Televisie-programma's voldoen „in de verste verte niet" Suiker goedkoper De gestrande „Frameggen" Ruzie metdoodslag Indonesiër leefde op valse pas De „bevallige Tronies" van onze Vrouwen en Meisjes Cezellipe telefoon ZATERDAG 5 JANUARI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Verkoop van toestellen daarom onmogelijk De afdeling Zuid-Holland-Noord van de Ned. Vereniging van Radio detailhandelaren (NVRD) heeft in een brief aan staatssecretaris Cals haar bezwaren tegen de kwaliteit der Nederlandse televisieprogram ma's kenbaar gemaakt. Uit serieuze demonstraties voor serieuze adspirant-kopers is geble ken, aldus de brief, dat de program ma's der uitzendingen van dien aard zijn, dat zij een ernstige rem voor het aanschaffen van een televisie- apparatuur blijken te zijn. In vele aanwijsbare gevallen is een verkoop, die practisch reeds tot stand was ge- Japanse ambassadeur in Den Haag Op voorstel van de Nederlandse re gering heeft de Japanse regering besloten, na de ratificatie van het vredesverdrag haar in Den Haag ge vestigde handelsmissie om te zetten in een ambassade Anderzijds zal dan Nederland in Japan eveneens door een ambassadeur worden ver tegenwoordigd. Voor de oorlog hadden de diploma tieke vertegenwoordigers van beide landen in Tokio en "Den Haag de rang van gezant In Japan is Neder land thans vertegenwoordigd door een missie onder leiding van de heer P. E. Teppema. Deze heeft reeds de rang van ambassadeur. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Tep pema na de ratificatie van het vre desverdrag ons land in Tokio als ambassadeur zal vertegenwoordigen. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der ziektewet (bijdragen tijdens ziekto voor sociale fondsen). Aan de memo rie van toelichting is het volgende ontleend: Verscheidene bedrijfspensioenfond sen hebben in hun pensioenreglement de bepaling opgenomen, dat ook tij dens ziekte van de werknemer pre mie verschuldigd is. Bij het opnemen van deze bepaling, welke op zich zelf alleszins redelijk is te achten, is van de gedachte uitgegaan, dat de admi nistratieve verwezenlijking er van op eenvoudige wijze tot stand zou kun nen komen, indien de uitvoeringsor ganen der ziektewet bereid zouden zijn om naast het ziekengeld, dat aan de verzekerde moet worden uitge keerd, de verschuldigde pensioenpre mie rechtstreeks aan de bedrijfspen sioenfondsen over te maken. Tegen deze regeling zou naar de mening van de minister van sociale zaken en volksgezondheid inderdaad geen be zwaar behoeven te bestaan, ware het niet, dat de bepalingen der ziekte wet de mogelijkheid daartoe met name voor wat betreft dat deel der pensioenpremie, dat door de werkge ver moet worden betaald niet opent. Daarin wordt door de voorge stelde wetswijziging voorzien. bracht, tenslotte afgesprongen omdat de adspirant-koper geen interesse in de gegeven programma's bleek te hebben. Het publiek is, voorzover dit is vast te stellen, van mening dat in de televisie-programma's meer actueel nieuws, meer amusement en minder politiek en reclame voor de omroep verenigingen moet worden gebracht. De handel, aldus de brief, meent nu reeds te kunnen vaststellen, dat door het huidige peil der program ma's de verkoop van televisie-appa raten practisch onmogelijk wordt ge maakt. Op de handel rust voor het groot ste gedeelte de taak het Nederlandse publiek „televisie-minded" te maken. In deze belangrijke taak wordt de handel reeds gehandicapt door het feit, dat tengevolge van de hoge kos ten aan een televisie-installatie ver bonden, slechts een gering deel van de Nederlandse bevolking voor de aankoop van zulk een installatie in aanmerking komt. Dit deel echter stelt uit de aard van zijn