Huissenaren willen kerkdeur met een hakbijl openhakken DOMINICANER-KAPEL WORDT GESLOTEN Nieuwjaarswensen van Kloris en Roosje na Vondels drama In een jaar tijd 76 mensen gered Dame zat 70 uur te wachten op een dressoir voor f 1.50 WOENSDAG 2 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Oneens met mgr. Alfrink De gemeente Huissen, een dorpje in de directe omgeving van Arnhem, is in rep en roer. De overwegend ka tholieke bevolking is in verzet geko men tegen een besluit, dat Zondag van de preekstoel in twee parochie kerken werd voorgelezen, van de aartsbisschop-coadjutor mgr. Alfrink om de openbare kapel van de paters Dominicanen definitief te sluiten. De Huissenaren nemen hier geen genoe gen mee en een groep van 400 man nen hebben reeds besloten a.s. Zon dagmorgen de kapeldeur met een hakbijl open te hakken. De kwestie brengt zoveel spanning in het dorp, dat de Gemeenteraad Donderdag avond in spoedvergadering bijeen komt. De opposanten beroepen zich op een oud kerkelijk gebruik, volgens hetwelk geldige toegang tot een kerk en tot de erediensten moet worden verleend, wanneer de deur door het volk wordt opengebroken. Er is reeds geld bijeengebracht om de aan te richten schade te herstellen! De paters Dominicanen hebben reeds sedert 1858 een ppenbare kloos terkapel, waarvan de Huissense be volking profiteert, vooral omdat de zes biechtstoelen van de paters een grote populariteit genieten, hetgeen de zielzorg van de parochie-geeste lijkheid bemoeilijkt. Nu hebben de paters een nieuwe parochie gesticht in de stad Utrecht en als gevolg werd besloten, dat de kloostergemeenschap in Huissen een meer besloten karakter zou gaan dra gen, wat inhoudt, dat leken geen gel dige H. Mis meer kunnen horen in de kapel en dat de biechthoren ge sloten worden. De gemeenteraad zond reeds in Mei 1951 een request aan de kardi naal en de Huissenaren dachten reeds het pleit gewonnen te hebben, toen Zondagmorgen plotseling het besluit van mgr. Alfrink werd voor gelezen. De aartsbisschop-coadjutor zegt daarin, dat deze sluiting welis waar een teleurstelling betekent, maar dat de Huissenaren de priester arbeid van de paters, waarvan zij zolang genoten hebben, niet aan an deren mogen misgunnen, nu de pa ters in Utrecht een nieuwe parochie krijgen te beheren. De bevolking van Huissen neemt er echter geen genoegen mee en bij de ingang van de kloosterkerk han gen plakkaten, waarin de Huissena ren opgeroepen worden te demon streren „Wij wensen dat de kerk ge opend blijft", zegt het plakkaat. Ko mende Zondag zullen we zien in hoe verre aan de voorgenomen plannen uitvoering zal worden gegeven. Een onbekende heeft een schilderij van Piet Mondriaan in het Haagse gemeentemuseum beschadigd. Met een scherp voorwerp is een sneetje aangebracht in het doek, dat een waarde heeft van tienduizend gul den. Het werk was aan het museum in bruikleen afgestaan door een kunsthandelaar uit Blaricum. Stuivertje voor een gouden tientje Een meisje in Den Helder dat boodschappen deed kreeg van een winkelier bij wisselgeld een stuiver tje terug; ten minste dat dacht ze! Toen zij het in de kerk in een col lectezakje wilde doen vertelt „Trouw" zag ze opeens, dat het een gouden tientje was. Er zal nu waarschijnlijk ergens in Den Helder iemand rondlopen, die een gouden tientje kwijt is. Hij kan het terugkrijgen, want het meisje is een eerlijk meisje. Om echter de toe loop van mensen die pretenderen de eigenaar van het muntstukje te zijn, niet te groot te maken, vertelt zij niet wanneer en bij welke winkelier zij het „stuivertje" kreeg. Wie denkt aanspraak te