Enige spoorlijnen zullen worden opgeheven De gezinnen van D.U.W.-stakers krijgen „gestraften-uitkering" Hefdeur van 190.000 k.g. hing aan één kabel Gemeenteraad van Huissen gaat in beroep bij de H. Stoel Paters Jezuieten zijn lang van stuk VRIJDAG 4 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD PAGINA 1 Er zal niet aan te ontkomen zijn, enkele spoorlijnen op te heffen, als gevolg van de stijgende kosten van onderhoud en nieuwe aanschaf. Het busvervoer kan dit op bevredigende wijze opvangen. De mogelijkheid, om in de trein te telefoneren, zal nog wel lang op zich laten wachten. Het is te duur. Met de electrificatie van cl' lijn ArnhemZutfen hoopt men dit jaar gereed te komen; met het gedeelte ZutfenZwolle ir. Me. 1953. Alle stoomlocomotieven zullen op NIEUWJAARSRECEPTIE CORPS DIPLOMATIQUE. Op 22 dezer des middags te 12 uur zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard in het paleis op de Dam nieuwjaarsreceptie houden voor het corps diplomatique. Vóór het paleis zal een erewacht worden opgesteld van het garderegiment Prinses Irene en de Kon. Militaire Kapel voor het geven van de eerbewijzen. De ere wacht zal ceremonieel tenue dragen. Minister Stikker zal ook de recep tie bijwonen. Op 24 Januari des avonds 8 uur volgt in het paleis op de Dam een diner voor het corps diplomatique. Hierbij zullen de heer en mevrouw Stikker tegenwoordig zijn. Ceremo nieel zal dan niet plaats hebben. ZOUTE HARING VOOR RUSLAND. Op Oudejaarsdag sloot de reders vereniging voor de Nederlandse ha ringsvisserij een contract met Rus land af voor 20.000 vaten zoute ha ring. Onderhandelingen over een tweede contract moesten worden af gebroken wegen de geringe aanwe zige voorraden. BIJZONDERE TUINBOUWTEELT VERGUNNINGEN 1952 VOOR VROEGE AARDAPPELEN. De Voedselcommissaris voor Zuid- Holland maakt bekend, dat bedrijfs- genoten „A" (telers van warmoeze- rij gewassen, vroege aardappelen en fruit onder glas), wier bédrijfsgroot- te de h.a. niet te boven gaat, vóó 15 Febrpuari a.s. bijzonder tuinbouw - teeltrecht kunnen aanvragen voor de teelt van vroege aardappelen met een na-cultuur van spruitkool, bloemkool of bonen. Voor bedrijfsgenoten „A" met een bedrijf, waarvan de totalê bedrijfs- grootte de h.a. te boven gaat of niet als bedrijfsgenoot „A" erkende te- te de h.a. niet te boven gaat, vóór 15 Februari a.s. bijzonder tuinbouw- teeltrecht aan te vragen voor uit sluitend vroege aardappelen, dus zon der na-cultuur van warmoezerijge wassen. Aanvragen als bovenbedoeld die nen via de P.B.H. op daarvoor be stemde aanvraagformulieren te wor den ingediend. den duur worden vervangen door dieselmotoren, ook in het goederen vervoer. Wat de ontvangsten in 1951 be treft zijn de Spoorwegen met de hakken over de sloot gekomen. Zij waren iets hoger dan in 1950. Deze mededelingen deed ir. F. Q. den Hollander, president-directeur van de Ned. Spoorwegen, op een Nieuwjaarsbijeenkomst in Utrecht. Prof. dr W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) zal op 5 Maart a.s. naar de Nederlandse Antillen vertrekken om voor de Commissie tot Bevorde ring van de Wetenschap op de Ne derlandse Antillen enige voordrach ten te houden. Hij zal een reeks van zes voordrachten houden over „De vrouw als scheppend element in de wereldliteratuur" en een reeks van acht voordrachten over „De uitbeel ding van het moderne geweten in de roman". Hij zal op Aruba en waar schijnlijk eveneens op Bonaire spre ken. Voorlopig èèn week Onder de D.U.W.arbeiders van de objecten Orvelterveld en