samenstelling vrij hoge eisen aan de programma's, eisen waaraan het thans gebodene in de verste verte niet kan voldoen. De voornoemde afdeling der Ned. Veren, van Radiodetailhandelaren dringt er bij de staatssecretaris met klem op aan, maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot aanmerke lijke opvoering van het peil der pro gramma's. Voorts geeft deze afdeling in over weging gedurende enige uren per dag actuele televisiefilms te doen vertonen in de vóór- en de namiddag. FORD ONTSLAAT 100 MAN. Naar „Trouw" verneemt heeft de directie van de Nederlandse Ford- Automobielfabrieken te Amsterdam aan een honderdtal leden van haar personeel ontslag aangezegd. Dit houdt verband met moeilijk heden, welke het bedrijf ondervindt, omdat het in de huidige omstandig heden niet mogelijk is zoals an ders gebruikelijk was om in de periodes, waarin de productie van personenauto's door seizoensomstan digheden terugloopt dit gat in het productieschema op te vullen door de productie van vrachtwagens. Intussen zijn er besprekingen met autoriteiten gaande om een uitweg te vinden, waardoor bedoelde ontsla gen geheel of gedeeltelijk voorkomen zouden kunnen worden. In afwachting van de afloop van die besprekingen is nog geen enkele der ontslagaanzeggingen geëffec tueerd. HOOG WATER IN LIMBURG. De aanhoudende regens van de laatste dagen hebben in de zijrivie ren van de Maas, vooral in de Bel gische Ardennen, zulk een vloed veroorzaakt, dat de Maas in Lim brug twee meter gestegen is. De zo merbedding is reeds lang niet meer voldoende vroor het wassende water. De uiterwaarden zijn op verschei dene plaatsen ondergelopen. Ir Geulle is de Maasstraat reeds on dergelopen. In he; Maasdorp Ur mond staan kelders vol water. De boeren in de Maasdorpen zijn reeds ernstig bezorgd. De weiden staan blank. Voor het bouwland zou nog meer hoog watei echter fataal zijn. Er staat al grondwater op rogge- en tarwevelden Tussen Nattenhoven en Obbicht neemt de Maas de ge hele ruimte tussen de twee dijken in. Het hoge water veroorzaakt boven dien grote hinder voor de scheep vaart. De Zwammerdamse burgemeesters-benoeming Vrijwilligers voor vertrek gereed Het lid van de Tweede Kamer de heer Beernink (C.-H.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld. 1. Is het de minister békend, dat in de gemeente Zwammerdam en haar aangrenzende gemeenten met enige bevreemding kennis is geno men van het feit, dat dezer dagen een nieuwe burgemeester van Zwam merdam is benoemd, zonder dat aan deze benoeming een tijdelijk karak ter is gegeven? 2. Is het de minister bekend, dat deze bevreemding verband houdt met de omstandigheid, dat reeds ge ruime tijd plannen bestaan tot wij ziging van de grenzen van enige in de Rijnstreek gelegen gemeenten, welke onder meer inhouden ophef fing der gemeente Zwammerdam. 3. Kan de minister mededelen, of uit de in vraag 1 bedoelde benoe ming mag worden afgeleid, dat de grenswijzigingsplannen in de vorm, waarin zij aan de betrokken ge meentebesturen zijn voorgelegd, geen doorgang zullen vinden en dat met name de gemeente Zwammer- KWARTJES STERK GEVRAAGD. De in de practijk nodig gebleken hoeveelheden kwartjes overtreffen de ramingen van enige jaren geleden nu al met meer dan 35 zo deelt Opnieuw staat een Nederlands1 minister prees namens zijn ambts- aanvullings- en aflossingsdetache- j genoot Lieftinck mede. ment gereed om naar Koreau te ver- i wijst de ontwikkeling trekken. Het telt totaal ongeveer 160 man, onder wie vier officieren en veertien onderofficieren. Comman dant van het detachement is luite nant der infanterie J. M. Gerver- dinck uit Harderwijk. Voorts bevinden zich bij het deta chement twintig militairen, af/?m- stig