j3eurs- (^)vfrzicht UmBtencvcen nawc Gmeiika Met Cvtcuókind correspondentie Uaanüitm aan ffiim (zijn reis om de wereld) ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 DE LEIPSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Zon.dagmo-iq.en Het zit er weer op HET zit er weer op de Kerstmis, met de uit den treure en werke lijk tot vervelens toe aanhoorde liede ren van Jesulijn soet. Die liedjes zijn wel lief, maar zó gesuikerd, dat ze spoedig tegenstaan, als je ze een paar dagen lang door de radio te slikken krijgt. Het is een overdaad van geneugten, welke het moderne leven biedt en welke zich ook hier wreekt. Vroeger bracht het ontroering, wanneer in de kerk of thuis bij de piano het „Stille Nacht" werd gezongen. Maar nu is 't zo. datv als je vijf Stille Nachten gehoord hebt en nog eentje toe, de hartelijke hoop rijst, er voor een jaar van be vrijd te zijn. Het feest wordt volko men uitgebuit, om een week-zoete stemming te wekken en daarmee is de kinderlijke eenvoud rond deze ver jaardag van de grootste der mensen aan het kwijnen gegaan. Buiten de stoere gedachtenis in de kerk ont aardt het langzamerhand tot een ver zameling flauwiteiten, waarbij het er helemaal niet op aan komt, of Chris tus ooit of nooit geboren is. Het is een kunstmatig, met alle middelen der moderne reclame opgeschroefd feest geworden, zonder diepere zin dan vreedzame huiselijkheid, een dag langer vrij en lekker eten altegaar dingen, niet te versmaden, maar zo hopeloos leeg en laf, loos en voos zonder het kloppend hart van het pasgeboren Kind, dat op aarde kwam om in de bloei van zijn leven te ster ven voor ons. Er is altijd met Kerstmis feest ge vierd, maar altijd met die ernstige ondertoon van bewondering en van vererende verbazing. Het is de ernst van de zaak, welke het feest zo vro lijk maakt. Ieder feest kan pas echt zijn, als de oorzaak ervan echt is en echt-ernstig is. Een jubileum, een simpele verjaardag, een bruiloft, een 3-October- of Koninginnefeest, ze hebben alle voor de betrokkenen een diepe zin. Het is mensen-eigen deze diepe zin weg te lachen of met een vreugde-krans te omsieren, zonder de tragiek ervan te verbannen uit hun hart. Die menselijke eigenschap (een naar onze smaak heel goede eigen schap) spreekt het sterkste op de dag, die thans met rasse schreden nadert, Oudejaar, Oudejaars-avond. Niemand kan, bij het oliebollen-eten, de tra giek ervan vergeten. Maar met onze hedendaagse Kerst-viering is het zo gesteld, dat men de enorme, wereld schokkende betekenis ervan verdoe zelt of niet eens meer kent, of vooral niet eraan denken wil, dat die Gode- gelijke kind voorbestemd was tot een smadelijke, uiterst pijnlijke dood om bestwil van alle mensen. Maar zon der dat tragische, diep-ernstige be sef als ondertoon, is Kerstmis geen Kerstmis meer, doch slechts een vrij misselijk surrogaat, dat even goed in Moskou zou kunnen worden gevierd. Waarom niet? MARIUS. Een uitkomst rijn onze BETON-KOLENHOKKEN onverwoestbaar, inhoud 7 H.L l.cidscbe Schelpkalkbranderij N.V. „TRIO" Bouwmnterialcnbandel Zoeterw.weg 25, Leiden, Tel. 21747-2174 (Advertentie.) Belangrijk onderhoud. Jansen: „Ik heb dadelijk een belangrijk on derhoud met een man, dat misschien tot gevolg heeft, dat ik mijn winkel in een ander huis ga onderbrengen". Pieterse: „En wie is die man?" Jansen: „Mijn huisbaas". Vriendinnen. „Heb je die verlo vingsring al gezien? Ik heb hem van Henk gekregen!" „Gezien? Kind ik heb hem zelf gedragen". Paardemop. In een groot theater draaide de film. Voordeliger per do zijn' Een dame met een paard wcon- de de voorstelling bij. Tijdens de pauze vroeg de directeur van het theater: „Zou het niet mogelijk zijn mevrouw, dal U dat paard buiten bracht?" „Ach neezei de dame, „het beest geniet zo. Het boek vond het ook al zo mooi Zelfkennis. De vrouw van de kruidenier hoorde lawaai in de win kel en rende er heen. Het bleek ech ter, dat haar man alleen in de win kel was. „Ik dacht, dat je ruzie had