groene talel Interessante cijfers over Churchill's besprekingen Suez-kanaal verstopt woningnood Rationalisering in bedrijfs-voering kan aanleiding zijn tot tijdelijke werkloosheid Schilderwerk in wintermaanden wordt gesubsidieerd DINSDAG 8 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Vergelijking tussen toestanden op 31 Mei '47 en 1 Januari '51 Op 31 Mei 1947, zo staat in het kwartaalbericht van het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid Holland, is, zoals bekend, behalve de volks- en beroepstelling ook een uitvoerige woning- en gezinstelling gehouden die duidelijk aan het licht heeft gebracht, welk een enorme achterstand op het gebied van de wo ningvoorzicning ontstaan was. Het leek ons van belang eens na te gaan hoe sedertdien de ontwikkeling geweest is in onze provincie door per gemeente en per streek vast te stel len, welke verschillen zijn opgetre den in de bezettingsgraad van de woningvoorraad. Dit begrip wordt ter aanduiding van de woningnood door ons hier in gevoerd, teneinde te ontkomen aan zeer uitvoerige berekeningen, die in een gedetailleerde sociaal-economi sche studie van een plaats of streek zeer wel op him plaats zijn, doch enigszins buiten het kader van dit kwartaalbericht vallen. Onder de bezettingsgraad (B.G.) verstaan wij de verhouding tussen het aantal beschikbare woningen (W.) en het aantal woningbehoeven- de gezinnen (G.), dat in een ge meente aanwezig is. Dus B.G. G/W X 100. Tot de woningfoeihoe- vende gezinnen worden alle gezin nen behalve de alleen-wonende in- wonenden gerekend. Uiteraard zullen ook niet alle ge zinnen behoefte hebben aan een eigen woning, doch voor ons doel doet dit niet veel terzake. Het is er ons slechts om te doen een vergelij king te maken tussen de situatie in 1947 en 1951 om vervolgens vast te stellen of er al dan geen verbetering is opgetreden. Het zal duidelijk zijn, dat, al naar mate B.G. minder dan 100, gelijk aan of weinig boven 100 ligt, althans in kwantitatief opzicht, van een bevre digende situatie gesproken kan wor den. De kwaliteit van de woning voorraad kan echter aan een derge lijke conclusie ernstig afbreuk doen, dooh op dit aspect willen wij thans niet ingaan. Britse koning naar Z-Afrika Koning George van Groot-Brittan- nië zal in Maart of April van dit jaar in gezelschap van koningin Elizabeth en prinses Margaret een paar weken vacantie nemen in Zuid-Afrika. Het zal geen officieel bezoek zijn en er zullen geen feesten op touw worden gezet. Het bezoek zal een onderbreking vormen van de tocht, die de koning met het slagschip Vanguard tot her stel van zijn gezondheid zal maken. Economische problemen, nauw sa menhangend met de bevordering van de defensie-inspanning der vrije we reld, vormden gisteren het begin van de formele besprekingen tussen de Britse premier Churchill en presi dent Truman. Uit een verklaring van het Witte Huis blijkt, dat enige van deze kwes ties zijn overgedragen aan een klei nere commissie onder leiding van Charles Wilson, leider van de Ameri kaanse defensiemobilisatie, en lord Cherwell, lid van Churchills kernka binet. Waarnemers voorspellen een Brits- Amerikaans compromis over een van de neteligste kwesties tussen beide landen: het Noordatlantische com mando. Er zou een overeenkomst uitgewerkt worden, waarbij de At lantische bevelhebber en Engeland samen een commandant zouden kun nen benoemen voor de zeetoegangen tot Engeland. Toen Churchill in de qevangenis zat In het Alg.Dagblad vertelt de 83- jarige heer H. Semmelink, die tijdens de Boerenoorlog oorlogscorrespon dent van de N. Rott. Crt. was, het volgende verhaal over zijn ontmoe ting met Churchill, die toen ook oor logscorrespondent was. Toen Churchill dan op 14 Novem ber 1899 door de Boeren gevangen genomen en in een tot gevangenis gebombardeerde school te Pretoria was ondergebracht, ging