van het oorspronkelijke deta chement, die opnieuw naar Korea gaan. Dinsdag 8 Januari vertrekt men naar Southampton Daar ligt een Engels troepenschip gereed om het detachement naar Korea te bren gen. Heden wordt de eerste officiële rit gemaakt op het geëlectrificeerde traject AmersfoortZwolle. De spoorwegen hebben met de electri- sche exploitatie van dit traject, een onderdeel van de electrificatie van liet Noorden van het land, niet wil len wachten tot de zomerdienstrege ling van Mei, doch zullen hier reeds op 7 Januari de electrische tractie invoeren. De plaatsen aan de Velu- wezoom krijgen van die datum af door een practisch regelmatige uur- dienst veel betere verbindingen met het Westen en het Noorden. Ten Noorden van Zwolle, dus via Meppel naar Groningen of Leeuwarden, wordt de dienst onderhouden met diessel electrisch materieel. Doch dit duurt slecht tot 17 Mei, want met de a.s. zomerdienstregeling wordt ook hier de electrische exploitatie in ge bruik genomen. Ingaande 7 Januari zullen de in een twee uurs dienst rijdende snel treinen tussen het Noorden en het Westen bestaan uit strooirdijnmate- rieel: zuidelijk van Zwolle electrisch ten Noorden van Zwolle disel-elec- trisch. Reizend met deze treinen komt men 26 minuten vroeger in Groningen en 20 minuten vroeger in Leeuwarden dan tot dusverre het geval is. Op de terugreis vertrekt men 27 minuten later uit Groningen qn 17 minuten later uit Leeuwarden Het locale reizigersvervoer tussen Amersfoort en Zwolle beschikt thans over 9 paar stoomstapti'einen per dag in een twee uursdienst, doch krijgt ingaande 7 Januari een electrische uursdienst met treinen in beide rich tingen. Bovendien op, dat er ook meer dubbeltjes zullen moeten worden geslagen, daarom heeft de minister meer geld aangevraagd voor de bestelling van nikkel. Elf provinciale arbeidsbureaux De voorgenomen reorganisatie van het Rijksarbeidsbureau zal wellicht nog dit jaar haar beslag krijgen. Volgens dit plan wordt het aantal gewestelijke arbeidsbureaux inge krompen tot 11 en deze zullen dan provinciale arbeidsbureaux worden genoemd. (N. v. d. D.). dam als zelfstandige gemeente zal blijven voortbestaan? 4. Kan de minister, indien vraag 3 ontkennend wordt beantwoord, mededelen, waarom in de Burge meestersvacature te Zwammerdam niet is voorzien door de benoeming van een tijdelijk burgemeester? HET ZONDER BEVOEGDHEID VERZENDEN VAN DIENST- STUKKEN. Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Molenaar, (WD), betreffende het verzenden van dienst- stukken per post, zonder dat de af zenders daartoe zijn bevoegd heeft de minister van verkeer en water staat het volgende geantwoord: Inderdaad komt het voor, dat van de bevoegdheid tot het verzenden van dienststukken in de zin van het post- besluit D.S. (Stb. 1923, no. 504) mis bruik wordt gemaakt. 'In 1950 werden 24 processen-ver- baal bij het hoofdbestuur der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie ont vangen wegens een overtreding, be gaan met dienststukken, strafbaar gesteld in artikel 30, 1ste lid, sub 4, van de postwet (Stb. 1919, no. 543). In 1951 was dit aantal 22. Hoewel deze cijfers gezien het grote aan tal verzonden dienststukken niet verontrustend zijn, bestaat de moge lijkheid, dat ook misbruik wordt ge maakt, zonder dat dit wordt gecon stateerd. De maategelen, welke ten dienst staan om misbruik tegen te gaan zijn: 1. Controle door PTT-ambtenaren op de verzonden dienststukken. 2. Controle door alle instanties, die de bevoegdheid hebben dienststuk ken te verzenden, op de uitgaande stukken, welke door de onder haar ressorterende ambtenaren worden verzonden met gebruikmaking van de voor d'enststu kken voorgeschre- opschriften en aanduidingen. 