Verkiezingsprogram K.V.P. in een grote notedop Voorlopige candidaatstelling voor lidmaatschap Tweede Kamer In Huissen is het weer rustig Wethouder-dokter contra Raadsleden-patiënten In de gevangenis wegens het graaien in vuilnisbakken DINSDAG 8 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een litanie van wensen en van eisen Nu de afdelingen van de Katho lieke Volkspartij zich in de komen de wekcD gaan beraden over het ont werp Verkiezingsprogram van de KVP (Werkprogram 1952) lijkt het nuttig de hoofdpunten van dit ont werp weer te geven overeenkom stig de samenvatting, welke het Al gemeen Secretariaat van de KVP er van gegeven heeft. Voor vandaag de kerngedachten op het nationaal ter rein. bijzonder wat betreft de doel treffende bedrijvigheid voor allen, met erkenning van de waarde der verschillende maatschappelijke gele dingen, de gezinspolitiek, midden- standspolitiek en landbouwpolitiek. De kerngedachten, waarin de KVP haar politiek geworteld ziet, zijn: de eerbiediging van de menselijke persoon; de erkenning van de grote waarde van het gezin; de erkenning van de wezenlijke waarde der verschillende maatschap pelijke geledingen; de noodzaak en de mogelijkheid van doeltreffende bedrijvigheid voor allen; het gezamenlijk dragen der lasten overeenkomstig ieders draagkracht; de afweer van het communisme. Daarop zijn haar programpunten gebaseerd. I. Eerbied voor de mens: door er kenning van de menselijke waarde va nde arbeid en eerbied voor de particuliere eigendom in christe lijke zin. II. Waardering van het gezin door: instelling van een Gezins raad; krachtige bevordering van de wo ningbouw; grotere progressie in de kinderbij slag; en opvoering van deze bijslag voor de middelgroepen; een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen; tegemoetkoming in studiekosten. III. Omwille van de bedrijvigheid voor allen, beoogt de K.V.P.: stabilisatie van de geldswaarde en sluitende betalingsbalans; industrialisatie en exportbevorde ring; productievergroting door: gezonde concurrentie en vrijere prijsvor ming; uitsluiting van schijnwinsten als fiscale winst en lagere belasting over in het bedrijfs geinvesteerde winst; beloning van de arbeid overeen komstig de rangorde der maatschap pelijke functie. doorvoering van de P.B.O.: met stipte handhaving van het karakter der bedrijfslichamen; met passende inschakeling ook van de hoofdarbeiders; een gezonde ondernemingspolitiek door: handhaving van de particuliere ondernemingsvorm doorvoering der ondernemingsra- den; een bewuste middenstandspolitiek door: een speciaal P.B.O.-top-orgaan voor de middenstand; passende credietregelingen en ver dere zorg voor de liquiditeit; een nieuw? vestigingswet met eisen van vakbekwaamheid handels kennis en credietwaardigheid; sociale verzekering voor zelfstan digen; een krachtige landbouwpolitiek door: een zo hoog mogelijke opvoe ring van de bodemproductie; een prijs- en loonbeleid gericht op een redelijk aandeel in het nationale inkomen voor allen, die bij de agra rische voorziening zijn betrokken; versterking van de economische grondslag van het kleine boeren- en tuindersbedrijf en het behoud van gezonde familiebedrijven; een beheersing der pachtprijzen met inachtneming van de redelijke aanspraken van de grondeigenaar; tegengaan van speculatie in land bouwgronden; gelijke kansen voor vakbekwame plattelands jongeren bij het binnenlandse kolonisatiebeleid; bevordering van de export; mede werking aan vrijere uitwisseling der agrarische producten in West- Europa; bevordering van spoedige totstand koming van een publiekrechtelijke landbouwschap en productschappen; sociale verzekering voor boeren en tuinders: kinderbijslag en ouder domsvoorziening; doelmatige emigratiepolitiek met volledige inschakeling der particu liere instellingen; wettelijke regeling, met finan ciële gelijkstelling, voor het bijzon der land- en tuinbouwonderwijs en uitbouw van dit onderwijs; vervanging van de landbouwcrisis- wetgeving en bezettingsverordenin