S)e CoidóeSou/tcmt Moeilijke berging van de „Flying Enterprise" Stalins opvolging reeos geregeld Suez van de buitenwereld afgesneden De kwestie der collectieve veiligheid Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 5 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12477 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TOT OVER DE OREN IN DE PLANNEN WLJ ZITTEN THANS tot over onze oren in de plannen en de bespre kingen over die plannen, strekkende lot de verdediging van onze vrijheid tegen eventuele boze oogmerken van uit het Oosten. Wie niet heel goed de krant bijhoudt, is onherroepelijk het spoor bijster en raakt de tel kwijt. Vooreerst is er het Europese le ger, dat bedoeld is als één legereen- hid van zes Europese staten onder een afzonderlijke leiding; hetgeen heel wat anders is dan zes Europese legertjes met een touwtje er om. Over dit Europese leger heb- 0 ben de ministers der zes landen (Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de drie Benelux - landen) zo pas nog vergaderd te Pa rijs, zonder het echter helemaal eens te worden. Men weet wat de bedoeling is van dat Europese leger. Bij de verdedi ging van West-Europa kan men n.l. de hulp van Duitse soldaten niet mis sen, maar men vreest voorname lijk de Fransen dat een herbewa pening van Duitsland zal leiden tot een nieuwe Wehrmacht en dienten gevolge tot een nieuw gevaar voor de Europese gemeenschap. Hoe kunnen wij de Duitsers weer een geweer in de hand geven zon der het risico te lopen, dat zij het naar de verkeerde kant afschieten? Dat was het dilemma, waarop de Franse minister Pleven de oplossing van het Europese leger gevonden heeft. In zo'n afzonderlijk Europees leger krijgen de Duitsers de kans hun bijdrage te leveren voor de ver dediging van Europa zonder dat de staat West-Duitsland de beschik king krijgt over een eigen Wehr macht. Maar dat betekent tevens, dat de andere deelnemende landen ook bereid moeten zijn om het be schikkingsrecht over hun eigen man netjes prijs te geven. En hier begint een hele serie van moeilijkheden en bezwaren, waarvan de kwestie van de financiën de voornaamste is. Oorspronkelijk had Pleven er aan gedacht om het beschikkingsrecht over zo'n Europees leger in handen te leggen van één man, maar dat vonden de anderen toch wel al te gortig. Dan zou het van de willekeur van één man afhangen, wat ieder land zou hebben te betalen aan man schappen, materieel en geld. Thans is men het er over eens, dat er een college moet komen, bestaande uit defensiecommissarissen uit de deel nemende landen, die met de uitvoe ring belast zijn, terwijl er een stel sel is ontworpen, waarbij uiteinde lijk de parlementen der landen zelf de koorden van de beurs in handen houden. Over een en ander is men het nog niet helemaal eens gewor den, maar blijkens het op Oudejaars dag uitgegeven communiqué rekende men er op. nog vóór 2 Februari klaar te komen. Op die datum be gint nl. te Lissabon weer de confe rentie over de strijdkrachten van het Noord-Atlantisch Pact. Frank rijk heeft evenwel reeds een uitstel van deze conferentie aangevraagd, omdat het bang is, dat het Europe se leger op 2 Februari nog niet in kruiken en kannen is. 117AAR MEN T-. LISSABON over gaat praten is weer een grotere eenheid, nl. de federatieve samen werking van de strijdkrachten van de landen, aangesloten bij het Noord- Atlantische Pact. Als het Europese leger tot stand komt, vormt het een onderdeel van deze N.-Atlantische strijdmacht. Ook te Lissabon is de grote vraag die van de verdeling der lasten en voornamelijk van de finan ciële lasten. Maar met deze twee defensie-stel sels zijn wij er nog niet; er is nog een grotere in dt maak. In UNO-kringen zijn n.l. stemmen opgegaan, of het niet mogelijk was een herhaling van de Korea-affaire te voorkomen. Toen de agressie op Korea losbrak, moest alles op stel en sprong geïmproviseerd worden; er was niets klaar. Vandaar dat de UNO een commissie aan het werk heeft gezet om gemeenschappelijke maatregelen te bestuderen teneinde „de kansen op oorlog te verminde ren". Deze commissie nu heeft een rapport ingediend, waarin het vol gende wordt voorgesteld. Ten eerste: een internationaal schaduw-leger in stellen, d.w.z. een