ik hem en kele dagen later bezoeken. Het ge vraagde onderhoud werd me onmid dellijk door de portier van de school, die daarover besliste, toegestaan. Maar Winstond zei niet veel. Ik vroeg hem wat zijn plannen waren; alleen een grijns was het antwoord. Enige dagen later begreep ik waarom. Die school lag namelijk tegen een berg. Er was een schuin oplopende kelder onder en in de kamer, waar Churchill zat, was een luikje in de vloer. Daarin heeft Winston een hele dag verborgen gezeten en 's nachts is hij er tussenuit gegaan, over een muur heen. De school lag vlakbij het station van Pretoria en op het em placement heeft Churchill zich tot aan de nek toe in een wagon met losse kolen ingegraven. Zo is hij de volgden dag over de grens, bij de Ko- niati-rivier, naar Portugees gebied «rereden en vandaar terug naar En- land gegaan". De bezettingsgraad van de woning voorraad in Zuid-Holland per streek op 31 Mei '47 en 1 Jan. '51 is als volgt: Bezettingsgaad 31 Mei 1 Jan. 1947 1951 Bollenstreek 111.9 110.2 Rijnstreek-Leiden e. o. 117.4 114.8 Rijnstreek - overige gemeenten 110.1 110.! Noordel. Veenstreek ..109,2 106.9 'sGravenhage e.o121.3 115.6 Midden Zuid-Holland112.2 109.7 Gouda e.o111.6 107.1 Boskoop 111.0 113.2 Oostelijke Veenstreek.. 110.8 111.4 Westland 114.2 110.9 Delft 117.4 116.0 Nieuwe Waterweg 114.0 114.7 Krimpenerwaard 109.5 110.5 Alblasserwaard 110.6 108.7 Vijfheerenlanden 110.7 108.3 Voorne en Putten 109.8 106.2 IJsselmonde (excl. Rotterdam) 112.9 111.4 Hoekse Waard 108.1 106.9 Eiland van Dordrecht 113.1 113.7 Goeree-Overflakkee 108.0 104.0 Totaal in Zuid-Holland 115.4 113.5 Opvallend is het verschil in de be zettingsgraad in de Haagse agglome ratie in 1947 en 1951. Ofschoon ook in 1951 deze nog boven het provin ciale gemiddelde ligt, is zij sedert 1947 toch aanzienlijk gedaald. Ofschoon over het algemeen de streekcijfers een daling vertonen, zien wij behalve in de zojuist genoemde gevallen een stijging van de bezet tingsgraad in de Rijnstreek, de Oos telijke Veenstreek en de Krimpener waard. In deze drie gebieden valt in het merendeel der gemeenten Door staking van 5 uur Een plotselinge staking van 3500 arbeiders van de Suezkanaalmaat- schappij in Port Said, Suez en Is- mailia heeft gisteren gedurende vijf uur al het scheepvaartverkeer door het Kanaal stilgelegd. Hoewel de staking samenviel met de aankomst in Port Said van de eer ste van 33 Russische vissersschepen, die van Odessa via 't Suezkanaal op weg zijn naar Wladiwostock, gelooft men volgens Reuter toch niet, dat er politieke motieven in het spel waren. Een woordvoerder van de Kanaal maatschappij zag de oorzaak in de dood van twee arbeiders, die bij rel letjes tussen Britten en Egyptena- ren nabij Suez omgekomen zijn. In Londen is bekend gemaakt, dat generaal Erskine in April door ge neraal Festing opgevolgd zal worden als Brits commandant in de Suez- zöne. Generaal Erskine wordt chef van het Noordelijke commando in Groot-Brittannië. Tsjecho-Slowakije versterkt zijn grens Beierse grensfunctionarissen heb ben Maandag te Hof verklaard, dat Tsjecho-Slowakije zijn fortificaties langs de grens met West-Duitsland zeer versterkt. De Tsjechosluwaken zouden nieuwe loopgraven aanleggen en prikkeldaadversperringen op richten. Bovendien zouden draden worden gespannen, die onder stroom zouden komen te staan. Bij aanra king hiervan zouden automatisch vuurpijlen worden afgeschoten, aldus genoemde functionarissen. De West-Duitse politie deelde mee, dat Tsjechoslo waakse technici op de spoorbaan tussen Asch (Tsjecho- Slowakije) en Selb-Ploessberg (Beie ren) installaties hebben geplaatst, die iedere trein, die over de grens zou proberen te rijden, zou doen ont sporen. Zoals bekend reed langs deze spoorweg op 11 September van het vorige jaar een Tsjechoslo waakse trein met 111 passagiers naar Beie ren. 31 