Nederland moet zich op atoomsplitsing omschakelen Na snelle reis stoomde men om het bijna uitgestorven station vier uur binnen Bijbetaling tandheelkundige hulp verhoogd De moeilijkheden van het Europese leger Een klokkenspel naar Amerika Storm raast over de Oceaan ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Een jeep vervangt onafzienbare reeksen kolenwagens In een causerie over atoom-energie heeft prof. dr. II. Brinkman, direc teur van het natuurkundig laborato rium te Groningen nog eens de na druk gelegd op de uitputting van energiebronnen, die de aarde in het algemeen en Nederland in het bij zonder gaat bedreigen. Een overzicht gevende van de zg. conventionele energiebronnen, deed hij nog eens uitkomen, dat de wereldvoorraden aan steenkool in ieder geval over 500 jaar zullen zijn uitgeput, terwijl die in Nederland over 80 jaar verdwe nen zullen zijn De strekking van zijn verder betoog was, dat, willen wij niet aangewezen worden op invoer van energie, Nederland zal moeten komen tot het scheppen van nieuwe energiebronnen in deze zin, dat men zal moeten trachten gebruik te ma ken van de energie", die vrijkomt door het splijten van atoomkernen. Vooral de practische toepassing van de atoomenergie, zoals prof. Brinkman die schetste, had het oor der vergadering. Spr. deed uitko men, dat voor de totale jaarlijkse Nederlandse electriciteitsopwekking kan worden volstaan met een hoe veelheid van pl.m. 120 kg. splijtstof. Het gehele transportprobleem van de steenkool voor de electrische centra les zou door deze toepassing verdwij nen. Een jeep is voldoende. In plaats van onafzienbare reeksen kolenwagens zou men slechts de be schikking behoeven te hebben over een jeep om de brandstof aan te voe ren. Er zou geen as- en geen rook- of roetvraagstuk meer bestaan. En toch was de prijs van zuiver uranium in 1943 slechts 45 dollar per kg. En ook thans is de prijs nog zeer laag, vergeleken met de enorme bedragen, die alleen reeds door het kolenver- bruik worden verslonden. Verdere toepassingsmogelijkheden zag prof. Brinkman in de verwarming Vragenuurtje moet levendiger worden Het is in de practijk regel gewor den, dat vragen van Tweede Kamer leden door de ministers schriftelijk worden beantwoord. Het senioren convent uit de Tweede Kamer is evenwel van oordeel, dat mondelinge beantwoording behoort te worden bevorderd. Niet alleen omdat dit er toe kan bijdragen, dat de vergaderingen van ons parlement een levendig karakter verkrijgen, doch vooral omdat op die wijze de gevraagde inlichtingen ge woonlijk spoediger verstrekt wor den. Vandaar dat het senioren-convent een voorstel heeft ingediend tot wij ziging van art. 16 van het reglement van orde, waardoor het 'mogelijk wordt, dat na een mondelinge vraag van een kamerlid en het antwoord van de bewindsman ook andere ka merleden gedurende twee minuten een nadere vraag mogen stellen zon der toelichting. van grote woningcomplexen en in de toepassing bij de scheepvaart. Daar bij zette hij uiteen, dat in Amerika het gebruik van een kernreactor reeds verwezenlijkt wordt in een duikboot. Deze krijgt daardoor een enorme actieradius en het grote ge wicht van de reactor wordt gecom penseerd, doordat geen grote hoe veelheid olie als brandstof behoeft te worden meegevoerd. De toepassingen staan nog volko men in de kinderschoenen want in het algemeen is men nog bezig met laboratorium-proeven. Maar de in richtingen, waarmede nu wordt ge- experimenteerd zullen de efficiënte machinerieën van de toekomst wor den. Men vergelijke de eerste primi tieve stoommachine van weleer maar eens met de ingenieuse krachtwerk tuigen van nu. Kunnen weer 10.000 jaar verder! Prof. Brinkman schetste het ura nium als een niet-zeldzaam metaal, dat veel en veel keren meer dan zil ver en kwikzilver voorkomt. Thorium komt weer 3 maal zo veelvuldig voor als uranium en 'beide elementen sa men zijn even veelvuldig voorkomend als lood. De zeer goed exploiteerbare hoeveelheid is voldoende voor 1000 jaar energievoorziening, de