Commissaris 40 jaar in R. J. Meyer politiedienst Adr. v. Ooy uit Leiden deelnemer Zwammerdam ontving nieuwe burgemeester DINSDAG 8 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 SINDS 1628 IN LEIDEN Men zou hem zijn 60 jaren niet aanzien) „Er is in 40 jaar wel veel veran derd bij de Politie. Toen ik in 1912 als inspecteur-titulair bij de Rotter damse Politie in dienst trad, was het nog zó, dat iemand met een paar flinke harde handen agent kon wor den. Er waren g.een examens, geen diploma's, niets. De ontwikkeling en beschaving van het politiepersoneel zijn in die jaren wel sterk gestegen". Aldus de heer R. J. Meyer, commis- rasi van Politie te Leiden, die Dins dag 15 Jan. a.s. zijn veertigjarig po-, litie-jubileum viert. Er heeft zich een comité van voor bereiding gevormd, bestaande uit de heren mr. W. J. Geertsema, voorzit ter, dr. ir. P. C. Lindenbergh, pen ningmeester, J. J. C. Alberdingk Thijm, mr. dr. W. Hugenholtz en J. H. de Jong. Op aandringen van dit comité heeft de heer Meyer er in toe gestemd, dat hem een receptie wordt aangeboden, welke volgende week Dinsdag van half vier tot half zes wordt gehouden in Het Gulden Vlies. Iedere Leidenaar is er welkom! Aan de receptie gaat een lunch vooraf, aangeboden door de hoofden van tak ken van dienst. Na de receptie zal de jubilaris aan een intiem diner "aan zitten, waarna hij als erevoorzitter de uitvoering in de Stadsgehoorzaal zal bezoeken, die geheel toevallig op dezelfde dag door het Leids Politie Muziekgezelschap wordt gegeven. In de ochtenduren zal de commis- j saris van half elf tot half een reci piëren in de foyer van de Stadsge hoorzaal, voor autoriteiten van justi tie en politie. Deze receptie zal een besloten karakter dragen, slechts toegankelijk voor genodigden. Via Rotterdam en Utrecht. Er is veel veranderd. De commis saris vertelt ons over zijn eerste ja ren in Rotterdam, hoe hy voor het (Foto: „De Leidse Courant"). eerst in nachtdienst kwam en een hevige schietpartij meemaakte in de voormalige Zandstraat (Zeemans- buurt). In de loop der jaren is het beschavingspeil van de bevolking wel omhooggegaan. Er is minder drank misbruik en over het algemeen zijn de mensen ordelijker. In dit verband roemde de heer Meyer de activiteiten der sportverenigingen, die duizenden mensen aangename ontspanning brengen. Rudolf Johannes Meyer werd op 11 Aug. 1890 in Kampen geboren. Op 21-jarige leeftijd kwam hij bij de Rotterdamse Politie, werd in 1914 in specteur 3e klas, diende vanaf 1915 bij de Rivierpolitie, werd in 1917 in specteur 2e klas en kreeg iri 1920 eer vol ontslag, wegens benoeming bij de Politie in Utrecht als inspecteur le klas. Zes jaar later werd de heer Meyer hoofdinspecteur en in 1928 kwam hij naar loeiden, als opvolger van commissaris P. Stapel, wiens functie reeds een jaar was waargeno men door de heer Balfoord. Corps niet uitgebreid. In Leiden kwam de nieuwe com missaris in een opgemaakt bed! Kort voor zijn komst was het nieuwe Po litiebureau gereed gekomen, een groot verschil met wat hij het „honden hok van Utrecht" noemde. Het Poli tiecorps is niet uitgebreid. In 1928 mocht Leiden een maximum aan po litiepersoneel van 143 hebben, thans een maximum van 142 (er zijn 6 va catures), terwijl de bevolking groei de van 69.000 tot 91.000. Uitbreiding van het aantal zou wel gewenst zijn, Vooral in verband met de bestrijding van de baldadigheid. De accomodatie is uiteraard wel sterk uitgebreid. In 1929 kreeg de Leidse politie de eer ste auto, een afgedankte van de LichtfabriekenThans