3)e ftzidóeSomcmt CHURCHILL in de storm Mossadeq staat voor de beslissing Churchill vertrok met hindernissen Jlhomama&c en JUetewel gaan met hun tijd mee Twee moordenaars wisten te ontsnappen Mae de „&lying £nte*pxiae" ten onderging Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OiMSTREKEN WOENSDAG 2 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12474 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 DE LAMPEN BRANDEND EN nieuw jaar ligt voor ons open. 1 We zijn de denkbeeldige poort loorgegaan, welke, scherper dan op jewone dagen, toekomst en verleden icheidt. Het oude jaar is met een plof dichtgevallen en het doorleefde deel van ons leven hebben we, bij wijze van vooraf-betaling, begraven in het onherroepelijk verleden. Een deel van ons leven is over leden. We hebben nog even peinzend gekeken naar ons eigen voorbije „ik" en misschien zijn we bevangen ge weest door een zekere verbijstering en beangstiging, dat dat wat daar weg zakte in de kuil van het over leden verleden het eigen „ik" is ge- HIJ KREEG EEN WEEK BEDENKTIJD De Perzische premier Mossadeq heeft een week de tijd gekregen om te beslissen of hij Amerikaanse hulp wenst op dezelfde voorwaarden als andere landen, zo verluidt te Teheran. Onderwijl heeft het Lagerhuis (Maljis) met een overweldigende meerderheid bij «temming besloten het tijdstip te ver vroegen, waarop de premier voor het parlement moet verschijnen om een motie van afkeuring te bestrijden. Mossadeq, die de Amerikaanse hulp niet wil aanvaarden „als hem beper kingen worden opgelegd", heeft gis teren op zijn verzoek een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambas- weest Om nmkprlnrf a sadeur Henderson. Hij zou deze heb- weest. Ons omkerend hebben we de r»a„«a open poort gezien en we zijn er door gegaan, op hoop van zegen en met vele goede gedachten om het beter te doen en te herstellen, wat wij aan onze „dierbare overledene" hebben misdaan en tekort-gedaan. Zulk een jaarwisseling met een poort, die dicht-smakt en een poort, die open gaat, doet ons terugdenken aan een tocht in de kolenmijnen, wel ke wij eens intussen zyn er al vele „ikken" ten grave gedragen! heb ben ondernomen. In de kolenmijnen worden de onderaardse gangen even eens gescheiden door zware dubbele stalen deuren. De ene deur kwakt met een donderend geraas toe en een andere opent zich, hijgend en knar send. In het afgelegde deel van de gang was het aarde-donker en wanneer de andere poort ontsloten wordt is het er even duister en je staat daar met de flauw-schijnende mijnlamp in de handen en kunt geen schrede ver der doen zonder de toegewezen gids. De voetstappen klinken hol, weer kaatst door de donkere wanden en het schijnsel van de lamp danst in de duisternis, zonder haar te verja gen. Deze herinnering doemt bijna van zelf op bij de voltrokken jaarwisse ling. Het afgelopen jaar is duister ge weest, en nu we de poort van het nieuwe zijn binnengegaan, houden we de mijnlamp hoog voor ons uit en roepen in de donkerte, wat eens uit Seïr werd geroepen: „Wachter, hoe ver is de nacht; wachter, hoe ver is de nacht?" Dan geeft de echo een ontwijkend antwoord en als ge nog verder wilt vragen: „Kom dan een andermaal terug!" En we stappen aarzelend de dikke duisternis in. We moeten wel voort. Het leven is een lopende band, welke geen ver poos of ophouden kent. We stappen aarzelend en behoedzaam het jaar in, toch met moed en vertrouwen, als de lamp van het geloof ons maar voor licht en we de vertrouwde Gids vlak bij ons houden, om de aanwijzingen van Zijn waarschuwende stem te ver nemen. Het zou kinderachtig zijn en we ben medegedeeld, dat Perzië afzij dig moet blijven in de koude oor log Henderson zou hem een week de tijd gegeven hebben om zijn standpunt te overwegen. In de loop van de dag hebben twee vertegen woordigers van de Internationale Bank een bezoek aan Mossadeq ge bracht. Minister van Buitenlandse