DUINSTREEK RIJNSTREEK De zaak-Aernout c.a. Een blik in de toekomst Gouden bruiloft te Hazerswoude (Zwaantje) Een woord van opbeuring over de Kerstpuzzel ZATERDAG 5 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Rijksambtenaar gerehabiliteerd In Juli 1951 is een rapport aan de minister uitgebracht naar aanleiding van: 1. onzuivere toestanden te Ban doeng met de res. kapitein ir. L. R.; 2. de moord op vaandrig Aernout; 3. moeilijkheden op de centrale werk plaats te Bandoeng. De commissie kwam in dit rapport o.a. tot de conclusie, dat de heer T. H. van der Putten, die in Indonesië vice-voorzitter is geweest van de bond van overheidspersoneel in mi litaire inrichtingen (BB.M.) in het bijzonder schuldig was geweest aan een lastercampagne. Naar het oordeel van de commis sie was de heer van der P., sinds 1 November 1950 als ambtenaar in vaste dienst werkzaam bij het mi nisterie van oorlog (centrale Rimi- werkplaats te Utrecht) door zijn geestesgesteldheid ongeschikt om in 's lands dienst werkzaam te zijn. Zij adviseerde hem aan een psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. Naar aanleiding van het bovenge noemde rapport, wordt ons door het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsper soneel het volgende meegedeeld: Be doeld rapport wordt door de minister van oorlog als afgedaan beschouwd. Tot genoegdoening van de in dit rap port geuite beschuldigingen aan het adres van de heer F. H. van der Put ten, werkzaam als ambtenaar bij de centrale werkplaats Rimi te Utrecht, werd een en ander nader geregeld. Van enige strafvervolging c.q. van ontslag uit 's lands dienst en een on derzoek naar de lichamelijke en gees telijke gesteldheid van de heer van der Putten, bestond naar het oordeel van de minister geen aanleiding. Van de zijde van het ministerie van oorlog vernemen wij,, dat de heer van der P. thans overgeplaatst is naar de Kon. Marine als burgertech- nisch ambtenaar. HILLEGOM TIJDENS TUINWERK OVERLEDEN. Gisteren overleed in de tuin opzij van het Politiebureau de heer J. van Leeuwen. Gepensioneerd van de N. Z.H., verrichtte de krasse 70-jarige nog doorlopend lichte werkzaamhe den aan 't bureau van de rijkspoli tie. Zich bezig houdende met het verzamelen van afval was van Leeu wen in de tuin. Daar werd hij even later door 't politiepersoneel gevon den tussen de bladeren, die hij op ruimde. De levensgeesten waren ge weken. Vermoedelijk is de man tij dens zijn bezigheden door 'n beroer te getroffen. J. Hillenius t Te Wormerveer overleed de heer J. Hillenius, voor heen chef van het station der Ned. Spoorwegen alhier. De overledene bereikte de ouderdom van 66 jaar. LEIDSCHENDAM VojoK de HAAGSE GERECHTSHOF. Verduistering van garens. Voor het Haagse Gerechtshof diende de zaak tegen drie mannen die betrok ken waren geweest bij een verduis teringsaffaire ten nadele van de fir ma Van Wijk en Co. Het waren een 43-jarige magazijnbaas uit Leiden, die wegens meermalen gepleegde he ling tot zes weken gevangenisstraf was veroordeeld, een Leidse slagers knecht die voor diefstal twee maan den kreeg, en een 64-jarige magazijn baas, die wegens meermalen gepleeg de verduistering zes weken gevange nis werd opgelegd. De verdachten betoogden, dat het overgeschoten wol was, zogenaamd wargaren. „In elk geval was het niet van U". zei de proc.-generaal. De proc.