Mantinger- veld (Dr.) is reeds enige tijd een sta king gaande. Het resultaat van enige besprekingen met de wethouder van Sociale Zaken te Emmen is, dat Za terdag a.s. op h bureau van so ciale zaken een z.g. „gestraftenuit kering" in ontvangst kan worden genomen. Deze uitkering wordt toe gepast met ingang van 1 Januari j.l en bedraagt 80 pet. van de sociale bijstandsregeling en 80 pet. van de kinderbijslag, 'ie gestraftenuitkering is voorlopig vastgesteld voor één week. Met nadruk werd er op ge wezen, dat de. maatregel niet is enige vorm van werklozenuitkering, maar dat het hier slechts een nood maatregel betreft, die is ingesteld om te voorkomen, dat de gezinnen de dupe worden van de maatschappe lijke ^misdragingen van de man. Van de zijde van de D.U.W. werd ons medegedeeld, dat nu van alle stakers een verzoek is binnengeko men om weer tewerk gesteld te mo gen worden. De werkloosheid in de gemeente Emmen is zodanig, dat, nu deze sta king gaande is, er nieuwe arbeiders op de D.U.W.-objecten kunnen worden geplaatst. Maandag a.s. zul len er twaalf bussen naar de objec ten Orvelterveld en Mantingerveld vertrekken. Hierin bevinden zich dan plus minus honderd arbeiders die niet in staking zijn gegaan. Uit de vergadering van gisteren bleek, dat de stakende arbeiders zeg gen het werk te hebben neergelegd, omdat de D.U.W. een regeling zou hebben ingevoerd, waarbij de loop tijd van de stopplaats van de bus naar het werk niet wordt uitbetaald. De D.U.W.-leiding ontkent echter zulk een regeling ten stelligste. De nieuwe maatregel behelst alleen een verlenging van de werktijd met een half uur, daarbij komt dan nog de looptijd, die zowel voorheen als thans normaal wordt uitbetaald. Het centraal comité van de staking wees er ter vergadering op, dat met d< gestraftenuitkereing de strijd niet is afgelopen. Integendeel, zo werd ge zegd, zo lang er nog geen sociale bij- Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgenge bed en liturgische kalender. 7.30 Zendersluitng. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Klein koor. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen)12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Gram. 14.20 Engel se les. 14.40 Omroeporkest 15.35 Kro niek van letteren en kunsten. 16.13 Gram. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Zang en orgel. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Parle- mentsoverzicht. 19.25 Gram. 19.52 Ac tualiteiten. 20.00 Nieuws en weerbe richten. 20.08 De gewone man zegt er t zijne van 20.15 „Lichtbaken" causerie. 20.30 Gram. 21.00 Geva rieerd programma 21.53 „Wat zou U doen?". 22.00 Gram. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Ka merorkest. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerber. 9.12 Gram. (9.309.35 Waterstanden). 9.50 Voor de huisvrouw .VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Mor- gen wijding. VARA: 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.40 Strijktrio. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Lichtemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 „Kleine zonden", hoor spel. 13.30 Accordeonorkest. 14.10 Filmprogramma. 14.35 Amateursuit zending 15.30 „Van de wieg tot het graf". 15.45 Dansmuziek. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Radiophilharmonisch orkest en solisten. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Re geringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse def-ensic. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout", causerie. 