gen door nieuwe wettelijke regelin gen; bezitsvorming en sociale verzeke ring: het deelhebben van de werker aan verhoogde bedrijfsresultaten; daadwerkelijke bevordering van de spaarzin, vooral voor ongehuw- den onder meer te verkrijging van uitzet en eigen woning; sociale verzekering met uitvoering in eigen kring; wettelijke regeling der ouder- domsverzekering zonder aftrek van eigen inkomsten. BEURS VOOR MEUBEL EN WONINGTEXTIEL TE UTRECHT. De beurs voor meubelen en wo ningtextiel, die van 4-8 Februari a.s. te Utrecht in het Jaarbeursge bouw wordt gehouden, zal de eerste gespecialiseerde beurs zijn, die sinds de eerste jaarbeurs nu 35 jaar gele den, onder auspiciën van de Kon. Ncd. Jaarbeurs wordt georganiseerd. Tijdens deze vakbeurs wordt tevens gevierd het 40-jarig jubileum van de centrale bond van meubelfabrikan ten, zulks met een feestelijke bijeen komst. Voor deze beurs bestaat grote be langstelling, want een 175 stands zullen het ganse parterre van de jaar beursgebouwen vullen. De beurs zal ook voor het publiek toegankelijk zijn, omdat men haar beschouwt als een manifestatie van de meubelindus trie, die in ons land een vierhonderd fabrieken als met minstens tien ar beiders omvat. Kring Leiden K.V.P. gaat samen met Dordt en Middelburg handtekening gelegaliseerd is door de secretaris van de afdeling waar in die leden staan ingeschreven, en moet worden ingediend bij de secre taris van het Kringbestuur, de heer H. J. van Mil, te Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 249. Op Zaterdag 1 Maart 1952 wordt in Leiden de Kringvergadering gehou den voor bespreking van de verza- mellijst van candidaten. Tevens moe ten dan worden gekozen drie afge vaardigden en drie plaatsvervangers voor de adviescommissie der samen gevoegde kringen en een lid voor de Verkiezingsraad. De groslijststemming zal worden gehouden op Zaterdag 20 April 1952. Voor de te houden verkiezing in 1952 voor de aanwijzing van leden voor de Tweede Kamer, is besloten tot samenvoeging van de Rijkskies kringen voor de indiening van een gelijkluidende officiële candidaten- lijst, van de kieskringen Leiden, Dordrecht en Middelburg, van de kieskringen Haarlem, den Helder en Utrecht, van de kieskringen Zwolle, Groningen, Leeuwarden en Assen, terwijl de kieskringen den Bosch, Tilburg, Anrhem—Nijmegen en Maastricht elk met een eigen offi ciële lijst zullen uitkomen. De veranderde samenvoeging van kieskringen bij de vorige verkie zing behoorde Leiden bij dc groep Leiden, Haarlem, den Helder, Dord recht en Middelburg was ook in verband met andere Kringen noodza kelijk, omdat rekening gehouden moest worden met de waarschijnlijk heid, dat op grond van de uitslag der in Juni a.s. te houden verkiezingen, nadien uit dezelfde lijsten de aan vulling tot 150 Kamerleden zal plaats hebben. Het aantal te verwachten verkiesbare plaatsen voor de Kringen Leiden, Dordrecht en Middelburg is bij de eerste ronde drie, waarvan er één wordt aangewezen door de Ver kiezingsraad. Bij dc tweede ronde, dus bij de uit breiding tot 150 Kamerleden, komt er één verkiesbare plaats bij. Voor de a.s. verkiezingen mogen de Kieskringen Leiden, Dordrecht en Middelburg rekenen op 2 en bij de te verwachten uitbreiding tot 150 Kamerleden op drie vrije verkiesbare plaatsen. De aanwijzing van voorlopige can didaten moet geschieden door de af delingen, of voor één candidaat door 25 leden en voor ten hoogste vijf can didaten door 50 leden voor 10 Fe bruari a.s. Zodanige aanwijzing kan slechts geschieden door partijleden, die tot eenzelfde kring behoren, waarvan de Duitse douane en de druiven Door een misverstand van de Duitse douane is het Westland enige dagen in rep en roer geweest. Duitsland had namelijk met in gang van 1 Januari het invoerrecht op druiven met niet minder dan 20 procent verhoogd. De uitvoer van Nederlandse druiven naar Duitsland i-j zeer belangrijk en bedraagt on geveer 5000 kg per dag. Tot 1 Ja nuari bedroeg het invoerrecht 5 pro cent. De verhoging tot 25 procent zou