leger, waarvan de diverse landen de onderdelen ge reed zouden houden en bij een eventuele agressie onmiddellijk be schikbaar zouden kunnen stellen. Ten tweede een stelsel van econo mische maatregelen en ten derde politieke sancties, welke bij elkaar ten doel hebben het aanvallende land van de rest van de wereld af te snijden. Dit plan wordt nu in de politieke commissie van de Verenigde Naties besproken en is Donderdag het mik punt geweest \an een donderrede van Wisjinski. Hel spreekt vanzelf dat de Rus er geen goed woord voor over had, maar hij wist er wel raad op: een nieuw voorstel moest de zaak op een dood spoor rijden. Van daar zijn opzienbarend voorstel om ..zonder verwijl een speciale perio dieke bijeenkomst van de Veilig heidsraad te beleggen, teneinde de huidige internationale spanning te verminderen en bij te dragen tot een gelukkig besluit van de wapen stilstandsbesprekingen in Korea". Er zal wel niet veel van terecht komen, want de anderen voelen er niets voor, om de Veiligheidsraad, die door het onbesuisde gebruik van het veto-recht door de Sovjet B&Mtnvo-oA Eindfiau-eti KAPITEIN CARLSEN KREEG GEZELSCHAP I£APITEIN KURT CARLSEN is niet meer alleen op de „Flying En terprise" in de Atlantische Oceaan. Jujst voor het ogenblik, dat de wind weer begon aan te wakkeren en het schip verder begon over te hellen, klauterde de 27-jarige stuurman van de Engelse sleepboot „Tur moil", Kenneth Roger Dancy uit Kent, aan boord. Carlsen heeft dus ge zelschap, na zeven barre dagen en nachten alleen aan boord te hebben doorgeworsteld. Kapitein Parker van de „Turmoil" heeft evenwel nog geen verbinding tot stand gebracht met de „Flying Enterprise". Er zijn vijf vergeefse pogingen gedaan om een lijn over te werpen en vandaag zou men pogen een kabel over de achtersteven te krijgen. WACHTEN OP BETER WEER. Stuurman Dancy klom over het hakkeboord van de „Flying Enter prise" terwijl de wind bijna storm kracht bereikte en de golven in to meloze vaart het sterk hellende dek van het schip besprongen. De Ame rikaanse torpedobootjager „John W. Weeks" seinde, dat ook twee pogingen om kabels aan de achtersteven vast te maken mislukt waren en dat men nu zal moeten wachten tot het weer verbetert. Kapitein Carlsen is vol vertrouwen, dat een verbinding met de sleepboot tot stand gebracht kan worden, zodra het weer even beter wordt. Af en toe neemt de wind kracht toe tot snelheden van 55 km. per uur en op het ogenblik legt zich een mist over de Oceaan. De „Flying Enterprise" houdt zich bevredigend op de golven, aldus de berichten van de „John W. Weeks". In het algemeen zijn de weerbe richten uit de omgeving niet al te best. Het weer wordt slechter. De zee is onrustig tot ruw. De lucht is bedekt en zo nu en dan regent het. De Engelse weerdienst meldt, dat een Zuidwesterstorm het gebied nadert. Onderwijl is de Amerikaanse tor pedobootjager „Williard Keith" on derweg om de „John W. Weeks" af te lossen. Kapitein Carlsen zal voor lopig aan boord blijven. Kapitein Parker is van mening, dat het met twee man aan boord van de „Flying Enterprise" gemakkelijk zal zijn een verbinding tot stand te brengen. Gisternacht reeds werden bij het licht van sterke schijnwerpers drie pogingen gedaan om een lijn naar kapitein Carlsen te schieten, toen deze nog alleen aan boord was. Deze moest zich echter op het sterk hel lende schip met één hand vasthou den. Op de sleepboot zag men de een zame, fantastisch belichte figuur drie- Unie krachteloos is gemaakt, weer maal misgrijpen, opnieuw voor de dag te halen en met De kapitein van de Britse sleep- zo'n taak te balasten. boot, Dan Parker, begreep, dat hjj Driemanschap neemt z'n taak over ^/OLGENS bepaalde communistisc he kringen in Londen zouden Molo- tof, Beria en Malenkof, allen vice-presidenten van de Sowjet-Unie en leden van het Politbureau, een driemanschap vormen, indien Stalin iets zou overkomen, aldus meldt A.F.P. Molotof zou binnenlandse zaken beheren; Beria, die voorzitter van het driemanschap zou zijn, zou in het bijzonder met de controle van het leger, de contra-spionnage en de inlichtingendienst belast worden en Malenkof zou gedurende de over gangsperiode toezicht houden op de communistische partij. 