19.40 „Het Oude Tes tament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commen taar. 22.00 Negro-spirituals. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.45 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Or gelspel. 23.3024.00 Gram. Onisparing van ruim 130 millioen stand wordt uitgekeerd, zal de sta king worden voortgezet. Zolang de stakende arbeiders als gestraften worden beschouwd, zullen de objec ten Mantingerveld en Orvelterveld besmet worden verklaard, en zal bij ae vertrekkende bussen worden ge post om de werkwillige arbeiders ei van te overtuigen de staking voort te zetten, aldus het centraal co mité.' Velsen voor een ramp gespaard Het Noordelijk deel van Velsen is op Oudejaarsavond aan een ramp ontsnapt. Maandagavond meldde zich bij de politie een bakker, die in het bezit van een jongen een hoeveelheid spring-gelatine had aangetroffen een bijzonder gevaarlijke en gemakke lijk tot ontploffing te brengen stof. Toen de politie op onderzoek uit ging, kwam zij er achter dat een complot van dertien knapen de stof had ontvreemd uit een bunker in de buurt van de hoogovens. De jongens waren van plan om de explosieven op Oudejaarsavond tot ontploffing te brengen, en om dit te bewerkstelli gen, hadden zij eveneens electrische ontstekers weggenomen. Al dit mate riaal behoorde toe aan een aannemer, die het o.a. gebruikte om de duik bootbasis te IJmuiden op te blazen. Het mag een wonder heten, dat de jongens, die uiterst lichtzinnig met de explosieven omsprongen (één van hen had de gelatine en de ontste kingsapparaten samen in zijn broek zak!) geen ramp hebben veroorzaakt, want indien er inderdaad een ont ploffing zou zijn gebeurd, zouden in geheel Velsen-Noord de gevolgen niet te overzien zijn geweest. TIELSE SLUIS SPOEDIG KLAAR Donderdagmorgen begon te Tiel het op zijn plaats brengen van de 190.000 kg wegende hefdeur die de sluis in het Amsterdam-Rijnkanaal aan de Waalzijde zal moeten afslui ten. Voor dit werk maakt men gebruik van een 25 ton wegende electrische lier, die de aanleg van een speciale voedingskabel nodig maakte Na het voltooien van het werk worden zo wel lier als kabel weer opgeruimd. De lier kan een gewicht heffen van 27.5000 kg doch dank zij het in het hefportaal aangebrachte katrollen- stelsel was dit vermogen nu elf maal zo groot. Met deze lier heeft men Donder dagochtend door middel van een en kele kabel de deur van de pontons, waarop de reis van Werkspoor in Utrecht af was gemaakt, gelicht en vervolgens verticaal en in de lengte richting van de schutkolk op de Nederlander te Bandoeng vermoord Volgens berichten uit Bandoeng hebben daar vorige week Vrijdag avond 2 revolverschoten een einde gemaakt aan het leven van de zes tig-jarige concierge van het christe lijk lyceum, de heer W. P. Herman. Het slachtoffer werd vlak voor zijn woning neergeschoten, ofschoon roof vermoedelijk het doel was. wordt er niets vermist. De heer Herman had nl, des mor- de maand November1 gens een bedrag van rp. 44.000 dat bestemd was voor de salarissen van de leraren en het overige personeel, van de bank gehaald. Dit geld werd echter reeds voor het grootste deel door hem uitbetaald. Zelf had hij op het ogenblik van de moord een be drag van ruim 1800 roepiah in zijn broekzak, doch de moordenaar(s) Gedurende werd bij alle spaarbanken in Neder land, ingelegd 72,6 millioen en te rugbetaald 66,8 millioen, zodat in deze maand 6,8 millioen werd be spaard. Bij de Rijkspostspaarbank waren inleg en terugbetaling in deze maand resp. 26,2 millioen en 27,2 