14 dagen 25 Po korting De lotgevallen van de weduwe Pruimers Kerstmis in feest van Australië is het Santa Claus (Zwmtuten aan ffiim (zijn reis om de wereld) VRIJDAG 4 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT l WEEDE BLAD - PAGINA 2 op alle ondergoederen, SOKKEN, SPORT KOUSEN, NYLONSen vele andere koopjes. Ziet de étalages. Kan men achterneef beledigen met Oud-tante? Enkele brieven van Multatuli, be waard in het Multatuli-museum, hebben geleid "tot een kort geding, dat voor de president van de Am sterdamse Rechtbank heeft gediend. De directeur van dit museum, Henri A. Ett, bestudeerde deze brie ven, waaronder er een was, door Multatuli gericht aan de in 1911 overleden weduwe Pruimer, gebo ren baronesse van Dedem. Deze we duwe deed einde vorige eeuw veel stof opwaaien, omdat de voogdij haar wilde ontzetten uit de voogdij over haar kind. In zijn brief troostte Mul- tatulie de weduwe. De heer Ett heeft deze. destijds zo notoire zaak nog eens uitgezocht en bovendien nog twee andere zaken en daarover een boek bij de uitge verij Meulenhofi gepubliceerd, ge titeld „Holland in rep en roer". Mr. W. K. baron van Dedem, of ficier van justittie bij de Amster damse politierechter, heeft thans zowel de schrijver als de uitgever la ten dagvaarden, omdat de weduwe Pruimers een tante van zijn vader was (zijn eigen oud-tante dus) en hij het boek in strijd acht met de zorgvuldigheid, die in het dagelijks leven ten opzichte van een ander moet worden betracht. De verdediger mr. C. Reinders Fol- mer, die optrad voor eiser, laakte wat hij noemde .,het sensationele ka rakter" van het boek, waarin met de woorden „mysterie en misdaad" de lezer in een toelichting wordt ver teld, dat het boek het verloop van drie geruchtmakende rechtzaken uit de vorige eeuw weergeeft. De verde diger zeide, dat eiser als ambtenaar bij het openbaar ministerie „toch al in een glazen kastje" zit en dat het daarom in strijd is met het fatsoen wanneer op deze wijze de naam „Van Dedem" in opspraak wordt ge bracht. Hij eiste verbod tot verkoop van het boek. Namens de gedaagde partij betoog de vervolgens mi1. D. Schut Jr., dat de heer Ett bij het zoeken naar his torische gegevens de medewerking heeft gehad van een andere telg uit het geslacht van Dedem, die thans nog op het landboed van de weduwe Pruimers woont. Hij noemde het boek „een wetenschappelijk volko men verantwoord cultuur-historische publicatie, waarin de voorzichtige woordkeus opvalt en waarin beslist geen enkel opzet tot belediging te vinden is". Behalve de zaak van de weduwe bevat het boek het proces, dat in de historie bekend is geworden als „De Kop van Jut" en „De moord in Dek-1 kersduin", beiden processen over in de vorige eeuw gepleegde moorden. Spr. betoogde, dat het wetboek slechts belediging van een bepaald persoon kent of van een volksgroep, niet van een familielid, zeker niet in de vierde graad, of van een be paald geslacht van een bepaalde naam. „Mr. van Dedem mag thans zich zelf verwijten, dat „Holland in rep en roer" komt", zei hij. „Tot dus verre legde niemand direct verband tussen de weduwe Pruimers en hem, maar nu zal dat wel anders worden". Hij vroeg zich af: „Waar gaan we heen, wanneer publicatie in boekvorm historische en vroe ger ook reeds gepubliceerde fei ten van rechtszaken als onrecht matige daad wordt beschouwd?" Spr. drong er bij de president op aan, dat hij de eis van zijn tegen pleiter niet zou inwilligen. De president zal Donderdag 10 Januari om 14 uur uitspraak doen. De Haagse rechtbank veroordeelde de plaatwerker P. A. F. v. d. M. uit