5)e yeóUande „frtameyyen' Volgens in deze kringen uit Rus land ontvangen berichten is Stalins gezondheidstoestand oorzaak van groeiende ongerustheid; begin De cember zouden vier specialisten uit Wenen en Berlijn naar Moskou zijn geroepen om Stalin te onderzoeken en hoewel Stalin uiterlijk voor een man van zijn leeftijd gezond lijkt, zouden zijn geneesheren menen, dat een nieuwe hartaanval noodlottig zou kunnen zijn. Om deze reden zou den voorzorgsmaatregelen voor het overnemen van de macht zijn geno men. Men voegt hieraan toe, dat Stalins gezondheidstoestand reeds een terug slag op de buitenlandse politiek van De Utrechtse beeldhouwer Joop Heckman heeft in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen acht beel den te vervaardigen voor de spoor weg-viaducten te Eindhoven. Het eerste beeld, dat het Jonge, Bloeien de Eindhoven voorstelt, is gereed. Het is 3.15 meter hoog en uitgevoerd in Franse kalksteen en is bestemd voor het viaduct Emmasingel Eindhoven. Chinese gezinnen naar Tibet? Volgens „Le Monde" zijn te Ka- limpong, gelegen aan de grens tus sen India en Tibet, berichten ont vangen, volgens welke de Chinese autoriteiten in de Tibetaanse hoofd stad Lhassa besloten zouden hebben, vijftienduizend Chinese gezinnen naar Tibet over te brengen. Deze immigranten, hoofdzakelijk boeren, zouden een gebied ten noor den van Lhassa toegewezen krijgen. Volgens het Franse blad schijnt deze stap bedoeld te zijn om het be volkingsoverschot van China naar Tibet te laten afvloeien en tevens het proces, om Tibet in de Chinese volksrepubliek op te nemen, te ver snellen. Radio-Praag heeft medegedeeld, dat in de Barbaramijn te Ostrava een mijnontploffing heeft plaats gehad, waardoor de productie in een der be langrijkste kolengebieden van' Tsje- cho-Slowakije geremd is. Volgens de radio worden de mijnen in deze streek thans gemechaniseerd. de Sowjet-Unie heeft gehad. Het Po litbureau zou naar een middel zoe ken om tot overeenstemming met de Verenigde Staten te komen, tenein de zich gedurende de overgangstijd geheel aan binnenlandse zaken te kunnen wijden. In dit verband zou de benoeming van de voornaamste raadsman van de Amerikaanse rege ring op het gebied der buitenlandse politiek, Kennan, to* ambassadeur in Moskou in de Sowjet-Unie gunstig zijn ontvangen; men zou hierin een aanwijzing zien van het Amerikaan se verlangen om de betrekkingen met de Russische regering te verbeteren. Churchill's bezoek aan Truman De Britse eerste minister Winston Churchill zal zich vandaag van het Britse passagiersschip „Queen Mary" ir> een kotter begeven, wanneer het schip zich ter hoogte van New York bevindt Daarna zal Churchill zich per auto en vliegtuig naar Washing ton spoeden, waar hij te 17.00 uur (Nederlandse tijd) wordt verwacht. Men verwacht verder, dat vandaag rog informele besprekingen gevoerd zullen worden tussen Truman en Churchill aan boord van het presi dentiële jacht, waarmede de beide staatslieden een tocht zullen maken op de rivier de Potomac. Maandag beginnen de officiële onderhande lingen. eerst leden van zijn bemanning aan boord van het wrak moest zetten en besloot te wachten tot het licht was geworden. Hij seinde intussen naar zijn superieuren te Londen: „Carlsen kon, omdat hij zich met één hand moest vasthouden, de werp- lijn niet binnenhalen door de slagzij en het slingeren van het schip. Er zit nog leven in de .Flying Enterprise" en ik heb vertrouwen, dat het schip bij redelijk weer naar een haven kan worden gesleept. De kapitein is nog steeds vastbe sloten om aan boord te blijven, tot dat de vrachtboot zinkt af is binnen gesleept. Zij zal worden gesleept aan de achtersteven, om te voorko men, dat ze verder onder water loopt". Op zijn gunstigst zal het drie da gen duren voordat het vrachtschip binnengebracht kan worden. Waar heen, dat hangt van de omstandig heden af. Men zal pogen Falmouth te bereiken, of, indien het weer ver andert, Brest of de Bantry Baai in het Zuiden van Ierland. Nieuwe Chinese beschuldiging Chinese steden gebombardeerd De Chinezen hebben de Verenigde Naties er Zaterdag va* beschuldigd, doelen in China te hebben doen bombarderen. De beschuldiging werd door de Chinese communistische generaal Hsien Feng geuit