mil- - lioen, zodat hier 1 millioen werdhebben dit geld onberoerd gelaten, ontspaard. Bij de bank- en algeme- j p°h zijn horloge, vulpen en verdere ne spaarbanken werd een bedrag van bezittingen bleken alle nog aanwe- 7,8 millioen bespaard. Inleg en te- i Z1S- ,Het, slachtoffer laat een vrouw rugbetaling waren hier resp 47,4 en vier kinderen achter, millioen en 39,6 millioen. Gedurende de eerste elf maanden van 1951 werd een bedrag van 130,4 DODE BIJ AUTO-ONGELUK, millioen ontspaard: totale inleg in de- ze periode 695.3 millioen en terug- sluisbodem geplaatst. Vrijdag zal de deur 90 graden worden gedraaid en met beide uiteinden in de daarvoor gemaakte uitsparingen in de sluis- wand onder het hefportaal worden geplaatst. Het zal nog wel even duren voor de deur geopend en gesloten zal worden, daar de montage van de electrische bewegings-inrichtingen in de machine kamer van het hefpor taal nog moet beginnen. Eedaflegging in het Fries Voorstel van alle partijen Bij de Provinciale Staten van Friesland is een voorstel ingediend, ondertekend door de voorzitters van richten van een adres aan H.M. de AR en Socialistische Unie, tot het richten van een lares aan H.M. de Koningin en aan de Staten-Generaal mer het verzoek te bevorderen, dat de mogelijkheid wordt geopend, dat de eed, de gelofte of de bevestiging (verklaring) ih de Friese taal af te leggen. Voorts wordt verzocht een commissie te benoenren, die deze kwestie moet onderzoeken, die haar ontwerp zo spoedig mogelijk ter tafel dient te brengen. In het voorstel wordt gesproken van de toenemende bezwaren van hen, d'ie zich bij het afleggen van de eed van de Friese taal willen bedie nen, maar daarin belemmerd worden. Overwogen wordt, dat de Fries, die zich zowel thuis als publiekelijk in steeds toenemende mate van zijn eigen Friese moedertaal bedient een te eerbiedigen aanspraak heeft op het afleggen van de eed in die taal. Dit voorstel zal Dinsdag of Woensdag bij de behandeling van het voorstel met betrekking tot het decentralisa tierapport in behandeling komen. Over de sluiting van de Dominicaner-kerk Onder een overweldigende belang stelling kwam gisteravond de raad der gemeente Huissen in openbare vergadering bijeen. Zonder hoofde lijke stemming werden twee moties aangenomen. Een, die ter kennis zal worden ge bracht van de aartsbisschop-coadju tor heeft de volgende inhoud: De Raad der gemeente Huissen, in open bare vergadering bijeen op 3 Jan. 1952, gelezen de motie welke in zijn vergadering dd. 17 Mei 1951 werd aangenomen, overwegende, dat op voormelde motie geen enkel antwoord vanwege het Doorluchtig Episcopaat werd ont vangen, dat desondanks werd afge kondigd het besluit tot sluiting van de paterskerk alhier en dat dit be sluit grote deining onder de bevol king van Huissen heeft teweeg ge bracht, dat de raad verantwoordelijkheids- halve meent het Doorluchtig Episco paat van een en ander in kennis te stellen, besluit: le zijn verwondering te uiten over het besluit tot sluiting van de kerk der paters Dominicanen, zonder dat enig antwoord is ontvan gen op zijn motie dd. 17 Mei 1951, 2e. het Doorluchtig Episcopaat te doen weten, dat het bewuste besluit tot sluiting van de Paterskerk grote onrust onder de Huissense bevolking heeft teweeg gebracht, 3e. het Doorluchtig Episcopaat nog maals beleefd en dringend te verzoe ken om de beslissing tot sluiting van de Paterskerk te Huissen te willen herzien in die zin, dat de Paterskerk openbare kapel zal blijven. IN BEROEP BIJ DE HEILIGE STOEL. Een tweede motie werd gericht aan Zijne Hoogwaardige Excellentie mgr. Paolo Giobbe. Deze motie luidt: Gelijk U wellicht reeds bekend zal zijn, is op last van Zijne Hoogwaar dige Excellentie mgr. B. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, per 2 Januari 1952 de openbare ka pel van de paters Dominicanen in onze gemeente voor de gelovigen ge sloten, en wel volledig. Tegen deze beschikking hebben de ondergete kenden, allen leden van de gemeen teraad van Huissen en vertegenwoor digende nagenoeg alle inwoners dei- gemeente, de grootste bezwaren, Daarom zien de ondergetekenden zioh tot hun spijt genoodzaakt ge bruik te maken van het allen gelo vigen toekomende recht om van deze beschikking van de aartsbisschop- coadjutor van Utrecht in beroep te gaan bij de Heilige Stoel zelf. Dit doen zij dan bij deze, hun schrijven, en zij verzoeken U daarom, met ver schuldigde eerbied en onderdanig heid, namens hen dit, hun, hoger be roep, met de vorenvermelde beweeg redenen daarvan, onverwijld ter ken nis van de Heilige Stoe! te brengen, wiens beslissing de ondergetekenden met groot vertrouwen tegemoet zien. Dit moge U blijken uit de hierbij in afschrift overgelegde en door onze Raad aangenomen motie, toegezon den aan Zijne Hoogwaardige Excel lentie mgr. Alfrink en uit de even- Wetenschappelijke vergelijking bevestigt volks-opvatting eens hierbij in afschrift gevoegde toelichting tot deze motie. Geen gewelddadige actie. Burgemeester F. Terwindt las hier na nog een schrijven voor van de provinciaal der paters Dominicanen, waarin deze verzocht elke geweld dadige actie om de openbare kapel te heropenen achterwege te laten. Aan het hoofd van de' gemeente Huis sen werd om bescherming verzocht van de eigendommen der paters. GEMEENTE-ARCHITECT VAN TEKENKAMER GEWEERD. Raadslid dr. Wolff informeerde in de vergadering van de Apeldoornse raad of het juist is, dat de gemeente architect, de heer Minnekes niet op de tekenkamer der gemeente mag komen. De wethouder van Gemeen tewerken noemde het vanzelfspre kend dat de gemeente-architect toe gang heeft tot de tekenkamer, doch meer wilde hij over deze kwestie in het openbaar niet zeggen. In de instructie van de gemeente architect staat, dat hij tevens hoofd der tekenkamer is. De weigering komt er dus op neer aldus de Volkskrant dat Apeldoorns ge meente-architect geen toegang heeft tot een afdeling, die onder zijn ge zag staat. De oorzaak van deze on verkwikkelijke zaak is een contro verse tussen de directeur en een hoofdambtenaar enerzijds en de ge meente-architect anderzijds. DE TSJECHISCHE SPIONNAGE. De voorlopige hechtenis van de communist mr. K., die er van wordt verdacht spionnage in Nederland te hebben bedreven ten gunste van Tsjechoslowakije, is met dertig dagen verlengd. Mr. K. heeft inmiddels be kend allerlei spionnagewerkzaamhe- den voor Tsjephoslowakije in Neder land te hebben bedreven. Man vermoordde zijn vrouw In de late avond van Zaterdag werden de bewoners van de Pioen roosstraat te Stratum opgeschrikt door hulpgeroep van de 31-jarige W. J. K. Zijn vrouw was van de trap gevallen en daarbij om het leven ge komen. Althans zo leek het. Inderdaad was de vrouw overle den, maar de recherche kwam tot de bevinding, dat de doodsoorzaak waarschijnlijk niet in de val moest worden gezocht. Lijkschouwing op Nieuwjaarsdag wees uit, dat dc- vrouw door verstikking om het leven moet zijn gekomen. Daarop werd de man aangehouden en deze bekende na enige tijd. met een handdoek zijn vrouw te hebben geworgd. Na zijn daad had hij het