met een klant", zei ze. „Welnee", antwoordde de kruide nier, „ik praatte een beetje tegen mezelf". „Maar dan behoef je toch niet zo te schreeuwen", vond zijn vrouw. „Natuurlijk wel", antwoordde hij. „Je weet toch. dat ik leugenaars niet kan uitstaan!" Tragisch. „Ik heb een tragische gewoonte", zei Jansen, „als ik iets geks zie, moet ik direct lachen". „Dat is zeker tragisch", antwoordde zijn vriend. „Het moet je wel bijna onmogelijk zijn, om je goed te sche ren". Zit schot in. Jantje was voor het eerst naar school geweest en toen hij thuis kwam vertelde hij verrukt: „Ik heb zoveel leren schrijven vandaag!" „Dat is prachtig", zei zijn vader, „en wat heb je allemaal geschreven?" „Dat weet ik niet", antwoordde Jantje. „Morgen gaan we pas leren lezen". Wie heeft.„Zo, dus jij komt klagen, omdat er zand in de soep zat?", vroeg de kapitein op spottende toon. „Weet je wel, dat je in dienst bent, om je vaderland te dienen?" „Ja zeker, kapitein", antwoordde de soldaat, „maar niet om het op te eten". Boem! Student: „Uw landbouw methodes zijn hopeloos ouderwets. Ik geloof niet, dat ik tien pond appelen van die boom krijg!" Boer: „Ik ook niet. Helt is een perenboom". Ernstig. Verpleegster: „Uw man is op het ogenblik in de badkamer, maar kunt U mij ook. zeggen, of hij pyama's heeft?" Echtgenote: „Ik weet het niet, zus ter. Maar de dokter zei, dat het ern stig was en dat het in zijn maag zat". Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM I. 402 m. 8.00 NCRV. 8.30 IKOR. 9-30 KRO. 17.00 NCRV. 19.45—2400 KRO. NCRV: 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Remonstrant se kerkdienst. KRO: 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Gram. 9.55 Hoog mis. 11.30 Kerstoratorium. 12.15 Apo logie. 12.35 Gram. 12.40 Amusements muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, weerber. en katholiek nieuws. 13.10 Lunchconcert. 13.45 „Uit het Boek der Boeken". 14.00 Maas trichts Stedelijk orkest en solist. (Om 14.25 „Kampvuren langs de eve naar"). 14.55 Orgelconcert. 15.25 „Geesje on het Geestje", hoorspel. 16.10 Katholiek Thuisfront overal! 16.15 Sport. 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 Chr. Ger. Kerkdienst. 18.30 En gelse kerstliederen. 19.15 „Het Evan gelie in het Oude Testament", cause rie. 19.30 Nieuws, sportuitslagen en weerber. KRO: 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gevarieerd programma. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 29,0024.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Veiligheidspraatje. 8.45 Orgel spel. 9.02 Sportmededelingen. 9.05 Gram. 9.45 „Geestelijk leven. VP RO: 10.00 Voor de kinderen. IKOR: 10.30 Kerkdienst. AVRO: 12.00 Strijkorkest. 12.30 „Welk dier deze week", causerie. 12.40 Gram. 13.00 Nieuws en weeroverzicht. 13.05 Me dedelingen of gram. 13.10 New York calling. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Even afrekenen, Heren! 14.00 Gram. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Alt. viool, da meskoor en orgel. 15.00 Radio Phil- harmonicch orkest en solist. In de pauze: 15.?5 Filmoraatje. 16.30 Sport- revue. VPRO: 17.00 „De VPRO nu en straks", causerie. VARA: 17.30 „Mo- nus. de man van de maan", hoorspel voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuw* en sportuitslagen. 18.30 Gram. 19.00 Jaaroverzicht. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Orkestconcert. 20.40 „Balans opmaken", causerie. 20.45 Franse muziekshow. 21.45 Jaar overzicht. 22.30 Bariton en piano. 23.00 Ni»uws. 23.15 Voordracht. 23.20 24.00 Gram. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 NCRV. 0.30—2.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerber. 9.10 Voor de zie ken. 9 30 Waterstanden 9.35 Fami liecompetitie. 10.10 Orgelspel. 10.30 Morgendienst. 1100 Fluit en clave- cimbel. 11.25 Gevarieerde muziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuin- bcuwmededelingen. 