op de Zaterdag ge houden bijeenkomst van de subcom missie voor de naleving van een wa penstilstand in Korea. Generaal Hsieh Feng beschuldigde de Ver enigde Naties van het dten bombar deren van de Chinese steden Sjang hai, Moekden en Tsingtao. „U bent te ver gegaan met uw belachelijke aanmatiging", aldus generaal Hsieh. Radio-Peking heeft in het verle den herhaaldelijk beweerd, dat Ame rikaanse vliegtuigen Chinese steden zouden hebben gebombardeerd; het is echter de eerste maai, dat een der gelijke beschuldiging door de com munisten is geuit tijdens de onder handelingen over een wapenstil stand. De gestrande wereldreizigers De achtersteven van de Frameggen", het 2086 ton metende Noorse vracht schip dat Woensdag bij Petten op de kust is gelopen. Zes sleepboten, waar van wij hier drie zien, en een bergingsvaartuig zullen bij gunstig weer met vereende krachten trachten het schip vlot te krijgen. De vele belangstel lenden (op de voorgrond) kunnen in het verversingstentje, dat daar ten gerieve van de bezoekers een standplaats heeft gekozen, warme dranken krijgen. DE TOESTAND ZEER GESPANNEN door maatregelen van de Britse legerautoriteiten. Hiertoe werd over gegaan na gevechten, welke gisternacht waren uitgebroken. De laatste ar.gen waren veel vreemdelingen Suez binnengekomen, waarschijnlijk merendeels leden van het z.g. „bevrijdingsleger" uit Cairo. Gisteren zijn te Suez vijf Egyptische burgers gedood en 24 gewond. De Engelsen had den zes gewonden. Vier grote Britse Centurion-tanks i heid van de (Britse) drinkwaterin- met 8 cm granaten en mitrailleurs stallatie, die voortdurend het doel- moesten het vuur openen op een wit is van terroristen en waarom- heen zich ook de strijd van gisteren antal huizen, van waaruit Egypti sche sluipschutters opereerden. Deze huizen stonden in de nabij- DE GEMMA" IS LEEG. Vrijdagmiddag heeft men in de romp van het Zondag jl bij Guetha- ry gestrande Nederlandse tankschip „Gemma" een gat gemaakt en in het binnenste van het schip een onder zoek ingesteld. Men heeft echter niet de lijken van de vijf nog vermiste bemannings leden gevonden. Zoals gemeld .zijn kort na de stranding van de „Gem ma" de lijken van twee leden der bemanning aangespoeld. Een „Catalania" van de Indonesi sche luchtmacht, die zich naar Beng- kalis op Sumatra had begeven om de twee Italianen af te halen, die daar een noodlanding moesten maken, toen ze op een wereldreis op weg waren van Singapore naar Palem- bang, is Vrijdagavond te Djakarta teruggekeerd zonder deze passagiers. De (licht gewonde) piloot Lualdi en de ongedeerd gebleven journalist Loretti waren reeds met een speed boat van de Caltex vertrokken naar Pakan Baru. De gestrande reizigers worden thans vandaag te Djakarta verwacht. Hun eenmotorig vliegtuig, dat een landing op een voetbalveld maakte, schijnt ernstig te zijn be- Hij veraat zijn rugzak En de fiscus lachte De Oostenrijkse belastingdienst heeft de politie te Baden verzocht de familiejuwelen van Trautmanns- dorff, die een waarde hebben van vijf millioen schilling, voorlopig in bezit te houden. De juwelen werden vorige maand gevonden op het station van Baden. Ze waren verpakt in een oude rugzak, waaraan eerst weinig aandacht was geschonken. Spoedig telefoneerde de eigenaar, de vroegere graaf Josef Karl Traut- mannsdorff. Hij vertelde, dat hij de rugzak in de trein had laten liggen en eiste zijn eigendom op. Volgens voorschrift keek de stationschef eerst eens naar de inhoud en zag toen voor zijn verbaasde ogen gouden munten, diamanten, paarlen en armbanden glinsteren. De politie werd er in ge mengd en deze nam de kostbaarheden in beslag. "Trautmannsdorff beweerde, dat het een familieschat was, die hij naar Wenen had vervoerd om te worden getaxeerd. Het vervoer per rugzak diende er toe zo weinig mogelijk de aandacht te trekken. Deze opzet is door de nonchalance van de vervoer der volkomen mislukt. De Oosten rijkse dienaren van de fiscus hebben nagegaan, dat de familie Trautmanns dorff nog aanzienlijke belastingschul den heeft. Zij wensen nu, dat de ju welen niet worden teruggegeven al vorens de belastingschulden zijn ver effend. Ruslands voorstel Gisteren is in de politieke commis sie der Verenigde Naties het