voor de export desastreus ge weest zijn. Het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen is onmiddellijk in het geweer gekomen. Duitsland heeft na het ingediende protest het ongelijk der douane erkend en met terug werkende kracht tot 1 Januari het veel betaalde invoerrecht terug betaald. Aantal motorrijtuigen in Nederland Volgens berekeningen van de K. N A. C. bedroeg het aantal motor rijtuigen in Nederland op 1 Januari 1052: 165.000 (138.625) personenauto's 6.000 (5.763) bussen, 86.000 (71.416) vrachtauto's, 4.000 (3.649) trekauto's (voor op leggers), 110.500 (95.299) motorrijwielen, 185.000 (55.239) rijwielen met hulpmotpr. De tussen haakjes geplaatste cij fers zijn de door het C.B.S. verstrek te gegevens per 1 Augustus 1950 Zoals uit bovenstaande cijfers blijkt, bedraagt het aantal rijwielen met hulpmotor ongeveer een derde van het totale motorrijtuigenpark. Schade wordt vergoed De gemoederen in Huissen, die Zon. dag nogal bewogen waren, schijnen thans wat tot rust te komen. Een vermanend woord in een persorgaan heeft er de aandacht op gevestigd, dat onbeheerst optreden mogelijk on gewenste gevolgen kan hebben. Der halve schijnt men er van te hebben afgezien de deur van de kapel, die inmiddels weer is aangebracht, op nieuw te verwijderen. Zondagavond nog werd een dergelijk plan geop perd. Hoewel de Provinciaal der pa ters Dominicanen aan de beslissing van de coadjutor van de aartsbis schop, mgr. Alfrink, wenst te vol doen, heeft men een en ander willen doorkruisen met een volksactie, die zich heet te baseren op een bepa ling in het canoniek kerkelijk recht, die uit oude tijden dateert. Deze ac tie moet men zien in het licht van het feit, dat in Huissen zeer vele ka tholieken sinds jaar en dag uitslui tend de diensten in de paterskapel volgden. In sommige families soms reeds meer dan vijftig jaar lang. Personen, die onbekend wensen te blijven, hebben met giften een be drag van 167 bijeengebracht, waar uit de toegebrachte materiële schade kan worden vergoed. De pater Provinciaal heeft natuur lijk bescherming van kapel en eigen dommen der paters aangevraagd. Het ziet er thans niet naar uit, dat een aanklacht zal worden ingediend. Nieuw klauwzeer breidt zich uit Het nieuwe type mond- en klauw zeer dat enige dagen geleden de vee stapel van de heer A. Treur in V; eespercarspel heeft aangetast, is thans ook elders in ons land gecon stateerd. In Weespercarspel is nog een vee stapel (vijftig dieren) aangetast ter wijl in De Kwakel bij Uithoorn één en. in Kamerik bij Woerden eveneens drie gevallen van ernstig mond- en klauwzeer zijn vastgesteld. De veestapel van Treur gaat goed vooruit en behoeft niet te worden afgemaakt, zoals eerder werd ge meld. De Drentse D.U.W.-staking Op de DUW-objecten Mantinger- veld en Orvelterveld zijn gistermor gen nieuwe arbeiders te werk ge steld in de plaats van hen, die op 20 December j.l. in staking zijn gegaan. De werkloosheid in de gemeente Emmen is van een dusdanige om vang, dat het niet verantwoord werd geacht het werk op de genoemde DUW-objecten nog langer geheel of gedeeltelijk stil te laten liggen. Daar om is een aantal werklozen aange wezen de plaats van de stakers in te nemen. Hun tewerkstelling is orde lijk en rustig verlopen Deze nieuw aangewezen arbeiders hebben allen de pas ingevoerde werktijdenrege ling, die oorzaak van de staking was, ranvaard. In een vergadering, die de sta kende arbeiders gistermorgen in Fmmen hielden, is nogmaals intrek king van die nieuwe regeling geëist. De staking zal worden voortgezet zolang deze maatregel niet is terug genomen. Op de verzoenen, die som mige stakende arbeiders verleden week hebben ingediend om het werk te mogen hervatten, heeft de minis ter nog niet beslist. Intussen is de kans voor hen om opnieuw bij de DUW geplaatst te worden, aanmer kelijk kleiner geworden. Immers als de minister hun verzoek om her- p'aatsing inwilligt en zij daarna eventueel de nieuwe werktijdenrege ling wel zouden willen aanvaarden, dan zien