zijp er drie auto's en vier motoren! Er is een fo tografisch atelier gekomen, enz. Altijd prettig gewerkt. Veel schokkende belevenissen heeft de heer Meyer in Leiden niet gekend, al zal hij nooit de stadhuisbrand van 1929 vergeten. Het was half een in de nacht, toen hij uit z'n bed gebeld werd. Het vroor 18 graden en per fiets ging de commissaris naar de plaats van de ramp, waar hij twee dagen en twee nachten bijna onaf gebroken is gebleven. „Ik heb altijd heel prettig gewerkt in Leiden", vertelt de heer Meyer ons „En ik hoop nog wel enige ja ren hier te mogen blijven; physiek voel ik me er nog goed toe in staat". Dat kunnen we met hem eens zijn; men zou de commissaris z'n zestig jaren nog niet geven cn als hij ver telt in de afgelopen 40 jaren slechts één keer 14 dagen ziek geweest te zijn, willen we dat dadelijk gelo ven! Moeilijke oorlogsjaren. Even gaan de herinneringen terug naar de oorlogsjaren. Op 30 April 1942 viel voor de laatste keer de deur van het Politiebureau achter hem dicht. Enige maanden later, op 13 Juli, werd de heer Meyer opge pakt. Hij verbleef m verschillende ge vangenissen: Harer, St. Michels Gestel, Vugt, en zou ou 13 September 1944 per trein naar Duitsland ver voerd worden, doch beschietingen en de spoorwegstaking verhinderden dit. Ten einde raad werd hij toen met een aantal medegevangenen maar naar huis gestuurdTijdens de hongerwinter huisde de commissaris dan hier dan daar. o.a. in een boot op de Kagerplassen, en kwam op 5 Mei 1945 weer als commissaris op het bureau terug. Nu gaat hij feestvieren, vermoede lijk het laatste jubileum, dat de heer Meyer in politiedienst -zal beleven. Een goede gelegenheid voor de Leid se bevolking om haar erkentelijkheid te betuigen voor het werk, dat de heer Meyer sedert 1928 in Leiden heeft verricht. Moge dit zich uiten in een hartelijk medeleven met dit veertigjarig jubileum! XXIIe Rallye Monte Carlo Aan het einde van deze maand, van 22 tot 30 Januari, zal de 22ste Rallye Monte Carlo worden gehou den. Dan zullen vanuit zeven lan den, n.l. uit Engeland Duitsland, Noorwegen. Zweden, Italië, Portugal en Frankrijk weer 36/ deelnemers aan deze traditionele monsterrit over een voor velen omstreeks 6500 km. lang traject deelnemen- en eikaar de eer der overwinning betwisten. Onder dc deelnemers bevindt zich dit jaar ook een Leidenaar, nl. de heer Adr. van Ooy Jr., die na twee maal zijn krachten op de Tulpen Rallye te hebben beproefd, thans ook de Monte Carlorit wil proberen. De heer Van Ooy zal op deze rit vergezeld worden door zijn vrouw, mevr. D. van OoyDijksman en dooi de heer Jilles de Jonge welke laat ste vorig jaar ook de Tulpen Rallye meereed. De heer van Ooy, die met een Fiat 1400, een van de nieuwste mo dellen deelneemt, heeft München als startplaats. Op Zaterdag 19 Januari, des middags te 4 uur, zal de tocht naar München worden aanvaard via ArnhemMünchen. Van oeze laatste stad naar Mün- ster wordt de Monte Carlo-route in omgekeerde volgorde reeds gereden. Na de start in München immers leidt het eigenlijke traject via Münster naar Hamburg. Vandaar komt men via Hengelo Nederland binnen om via Amsterdam en Den Haag de route verder te volbrengen. Op Donderdag morgen 24 Januari te 6.30 uur hoopt de heer v. Ooy het Haagse Schouw te passeren. Zijn startnummer is 256, Liefhebbers kunnen dus gaan zien, of hij Leiden passeert. Niet minder dan vyf routes vinden hun weg door Amsterdam, n.l. vijf van de zeven. Alleen degenen, die in Portugal en Italië starten, komen niet door Nederland. De equipe-Van Ooy is natuurlijk vol goede moed en men hoopt op 'n beetje goed weer. Dat neemt niet weg, dat men op alles voorbereid is: sneeuwkettingen, schop en hou weel voor de obstakels van sneeuw en ijs vergezellen de ploeg natuur lijk en missohien worden zij trouwe makkers in de nood. Dit is natuur- Wat lezers schrijven VOETBALWERSTRIJD V.U.C.