slechts klaarblijkelijk goed exploiteerbare hoeveelheden zelfs voor 10.000 jaar. In Amerika verwacht men in 1958 reeds de beschikking te hebben over een electriseh vermogen van 15 mil- lioen kw. Het totale Nederlandse vermogen bedraagt 300.000 kw. Naar de stellige mening van prof. Brinkman zal Nederland moeten trachten mee te doen, omdat het energievraagstuk voor Nederland schrijnend wordt. In verband met wat door Neder land op dit gebied gepresteerd wordt zeide prof. Brinkman, dat men deels tevreden kan zijn, maar dat er aan de andere kant reden is tot zorg, om dat men ook in regeringskringen eigenlijk nog niet voldoende door drongen is van de noodzaken, waar voor wij thans komen te staan, ten aanzien van de voor de industrie zo nodige energie. VERRUIMING KAMPEER GELEGENHEID IN „KENNEMERDUINEN". De stichting „Het Nationale Park de Kennemerduinen" heeft in het zomerseizoen van 1951 de proef ge nomen met een klein kampeerter rein in dit natuurreservaat, waarbij de ervaring is opgedaan, dat kam peren geen nadelige gevolgen voor het landschap heeft. Daarom heeft men thans besloten in het komende jaar over te gaan tot inrichting van een groot kam peerterrein van vijf hectare, dichtbij het strand, dat uit drie delen zal be staan, namelijk een voor manlijke en een voor vrouwelijke kampeer ders en een voor kamperen in ge zinsverband. De Rijksdienst voor het Nationale Plan en de gemeente Bloemendaal zullen aan deze voornemens nog hun fiat moeten hechten. Bovendien zal een aantal maatregelen moeten wor den getroffen ten behoeve van de na tuurbescherming. Is Uw Radio defect? BEL 24244 D« Radio-Technisch* Dienst I.I.M.C.O N.V., Nieuw# Rijn 12 Repareert vlug, betrouwbaar en vak kundig. (Advertentie) KON. FAMILIE TE SANKT ANTON Prins Bern hard bestuurde de loccmotief niet! Voor de tweede maal in de geschie- een uitzonderlijke prestatie mag wor- denis van Sankt Anton staat de Ne derlandse Koninklijke trein op het stationnetje van het wintersport plaatsje. Het was Vrijdagmorgen kwart voor vier toen de uit drie wagons bestaande trein, getrokken door een stoomlocomotief, in het op dat ogenblik vrijwel geheel uitge storven dorpje binnenreed. Een half dozijn mensen had zich tot dat ogenblik wakker gehouden om de Koninklijke familie op dit nachtelijk tijdstip te verwelkomen. Daar was de burgemeester Schnei der, de directie van Hotel Post en een paar fotografen. Ze zouden ech ter nog een paar uur moeten wach ten alvorens ze de Koningin de Prins en Prinsesjes „Herzlich Wel kommen in unserem Tal" konden toe wensen, want de gehele familie was in de diepste rust in het slaaprijtuig en bJeek met het plan te hebben ge had om op dit uur nog van slaapka mer te verwisselen.. Het personeel van „Post", dat voor eer. deel was gemobiliseerd om eventueo1 r.og ieis v<oi de Koninklijke he?"ekers uit Nederland ie Kunnen klaarmaken kon dan ook onverrichterzake weer huiswaarts keren. Een start met hindernissen. De tocht met de Koninklijke trein is een uitermate snelle geweest. In minder dan 15 uur werd de afstand van Utrecht naar Sankt Anton via Duitsland afgelegd, hetgeen Ziekenfondsen Gesaneerde en niet gesaneerde patiënten De Ziekenfondsraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een tussen het Centraal Overleg van Zieken fondsorganisaties en de Nederl. maat schappij tot bevordering der Tand heelkunde gesloten overeenkomst in zake de honorering van tandartsen, welke overeenkomst wijzigingen brengt zowel in het systeem als in de hoogte der honorering. Op voor stel van partijen heeft de Zieken fondsraad voorts wijziging gebracht in de hoogte der bijbetalingen, door verplichts-verzekerden verschuldigd voor tandheelkundige hulp. De gewijzigde regeling van de bij betalingen, die op 1 Januari '52 in gaat en eveneens geldt voor vrijwil- lig-verzekerden, maakt, evenals de bestaande regeling onderscheid tussen zg. gesaneerde patiënten (dat zijn verzekerden, die hun gebit in orde hebben laten maken en het geregeld aan een halfjaarlijkse