S)e ftjicl6e(Soii/fca/iit De kwestie der collectieve veiligheid Franse regering ten val gebracht Willen de roden geen wapenstilstand De„Flying Enterprise'vordert Suiker in de soep Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 8 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12479 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 1 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 CULEMBORG BOUWT HUIZEN IJET is bepaald géén gloednieuw *^en oorspronkelijk denkbeeld, in dien we beweren, dat er met alle kracht naar gestreefd moet worden, het tekort aan woningen zo spoedig mogelijk op te heffen! Het komt ons ook buiten kijf voor, dat wanneer uit het kwaad de woningnood iets goeds geboren kan worden, dit boor- lingske zo spoedig mogelijk ten doop moet worden gehouden. Daarom heb ben we destijds de eerste burgerzin-1 lening, te Holten in 't Overijsselse, sterk aangeprezen, omdat verstevi ging van de burgerzin prijzenswaar dig is. Daarom werd dezerzijds uit voerig melding gemaakt van de vrije- tijds-woningbouw, welke in de stede van Culemborg op stapel werd gezet. In Culemborg, zoals deze belang wekkende en bloeiende stad aan de Lek officieel heet in Kuilenburg, zoals zij in het spraakgebruik wordt genoemd, zijn 20 mannen in Septem ber begonnen een even groot aantal woningen te bouwen, in hun vrije tijd, welke woningen, als ze voltooid zijn, zullen worden verloot en het persoonlijk eigendom van de bouw heren worden. Voor deze woningen werd een extra-toewijzing ontvan gen boven het voor Culemborg vast gestelde contingent. Door toepassing van de Rijks-Premieregeling wordt ongeveer 1/3 van de kosten gedekt, 1/3 verdienen de bouwers zelf en wat er dan nog te betalen overschiet, wordt gedekt door een hypotheek, waarvoor de gemeente garante is. Men zou zo zeggen, dat deze Cu- lemborgse opzet er een is, waarin verscheidene vliegen met een slag werden gevangen: de woningbouw wordt bespoedigd, men woont in een eigen huis en men besteedt op ver bazend nuttig wijze zijn vrije tijd die kostelijke vrije tyd, welke te genwoordig ook al tot eer probleem wordt gemaakt. Maar als men deze opzet aanbevelenswaard en voor rui mere toepassing zter geschikt vindt, heeft men buiten de opperman der opperlieden, het N.V.V., gerekend, dat er zeer vele bezwaren tegén heeft geopperd. De burgemeester van Cu lemborg, de heer Van Koningsbrug- gen, heeft het daarom nodig geoor deeld in enige bedachtzame, maar met de gloed van innerlijke overtui ging in „De Tijd" geschreven artike len, zich tegen de gemaakte aanmer kingen te verweren. Het voornaamste ingediende be zwaar was, dat te Culemborg een poging wordt gedaan „om de 48-uri- ge arbeidsweek te doorbreken n.b. in een tijd, dat er in Nederland meer dan 10.000 werkloze bouwarbeiders, waaronder vele vaklieden, rondlo pen". De burgemeester ontkent ten stelligste, dat er enig oorzakelijk verband zou kunnen bestaan tussen de werkloosheid en vrije-tijds-beste- ding en we' om deze afdoende re den: „De oorzaak van de huidige werkloosheid in de bouwvakken is van zuiver monetaire aardin het zelfbouw-plan Culemborg wordt een oplossin gepresenteerd, waarbij juist aan d moeilijkheden het hoofd wordt geboden door 1/3 van de benodigde investering te bespa ren." Ook heeft men als bezwaar tegen het Culemborgse ondernemen durven aanvoeren: „dat indien deze wonin gen dan niet dit jaar gebouwd zouden zijn, dat toch een volgend jaar zou zijn geschied. Het bouwen van hui zen schept werkgelegenheid en deze werkgelegenheid wordt