S)e £ckise0oti/fca/tit De Europese steenkoolcrisis iDitmaal „gaf" m'uüöiex JEieftinck Reizen per trein wordt duurder Kapitein bleef op zijn schip J\Caa*A AcfUp ge&ttand Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 3 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12475 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE OUDE GARDE r\E OUDE GARDE STERFT, ook die der oude bolsjewieken. Lit- winof, de op Oudejaarsdag gestorven en gisteren begraven ex-minister van buitenlandse zaken der Sovjet-Unie, was één van de oude garde der Rus sische revolutie. Van oorsprong was hij een Poolse Jood, die eigenlijk Max Wallach heette en al vroeg met de revolutionaire theorieën in aan raking kwam. Hij was nauwelijks 25 jaar of hij zat al in de gevangenis, want de tsaar, die toen over Polen heerste, hield niet van zulke oproer kraaiers en stuurde hem de wijde vlakten van Siberië in. Litwinof be wees echter, dat'hij van het 0 echte revolutionaire hout was gesneden en niet voor één gaatje te vangen was. Hij wist uit Siberië te ontsnappen en vluchtte naar Zwitserland. Daar zat Lenin ook en met hem heeft Litwinof heel wat plannetjes uitgebroeid. Dat heeft hem tenslotte geen windeieren gelegd, want na de omwenteling in Rusland is hij een der topleiders van de Sov jet-politiek geworden. De wereld heeft Litwinof vooral gekend als minister van buitenland se zaken en leider der Sovjet-delega tie in de oude Volkenbond. Daar toonde hij zich een man, met wie te praten viel; bovendien was hij een staatsman van formaat, die Rusland uit z'n isolement haalde en het een leidende positie verschafte in de we reldpolitiek. Met Litwinof werd te Genève geducht rekening gehouden, al was men het dan niet altijd met hem eens. Zijn ster doofde echter plotseling uit vlak voor de tweede wereldoorlog. In 1939 leidde Litwinof nl. van Russische zijde de onderhan delingen, die maanden lang te Mos kou tussen Engeland, Frankrijk en de Sowj et-Unie werden gevoerd en die ten doel hadden een verdrag tegen Hitler-Duitsland te sluiten. De be sprekingen wilden niet vlotten, daar de Russen de eis stelden, dat de Sow- jet-Unie reeds bij een dreiging van Duitse agressie het recht zou krijgen de toen nog onafhankelijke Oostzee- staten (Estland, Letland en Lithauen) te bezetten. Dit ging de Engelsen en Fransen te ver, die slechts in een Russisch militair ingrijpen wilden toestemmen, indien de Duitsers daad werkelijk de strijd zouden hebben geopend. Nog waren de onderhande lingen aan de gang toen Litwinof ge wipt werd door Molotof, die een ge heel andere koers insloeg en het be ruchte niet-aanvalsverdrag met von Ribbentrop afsloot. Het aftreden van Litwinof als Rus sisch volkscommissaris van buiten landse zaken werd in het Westen be schouwd als het einde van een tijd perk, waarin samenwerking op bui tenlands politiek gebied tussen de Sovjet-Unie en het Westen mogelijk scheen. Het verloop der gebeurtenissen gaf Litwinof al spoedig gelijk, want Hit- Ier gebruikte het verdrag met Mos kou als een voorlopige dekking in de rug en zag er geen been in om Rus land toch aan te vallen zodra hij de kans schoon zag. De mislukking van Molotofs poli tiek bracht Litwinof terug in de lei ding, maar zijn ster zou nooit meer zo hoog rijzen als voordien. Hij werd Sovjet-ambassadeur te Washington (19411943) en plaatsvervangend volkscommissaris van Buitenlandse Zaken (1943—1946). Het vertrouwen tussen Oost en West was evenwel hopeloos bedorven en het wachten blijft op de Russische