Den Haag, die alleen al 52 inbraken pleegde o.m. te Voorburg. Rijswijk, Wateringen en Den Haag, tot vier jaar gevangenisstraf m.a.; de eis was vijf jaar m.a. Zijn kameraad D. A. de C„ een kantoorbediende uit Den Haag, kreeg drie jaar m a Tegen hem was de eis drie jaar en zes maanden. De C. was o.m. betrokken bij een inbraak in een vleeswarenfa- briek te Hazerswoude in de nacht van 26 op 27 Mei j.l. Met een vriend en een huurauto was hij op rooftocht getrokken. De waakhond van de fa briek maakte hij met een stuk worst tot vriend en toen de brandkast niet open te krijgen was nam men het hele gevaarte maar mee naar de re sidentie. Oude moordzaak berecht GEDESERTEERDE SS.-ER WERD VLAK VOOR BEVRIJDING GEDOOD. „De rechtbank heeft heden een oude zaak te berechten, die dateert uit de laatste dagen van de bezetting, toen een mensenleven bijna niets tel de", aldus ving de officier van ju stitie bij de Haagse arrondissements rechtbank zijn requisitoir aan in de zaak tegen de 29-jarige Haagse me taalbewerkers J. var der M. die, be schuldigd yan moord, zich voor de rechtbank moest verantwoorden. Aan het slot van zijn requisitoir eiste officier zes jaar gevangenisstraf met aftrek tegen Van der M. In het begin van het vorige jaar werden op een open terrein aan de Laakkadc te 's-Gravenhage onder een grote hoeveelheid huisvuil door de politie de stoffelijke resten opge graven van een man, die later bleek te zijn geweest, de gedeserteerde SS-er K. uit den Haag. In de laatste dagen voor de bevrijding had deze K. een onderdak weten te vinden in het huis van de kleermaker Van der M. Verdacht van moord op K. werd Van der M. junior door de politie aangehouden en na het afleggen van niet minder dan drie nogal tegenstrij dige verklaringen kwam aan het licht hetgeen ter zitting van de rechtbank nog eens nader werd uitgeplozen. getuige-deskundige dokter J. Hulst uit Leiden, bevestigde zijn rap port dat K. door eer schot door het hoofd, dat van zeer dicht bij was af gevuurd, om het leven was gekomen. Later was de schedel van het slacht offer nog met een stomp voorwerp verbrijzeld. De vader van verdachte, Van der M. senior, vertelde de rechtbank nog eens hetgeen hij in verschillende ver klaringen voor de politie en rechter commissaris reeds had vastgelegd. Enkele dagen voor de bevrijding was zijn zoon thixis gekomen met K. die gekleed was in Duits uniform en een karabijn bij zich had. Van zijn zoon hoorde hij dat K. als SS-er ge-1 deserteerd was. De vader had be zwaar gemaakt tegen het verblijf van de 22-jarige K. in zijn huis omdat hij het gevaarlijk vond. Enige malen had hij met zijn zoon over het vertrek van K. gesproken. Van der M. junior zou zijn vader verzekerd hebben dat hij K. wel met een zoet lijntje weg zou zien te krij gen en zo dat niet ging zou hij zelfs gzegd hebben „anders maak ik hem wel koud". Vei'dachte had in die dagen voor de bevrijding een levendige belangstel ling getoond in het karabijn van K. en zich de hele constructie uit laten leggen. Op een morgen in April hoor de Van der M. senior in een der bo venkamers een gestommel. Hij liep naar boven en toen hij in de kamer van K. arriveerde trof hij daar zijn zoon aan met het karabijn in zyn handen, en K. die op de vloer lag uitgestrekt. Griezelig. „Ik heb hem doodgeschoten", zou Van der M. jr. gezegd hebben. Later werd het lijk in stukken gesneden en in een zak genaaid. „Wie heeft dat gedaan?" wilde de president weten. „Dat heb ik alleen gedaan", be kende de vader. K. zou verschillende malen zowel vader als .zoon Van der M. gedreigd hebben: „Als jullie mij er uit gooien dan waag ik alles op alles, en moe ten jullie maar zien wat er ge- gebeurt". „Ik herinner me niets meer", zei verdachte toen hij op zijn beurt werd gehoord. „Het kan allemaal wel ge beurd zijn zoals ik destijds verklaard heb. Wel herinnerde hij zich dat hij eerst met K. gevochten had, maar dat hij toen het karabijn had gegre pen om op K. te schieten wist hij niet meer", zo zei hij. Het was een ijskoude moord. De officier was niet de mening toe gedaan dat het allemaal zo was ge schied als Van der M. jr. de recht bank wilde doen geloven. „Hier is een moord geschied zonder enig re delijk doel", zo zei hij in zijn re quisitoir. „En de zaak is aan het rollen gekomen doordat verdachte en zijn familie over de moord ge kletst hebben". De verdediger was de mening toe gedaan dat K. in zijn kamer waar hij zat te slapen, in koele bloede door verdachte was doodgeschoten en dat deze laatste, bevreesd dat K. nog niet dood was, met de kolf van de kara bijn diens schedel had verbrijzeld. Dat er eerst een vechtpartij was ge weest, achtte de officier onaanneme lijk. De moord was zijns iixziens ge schied na rijp beraad en kalm over leg en alleen het feit dat deze zaak zolang geleden geschied is, recht vaardigde het zijns inziens om te gen verdachte een lagere straf, na melijk zes jaar met aftrek te eisen. Tweemaal vergeten overweg te sluiten De officier van justitie bij de Am- m aantocht was. Oe N.S. hebben hem sterdamse rechtbank heeft tegen de i gest.afl met een schriftelijke ern- 40-jarige stationsarbeider der Neder-stige ontevredenheidsbetuiging GOLF BINNENLAND Het eredoctoraat zal 8 Januari in de Amsterdamse Universiteit uit gereikt worden aan de heer C. R. J. Versteegh, die in 1915 zijn artsdiplo ma verwierf en sindsdien een we reldnaam kreeg op de kringen van keel-, neus- en oorartsen. Twee bejaarde broers geraakten door de duisternis misleid, te Rekken in een sloot. Buren schoten te hulp maar voor de oudste der twee was de eiwotie te groot geweest. Hij over leed een uur na het ongeval. Een defect spoorwegxijtuig ver oorzaakte gisteren nabij Vogelenzang stagnatie. De treinen op de lijn Am sterdamRotterdam ondervonden vexixaging. Mijnwerker Hendrikse uit Brunssum is gisteren in de staats mijn „Hendrik" door vallend ge steente gedood. De man was gehuwd en vader van een kind. De nieuwe synagoge te Hilver sum, die de door de Duitsers verniel de aan de Zeedijk moet - vervangen, zal begin Maart in gebruik worden genomen. De Lottumse rozenkwekers heb ben besloten dit jaar zo mogelijk weer een rozenfeest te organiseren, in afwijking van het gebruik om dit feest om de vyf jaar te houden. Naar nader vernomen wordt zal de heer Th. Cuiper niet in de loop van dit jaar, doch in 1953 af treden als directeur van de slagers vakschool te Utrecht en als hoofd redacteur van het vakblad „De Sla gerij". landse Spoorwegen, II. J. H„ die in April van het vorig jaar overweg wachter te Bussum was. een maand geëist. Op een dag in April had H. ver zuimd de bomen van de overweg bh de Herenstraat te Bussum te slui ten, toen een goederentrein uit Amersfoort naderde. Een auto, wel ke de overgang reeds was opgere den, kon doof snel reageren van de bestuurder nog ontsnappen. Uit een verklaring van een poli- tie-agent, die ter plaatse had gestaan las de president voor, dat deze de trein had zien voorbij razen, terwijl de bomen open waren. Hij was naar het hixisje gegaan en had daar c overwegwachter in gesprek aange troffen met een juffrouw. De ver dachte zeide, dat hij buiten had ge staan en de