-generaal merkte in zijn requisitoir op, dat er altijd bij het Gerechtshof mensen komen vragen om een voorwaardelijke straf. Eigen lijk verdiende de 64-jarige magazijn meester nog een zwaardere straf, maar de proc.-generaal wilde vol staan met in alle drie gevallen beves tiging van het vonnis te requireren. Uitspraak 18 Januari a.s. Kabeldieven. De Amsterdam mers J. A. G., stoker van beroep en M. v. d. K., een losarbeider, waren in eertse instantie veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf m.a. wegens een te Noordwijk gepleegde diefstal van telefoonkabel. Het Haags Ge rechtshof veroordeelde thans de jeug dige dieven tot een jaar gevangenis straf m.a. waarvan vijf maanden voorwaardelijk. DE AARDBEVING IN TURKIJE Volgens nog onvolledige berichten zijn bij de aardbeving, die Donder dag de Turkse provincie Erzeroem teisterde, meer dan zeventig perso nen om het leven gekomen en meer dan 200 gewond. Er zijn 700 gebou wen verwoest. VISSERS-EMIGRANTEN AANGEKOMEN. Vijf van de acht Belgische vissers vaartuigen met Belgische en Neder landse vissers-emigranten zijn giste ren in de haven van Mar del Plata aangekomen. Twee andere worden elk ogenblik verwacht. Een vaartuig is, zoals bekend, aan het begin van de reis verloren gegaan. Slachtoffers zijn daarby niet gevallen. Broeksknopen-schaniiaai De republikeinse vertegen woordiger van de Amerikaanse staat Oregon, Norbild, heeft de minister voor het leger schrif telijk om onmiddellijke maatre gelen gevraagd om een einde te maken aan een „broeksknopen- schandaal in het Amerikaanse leger", aldus een bericht in het Franse blad „Le Monde". Als gevolg van een onver klaarbare onregelmatigheid wor den alle broeken voor het Ame rikaanse leger voorzien van bre- telknopen, hoewel in het leger het dragen van bretels officieel verboden is, aldus de afgevaar digde van Oregon. In verband met de viering van het zilveren ambtsjubileum van bur gem'eester H. A. C. Banning kunnen wij nog mededelen dat a.s. Donder dagavond in het verenigingsgebouw een huldigingsavond zal worden ge houden. Hieraan zullen alle pl. ver enigingen deelnemen en voor de be schikbare plaatsen het toelaten zul len <*>k zoveel mogelijk genodigden tot deze bijeenkomst worden toegela ten. Dan zal tevens de aanbieding plaats hebben van het cadeau, waar voor door alle gemeentenaren is bij gedragen. ONGELUK OP BOUWWERK Op het grote bouwterrein voor het laboratorium der PTT aan de van Ruysdaellaan heeft de arbeider J. van H. een zware ijzeren pijp op het been gekregen, waardoor hij ernstig gewond werd. Nadat dokter Hannig de eerste hulp had verleend is de ge troffene per ziekenauto naar St. An- toniushove overgebracht. De L.T.J. viert feest Morgen herdenkt de pl. afd. der LTJ haar jarig bestaan, 's Morgens wordt een H. Mis tot intentie van de LTJ opgedragen, waarna de leden zich aan een genoeglijk ontbijt verenigen het parochiehuis. Des avonds is er een toneelavond waarop de Amateur comedie uit Den Haag is uitgenodigd Opgevoerd zal worden ,Een vriend komt over" o.l.v. de heer Herman Flaton uit Voorburg. VOORSCHOTEN JAARVERGADERING „ST. DEUS DEDIT" Twee zilveren jubilarissen gehuldigd St. Deus Dedit heeft in café Olst- hoorn aan de Molenlaan haar jaar vergadering gehouden. De voorz., de heer C. J. v. d. Eng, heette in het bij zonder welkom de heer L. Elfrink, lid van het hoofdbestuur. Hierna volgden de jaarverslagen van de penn. en de secr. De kas sloot met een batig saldo van 124 42. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C Borsboom en S. Roessen, die bei den aftredend waren, bij acclamatie herkozen. In de vacature van de 2e penn. werd gekozen de heer J. van Brecht. Tot lid van de controlecom missie werd aangesteld de heer A. Verhagen. Hierna kwam het hoogte punt van deze jaarvergadering n.L het uitreiken van de oorkonden aan de twee 25-jarige jubilarissen, de heren N. J. v. d. Krogt en W. de Bruün. Met een toepasselijk woord van de heer Elfrink werd de oor konde uitgereikt en werd het zilve ren insigne op de borst van de jubi larissen gespeld. De voorzitter over handigde aan de echtgenoten van de beide jubilarissen een bouquet bloe men. Het prijsjassen op deze avond vormde een speciale attractie. In een prettige strijd werd de le prijs gewonnen door C. v. d. Voort. De 2e prijs door H. v. d. Krogt. De 3e prijs door D. de Bruijn. De 4e door L. Gerritsen en de 5e prijs door C. J. v. d. Eng. Medische Zondagsdienst. Ge durende dit weekeinde wordt de Zondagsdienst waargenomen door dr. H- Olthuis, Leidse weg 179, tele foon 527. Geboren: Jacobus Ludovicus, z. van J. M. Koopman en M. Hughes (geb. te Leiden); Leendert, z. van S W. Freeke en J. N. Vis (geb. te Leiden). Overleden: Gerarda van Hemert 32 j., echtg. van W. J. Oorschot; Wil lem van der Geest 53 j., echtg. van M. G. Lamboo; Francisca Maria Zonderop 63 j., echtg. van A. M van der Krogt. WARMOND Uitvoering KAB. Zondagavond te half acht, voert de toneelver. „Nut en Vermaak" wederom het toneel stuk op van Keeser, getiteld „De weg tot elkander". Voor verdere bij zonderheden verwyzen wij naar de advertentie elders in dit blad. WASSENAAR Pluimveetentoonstelling. In „Het Wapen van Wassenaar" werd gister avond de 21e jaarlijkse clubtentoon stelling van de Pluimveevereniging Wassenaar geopend. De voornaamste uitslagen van de keuring waren: Konijnen. Mooiste konijn van de tentoonstelling: Angora van J. West hoek. Mooiste Franse Hangoor: M. T. Drabbe (Den Haag). Mooiste mid delgrote rassen: Groot Chinchilla van W. C. v. Eek; mooiste kleine rassen: Black and Tan van A. v. d. Meer (Den Haag); mooiste kort- of lang harige rassen: Angora van J. West hoek; mooiste dwergrassen: Pool van C. Moor (Rijswijk); mooiste teke ningrassen: Blauwbonte Loth, van L. J. M. Kenens. Mooiste collectie dieren: Trianta en witte Weners van I. Schaddé van Doorn (Katwijk aan Zee). Sierduiven: Mooiste duif der ten toonstelling: Norwichkroppen van J. H. Nelck (Den Haag); mooiste op één na: idem van G. Groen (Den Haag) mooiste kropper: J. H. Nelck (Den Haag); mooiste hoogvlieger: Engelse ekster van M. v. d. Haak (Katwijk a. d. Rijn); mooiste Oosterse Meeuw: A. ter Haar (Voorschoten). Mooiste collectie: G. Groen (Den Haag). Postduiven: mooiste duif der ten toonstelling: W. C. v. Eok; mooiste op één na: A. L. Visser; mooiste jonge duif: W. C. v. Eek; mooiste collectie: A. L. Visser; mooiste col lectie op één na: C. J. Theil; mooiste coll. op twee na: W. C. v. Eek. Medische dienst. Tot en met Maandagmorgen 8 uur wende men zich voor medische hulp in spoed gevallen tot de artsen J. C. de Neef, Van Heeckerenstraat 7, tel. 4018 en A. H. Bertels, Lange Kerkdam 33, tel. 2697. Tot en met de volgende week Za terdagmorgen heeft apotheek O. A. Singelenberg, Rijksstraatweg 729, tel. 9141 doorlopend dienst. ZOETERMEER