staatsman, die er in slaagt om de gespannen verhouding te saneren. Zoals het er op het ogenblik uit ziet zijn de perpectieven niet bepaald gunstig. Er is een nieuwe ster in op komst, Beria, de leider van het mach tige Russische politie-apparaat. Ach ter de schermen is Beria reeds lang een man van geduchte invloed, maar thans treedt hij meer en meer op de voorgrond. De oude garde sterft, nieuwe machthebbers treden naar voren en het wordt er niet beter op. En zo zou de mensheid er haast toe komen, te treuren zelfs om de dood van zo'n bolsjewiek als Litwinof, die zo kwaad nog niet was. Min. Stikker roept conferentie bijeen EEN OPLOSSING te vindenvoor de Europese kolencrisis de ernstigste bedreiging voor de uitvoering der herbewapeningsplannen heeft minister Stikker tegen 11 Januari de ministers van Buitenlandse Zaken of Financiën van de 18 landen der Organisatie voor Europese Sa menwerking bijeengeroepen. CRITIEK OP ENGELAND EN W.-DUITSLAND. De Europese steenkoolproductie heeft geen gelijke tred gehouden met de snelle ontwikkeling op industrieel gebied. Als resultaat hiervan is een brandstoffentekort ontstaan, dat vele landen beeft genoopt de Amerikaan se financiële hulp aan te wenden voor de import van steenkool. De hoogste Amerikaanse leiders op het gebied van defensie en economie hebben onlangs nog aangedrongen op grotere inspanningen van de Euro pese landen om de kolenproductie op te voeren. De kolenimporten uit Ame rika beliepen over 1951 circa 28 mil- lioen ton, ter waarde van meer dan 600 millioen dollar. Ook in het jongste rapport van de OEEC aan de Raad van Europa werd nog op de dringende noodzaak van Het vluchtelingen vraagstuk De hoge commissaris der V.N. voor vluchtelingen-zaken, de Nederlander dr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft Woensdag in de sociale commissie der V.N. te Parijs verklaard, dat er na het opheffen van de internationale vluchtelingenorganisatie (Iro) nog tenminste 1.250.000 vluchtelingen hulp nodig zullen hebben. De voortdurende stroom vluchte lingen in de landen in Centraal- Europa, 15.00020.000 per jaar, noemde van Heuven Goedhart de voornaamste belemmering voor een snelle oplossing van het vraagstuk. Hij deelde mee, dat zijn bureau bij kantoren heeft in Bonn, Wenen en Washington. Hij hoopte deze maand een bijkantoor in België te openen, gevolgd door kantoren in Grieken land en Italië. Om de nadruk te leggen op de ur gentie van. het vraagstuk deelde de hoge commissaris mee, dat een Brit se tuberculose-specialist ongeveer 400 gevallen van T.B.C. had gevon den onder vluchtelingen te Triest. De Oostduitse „kiescampagne" grotere steenkoolproductie gewezen. Tijdens de komende minister-con ferentie nu verwacht men critiek op Engeland en West-Duitsland, beide voor de oorlog belangrijke kolenex- porteurs. Maar op het ogenblik moet Engeland kolen invoeren en West- Duitsland heeft reeds herhaalde ma len verzocht van de verplichting om steenkolen aan de geallieerden te le veren, te worden ontheven. Als mo tief geeft de regering te Bonn op het toenemende binnenlandse verbruik. Ds. NIEMöLLER TE MOSKOU. Ds. Martin Niemöller, bekend Pro testants leider in Duitsland, is in ge zelschap van zijn dochter Ada te Moskou aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door vertegen woordigers van de Russische Ortho doxe Kerk. LIBYE TOONT ZICH INDERDAAD ONAFHANKELIJK. Libye heeft de nieuwe titel van Faroek, „koning van Egypte en Soe dan", erkend. In diplomatieke kringen te Londen toonde