nu vermin derd door in de vrije tijd te laten bouwen". De burgemeester die, gelijk we reed^ opmerkten zeer be dachtzaam schreef acht de uit de aanhaling te maken gevolgirekking „absoluut onaanvaardbaar". We zijn geneigd daar nog een schepje bo- ven-op te doen. Onze niet bepaald gloednieuwe en oorspronkelijke be wering in de aanhef dezes blijkt nog niet overbodig te zijn! Er is een achterstand van 250.000 woningen, de behuizings-toestanden zijn allerbedroevendst, de lijst van wachtenden (men zie de mededeling van de Haagse burgemeester in zijn Nieuwjaarsr le) wordt groter en groter en in deze nood-toestand komt het N.V.V. en de aangesloten vakbond met een ijskoude redene ring, welke ieder mede-levend mens kippevel bezorgt. „Bij het plan Cu lemborg" verdedigt de burge meester „zit niet voor om werk gelegenheid te ontnemen, doch slechts om de achterstand van de woningbouw in versneld tempo in te halen". Desondanks klaagt de bur gemeester aan, dat de genoemde or ganisaties „niet ophouden tegen het plan stelling te nemen" Ook het besteden op deze wijze van de vrije tijd is aangevochten. „De opponenten beweren een ander begrip van vrije tijd te hebben, dan de zelfbouwers te Culemborg" schrijft de heer Van Koningsbrug- gen, en vervolgt: „Zij mogen hier mede gelukkig zijn, doch een ieder besteedt zijn vrije tijd op die wijze, welke hem het nuttigst voorkomt. Wanneer dan iemand dit meent te moeten doen, door voor zijn reeds gevestigd gezin een noodzakelijke woonruimte te bouwen, handelt hij daardoor in de meest natuurlijke zin volgens zijn dooi de Schepper gewilde roeping". Deze woorden van de Culemborgse burgervader zullen alle arbeiders uit het hart zijn ge grepen, zeker de arbeiders die be wust mens zijn en nog een eigen per soonlijkheid bezitten, welke met het gezin het beste wordt geacht. In het Culemborgse geval wordt in feite niemand benadeeld. Maar zelfs al zou zijdelings dit enigermate wel het geval zijn! Mag een arbeider er ook geen volks tuintje meer op na houden, omdat hij misschien de tuinders benadeelt? Mag hij geen radio-toestel meer ver vaardigen omdat daardoor de fa brieken te-kort worden gedaan? Of mag hij geen lid van een coöperatie zijn, omdat de middenstand er door gedupeerd wordt! Mag hij dit met? Mag hij dat niet? Wij hebben de er varing, dat iedere arbeider in dat opzicht gezond-eigenreid is en doet, wat hij voor zich verkieslijk acht. Het wordt wel een heerlijke toe komst, als een arbeider alleen nog maar lid mag zijn van een perso- neels-vereniging onder de aartsvader lijke zegen van het bedrijf, waarin hij overdag werkt. Zich ook met de vrije tijd van de arbeider te gaan be moeien, door deze vrijheid, soms on der zachte, morele dwang te be- snoe'en, is een massificerend stre ven, waartegen ieder recht-geaard arbeider in verzet moet komen. In zijn jongste Kerstrede heeft PausPius XII de merkwaardige uitlating ge daan, dat ook de z.g. „vrije wereld" in velerlei opzicht een verkeerd be grip van vrijheid heeft. „Zij be driegt zich of kent zichzelf niet: want in de ware vrijheid is haar kracht niet gelegen". De grieven, te gen het Culemborgse plan te berde gebracht, wijzen in de verkeerde richting, naar die onzalige zaligheid, welke alle mensen een ijskast in huis belooft, maar hun het hoogste DE „GROTEN" ZIJN HET NOG NIET EENS Maandag is in de politieke commissie der Verenigde Naties het debat over collectieve veiligheid voortgezet. De elf landen, die het Westelijke plan voor collectieve veiligheid hebben ingediend, dat