zij hun plaatsen ingenomen door anderen. Het vliegveld Zuid-Limburg bij Beek, dat tot dusverre niet geschikt was om door snelle vliegtuigen en straaljagers als start- en landings terrein gebruikt te worden, zal met toestemming van de stichting Lucht haven Zuid-Limburg daartoe onder toezicht van de genie worden inge- r:cht. Eerst zal de hoofdstartbaan worden verlengd tot 1800 meter en zullen zogenaamde rolbanen worden aangelegd, waarna wegen en bouw werken zullen worder gemaakt. Het vliegveld zal in tijd van nood als militaire vliegbasis worden ge bruikt. Volgende maand zal met de CADEAUX VOOR TOLITIE WORDEN VERDEELD Hoofdcommissaris Kaasjager is met de burgemeester gaan praten over de vraag wat te doen met de Kerstgeschenken, die waren be stemd voor de verkeersagenten, maar die de hoofdcommissaris had laten verzamelen. Hij was n.l. van mening, dat hier eerder kon werden gespro ken van reclame door bepaalde za ken dan van een uiting van waarde- ïing door het publiek. De geschen ken zullen nu worden verdeeld on der de 800 man van het straatdienst doende personeel. Wie nu niets krijgt staat bij de volgende Kerstdagen op de nominatie. Voor „Ausweise" geld gevraagd Voor de Haarlemse arrondisse mentsrechtbank (bijzondere strafka mer) te Haarlem werd gisteren de behandeling voortgezet tegen de 48- jarige voormalige hoofdcommies van het departement van Sociale Zaken in den Haag J. K, die er van wordt beschuldigd geld te hebben aangeno men voor te verstrekken „Ausweise", die hij in enkele gevallen niet had geleverd. Na de oorlog moest de verdachte zicht hiervoor voor het bijzondere ge rechtshof verantwoorden, dat hem tot achttien maanden veroordeelde. De Raad van Cassatie verwierp dit vonnis en de zaak werd terugverwe zen naar de bijzondere strafkamer van de Haarlemse arrondissements rechtbank. Bij het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verschillende getuigen niet meer wisten of zij met K. dan wel met een ander over „Ausweise" hadden onderhandeld. Zij beriepen zich daarby op het feit, dat de kwes tie al tien jaar geleden was. Getuigen a décharge kwamen verklaren, <t«»i verdachte een verdienstelijk illegaal werker was geweestj die nooit enige beloning voor zijn diensten vroeg. De officier van justitie achtte in een vijftal gevallen de tenlasteleg ging bewezen, doch merkte op, dat de zaak door de diverse behandelin gen er niet duidelijker op geworden .is. Hij achtte het niet uitgesloten, dat K. ook in de gevallen, waarvan wordt aangenomen dat hij geld ont ving, zich heeft ingespannen als ille gaal werker, terwijl het niet vast staat dat verdachte het geld steeds te eigen bate heeft aangewend. De offi cier verklaarde niet te geloven dat verdachte er op uit is geweest zichzelf te verrijken, doch nam aan, dat hü in enkele gevallen voor het geld is ge zwicht. De officier eiste een maand gevangenisstraf met aftrek onder de opmerking, dat hij gaarne deze zaak deoartementaal had afgedaan gezien. De uitspraak is bepaald op Zater dag 19 Januari. WOLFABRIKANTEN CONTRA DE STAAT. 75p 9 Januari a.s. zullen voor het gerechtshof te den Haag de pleidooien gehouden worden in een belangrijke procedure over de overheidsaanspra- kelijkheid terzake van het bezettings- beleid der rijksbureaux. Alle in Nederland aanwezige voor raden wol ter waarde van 15 mil- lioen gulden, moesten in 1940 ge dwongen aan het Rijksbureau ver kocht worden tegen een prijs, aan merkelijk lager dan de toenmalige handelswaarde. Gedupeerde wolfabri kanten en wolhandelaren hebben reeds in 1943 de Staat gedagvaard tot een schadevergoeding van in totaal ettelijke millioenen guldens. Hoe wel de transacties van de Staat het Hof te den Haag in 1949 onrechtma tig en nietig zijn verklaard, is de Staat nochtans voor de schade niet aansprakelijk gehuuden, omdat zijn ambtenaren geacht werden voorna melijk voor de bezetter gehandeld en de Staat dus niet verbonden te heb ben. De Hoge Raad heeft echter uitge maakt, dat de Staat wel aansprake lijk is, voorzover