—EXCELSIOR. Noordwijk, 8 Jan. Met verwondering, maar ook -met zekere ergernis heb ik in uw blad van Maandag 7 Jan. kennis genomen van het bericht inzake ongeregeld heden bij de wedstrijd .V.U.C —Excel sior van 1.1. Zondag. 'Als scheidsrechter van genoemde wedstrijd komt het mij nuttig en no dig voor te verklaren, dat er tijdens de wedstrijd, welke wel hard toch zeer fair was, zich geen enkel inci dent heeft voorgedaan. Ook is niet juist, dat ik in bescherming moest worden genomen Genoemde wedstrijd is onder mijn leiding geheel normaal verlopen en na de wedstrijd ben ik rustig naar de kleedtent gewandeld om my te verkleden en even rustig heb ik ge heel alleen het terrein verlaten om mij huiswaarts te begeven. Mijnheer de redacteur, het kwam mij wenselijk voor uw lezers een juist beeld te geven over het verloop van genoemde wedstrijd en er op te wijzen, dat men met dergelijke mis leidende berichtgeving ons mooie voetbalsport niet dient. L. TH. v. d MEIJ, Scheidsrechter K.N.V.B. (Bijschrift redactie: Het bericht was afkomstig van het A.N.P., dat het ontleende aan het politie-rapport. In dit rapport zal een ander persoon voor de scheidsrechter zijn aange zien!) DE GEWONDE S.V.L.V.-KEEPER Voorschoten, 7 Januari N.a.v. het voetbalverslag St. Boys- SVLV, waarin vermeld stond, dat de doelman K. Does een „Kleine" ver wonding aan het voorhoofd had op gelopen, willen enige supporters daar gaarne een antwoord op geven. In dit geval, was er in tegenstelling tot het krantenbericht geen toeloop van dames doch slechts van twee E.H.B.O.-sters, die de eerste hulp verleenden. Het is plicht, dat er op ieder sportterrein, een volledig uitge- rustte verbandtrommel aanwezig Is. Dit echter, liet in Stoiwpwijk, vol gens enige ooggetuigen, veel te wen sen over. Als die z.g. bezorgde dames ren hulp hadden verleend, wie had t dan gedaan? Toen er E.H.B.O. ge- gd werd. kwam niemand anders melden. Enige supporters Dinsdag 8 Januari. Er was eens een Leidse koopman, die per fiets z'n klanten bezocht en daartoe gistermiddag een aantal de kens, ter waarde van honderd vijf tig gulden meevoerde. Vermoeid van het zakendoen, stapte hij af bij een koffietent, die blijkbaar ook aan spraak kon maken op de benaming „biertent", want ook de drank, die. weer zo best moet zijn, werd er rij kelijk geschonken. Na van de ver moeienis bekomen te zijn, stapte hij weer op de fiets en alles zou goed gegaan zijn, ware het niet, dat hij bij het passeren van een café plotse ling een droge smaak in zijn mond ctt hoobyclubs (toneel, muziek, fo to) zullen acte de présence geven. De ouders worden voor deze avond uitgenodigd. Voor zover er plaatsen overblijven, zijn ook andere belang stellenden van harte welkom. Enfin, daar hoort u nog wel meer over. De Leidse K.A.B. is weer bijzon der actief! Nu mogen we weer aan kondigen, dat a.s. Zondag, Maandag en Dinsdag filmavonden georgani seerd worden door de gezamenlijke contact-commissies in het St .Anto- nius Clubhuis aan de Mai-e. Vertoond wordt een volled:g programma, met als hoofdfilm „De duivel in 't kloos ter", gratis toegankelijk voor de le- den, die a.s. Zaterdag tussen 4 en 6 kreeg. Hij nam er