algemeen eens over de waarde en het belang van de Europese defensiegemeen schap, aldus gezaghebbende kringen te Washington Eden en Acheson zullen meer ir. bij zonderheden op enige der kwesties, die besproken werden ingaan. Zij zullen enige der verschillen in poli tiek beleid, welke een gemeenschap pelijke Brits-Amerikaanse houding ten aanzien van het Midden-Oosten, bet Verre Oosten en Zuid-Oost-Azië in de weg stonden trachten weg te nemen. De besprekingen tussen Eden en Adheson zullen tot Vrijdag voortdu- TIBET INGEPALMD. Volgens de laatste uit Tibet te Ka- linipong (West-Bengalen) ontvangen berichten hebben de Chinese autori teiten in Tibet het ouderwetse Tibe taanse leger van 9.000 man ontbon den en een kleine strijdmacht van „special geoefende" jonge Tibeta- nen opgericht. De Tibetaanse politie in -Lhasa en andere belangrijke Tibetaanse steden wordt ontwapend en geleidelijk ver vangen door „nieuw geoefend" per soneel. ren Vandaag zal de Britse premier naar New-Yofk reizen, waar hij een bezoek aan zijn vriend Bernard Ba- ruch zal brengen. Vrijdag a.s. zal Churchill zich naar Canada begeven, waar hij zal beraadslagen me' pre mier St. Laurent en andere leden der Canadese regering. Na zijn bezoek aan Ottowa zal de Britse minister-president naar Was hington terugreizen, waar hij zijn besprekingen met president Truman zal voortzetten. Churchill is, naar verluidt, zeer voldaan over het soepele verloop en de opbouwende aard van zijn be sprekingen met de Amerikaanse staatsleider. BRITS SCHIP VRAAGT HULP. Het Britse stoomschip „Auda city" meldt, dat het onmiddellijk hulp nodig heeft, daar het water maakt. Het bevindt zich 52 mijl Noordoost ten Noorden van het eilandje Small dat ten Westen van Argyll (West-Schotland) ligt. DUITS SCHIP VERMIST. Het 314 ton metende Duitse schip „Elbing 4", da 28 December uit Stockholm naa* Kotka in Finland vertrok, wordt vermist. Het Zweedse radiostation Stavsnaes heeft de sche pen verzocht uit te zien en even tuele meldingen te richten aan het radiostation. Grote meerderheid in politieke commissie Met overweldigende meerderheid van stemmen heeft de politieke commis sie der Verenigde Naties het Westelijke anti-agressie-program goedgekeurd, dat de UNO machtigt, zo nodig een beroep op regionale strijdmachten als de Noord-Atlantische troepen in Europa te doen. nomen kunnen pas in werking tre den, wanneer de Algemene Vergade ring er haar fiat aan heeft gegeven, Op alle leden wordt een beroep gedaan speciaal geoefende en uitge ruste eenheden voor het z. g. scha- duwleger beschikbaar te stellen, dat tegen eventuele agressie moet optre den. Militaire deskundigen, in een nieuw UNO-orgaan verenigd, zullen deze eenheden organiseren, uitrusten en opleiden. Vóór deze besluiten, die in de re solutie van Engeland, Frankrijk, Amerika en acht andere landen wa ren vervat, stemden 51 landen. De 5 communistische landen stemder. te gen; Indonesië, India en Argentinië onthielden zich van stemming. De politieke commissie sprak haar waardering uit voor het werk van de subcommissie voor collectieve maat regelen en verwierp Wisjinski's voor. stel dit orgaan te ontbinden. Hetzelf de lot onderging het voorstel van de Rus om zijn plan tot inschakeling van de Veiligheidsraad bij het ver minderen der spanning het eerst in stemming te nemen. Over het plan zelf wordt vandaag gestemd. De besluiten, die gisteren zijn ge- In GAAT SCHUMACHER HEEN? Duitse socialistische kringen wordt gezegd, dat ernstig wordt over wogen dr. Kurt Shumacher te dwin gen af te treden als voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische partij. Schumacher, die 57 is, lijdt aan ernstige stoornissen in de bloedsom loop. Ds. Martin Niemöller, die gisteren uit Moskou te Berlijn werd terugver wacht, is opgehouden door slechte weersomstandigheden, zo is op de Oostberlijnse luchthaven bekendge maakt. Niemöller's vliegtuig kwam niet verder dan Minsk, de hoofdstad van Wit Rusland. Het was mogelijk, dat het toestel naar Moskou terug zou keren om vandaag een nieuwe poging te doen rechtstreeks naar Berlijn te vliegen. DOMINEE NIEMÖLLER heeft een reis gemaakt naar Moskou met het doel daar besprekingen te hou den met de Russische orthodoxe kerk. teneinde tot samenwerking te komen. Over die reis van een zo bekende figuur als deze voormalige Duitse onderzeeboot-kapitein, die na de eerste