men zich teleurgesteld over het besluit van de nieuwe staat. Officiële woordvoerders in de Brit se hoofdstad wezen er op, dat deze beslissing van Libye wel duidelijk aantoont, dat de nieuwe staat onaf hankelijk is van Engeland. Naar verluidt is het Libysche be sluit ingegeven door de wens om vreedzame betrekkingen met een machtiger nabuurland te onderhou den. De maatregel zou ook in band staan met Libye's wens om tot de Arabische Liga toe te treden. HET WINTERT IN ENGELAND De Britse hoofdstad heeft gisteren de eerste sneeuw van deze winter gehad, die in de middag spoedig wegsmolt in'het zachte weer. Noord-Engeland en Schotland ligt de sneeuw op sommige plaatsen echter dertig centimeter hoog, waardoor we gen geblokkeerd zijn en trein- en busdiensten in de war lopen. Een Scandinavisch vliegtuig, dat uit New TRUMAN BETUIGT INSTEMMING MET GESCHENK. Naar wij vernemen is öp het Ne derlandse departement van buiten landse zaken een ambtsbericht bin nengekomen, waaruit blijkt, dat pre sident Truman uiting heeft gegeven zijn grote instemming met het voornemen om ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan de Verenigde Staten een ge schenk in de vorm van een carillon namens het Nederlandse volk aan het Amerikaanse aan te bieden. Deserteurs naar Nederland Twee Nederlandse soldaten, die vier jaar geleden uit het Nederlandse expeditieleger zouden zijn gedeser teerd om zich aan te sluiten hij In donesische revolutionnaire strijdgroe pen, zijn aan de Nederlandse autori teiten te Djakarta overgegeven en naar Nederland teruggezonden. Het bureau van de Nederlandse Hoge Commissaris deelde mede, dat de soldaten De Baat en Huising (hun voorletters zijn onbekend) aanvanke lijk naar de Indonesiërs zijn gedeser teerd, maar zich later hebben aange sloten bij bandietenbenden. De Baat werd op Java en Huising op Sumatra gegrepen door de Indo nesische veiligheidsdienst. Beiden hebben bijna een jaar in Indonesische gevangenissen doorgebracht alvorens I gemaakt"" met"de "diatribuUe ""toÏ aan de Nederlanders te worden uit-!, De u moei,ijkheden ten geleverd. In Nederland sullen zij we- aanz?en dcr "energievoorziening ma- gens desertie voo jg ken, dat geheel nieuwe wegen die- moeten verse ij nen (f, worden ingeslagen, aldus ver- klaarde de heer H. van Heek, voor zitter van de Kamer van Koophan del voor Twente in zijn Nieuwjaars rede. Ter gelegenheid van het feit, dat de Munt te Utrecht sinds 50 jaar een staatsbedrijf is, heeft minister P. Lieftinck Woensdagmorgen enige onder scheidingen uitgereikt. V. h n. r. Muntmeester-directeur J. W A. van Hen gel, die tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw werd verheven, de heer N. Kuipers, ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, en de portier N. P. van Straalen, die de medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau ontving. Geheel links Minister P. Lieftinck, die de onderscheidingen ter hand stelde. Spoedig distributie van aardgas Binnenkort zal een begin worden BLOEDIGE JAARWISSELING IN PANAMA Elf personen hebben in Panama Het aardgas wijSt deze nieuwe bü de jaarwisseling het leven verlo- weg, welke dan ook onverwijld dient ren, terwijl vele anderen verwondin- te worden bewandeld, omdat elke gen opliepen. Het aantal slachtoffers aarzeling dag aan dag belangrijke is hoger dan ooit tevoren. Vier per- i bedragen aan deviezen kost. Het is sonen zijn vermoord, vier kwamen1 billijk, dat de Noordoostelijke pro- tengevolge van verkeersongelukken vincies in de