trein drie minuten te vroeg was geweest. Toen hij zijn wachthuisje was binnen gegaan hinf het klepje van het signaal naar be neden. Dit betekende, dat de trein ourts is hij onthever van zijn func tie van overwegwachter. Twee jaar geleden heeft de verdachte zich aan dezelfde nalatigheid schuldig ge maakt. Wanneer hij nu nog een ern stig vergrijp begaat, zo vertelde de stationschef van Bussum, wordt hij vermoedelijk ontslagen De verdach te, die geen verdediger had. verzocht in zijn laatste woord de rechtbank hem een geldboete op te leggen. Op 17 Januari zal de rechtbank uit spraak doen. PYROMAAN KRIJGT EEN JAAR De Amsterdamse rechtbank heeft gistermorgen de pyromaan van M. veroordeeld tot een jaar gevangenis straf en ter beschikkingstelling van de regering. Van M„ die 34 jaar oud is en kell- ner van beroep, stichtte in de loop van het vorige jaar een groot aantal branden in auto's en hotels te Am sterdam. Hartje winter Hartje zomer (Van onze correspondent in Australië). De Nederlandse emigranten, en vooral degenen, die hier nog geen volledig jaar zijn, hebben een vreem de Kerstmis in Australië gehad. Men leefde in Holland bij de „donkere dagen voor Kerstmis", die hier en kel licht en zonneschijn blijken te zjjn. Kerstmis had in Holland een sterk religieus karakter; in Australië is het 't feest van „Santa Claus", de Kerst man. De Kerstdagen in Holland waren veelal voor familie-bezoek bestemd, daar geeft Australië geen kans voor! Emigranten leven in de Kerstdagen bij hun herinneringen aan de Kerst boom, koude, haardvuur. En velen missen ook hun vaste kerkgang Er is in Australië een bekend schoolversje dat zegt: „Up among the chimneys high, Hark the merry sound! The reindeer's tramp, the ring of bell's All the city round. „Santa Claus" is coming with his pack of toys, „Santa Claus" is coming, to his girls and boys". Men zou deze „song" kunnen ver gelijken met één van onze St. Nico- laasversjes; een versje van hét feest voor de jeugd. Eigenlijk is Kerstmis in Australië ihhaerent met .Santa Claus", het Hollandse St. Nicolaasfeest. Niet dat de geestelijke betekenis en waarde van het Kerstfeest hier geheel wegvalt of gelijk geschakeld is met het materiële „Santa Claus", doch Kerstfeest is wel van een ge heel ander karakter, dan de emigran ten in Australië in Holland gewoon waren. Het is het feest van geschen ken, van overvloedige maaltijden en „holiday". Kerstmis aan de beach Er is enig dispuut geweest over de vraag, of men op Maandag 23 Decem ber de bedrijven in Australië maar zou stil leggen, waardoor men in het genot zou zijn gesteld van een extra vijfdaagse vacantie. Want, de Australische bedrijven staken reeds Vrijdags in de namiddag het werk tot Maandags, die dan nu ook als „holiday." zou worden aange merkt. Doch vanwege de problemen voor de voedselvoorziening, besloot de regering niet deze Maandag vrij te geven, doch wél die van 31 De cember, waardoor dan een onafgebro ken vierdaagse vacantie is ontstaan. In elk geval, deze beide vacanties zijn door de Australiërs merendeels wel aan de beaches doorgebracht. Heel wat mensen waren echter dit jaar gedwongen om des avonds weer naar huis te gaan. omdat de hotels, vacantie-huizen exxz. reeds maanden tevoren volgeboekt waren. Men be taalde ongeveer 10 (pl.m. 85. per week voor een enkele hotelka mer; een flat varieerde van 7 25. Maar rond de gx'ote steden als Mel bourne en Sydney, krioelden de stranden van de Kex-st-vacantiegan- gers, die genieten van zon en zee. En de Nederlandse emigrant, die leef de bij fel brandende kachels in de huiselijke