eentje Enfin, dat uur kaarten afhalen op Hooglandse ging zo door tot aan het derde café. Daar bereikte hij de toestavl die men „boven z'n theewater" pleegt te noemen, en toen de koopman be merkte, dat zijn fiets (met dekens) verdwenen was, beschuldigde hij de café-eigenaar van diefstal. Er kwa men enige bedreigingen aan te pas, zoals ruiten in slaan meubilair ge schikt maken voor kachelhout, enz., totdat twee gewaarschuwde agenten arriveerden, die de man meenamen naar het Politiebureau. Het was in middels avond geworden en toen hij hedenmorgen ontnuchterd was, deed de koopman aangifte van vermissing van zijn fiets met toebehoren. De po litie weet nog niet wat er mee ge beurd is, vermoedelijk gestolen. De wedstrijden om de Groeneveld- beker werden gisteravond voortgezet j tussen Groenoord en Korevaer. De laatste klaverjaste beter en won met i 17.250 tegen 15.049 En a.s. Vrijdagavond gaat de Leid- j se Ver. van Postzegelverzamelaars vergaderen in de bovenzaal van de Kleine Burcht. Aanvang 8 uur pre- cies. Met grote oelangstelling zien we uit naar de avond van Donderdag 17 Jan. a.s., waarop de gehele manne lijke jeugd van de St. Petrusparochie een propaganda-avond gaat houden j in de grote zaal van Den Burcht. Toegang gratis. Niet alleen de welpen en verkenners, maar ook leden van Kerkgracht 32. Kinderen beneden 16 jaar blijven netjes thuis! STADSKOK. Burgerlijke Staisd Geboren: Jan P- z. van J. C. Hui- zinga cn W. V. van Bui'ken; Rita 1. v. J. M. Metselaar en M. C. Kremer; Maria A. d. v. A. Colley en M. N. Nooy: Jacob z. v. C. van Rijn en L. van Duijn; Adrianus J. z. v. P. J. Caspei's en J. J. van Duin; Hendri- kus J. z. v. H. J. Moerkerk M. de Moor. Johannes Wilhelmus z. van J. van der Meij en A» Brama; Andries Ponstein; Jacobus z. v. J. v. Egmond C. z. v. D. K. A. Guldemond en J. G. en S. M. van Schoonderwoerd den Bezenver; Hendrik z. van H. van der Steen en E. C. Smoorenberg; Nico- laas P. z. van D. F. Devilec en A. H. Bakker; Tom L. z. van J. F. Geenjaar en A. Nieuwenhuis; Lourens z. van P. van der Kraats en M. E. v. Nieuw koop; Augustinus J. z. van E- P. J. v. Rijthoven en F. G. J. Hoes; Cornells z. van A- Braamzeel en C. Stouten; Jacobus z. van P- Verhoogt en J. Wassink: Jacoba d. van K. Brandt en B. Allebas; Cornelia d. van P. v. d. Bent cn E. A. van Beelen; Roelof L. z. van R. L. de Mooij en M. Colijn; Martha d. v. N. Verhoek en J. M- Gortenmulder! Ingrid d. v. J. P. Trouw en A. W. Jonker. Overleden: C. J .van der Kan wed. van: Somerwil 80 jaar; P. Bei.jer m. 56 jaar; J. M. Eggere wedn. 83 jaar. Gehuwd: L. P. W. Groenveld en H. de Boer; H. M. J. Nussélein en T. Schenner Voest; M. S. van Polanen mond; B. R ooijakkers en F. A- Frank A. F. van Weeren en A. C. v. Onse en G. de Mey; P. Smit en H. van Eg- len. lijk slechts een onderdeel van de vele voorbereidingen, welke zulk een tocht vergen, maar als het lukt hem tot een goed einde te brengen, lig gen er alweer nieuwe plannen in het verschiet. De heer Van Ooy is dan nl. van plan ook deel tc nemen aan dc Tulpen Rallye in Apil en als ook deze slaagt.. dan wil hij Luik Ron.eLuik, de grootste der autorit ten, eveneens proberen. Vermelden we tenslotte nog, dat er 368 startnummers zijn uitgegeven, maar er starten slechts 367 deelne- mers. Nummer 13 nl. is er tussen uit. 