controle doen onderwerpen) en niet-gesaneerde pa tiënten. Het bestaande onderscheid in bijbetaling tussen één- en meer- vlaks-vullingen vervalt. Gesaneerden betalen voor vullingen niets, niet- gesaneerden betalen voortaan ƒ1.50 per vulling. Het tussen niet-gesaneer- den tot 30 jaar en niet-gesaneerden van 30 jaar en ouder tot dusverre bestaande verschil in bijbetaling voor vullingen is vervallen. ZENUWBEHANDELÏNG. Ook volgens de nieuwe regeling hebben niet-gesaneerden geen recht op een zenuwbehandeling. Gesaneer den krijgen deze geheel voor reke ning van het ziekenfonds. Op de tandartsen was destijds een beroep gedaan om in bepaalde gevallen aan niet-gesaneerden hiervoor niet meer in rekening te brengen dan 3.50, vermeerderd met 2.50 voor een één- vlaks- of 3.voor een meervlaks- vnlling. In de geest van dat beroep betalen voortaan niet-gesaneerden, die in een van bovenbedoelde geval len verkeren, voor een zenuwbehan deling 4.50, vermeerderd met 3.60 per vulling. De bijbetaling voor personen, die ten minste zes maanden verzekerd zijn, voor een volledige prothese wordt van 55.tot 60.ver hoogd en voor een boven- of onder prothese van 30.tot 32.50. De bijbetalingen voor personen, die korter dan drie maanden, resp. drie maanden of langer doch korter dan zes maanden verzekerd zijn voor prothese worden dienovereenkom stig verhoogd. Al deze wijzigingen vormen een bezuinigingsmaatregel. ZIEKENVERVOER. Omdat ook bezuiniging op de kos ten van zittend ziekenvervoer nood zakelijk is, is voorts besloten de door de verplicht-verzekerden verschul digde bijbetaling drastisch te verho gen. Het onderscheid tussen locaal en interlocaal vervoer vervalt. De bijbetaling wordt thans: ƒ1.50 voor een enkele rit per huurauto: 3.voor vervoer heen en terug per huurauto; ƒ2.50 voor een enkele rit per ambulance-auto en 5.voor vervoer heen en terug per ambulan ce-auto. Verwacht mag worden dat de algemene ziekenfondsen de nieu we regeling ook op vrijwillig-verze- kerden zullen toepassen. Het honorarium der vroedvrouwen voor verloskundige hulp, verleend aan verplicht- en vrijwillig-verzeker- den, wordt met ingang van 1 Januari voor het gehele land gebracht op 30.per verlossing. Tot dusverre bepaalde eeh algemeen ziekenfonds per bevalling aan een vroedvrouw te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem 27.50 en in de overige gemeenten 22.50. Deze maatregel is genomen omdat de stij ging van de kosten van het levens onderhoud sedert het jaar 1946 niet genoegzaam in de honoraria tot uit drukking was gekomen. den genoemd. Donderdagochtend om Des te welkomer is de koninklijke familie dit jaar, omdat zij met haar komst de sneeuw heeft meegebracht Weken achtereen was het skiën in de Vorarlberg een onmogelijkheid, om- kwart over tien bevond alle bagage i dat de sneeuw maar niet wilde ko> zich nog in dt Dakota op Soester berg, doch toen de weerberichten uit Zürich slecht bleven, werd onmid dellijk besloten van de trein gebruik te maken en reeds om enige minu ten voor twaalf werd de reis vanaf Utrecht aanvaard. Met de grootst mogelijke spoed werd de bagage van Soesterberg overgebracht naar Utrecht. De auto slipte echter bij Bilthoven en reed tegen een boom, er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor, maar enkele koffers kregen lelijke deuken. Ski- en Spaanse les. Van de vijftien uur, die de reis duurde, heeft Prins Bernhard er vier besteed aan zijn Spaanse studie, waarvoor hij in de trein een wel uit zonderlijk geschikte gelegenheid had. Ook de eerste dag van het verblijf ir Sankt Anton zal de Prins zich niet met skiën, maar met Spaans bezig houden, want een lichte keelpijn deed hem besluiten het hotel niet te verlaten. De Prinsessen Beatrix en Irene behoorden daarentegen tot de eersten, die met skileraar Rudi Matt de lange latten opzochten en de eer ste afdaling van de dag maakten. Ook de Koningin hac zich vanmor gen reeds in skicostuum gestoken en bereidde zich voor op de komende tochten, echter niet alvorens zo