3. Controle door alle openbare amb tenaren op de inhoud van de stuk ken, welke door hen als dienststuk ken worden ontvangen. Tot verscherping van de controle sub 1 zal opdracht worden gegeven, voor de controle sub 2 en 3 zal het nodige worden verricht. Koffie duurder? De geleidelijke gelijkmaking van de accfjns in de Benelux-landen zal een verlaging van de suikeraccijns Nederland tengevolge hebben. Deze lagere accijns zal vrij zeker de consument geheel ten goede komen. Verwacht wordt, dat eind Januari of begin Februari de prijs van de sui ker in de winkels enkele centen per half kilogram lager zal worden. Geruchten over het naderen van het einde van de distributie op bon nen van de koffiebonen worden in zoverre van officiële zijde tegenge sproken, dat het afschaffen van de koffiebonnen nog wel maanden kan duren. Deze kwestie, waarbij ook onze deviezenpositie een rol speelt, wordt thans bestudeerd. Het week blad „De Kruidenier" meent, dat de huidige distributieregeling niet lan ger gehandhaafd kan blijven, daar deze berust op de situatie in 1949, waardoor voor sindsdien overleden personen nog steeds koffiebonnen be schikbaar worden gesteld en kinde ren beneden twee jaar geen bonnen krijgen. Om van zoekgeraakte bon nen maar niet te spreken. De prijs moet volgens De Kruidenier echter verhoogd worden, daar de huidige door voordelige inkopen begin 1951 door de regering nog steeds beneden wereldmarktprijs ligt. Nieuwe vinding voor boom-genezing Een Amsterdammer, de heer J. S. de Krey, is er kort na de bevrijding in geslaagd een preparaat samen te stellen, dat na jarenlange proefne mingen, o.a. dooi de plantenziekte- kundige dienst te Wageningen, blijkt de vorming van schimmels en het optreden van ziekten o.a. kanker bij bomen te kunnen voorkomen. Op het preparaat zijn octrooien aangevraagd. Da' voor Zuid-Afrika werd reeds verleend. Binnenkort komt te Oostzaan een fabriek gereed, waar dit middel op grote schaal zal worden vervaardigd, ook voor export. (Advertentie) Fielsenzaak uitgebrand Binnen een half uur nadat de eige naar van een rijwielzaak aan het Ruiterskwartier te Leeuwarden zijn zaak had verlaten om thuis het mid dagmaal te gebruiken, is het pand volkomen door brand verwoest. De brand, die op de bovenverdie ping is ontstaan, waarschijnlijk ten gevolge van een defecte rookgelei- ding, vond gretig voedsel in de ban- denvoorraad Hoewel de brandweer direct ter plaatse was en met vier stralen de vuurze* bestreed, kon zij niet verhinderen, dat het perceel uitbrandde. Omstanders wisten door bet inslaan var> een ruit in de bene denverdieping de aanwezige fietsen en onderdelen te redden. Het pand was tegen brandschade verzekerd. De Noorse stoomboot „Frameggen" wacht nog steeds op sleepboothulp. Gisteren hebben verscheidene sterke zeeslepers in de buurt gezworven, maar het is nog niet gelukt verbin ding te maken met de geleidelijk schever zakkende Noorse stomer. Men heeft het eerst geprobeerd door een lijn af te schieten van een van de sleepboten, maar deze lijn kwam halverwege in het water te recht, waarna het whippertoestel uit Callandsoog te hulp werd geroepen. Dit is met behulp van de winch aan boord van de „Frameggen" gehesen en op het achterdek geïnstalleerd. Zolang de zee echter zo onstuimig blijft als op dit ogenblik en de weerberichten voorspellen nog wei nig goeds zal het moeilijk zijn het zo zeer begeerde contact te leggen. De kapitein, Elf Odgeerd, deelde ons mede, dat het schip zowel het roer als de schroef heeft verspeeld, zodat het bij het eventueel vlot slepen niet zelf zal kunnen meehelpen, terwijl er bovendien water binnenkomt in het achterruim. Donderdagavond laat kwam de 47— jarige