eerste plaats voer de om het leven, twee werden^ gedood afneming van het aardgas in aan- door andere ongelukken en één ver- merking zullen komen en dat tegen dionk. Het eerste slachtoffer was een billijke prijs. Spr. noemde m het vrouw, die in een dansgelegen- Ilcerse echtgenoot werd doodgesto ken. York kwam, kon te Prestwick niet heid te Panama-City door haar ja- een aanjai belangrijke chemische landen en moest naar Londen door 1 - vliegen. Vrije vis voor Benelux De Nederlandse regering heeft met ingang van 1 Januari de handel in vis met België en Luxemburg gelibe raliseerd. Deze maatregel is getrof fen op grond van het Benelux visse rij-protocol, dat in 1950 in Oostende werd opgesteld. Krachtens dit protocol hebben de regeringen van België, Luxemburg en Nederland zich verplicht de han del in vis tussen de drie betrokken landen met ingang van genoemde datum vrij te maken. Naar het A.N.P. van officiële zijde verder verneemt, is het de Neder landse regering bekend, dat van Bel gische zijde tegen deze liberalisatie bezwaar bestaat en dat de Belgische regering, in afwachting van Neder landse voorstellen tot opheffing van deze bezwaren nog niet tot de uit voering van het protocol van Oosten de zou willen overgaan. Reeds heeft de Nederlandse rege ring doen blijken van haar bereid willigheid om aan de Belgische be zwaren tegemoet te komen. Zij meent echter, dat de uitvoering van de over eenkomst van Oostende niet afhan kelijk mag worden gesteld van een oplossing der Belgische bezwaren. De Oostduitse regering heeft een wetsontwerp gepubliceerd voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland. Het ontwerp is gebaseerd op de Kieswet van de republiek Weimar van 6 Maart 1924. Het houdt politieke en wettelijke garanties in voor vrije, rechtstreekse en geheime verkiezin gen voor een geheel Duitse Nationale Vergadering, zo wordt verklaard. Men wil geen V.N.-commissies van onderzoek. Westduitse candidaten zouden wel vrij door Oost-Duitsland mogen reizen. De uitwisseling der krijgsgevangenen Afgewezen door Peking Volgens radio Peking is het jong ste plan der V.N. voor een uitwisse ling van krijgsgevangenen in Korea op basis van één tegen één voor de Noordelijken niet aanvaardbaar. Ra dio-Peking noemt het plan een po ging om meer dan 165.000 Noordelij ke krijgsgevangenen vast te houden. Verder wordt gezegd, dat de V.N. ongeveer 176.000 Noordelijke krijgs gevangenen in handen hebben doch de Noordelijken slechts ongeveer 11.000 man der geallieerden. SPORTVLIEGTUIG OP SUMATRA NEERGESTORT Een Italiaans sportvliegtulg is Woensdag ergens op Sumatra neer gestort op weg van Singapore naar Palembang. Volgens de eerste be richten over het ongeluk is het vliegtuig bij Bengkalis neergestort en is de Italiaanse piloot kapitein Maner Lualdi ernstig gewond. Over de passagier, de journalist Mario Fioretti, correspondent van de „Cor- riere della Sera", die op weg was van Italië naar Australië, zijn nog geen mededelingen binnengekomen. Noch de piloot, noch vliegveldin- slanties hadden de Indonesische luchthavenautoriteiten van het ver trek ui Singapore op de hoogte ge steld. Het weer ten Noorden van Palembang was Woensdag uitzon derlijk slecht. De militaire lucht macht stelt thans een onderzoek in. Reuter meldt nog, dat kapitein Lualdi in September deze vlucht vanuit Milaan begon, met als eind doel Sydney. Hij wilde, hiermee be wijzen, dat vliegen goedkoper is dan per auto of schip. Het vjer-cylinder vliegtuig weegt slechts 450 kg en