lijk van de vrouw van de trap geduwd om aldus de schijn te wekken, dat zijn vrouw door een val van de trap om het leven was gekomen. De directe aanleiding tot de moord schuilt in een echtelijke twist eerder op de dag. Het echtpaar had drie kinderen, resp. van negen, vier en drie jaar. (Alg. Dbld.) Ruziemaker trok dolk In de nacht van Woensdag op Don- j derdag heeft in dc Hamburgerstraat betaling f 825,7 millioen. Bij de Rijks postspaarbank werd van Januari tot en met November totaal ingelegd 260 millioen en terugbetaald 357,3 millioen, zodat de ontsparing 97,3 millioen beliep. Bij de andere spaar banken was de ontsparing slechts 33,1 millioen; inleg en terugbeta ling waren hier nl. groot 435,3 mil lioen en 468,4 millioen. Gedurende de overeenkomstige periode van 1950 werd totaal een bedrag van 103,4 millioen ontspaard. Het algemeen volksgevoelen, dat i de Paters Jezuieten in Nederland Gistermorgen slipte een personen- overwegend tot het Gothische- of wagen, komende uit de richting Af-wel het asperge-type behoren, blijkt sluitdijk op de rijksweg No. 43 tej wetenschappelijk getest op juiste Bolsward door gladheid van de weg. De wagen kwam in de berm van een sloot terecht. Merouw J. M. van Vil- sterenBoerkamp uit Wieringer- meer werd hierbij op slag gedood. De andere inzittenden, de heer Van Vilsteren en drie kinderen werden zwaar gewond. De inzittenden wer den met moeite uit de auto bevrijd en direct naar het R.K. ziekenhuis in Sneek overgebracht. £en fiafitaatyedauia in de tucht Met een kraan wordt het kantoorgebouwtje van de Lemmerboot aan het Amsterdamse Y van steiger 4 overgebracht naar steiger 3. Het lijkt een hachelijke onderneming. Blijkbaar is de stunt met goed gevolg verlopen, want deze foto is genomen op het ogenblik dat het houten, in de takels han gende huisje bijna weer vaste grond onder zich heeft. Nadat de noodzake lijke vernieuwing van steiger 4 voltóhid zal zijn, wordt het gebouwtje op dezelfde wijze op zijn oude plaatsje teruggezet. gronden te berusten. B. P. M. Schulte medisch candidaat te Utrecht, heeft een vergelijkende studie gemaakt en daarvoor enige groepen geestelijken onderzocht. De uitslag van zijn on derzoekingen heeft hij door zijn va der, Dr. J. E. Schulte, doen publice ren in het Katholieke Artsenblad. net onderzoek is verricht te Maas tricht, waar vijftig Jezuieten en vijf tig broeders van Maria Onbevlekt Ontvangen van „De Beyart" als stu diemateriaal dienden. Om vast te stellen of de zonen van St. Ignatius inderdaad tot het as perge-type behoren (Longilineaire- leiptosome-type) moesten enkele ka rakteristieke gegevens over hun uiterlijk vergeleken worden met de zelfde gegevens van leden, die tot een andere kloostergemeenschap be horen. In dit speciale geval bleken de Broeders van O.L. Vrouw gaarne bereid om als vergelijkingsmateriaal te dienen. Daar de voornaamste karakteris tieken van de bekende typen wor den gevormd door de lengte en breedte van hoofd en handen, moe ten van beide groepen religieuzen deze lichaamsdelen nauwkeurig wor den nagemeten. Het resultaat was dan ook verrassend. Het bleek, dat de handen van de Paters Jezuieten gemiddeld 2.20 m.m. langer zijn dan die der bewoners van de Beyart, doch de breedte 1.18 m.m. geringer. Diezelfde verhouding werd vast gesteld aangaande de afmeting van het hoofd. De volgelingen van St. Ignatius overtroffen op dat punt wat de lengte aangaat, de andere groep met gemiddeld 3,72 m.m., doch bleven ten aanzien van de breedte iets ten achter, n.l. 0,96 m.m. Er was dus