logementhouder van de H. aan de Kloosterdreef te Eindhoven in be schonken toestand thuis. In de keuken ging hij te keer te- i gen een gasi, de 29-jarige chauffeur van H. Toen hij bovendien met een groot mes begon te zwaaien, heeft van H. zich verwijderd om even la ter echter terug te keren. Opnieuw ontstak de logementhou der in woede. De gast begaf zich daarop weer naar buiten, doch Van de H. kwam hem achterna. De gast heeft toen een dolk ge grepen en de logementhouder daar mee zulk een klao op het hoofd ge geven, dat de man aan de gevolgen daarvan in de afgelopen nacht in het Binnenziekenhuis is overleden. Van H. is door de politie in arrest gesteld. Het stoffelijk overschot is in beslag genomen. „Gematigde studenten" mogen niet naar Nederland Gistermorgen had zich voor de meer extreem bekend staande per- politierechter te Amsterdam te ver- soon gemaakt. antwoorden een jonge IndonesischeDaar hij in Djakarta de andere student, die beschuldigd werd van naam nu eenmaal had aangenomen, het in bezit hebben van een vals voorzag hij grote moeilijkheden, BIJZONDERE POSTZEGELS PEEP. Ter gelegenheid van de te Utrecht te houden internationale tentoonstel ling Eeuwfeest Postzegel, waarop uit aard der zaak de Nederlandse emissie 1852 een ereplaats zal inne men, zullen, naar wij nader verne men, door de PTT twee series elk van vier zegels worden uitgegeven. De ene serie zal normaal in de post kantoren worden verkocht. De an dere zegels, die dezelfde afbeeldin gen zullen hebben, doch in afwijken de kleuen worden gedrukt, zullen uitsluitend op de Itep verkrijgbaar zijn. Er zullen geen bloks worden de kleuren worden gedrukt, zullen wel in normale vellen van 25 kun nen worden gekodht. Bij en auto Hoe een nietige bij een fikse auto schade veroorzaakte en in de opgaaf voor de assurantie als tegenpartij" fungeerde, onthult het jongste num mer van het agentenblad der „Na tionale". Een verzekerde automobilist reed met openstaande zijruit. Een bij vloog naar binnen en zette zich op het ge zicht van de bestuurder. Deze sloeg natuurlijk het dier van zich af, maar botste daardoor met zijn wagen te gen een tuinhek. De bij, die zodoen de schade aan hek en wagen veroor zaakte, in totaal voor ƒ470, vervolg de haar weg. De automobilist moest bij het in vullen van het schadeformulier voor de verzekering enige vragen over de „tegenpartij" invullen. Hij deed dit als volgt: Vr.: Met welke snelheid reed de •tegenpartij? Antw.: Tegenpartij vloog. Vr.: Reed de tegenpartij rechits, links of midden op de weg? Antw.: Tegenpartij vloog in de auto. Vr.: Heeft de tegenpartij signalen gegeven? Ant.: Gonsde alleen maar. Vr.: Wie heeft schuld aan het voor val? Antw.: De bij. Vr.: Diens naam en adres? Antw.: Nader adres onbekend. Vr.: Heeft de tegenpartij het voor val in dienst van een ander veroor- zakt? Antw.: Is waarschijnlijk eigen baas. Vr.: Rijksnummer van het motor rijtuig van de tegenpartij? Antw.: Vloog zonder rijksnummer. 3EURS- Overzicht paspoort. De jongeman, die een uiterst be schaafde indruk maakte, vertelde de politierechter, dat hij geen kans ge zien had op zijn eigen paspoort naar Nederland te komen: „Alleen de als meer extreem bekend staande jon gelui krijgen in Djakarta toestem ming in Nederland te gaan stude ren. Daar ik tot de meer gematigden behoor, was het zinloos, om op mijn eigen pas een uitreisvergunning aan te vragen." wanneer hij hier in Nederland van naam zou veranderen. In de aan vang had de jongen hier in Neder land geen moeilijkheden, maar van de buitenwacht kreeg de recherche een tip en deze was oorzaak, dat de student op het bureau ontboden werd. Daar ontkende hij hardnekkig een andere naam te hebben en de po litie nam daar