verbruikt 1 liter op de 9 km. De directie van de Nederlandse I de naaste toekomst de rekening van Spoorwegen heeft een voorstel in- de Spoorwegen zou kunnen sluiten, gediend bij de regering tot het ver- w hogen van de reizigerstarieven. Dit voorstel is thans in studie bij het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Het is de bedoeling dat, indien regering en Spoorwegen het over de mate der verhoging eens geworden zijn, deze verhoging zo snel moge lijk zal worden ingevoerd. Het is nog onmogelijk, op dit ogenblik precies te zeggen meldt het „Alg. Dgbl." met welk per centage de reizigerstarieven zullen worden verhoogd. Deze tarieven zijn nl. zeer gedifferentieerd en er zal nog j zeer veel rekenarij voor nodig zijn eer men een bepaald algemeen per- centage kan noemen, waarmede de j reizigerstarieven zullen worden ver-1 hoogd. Reeds in November waren minis ter Wemmers en de directie van de Spoorwegen bezig na te gaan, of in SCHILDERSTUK VAN BOUTS TERECHT Het schilderij „Christus bespot" van de Vlaamse primitieve schilder Albert Bouts, dat verleden week uit de kerk van de Kamerrijkabdij te Brussel verdween, is teruggevonden. Een kunsthandelaar uit Brussel heeft het kostbare roek van de justitiële in stantie overhandigd. Hij verklaarde hel schilderij van een onbekende ge kocht te hebben voor de prijs van fr 500. De antiquair had zich aanvan kelijk geen rekenschap gegeven van de kunstwaarde van het gekochte doeK en pas door de publicatie in de dagbladen van de diefstal kwam hij tot de ontdekking, dat het hier een „Ecce home" van Albert Bouts be trof. Zoals gebruikelijk in de kunst handel heeft de antiquair naam en adres genoteerd van de verkoper, doch het bleek de recherche reeds spoedig, dat deze gefingeerd waren. Op grond van de persoonsbeschrij ving, die de kunsthandelaar van de onbekende kon geven, worden de opsporingen naar de dader van de diefstal voortgezet. He* kunstwerk bevindt zich thans in de pastorie van de kerk. Door de ruwe wijze, waarop het uit zijn omlijsting is gebroken, is het cp drie plaatsen licht beschadigd. 2onder dat maatregelen op het bied der tarieven zouden moeten worden ingevoerd. Blijkbaar is dat, nu ook de Spoorwegen met tal van prijsverhogingen hebben te kampen (kolen, electriciteit etc.) niet mo gelijk. Men zal zich herinneren, dat mi nister Wemmers enige tijd geleden in de Kamer ook heeft gezegd, dat een verhoging van de goederenta rieven der Spoorwegen wordt over wogen. P.T.T.-tarieven dit jaar hoger In de Nieuwjaarsrede van de di recteur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, gisteren ten kantore van het hoofdbestuur uitgesproken, heeft hij meegedeeld, dat een tariefsver hoging dit jaar onontkoombaar is. Omtrent de datum van ingang en de hoogte der tariefsverhogingen deed de directeur-generaal geen na dere mededelingen. bijzonder voor de vervaardiging van producten en het gebruik van ther mische doeleinden. Metselaar neergeslagen De 60-jarige metselaar J. Ruesink is Woensdagavond omstreeks half acht voor zijn woning te Varsseveld door een onbekende met een knuppel neergeslagen. De aanvaller heeft daarna de metselaar het geld dat deze in zijn zak had (ongeveer 1500. ontfutseld en is er vandoor gegaan. De rijkspolitie uit Varsseveld en Ter- borg is onmiddellijk met het onder zoek begonnen. Zij vond de met bloed besmeurde knuppel in de tuin van de woning van R. Later op de avond is met een speurhond een onderzoek ingesteld te Laag Keppel. De heer R. woonde de laatste