sfeer, vergeet hier dat het Kerstmis is Het geschenken-probleem. Er is een andere overeenkomst tus sen de Hollandse St. Nicolaas en de Australische „Santa Claus", beide vragen een zeker royaalheid in ge schenken. Waarvoor alles geschikt schijnt te zijn: een ijskast zowel als een „hankie" (zakdoek). En een volgende overeenkomst is, dat de koopsters en kopers zowel in Holland als Australië klaagden over de hoge prijzen. Maar, de verklaring dat men „niet aan Santa Claus doet", zulks vanwe ge de dure tijden, zult gij hier mis sen. Belangrijker nog dan een verja ringsgeschenk, is het cadeau van Santa Claus". Bovendien zijn de Australiërs royaal in het geven van geschenken en kindaren worden daarmee wel heel erg verwend. Men heeft hier een zeer ruime keus in speelgoed-artikelen, waarbij Japan in de laatste maanden de Australi sche speelgoed-indixstrie onaangena me verrassingen heeft bereid wat het prijspeil betreft! Eerst „Christmas Eve". Aan Kerstmis gaat „Christmas Eve" vooraf. Zoiets als ons St. Nico laasfeest. Bedrijven sluiten des mid dags reeds vroeg en bieden het per soneel een royaal feest aan. Dan volgt des avonds het feest in de huiselijke kring, vaak aangevuld met familieleden, vrienden en ken nissen. Het is een feest van veel eten, veel drinken, en veel geschenken. Maar, er is slechts eenmaal in het jaar „Christmas Eve". Zoals St. Nicolaas in Holland. Het is de taak van de Australische vrouw op die avond haar eer als kookster, doch vooral voor het ma ken van patisserie hoog te houden. Want, het is tegen de regelen der Australische vormen, aan de gasten cake enz. in winkels gekocht, voor te zetten. „O, Kerstnacht schoner dan de dagen Men zou er over kunnen twisten wat schoner Kerstnacht is, die van vrieskoude ijle Hollandse lucht, waar de sterren fel tegen de donker blau we hemel staan, of hier met de nog zwoele atmosfeer van de warme dag, die matheid geeft aan het nachtelijk schijnsel. Maar zéker mist men hier' de mystieke achtergrond der nacht- Kerstdiensten in Holland. Men mist de kerkgangers, die uit de volle gebouwen het „Stille Nacht" over de straten doen uitdragen. Dan voelt de emigrant plots een leegte in dit Australische Kerstfeest, omdat toch eigenlijk de geestelijke waarde van dit feest véél groter is dan al het gebeuren rond „Santa Claus" Het zijn de Katholieke kerken, die dit de gelovigen doen ervaren, wan neer vele anderen nog aan hun „Christmas Eve" bezig zijn. Dan is er de Nachtmis, die de blij de boodschap van het Kerstfeest ons zegt. Het Kerstdiner. Op 25 Decexnber van het jaar 1788, had de Axxstralische kolonie, die be stond uit acht honderd personen, voor de eerste maal het Kerstdiner in dit land. Het is deze traditie welke even ais in vele andere landen ook in Australië een betekende plaats heeft bij de Kerstfeestviering. De Neder landse gemeenschap heeft zich hierbij aan te passen en zal dit ongetwijfeld ook doen. Weliswaar is dit jaar, op initiatief van de Dutch club, in Sydney St. Ni colaas nog geland en is ook dit feest in Nederlandse sfeer gevierd, doch men leeft hier niet op een eilandje, de emigranten zullen ook bij hun Kerstfeest „Australisch" dienen te worden. Doch zonder chauvinistisch te zijn: het Hollandse Kerstfeest brengt meer geestelijke warmte en verdieping. We zouden de „Santa Claus" graag ruilen voor Uw Kerststal en Kerst boom. VERPLEGER BEBOET. De Haarlemse rechtbank veroor deelde gistermorgen de 47-jarige J. v .d. B., verpleger van de stichting „Vogelenzang" een inrichting voor geesteszieken te Bennebroek wegens zware mishandeling van een patiënt tot 75 boete subs. 45 dagen hechtenis. 