12 33 Orgelcon cert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. Verkeerd begrepen. De dokter kwam uit de ziekenkamer en zei tot de vrouw des huizes: „De manier, waarop Uw man kijkt, staat me niet aan". „Mij ook niet", antwoordde de vrouw, „maar hij is goed voor de kin deren". Ook wat. „Waar ben jij gebo ren?" „In een ziekenhuis!" „Is het warempel? En wat scheel de je?" 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Gra mofoonmuziek. 14.00 Voordracht. 14.35 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 1515 Populaire muziek. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Reportage- 18.25 Voor dfc mannen in grijs, groen en blauw. 18.30 Gramofoonmuziek. 18.35 Man nenkoor 19.00 Ned. Herv. Kerkdienst. .30 Nieuws en weerber. 20.40 Strijkorkest en solisten. 21.20 Terug blik over het jaar 1951. 22.40 Vocaal dubbelkwartet. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 Gramofoonmu ziek. 23.40 „Oudejaar 1951", toe spraak. 24.00 Klok. 0 05 Nieuwjaars wens. 0.10 Nieuwjaarswensen cn verlangens uit 11 provinciën. 0.30 Zalig nieuwjaar. 0.352.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 19.00 VURO. 21.00 AVRO. 0.30—2.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7 30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9 10 Morgenwijding. 9.25 Gramofoon muziek. 9.30 „De Groenteman". 9.35 Giamofoonmuziek. 10 50 Voor de kleuters. 11.00 „Op de uitkijk", voor dracht. 11.15 Kamerorkest cn solis ten. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra mofoonmuziek. 13.20 Orgel, piano en trompet. 14.00 Voordracht. 14.20 Gramofoonmuziek. 14.30 Voordracht met harpspel. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de vrouw. 16.00 „Musicalen der" 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor burger cn mili tair. 18.25 Dansmuziek. 18.50 Rege- rrngsuitzending: Mr. Th H. Bot: „In donesië in de Z.O. Aziatische we reld". 19.00 Toespraken. 19.30 Oude- aarsavonddienst 20.50 „Afscheid van het oude jaar", causerie 21.00 Gramofoonmuz. 22.00 „Song-Para de 1951". 23.00 Nieuws. 23.15 Orkest- ccncert. 23.40 Oudejaarstoespraak.1 23.55 Klokken. 24.00 Nieuwjaarstoe spraak en gramofoonmuziek. 0.3C Nieuwjaarstoespraak. 0.452 00 Gra mofoonmuziek. IETS MEER ACTIVITEIT. De beurshandel was gisteren iets actiever dan Donderdag. Ondanks het feit, dat de beurs tot Woensdag 2 Januari gesloten blijft, viel er enige belangstelling te bespeuren. Er wa ren zelfs kooporders In Olie als ge volg waarvan dit fonds in een vaste stemming de markt verliet Ook in de andere hoeken heerste een iets betere, tendens en al bleef de han del beperkt, er was toch iets meer activiteit. Het koersverloop, dat zich binnen zeer nauwe marges afspeelde, was uiteindelijk min of meer ver deeld. Verschillen van betekenis de den zich niet voor. Internationale fondsen toonden een lichte reactie voor Aku en vooral voor Unilever. Philips was goed prijshoudend. De Cultuurmarkt was iets boter gedisponeerd dan Donderdag Zowel voor Rubbers, Suikers als Tabakken viel lichte vraag te bespeuren en wa ren de koersen iets beter De vaste stemming op de Scheepvaartmarkt had voor een lichte reactie plaats ge maakt. Aandelen Furness liepen vier punten terug. Indonesische Openba re Nutsbedrijven blijven goed ge handhaafd. Belangrijke mutaties de den ?ich overigens niet voor, ook niet op de Staatsfondsenmarkt, die een zeer kalm verloop had.i Het agiopercentage is weer aan de vaste kant en was 9'A eerder bieden. Pro longatie 3 V* pet. inister Lieftinck kw.am weer t'rug, zo uit Amerika gevlogen; hij daalde met achttien millioen gelyk een engel uit den hoge. Berekend tegen 4 is dat nu niet zo'n heel klein beetje, hij vraagt niet eens provisie en toch weet die Pieter wel zijn weetje. Jc doet hem dat zo gauw niet na; zijn oom, die heet Amerika. Piet is nauurlijk wel gewend je centen uit de zak te kloppen; je kunt ze voor Piet's speurend oog in heel de wereld niet verstoppen. Al berg je ze ook zó goed weg en in het diepst geheim, mijn vrinden, Vriend Petrus weet ze overal op elke aardse plek te vinden. Hij vliegt ze als het moet zelfs na tot ergens in Amerika. Maar hij gaat meestal niet alleen die oude suikeroom bezoeken; er zijn nog neefjes, die ook dol zijn op Amerikaanse koeken. En kom j' op een departement om ambt'naar zus of zo te spreken, dan hoort men: hij is juist op reis! Hoelang? Voor zes of zeven weken. Och, geef me dan maar meneer A! O, die is m Amerika. Zo reizen zij in drommen door de States, bij ons genoemd de Staten en hebben al hun dringend werk op nun departement gelaten. 