't Zou ook wel erg sneu zijn, als men als nummer 13 een ongeluk kreeg. DE HEER H. L. A. v. d. IIORST ZAL GEHULDIGD WORDEN. Na afloop van de 79ste Jaarverga dering van de Kon. Ned. Ver. „Avi- cultura", die gehouden wordt Zaterdag 19 Januari a.s., middags om half drie in Pulchri Studio te 's Gravenhage, zal de heer H. L. A, v. d. Horst, ere-lid van de Raad Beheer en Toezicht op het gebied van de Pluimvee- en Konijnenteelt in Nederland en oud-oprichter en oud-secretaris van de Leidse Pluim vee Vereniging „L.P.V." gehuldigd worden en wordt hem de „Plaquette van Verdienste" uitgereikt, die door „Avioultura" wordt toegekend aan hem of haar, die gedurende de laat ste jaren hoge verdiensten voor de sport op zijn naam heeft staan. Gedurende 18 jaren heeft de heer H. L. A. v. d. Horst het secretariaat van de „L.P.V." waargenomen en vooral voor de tentoonstellingen, die in de Stadsgehoorzaal te Leiden wer den gehouden, was hij de stuwende kracht. Bovendien was hij oprichter van de Ver. van Ned. Pluimvee- en Konynenkeurmeesters, 32 jaar secre taris-penningmeester van de Ned. Dwerghoenderfokkexsver. en 23 jaar secretaris-penningmeester van de Raad van Beheer en Toezioht op het gebied van de Pluimvee- en Konij nenteelt in Nederland. Zijn grote verdiensten voor deze sport werden reeds vroeger erkend door toeken ning van de Hoogendijk-Wilton- beker met gouden medaille terwijl de Belgische Regering zijn verdien sten erkende door de toekenning van het Landbouw-Ereteken Offcier le klasse. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TOENEMENDE WIND. Tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig toene mende Zuid-Westelijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelijk eni ge regen, maar later verspreide opklaringen. Weinig verandering intemperatuur. 9 Jan. zon op 8.46 en ander 16.48; maar. op 13.50 en onder 7.14 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN HEISTELLING OMGEVALLEN. Voor de bweede maal in enkele maanden tijds is hedenmiddag de grote heistelling, welke door een aannemersfirma wordt gebruikt voor de bouw van de Provinciale brug over de Oude Rijn bij Gouwsluis, omgevallen, waardoor een aantal ar beiders ter nauwernood aan een groot gevaar is ontsnapt. Handschoenen, wanten, sleutels, rijwieltas met inhoud, portemon- naie, zadeldek, ceintuur, muntbiljet, ixmband, sjaal, horloge, gouden ring, vulpen, paar sokken, tas, pas ser, paar regenpijpen, bagageriem, gymschoen, kinderschoentje, hoofd doek, lapje stof, zweep, rywielpomp, dop van radiateur, handtasje, nylon kous, muilkorf van hond, dop ben zinetank, alpinomuts, schemerlamp en twee borstels, actetas, dekzeil, briefkaarten, broche, ballpointpen, stuurwiel van auto, rozenkrans bankbiljet, duimstok, vulpotlood, badhanddoek met damesondergoed, motorbril, schoudertas, damesschoen, muts, herenpantoffel, ï-olletjc papier, bril in étui, vestmouw, zakdoekje, pakje met inhoud, schort, poederdoos i:i étui, halsketting, wieldop van auto, jongensjasje, portefeuille, af drukken fototoestel, schooltas, bont kraag, koekblik inh. touw, para- pluie, ijzer steun van auto, nummer plaat auto, rijwieltasje, Burgerlijk wetboek. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie,Zonneveldstraat No. 10, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. ZOETERWOUDE De heer J. R. van Dekken, kan-1 tonnier bij de Provinciale Water- j staat te Zoeterwoude, is per 1 Jan. I bevorderd tot kantonnier le klas. I Met de instaiiatie groeide hoop op zelfstandigheid -± 0 MAGDA KLOMPé SPREEKT VOOR KATH. WERKGEVERS Vrijdag 18 Jan. a.s. zal mej. dr. Magda Klompé, lid van de Tweede Kamer (K.V.P.) in „De Doelen", Ra penburg 2, spreken voor de leden van dc Aig. Ned. Werkgeversver eniging, afd Leiden, over „De poli tieke