Passagiers vroegen toen po litiek asyl. Canadees stadje in brand Gisteravond is de helft van het 3.600 inwoners tellende Canadese stadje Sept lies aan de St. Larence afgebrand. Vanmorgen vroeg laai/j het vuur, dat men onder controle dacht te hebben, weer op. In een op slagplaats ontploften zuurstofflessen en de vlammen laaiden dertig meter hoog op. De brand dreigt zich nu uit te breiden naar verscheidene grote olietanks in de nabijheid. Met behulp van buldozers werpt men banken sneeuw op om de brand in te perken. Er is geen bluswater. De St. Lauren ce Baai ligt dichtgevroren. Er heerst een temperatuur van 25 graden on der nul. De burgemeester van Sept Hes heeft de noodtoestand aangekondigd. Ouden van dagen en kinderen zijn in de afgelopen nacht geevacueerd. Een ooggetuige verklaarde, dat gis teren in enkele minuten tijd een wa renhuis. een grote garage en een deel van het stadhuis in brand stonden. De hitte was zo intens, dat men niet rechtop in de hoofdstraat kon lopen. De mensen kropen op hun buik langs de grond om hun huizen te bereiken en te redden wat er te reden viel. intensivering van het woninggebruik vast te stellen. Het is uit het vorenstaande al ge bleken, dat wij in het algemeen in de grote gemeenten een hoge bezet tingsgraad vinden. Toch is er ook een aantal kleinere gemeenten die in dit verband opvallen door een hoog cijfer. De grote steden van Z.-Holland. Bezettingsgraad 31 Mei 1 Jan. 1947 1951 Leiden117.5 115.3 'sGravenhage 121.5 115.7 Gouda 112.1 109.4 Delft 117.4 116.0 Rotterdam 114.5 115.6 Schiedam 112.6 112.3 Dordrecht 113.2 114.0 Duinstreek in cijfers. Bezettingsgraad 31 Mei 1 Jan. 1947 1951 Hillegom 111.3 110.0 Lisse 112.0 109.4 Noordwijk 112.7 113.4 Noordwijkerhout 112.9 112.7 Sassenheim 111.2 104.7 Voorhout 109.9 107.0 Katwijk 120.9 118.6 Oegstgeest 121.4 112.8 Rijnsburg 114.7 112.6 Valkenburg 115.8 104.1 Voorschoten 114.9 113.0 Warmond 111.3 110.1 Leidschendam 112.0 112.9 Wassenaar 123.5 115.3 Nootdorp 108.2 108.7 Toestand in de Rijnstreek. Bezettingsgraad 31 Mei 1 Jan. 1947 1951 Alphen a/d Rijn 109.9 108.7 Barwoutswaarder 105.0 100.0 Bodegraven 110.0 111.2 Hazerswoude 109.9 107.4 Koudekerk a/d Rijn 109.0 109.0 Rietveld 107.4 116.9 Woerden 112.6 117.5 Zwammerdam 106.6 108.0 Ter Aar 111.4 112.9 Alkemade 110.1 101.6 Leimuiden 107.6 107.6 Nieuwkoop 1O6.0 108.9 Nieuwveen 109.0 109.0 Rijnsaterwoude 111.9 108.4 Wou'brugge 109.4 106.3 Zevenhoven 109.5 109.3 Leiderdorp 113.1 110.7 Benthuizen 112.0 110.0 Zoetewoudè 109.5 109.8 Zoetermeer 111.7 107.6 Boskoop 111.0 113.2 SPOORWEGMUSEUM GAAT NAAR UTRECHT. Het ligt in de bedoeling het oude station Maliebaan te Utrecht in te richten als spoorwegmuseum. Het spoorwegmuseum was aanvankelijk in Utrecht gevestigd en heeft huis vesting gehad jn het gebouw van Van Gend en Loos en later hoofdge bouw I. In de oorlogsjaren is het naar het Rijksmuseum te Amsterdam overgebracht. Later werd de inven taris opgeborgen. Waarschijnlijk zal nog dit jaar het museum worden geopend. Op de rijksweg bij Overschie is een met melkbussen geladen aan hangwagen van een vrachtauto uit Hoorn losgeschoten en tegen een truck met oplegger uit Rotterdam cpgetornd. De cabine van de truck werd in elkaar gedrukt. De chauf feur moest door de brandweer met breekijzers worden verlost en is zwaar gewond in het ziekenhuis op genomen. De aanhangwagen is vol komen vernield en 2500 liter melk gingen verloren. POSTZEGEL 100 JAAR. Honderd jaar geleden op 1 Januari 1852, verscheen de eerste Nederland se postzegel. Ons land was niet het eerste dat deze postale maatregel in voerde. Engeland, Frankrijk, België en enige andere staten hadden het voorbeeld gegeven. Lang en ernstig hebben de Staten-Generaal er over gesproken. De voorstanders moesten veel vooroordeel overwinnen. HOND SPRINGT VOOR EEN FIETS Een heer fietste te Almelo met zijn