't is onbegnjplijk, als men ziet je zoudt er bijna van gaan ijzen dat tóch ons landje blijft bestaan terwijl die ambtenaren reizen en met een dagje zo naar Spa, maar allen naar Amerika. Dat kost wel ons belastinggeld, maar 'n kniesoor, die daarom zou wenen; je hebt per slot een suikeroom naar men wel zegt, of j' hebt er gene. Maar om dat geld met meer getreurd, wij kunnen ons met Piet verzoenen, de kosten zijn alweer gedekt, want Lieftinck kwam t'rug met millioenen. Dus, ambtenaren, volgt Piet na en allen naar Amerika! TROUBADOUR. EEN WELKOMSTWOORD RETOUR AAN LEIDEN'S TROUBADOUR „Ho! Troubadour weer in de krant!", voor Leiden zijn „oud' vaderland" gaat hij weer liedjes zingen. Ik heet U welkom in de kring namens heel Leiden. Toe, on zing weer van die mooie dingen. Uw liefde, ja, die kennen wij, Oom Troubadour steeds zonnig blij slaakt enkel humor-kreten. Ge waart weer leuk, ge waart weer fijn Ge moet er ied're week weer zijn vriendinnen kunnen 't weten! GÜ Troubadourskind treed weer in, door U juicht elk Leids huisgezin om ieder zanggedicht. Ga zingend met ons nieuwjaar in, wij wensen U een blij begin! „W elk om I" Uw Leldse nicht! (Vervolgverhaal) Die gewonde hand kwam Bianco slecht van pas. Hij moest met de arm rust houden en kon zodoende niet oefe nen voor de „dodensprong". De direc teur vond het ook een geweldige tegen valler. Al dadelijk bood Flip zich aan als plaatsvervanger van Bianco, maar aaar wilde de directeur nog niets van horen; eerst nog maar eens afwachten of de beterschap van de hand vlot zou verlopen. Bianco benutte nu de tijd van stil zitten om Caro te oefenen en het was aardig om te zien hoe de hond de kunst jes gauw aanleerde. Minutenlang kon hij op zijn achterste pootjes heel rustig staan. Bianco wilde het diertje mee la ten rijden, staande op de rug van Wit- tekind, het lievelingspaard van Lisette. Na heel veel en geduldig oefenen kwam het eindelijk zo ver, dat hij, met kleine teugeltjes in de voorpoten, op het rustig stappende paard kon blijven staan, maar wanneeer Wittekind begon te draven was het hopeloos mis en rolde hij, holderdebolder op de grond. Ten slotte verloor Bianco zijn geduld en was van plan het nummer maar te schrappen. Iedereen vond het jammer, want het was juist zo'n grappig gezicht, dat kleine hondje zo parmantig op het paard te zien staan. Lisette wist echter raad, terwijl ze op het dravende paard staande, de arena rond reed, zou ze Caro met haar been even steunen en zie dat lukte. Na een paar weken was de hand van Bianco gelukkig weer genezen en kon hij weer beginnen met het oefenen voor de „dodensprong". „Ik op kleine Yvonne willen passen, als Madame gaan oefenen", had Janka, een oude Hongaarse vrouw aangeboden en van dat aanbod hadden Bianco en Lisette gaarne gebruik gemaakt. Janka was al meer dan twintig jaar bU de troep, zij zorgde voor het eten. voor de was, het verstellen, kortom zij was onmisbaar. Overal en altijd stond l Janka voor iedereen klaar. Wanneer de clown met een ongelukkig gezicht haar een grote winkelhaak in zijn mouw liet zien, stond ze dadelijk met naald en draad klaar om het te repareren; wan neer Joco in zijn vernielzucht de bel letjes van zijn pakje gescheurd had was het weer Janka, die ze er weer aan naaide. Niemand zou Janka willen mis sen en ook nu paste ze iedere dag op de kleine Yvonne, die nu al zo groot geworden was, dat ze in de box mocht I spelen. Bij mooi weer stond de box voor