Schaakvereniging. Het nieuwe jaar is voor de schaakvereniging goed ingezet door een grote opkomst der leden. Daardoor konnen niet minder dan 10 partijen gespeeld worden voor de eigen club-competi tie, waarbij 3 afgebroken partijen, met als uitslag: H. Comijn (wit)A. Nuhn (zwart) 01; H. HoutmanM. J. v. Staveren 10; J. C, OpdamA. C. van Dijk 10; G. de VreeA. Nuhn, afgebr., G. P. v. d. BroekS. v. d. Burg, 10, Th. v. Galen jrA. Knijnenburg 1— 0, Z. v. HerwijnenA. v. d. Burg, af geb., G. P. v. d. Broek—F. v. d. Burg. J4'A, Th. v. Galen sr,P. Scholtes, 10, A. StigF. v. d. Burg, afgebroken. Gemeenteraad Noordwijk Herv Jeugdhuis niet bij Golfterrein It U iets weten? Vraag: Wanneer begint het nieuwe jaar? Bü de eerste of bij de laatste slag van twaalf? Antwoord: Het nieuwe jaar begint bij de eerste slag van twaalf. Oiwte GOLF BINNENLAND De grote nationale inzameling ten behoeve van de reclasseringsar- beid door en voor alle gezindten, ge organiseerd doorhet nationaal bureau voor reclassering te 's Gravenhage, zal dit jaar worden gehouden op of omstreeks Zaterdag 4 October a.s. De burgemeester van Beunin- gen bij Nijmegen, mr P. F. G. A. Ge- radts, ontving dezer dagen van de Franse regering het „diplome de passeur", als erkenning voor ver leende hulp aan Franse piloten tij dens de laatste wereldoorlog. Gisteravond kwam de gemeente raad van Noordwijk voor de eerste maal in het nieuwe jaar bijeen ter behandeling van een tamelijk be langrijke agenda De nieuwjaarstoe spraak van burgemeester Van Ber- ckel, waarin deze de raadsleden de zegen van God toewenste bij de be raadslagingen, werd met enkele woorden beantwoord door de heer Kippen, die de hoop uitsprak, dat in i'J52 enkele van de hartewensen van de raad in vervulling mochten gaan. Benoemingen Zoals ieder jaar te doen gebruike lijk vermeldde de agenda van deze eerste raadsvergadering enkele be noemingen. Dr. H, J. de Graaf werd benoemd tot gemeentearts, de heer Admiraal tot commissaris der Spaarbank, H. Kloos tot gasthuis- meester te Noordwijk-B. Tot wees- huismeester werd benoemd J. M. C. Mooy, terwijl de commissie tot wering van het schoolverzuim als volgt werd samengesteld. H. G. de Boer, G. Marijt, mej. A. A. v. d. Schalk, G. A. Wiggers en E. L. de Witt. De adviescommissie tot vorde ring van woonruimte bestaat uit de heren G. Vogelaar, A. A. Mesker, H. W v. d. Wilk en H. J. Rooyers en mevr. J. G. v. d Weijden. De heer Crama en B. D. Arentsncrst werden benoemd in de commissie van toe zicht op het lager onderwas. Bij de Bank voor Nederlandse ge meenten werd een kasgeldlening aangegaan, terwyl de raad B. en W. machtigde om gelden op te nemen tot een bedrag van 2.000.000. Enkele stukken grond werden te Noordwijk aan Zee aangekocht. Van de erven C. P. Alkemade werd een perceel aangekocht langs de Quarles van Uffordstraat, groot 650 m2 te gen 519,66, terwijl de kosten door de erven gemaakt, terzake van ver zekering van straataanleg en riole ring, groot 5380.34, zullen worden vergoed. Van de N.Z.H. werd 3550 ir2 grond overgenomen aan de H. ter Duinstraat tegen 4543.plus f 5494 voor de aanwezige bestrating Grenzende aan de bouwgrond aan hei voormalig golfterrein werd van de Mij. De Toekomst 425 ca tegen 2.50 per c.a. aangekocht. In ver band staande met deze materie werd ai prijs voor de bouwgrond op het golfterrein vastgesteld op f 11.50 per m2 voor