kunnen maken op het gouden tientje vervoege zich op Ko ningstraat 62. Het vergaan van de „Gemma' Laatste hoop vervlogen Op Oudejaarsavond is de laatste hoop vervlogen dat de bemanning van de Nederlandse kustvaarder „Gemma", welke in de Golf van Biscaje is vergaan, er het leven had afgebracht. Die avond zijn de stof felijke overschotten van vijf van de zeven opvarenden bij St. Jean de Luz aangespoeld. Eerder op de dag waren de beide sloepen van de „Gem ma" op het strand geworpen. Hoewel in feite dus alle hoop is opgegeven, hebben vertegenwoordi gers van de N.V. Teerbedrijf uit Uit hoorn de eigenaresse van het schip zich op Nieuwjaarsdag voor de tweede keer naar het wrak begeven ten einde een gat in de kiel te laten zagen en zo zekerheid te krijgen of zich nog iemand in het wrak bevindt. Emigratielcansen in Nw.-Zeeland Ir. H. J. Giesen, inspecteur van de Ned. Heidemaatschappij te Breda, zal 5 Januari met het m.s. „Skau- bruyn" naar Nieuw-Zeeland emigre ren. Tot zijn opvolger is benoemd ir. J. de Wolf te Arnhem. Ir. Giesen zal in Nieuw-Zeeland tevens enkele op drachten vervullen, die belangrijk kunnen zijn voor de emigratie van Nederlanders naar dit land. In het bijzonder zal hij zich oriënteren over de mogelijkheid in hoeverre Neder landse intellectuelen en technici een passend emplooi in Nieuw-ZeelSnd kunnen vinden. Daarnaast zal de heer Giesen ook Nederlandse zakenbelangen in Nieuw-Zeeland tot ontwikkeling trachten te brengen, o.a. voor aanne mersbedrijven en werktuigenfabrie- ken. Ook de exportmogelijkheden voor bepaalde industrieën in ons land zal hij nagaan. Gedacht wordt daar bij aan pootaardappelen en fijne za den. Een van de belangrijkste onderde len van zijn program ziet ir. Giesen in het bestuderen van de mogelijk heid meer boeren- en tuindersgezin nen naar Nieuw-Zeeland over te brengen. Nederland maakt zeil nylons Het nieuwe jaar bracht voor de Ne derlandse vrouw de eerste geheel Ne derlandse nylonkous. Vandaag wordt zij gesponnen in de nieuwe enkalon- fabriek bij Emmen van de Algemene Kunstzijde Unie. Op deze wijze, wordt een begin gemaakt met de geleidelij ke in bedrijfstelling van de fabriek. Men verwacht, dat de nieuwe fa briek binnen afzienbare tijd voldoen de enkalongaren zal produceren om volledig in de behoefte van de Neder landse verwerkende industrie te voor zien en te exporteren. Behalve garens voor kousen zullen tricotage- en weef- garens worden vervaardigd, garens voor technische doeleinden en enka- lonvezel. Toch carnaval in Maastricht 12000 gulden „geófferd" Na het besluit van de „Tempe- leers" om dit jaar te Maastricht geen carnavalsfeesten te organiseren, we gens onvoldoende financiële mede werking, heeft wethouder Godfroy een dringend beroep gedaan op de Maastrichtse bevolking. Als voorzit ter van een bemiddelingscomité ont plooide deze wethouder met mede werking van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer cn verschil lende groepen van vooraanstaande persoonlijkheden een dusdanige voortvarendheid, dat in het korte tijdsbestek van Maandagmorgen half zes tot 's avonds acht uur een bedrag van meer dan achtduizend gulden ter beschikking werd gesteld. We vernemen thans, dat in de loop van de Nieuwjaarsdag een bedrag van tienduizend gulden aanzienlijk werd overschreden. Men spreekt namelijk van twaalfduizend gulden. Wethouder Godfroy deelt ons verder nog mede, dat uitsluitend aan de Maastrichtse carnavalsvereniging de „Tempeleers" de eventuele orga nisatie van de feesten zal worden ongedragen. Alhoewel de „Tempe leers" nog geen definitieve beslissing hebben genomen, staat