3>e£éiclóe(3ow/icxmX 't Jó te pxaömen! Wisjinski wil de Veiligheidsraad herstellen Om aan de spanning een eind te maken Onvruchtbare grond vruchtbaar gemaakt Mossadeq geeft niets toe De berging van de „Flying Enterprise" VRIJDAG 4 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12476 Directeur: C. M. y. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wisjinski gooit weer eens een knuppel in het hok Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.— p. mnd., 6p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 7 1 SOCIALISTISCH PLAN |"VE verschijning van het socialisti- sche boekwerk „De weg naar de vrijheid" is voor de P. v. d. A. aan leiding geworden een congres te hou den over het plan, dat in dit boek werk van 416 bladzijden wordt be handeld en waartoe het bestuur van de socialistische partij reeds in April 1949 opdracht had gegeven. In dit boekwerk is als hoofdschotel de so ciale en economische politiek van de partij op langere termijn uiteengezet, terwijl een ander deel handelt over de culturele politiek en tenslotte een deel over de Europese éénwording. Over al deze onderdelen zijn op het Plancongres, dat verleden week in Amsterdam werd gehouden, uitvoe rige referaten gehouden. Het plan daalt zozeer in details af, dat het niet doenlijk is nu reeds het gehele plan te bespreken en wij moeten ons dan nu ook beperken tot het sociaal-eco nomische gedeelte, dat ten opzichte van de binnenlandse politieke toe standen en vooral met het oog op de komende verkiezingen voorlopig, d.w.z. in de meer nabije toekomst, het belangrijkst moet worden ge noemd. PR zullen er ongetwijfeld velen zijn, die gemeten naar eigen maatsta ven de titel misleidend zullen achten. Er is in de afgelopen, jaren van sa menwerking tussen de P. v. d. A. en de K.V.P. immers reeds veel gespro ken over de verstarrende werking, zoals men het noemde, van de steeds toenemende overheidsinvloed, welke men een gevolg achtte van deze sa menwerking. De actie, welke prof. Duynstee in De Maasbode in het af gelopen jaar ontwikkelde was daar van slechts één der symptomen. Zij, die deze critiek hadden, zullen zich over deze titel lichtelijk ver baasd voelen, maar dat neemt niet weg, dat in de socialistische gedach- tengang deze vrijheid voor „de gewo ne man" zoals het op het congres werd gezegd, alleen door de plannen in „De weg naar de vrijheid" ont wikkeld zal kunnen worden bereikt. En dit overwegend moet de titel goed gekozen worden genoemd, ook al zou een ander menen, dat men deze weg volgend de vrijheid juist zou zien on dergaan in een al te starre overheids bemoeiing. Het ir bij de discussies over dit plan dan ook gebleken, dat juist hier in de beperking der vrij heid door toeneming van de over heidsbemoeiing ook aan socialistische zijde bezwaren bestonden. Dit bezwaar werd het sterkst naar voren gebracht door mr. dr. van Rhijn, de staatssecretaris van Sociale Zaken, een man van christelijke hui ze, die na de oorlog via de doorbraak in de Partij van de Arbeid terecht kwam. Het is interessant genoeg om de be zwaren welke de heer van Rhijn te gen het plan ontwikkelde hier te ver melden. Het waren er drie. Ten eerste legde naar zijn mening het plan te veel de nadruk op socialisatie en te weinig op ordening. Dit verschil tus sen socialisatie en ordening moet uiterst belangrijk worden genoemd. Er zijn er tallozen buiten de P. v. d. A., die ernstige zelfs onoverkomelijke bezwaren hebben tegen socialisatie, maar die een ordening zelf hoogst wenselijk achten. Met name heeft de K.V.P. en vóór haar de R.K. Staats partij deze ordening reeds veel eer der voorgestaan. Maar hoort men nu de motieven, weike de nu-socialisti- sche heer van Rhijn tot deze bezwa ren brachten, dan wordt het nog iets merkwaardiger en het onthouden waard. Hij meent namelijk, dat bij ordening de Staat als regel geen schadevergoeding zal behoeven te be talen en de verantwoordelijkheid voor de voorraden blijft liggen bij de particuliere ondernemer. Een voor deel dus van zuiver individueel ka rakter voor de Staat, dat men ver wacht zou hebben te horen van de strikst individueel