Zaken Kazemi heeft het Majlis medegedeeld dat Mossadeq op 26 Januari in het parlement zal verschijnen om ant woord te geven op een motie van afkeuring waarin zijn „verwoestende economische beleid" wordt veroor deeld. De leider van de oppositie, Jemal Imami, merkte op: „Mossadeq heeft ons levend begraven en hij verheugt zich over onze begrafenis". Perzië's bron van inkomen is afge sneden. Het land bevindt zich op de rand van de afgrond en het commu nisme heeft de vrije hand gekregen" aldus Imami. De wereldbank heeft bekend ge maakt, dat haar missie uit eerste nand wil ervaren wat het Perzische clie- bestuur geadviseerd moet worden op dat de olieproductie heijvat kan wor den. Een woordvoerder verklaarde, dat men zoekt naar een voorstel, waarbij de bank, bij wijze van interim-maat regel. kon helpen de operaties in Zuid-Perzië te doen hervatten. Men zou echter wachten op het resultaat van het onderzoek van de missie. Naar verluidt heeft Pakistan bij de bank er op aangedrongen een oplos sing te zoeken voor de hervatting van de productie, voordat het Brits-Per zische geschil definitief „geregeld" zou zijn. De Perzische minister voor natio nale economie heeft een beperking met 40 procent van de Perzische in voer aangekondigd. Hij zeide, dat de vermindering van de invoer het ge volg was van het feit dat het land niet langer inkomsten uit de olie trok De vermindering zal na verloop van drie maanden geleidelijk wor den opgeheven. Het avontuur van „Flying Enterprise" Bemanning en passagiers van de „Flying Enterprise", die Dinsdag morgen met de „Southland"' in de Merwedehaven te Rotterdam arri veerden, hebben verteld, hoe zij schipbreuk reden en gered werden. Op Eerste Kerstdag woedde de or- iici. tuu ituiueracnug zijn en we aer&ic ivcisiudg wueuui uc «ji- zouden het gevoel hebben aan een I kaan zo hevig, dat het schip in zijn dure plicht te verzaken, indien we, de poort van het nieuwe jaar binnen gegaan, niet waarschuwden voor de gevaren, die het in zijn duistere schoot kan herbergen, gevaren, wel ke zich onverhoeds kunnen voordoen of welke sluipend op fluwelen zolen [ieder onzer kunnen overrompelen en ter neer werpen. Wij hebben een ont zaglijk vertrouwen in de toekomst, maar toch, we vertrouwen de toe komst niet. We worden gevoed door een grenzeloze luchthartigheid, maar onze harten worden bezwaard. We hopen en vrezen, en wat onze vrees is, is tegelijk onze hoop. Het zou mis dadig zijn te hopen wat we vrezen; het is menselijk te vrezen, wat we ho pen. Deze vrees immers geeft hoop, omdat „de vreze des Heren het begin is van alle wijsheid" en wij „ons heil moeten bewerken in vrezen en be ven". Wanneer de gehele wereld Vreesde, was de hoop geboren, dat het nieuwe jaar een jaar des heii's zou Worden. Maar als de gehele wereld floor gaat met op zichzelf te hopen en te vertrouwen, en, zelfgenoeg zaam, de ferme grondslagen, waar- p het bestuur van de wereld moet usten, verwerpt, zien we geen gat in e duisternis van de toekomst. Bedotten we echter onszelven niet _et huichelachtig onze bezorgdheid i te schuiven op de kortzichtigheid Aan de aardse bestuurders! Dezelfde wetten, welke gelden voor iet wereld-beleid, gelden onverwrik- )aar voor het beleid, dat wij zeiven roeren over het kleine heelal dat eder mens in zijn eentje is. Het be tuur daarvan is aan onszelven toe- fertrouwd. Daar zjjn we verant woordelijk voor. Door dit beleid ver- mtwoord, in liefde en vreze, te voe- •®n. dragen we bij in de verantwoor- ttng van de gehele aarde. Wanneer #e menen te moeten waarschuwen, iet alleen voor onverhoedse geva- en, maar ook voor de sluipende, dan i het omdat allerwegen de geest van Ogeloof rondwaart niet alleen als ên zich te voren aankondigende oriesende leeuw", maar ook als een ie aansluipt op de fluwelen voeten un een verflauwende geloofsbeleving Q van een verzwakte belangstelling V>or al datgene wat hoger is dan .rnood en