het vrijwel vast, dat zij, gezien de gunstige wij ziging der omstandigheden, op hun besluit zullen terugkomen en alsnog, ondanks de korte tijd van voorbe reiding de organisatie van de carna valsfeesten zullen voortzetten. Ook de officiële vertegenwoordiging op de Carnavalszittingen buiten Maas tricht blijft in handen van de „Tem peleers", 'aldus de wethouder. Der traditie getrouw beleefde de Amsterdamse Stadsschouwburg gis teravond de opvoering van Vondels drama „Gijsbreght van Aemstel" met daarop volgend de bruiloft van Klo ris en Roosje, waarin vervat de Nieuwjaarswens, dit jaar geschreven door de directeur van de toneel school, Willy Pos. De stichting Am sterdams Toneelgezelschap, de vaste bespeler van de Amsterdamse stads schouwburg, verzorgde beide spelen evenals vorig jaar. De regie en het decor van de Gijsbreght van Aem stel waren van Albert van Dalsum, die zelf de rol speelde van Wille- bord, abt van Karthuizer-klooster. De rol van Gijsbregth was in handen van Johan Schmitz. Badeloch werd gespeeld door Elise Hoomans Arend de broer van Gijsbreght, was Robert de Vries. De spie Vosmeer was ook dit jaar weer Ben Groenier Van de andere medespelenden noemen wij Paul Huf als Gozewijn, Louis Saal- born als de bode, Kees van Iersel als de heer van Egmond en Louis van Gasteren als Diederik van Haerlem. De reien werden dit jaar gesproken door Tine de Vries, Jan Modderman, Jenny van Maerlant en Albert van Dalsum. De Nieuwjaarswens. Robert de Vries en Jenny van Maerlant speelden dit jaar de rollen van Krelis en Elsje, Jan Modderman Mies Hagens waren Kloris en Roosje, en Paul Huf en Marie Hamel waren Thomasvaer en Pieternel. Hun PROF. KOHN STAMM f Prof. dr. Ph. Kohnstamm, oud hoogleraar in de paedagogie is Maan dagmorgen te zijnen huize in Ermelo plotseling overleden. De thans overledene, die op 17 Juni 1875 te Bonn werd geboren, be haalde in 1901 de doctorstitel. Zeven jaar later werd hij buitengewoon hoogleraar in de thermodynamica aan de Gemeente-Universiteit van Amsterdam. In 1919 werd hij be noemd tot hoogleraar in de paeda- gogiek. Tot 1948 was prof. Kohn stamm voorzitter van het Instituut voor Volksontwikkeling en daarna ere-voorzitter van dit instituut. EEN JAAR GRATIS LEVEN. De achttien-jarige Corry van Velt hoven, dochter van een winkelier in de Wouwsestraat te Bergen op Zoom, die in Breda drie loten had gekocht in de provinciale Anjer-loterij in Noord-Brabant, bleek in de laatste uren van het oude jaar ruim vijf dui zend gulden rijker te zijn geworden. Zij krijgt een jaar lang honderd gul den per week. De ambtenaar De Jong zal op zijn houten noodwoning in Steenbergen een stalen televisie-antenne plaat sen, omdat hij de tweede prijs in deze loterij, een televisietoestel, heeft gewonnen. Vrijdag pas had hij drie loten gekocht en gisteren wist hij dat hij voor zijn 90 cent het toestel rijker was geworden. Het schip, dat in tweeën brak Ook opvarenden van het voorschip gered Maandag zijn de kapitein en zijn vrouw, alsmede 7 leden van de be manning van de ,Oestav' door het Zwitserse schip „Lucerne" gered van wens begon met enkele vriendelijke het voorschip, waarop ze sedert Za- opmerkingen aan de televisie en dit terdag de „Oestav" in tweeën brak bood een goede gelegenheid aan Thomasvaer om zelf op het televisie scherm te verschijnen tot grote schrik van Pieternel. De regen van deze zo mer, de textieloorlog op de Nieuwen- dijk, de tram, de bromfiets, de Marshallhulp, de gratie van generaal Christiansen, Artis,' Piet Bruin, de O.V.D., de roulette, de Friese taal kwestie en het fooienstelsel waren allemaal