tijd alleen, aangezien zijn vrouw in een rusthuis vertoeft en zijn zoon in mi litaire dienst is. Hij kreeg een diepe hoofdwonde tengevolge van de toege brachte slagen, maar was in staat naar het op enige tientallen meters verder gelegen stationsgebouw te gaan. Daar werd hij door een dokter behandeld. DECEMBER BRACHT GROTERE WERKLOOSHEID. In de maand December nam het aantal mannen, dat zich bij het Gew. Arbeidsbureau 's Gravenhage als werkloos liet inschrijven toe met 1305, en wel van 8917 eind Novem ber tot 10.222 eind December. De werkloosheid steeg het meest bij de bouwvakarbeiders, n.l. van 1445 tot 1981 mannen, en bij de grote groep ongeschoolden (van 2806 tot 3268). Evenals andere jaren nam het aantal werkloze schilders be langrijk toe, n.l. van 1130 tot 1155. In de overige bedrijfstakken was de wijziging gering, zij het ook dat overal de tendenz tot grotere werk loosheid aanwezig was. Alleqn bij de vrouwen nam het aantal ingeschre ven werklozen iets af, n.l. van 768 tot 686. Alleen temidden van de woedende golven en niet in de laatste plaats de dreiging, dat zijn schip zal zinken, hebben kapitein Carlsen van de „Flying Enterprise" er niet toe kunnen brengen van boord te gaan. Vijf etma len lang vertoeft deze stugge, in De nemarken geboren Amerikaan nu al op zijn schip, midden in de Atlan tische Oceaan, opgesloten in een kleine ruimte tussen stuurhuis en radiohut, moederziel alleen tussen de woedende elementen. Maar schip en lading staan op het spel, omdat een geheel verlaten schip voor honderd procent buit is van elk een, die kans ziet het te bergen. Zo wil het het internationale zee recht, en daarom heeft deze 37-jarige schipper-naast-God een koppig „nee" laten horen tegen ieder passerend schip, dat ook hem van boord wilde Een straatklinker verdween gis ternacht door de etalageruit van een Het Noorse vrachtschip „Frameggen" (2086 ton) Is anderhalve kilometer ten fotograaf te Heemstede. Er verdwe- Zuiden van Petten, bij Paal 23, op de kust gelopen. Het heef» een gat van nen 2 camera's en een lichtmeet- enkele meters doorsnee in de Hondsbosse Zeedijk geslagen. Het schip zit apparaat. I op het strand. Bij eb zal de Frameggen geheel droog komen te liggen. halen, nadat Zaterdag de tien passa giers en 40-koppige bemanning van de in nood verkerend „Enterprise" in zee waren gesprongen en door te hülp gesnelde vaartuigen aan hoord waren genomen. Dit gebeurde 360 zeemijlen buiten de Britse kust ,in de verlatenheid van de Atlantische Oceaan, en nog drijft de „Flying Enterprise", eigendom van de Amerikaanse rederij Isbrandtsen, daar ergens hulpeloos rond, wachtend op sleepboothulp. In een van de torpedoboot jager „John W. Weeks" (die in dé buurt is) hedenochtend vroeg ontvangen mededeling is gezegd, dat pogingen om levensmiddelen en andere beno digdheden aan kapitein aCrlsen over te brengen zijn mislukt. Men zou la ter, wanneer het weer was verbeterd, nieuwe pogingen ondernemen. Hoe wel de zee nog ruw is, houdt het schip van kapitein Carlsen zich goed. Verwacht wordt, dat de sleepboot „Turmoil" hedenmiddag ter plaatse zal zijn. DE „FLYING ENTERPRISE" NOG NIET VERLOREN? Men verwacht thans, dat de Britse sleepboot „Turmoil" de „Flying En terprise" hedenavond zal bereiken. Gezagvoerder Carlsen heeft ook aan het verzoek van zijn vrouw, om het schip te verlaten, geen gehoor wil len geven. fCatteftf'c. Het is de zelftucht, die ons tot hogere blijdschap en vrijheid opheft.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1