ingestelde onder nemer en dat voor een principieel voorstander van staatssocialisatie niet zou mogen gelden. Verder bleek de heer van Rhijn grote bezwaren te hebben tegen een vermindering van de bemoeiingen van de overheid met de loonpolitiek. Hier dus weer wél een vergaande overheidsbemoeiing, die wij intussen in verband met de na-oorlogse ont wikkelingen en verhoudingen ten volle kunnen onderschrijven. En ten slotte wilde de heer van Rhijn de vrijheid van enkelen wel beperken als de vrijheid van de massa daar door groter zou worden. Ir. Vos daar- en tegen betoogde dat hij niet bereid was de vrijheid van enkelen aan te tasten, indien daardoor de grote mas sa meer vrijheid zor kunnen krijgen. Dit lijkt ons theoretisch, zelfs prin cipieel, heel wat juister. Indien men op het standpunt van de vrijheid staat, moet men deze vrijheid niet trachten te bevorderen door aan an dere groepen die vrijheid te ontne men. Dan legt men immers tegelijk voor deze laatste groepen de vrijheid aan banden. En zo bewandelt men „De weg naar de vrijheid" niet. MEN kan intussen dit socialistische plan een gedegen stuk werk noe men, want dat is het inderdaad. Het belangrijkste ervan is voorlopig en wat de nabije toekomst betreft wel dit, dat men na ^e komende verkie zingen zal weten waar men met de P. v. d. A. aan toe is. Men zal bij de komende kabinetsformatie met deze doelstellingen, die door de P. v. d. A. zelf „een socialistische perspec tief" zijn genoemd, terdege rekening moeten houden en moeten zien of er aan de hand van dit plan, dat immers samen met het beginselprogramma van de P. v. d. A. „tot de geestelijke achtergrond van haar politiek" be hoort, met de P. v. d. A. kan worden samengewerkt. En dan kan men al zeggen, dat dit plan „niet bedoeld en niet gedacht is als een verkiezingsprogram", met de aanvaarding van deze bewering blijft toch het feit bestaar. dat dit plan het streven personifieert van de P. v. d. A. en alleen de verwezenlijking van dit streven in een min of meer ver wijderde toekomst vermag aan de politiek van nu iets meer de handen vrij te geven dan mét dit plan in een nabije toekomst mogelijk zou zijn. EEN NIEUWE AFLEIDINGSMANOEUVRE f"\E SOVJET-UNIE heeft gisteren een stoutmoedige poging onderno- men om het aanzien van de Veiligheidsraad te versterken, dat ern stig is geschaad door de vele Sovjet-veto's. Wisjinski bood n.1. in de poli tieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te Parijs een resolutie aan, waarin een bijeenkomst van de Veiligheidsraad werd voorgesteld om een eind te maken aan de Koreaanse oorlog en de spannig in de wereld, neftig gebaiend trok hij van leer tegen het „schaduw-leger" dat het Westen de leden-staten ter beschikking wil doen stellen van de organisatie deT V. N. Amerikaanse autoriteiten te Washington en Parijs hebben terstond laten weten dat Wisjinski's reso lutie onaanvaardbaar is, omdat de vooruitzichten op vrede in Korea zouden verminderen door het intreden van bijkomstige politieke vraag stukken. ger", een schema voor economische blokkade en diplomatieke of politie ke sancties. Wisjinski noemde deze voorstellen een „bespotting van het Charter der UNO". Ook gaf hij te kennen, dat Ame rika „grote moeite" had gehad bij het tot stand brengen van de voor stellen Van de 38 landen, aan wie was gevraagd hun medewerking te verlenen, hadden slechts 18 er in toegestemd strijdkrachten ter be schikking te stellen. Negen, waaron der India en Pakistan, hadden ge weigerd troepen ter beschikking te stellen. Tegen het „schaduw- leger" Het Russische plan beoogt afschaf fing van de commissie voor collec tieve maatregelen en bijeenroeping van de Veiligheidsraad in „perio dieke" zitting voor genoemde doel einden, waarbij allereerst Korea aan de orde zou zijn. De procedure-regels van de Vei ligheidsraad voorzien in dergelijke „periodieke" bijeenkomsten, die tweemaal per jaar kunnen worden gehouden. Reuters correspondent bij de Ver enigde Naties, Michael Ery, noemde de Russische stap gisteravond „een vermetele poging om het prestige van de Veiligheidsraad, dat juist door de Sovjet-veto's