spelen". Waarlijk rampza- lg zou het zijn, indien we, in de don- lëre mijnschacht van dit wankele vredesjaar afgedaald, onze mijnlamp net brandend hielden en de Gids naar huis zonden. Geen wereldramp kan vergeleken worden bij de ramp, welke ons klein heelal dan zou over komen. Laten we dus. niemand uitge zonderd, allerminst, meer dan ooit de olie borgen van de biddende voegen begon te kraken. De kapitein heeft hiervan de eigenaar van het schip radiotelegrafisch op de hoogte gebracht, want inmiddels was er vrij zware schade opgelopen. De elemen ten woedde zo hc g, dat de kapitein het schip niet dwars op de golven durfde te brengen. De storm hield maar aan, het scheen of er nooit een einde aan kwam. Vrijdagmorgen was het weer zó slecht geworden, dat de opvaren den van de ene kant naar de andere kant werden gesmeten en ei letterlijk niets op zijn plaats bleef. De passa giers, onder wie enige zeezieken za gen geen kans zich aan te kleden, De „Flying Enterprise" maakte sinds enige tijd slagzij en dit werd steeds erger. In de machinekamer was het bijna onmogelijk de vuren aan te houden. Die Vrijdag was eigenlijk al duidelijk, dat het mis zou lopen met het schip. Met grote moeite slaagde de bemanning erin, de passagiers in de hutten te helpen en hen naar de hoge kant van het schip te brengen. De lage kant stond toen al gedeelte lijk onder water en zelfs de machine kamer begon water te maken. Van Vrijdag tot Zaterdag hebben allen als 't ware bijeengehokt gezeten langs de hoge zijde. Op Zaterdagmorgen werd het niet langer verantwoord geacht om aan boord te blijven. Inmiddels waren schepen in de nabijheid gekomen om hulp te bieden, de „Generaal Mac Ray" en de „Southland" Van deze schepen waren reddingsboten uitge zet. De bemanning van de „Flying Enterprise" kreeg bevel voor de pas sagiers te zorgen. Ieder moesi er één voor zijn rekening nemen. De enige mogelijkheid was over boord te springen en zwemmende de boten te bereiken. Dit gebeurde dan ook, zonder dat er van paniek sprake was. Twee aan twee werd de sprong ge waagd in het koude water en dank zij de zeemanschap van de mannen in de reddingsboten konden allen ge red worden en aan boord van een van de schepen gebracht. Korea zit vast Dinsdagavond heeft de zojuist uit Korea in de Verenigde Staten terug gekeerde adviseur van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaïken John Foster Dulles in New Yoirk verklaard, dat naar het schijnt „in Korea de bittere gevechten te land mogelijk geëindigd zijn, omdat geen van beide partijen vorderingen kan maken zonder een groter ver lies aan manschappen en materiaal dan de vorderingen waard zijn". Volgens hem lijkt het onwaar-' schijnlyk, dat een „betrouwbare vrede in Korea, waarbij alle poli tieke tegenstrijdigheden worden ge regeld, zal worden bereikt". „Alle opofferingen hebben de Ko- reanen noch nationale eenheid, noch betrouwbare veiligheid gebracht", aldus Dulles, „voor hen bergt het nieuwe jaar een somber en gevaar lijk verschiet". Race met de tijd op de Oceaan IJ ET VERTREK van Churchill en Eden naar Amerika op Oudejaars avond is met hindernissen geparrd gegaan. De „Queen Mary" had, zoals reeds gemeld, vertraging, welke was opgelopen tot twee dagen. De kapitein gaf bevel „volle kracht vooruit", om te trachten de vertra ging in te halen, maar de stormen op de Atlantische Oceaan houden nog ruimschoots de kans in op nieu we moeilijkheden. Als het weer het echter toelaat, zal het schip pogen, sneller te lopen dan de gebruikelijke 22 knopen om het reeds 14 jaar oude record te breken. KOERIER VIEL DOOD NEER Churchill zelf was aan boord de meest onverstoorbare man on danks de vele moeilijkheden. Want met alleen veroorzaakte een vast geklemde ankerketting als gevolg van de woedende stormen, vele uren vertraging, maar bovendien deed zich het tragischq geval voor, dat con regeringskocrier, Frederic May (55), die in allerijl nog