zaken waarover Thomas vaer en Pieternel elkaar verhaalden zonder een blaadje voor de mond te nemen. Zij herdachten hen, die ons dit jaar ontvielen, te beginnen met minister Van Maarseveen. Aan Amsterdams burgemeester wensten zij een nieuw raadhuis, een operagebouw en een tunnel onder het IJ, en tot slot wensten zij voor de kunstenaars milde kunstcritici. IN HET RUIM GEVALLEN. De 26-jarige lichtmatroos José Fer- reira, opvarende van het Portugese ss. Saudalus wilde Zaterdag te Rot terdam twee afsluitplanken op een luikhoofd aanbrengen. Daar deze ech ter klemden sprong C. erop om ze met geweld dicht te krijgen. Een van de planken schoot los, waardoor C. in het elf meter diepe ruim viel. Met een schedelbasisfractuur en gebroken onderarmen werd hij in het zieken huis opgenomen. hadden rondgedreven. Dinsdag zijn zij te Pauil Lac bij Bordeaux aan land gebracht, waar zij voor het eerst vernamen, dat de andere le den van de bemanning zich in vei ligheid bevonden. GMmacutóe kaaódtageti huldigen eud-ftuHgemeettei Mr. W. C. Wendelaar, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal en oud-burgemeester van Alkmaar, thans woonachtig in Den Haag, vierde Dinsdag zijn 70ste verjaardag. Vergezeld van de heer W. Voorthuysen, direc teur van het Slachthuis en Marktwezen te Alkmaar, kwamen twee kaas dragers de jubilaris (geheel rechts) een bloemenhulde aanbieden. Brand op Zweeds schip Nederlander omgekomen Eén Nederlandse en twee Zweedse zeelieden zijn omgekomen bij een brand, die uitbrak op het Zweedse schip „Ingeborg". De „Ingeborg" was Vrijdagavond met stukgoederen uit Grangemouth in Schotland vertrok ken en Maandagavond in Gothen burg aangekomen. De kapitein en het Het schip brak, zoals bekend, in I merendeel van de bemanning waren de Golf van Biscaje, in de hevige aan land gegaan om de jaarwisseling storm, in tweeën. Beide delen van te vieren, toen om drie uur in de het vaartuig bleven echter drijven, morgen brand uitbrak in de verblij- Vier en veertig man, die zich op de achtersteven bevonden, werden Zon dag gered door het Zweedse schip „Gunny". Op Borkum spoelden 11 lijken aan Op het eiland Borküm zijn de lij ken van elf zeelieden aangespoeld, behorende tot het uit Luebeck af komstige schip „Irene Oldendorff", dat waarschijnlijk in de storm ver gaan is. Het is een volkomen raadsel achtig geval Er zijn geen noodseinen via de radio opgevangen. De op Bor küm aangespoelde lijken droegen zwemvesten, heigeen er op zou kun nen duiden, dat de bemanning enige tijd van voorbereiding heeft gehad om van boord te gaan. Het afgelopen jaar zijn de boten van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij 91 keer uitgevaren, en in totaal werden 76 mensen gered. Het aantal geredde schipbreukelingen sedert de oprichting van de maatschappij 1824 steeg hierdoor tot 7501. Met het reddingmaterieel, dat bestaat uit: 25 motorreddingboten, een roeireddingboot, 2 roeiredding- vletten, 16 lijn werp- en wippertoestellen en 9 water diöh te tractoren, werden 147 oefeningen gehouden. Behalve voor Nederlandse schepen en vliegtuigen, werden de reddingbo ten gealarmeerd voor in nood verkerende schepen varende onder de vlag van: Chili, Denemarken, Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Hondu ras, Noorwegen en Zweden. In 1951 werd de motorreddingboot „Prins Hendrik" in dienst gesteld, het nieuwe boothuis te Katwijk aan Zee, waarin een motorstrandreddihg- boot, als vervanger van een roeireddingboot, werd gestationneerd, kwam gereed en de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden kreeg nieuwe motoren. Auto in