kleine-, 12.voor middenstandswoningen en 12.50 voor andere middenstandswoningen tegen het parkeerterrein aan Hoewel enkele raadsleden de kos ten voor de verbetering van de Van Panhuysstraat en Weteringkade wel wat hoog vonden 17.460) was men toch van oordeel, dat het hoog nodig was, dat deze wegen werden verbeterd. De heer Wenckebach informerde of de N.Z.H V.M. bijdroeg in de re paratiekosten, daar hoofdzakelijk het bus verkeer hier de schuld van de slechte toestand der wegen is, het geen de voorzitter ontkende. De bur gemeester noemde het onbevredi gend, dat de lasten neerkomen ge heel en al op de gemeente, maar aangezien er geen algemene wet is, valt er niets aan te doen. De heer Kippen wees er op, dat deze weg nu in twee jaar tijds reeds meer dan 20.000 gaat kosten. Meningsverschil over Herv. Jeugdhuis Het adres van de Herv. Jeugdraad vormde een punt van ampele be sprekingen. Er was aan B. en W. medewerking gevraagd bij wijziging van het uitbreidingsplan tot stich ting van een Jeugdhuis. B. en W. waren echter van oordeel, tenmin ste de meerderheid, dat geen toe stemming moest worden verleend voor het bouwen aan de Prins Bern- hardstraat, maar dat het Jeugdhuis meer naar het golfterrein moest wor den gebouwd, waar voor de toe komst ook een Herv. kerk is gepro jecteerd. De meerderheid van de raad sprak zich echter uit voor in williging van het verzoek, daar een Jeugdhuis in het centrum behoort te liggen. De voorz. en weth. Van Leeuwen bleven echter op hun standpunt staan, dat het planologisch gezien de voorkeur verdiende, in het belang der Jeugdi-aad zelf om het Jeugd huis op het golfterrein te creëren. Het was, zo verklaarde de voorz. na drukkelijk, niet de bedoeling om de Jeugdraad niet ter wille te willen zijn, maar louter om hen te wijzen op het grote belang in de toekomst daar een Herv. centrum te stichten De raad bleek het hier echter niet mee eens en na stemming bleken de raadsleden met uitzondering van de heer Schenkeveld na het allen eens te zijn om welwillend te beschikken op het verzoek van de Jeugdraad. Daarop kwam de bespreking van het ontwerp van het plan van uit breiding voor de voormalige golf terreinen ter tafel. Aan alle bevolkingsgroepen zal daar ruimte worden gebeden. Arbei- dershuizen zowel als middenstands woningen, hotels, pensions en win kels zullen er een plaats vinden. De heer Wenckebach wees op het vuurtorenplan, waar men door de bouw van winkels de badplaats aan de Noordkant afsluit. De heer Vogelaar informeerde of de grond rond de seizoen woningen eigendom van de gemeente zou blij ven, waarop de voorz. nog geen de finitief antwoord kon geven. De heer Wenckebach voorzag moeilijkheden met het verkeer langs de Quarles van Uffordstraat, maar de ^oorz. zeide, dat hier niet zo gauw een afdoende regeling was te tref fen. Vragen over de reinwater- kelder De rondvraag bracht de vraag van de heer Sedelaar of B. en W gene gen waren de sluier rond de rein- waterkelder weg te nemen, waarop de voorz. antwoordde dat dit wel kon, maar in details kon nog niet worden getreden, daar het rapport j;og slechts door B. en W. was inge zien. Het college had scheuren in de kelder ontdekt, welke cl oor de uit voerder werden gequalificeerd als krimpscheuren. Daar men meende Het echtpaar L. VAN HOLSTE EN en M. VAN HOLSTEIN— VLASVELD Hoorn 214 te Alphen aan den Riin, hoopt op 24 Jan. 1952 zijn