zijde van de West-Europese samenwerking". Voor deze zeer be langrijke avond heeft het bestuur een aantal gasten uitgenodigd. Er is nog een beperkt aantal plaatsen vry. Voor introducé's kunnen deze bij de secretaris, mr. J.' G. Bexg- meyer, Stationsweg 27, worden aan gevraagd. Voor het eerst sinds tientallen ja ren beleefde Zwammerdam, de meest besproken gemeente wellicht van de laatste maanden, de installatie van een burgemeester Nadat burgem. P. Hoogenboom om gezondheidsrede nen was heengegaan, brachten de annexatie-plannen van G.S. heel wat onrust in het oude dorpje. En toen kwam plotseling de benoeming af van een nieuwe burgemeester, die tot verbazing van heel de Rijnstreek geen liquidatie-burgemeester zou zijn. Het was de heer C. G. van Dob- ben-de Bruyn, die de heer Hoogen boom opvolgde en Maandagmiddag in alle eenvoud in de bijna geheel gevolde Nutszaal werd geïnstalleerd. De nieuwe burgemeester van Zwam merdam, de heer C. G. van Dobben de Bruyn in gesprek met pastoor W. P. J. Janus van Bodegraven. Naast de burgemeester zijn echtgenote mevr. C. van Dobben-de Bruyn- Noordhoek. Foto Lux, Alphé'n a. d. Rijn. In het raadhuis werd burg. Van Dobben-de Bruyn verwelkomd door de heer D. J. v. Brummen, le amb tenaar en loco-secretaris, waarna het gezelschap zich naar de Nutszaal begaf. Nadat weth. T. Blok aan mevr. Van Dobben-de BruynNoordhoek een bouquet bloemen had aangebo den en men plaats had genomen achter de groene tafel, waar omheen zich ook de raadsleden hadden ge schaard, sprak de loco-burgemeester. Hierna hing de loco-burgemeester de heer Van Dobben-de Bruyn de ambtsketen om. Toespraak van nieuwe burgemeester. Burg. Van Dobben-de Bruyn zeide, dat de grenswijzigingsplannen in het midden van Zuid-Holland, waarbij Zwammerdam zo nauw betrokiken is, hem bekend waren, doch meende, dat er tenslotte nog zeer veel zal moeten gebeuren, wil de opheffing van de gemeente een feit worden. Onder de gegeven omstandigheden achtte de burgemeester het niet juist om nu een w erkprogramma te ont vouwen, doch gaf de verzekering, dat hij zijn arbeidskracht beschikbaar zal stellen om zijn taak naar beho- tc vervullen en met inzet van zijn gehele persoon zal trachten de zelf standigheid te bewaren, of, indien dit onmogelijk is, een voor Zwam merdam aanvaardbare oplossing te verkrijgen. Verschillend van inzicht, karakter en geaardheid zullen wij tesamen één moeten zijn in dit streven. Spr. deed een beroep op de medewerking van de raad, de wethouders, het personeel ter gemeente-secretarie, de rijks-politie en op allen die op eniger lei wij-ze aan de gemeente verbonden zyn. Vervolgens voerde het oudste raadslid in jaren, de heer M. Staal, namens de raad het woord. In de ver hitte sfeer over de annexatieplannen is wellicht enige verkoeling gekomen, door uw benoeming, aldus spr. Vervolgens richtte spr. zich tot mervr. Van Dotoben-de Bruyn met een hartelijk welkomstwoord Laatste Berichten BURGEMEESTER VAN IIOOGEZAND-SAPPEMEER BENOEMD. Bij K.B. is met ingang van 16 Ja nuari benoemd tot burgemeester van Hoogezand-Sappemeer de heer H. Roelfsema, wethouder der gemeente Groningen. Hij behoort tot de Par ty van de Arbeid. DE NEDERLANDS-INDONESI8CHE BESPREKINGEN. Naar het A.N.P. van wel-ingelichte zijde vei-neemt, zal heden door de Nederlandse regering een nota wor den gezonden aan dc Indonesische re gering naar aanleiding van het op 4 Januari j.l. van Indonesië ontvangen antwoord op de door Nederland ge dane stappen in verband met het in beslag nemen van voor Nieuw Guinea