vierjarig dochtertje voorop de fiets, toen een achttienjarige jongen zijn hond, die een zijstraat in wilde, terugfloot. De hond sprong plotse ling voor het rijwiel, waardoor de fietser kwam te vallen en het kind ender de fiets raakte. Het meisje is in de loop van de avond overleden. Een dame uit den Haag, moet je weten, Was reusachtig traag in ha~ Inz. Hr. S., te Leiden ontv. 1 fl.TIP (Advertentie.) Minister Albregts over opvoering van de productie Vandaag wordt in de Stads- scnouwburg te Utrecht de nationale productiviteitsdag gehouden onder de auspiciën van de COP (Contact groep Opvoering Productiviteit! Na een woord van welkom door de \oorzitter, ir O. W. H. van Leeu wen, hield de minister voor de pro ductivity tsbevor'dering, prof. dr. A. H. M. Albregts, een openingsrede. De minister wijdde een beschou wing aan de economische positie van ons land. Hij merkte op, dat er reeds in parlement en pers veel aandacht geschonken is aan de recente verbe tering van onze betalingsbalans. Ge lukkig is daaraan steeds de opmer king toegevoegd, dat, ofschoon een gunstige wending is ingetreden, wij er in ons land nog niet zijn en er derhalve geen reden is onze activi teit te verminderen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de stijging der pro ductie. Op basis van 1938 100, is het indexcijfer van de industriële productie in ons land gestegen van 113 in 1948 tot 144 over de eerste drie kwartalen vhn 1951. Dit cijfer is verheugend, maar ook hier merk te de minister onmiddeHijk op, dat wij ons doel nog niet hebben be- eikt. Het blijkt, dat in vele gevallen de productiviteit door middel van een betere organisatie kan worden op gevoerd, terwijl onmiddellijk een tendentie tot kostprijsverlaging op- tieedt. Vereenvoudiging bedrijfs- boekhouding Vanzelfsprekend is ook de over heid op het punt van de verhoging van de productiviteit diligent. Ik wijs op de instelling van een com missie, die tot taak heeft een onder- zeek in te steUen naar de mogelijk heid van coördinatie van de loonbe lasting en de vereveningsheffing enerzijds en de heffingen van de so ciale verzekeringspremies ander zijds. Naar ik meen te weten, is het rapport van deze commissie in con cept gereed en ik koester de ver wachting, dat dit inderdaad zal voe ren tot de noodzakelijk geachte ver eenvoudiging van de administratie", aldus spr. Bovendien vestigde spr. de aan dacht op het feit, dat de regering met name de ministerie? van Weder opbouw en Volkshuisvesting en van Oorlog en Marine ter bevorde ring van de wenselijke concurrentie «.n daarmee van de efficiëntie, zoveel mogelijk langs de weg van aanbe steding werken doet uitvoeren. Het openbaar maken van de aanbeste dingen staat daarbij op de voor grond, al is dit niet steeds mogelijk. Tevens wordt er naar gestreefd rlechts aanbestedingen te houden in dien de uitvoering van het werk re delijkerwijs vaststaat. Een vraag, die zich onmiddellijk opdringt en die ik tenslotte nog zou willen behandelen, is, of in de naaste trekomst een grote werkloosheid zal optreden. Hoewel ten opzichte van het vorige jaar een stijging van het aantal werklozen valt waar te ne men, mag dit werkloosheidscijfer nog geenszins verontrustend worden ge noemd. Het is mijn diepe overtuiging, dat werkloosheid een van de ernstig ste rampen is, welke ons Nederland se volk zouden kunnen treffen. De crisis van de dertiger jaren ligt nog zo vers in ons geheugen, dat iV mij ontslagen mag aehten van de plicht u aUe ellende van een derge lijke massale werkloosheid te schet sen. Wij weten maar al te goed wel ke grote ontreddering op alle gebied hiervan het gevolg is geweest. Toch mag ik u niet verhelen, dat productiviteitsverhoging als gevolg van een organisatie-onderzoek in be paalde bedrijfstakken aanleiding kan zijn tot tijdelijke werkloosheid en dat, ook al zal nu per 1 Juli