debat over collectieve veiligheid voortge zet. In de middagzitting dienden Egyp te, Irak, Libanon, Perzië, Saoedi-Ara- bië, Syrië en Jemen een amendement in op de Russische resolutie. Deze landen zegden weliswaar voorlopig steun toe aan het Russische verzoek een speciale bijeenkomst van de Vei ligheidsraad te beleggen, maar zij verzetten zich tegen de wens van de Sowjet-Unie om de veertien leden tellende commissie voor hèt bestu deren van collectieve maatregelen op te heffen. Genoemde landen stelden met Afghanistan voorts een amendement op de Westelijke resolutie betreffen de het instellen van een inter nationaal „schaduw-leger" voor. Vol gens dit amendement zouden alle staten zelf moeten beslissen of zij al dan niet aan de uitvoering van de te nemen maatregelen deelnemen. Tenslotte dienden Columbië, Chili en Mexico een amendement in, waar in wordt gezegd, dat het voorgestel de „schaduwleger" geen afbreuk mag doen aan de binnenlandse veiligheid der deelnemende landen en dat de bijdragen tot de te nemen veilig heidsmaatregelen naar omvang door de landen zelf dienen te worden be paald. De Nederlandse afgevaardigde D. J. von Balluseck was van mening, dat het werk van de commissie voor het bestuderen van collectieve maatrege len succesvol was geweest en dat de commissie haar werkzaamheden nog een jaar diende voort te zetten. Acheson voelt er niets voor. Dean Acheson heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat het „niets minder dan rampzalig" zou zijn, Ruslands voorstel tot behande ling van de kwestie-Korea in de Vei ligheidsraad te aanvaarden. De be sprekingen te Panmoendjon zouden er alleen maar door worden belem merd. voornamelijk afspeelde. De situatie in de stad is bijzonder gespannen. Door de straten marche ren gewapende groepen Egyptena- ren; van wet en orde schijnt geen sprake meer te zijn en een Britse militaire woordvoerder twijfelde er aan „of de situatie geheel en al on der controle is" Het afsluiten van Suez door de Britten houdt o.m. in, dat geen olie meer van Cairo naar de stad kan worden vervoerd, terwijl een volle dige stopzetting van de lcvensmid- delentoevoer de bevolking (ongeveer lVz millioen zielen) voor grote moei lijkheden kan plaatsen. Nieuwe moeilijkheden voor Kreta? „Julia" verliet haar „Romeo" Kreta's „Julia", de mooie 19-jarige Tassoela Kefaloyanis, die om haar „Romeo" te kunnen huwen, haar woe dende familie, een bataljon soldaten en onnoemelijke moeilijkheden weer stond, heeft haar mar. verlaten. Sinds oudsher had er zoals men weet een diepe vete geheerst tus sen de families van Tassoela en die van Costa, haar echtgenoot. Een vete, die weer oplaaide, toen Costa Tas soela het hof ging maken. Er was geen sprake van een huwelijk, zei den beide families. De beide geliefden dachten er ech ter anders over en Costa ontvoerde zijn bruid om met haar naar een af gelegen bergklooster te vluchten, waar zij in het geheim in het huwe lijk traden. Dit was bijna aanleiding tot een burgeroorlog op Kreta en de regering moest speciale troepen stu ren om de orde op hc' eiland te hand haven. Veertien dagen wist Costa zich met zijn bruid verborgen te houden, terwijl bijna 2000 soldaten en gen darmes jacht op hem maakten. Toen gaf hij zich over en onderging een gevangenisstraf van ruim een jaar, maar Tassoela bleef hem, ondanks het verzet van haar familie, trouw. Vorig jaar October werd Costa vrij gelaten en Tassoela zei tot de verslag gevers: „Wij willen geen publiciteit meer, wij willen alleen maar rustig een eigen huis inrichten". Volgens berichten uit Kanea, de hoofdstad van Kreta, hoeft Tassoela zich gisteravond bij het hoofd der politie gemeld en deze gezegd haar man te hebben verlaten, daar zij naar haar vader wil terugkeren. Zij ver telde dit te hebben gedaan, om haar vader, het parlementslid Manolis Pe- trakoghiorghis, te beschermen tegen mogelijke moordaanslagen door vrienden van haar man, die ver toornd zijn op haar vader, daar hij getracht zou hebben het huwelijk van zijn dochter ongedaan te maken. Ka'L't.e.ftie... Zoveel wat dwaasheid bij de men sen heet, blijkt wijsheid Gods te zijn, evenals de wijsheid der wereld voor God dwaasheid is.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1