bestemde zendingen wapens op de „Blitar" en de „Talisse". In haar antwoord heeft de Indone sische regering uiteengezet, op welke gronden de in beslag nemingen ge schiedden, een officiële motivering, waarop dc Nederlandse regering se dert 15 December 1951 wachtte. Wij vernemen voorts, dat spoedige publicatie van de notawisseling tus sen Nederland en Indonesië te ver wachten is. Naar het zich laat aanzien, heeft deze nota-wisseling voldoende ver helderend gewerkt om een aanvang der besprekingen met de missie-Su- pomo binnenkort waarschijnlijk te maken. DE DOMINICANER-KERK TE HUISSEN. De officier van justitie te Arnhem mr. J. E. Th. C. baron Speyart van Woerden deelde ons desgevraagd me de, dat naar aanleiding van ae ge- beuitenissen in Huisscn bij hem geer aangifte is binnengekomen, noch wegens wederrechtelijk binnendrin gen noch wegens vernieling. Daar er van de zijde van justitie in deze geen instructies zijn ontvangen, en er zijns inziens nog geen sprake was van ern. stige ordeverstoring, is er voor hem momenteel geen reden tot het tref fen van enige byzonderc maatregel. De verwijderde deur. die in de loop van Zondag is teruggevonden, is er nog dezelfde avond met eigen krach ten ingezet, dichtgespijkerd en met balken ondersteund, zodat het niet goed meer mogelijk zal zijn haar van buiten te openen. Minister Drees zal Vrijdagavond tien uur met het lijntoestcl van de KL.M. van Schiphol naar New York vertrekken. Dr. Drecs wordt tijdens do reis alleen vei'gezcld door zijn secret ar esse, mejuffrouw dra B. T. de Jong. DE RELLETJES TE JERUZALEM. Officieel wordt meegedeeld, dat 140 politiemannen en naar schatting 200 burgers zijn gewond bij de relletjes van gisteravond te Jeruzalem. Vier honderd personen zijn aangehouden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 Jan. Vette Varkens. Aanvoer 304 stuks. Prijzen: zware f 2.J02.19, lichte 2.zeugen 1.85 1 90 per kg. levend gewicht. Han del stroef. ROTTERDAM, 8 Jan Vee. Aan voer 4837 totaal, waarvan: 1200 vette koeien, 996 gebruiksvee, 35 vette kalveren 210 graskalveren, 952 nuch tere kalveren; 212 varkens, 525 big gen, 185 paarden, 10 veulens, 443 schapen en 69 bokken of geiten. Prij zen: vette koeien 2.602.80, 2.40 2.50, 2.102.35, en vette kalveren 2.65—2.85, 2.45—2.65 en 2.25— 2.35 per kg. levend gewicht; graskal veren 340250200, nuchtere kal veren 605754, biggen 5552 45 per stuk; slachtpaarden 2.00, 1.90 en 1.85 per kg; levend ge wicht; schapen 140120100, lam meren 11510090, kalf- en melk koeien 1000900—770; varekoeien 700—640—570; vaarzen f 685—650— 506, pinken 500450 -350 per stuk Vette koeien aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen als gisteren, vette kalveren aanvoer matig, han del vlug. met iets stijgende prijzen; graskalveren aanvoer ruimer, handel stroef, prijzen onveranderd; nuchtere kalveren aanvoer aanmerkelijk gro ter, handel redelijk, prijzen iets ho ger; biggen aanvoer flink, handel kalm, prijzen als vorige week; slacht paarden aanvoer iets groter, handel tamelijk, prijzen iets hoger; schapen en lammeren aanvoer iets kleiner, handel stug, prijzen onveranderd', kalf- en melkkoeien aanvoer even ruimer, handel kalm prijshoudend; varekoeien aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen iets hoger; vaarzen en pinken aanvoer groter, handel lui, prijzen constant. BODEGRAVEN, 8 Jan Kaas Aam oer 114 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.32—2.38. 2de soort 2,26— 2.31 extra tot f 2.49 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3