gouden echtver eniging te vieren. De brui degom is 77 jaar en de bruid 73 jaar Beiden ge nieten nog een zeer goede gezondheid. Uit hun huwe lijk werden 7 kinderen ge boren, waarvan er nog 3 in leven zijn. Er zijn 26 kleinkinderen. Wij wensen het gouden bruidspaar 'n prettig feest en nog vele jaren in goede gezondheid. deze zaak zo ernstig mogelijk te moe ten nemen werd advies gevraagd ?an een terzake deskundig bureau, wat niet ongunstig is uitgevallen, welke een rapport had ingestuurd, De heer Vogelaar wilde de bespre kingen in details opschorten tot men kennis had kunnen nemen van het rapport, welke mening ook wethou der De Witt was toegedaan. Het col lege was gerustgesteld door het rap port en door de verzekering van de aannemer, dat de kelder waterdicht zou worden afgeleverd. Het ligt niet in de bedoeling om iets te verdoeze len, waarmede de voorzitter het eens was en het derhalve ook niet nodig oordeelde om in een besloten zitting verder uit te wyden. Aan de raad zal volledig inzage worden gegeven van het rapport. De heer Vogelaar informeerde naar de mogelijkheid om gelden te ver krijgen van de burgers, waarmede arbeiderswoningen gebouwd zouden kunnen worden, waarop de voorz. antwoordde, dat ter zijner tijd hier over voorstellen de raad zullen be reiken. Na nog enkele vragen van onder geschikt belang o.m. het plaatsen van waarschuwingsborden op het kruis punt H. ter Duinstr.-O. Zeeweg een vraag van de heer Wenchebach naar exploitatie van het golfibad sloot de voorzitter deze vergadering. Gistermiddag te ongeveer 2 uur geraakte een wagen bespannen met twee paarden uit Rijnsburg in het Westeinde te water. De paarden schrokken van een wapperend zeil van een passerende vrachtauto en sprongen het water in, de wagen met zich meeslepend. De voerman, die goed bij zijn po sitieve bleef, slaagde er in de paar den los te krijgen en met vereende krachten konden zij op het droge ge bracht worden, waarna zij zonder let sel te hebben opgelopen naar de stal van de firma Brouwer werden ge bracht. Een kraanwagen van deze firma haalde daarop de wagen, beladen met greentenkisten op de wal, waar mede dit avontuur wonderlijk goed afliep. OEGSTGEEST Geboren; Hans Jaap, z. van H. Ringrose en N. van Tonderen; Dirk Onno Pieter, z. van H. Koning en I. M. A. de Jong; Govert Theodorus, N. z. van P. J. van den Berg en A. de Rijk; Dievere, d. van A. van Kla veren en A. H. Hepdriksen; Eleo- nore Loretta Patricia, d. van D. Te gelaar en J. Rijnders. Ondertrouwd: N. G. H. de Ridder 23 j. en C. Th. den Dubbelden 28 j. Getrouwd: J. J. Jaspers en M. M. van Noort; M. van Heusden en E. H. Heeren. Overleden: J. C Koppier, echtg. van L. G. Boelee, 59 j. verschillende punten ter sprake. De heer D. C. v. Kints besprak het pro bleem van bouwgrohd in Langeraar voor particuliere woningbouw. De heer Th. Hijdra informeerde naar de resultaten, welke behaald zijn inzake de organisatie van een winkelweek. Stappen zullen worden ondernomen om in deze gemeente ook eens een winkelweek te houden. Tenslotte wordt nog gesproken over een feest avond. NIEUWKOOP Overl.: G. A. Sleper 63 j. echtg. van E. J. Pouw. S. Sannes 71 j., echtgen. van S. Cars j ens. Ondertr.: S. H. Pietersen 27 j. en Th. M. Veen man 23 j. LEIMUIDEN Vertrek Zr. Anselmo. De cursis ten van de modevakschool zullen na de vacantie vreemd opkijken, dat het onderwijs door een andere