de gracht Jongeman verdronken Gisteravond is een auto uit Drach ten te Leeuwarden in een gracht ge reden. Een der drie jeugdige inzit tenden kwam om het leven. De auto, bestuurd door de 25-ja rige W. Numan uit Drachten reed uit dc Baljéstraat in de richting van de V» illemstraat. In plaats van af te slaan reed de wagen rechtdoor, tus sen aan de kade liggende schepen door de gracht in. De chauffeur kon met hulp van een der schippers de auto verlaten. De andere twee in zittenden konden pas worden be vrijd, toen een kraanwagen de auto op het droge had gebracht. Zij wer den in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Leeuwarden ver voerd. Daar is de 18-jarige R. J. de Groot uit Drachten overleden. De toestand van zijn plaatsgenoot, 18-jarige T. van der Werff, is niet zonder gevaar. BRAND TE GRONINGEN Een felle uitslaande brand heeft in de vroege ochtend van de eerste Januari gewoed in het perceel Dam- sterdiep 42A te Groningen, bewoond door de familie v. d. Spa en enkele irwonende families. Het perceel, dat zich uitstrekt over een breedte van twee straten, brand de totaal uit, terwijl ook de inboe del voor het grootste gedeelte ver loren ging. De recherche stelt een onderzoek naar de oorzaak in. Een restaurantbedrijf alsmede enkele naastgelegen percelen liepen grote b'and- en waterschade op. Miet tyeöcfiifit uaa% atieg,e* Terwijl de „Frans Hals" op 2100 meter hoogte bo ven de Noordzee onder een sterrenhemel naar Schiphol onderweg is, komt gezagvoerder G. H. Ten Duis, geboortig uit Goor (Ov.i de kajuit bin nen om een praatje te ma ken met enkele passagiers. Zijn collega J. F. Rijkhof, die „uitgechecked" moet worden op de „Convair". stuurt het toestel op Zuid- Holland aan. dat met een snelheid van 425 kilometer per uur ongezien naderbij komt in het avondlijk duister. De motoren van de „Convair" lopen feilloos, het toestel ligt vast als een huis en het drinken van een kop koffie schenkt geen problemen. De mou wen van de uniformjas van gezagvoerder Ten Duis zijn sedere 1 Dec. j.l. ge tooid met vier gouden banden. En dan te horen, dat de jongeman Ten Duis in het midden van de der tiger jaren in Nederland ongeschikt werd bevonden voor de vliegerij! Als jongeling voelde hij vertelt hij, dat hii eigenlijk zich tot de luchtvaart aan- chemicus van beroep is. getrokken. Dat is met de Na de afwijzing op Soester- meeste Nederlandse jon- berg zonder voldoend on- gens het geval, maar de derzoek. werd de Overijs- heer Ten Duis ging verder selse ingezetene chemicus, dan het merendeel: hij Hij kwam in dienst van de meldde zich aan voor de Shell werd uitgezonden militaire luchtvaart. Hij naar Argentinië en behaal- ontving een oproep, kwam, de daar het brevet van werd gezien en gehoord sportvlieger. maar Ten Duis draagt nu vier gouden banden (zeer weinig)en ver- Toen de tweede wereld- loor. Na twee uur wachten oorlog was uitgebroken, werd hem medegedeeld meldde hij zich aan bij de „je bent ongeschikt voor „Royal Air Force". Hij de luchtvaart". werd gezagvoerder bil Terwijl de vierbander „Transport command" en zich een hem door een der vloog troepen en materiaal stewardessen aangeboden naar en van verscheidene kop koffie goed laat sma- oorlogsgebieden, ken en de drie en dertig De heer Ten Duis kwam honderd paardenkrachten in 1946 bij de K. L. M. in de ongeveer 15.000 kg. dienst. Hii heeft od vele van het gehele vliegtuig de lijnen gevlogen en is thans wolken binnentrekken, belast met de instructie op de „Convair". Deze func tie brengt ook veel admi nistratief werk mede. maar dat verhindert niet, dat de heer Ten Duis