o.m. voorziet in de op richting van een „schaduwleger" der V. N. tegen mogelijke agressie, heb ben het amendement van een aantal Arabische en Aziatische landen over genomen, dat alle staten in laatste instantie vrijheid van handelen wil §e- ven inzake de te nemen maatregelen. Een amendement van enige Zuid- Amerikaanse staten, waarin met nadruk wordt verklaard, dat de te nemen maatregelen op geen enkele wijze inbreuk mogen maken op de binnenland se veiligheid der verschillende landen, werd eveneens overgenomen. delijk overleg kiest, wat voor de Soed. de vrijheid, reeds voor de be- vorming en ontplooiing van zich en loofde ijskast er is, wil ontnemen. Pleven had 8 maal de vertrouwenskwestie gesteld Van de achtvoudige gelegenheid, welke het Franse parlement gisteren h&d om de regering ten val te brengen Pleven had nl. acht maal de kwestie van vertrouwen gesteld heeft het gebruik gemaakt. De Franse Nationale Vergadering heeft de regering-PIeven met een meerderheid van 98 stem men 341 tegen 243 naar huis gezonden. Hiermede is Frankrijk aa.i zijn zestiende na-oorlogse regeringscrisis toe. Gisteravond om half acht diende Pleven het ontslag van zijn kabinet in bij Vincent Auriol, president van de republiek. BEZUINIGING STRUIKELBLOK. Het Franse parlement discussieerde over de belastingverhoging, welke de regering had voorgesteld en de be zuinigingen op openbare diensten en sociale voorzieningen. Op dat laatste punt is Pleven ten val gebracht, want gisteren was reeds vóór de stemming bekend dat de socialisten tot dp te- gestemmers zouden behoren. De rege ring had aangekondigd, dat zij alle acht stemmingen, die nodig zouden zijn om de plannen te doen aanne men als kwesties van vertrouwen zou beschouwen, hetgeen dus bete kende, dat een nederlaag op elk van de onderdelen tot het aftreden van de regering zou leiden. Reeds bij de eerste stemming is dat gebeurd. Donderdag hadden de so- clialisten zich van stemming onthou den over een vertrouwenskwestie, maar gisteren ging het om bezuini gingen bij de genationaliseerde spoor wegen, die, naar de socialisten vrees den, tot ontslag van personeel zouden leiden, zodat zij tegen stemden. Men verwacht, dat de val van het kabinet-Pleven tot 'n lange crisis zal leiden. Als nieuwe formateurs wor den gedoodverfd: de radicaal Henri Queuille, die reeds meermalen pre mier is geweest. George Bidault, aftredend minister van defensie, en de jonge radicaal Edgar Faure, die de Franse procureur bij et proces van Neurenberg is geweest. Ei is uiteraard veel sprake van, dat de Gaullisten, die na de laatste verkiezingen als de sterkste partij voor de dag zijn gekomen aan een nieuwe regering zullen d^lnemen, doch de aanhangers van generaal De Gaulle zijn er niet toe bereid aan een gewone coalitie deel te nemen. Ver antwoordelijkheid willen zij slechts aanvaarden op basis van een „natio naal programma" voor defensie, bui tenlandse zaken, financiën en sociale hervormingen. Zowel Gaullisten als sommige conservatieven allen te genstanders van het plan tot vor ming van een Europees leger zul len er op aandringen, dat Robert Scb'-.man niet opnieuw minister van buitenlandse zaken wordt, uit vrees, dat een nieuw kabinet met de auteur van het plan tot een gezamenlij ke Europese kolen- en staalindustrie op cïe post ook het andere Europese plan er bij het parlement door zal krijgen. Wisjinski was van oordeel dat de resolutie de internationale spanning slechts kon verergeren en dat de in dieners streefden naar de wereldhe gemonie. Rusland was niet