Zuster gegeven zal worden. Zuster Anselmo is overgeplaatst, en al reeds vertrok ken naar Muiden om zich daar te wijden aan het onderwijs in naai- en handwerk. Dat Zr Anselmo een be kwaam en gewaardeerde leerkracht was is wel duidelijk bewezen, want niet alleen katholieke meisjes uit de parochie, maar vele niet-katholieke uit alle plaatsen uit de omgeving be zochten de laatste jaren de school. Elk jaar opnieuw behaalde een be hoorlijk aantal van hen het diploma lingerie, costumière of coupeuse. Bo vendien zijn ook vele parochianen dankbaarheid verschuldigd aan haar, want in de 15 jaar, dat zij in het St. Jozefklooster verbleef, maakte zij zich verdienstelijk voor het parochieleven. Als hoofd van de modevakschool is thans benoemd Zr. Leocadia uit Muiden. KOUDEKERK Geboren: Margje, d. van G. Verburg en A. Guijt. Gehuwd: J. A. van der Velden 27 j. en G. Hogenes 23 j. BOSKOOP Geboren: Antonius Joannes Maria zn van J. C. Rijnbeek en A. M. Meijer; Neeltje Maartje dr van L Wolters en J. M. van Muijen; Petrus Theodorus Hendricus zn van H. M. Vergeer en E. de Heer. Getrouwd: C. H. Grootendorst en F. W. van Soest. Overleden: A. van Dorp 79 jaar; W. P. de Jong 78 jaar; S. L. de Groot 68 jaar. LANGERAAR Middenstanders vergaderden. In café Hoogendijk vergaderde de R.K. Middenstandsver. onder voor zitterschap van de heer A. Hooger vorst. De heer A. L. M. de Gruijter ontwikkelde voor de leden verschil lende gedachten over de onderwer pen: Zijn de laatste dagen van het ambacht en detailhandel geteld, en vervolgens: Wat voorspellen de tech nici en wetenschapsmensen over het jaar 2000, de mens van die tijd zijn levensgewoonte? En is er dan nog plaats voor de zelfstandige on dernemer? De eerste vraag bezag spr. vooral in verband met de bevol kingsaanwas. Van de gelegenheid om vragen te stellen maakten verschil lende leden gebruik, en hieruit ont stond een interessante discussie. Jam mer dat de heer De Gruijter aan tijd gebonden was, zodat eigenlijk ontij dig deze gedachtenwisseling moest worden beëindigd. De voorz. deed enige mededelingen. Spontaan be sloot de vergadering om in de rente loze lening, welke de R.K. Muz. Ver. „Arti" heeft uitgeschreven tot ver dere uitbouw, deel te nemen met een bedrag van 50,—Daarna kwam aan de orde een bespreking over de „burgerzinlening" welke de gemeente heeft uitgeschreven om kapitaal ter beschikking te krijgen voor de bouvy. van 8 woningen. De Standsorganisa- tie's zijn hierbij ingeschakeld als in stellingen, die de ingezetenen zullen animeren tot deelname. De voorz. was optimistisch en propageert deel name. We konden ook pessimistische stemmen beluisteren. De heer H. Vol- gering, weth., zeide nooit optimistisch geweest te zijn ten aanzien van het slagen van deze actie. Maar als we alles moeten proberen, moeten we deze poging zeker ook doen. Vele middenstanders zullen in de onmo gelijkheid verkeren gelden beschik baar te stellen, maar propagandist kan ieder zijn. Voor deze gemeente is het richtcontingent 40 huizen over drie jaren, waarvan 1951 nu reeds om is. Het sociale belang weegt zeer zwaar. Bij de rondvraag kwamen nog Egmond en P. Pouw. NOORDEN „IJsclub Noorden". Donderdag avond werd in de zaal van de wed. A. Kuyf de jaarvergadering gehou den van de „IJsclub Noorden". Uit het verslag van de penn. bleek dat er dit jaar ontvangen was 158,39, de uitgaven waren 147,20, totaal