a.s. de wachtgeld- en werbloosheidsverzeke- ringswet in werking treden en dus ten aanzien van de geldelijke gevol gen van de werkloosheid een bevre digend geheel van maatregelen ge troffen zijn, deze tijdelijke werk loosheid op zichzelf een gevaar blijft vormen. Niettemin wil ik er hier di rect aan toevoegen, dat deze werk loosheid door het Nederlandse volk moet worden geaccepteerd teneinde een grotere werkloosheid, en dan van blijvende aard, te voorkomen. Nederland is nu eenmaal econo misch een uitermate kwetsbaar land en al mag onze uitvoer, in gelds waarde uitgedrukt, het viervoud be dragen van de uitvoer van 1947, het Nederlandse volk zal er op bedacht moeten zijn en blijven, dat wij op de wereldmarkt onze plaats zullen moeten behouden. Wij zullen dit al leen kunnen door producten te bren gen van zeer goede kwaHteit tegen zo laag mogelijke prijs. Zou Neder land daarin niet slagen, dan bete kent dit het verloren gaan van een gedeelte van onze export met als gevolg een drastische verlaging van op ze import, hetgeen in dit geval neerkomt op minder grondstoffen, het sluiten van bedrijven en massale werkloosheid. Deze kringloop kan alleen worden doorbroken door pro ductiviteitsverhoging. De inspanning be'hoort er met name op gericht te zijn om uit de thans reeds bij het vcortbrengingsproces ingeschakelde productiefactoren een grotere hoe veelheid product te winnen. Het eist geen betoog, dat juist indien de eco nomische integratie van Europa zou \oortschrijden, dit vraagstuk voor Nederland van nog grotere beteke nis wordt dan het nu reeds is. Spr. hoopte, dat het Nederlandse vclk in toenemende mate er van zal worden doordrongen, dat de verho ging van de productiviteit een zaak van primair belang is, welke het ge hele Nederlandse volk van klein tot groot en van hoog tot laag aangaat. ..Productivity for freedom" het de vies van Foster, beklemtoont die noodzaak, willen de Westerse lan den de handhaving en opvoering van het levenspeil als doelstelling kunnen realiseren naast de vervul ling van de eisen die een verster king der weerbaarheid vraagt. 35 procent van arbeidslonen en sociale lasten Ter bestrijding van de winter werkloosheid in het schildersbedrijf heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in beginsel be sloten aan opdrachtgevers van schil derwerk, dat in de wintermaanden wordt uitgevoerd, subsidie te verle nen, zo wordt ons van de zijde van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting medegedeeld. Nog deze winter zal met een proef worden begonnen. Opdrachtgevers kunnen tot 1 Maart 1952 subsidie aan vragen voor schilderwerk. Deze gesubsidieerde werken moe ten uiterlijk op 31 Maart 1952 gereed zijn. Het subsidie is voor deze proef vastgesteld op 35 pet. van arbeids lonen en sociale lasten, hetgeen voor normaal schilderwerk neerkomt op 20 pet. der totale kosten. De omvang van werk, dat voor sub sidie in aanmerking komt, is voorlo pig vastgesteld op 600.Het staat hierbij opdrachtgevers vrij enige kleine werken te combineren tot het Omstreeks het middaguur hebben de zes sleepboten het Noorse stoom schip „Frameggen" een vijf meter in noordelijke richting getrokken. Het voorschip, dat tegen de Hondsbossche zeewering aanlag, is hierdoor meer haaks op de zeewering komen te lig gen. Het schip ligt hoger op het wa ter dan gisteren. Vannacht tegen een uur, als het wederom vloed is, zullen de pogingen worden voortgezet. Op een paar honder meter afstand van het eilandje Meloria in de Golf van Livorno hebben Italiaanse dui kers op de bodem van de zee een oud galjoen gevonden. Zij zijn er in ge slaagd een kanon uit het schip naar boven te brengen. Uit een onderzoek van het kanon hoopt men te kunnen afleiden, uit welke tijd het galjoen stamt en tot welk land het behoorde. Aangenomen wordt, dat het een van de' vaartuigen is, die deelnamen