zoveel heeft ingeboet, te herstellen" Wisjinski kwam met zijn voorstel voor de dag aan het einde van de rede waarin hij het Westelijke plan voor collectieve veiligheidsmaatrege len betitelde als „een poging om an deren zover te krijgen, dat zij de kastanjes uit het vuur halen". Heftig gebarend onder het licht van de televisie-camera's, verklaarde Wisjinski, dat Engeland en Amerika „vals alarm" slaan over de bedoe lingen van Rusland, ten einde hun eigen „agressieve acties" te dekken. De Westelijke voorstellen voor col lectieve veiligheid, zoals zij werden ingediend door de Amerikaan Ben Cohen, behelsden een „schaduwle- Tijd voor Lissabon nog niet rijp WAAR WIL WISJINSKI HEEN? Intussen vraagt men zich in UNO- kringen af wat de bedoeling is van Wisjinski's' voorstel. Sommige gede legeerden zien er een poging in om te voorkomen, dat de Algemene Ver- fadering de Koreaanse kwestie zal espreken. De procedure bepaalt im mers, dat dit lichaam geen kwestie kan behandelen, waar de Veilig heidsraad zich reeds mee bezighoudt. Anderen geloven, dat de behandeling in de Veiligheidsraad voor de com munistische onderhandelaars in Pan- moendjon een excuus zal zijn om de besprekingen verder te rekken. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland- zaken beschuldigde Wisjinski van pogingen „de agressieve plannen van het internationale communisme te verbergen achter de bewering, dat anderen zulke plannen koesteren". Zes Arabische landen hebben stel om de Veiligheidsraad bijeen te reeds besloten het Russische voor roepen te steunen. Maar tegelijker tijd zullen zij hun stem geven aan het Westelijke collectieve veilig heidsplan, mits de kleine landen het recht behouden zelf te beslissen of zij strijdkrachten aan het voorge stelde „schaduwleger" zullen leve ren. Indonesië liet weten, dat het zijn troepen te veel in het eigen land nodig heeft. Afgevaardigde Palar geloofde trouwens, dat in de meeste gevallen bemiddelingspogingen een betere remedie vormen dan collec tieve maatregelen. Geen vorderingen te Panmoendjon De geallieerde onderhandelaren hebben medegedeeld, dat Vrijdag echtend tijdens de besprekingen van de subcommisie voor de naleving van een wapenstilstand in Korea te Panmoendjon geen vorderingen zijn gemaakt. De communisten hebben vandaag een nieuw voorstel der ver bondenen, dat voorzag in een onver wijlde uitwisseling van zieke en ge wonde krijgsgevangenen, verwor pen. DsNiemöllers bezoek aan de Sovjet-Unie Prof. Helmut Thielicke, voorzitter van de conferentie van rectoren van Westduitse universiteiten heeft van daag geprotesteerd tegen het bezoek dat ds. Martin Niemoeller op het ogenblik aan Moskou brengt. In een brief aan bisschop Otto Di- belius, hoofd van de Duitse Evange lische Kerk, zegt prof. Thielicke, dat hij ook wil protesteren tegen het feit, dat de Kerk niet openlijk bezwaar tegen de reis van ds. Niemoeller heeft gemaakt. De rectoren vinden het „ongeluk kig" dat ds. Niemoeller, die de laat ste jaren „op verwarring brengende wijze" had gehandéld, met een der gelijke opdracht was belast. In het officiële blad van het West duitse vakverbond, „Der Arbeit", schrijft men, dat ds. Niemoeller de „nimmer eindigende illusie" heeft Stalin te kunnen bekeren. „Ds. Nïe- moe'ler is een moedig man en een goed christen, maar hij weet blijk baar niet of hij wil het niet we ten dat tienduizenden christenen achter het IJzeren Gordijn aan ver volging blootstaan", aldus „Der Ar beit". Een officiële woordvoerder van de sociaal-democraten in West-Duits- land noemde de reis van ds. Niemoel ler „beslist onaangenaam". Bewust of onbewust speelt hij de Russen in de kaart. Terwijl men enige uren wacht Voor deze met voedseltekorten kampende wereld bracht de „New York Times" vóór de jaarwisseling goed nieuws: Amerikaanse geleerden zijn er in geslaagd een synthetisch chemisch product te vervaardigen dat in enkele aren tijd onvruchtba re grond in vruchtbaar bouwland kan veranderen, waardoor dit pro ces niet, zoals tot duver, vele jaren en soms zelfs hele generaties zal be hoeven te duren. Krilium heeft men dit product ge noemd. Krilium