ogenschijnlijk genoe gen mee. Toen hü echter vertrok en reeds op de gang stond, werd hij'bij zijn eigen naam aangeroepen en liep Zijn eigen pas had hij intussen prompt in deze val. Direct legde hij wel bij zich, doch de reis naar Ne> derland had hij op de pas van een Le Francq van Berkhey heeft in zijn „Natuurlijke Historie van Hol land" (b. Hl, dl. 2, bl. 776 e.v.) zich gewaagd aan een lichaams- en soms aan een zielskarakteristiek van de inheemse bevolking van Rijnland. Onder de mannen van de Venen heeft hij vele rood- en ruigharigen aangetroffen. „De bescheidenheid" schreef hij „laat niet toe, dit stuik ten nauwste te onderzoeken.... dog ik vermoed, dat er onder onze Natie nog veele zulke Rufi en Ruigharigen gevonden worden, als die van wel ken men oudtijds bij onze Voor vaders, Batavieren en Katten gewag gemaakt vindt. En betreffende de Rosharigheid in 't bijzonder, daar omtrent durf ik wel beweeren, dat men 'er in gantsch Holland geen meer voorbeelden van vinden zal dan in de Veendorpen, in 't hartje van Rhijn-, Delf- en Schieland. Maar ik durf niet bepaalen, of er de grond, de moerassigheid, en de arbeid in den Veenmodder of Turf iets van toedraagt of niet; ik weet alleen dat zulks in deezc streeken zeer veel plaats heeft". EN NU: DE VROUWEN. De boerinnen in Rijnland zijn „de sterksten van onze Landsvrouwen; ik ken 'er verscheiden, die voor een sterken kaerel niet hebben te zwich tenaldus de mening van Le Francq van Berkhey, die in de dorpen rond Leiden, behalve boerinnen ook vele andere aanvallige vrouwen zag „gans poezel en bevallig van Tro nie". En hij vervolgt: „Ja, 't komt mij voor, dat onze Delflandsohe en Rhijnlandsche meis jes onder die soort het winnen, van veelen, overigen in Zuid-Holland; en, zonder het eene of andere Dorp te kort te doen, 'er zijn Stree ken, die in zulk slag van Bevallig heden volstrekt uitmunten. Verkiest men eens een Speelreisje te doen, van Woerden af, door Bo degraven, Alphen en Leiderdorp, den geheelen Rhijnkant af te vaa- ren, men zal niet missen van hier en daar zulke Rhijn-najaden te ont moeten. Gelust het ons langs den Delft- schen Vliet en verder Delfland te bezoeken, men zal te Voorschoten, aan den Leidschendam, en el ders, de schoone Vlietgodessen zien spelemeien. En verkiest men bevallige Bosch en Bloemnimphen te zoeken, of de Herderinnen onzer Zandvalleien op te spooren, de Noordwijker schoon heden zullen met haare welriekende •bloem- cn kruidibouquetjes, ons ge- zigt niet ontsnappen; en we zullen legommer en Glipper dorpelingen, met frisch bedaauwde Tuinvrugten belaaden, die oogstreelende bekoor lijkheden der Natuure, met de vrien delijke blosjes haarer koontjes, min zaam in 't strijdperk doen treeden. 'Er zijn weder ook eenige Stree ken, daar men over 't algemeen zeer sterke rijzige Vrouwen zal vinden, wélken niet zoo zeer eene tengere en blanke, als wel eene fiere, bruine schoonheid bezitten. Dat kan men, zonder ons al mede aan eene bijzondere plaats te bepaa len, bespeuren, als men de Zoeter- wouwer, Zoetermeerder, de Benthui- zer, mitsgaders de Zilker, Noordwij- kerhouter en Voorhouter Buurten eens opneemt, en als men de meeste Dorpen aan den Duinkant, en wel bijzonder de Wassenaarsche Vrou wen, gadeslaat; onder welke laatst genoemden ik al vrij veel zeer sterke, ja buitengemeen, kloeke, Vrouwen gekend héb. Dan 't een en 't ander geen vaste doorgaande regel zijnde, willen wij 'r ook niet volstrekt aan gehouden worden". Bij de mannen uit de omtrek van Leiden is het geluid „helder klin kend" en bij de vrouwen „lieflijk en zoetl*j<tende". „Ja als een k.