I de wagen, fijn in het zonnetje en terwijl Janka de aardappelen schilde, hield ze meteen een oog op het kleintje. Op een dag dat Janka in de keuken wagen bezig was met het klaarmaken van het eten was Yvonne uit de box geklommen en door niemand opgemerkt was ze naar het tentenkamp gekropen. De deur van het wilde dieren verblijf plaats stond op een kier en vlug als een haas kroop ze door de ingang naar de kooien. Achter dikke stevige tralies liep Simba, de leeuw, heen en weer. Het kleine meisje kroop al dichter naar de kooi, ze vond die „poes" wel mooi. Simba bekeek het kind nieuwsgierig. Herhaaldelijk wendde hu zijn kop links en rechts. Hij kwam een raar stappen naderbij en snoof en snuffelde met zijn grote muil langs de grond. Plots hief hij zijn grote kop op en begon te brul len. Yvonne werd nu angstig on begon te schreien. Ze wilde weer terug naar de open deur maar moest dan weer langs de kooi. Onbewust van het grote gevaar wilde zij zich met haar handje aan de spijlen van de kooi vasthouden tot opeens met een vliegende vaart Caro kwam aansnellen en zich boven op het kind liet vallen, als om haar te be schermen voor de machtige poot van de leeuw, die zich al had uitgestrekt om te grijpen. Yvonne begon nu nog har der te gillen maar de hond bleef blaf fend bij het kind zitten. Op dat lawaai kwamen er al spoedig mensen toelopen, die Yvonne vliegensvlug uitdie ge vaarlijke omgeving weghaalden. Lisette kwam ook toegesneld en had heel wat moeite om het kindje weer rustig te krijgen. O, wat waren ze dankbaar dal Caro zo goed op het kleintje gepast had. want als de hond niet op het juiste ogenblik was gekomen, dan zou het misschien heel slecht met Yvonne zijn afgelopen. Janka kreeg natuurlijk een geducht standje van Bianco, ze had beter op het kind moeten letten en vanaf dat ogen blik had ze een hekel aan Bianco. OP TOURNEE DOOR FRANKRIJK Men trok van de ene stad naar de andere en ook de dorpen werden niet vergeten. Tevoren werden grote aan plakbiljetten aangebracht als reclame. Met tekeningen en vurige letters stond de „dodensprong" aangegeven en ook Lisette's naam, als paardrijdster, stond met grote letters vermeld. Overal waar zij kwamen was de tent uitverkocht avond aan avond. De di recteur was geweldig in zijn schik. Be wonderenswaardig zoals Lisette op de rug van Wittekind staande in vliegende galop door de arena joeg. „Ik heb weinig amazones gezien", dacht hij, „die zo volmaakt kunnen rij den, zij is één van de allerbesten". Ademloos keken de mensen toe als Lisette zich in het zadel had neergezet en zich nu eens aan deze en dan weer aan de andere zijde van het galoppe rende paard liet zakken. Met de tenen hield ze zich in de stijgbeugels vast terwijl haar vingertoppen bijna de grond raakten. Zo bleef zij in het rond galopperen. Zij sprong zelfs van het ene galopperende paard op het andere en reed zelfs op twee paarden tegelijk, staande en met de armen wijd uitge spreid. Het publiek applaudisseerde krachtig en als toegift reed Lisette dan een paar ererondjes staande op Witte kind met Caro vlak voor haar, staande op zijn achterpoten en gekleed in een mooi pakje. De mensen raakten opgetogen en bleven maar klappen tot Lisette met Caro ln haar armen buigend afscheid nam. Het hoogtepunt van dt avond was het nummer van Bianco „de doden sprong". Ademloos keek iedereen toe, als hij >oven uit de nok van de circustent naar oeneden sprong. Gedurende zijn val maakte hij een dubbele salto-mortale en enige meters boven de grond grepen zijn handen met onfeilbare zekerheid een zwevende rekstok. In angstige spanning griezelden de meeste mensen, maar wanneer Bianco behouden op de begane grond stond, brak er een dave rend applaus los. Bianco kende geen vrees of angst en als het een keer mis zou gaan, was daar toch altijd nog het beschermende net, om hem op te van gen. Toch waren Lisette en Bianco elke avond weer even dankbaar dat ze het er zonder ongelukken hadden afge bracht en heel