als bij elke reis een telegram te hebben gezonden aan Prinses Wil- helmina, waarin de goede aankomst werd gemeld. Een teleurstelling. Toen de trein Vrijdagmorgen Sankt Anton binnenreed bevonden zich op het station behalve de Oos tenrijkse autoriteiten en de Neder landse fotografen één buitenlander, een Canadees, die reeds enige malen op Soestdijk dt gast is geweest van de koninklijke familie. Hij was zeer verwonderd te horen, dat Prins Bernhard nog sliep, ,want" zo zei bij „ik had gedacht, dat de Prins, die zijn eigen auto en zijn eigen vliegtuig bestuurt, op de locomotief zou staan De verlate aankomst van de 7' ninklijke familie heeft Sant Anton en allen, die hier in hotelkamers, zol- vertrekken en badkamers zijn onder gebracht, een serenade doen mislo pen van de dorpsharmonie, die by aankomst van de Alberg-Express uit Zürich om acht uur 'savonds was op geroepen om volgens thans reeds weer oude gewoonte, de zeer wel kome gasten uit Nederland te be groeten. Voor de Koningin, Prins en de Prinsesjes zijn wederom vertrekken gereserveerd op de tweede verdie ping van Hotel Post BEZWAREN VAN DE BENELUX FVE MINISTERS van Buitenlandse Zaken en Financiën van de zes lan den, die deelnemen aan de con ferentie over het Europese leger te Parys, hebben gisteren de moeilyk heden besproken, die de vorming van het voorgestelde leger nog in de weg staan. De voornaamste proble men zijn: het verzet van de Benelux landen tegen het Frans-Italiaans- Duitse plan voor een bovennationaal gezagsorgaan en een gemeenschap pelijke defensie-schatkist. De Nederlandse minister mr. D. U. Slikker verklaarde, dat de bespre kingen „een strekking openbaarden ten gunste van een gemeenschappe lijke begroting". Men hoopt, dat de ministers van daag een vergelijk zullen treffen. De Benelux-landen willen niet aan een gemeenschappelijke begroting, in ieder geval de eerste twee of drie jaar niet, omdat zij de parlementaire controle over hun nationale begro tingen niet willen missen. Dr. Konrad Adenauer, de West- duitse bondskanselier en minister van Buitenlandse Zaken heeft zich gisteren by zijn ambtgenoten ge voegd. Men verwacht, dat het over leg vandaag zal eindigen. Het standpunt van de Benelux werd door mr. Stikker, in de vorm van een voorstel verdedigd. Dit voorstel voorziet alleen in een ge meenschappelijke begroting voor de gelden, die nodig zijn voor admini stratieve doeleinden. Waarschijnlijk zal de volgende maand een nieuwe zitting worden gehouden om verdere details uit te werken. Het verluidt, dat speciaal België verlangd heeft, dat de naties het vetorecht behouden, wat betreft alle belangrijke beslissingen van het overkoepelend lichaam. men. Veertig kilometer voor het plaatsje was nog geen stukje sneeuw te bekennen, maar acht en veertig j uur voor de komst van de Konink lijke familie begon de sneeuval. De Arlbergpas was Vrijdagavond voor auto's nog slechts met sneeuwkettin gen berijdbaar maar het laat zich aanzien, dat de pas weldra geheel versperd zal zijn. De bergen zijn thans overvloedig bedekt met een vele centimeters dik sneeuwtapijt en het ziet er dan ook naar uit, dat de koninklijke familie in het Oosten rijkse winterplaatsje de volkomen ontspanning zal vinden, die zij van Sankt Anton verwacht. NIEUWE BURGEMEESTERS. Tot burgemeester zijn met ingang van 16 Januari benoemd: Te Valkenburg (Z.-H.): de heer W. M. van Harst, eerste commies ter gefneente-secretarie van Abcoude; Te Oude Pekela: mr. dr. A. A. H. Stolk, in Den Haag, laatstelijk secre taris van het parlement van Oost- Indonesië; te Bladel en Netersel (N.B.): de heer P. C. Ballings, commies bij de «afdeling ambtenarenzaken van het ministerie van Binnenlandse Zaken; te Hoogeloon (N.B.): J. Th. van Woensel, hoofdcommies ter secretarie van Loon op Zand. 25.000STE RETOURVLUCHT AMSTERDAM—LONDEN. Gezagvoerder Rijkhof zal Zaterdag middag met een KLM „Convair Liner" van Schiphol naar Londen- airport vertrekken voor het maken van de 25.000ste retourvlucht sinds 17 Mei 1920 op het traject