hij door de transac ties van het Rijksbureau is gebaat. De fabrieken en wolhandelaren hou den staande, dat de Staat met zijn transacties 3)4 millioen gulden heeft verdiend, maar de Staat ontkent dit met een beroep op de monetaire rria- nupilaties van de bezetter, die hem uiteindelijk totaal hebben verarmd. Voor de wolfabrikanten en hande laren treedt als pleiter op mr. A. J. M. van Dal. voor de staat mr. D. J. Veegens, beiden te den Haag. Strijd huis In de altijd zo rustige Betuwe schijnen in de laatste tijd de pro blemen zich niet overal langs de weg der geleidelijkheid op te lossen. Nau welijks zijn de „strijdkreten" in Huissen een weinig verstomd of een nieuw geval zij het op geheel an der terrein eist de aandacht op. Evenals ..het geval Huissen" kan men hier spreken van een min of meer uitzonderlijk probleem. Het huis van de dokter In de Neder-Betuwe, schuin te genover Tiel, ligt het dorpje Dreu- mel, waar zes van de zeven raadsle den lid van de K.V.P. zijn. Zo op het eerste gezicht zou men dus zeggen, dat deze raadsvergadering in grote eensgezindheid zijn gemeente be stuurt. Dit nu blijkt niet helemaal het geval te zijn! Een der wethouders der gemeen te is tevens huisdokter en het huis, waarin deze wethouder-dokter zijn leven slijt gaat dermate gebukt on der de last der jaren, dat de dokter enige verbeteringen geen overbodige luxe achtte. De kwestie kwam in de raad, maar zoals vele gemeenten in Nederland, wist de raad met de beste wil van de wereld niet de nodige gelden los te maken, om de restau ratie uit te voeren. Dokter wil woning kopen Nog werd de dokter niet kwaad. Na een onderhoud met de burge meester stelde hij voor het huis te kopen en zelf de nodige herstellin gen te doen verrichten Er kwamen drie taxateurs aan te pas waar- order een terzake kundige gemeen te-ambtenaar die bepaalden, hoe groot het bedrag moest zijn, dat de dekter aan de gemeente had te be talen. Natuurlijk waren de drie be dragen verschillend De gemeente ambtenaar schatte het laagst en de dekter, die blijkbaar moeilijkheden voorzag, wanneer hij het voorstel tot overname baseerde op dat be drag, nam het gemiddelde van de drie bedragen, verhoogde dat bedrag van een derde en stelde 'het college van B. en W. voor, op deze voor waarde het huis aan hem te verko pen. Raadsleden en rekeningen De burgemeester vond het voor stel redelijk, de collega-wethouders gingen er mee accoord en zo had de dokter dus reeds practisch het huis, toen er een onverwachte tegenstand uit de raad kwam. Men verwierp doodleuk het voorstel van B. en W. en toen verloor de wethouder-dok ter zijn geduld. Zoals dat meer gaat tijdens een opgeschroefd verschil van mening, kwamen er zaken aan het licht, die tot dan toe discreet aan het grage oer der publiciteit onttrokken wa ren. De dokter schreef drie nette briefjes aan drie raadsleden, waarin hij verklaarde, dat nu geen prijs meer stelde op hun bezoeken, te meer, daar het betalen van dokters rekeningen bij één der raadsleden nu niet direct tot de meest in het ooglopende deugden blijkt te beho ren. De raad protesteerde, verklaarde, eist de dokter de functies van wet houder en arts door elkaar haalde en diende een motie in, waarin zij een en ander omschreven. De dok tor diende echter van repliek en be toogde, dat hij aLs arts vrij was in het kiezen van zijn patiënten en dat hii vrij was te bepalen, wie hij wenste te behandelen en wie niet. De raad schijnt daar zo een twee drie geen antwoord op geweten te J^EURS - Qverzich» BETERE STEMMING VOOR INDONESISCHE FONDSEN. De gehele markt had gistermiddag geen ongunstige ondertoon, doch met uitzondering van de Indonesische af deling, die de beurs gistermiddag enige fleur verleende, was er maar weinig te doen. Stonden obligaties Indonesische Spoor Vrijdag reeds in de belangstelling, toen zij van 48 op klommen tot 53, gisteren waren het de aandelen, die twee punten stegen tot 14. In verband met een eventuele nationalisatie waren ook de Indone sische tramobligaties 1 tot 3 