geregeld op de lijn AmsterdamLydda vliegt. Eerste Kerstdag bi-acht hij passagiers op dit traject naar het Heilige Land, tweede Kerstdag bracht hij anderen .naar Amsterdam. Oudejaarsdag gaat hii wederom naar het Midden-Oosten. De ..Frans Hals" is in middels boven Zuid-Hol land aangekomen. Regen striemt de cockpit-ruiten, die door drukdoende rui tenwissers worden schoon- gehouden. De lichten van Delft schuiven onder het toestel door; links flonke ren de lantaarns van de Hofstad. De „Frans Hals'" zakt en zakt op Schiphol aan, de Westeinder Plas sen zijn donkere vlekken met een snoer lichtpunten langs de rand: Aalsmeer, een linkerbocht en de 25.000ste retourvlucht Am sterdamLondenAm. sterdam is ten einde. ven van de bemanning in het achter ste gedeelte van het schip. politie van Gothenurg ver moedt dat de brand is veroorzaakt door een .-n voorzichtig weggegooid sigaretteneindje. Het Nederlandse slachtoffer was, naar Reuter meldt, de 57-jarige sto ker Cornelis Harms. Nieuwjaarsmorgen is op dc Rijks weg den HaagRotterdam, ten Oos ten van Delft een ongeluk gebeurd, dat bijzonder goed is afgelopen. Te omstreeks zeven uur was de 57-ja- rige heer Spaans, directeur van de N.V. Philips te Brussel, die gisteren de begrafenis van het stoffelijk over schot van het echtpaar De Vries had bijgewoond, met zijn auto op weg naar Brussel, toen hij nabij Delft met een snelheid van ongeveer ne gentig kilometer per uur op een vi&chtauto reed. De bestuurder bleef ongedeerd. De auto werd aan de voorzijde totaal ingedrukt. BRAND IN KINDERKAMER. In een woning aan de Ruygrock- loon te Den Haag is op Nieuwjaars morgen in een kinderkamer brand ontstaan, doordat een brandend elec- trisch kacheltje te dicht bij een com mode was geplaatst. Een jongetje van zestien maanden en een meisje van twee-en-een-half jaar werden met brandwonden in bewusteloze toestand naar het Juliannkinderziekenhuis overgebracht. Er is echter geen ge vaar voor hun leven. Schip gestrand op Hollands kust Het Noorse s.s. „Frameggen" is om half zeven vanmorgen op het einde van de Dromerdijk in Noord-Holland gelopen, daarna langs de Strekdam no. 12 geschuurd en vervolgens op de eigenlijke dijk gelopen. Het schip ligt recht met de neus op deze dijk. De „Frameggen" is 309 voet lang en werd in 1948 in Stavanger ge bouwd; Aan boord van het schip be vinden zich 21 bemanningsleden. In de loop van de ochtend arri veerden de heer H. Th de Booy, di recteur van de KNZHRM, kapitein luitenant ter zee H. Tichelman, di recteur van het derde district van het loodswezen uit Amsterdam en de heer A. van Lieshout, commissaris van het loodswezen te Den Helder, ter plaatse. De laatste ging om half tien met behulp van een broektoe stel, waarmede van de wal af via een lijn naar het schip kan worden ge loodst, beschikbaar gesteld door de kustwacht van Petten, aan boord om een onderhoud te hebben met de ka pitein van het schip. Een inspecteur van de reddingmaatschappij heeft brandweer, wanneer ingrijpen nodig Doordat mevrouw Huisman te Zaandam Maandagochtend in haar pas opgeknapte huis aan de Hogen- dijk naast een petroleumstel een gas- comfoor aanstak, stond even later de keuken in vuur en vlam. Een voorbij ganger hoorde een kind huilen, hij trapte de voordeur in en wist het negenjarige jongteje in veiligheid te brengert. De ouders liepen volkomen overstuur in gedeeltelijk brandende kleren door het huis. Zij zijn in het ziekenhuis verbonden en daarna bij familieleden ondergebracht. Dc brandweer had het vuur in vijf mi nuten geblust, doch de schade was groot. Het plan om in den Haag op 2 en 3 