een duidelijk verschil in confi guratie van hand en hoofd, hetgeen men in de menskunde in een verhou dingsgetal pleegt uit te drukken, de z.g. index. Uit het onderzoek bleek nu, dat de index t.a.v. de rechterhand bij de pa- ters Jezuïeten 42,71 bedraagt, bij deDoetmchem de 30 jarige G. V. van bewoners van de Beyart 34,16, ter-?el!"e ®- d'ePe, messteek in de wijl de index cephalitus (verhoudin- T egT2 van hei gen der hoofdma.en, in dezeifde zin nd^ werd V. verliet de bioscoop bericht de „Tel" en trof bij de uitgang B. aan, met wie hij de avond tevoren reeds ruzie had gehad. V. gaf de an der een klap in het gezicht, waarop B. zijn dolk trok en V. daarmee te lijf ging. B. vluchtte, doch werd op de IJsselkade ingehaald door een grote groep achtervolgers, onder wie V, die hem flink afroste. Daarna werd V., die veel bloed had verloren naar het ziekenhuis overgebracht. De politie wist de dader nog dezelf de nacht te arresteren. De dolk, waarmede de steekwond werd toege bracht, is in beslag genomen. Dit drama tussen twee bewoners van het zgn. Fort is in zekere zin een vervolg op een moordaanslag met do delijke afloop die daar eniee maan den geleden v/erd gepleegd. Sinds dien broeide het in deze omgeving. uiteenloopt, namelijk respect. 79,0? en 81,07. Het oriënterende onderzoek van de heer Schulte heeft dus uit gewezen, dat de zonen van de H. Ig natius ten aanzien van de onder zochte somatische hoedanigheden meer dan de Broeders van de Beyart het longilineaire type vertegenwoor digen. DELFT MECHANISEERT DE GEMEENTE-ADMINISTRATIE. In Delft is bij wijze van proef een door de handelsmaatschappij Kra mers te Rotterdam geconstrueerde selectie-drukmachine in gebruik ge- romen, waarmede de gemeente-ad ministratie kan worden gemechani seerd. Het zal nu mogelijk z^jn werk zaamheden als het maken van op- rcepen voor verkiezingen, dienst plicht enz., die vroeger weken verg den, in enige urei te verrichten. In gevolge de overeenkomst is de ma chine vrijblijvend in Delft geplaatst, doch verwacht wordt dat B. en W. de raad een voorstel zullen doen de machine te xopen. Voor de proef bestaat ook in het buitenland belangstelling. Bus met carbid ontploft Naar thans eerst bekend wordt, heeft zich op Nieuwjaarsdag in Tol- bert (Gr.) een ernstig ongeval voor gedaan. De 17-jarige J. van der Vel de bracht in een grote melkbus car bid tot ontploffing. Door toevoeging van een te grote hoeveelheid water aan het carbid vormde zich zoveel gas, dat het deksel van de melkbus met grote kracht omhoog vloog De jongen kreeg het deksel tegen zijn gelaat. Zijn onderkaak werd to taal verbrijzeld. Het slachtoffer werd naar het Academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. De jongen zal ook nog een oog moeten missen. Taxi-chauffeur beroofd De Hilversumse taxi-chaufefur W. is Donderdagavond, onder bedreiging met een revolver, van zijn geld, een bedrag van ruim 30, beroofd. De naar. schatting ca. achttienja rige jongeman was bij de standplaats voor het station ingestapt en gaf de chauffeur opdracht naa. de Beetho- venstraat, een zeer stille buurt, te rijden. Daar aangekomen wenste hij uit te stappen. Toen de bestuurder de wagen had gestopt, trok de passa gier een revolver en eiste van de chauffeur diens geld en rijbewijs.. De hevig geschrokken man voldeed hier aan, waarop de jongeman in het duis ter verdween Zijn signalement is bekend. N. v. d. D. Meer wellevendheid, grotere verkeersveiligheid. Verbond voor Veilig Verkeer

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5