aan de grote zeeslag van 14 Maart 1652 tussen Nederlandse en Britse schepen of dat het een van de ka- perscheoen is, die tot de achttiende eeuw het gebied aldaar onveilig maakten. WINTER-KUIKENS Alle nieuwe geluiden van de nieu we lente zijn in de eerste dagejr van 1952 al verslagen. Geer eerste lam metje nog en geen eerste ooievaar, maar een lentekloek, een kip, die in de eerste dagen van 1952 bij een landbouwer te Herpt onder Heusden bet erf kwam opgestapt met 12 springlevende kuikentjes Het is nog wel een beetje kil en guur maar deze kip heeft een prachtige primeur. Vool de minimum van 600. Een deel van de te werk te stellen arbeiders zal door bemiddeling van de gewestelijke arbeidsbureaux be trokken moeten worden. De regeling geldt niet voor schil derwerk in de nieuwbouw en even min voor rijkswerken. Mocht de proef slagen, dan is het aannemelijk, dat de minister in het volgende seizoen de regeling van kracht zal verklaren voor de maan den November, December, Januari en Februari. De uitvoering van de regeling is in handen gelegd van de rijksdienst voor de uitvoering van werken (D.U.W.) en is gebaseerd op de medewerking van de bedrijfsraad en vakgroep schildersbedrijf. Uit dez eorganisatie was reeds voortgekomen de commis sie Mebesal, welke tot taak heeft de sanering van het schildersbedrijf te bevorderen. Deze commissie zal thans onder verantwoordelijkheid van be drijfsraad en vakgroep de D.U.W. bij staan in de uitvoering van de rege ling. De schilderspatroons zijn door Me besal over de regeling ingelicht, zo dat opdrachtgevers die in aan me king willen komen voor een subsidie in door hen op te dragen schilder werk, alle inlichtingen van deze pa troons kunnen verkrijgen. (Het adres van de commissie Me besal is: Mauritskade 33b, 's-Graven- hage, telefoon 111712). HAAGSE POLITIERECHTER. Een kwade dronk. Een schipper had in Juni jl. een kwade dronk over zich. Toen hij het statiqn te Leiden verliet was hij boos op ie mand geworden en om zijn woede te koelen sloeg hij een ruit van de Spoorwegen stuk. Verd. toonde zich eigenlijk een beetje verontwaardigd dat hij nu daarvoor terecht moest staan bij de Haagse politierechter „want hij had immers vijf gulden schadevergoeding betaald. „U dacht zeker: het geld dat stom is maakt recht wat krom is", merkte de offi cier van justitie op en eiste 40. boete subs 20 dagen. De rechter maakte er 30.— subs 30 dagen van. De verd. betoogde nog, dat hij dit niet betalen kon, waarop de politie rechter hem toevoegde dat hij wel geld scheen te hebben om drank voor te kopen. Duur gekkigheidje. „Het was maar een gekkigheidje" verklaarde de stoker tegen de Haagse politie rechter, waarvoor hij terecht moest staan wegens belediging van een agent. De man, die woonachtig is te Katwijk a. d. Rijn, was al eerder met de justitie in aanraking geweest „Het is een man die veel drinkt en dan buitengewoon lastig is' zei de officier. Hij eiste wegens eenvoudi ge belediging f 40.boete subs 20 dagen. De politierechter veroordeelde de stoker tot 20.— boete sub? 20 da gen. Veertig borrels. Voor de Haag se politierechter was een metselaar uit Noordwijk gedagvaard, omdat hij in kennelijke staat van dronkenschap op een fiets had gezeten. De man was niet ter zitting verschenen, maar uit de stukken bleek, dat hijzelf tegen de politie verklaard had die dag 40 borrels te hebben gedronken „Meest al dingen de mensen af", zei de of ficier, „maar dit zal toch wel groot spraak zijn". De officier van justitie eiste 14 dagen gevangenisstraf. De politierechter wilde het nog eenmaal met een boete proberen en veroor deelde de meteselaar bij verstek tot 50.boete subs 20 dagen hechte nis. Portemonnaie gestolen. Toen een dame uit Hillegom meende, dat niemand keek, pakte zij vlug ergens uit een keuken een portemonnaie met 80.weg. De portemonnaie gooide zij later