gekant tegen collectieve veiligheidsmaatre gelen, maar wel tegen de Westelij ke plannen, „omdat zij de organisa tie der V.N. in een oorlogsinstrument zouden veranderen", aldus spreker. Hierna besprak de Russische mi nister de resolutie van de Sow jet- Unie, waarin wordt gevraagd de com missie voor het bestuderen van col lectieve maatregelen op te heffen en een periodieke bijeenkomst" van de Veiligheidsraad bijeen te roepen, ten einde te komen tot het beëindigen van de oorlog in Korea en het ver minderen van de internationale span ning. Hij zag niet in, waarin het be spreken van deze kwestie door de Veiligheidsraad de onderhandelin gen te Panmoendjop zou belemme ren. Ministers van buitenlandse za ken of speciale vertegenwoordigers der respectieve landen pogen de on derhandelaars in Korea van dienst te zijn. Het werk van de Veiligheids raad in deze kwestie moest niet ge zien worden als alternatief van de wapenstilstandsbesprekingen, aldus Wysjinsky. Britse afgevaardigde Selwyn wil, dat de internationale spanning vermindert, zijn wij bereid dadelijk met hem hieraan te gaan werken." Ben Cohen, de Amerikaanse ver tegenwoordiger, verklaarde- „Wij willen geen conferenties op hoog ni veau, welke gehouden worden om als klankbord te dienen voor felle re devoeringen, die het gevaar voor oorlog wellicht vergroten in plaats van verminderen". KAMPEN IN SlBERlë VOOR KOREANEN. Van bevoegde zijde is in Tokio enig licht geworpen op het vraag stuk van de verdwenen Zuid-Kore- aanse krijgsgevangenen. Aangeno men wordt dat velen van hen in Rus sische kampen zijn terechtgekomen. Volgens mededelingen van oogge tuigen zijn transporten Koreaanse krijgsgevangenen in de Siberische steden Sjita en Irkoetsk aangeko men. Zij werden doorgezonden met onbekende bestemipingen. Tweedui zend Koreaanse gevangenen werden in Juli 1951 van Korea naar een ha ven bij Wladiwostok gebracht. In November van het vorige jaar wer den vier kampen voor Koreaanse krijgsgevangenen ingericht in het gebied van Archangel. De Verenigde Naties hebben Maan dag de Noordelijken 1.087 brieven overhandigd, bestemd voor soldaten der V.N., die zich in Noordelijke krijgsgevangenkampen bevinden. De Noordelijken overhandigden 157 brieven van V.N.-krijgsgevange- Betogingen voor Jeruzalems parlement Tegen onderhandeling met de Duitsers Met traangas moest de politie gisteravond duizenden Joden te Jeruzalem uiteenjagen, die voor het parlement te hoop gelopen waren uit protest tegen het voornemen van de regering om rechtstreekse onderhandelingen m©t West-Duitsland te beginnen over de geëiste herstelbetaling van 1500 milJioen dollar De regering van Ben Goerion is namelijk van mening, dat slechts door middel van directe onderhandelingen die onvermijdelijk de erkenning van de West-Duitse Bondsrepubliek zullen inhouden tot een voor Israël bevredigende oplossing voor de kwestie der voor het land dringend nood zakelijke herstelbetalingen gekomen kan worden Niet alleen de oppositie, ook vele aanhangers der regeringspartijen hebben hiertegen ernstige gewetens- Lloyd 5Ï:,B7KhÏÏ bezwaren. °™"at "ierin De kwèstie der vliegvelden Vice-admiraal Turner Joy, de lei der van de UNO-delegatie die met de communisten in Panmoenjon over een wapenstilstand onderhandelt, heeft in Tokio verklaard dat het da gelijks duidelijker wordt, dat de communisten geen wapenstilstand willen. Joy is gistermorgen uit Korea in Tokio aangekomen om overleg met generaal Ridgway te plegen De vice-admiraal hekelde het kop pige vasthouden van de