Amster damLonden. In 1920 werd de dienst op deze oudste luchtlijn ter wereld zes maal per week onderhouden, thans onge veer veertig keer per week. De KLM vervoert thans wekelijks ongeveer 2500 passagiers op deze lijn. Schelpenvisser weer berecht De procureur-generaal, mr, Hoef- felman, eiste Vrijdag voor het Hof tegen de 27-jarige schelpenvisser P. W., die op 26 Juni op het strand te Zandvoort met een vrachtauto was ingereden op een groep Noordwijkse personen, van wie één zwaar gewond werd en blijvend invalide is, een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan 2 voorwaardelijk. De recht bank te Haarlem had hem' tot dezelf de straf veroordeeld. De procureur-generaal was van mening, dat verdachte roekeloos had gereden op een wijze, die grenst aan opzet. Daarom achtte hij een strenge straf geboden. Arrest: 11 Januari. Voor een kwartje mag iedereen mee Tijdens haar eerste officiële bezoek aan de Verenigde Staten zal koningin Juliana het Amerikaanse volk een carillon aanbieden als uiting van dankbaarheid der Nederlandse natie voor de hulp, die Amerika het land sinds de tweede wereldoorlog heeft geboden. Een delegatie, bestaande uit ver tegenwoordigers van groeperingen in het Nederlandse volk, krijgt .ter ge legenheid van de aanbieding een gra tis reis naar de Verenigde Staten. Het carillon zal worden gegoten te Heiligerlee. Een nationaal comité onder leiding van dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, zal zich be lasten met het inzamelen van het nodige geld ongeveer 400.000 gul den. In de meeste gemeenten komen plaatselijke comité's. De delegatie voor de Verenigde Staten zal worden gekozen door mid del van een nationale radio-wedstrijd onder de slagzin „Voor een kwartje naar de Verenigde Staten" Deelne ming aan de wedstrijd zal namelijk een kwartje kosten. Bij vele goede oplossers zal het lot beslissen. De Nederlandse regering heeft de plannen goedgekeurd en het Ameri kaanse departement van buitenland se zaken op de hoogte gesteld. Woedende Atlantische stormen, die gisteren de Westelijke kusten van Europa hebben gebeukt, namen te gen de avond in kracht af. De ver wachting heerst evenwel, dat de winden krachtig zullen blijven. Ten Zuid-Westen van Ierland maakt het Amerikanse schip „Flying Enterpri se"' (6700 ton) 30 graden slagzij naar bakboord. Southampton, de grote haven aan de Engelse Zuidkust werd gisteravond voor alle scheep vaart geblokkeerd door een storm, die ongekend zware zeegang te weegbracht. De houten Ierse schoener „Nellie By water" (115 ton) kapseisde tij dens zware zeeën voor de kust van South Devon. Twee opvarenden ver dronken en van de negen geredden liepen er twee verwondingen op. Winden met een snelheid van 160 km. per uur bliezen een Constella tion van de „Transworld Airlines" in ruim vijf uur over de Atlantische Oceaan met 26 passagiers aan boord. De snelheid bedroeg bij tijd en wijle 670 kilometer per uur, zo vertelde de piloot. De onderzeese telegraafkabels van Engeland naar Noord-Amerika, Zuid- Amerika en Ierland zijn nog niet hersteld. De reparatieschepen zullen waarschijnlijk niet voor Maandag kunnen uitvaren. Tot overmaat van ramp zijn de transatlantische draad loze verbindingen gestoord door een zonnevlek van middelmatige om vang, die tot 2 Januari de radio-ont vangsten zal storen. Alle telefoonver bindingen over de korte kolf van En geland naar de Verenigde Staten, Canada, Azië en Australië zijn tot hedenmorgen afgelast. De telefoni sche verbinding met New York wordt over de lange golf onderhou den. Twee doden bij aanrijding Gisteravond is op de weg tussen Hedel en Zaltbommel een personen auto met grote snelheid op een stil staande vrachtauto gereden. De bei de inzittenden van de personenauto, de heer J. C. de Vries en zijn echt genote werden door de voorruit ge drukt en waren vrijwel op slag dood. De 55-jarige heer De Vries uit Geldrop was lid van de raad van be stuur van de Philips Gloeilampen fabriek* N.V. In 1922 kwam de heer De Vries in dienst bij