bezit 337,36. De besprekingen be treffende het ijsvermaak liepen vlot van stapel. Zolang er nog geen ijs is, is de animo voor het bespreken van een ijsfeest minimaal en het bestuur kreeg dan ook alle bevoegdheden. A. Pietersen werd bij acclamatie herkozen, en ook de voorzittersha mer bleef in zijn handen. Bij de gra tis verloting won mej. L. v. d. Zwet de schaatsen, J. Pietersen Hzn. de kan oude klare, de overige leden wonnen een troostprijs van 3 a 4 ci gar etten. ROELOFARENDSVEEN Feestavond IJsclub „Wilhelmina" Voor de traditionele feest- en jas- avond kwam de ijsclub „Wilhelmina" gisteravond in café v. d. Geest bij een Voorz. H. van Klink sprak een woord van welkom, waarna de loting voor de kaartwedstrijden, waaraan door 124 personen werd deelgenomen plaats had. Doordat het bestuur een wijziging in de wedstrijdsysteem had aangebracht, had men nu tot drie maal toe een kans om in de prijzen te komen nl. de winnaarsronde, de verliezersronde en de poedelronde. De prijswinnaars werden: Winnaarsronde: le pr. Jac. Ter- meulen en Goof v. d. Poel; 2e pr. H. Huigsloot en Leo van Egmond; 3e pr. J. Hoogenboom en R. van F"- pr. C. de Krijger en J. Rietbro?!:- mond. Troostprijzen: le pr. P. Huigsloot en C. v. d. Meer; 2e pr. C. van Zan ten en E. de Koning: 3e pr. L. Klein en W Turk; 4e pr. J. van Klink en R. Pouw. Poedeloriizen: le pr. N. van Ber- kel en G. Kuiper: 2e pr. Jac. van Veen en Jac. Olijerhoek; 3e pr. J. Verhaar en P. Bosman 4e pr. C. v. WAT LEZERS SCHRIJVEN Een abonné uit Zoeterwoude schrijtf ons, niet gauw naar de pen te grij pen, „want het is mijn vak niet, ik weric de hele dag in de polder", maar hij heeft toch naar de pen gegrepen om ons „wat op te beuren na al die jammerklachten" over de Kerst puzzel. „Ik heb bij u niet geklaagd, dat de puzzel te moeilijk was, maar hij was voor ons te moeilijk. Met z'n zessen hebben we hem zitten be werken en het ging niet. Dus sche den we er gewoon uit. Afgelopen; dus verder wordt er dan niet meer over gepraat. En zo zijn er zat meer van de handenarbeid. Een groep Leidenaars vindt het zeer raar, dat er mensen klagen, dat 'het te moeilijk is, maar ik kan het me indenken. Een Voorschotenaar heeft zitten ploeteren, maar wij ook hoor! Een Leidenaar vindt het niet fair tegen over de puzzelaars, die hébben zitten tobben, maar daar zijn vye allemaal bij, ook degenen, die er niet uit kon den komen, want die hebben mis schien nog langer getobt. De Sasse- mer vindt het niet erg sportief; wij vinden het wèl sportief. De Boruf- ter heeft een woordenboek geraad pleegd. Wij niet. Dat lijkt me spor tiever, maar hij zal dat boek wel in •huis gehad hebben. Dus zo'n werk is dat niet De andere Voorsdhoter doet het enkel voor de prijs; dat is ook mis! De Leidenaar, die verrast was met de moeilijke puzzel heeft z'n zin gehad, maar aast toch nog te veel op prijzen. Om het nu nog over de prijzen te hebben: wij hebben nu ook een kans en niet enkel de men sen van de kantoren. Er zijn natuur lijk ook bij de landarbeiders wel mensen, die zo'n rebus wel op kun nen lossen. Dat weet u misschien ook wel. Wij volgen u door dik en dun en worden niet kwaad als het eens niet naar de zin is." De inzender aan wie bij deze onze recht vriendelijke dank voor zijn „opbeuring" besluit zijn brief met de vermaning: „Kop om hoog-houden".

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2