wereldoorlog dominee werd en thans president is van de Hessi- sche Evangelische kerk, is heel wat te doen geweest Men heeft hem be ticht van communistische sympa thieën en hem vergeleken met de z.g. rode deken van Canterbury. Hij zou het idee-fixe hebben 0 Stalin te kunnen bekeren en door aan te pappen met het Kremlin e. een klooster van bekeerde bolsjewieken van te kunnen maken. Wat moeten wij van dit alles denken? „Ik vind het diep treurig, dat een Duitser in de positie van de Hessi- sche kerk-president zijn regering op deze wijze en op dit tijdstip in de rug aanvalt", zeide dc Westduitse bondskanselier dr. Adenauer. Hij bekeek de zaak van de politieke kant dat is voor ons de enige kant welke er op aankomt. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat ds. Niemöller de Westduitse re gering heeft willen „aanvallen", of dat hij zo'n zwakke figuur is, dat hij zich door rode leuzen heeft laten be dwelmen. Wij kunnen het karakter van ds. Niemöller en de ongerept heid van zijn bedoelingen er gevoe gelijk buiten houden; in Protestant se kringen wijst men dan ook lie ver op de theologie, welke de do minee aanhangt. „Het eigenaardige van die theolo gie is zo schrijft „Trouw" dat zij voor het Christendom mogelijk heden meent te zien en mogelijkhe den meent te mogen zoeken daar waar men het Christendom op de meest afdoende wijze dreigt te ver nietigen." Wat ons betreft, wij hebben geen behoefte aan een be- of veroorde ling van ds. Niemöller's theologie. Waar het voor ons op aankomt is het vermoedelijk gevolg van die theolo gie en dit gevolg ligt op practisch politiek terrein. En dan zijn wij het met de strekking van dr. Adenauers uitspraak eens, nl dat deze reis een steek in de rug is (bedoeld of niet- bedoeld) van de Westduitse rege ring. Niemöller speelt de bolsjewie ken in de kaart en verzwakt de politiek van de Westduitse bonds staat, welke georiënteerd is op het Westen. Hij mag er dan al op wij zen. dat zijn reis niet op politiek ni veau lag en dat hij uitsluitend ker kelijke aangelegenheden heeft be sproken met de leiders van de Rus sische orthodoxe kerk het blijft een feit, dat er een flink stuk poli tieke propaganda voor de commu nisten steekt in deze reis. In Moskou heeft men dat ook wel degelijk be grepen, want men heeft aan deze Westduitse dominee alle mogelijke faciliteiten verleend. Zelfs heeft men hem toegestaan in een der grote kerken van Moskou te preken, iets wat nog nooit aan een buitenlan der is toegestaan voorzover wij we ten. Ds. Niemöller heeft zich in zijn ijver voor een goede zaak laten spannen voor een karretje, waar van de Russen ongetwijfeld gebruik zullen maken bij hun pogingen om de Duitsers weg te lokken van het Westen en hen om te buigen naar het Oosten, waar de hereniging van het oude rijk hen wenkt als een lich tende illusie. 5)e aai aan het $>tanóe haOinet Nadat een motie van wantrouwen in de regering met 341 tegen 243 stemmen was aangenomen, heeft de voorzitter van de ministerraad, Pleven, bij de President van de Franse Republiek het ontslag van zijn regering aangebo den. Eerste minister Pleven verlaat, na zijn bezoek aan Vincent Auriol. het Elysée. Pontecorvo in Oost-Turkestan De Britse deskundige Pontecorvo bevindt zich op het ogenblik in Oost- Turkestan in de stad Koetsje, waar hij werkt aan de bouw van een atoomfabriek, aldus heeft de algeme ne secretaris van de Turkestanse re gering in ballingschap, Yoesocf Alpte kin, aan het te Istanbul verschijnende blad „Yeni Istanbul" verklaard. Volgens de mededelingen van Alp- tekin hebben de Russen Oost-Turke stan tot een geweldig munitiedepot gemaakt. Zij hebben er twee lagen uranium ontdekt, twee lagen wolfram, 24 petroleumbronnen, 60 steenkoolla gen en een vijftigtal goudmijnen. Tweehonderdduizend arbeiders wer ken aan de aanleg van wegen en spoorwegen, aldus Alptekin. Hoewel Oost-Turkestan een Chinese provin cie is, bevindt het zich geheel in han den van de Russen, die er 50.000 Russen en 30.000 Turken onder de wapenen hebben gebracht, zo voegde Alptekin er aan toe. Tweeduizend vluchtelingen, die Turkestan hebben verlaten, toen de Chinese communis ten en de Russen het land bezetten, zouden zich thans in India bevinden. Ka-VLttlit.. Het geluk ligt niet in de dingen zelf, maar in het genoegen dat we er in vinden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1