Philips, in 1937 kreeg hij de leiding van de afdeling financiën en boekhouding, in 1939 werd hij onderdirecteur en in 1946 lid van de raad van bestuur. Projectiel in huis gevonden Gistermiddag viel een 72-jarige dronken man, S. genaamd, te Spek- holzerheide een vrouw lastig. De vrouw weerde zich dapper en sloeg de kerel met de steel van een bijl tegen de grond. Hij vluchtte doch keerde later te rug om een of ander projectiel door het raad de huiskamer binnen te het raam de huiskamer binnen te werpen, waar het ontplofte. Twee kinderen van 2 en 4 jaar werden ge wond. Zij moesten in het ziekenhuis worden opgenomen; een van hen zal waarschijnlijk een oog moeten mis sen. De vrouw bleef ongedeerd. S. is gearresteerd. GEEN CARNAVAL IN MAASTRICHT. De Maastrichtse carnavalvereni ging „De Tempeleers" heeft besloten het volgend jaar geen carnavalsfees ten te organiseren wegens gebrek aan voldoende financiële medewer king. Dit betekent dus geen prins Carnaval in Maastricht, geen optoch ten en geen carnavalszittingen. De „Tempeleers" hebben dit besluit of ficieel aan het college van B. en W. meegedeeld. Voor een retraitehuis IJZEREN MAN BLIJFT NATUUR RESERVAAT In de gemeenteraad van Vught kwam' o.a. het bekende natuurreser vaat „De IJzeren Man" ter sprake naar aanleiding van een advies van B. en W. de kooikers uit de omge ving in de gelegenheid te stellen hun weggevlogen staleenden van de ijzeren man naar de eendenkooien terug te drijven. Een der leden be toogde o.a. dat in 1938 een verorde ning is aangenomen waarbij de jacht op de IJzeren Man verboden werd. Wat de natuur daar brengt moet men niet wegjagen. Na verder debat werd het voorstel van B. en W. verwor pen met 11 tegen 4 stemmen, zodat de IJzeren Man een ongerept natuur- reservaat blijft. Twee mannen belden dezer dagen 's morgens by alle etages van een woning in Amsterdam-West aan met de mededeling, dat de bewoners wa ter moesten tappen omdat er een reparatie aan de waterleiding moest worden verricht. De reparatie duurde erg lang, 's avonds was er nog gocn water. Het bleek, dat de twee onbe kenden 7 meter waterleidingpijp ach ter de hoofdkraan hadden gesloopt en meegenomen. GRAFVANDALISME. De Bussumse politie arresteerde de 18-jarige Hilversumse monteur R. en de 21-jarige Bussumse chauffeur W. K., die ervan worden verdacht van graven op de R.K. en algemene be graafplaats tinnen vazen en koperen bloemschalen te hebben gestolen. Zij verkochten het gestolene aan een op koper, De opbrengst werd bestemd voor het vereffenen van een drank schuld. Als waarschuwing tegen het on verantwoordelijk gebruik van be strijdingsmiddelen, in het landbouw bedrijf zal dr K. Hartsuyker van de Plantenziektenku'ndige dienst in een radiocauserie welke zal worden uit gezonden op Maandag 7 Januari 1952 van 19.4520.00 uur over Hilversum 2, wijzen op de noodzakelijkheid de uiterste voorzichtigheid met bestrij dingsmiddelen te betrachten. De uitzending is voorbereid in sa menwerking met de afdeling voor lichting van het ministerie van Land bouw. De gemeenteraad van Eindhoven heeft aan de Manresa-Stichting te Venlo een subsidie van 50.000 gul den verleend voor ©en onder de ge meente Heeze te bouwen retraitehuis Reeds brachten de N.V. Philips en de D.A.F. een bedrag van 125.000 gul den bijeen. De Helmondse industrie schonk op basis van 10 gulden per arbeider, een bedrag van 48.000 gul den voor dit doel. De gemeente Hel mond zelf gaf 10.000 gulden. De Jiwite GOLF Voor het eerst in haar 36-jarig bestaan heeft de omzet van de coöp. groentenveilingvereniging Pijnackèr en Omstreken het totaal van f 5 mil- lioen overschreden. Hoewel de gel delijke omzet een record betekent, zal de aanvoer die van 1950 niet evenaren. Jhr. Six van Hillegom, directeur 0_. 0van de Amstel Brouwerij, herdenkt Provinciale Staten van Brabant vo- op 2 Januari de dag. waarop hij 25 teerden 35.000 gulden en de FNEM jaar geleden aan de brouwerij werd 10.000 gulden. verbonden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6