belangrijke stukken van Londen naar Southamp ton had gebracht, in de haven onwel werd cn korte tijd later stierf. En verder werd het vertrek van de „Queen Mary" nog bedreigd door een onverwacht conflict onder dc I bemanning. Want 70 bemannings leden kwamen namens hun bijna 1000 collega's plotseling met eisen voor langer verlof en betere arbeids voorwaarden. De belofte echter van een spoedig onderzoek deed de be manning weer aan boord begeven, j Churchill bracht de jaarwisseling ;n zijn hut door, ondanks de aan drang van de passagiers om met hen in de danszaal een vrolijk Oud en Nieuw te vieren. Litwinof overleden ORKAAN IN OCEANÏE. Volgens in Aucland (Nieuw- Zee land) ontvangen berichten zijn op Hedenmorgen heeft radio-Moskou bekend gemaakt, dat na langdurige ziekte de vroegere Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken Litwinof op 31 December is overle den. Litwinof, die 75 jaar oud was, was Kerstdag door een orkaan, die het v-an *929 tut 1939 minister van bui eiland Epi (Nieuwe Hebriden) teis terde, bijna 100 inboorlingen ver dronken. De storm heeft huizen en tuinen geteisterd en twee barkassen van de Presbyteriaanse missie ver nield. PLEVEN STELT VERTROUWENSKWESTIE. Dinsdagavond laat heeft de Franse premier, Pleven in de de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie gesteld op het ontwerp van wet voor het begrotingsevenwicht. Donderdagmiddag zal over deze kwestie worden gestemd. enlandse zaken, lly was, buiten Sta lin, de laatste der oude bolsjewie ken. Van 1941 tot 1943 was hij Russisch ambassadeur in dt Verenigde Staten en Cuba en vau 1943 tot 1946 plaats vervangend minister van buitenland se zaken. Bij het uitbreken van de Russische revolutie was Litwinof diplomatiek agent in Groot-Erittannië, waar hij in hechtenis werd genomen als gij zelaar vooi de Britse agent in Mos kou, Bruce Loch Art. Later werden zij tegen elkaar uitgewisseld. Litwinof huwde de dochter van 'n Britse advocaat. Sir Sidney Low, en leerde vloeiend Engels spreken. Tijdens de gebruikelijke opvoering van „dc bruiloft van Kloris en Roosje" na afloop van de „Gijsbrecht" in dc Stadsschouwburg te Amsterdam spra ken Thomasvaer (Paul Huf) en Pieternel (Marie Hamel) hun traditionele Nieuwjaarswens uit. Ook de televisie hoe kan het anders was erbij betrokken. Pieternel was niet weinig verbaasd de beeltenis van Thomasvaer op het televisiescherm te zien verschijnen. STERK OUDEJAARSVERHAAL Twee Franse terdoodveroordeelden hebben het ongelofelijk stoute stukj« uitgehaald, uit Frankrijks best bewaakte gevangenis die te Amiens te ontsnappen. Weliswaar bleven zij slechts een etmaal op vrije voeten, maar hun winst is, dat zij hun leven waarschijnlijk met een Jaar hebben verlengd. CIPIERS UITGEKLEED. Het was Zondagavond in de gevan- gènls van Amiens. In dé Cél van dé terdoodveroordeelden stonden aan de elke kant van de celdeur Meurant en Courtin, beide veroordeeld we gens moord. An de andere kant stond een bewaker. Door het luikje in dc deur speelden zij kaart. Na middernacht kreeg de cipier er genoeg van. „Ik ga naar bed", /.ei hij geeuwend. Meurant ordende de kaarten tot een stapeltje. „Wacht nog even", zei hij geheimzinnig. „Ik heb nog een verrassing". Die verrassing was een revolver leeg wel is waar. maar dat wist de bewaker niet. „De sleutels", zei Meurant enkel. De cipier ging door de knieën en gaf de sleutels af. Daarna ging alles gemakkelijk. Te gemakkelijk, meent de Justitie, die niet kan begrijpen dat vier andere bewakers zonder meer door de gevangenen in een cpl wer den opgesloten. En die verder met begrijpelijke achterdocht zich af vraagt, hoe het mogelijk is, dat in de modernste gevangenis van Frank rijk eerst een half uur na de ont vluchting alarm werd gegeven. Meurant en zijn celgenoot namen dus de benen, of beter dc fiets, Bovendien kleedden zij zich in dc uniformen van het gevangenisperso neel. EEN GRAPJE. Op weg naar