weg in de tuin van de R.K. Kerk. De diefstal was echter gezien en thans was zij als verd. ge dagvaard voor de Haagse politierech ter. De verd. was niet verschenen en bij verstek eiste de officier van justi tie 50. subs. 30 dagen en twee maanden voorwaardelijk. De politie rechter bepaalde de boete op 40. sul 3 20 dagen en voegde er de twee maanden voorwaardelijk bij Hedenmorgen werd door de recht bank te s-Gravenhage uitspraak ge daan in de civiele procedure, die door een negental voormalige leden van het Zuid-Nederlandse Toneel aanhangig was gemaakt egen de leider van het Zuid-Nederlands To neel, de heer Pierre Balledux. Zoals men zich zal herinneren werd in Augustus 1950 het faillisse ment van het Zuid-Nederlands To neel aangevraagd. Interne verwikkelingen bij het Zuid-Nederlands Toneel, waarbij een faillissementsaanvrage in de lucht hing en een aantal spelers in Sep tember 1949 ontslagen werd, leidde er toe dat deze spelers, die zich be nadeeld gevoelden, een civiele pro cedure aanhangig maakten bij het kantongerecht in Den Haag, waarbij verzocht werd het gegeven ontslag ongedaan te maken. De kantonrech ter wees deze vordering echter af. Voor de rechtbank bepleitte mr. Oostindie andermaal dat het bewijs van het rechtmatig ontslag, zoals dat door de kantonrechter was aan vaard, zijns inziens niet geleverd was en de vordering aan spelers moest worden toegewezen. Mr. de Groot, raadsman van de heer Balledux, kwam tot de conclu sie dat de vordering aan ieder der spelers dient te worden ontzegd. De rechtbank deed hedenmorgen uit spraak in deze zaak en bekrachtigde het vonnis dat door de katonrech- ter in Den Haag in deze zaak gewe zen is en veroordeelde appellant tot betaling van de kosten van dit ge ding, zijnde 494 gulden en 8 cent. Aetherklan'-en WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gram. 9.50 Voor de huisvrouw..VPRO: 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.30 Piano-duo. 10.45. Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Voordracht. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgel en zang. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmu ziek. 13.50 Regeringsuitzending: mevr. M. A. Lith-van Schreven: ..Plet ver haal van Sumardja": jeugduitzending. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Gram. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de jeugd. 16.30 Zender sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20'Actualiteiten. 18.35 Amu sementsmuziek. 19.00 „Mag de Kerk aan politiek doen?", discussie. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar 20.15 Promenade orkest, klein koor en solisten. 21.00 Sportfo- rum. 21.40 Strijk-kwartet. 22.15 „Tus sen mens en nevelvlek", causerie. 22.30 Joods halfuur. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV-: 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.10 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 .De Amourette van Calharina D'Or- léans", hoorspel. 12.00 Pianotrio. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Vocaal Dubbelkwartet en or gel. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Gevarieeerde mu ziek. 13.50 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Kamerorkest en solist. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianoduo. 18.30 Surinaamse volksmu ziek. 19.00 „Spectrum van het Chris telijk Organisatie- en Verenigings leven". 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram. 19.50 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Commentaar familie-competitie. 20.20 Omroepor kest. 22.30 Internationaal Evangelisch werking: Luxe of noodzaak?", cause rie. 21.35 Kamerkoor. 22.00 Banjo-or kest. 22.30 nllernationaal Evangelisch commentaar. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. 23.3524.00 Gram.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2