is geen kunstmest. Het wijzigt alleen de structuur van de bodem zodanig, dat de planten uit de zuurstof, het water en de andere voedingsbestanddelen van de grond het grootst mogelijke profijt trek ken. Proeven, welke de afgelopen drie jaren in vele delen van de Ver enigde Staten ziin genomen, hebben aangetoond, dat het 100 tot 1000 maal doelmatiger is dan de tot dus ver gebruikte methoden van bemes ting. Het zal echter nog tot 1953 duren eer het in enigszins omvangrijke hoeveelheden aan de markt komt. De Monsanto Chemical Company, die in samenwerking met 80 bodem specialisten het nieuwe praeparaat, dat in poedervorm in d handel wordt gebracht, heeft ontwikkeld, bouwt nu bij Texas City de fabriek, waar het gemaakt zal worden De bouw kosten bedragen 50 millioen dollar. Ook de eerste tijd zal krilium nog een twee dollar per pond kosten. Plan van wereldbank afgewezen Premier Mossadeq van Perzië heeft de voorstellen van de Wereldbank om de Perzische olieindustrie, die sinds Juli werkeloos ligt, weer op gang te helpen, naast zich neergelegd, tot hij opheldering uit Was hington zal hebben ontvangen. Hij verklaarde, dat de voorstellen welke zojuist in zijn bezit waren gekomen, afweken van die, welke de Wereld bank hem had voorgelegd, toen hij zich in de herfst te Washington be vond. De Wereldbank verklaarde zich be reid kapitaal te verschaffen om de raffinaderij weer in bedrijf te stellen en stelde de „algemene beginselen" op om de industrie tot leven te wek ken. De bank behield zich het recht voor de olieraad en het personeel te benoemen en te ontslaan. Mossadeq heeft een voorstel van de bank, dat de winsten, nadat de onkosten waren afgetrokken, in drieën verdeeld zouden worden: een deel voor Perzië, een voor de expor teur en een, hetwelk de bank in re serve zou houden, vierkant afge wezen. In hofkringen te Teheran verluidt, dat de Sjah Mossadeq heeft aange raden de Amerikaanse vriendschap niet op het spel te zetten. Het Perzische kabinet heeft beslo ten een Poolse handelsmissie in Te heran uit te nodigen voor het sluiten van een ruilovereenkomst voor Per zische olie tegen Poolse producten. Frankrijk heeft gevraagd de bijeen komst van de Atlantische raad, die op twee Februari te Lissabon zou be ginnen, enige weken uit te stellen. Reden tot dit verzoek is de omstan digheid, dat nog geen overeenkomst is bereikt over de vorming van een Europees leger. Amerikanen menen, dat uitstel weinig zal baten, omdat de Europese landen nog te ver van Mossadeq verklaarde, dat de Poolse een oplossing zijn verwijderd. minister hem verzekerd had, dat 5Z>e CaatAte ötuiödeui te 5ieC Te Tiel is men Donderdag begonnen met het inhangen van de laatste deur voor de heftoren van de grote schutsluis in het AmsterdamRijnkanaal. Het karwei neemt twee dagen in beslag. Het gevaarte dat 190 ton weegt, 20 meter lang, 13K- meter hoog en 2 meter dik is, wordt met takels omhoog gebracht. Wijzend op het opvallende „I like Ike"-insigne in zijn knoopsgat vraagt de elfjarige Stephen West uit Texas aan de indrukwekkende korporaal, die de wacht houdt voor het hoofd kwartier van de Shape nabij Parijs, of het mogelijk is, dat hij Generaal Dwight D. Eisenhower te spreken krijgt. Stephen West wil proberen E: :nhower over te halen zich can- didaat te stellen voor de presidents verkiezingen. Het lukte hem ditmaal niet het hoofd van de Atlantische strijdkrachten te spreken te krijgen. Wei kreeg hij van een minder hoog geplaatst officier de verzekering, dat de Generaal zal proberen een ogenblik voor hem vrij te maken. Pleven krijgt meerderheid Maar wat voor een De Franse regering heeft gister avond het vertrouwen van de Natio nale Vergadering gekregen met 254 tegen 247 stemmen. Deze magere meerderheid gaf premier Pleven de overwinning in de eerste ronde van de strijd over de begroting van 1952. Het ziet er dus in de komende we ken niet hoopvol voor de regering uit. De Nationale Vergadering stemde met een overwicht van slechts 7 stemmen om het wetsontwerp „van wegen en middelen" in overweging te nemen, nadat Pieven het aanblij ven van zijn kabinet op het spel