Januari onder toezicht van de poli tie kerstbomen te verbranden heeft niet kunnen verhinderen, dat op Oudejaarsavond weer vele stapels kerstbomen in vlammen zijn op ge gaan. Over het algemeen kon de zich eveneens aan boord begeven. Het schip zou door opgelopen ma- chineschade in moeilijkheden zijn geraakt. Tegen de avond hoopt men, wanneer de sleepboothulp zal zijn gearriveerd, de „Frameggen" vlot te kriigen. Een gedeelte van de bemanning van he; Noorse schip is aan land ge bracht. De overige bemanningsleden zijn op het schip achtergebleven. Aan boord gestikt Drie opvarenden van het Duitse schip Helmuth, dat in het Starken- borghkanaal te Groningen ligt, zijn gistermorgen bewusteloos aan boord aangetroffen. De mannen hadden aan boord Oudejaar gevierd en bevonden zich in een ruimte zonder luchtaf- voer. Zij zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overge bracht, waar kunstmatige ademhaling is toegepast. Twee van de mannen zijn intussen overleden. was, rustig haar werk doen. De slan gen werden niet zoals vorig jaar is gebeurd, doorgesneden. Op de Gou verneurslaan is het op Oudejaars avond tot ernstige baldadigheid ge komen. Opgeschoten jongelui en ook ouderen vermaakten zich o.m. met het gooien van stenen door winkel ruiten. De 22-jarige tekenaar J. W. gooide een aantal rotjes op branden de kerstbomen. Hij ligt thans met brandwonden in het ziekenhuis. De politie zag zich gedwongen met de blanke sabel te chargeren. Een ruit van een politiejeep werd verbrijzeld. Ook in andere delen van den Haag ontaardde, zij het minder ernstig, de baldadigheid. De straatverlichting werd hier en daar kapot gegooid, ver keersborden werden omgetrokken cn vele ruiten sprongen door het vuur werk. Een jongen van 13 jaar, die met een zak vol rotjes bij een kerst- boombrand stond te kijken, kreeg brandwonden aan zijn been, toen het vuurwerk in zijn zak door de gloed van het vuur tot ontbranding kwam. Toen vanochtend om tien uut de deuren van een groot meufoelmaga- zijn aan 't Hobbemaplein te Den Haag geopend werden, is msvr, Krechting (44) uit de Van Ostadestr. 283, na 70 uren wachtens van haar en haar man. in het bezit gekomen van een groot donker gebeitst dressoir voor de somma van f 1,50. Naast haar zat als tweede (maar pas van Maandagmiddag 2 uur af) de heer J. v. d. Linden, een timmer man uit de Snijdersstr. 3, die, hoe wel evenzeer verkleumd, vurig wachtte op een coupon cocosmatting van 12.80 m. lang, die hem ƒ0,95 zal kosten. Er zijn nog meer gegadigden voor andere artikelen, maar mevrouw Krechting, die Zondagmiddag om half twaalf op haar krukje wepvedo- ken in een zware winterjas plaats nam was de recordhoudster. Haar prestatie trok in deze volk rijke buurt zeer de aandacht en het ontbrak haar niet aan belangstel ling. Dat bleek wel op Oudejaars avond, toen overburen, vrienden en kennissen haar versgebakken oliebol len en nog iets sterteers kwamen brengen. Ook de meulbelwinkelier liet zich niet onbetuigd. (N. v. d. D.) Niets met de moord te maken De dierenarts H. ter B. uit Naar- den en de ex-brigadier van politie F. uit Laren, die onlangs werden gear resteerd na de vondst van de stoffe lijke resten van twee Duitse Joden die te Laren zouden zijn vermoord, zijn op vrije voeten gesteld. Zij had den niets met de moord te maken, maar werden er van verdacht, mede werking te hebben verleend bij het onjuist bestemmen van de nalaten schap van de twee Duitsers. De officier van justitie achtte geen termen meer aanwezig om de twee verdachten langer in arrest te hou den.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5