communis- Panmoendjon is getuige geweest van één van de zeldzame gevallen van samenwerking tusen de commu nisten en de Verbondenen. De tent, waarin de subcommissie voor de krijgsgevangenen vergadert, bleek slecht berekend op de strenge Ko reaanse winter, De communisten hebben nu ge zorgd voor een nieuwe tent, de Ver bondenen zorgden voor de Inrichting, verwarming en verlichting daarvan. TT i n i I Volgens waarnemers, die altijd klaar gebeurtenissen te ver- klaren, betekent de nieuwe tent niet, dat de conferentie langer of korter zal duren, doch dat de afgevaardig den een hekel aan tocht hebben. Woensdag te Falmouth verwacht ten aan hun recht om tijdgns het be stand vliegvelden te mogen aanleg gen. Deze kwestie is een van de voor naamste oorzaken van de huidige im passe. „Als de roden oprecht zijn en vrede willen", aldus Joy, ..hebben zij geen militaire vliegvelden nodig." De commurlisten noemen de gealli eerde eis om geen vliegvelden aan te leggen „inmenging in de binnen landse aangelegenheden". HET TOCHTTE IN DE TENT. den gisteravond hun bloedende, pijnlijke handen, terwijl het Amerikaanse vrachtschip „Flying Enterprise" langzaam maar zeker achter de Engelse sleepboot „Turmoil" naar de veilige haven Falfiioulh koers zet. Zij ontvel den hun handen Zondag met het binnenhalen van een boodschappenlijn, waarlangs hun middagmaal van de escorterende Amerikaanse torpedoboot- jager „Willard Keith" overgebracht werd. De kapitein en de stuurman waren zo uitgeput, dat zij een blik hete groentesoep voor koffie aanzagen en er room en suiker aan toevoegden. Maar het had hun best gesmaakt. Zware Atlantische golven brachten de „Flying Enterprise" gisteren ver schrikkelijk aan het rollen, toen zij nog 140 mijl voor de boeg had. De .ïtrmoil", die aan een sleeptros van 7Ü0 meter lang trekt, heeft van haar snelheid een halve knoop moeten la ten vallen. Hoewel de golven af en tut* over het zwaar overhellende schip heenspoelen, houdt de „Flying En- fZ)e „{flying. &ite>cpüóe" ap. óleeptauw De Britse sleepboot „Turmoil" één van de grootste en krachtigste bergingsvaartuigen ter wereld (links) is er in geslaagd een sleepkabel aan boord van de reeds zeven dagen op de Oceaan ronddobberende „Flying En terprise" te brengen. Het Amerikaanse vrachtschip, dat hevig slagzij maakt, wordt thans met grote omzichtig heid naar de Engelse haven Falmouth, in Cornwall gesleept. Kapitein Carlsen heeft zijn schip niet willen verlaten en heeft, voordat een bemanningslid van de Turmoil, Dancy, aan boord kwam om hem te helpen de tros te bevestigen, zes dagen alleen aan boord van het op drift geraakte schip doorgebracht. terprise" zich uitstekend op sleep. De laatste boodschap van de „Wil lard Keith" luidde: „Lucht betrokken zicht 10 mijl, barometer stijgt voort durend, wind matig, golven uit het Westen drie meter hoog, snelheid uit oogpunt van veiligheid tot drie knopen verminderd. Enterprise maakt slagzij van 50 tot 65 graden, brug verdwijnt af en toe onder de golven, maar zij volgt best.'' Carlsen en Dancy hebben gisteren geprobeerd een laadboom op te zet ten om meer levensmiddelen tegelijk aan boord te kunnen nemen. De batterijen van de radio-installatie zijn bijna uitgeput, zodat Carlsen zui nig moet zijn met zenden. De .kapitein van de Turmoil sein de dat zijn voorlopige bestemming nog steeds Falmouth is maar dat hij rekening moet houden met winden, die de sleep naar de Franse kust kunnen drijven, Falmouth verwacht de Flying Enterprise" in de loop van Woensdag. Op het laatste deel van de