31. „Waarom huilt U?" vroeg Birn. „Ik ben een eerzaam luchtschipper", zei de ander nadat hij veilig aan boord was gehesen, tezamen met de eekhooxm, die op zijn schouder za£. „Ja, maar daarom hoeft U toch niet te huilen!" zei Basli. „Ik dacht aan de schande als de buren uit stadje zei de luchtschipbreukeling en droog de zijn tranen. „Hoe komt U aan die eekhoorn?" vroeg Bim. „Die is op mijn schouder gesprongen, toen ik rakelings langs een denneboom ging. by het opstijgen", zei de schipper. Toen maakte de detective een breed gebaar. „Jullie tweeën zijn myn gas. ten!' riep hij. „We zijn onderweg waar ik woon me zo zouden zien!" naar Amerika. Jammer, dat Colum bus het al ontdekt heeft, anders had den wij het zeker gedaan!" Na een voorspoedige reis bereikte de BIM Canada. Dat onze vrienden al bekend begonnen te worden, blijkt wel uit de raceboot die in de haven van Q'uebec langszij kwam. Het was een speciale boot van een groot pers bureau. GOD STALIN. In het December-nummer van het (con_munistisch) maandblad „Neder- land-U.S.S.R., thans onder redactie van Theun de Vries komt het volgen de, uit het Russisch vertaalde gedicht vooi. AAN STALIN Eeschermex in de strijd van zware jaren, Wij hebben ongeschokt in U geloofd; Op U te bouwen liet ons kracht ervaren Groter dan die van eigen hart en hoofd. Stslin, voor wie onze ogen warmer schijnen, Bestraf de vijand, die van roof bestaat! Gun mij, dat ik Uw hand druk in de mijne, Dar ik in eerbied buig voor Uw gelaat! Gij, die ons land het hoogste hebt gegeven. Alles wat in U werkt en denkt en leeft Om U, Uw eer, om 'i voorbeeld van Uw leven. Om wat gü doet, om wat gij zfjt en bleeft: Breng ik U, Stalin, dank uit al mijn krachten. Irx zwarte tijden hebt gij ons gestaald! Vanuit het Kremlin gold ons Uw gedachte. Lééf, Stalin, door ons aller liefde omstraald! Wat lezers schrijven TWEE MAAL GRATIS WATER LEIDING? OUD ADE, 4 Januari, 1952 Met grote belangstelling heb ik het Raadsverslag gelezen van de ge meente Alkemade en vooral die pas sage, waarin de heer v. d. Geest uit Oud-Ade als antwoord op zijn vraag, hoe het nu stond met de waterlei dingvoorziening voor die inwoners van Oud-Ade, die tot nu toe daairvan verstoken zijn, de mededeling kreeg, dat de gemeente twee maal gratis (zegge en schrijve gratis) een leiding had willen aanleggen, maar dat de betrokkenen dat toen niet gewild hebben, doch nu de kosten van aan leg zeer hoog zijn, er op aandringen, dat er een waterleiding wordt aan gelegd. Nu voelt de gemeente er om begrijpelijke redenen niet voor, al dus het Raadsverslag. Het is waar, dat wij in Oud-Ade minder met goede gaven bedeeld zijn dan de hoofdstad van de gemeente Alkemade Roelofarendsveen Dat is ook te begrijpen. Een hoofdstad is per slot van rekening een hoofdstad. Maar één ding hebben wij zeker zo goed als de Veen en dat is ons on derwijs. En door dat onderwijs zijn wij in staat gesteld tot tien te leren tellen. En daarom zijn wij er ook ze ker van, dat wij tot twee kunnen tel len. Daarom zijn wij er ook erg zeker van, dat er ergens een abuis moet zijn, wanneer er gesproken wordt van „twee maal aangeboden gratis een leiding te leggen". Wij of iemand anders kunnen niet tot twee tellen. Maar wij kunnen het zeker, dank zij ons voortreffelijk onderwijs. De eerste maal, dat het vriende lijke aanbod kwam, was in een tijd, dat de betrokken inwoners nauwe lijks het hoofd boven water konden houden door de ongunstige tijdsom standigheden. Waterleiding en lei dingwater van hoe zuiver gehalte ook en hoe