-»ieseh oor de kunstgreepen en vallen der Mu ziek ter zijde stelt, als men alleen agt geeft op eene zuivere welluiden de gladde Stem. zal men 'er onder onze Bóeren-Meisjes zulken hooren, die eene gedresseerde Operiste te barsten zouden zingen, wanneer het op een langen uitgerekten hoogen Toon aan kwam aldus Le Francq van Berkihey in bovengenoemd werk. gewaar worden, hoe de Lisser, Hil- De schrijver leefde van 17291812. een bekentenis af en haalde zijn eigen pas die hij voor de zeker heid maar meegenomen had te voorschijn. Alhoewel het feit op zichzelf van zeer ernstige aard is, wilde de offi cier, mr. W. K. baron van Dedem, geen vrijheidsstraf vragen, daar men hier te doen heeft met een zeer bij zonder geval. De jonge student be schikt over voldoende middelen van bestaan en is ook op andere gron den niet als ongewenste vreemdeling te beschouwen. Hij mag hier in Ne derland (onder zijn eigen naam) verder studeren en werd veroordeeld tot een geldboete van 100. GEPOOGD ECHTGENOTE TE VERDRINKEN. De 28-jarige koopman D. V. uit Assen stond gisteren voor de recht bank te Assen terecht wegens po ging tot doodslag op zijn echtgeno te. Hij woonde in een woonschuit zijn vrouw met hun beide kinderen verbleef bij haar ouders. Hun ver houding was gespannen. V. had getracht zijn vrouw van de loopplank in het kanaal te du wen en toen dit mislukte sloeg hij haar in het gezicht en slingerde hij haar van de wal in het water. De vrouw werd door haar zuster op het droge geholpen. Hoewel V. tijdens de zitting ver klaarde niet de bedoeling te hebben gehad zijn vrouw naar het leven te staan, vroeg de Officier van justitie wegens poging tot doodslag een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan zpven maanden voorwaardelijk. LUSTELOZE MARKT De zeer korte beursweek werd gis teren besloten met een lusteloze markt, waarbij zowel door publiek als beroepshandel maar weinig werd ondernomen. Dekkingsaankopen van de beroepshandelaren waren er zo goed als niet, daar er in verband met de feestdagen maar weinig engage menten zijn aangegaan. Na een am per prijshoudende opening volgde een verdere achteruitgang. Deze flauwe tendens werd echter later weer verdrongen door een licht her stel. Al met al kwamen de koersen echter op een iets lager niveau. Op de Industriemarkt bijv. sloten Olies 290 (290 7/8), Unilever 185 (185%). De Scheepvaartpapieren waren eveneens merendeels een frac tie lager. Enkele Indonesische Cultuurmaat schappijen, waaronder enige van de grootste, zoals HVA en Amsterdam Rubber, hebben de oogstcijfers over 1951 gepubliceerd. Dooreengenomen vallen deze niet tegen en overtreffen zelfs de verwachtingen, die in ver band met de staking in Februari jl. niet al te hoog gespannen waren. Een stimulans voor de Indonesische afde ling vormden deze cijfers echter niet, ook hier veroorzaakte de geringe za- kenomvang eerder een lichte achter uitgang. HVA eindigde op 98 (99), Deli Mij onveranderd op 72%, Am sterdam Rubber aanvankelijk een punt lager doch tegen slot werd dit verlies geheel ingehaald. Ondanks de mededeling, dat de Senembah Maat schappij geen slotdividend uitkeert,-- was de koers op 68% een punt hoger blijkbaar had men hier reeds reke ning mede gehouden. Ook de Staatsfondsenmarkt bracht geen noemenswaardige veranderin gen, zowel voor de guldens- als dol larobligaties. Amerikanen bleven eveneens onveranderd, evenals het Prolongatie 3%?' pet. agio i pet. Zeezout heeft het telefoonver keer in een aantal dorpjes bij Frederikstad in Noorwegen ern stig in de war gebracht. Het zout heeft zich tijdens de stormen van de afgelopen dagen in dikke la gen op de isolatoren van het te lefoonnet kunnen afzetten en wanneer iemand nu opbelt, krijgt hij het hele do^-p ineens aan de telefoon.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6