reis naar Falmouth kwam de „Flying Enter prise" gisteren in zwaardere zeegang. De wind is wat toegenomen en de golfslag wordt hoger. Ook treden mistbanken op. De sleep schiet goed op; zonder ongelukken kunnen de schepen binnen 24 uur Falmouth be reiken. Gisteren hebben kapitein Carlsen en stuurman Dancy bij het aan boord halen van de lijn met voedsel van de torpedobootjager „William Keith" hun handen geschaafd. Zij waren zo vermoeid, dat zij warme soep voor koffie hielden en er room en suiker by deden. Onrust aan Jordaanse grens Israëlische strijdkrachten hebben Maandagochtend vroeg het dorp Beit Djalla aangevallen, waar ver scheidene bewoners gedood werden en een huis opgeblazen, aldus ver klaart men in Jordaanse kringen te Amman. De Israëliërs zouden eveneens het dorp Amwas hebben aangevallen, waar manschappen van het Arabi sche legioen met hen ir een gevecht gewikkeld raakten. Aan de leden van de Wapenstil standscommissie is verzocht zich ter plaatse te begeven De gevechten duurden volgens genoemde kringen s middags nog voort. Te Amman i - officieel medegedeeld dat zes Arabieren, onder wie twee vrouwen en twee kinderen, Zondag avond ten Noorden en Westen van Bethlehem, ongeveer drie km. over de Jordaanse grens, door Israëlische patrouilles werden gedood. Twee hui zen waren opgeblazen en een bescho ten. Op de plaats van de incidenten zouden pamfletten zijn gevonden, waarin werd medegedeeld, dat de Israëlische strijdkrachten van plan waren weerwraakmaatregelen te ne men voor Arabische infiltraties. DE BELGISCH REGERINGS CRISIS. De ontslagneming der homogeen- Katholieke Belgische regering, die algemeen Maandag werd verwacht, blijkt opnieuw uitgesteld te zijn in verband met de moeilijkheden, die eerste minister Pholien ondervindt bij het zoeken van zijn opvolger. raad zien tegenover de nagedachte nis aan de zes millioen, door de Duit sers vermoorde Joden. Zwaaiend met de nationale vlag wierpen naar schatting 10.000 volge lingen van de vroegere anti-Britse verzetsleider Mcnachem Beigin thans verzameld in een politieke partij, de „Vrijheidsbeweging" stenen naar het hechte politiecordon rond de Knesseth (parlement) en een 2000 hunner slaagden er in, de af zetting te doorbreken en naar het febouw te stormen. Daar schreeuw en zij tal van leuzen tegen de voor genomen onderhandelingen met de „erfgenamen van Hitier". Ruiten sneuvelden en verspreidden haar splinters over de parlementsleden in de Knesseth, van wie één gewond werd. Van de vechtende betogers en politiemannen liepen zeker 180 verwondingen op. De politie beklom het dak om op alles voorbereid te zijn, loste salvo's in de lucht en moest tenslotte haar toevlucht nemen tot traangas gas, dat ook door de ramen van de Knes seth naar binnen drong, waar het de afgevaardigden de tranen uit de ogen drong Doch ondanks dit ongemak droe gen ook de debatten hier een heftig karakter, vooral nadat premier Ben Goerion verklaard had, dat „ieder Duits regiem, dat niet poogt te her stellen, wat te herstellen is, zich zelf niet kan zuiveren van de nazi misdaden". Hij voegde daaraan toe, dat bondskanselier Adenauer zich vorige maand bereid verklaarde, „het probleem te bespreken op basis van de Israëlische eis van 1500 millioen dollar". ,Buus 75 jaar De heer Joh. Buziau, de onverge telijke, herdacht gisteren zijn 75ste verjaardag. De nieuwste foto van de man, die heel Nederland liet schate ren. Ko-ïïe(tj,e.. Ware jeugd is niet de leeftijd maar de bezieling.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1