gratis ook aangelegd, bete kenden in ieder geval toch weer be paalde lasten. Daarom gaven de be trokken inwoners er toen de voor keur aan het hoofd boven troebel water te kunnen houden. Dat deden zij liever dan precies door de nieuwe golf leidingwater te worden wegge spoeld. En dan de tweede maal. Toen wa ren de tijdsomstandigheden gunsti ger, maar toch niet zo gunstig, dat het aanbod- van wat gemeente „gra tis" noemt, maar wat altijd toch nog een slordige 18.000 aan de betrok kenen zou kosten, voor hen aan vaardbaar was. Temeer niet, daar andere gemeentenaren de leiding in derdaad gratis hadden gekregen en de betrokkenen niet konden inzien, waarom zij wel en die anderen niet behoefden te betalen. Waarom worden die 18 000 niet omgeslagen en door de gemeentekas betaald, zo vragen zij zich terecht af, daar hier toch een gemeentebe lang mee gemoeid is. En bovendien schijnt de gemeente het maar een peuleschilletje te vinden, daar het als „gratis" wordt betiteld Voor de betrokkenen is f 18.000 altijd nog 18.000. Voor de gemeen te is dat gratis. Nu begrijpen wij ook, waarom ons gemeentehuis zo verfraaid is. Let wel wij zijn er trots op. Rotterdam heeft een prachtig gemeentehuis en Den Haag bouwt nu ook al een nieuw, dus wij in Alkemade konden zeker niet achterblijven en dienden minstens ons gemeentehuis te ver fraaien, temeer daar door die ver fraaiing onze hoofdstad, de Veen. al alweer aantrekkelijker door gewor den is dan zij voor alle Alkemaders toch reeds was. En zij was reeds zo vex'schrikkelijk aantrekkelijk En het kon lijden want het zal ongetwij feld gratis zijn gebeurd. Het kostte de gemeente geen cent. Gratis. Nu achten wij de volksgezondheid altijd nog een klein tikkeltje hoger dan een fraai gemeentehuis, hoe trots wij daarop ook zijn, en hoe pret tig wij het ook vinden om in zo'n fraai gemeentehuis de kous op de kop te krijgen, wanneer wij om wa terleiding komen vragen. Dat is al tijd prettiger dan zo iets te ervaren in een minder fraai gemeentehuis. Maar wanneer het nu toch allemaal gratis gaat, zou het beslist aanbeve ling verdienen aan de volksgezond heid de voorkeur te geven boven de verfraaiing. Een vergissing is menselijk. Het kan inderdaad de bedoeling geweest zijn van de gemeente de aanleg van de waterleiding twee maal echt gi'atis aan te bieden. Het is slechts eenmaal gebeurd. Laat de gemeente dan nu haar goede voornemen gestand doen en voor de tweede maal de gratis aanleg aanbieden aan de betrokke nen. Wedden, dat zij nu (Bijschrift Redactie. Bij navraag bij het gemeentebestuur van Alke made is ons gebleken, dat er drie maal sprake is geweest van aanslui ting op de waterleiding van de hui zen bij het Zwartepad te Oud Ade. De eerste keer de aanleg van de waterleiding in 1931. De bewonei's van deze afgelegen streek konden toen gratis worden aangesloten, maar wilden niet om de reden, die schrij ver van het ingezonden stuk aan geeft. Later toen de electriciteits- kabels werden gelegd bestond er gelegenheid om tegelijk de waterlei dingsbuizen te leggen tegen zeer ge ringe kosten, maar ook toen hadden de betrokkenen bezwaren., De derde keer, een en ander moest toen geheel afzonderlijk worden uitgevoerd, wa ren de kosten 18.000. Momenteel heeft de aanleg van deze waterleiding nog steeds de vol le belangstelling van het gemeente bestuur. Men heeft een rijksbijdrage aangevraagd, maar aangezien door de financiële toestand het rijk bij dragen voor onrendabele gebieden voorlopig niet veideent. is deze kwestie op een dood punt.)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6