had gezet door de vertrouwenskwestie te stellen Er wachten hem echter nog twee belangrijke stemmingen: een over bezuiniging bij de Staatsspoor wegen en de sociale voorzieningen en een ander over nieuwe belastin gen. De socialisteni redden de rege ring door zich afzijdig te houden in plaats van tegen te stemmen. Aardbeving in Turkije Een aardschok van 20 seconden veroorzaakte gisteren de dood van ten minste 60 Turken in de provin cie Erzoeroem. Veertig anderen liepen verwon- Ongelukkig gesteld Het „Parool" publiceert de ook door ons gisteren opgenomen uit spraak van de Amsterdamse recht bank over de beledigings-zaak tegen ,.De Vlam" in dezer voege: De Amsterdamse rechtbank sprak vanochtend de journalist F. W. M. van het blad „De Vlam" vry in de beledigingszaak, waar in de officier van justitie, mr. B. Kist, twee weken geleden 200 boete had geëist M. was er van beschuldigd zich in een artikel in zijn blad beledigend te hebben uitgelaten tegenover de R.K. geestelijkheid. Hij had de gees telijke leiders van de rooms-ka tholieke kerk er van beschul digd de hand te hebben gehad in de moord op de Belgische communistenleidcr Lahaut. De lezers van „Parool" zullen bij lezing van dit bericht de indruk heb ben gekregen, dat „de geestelijke leiders van de rooms-katholieke kerk" de hand hebben gehad in de moord op Lahaut. De beklaagde is immers vrijgesproken van de be schuldiging. Zo doet het Parool-be richt voorkomen Wie het verslag van de rechtszitting destijds in ons blad hoeft gelezen cn de uitspraak van de rechtbank gisteren, weet echter wel beter. Er was niet uit te komen, wie het artikel geschreven had. De manier, waarop „Parool" het bericht van de vrijspraak heeft gegeven, is zo ongelukkig, dat het ei' goed aan zou doen het nader toe te lichten, indien het zijn lezers niet wil misleiden en „de geestelijke lei ders van de rooms-katholieke kerk" niet opnieuw wil beledigen. dingen op, terwijl schade gemeld is uit niet minder dan 17 dorpen. Juis te cijfers zijn nog niet bekend omdat zware sneeuwval en vorst (—25 gr.) de verbindingen in de .getroffen streek bemoeilijken en ook de red dingsexpedities voor een zware taak stellen. Uit Ankara zijn met de mees- té spoed levensmidelen en 500 ten ten naar de provincie onderweg. De „Turmoil" heeft het schip bere'kt De Britse zeesleepboot „Turmoil" heeft thans de Flying Enterprise", die zich ongeveer 300 mijl van dc Zuid-westelijke punt van Engeland bevindt, bereikt. Er worden pogin gen ondernomen om het schip op sleeptouw te nemen. De „Flying En terprise", aan boord waarvan zich alleen nog kapitein Kurt Carlsen be vindt, maakt nog een slagzij van 60 tot 65 graden. Volgens genoemde kringen is kapitein Carlsen nog steeds vastbesloten aan boord van zijn schip te blijven totdat het veilig een haven is binnengebracht. De kapitein heeft thans langer dan vijf etmalen alleen aan boord van zijn zwaar hellend schip vertoefd. Vol gens berichten van de Amerikaanse torpedobootjager „John W. Weeks", die geregeld contact met kap. Carl sen heeft gehad, was de mondvoor raad van de kapitein tot het uiterste geslonken voordat de „Weeks" er na herhaalde vergeefse pogingen Don- dermorgen voor het eerst in slaagd» een lijn met koffie, brood, lekker nijen, sigaretten, kranten en tijd schriften aan boord van de „Flying Enterprise" te schieten. Carlsen had ook bijna geen water meer en leste zijn dorst uit een vat bier. Volgens de laatste berichten ver keert kanitein Carlsen in „opper beste" stemming. De torpedoboot jager „John W. Weeks" zal in de buurt blijven als de „Flying Enter prise"" gesleept wordt en klaar staan om kapitein Carlsen zonodig op te pikken. Kapitein Parker van de „Tumoil" heeft vanmogen vroeg in een radio- telefonisehe medede'ing verklaard, dat het onmogelijk was de sleeDtros- sen aan de „Flying Enterprise" vast te maken door de slaezij en het slin geren van het schip. Er waren ver scheidene pogingen h'ertoe onderno men, die edhter mislukten. fCaiteftie... Wat wij zoeken en niet vinden, wordt kostbaarder omdat wij 't niet vinden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1