dc Belgische grens veroorloofden de gevangenen zich nog een klein grapje. Zij klopten nnn bij een boerderij en gaven voor op jacht te zijn.naar zichzelf. Volkomen in stijl ondervroegen zij de boer, Jean Crochet, en van zijn antwoorden maakten zij een „ambtc- Godslamp, opdat we niet als een dwaze maagd „media nocte" te middernacht ontdekken, dat onze mijnlamp leeg is en we in duisternis worden verzwolgen. Houden we on ze lampen brandend. Dan zal het, wat er ook gebeure of niet gebeure, een gezegend jaar zijn. Dan kunnen we als redelijke en bloedig-verloste we zens werkelijk optimistisch en lucht hartig blyven, omdat ons dan niets meer kan gebeuren. De Amerikaanse vrachtboot „Flying Enterprise" met 10 passagiers en een bemanning van 20 koppen la tenge volge van de storm ten Zuid-Westen van Ierland vergaanDe opvarenden werden door het Amerikaanse sa „Southland" en het Amerikaanse transportschip „General Greely" overgenomen. Deze foto, gemaakt door een der opvarenden van de „Flying Enterprise" aan boord van de „Southland"' toont het dramatische ogenblik, waarop het ten ondergang gedoemde vaartuig, zwaar overhellend, in dc golven wegzinkt. lijk rapport" op. „Nu moeten wij de handtekening van «Ie burgemeester nog hebben", zei Meurant ten slotte. „Maar daar is het nu te laat voor". Daar zij nog steeds in dc uniformen van hun bewakers waren gekleed twijfelde de boer geen moment aan de echtheid van het geval en hij liet hen de nacht in zijn huis doorbren gen. Ten slotte liepen zij toch vast. Speurhonden leidden de gendarmes naar een niet meer gebruikt spoor wegstationnetje op 27 km, ten Noord westen van Amiens. Daar zaten de gevangenen in olie rust te genieten van het verhaal, dat een krant van hun ontsnapping had gegeven. De gendarmes omsinge'dcn met de machinepistolen in aanslag en klaar om te schieten de schuilplaats. Maar de misdadigers voelden weinig voor de ongelijke strijd. Een van hen loste zes schoten in de lucht om te tonen, dat zijn revolver leeg was en daarna gaven zij zich over. De justitie krijgt nu de zonk weer in handen, om uit te zoeken hoe de ontsnapping mogelijk was cn of er sprake is van medeplichtigheid. Tot zolang zal het doodvonnis niet vol trokken kunnen worden. Luchtrampen in Amerika Tragisch uiteinde van 't jaar Het einde van het jaar Ls voor dc Amerikaanse luchtvaart bijzonder tragisch geweest: een transportvlieg tuig met 28 mensen aan boord, onder wie 19 cadetten van West Point, wordt vermist; een ander met 40 per sonen aan boord verdween op een vlucht van Pittsburgh naar Buffalo cn werd later in een verlaten uithoek van de staat New York teruggevon den. Veertien passagiers hadden het ongeluk overleefd. Verder wordt een „Mustang"-ja- ger van de luchtmacht vermist, ter wijl ten slotte aan dc Westkust nog steeds wordt gezocht naar een mili tair C-47-toestel, dat met acht men sen sinds 26 December wordt ver mist. Het wrak van het vliegtuig, dat Zaterdag tijdens een vlucht van Pitts burgh naar Buffalo verdween, werd gevonden, nadat een passagier zich urenland in de ijzige sneeuw door een dicht bos had geworsteld cn ten slotte dc bewoonde wereld bereikte. Onmiddellijk vertrokken reddings ploegen, die bulldozer.-, gebruikten om zich een weg door het kreupel hout te banen. Men vond ten slotte de veertien overlevenden, die allen nchtcrin het vliegtuig hadden geze ten. ineengedoken rond een klein vuurtje. De zwaarst gewonden werden met een slee naar een ziekenhuis gebracht. Intussen hebben luchtwnnrnemers een wrak ontdekt, dat misschien het vermiste militaire vliegtuig is. dat 10 cadetten van West Point (een Ame rikaanse militaire academie) onder zijn 28 inzittenden telt. Men ontdekte evenwl geen enkel teken van leven. Een reddingsploeg is nu op weg naar deze plaats. Kalle?tie... Nieuwjaarsvoomemens zijn ge makkelijk; tracht ze nu uit te voeren.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1