punten hoger, de Openbare Nutsbedrijven goed prijshoudend. De productiecijfers over 1951 van de H.V.A., die Vrijdag nog niet alge meen bekend waren, werden onver deeld gunstig geacht en het betrok ken papier bereikte weer de pari- koers, slotnotering zelfs 100) 2 (97)4 De overige Culture^ werden hierdoor min of meer gestimuleerd, de handel leek althans iets omvangrijker dan anders en er werden bescheiden koerswinsten gemaakt. De Industrie- en Scheepvaartsec tor had een lusteloos en weinig inte ressant verloop. Olies konden het bescheiden aanbod gemakkelijk ver werken zonder meer dan een punt te verliezen, Unilever daarentegen lag iets zwakker en gold 182)4 (185). Aku en Philips prijshoudend, evenals dc meeste Scheepvaartpapieren. PERSSPIEGEL SOCIALISTISCHE PLANNING. In de Volkskrant, een beschou wing wijdend aan het Plan van de Arbeid, dat voor lange termijn „so cialistisch perspectief" wil openen, zegt prof. Romme, dat het plan in zijn gehele opbouw wordt beheerst door de gedachte, dat het gaat om „de vorming van vrije mensen". Dc schr. betreurt het, dat „aan dc weel- de-spreiding van maatregelen ter be vordering van de menselijke zelfont plooiing niet is voorafgegaan een on derzoek naar de mens zelf, naar zijn aard en wezen en naar zijn doel". Het onderzoek daarnaar „is gedeel telijk door de samenstellers van dit rapport vergeten", maar slechts voor een deel verricht. In zoverre „zijn er goede dingen in dit rapport", aldus Romme, maar er zijn ook kwade: „Er is een pijnlijk gemis aan begrip voor de groepsverantwoordelijkheid van de mens, voor zijn trek van niet al leen te behoren tot de staatsgemeen- schap, maar ook tot zelfstandige la gere gemeenschappen met een we zenlijk eigen taak. De gehele op bouw van het plan draait om de twee polen van individu en staatsgemecn- schap en van alles wat daartussen ligt, wordt het eigen leven onlkend. De PBO blijft niet anders dan „func tionele decentralisatie" met het eer ste en het laatste woord aan het par lement". Het funeste gevolg is „over matige centrale overheidsbemoeiing" Verder wijst prof. Romme er op, dat zoals „het rapport zich stelt tegen over de particuliere eigendom, dit volstrekt onaanvaarbaar is" En het voorstel ten aanzien van het erf- „is ten enenmale verwerpe- hebben en heeft voorlopig even ge zwegen. Maar als de voortekenen1 recht niet bedriegen, is het laatste woord lijk", terwijl het ook te weinig oog in Dreumel over dit huis van de I toont voor het belang van particu huisdokter-wethouder nog niet ge- iiere bezitsvorming", sproken. Voor de buitengewone Kamer van dc Amsterdamse rechtbank eiste de officier mr. L. H. Feitsma, gister morgen tegen de 20-jarige slagers- bediende A. v. d. B. wegens diefstal 10 maanden gevangenisstraf, waar van 5 maanden voorwaardelijk en onmiddellijke gevangenneming. Maar toen bleek dat verdachte reeds maanden in hechtenis was. De jongeman was er van beschul digd door klanten betaalde gelden met te hebben afgedragen aan zijn patroon. Na zijn ontslag was hij in oud papier gaan handelen, waartoe hij de vuilnisbakken leeghaalde, het geen bij de Amsterdamse Politiever ordening is verboden aldus de „Tel.". De officiële onderzoeker der vuilnisbakken, wie dit oogluikend was toegestaan, waarschuwde do po litie tegen deze clandestiene onder zoeker met het gevolg, dat de laat ste een reeks processen-verbaal kreeg. De kantonrechter veroordeel de de jongeman tot 24 maal twee da gen principale hechtenis en ook had v. d. B. 24 maal dc vervangende hechtenis uit te zitten voor de hom opgelegde boeten, die hij niet had betaald. Terwijl de zaak van de diefstallen tegen hem in onderzoek was, bevond hij zich in do gevangenis Op 4 Oc- tc.ber werd hij in arrest gesteld en dat duurt tot 14 Februari „Wegens het uithalen van vuilnis bakken?" vroeg de president ver baasd. „Mag dat dan niet?" De verdediger wees déarnri op de A. P. V., die zulks verbiedt. Uit spraak in de diefstalzaak op 18 Jan

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5