bijzonder dankten ze daarvoor Onze Lieve Heer in hun avondgebed. (Wordt vervolgd). Dlny van Beest, Hoofdstraat 124, Sas- senheim schreef ons dat ze zo'n lief broertje gekregen heeft. Gefeliciteerd hoor Diny. Ze heeft een heel lief versje zelf gedicht, dat wil ik jullie eens laten horen: Jij ligt daar als een prinsje klein, Wat heerlijk moet Jouw wiegje zijn. Zeg weet je wel ik sta te wachten Ik wou, ja heus, dat jij eens lachte. Mijn broertje moet nu toch slapen gaan. Straks zal het klokje zeven slaan. En dan mijn lieve kleine guit, Moet jij weer vlug je bedje uit. F.F.N PAAR SPELLETJES VOOR DE VACANTIE I We hebben allemaal een blaadje en een potlood voor ons. Eén van dc kin- deren prikt met een speld, in het wilde v.eg, in een krant. Nu kijk je in welke letter de spel is terecht gekomen. Daar na gaan we allemaal namen van plaat sen opschrijven, die met die letter be ginnen. Na bijvoorbeeld 5 minuten zeg gen we: „halt". Wie de meeste plaats namen heeft, heeft het gewonnen. WOORDVORMEN Eén van de kinderen, die om de tafel zitten, noemt een samengesteld woord b.v.: trekpot. De bedoeling is nu, dat het volgende kind een woord noemt, beginnend met het laatste deel van het genoemde woord b.v. potlood. De vol gende zegt weer: loodgieter enz. Hij die gten woord weet te vinden, geeft een pand. BEGINLETTER i We zitten weer allemaal om de tafel. Eén vraagt zijn buurman: Wat zou jc doen als ik een aap was? Het antwoord moet nu beginnen met de aa van aap. Hij kan dus zeggen aaien. Nu vraagt hij. op zijn beurt, weer aan de volgende: Wat zou Je doen als ik een vlieg was? Dan kan hij zeggen: vangen. De vol gende vraagt: Wat zou je doen als ik een os was? Antwoord: opeten. Zo gaan we verder. Wie geen antwoord weet moet een pand geven. PANDEN INLOS8EN Om de eigenaars hun panden terug te laten winnen, moeten leuke dingen bedacht worden. Je kunt b.v. iemand een liedje laten zingen, of van 100 tot 1 laten tellen, of met 4 poten tegen de muur laten staan (door middel van een stoel) of over een bepaald onderwerp wat laten vertellen. Nu als slot nog één spel. WU Je graag van je broer of zus een sprekend por tret maken? Dan doe Je het volgende: Zet dc jongen of het meisje op een stoel vlak voor een muur, waarop je een papier geprikt hebt. Zet er nu een lomp naast. Óp de muur. dus op het papier, verschijnt nu een prachtig scha duwbeeld. Jc trekt nu dc omtrek over tn vult het zwart in. Je hebt nu een sprekend gelijkend portret. Denk er om, dat de Jongen of het meisje goed moet stilzitten, anders gaat de schaduw beven en dan weet Je niet meer waar Je gebleven bent. Goed succes hoor! Zie zo, nu kunnen Jullie een paar middagen rustig spelen ln de kamer, want buiten is het te koud. De grote kinderen kunnen "s morgens moeder goed helpen, dan heeft zij ook een beetje vacantie. Hoe staat het met de wedstrijd? Ik verwacht een groot aantal oplossingen. Dc kinderen uit Leiden doen toch ook allemaal mee? Die behoeven er warem pel niet eens een postzegel op tc plak ken. Je maakt een wandeling naar de Papengracht, gooit hem zelf in de bus endnn maar afwachten of je een prijs gewonnen hebt. De volgende week beantwoorden we weer een aantal brieven, vandaag ls er geen plaats voor. We wensen jullie en ook je ouders: een Zalig uiteinde en een Zalig Nieuw jaar. TANTE JO en OOM TOON. 27. Het zou er slecht hebben uitge zien voor Bim als de grote speurder niet juist bijtijds op de plek van het tweegevecht was aangekomen. Ter wijl hij nog in de lucht zweefde sloeg Basli de vogel een blauw oog De tweede klap van Basli kwam nog heviger aan, want de vogel sloeg als een zak meel tegen de grond. Basli telde volgens de regels van de kunst tot tien. Hij zal ongeveer bij de ne gende tel zijn geweest, toen van alle kanten juichende vissers met vlag gen en trompetjes kwamen aange sneld. „Eindelijk hebben wij de aarts vijand van de Far-Oer overwonnen" riepen de vissers.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 9