S)e ftzidaeSomcmt Amerika neemt vergeldingsmaatregelen Als gevolg van de gevangen neming der Amerik. vliegers De lotgevallen van generaal Dean Churchill's reis naar Amerika Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12472 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 VREDES- PROBLEEM r\E WERELD SPREEKT over niets anders dan over vrede, maar zij heeft de vrede niet. Zo sprak Z.H. de Paus in zijn Kerstboodschap en hij gaf tevens de oorzaak aan, waar om de wereld tevergeefs naar vrede zal streven. „De wereld kent of er kent niet die vredebrengende zen ding, die onmiddellijk uit God voort vloeit: de vredestaak van het gods dienstige gezag dér Kerk." Daarmede heeft de Paus met feil loze juistheid en beslistheid de vin ger gelegd op de enig ware oorzaak van de spanning in de wereld, nl. de misdadige verwijdering van Chris tus". Men heeft thans die afschuwelijk knarsende woordkoppeling uitge vonden van „strijd voor de vrede" en verwacht alle heil van een tot het uiterste opgevoerde bewapening. Vergeefs, zegt de Paus, wan- 0 neer men zich er niet over bekommer i dat de Cnriste- iijke orde, die de echte waarborg is voor de vrede, ontbreekt. Indien men werkelijk de oorlog wil vcminderen, dan moet men in de eerste plaats trachten hulp te bieden aan de gees telijke (met nadruk op dat „geeste lijke") bloedarmoede der volkeren en aan hun gebrek aan besef van hun eigen verantwoordelijkheid te genover God en de mensen, als ge volg van het ontbreken van de Chris telijke orde, die alleen de vrede vermag veilig te stellen. Men begrijpe de H. Vader goed; hij is niet tegfen de huidige bewape ning, doch hij waarschuwt alleen, dat dit niet voldoende is. Integendeel, het oorlogsgevaar ligt in de menta liteit van de mensen en zolang die mentaliteit niet genezen wordt, helpt zelfs de stekste bewapening niet. De Paus is ook niet tegen ont wapening; ook al weer: integendeel. De voorstanders van ontwapening zullen in de Paus een enthousiaste medestander vinden. Maar de Paus waarschuwt al weer: zelfs met een algehele afschaffing van alle wa pens komt men er niet, zolang de mentaliteit der mensen niet veran dert. En dat is de Kerstboodschap van de H. Vader aan de wereld: Bewa pening of ontwapening, verwacht er niet te veel van; erken liever de vredeszenaing van de Kerk. Dat is de kern van de kwestie, want het probleem vrede of oorlog zetelt van binnen en moet van binnen uit op gelost worden. Misscnien zal de stem van de Paus aie van een roepende in de woestijn blijven, maar ieder, die even tot bezinning komt, zal moe ten toegeven, dat hij gelijk heeft, on verbiddelijk gelijk. IN'i uSSEN ZITTEN WIJ met dit andere onomstotelijke feit, dat er zoveien in de wereld gevonden wor den, die niet vatbaar zijn voor rede. De Paus zegt van hen: „Arme kort- zichiigen, wier beperkt gezichtsveld zich niét verder uitstrekt dan tot de controleerbare mogelijkheden van het huidige ogeblik, niet verder dan tot de cijfers van liet militair en economisch potentieel! Hoe zouden zij zich het geringste idee kunnen vormen van het gewicht en het be lang van het godsdienstig gezag, waar het gaat om de oplossing van het vredesprobleem? Hoe zouden zij, oppervlakkige geesten, die niet in staat zijn de waarde en de scheppen de kracht van het Christendom in al zijn waarheid en omvang te zien, hoe zouden zij ei in kunnen slagen, om hun twijfel en minachting tegen over de vredebrengende macht der Kerk af te leggen?" Tegenover hen, die niet alleen een verkeerde geestesinstelling bezitten, maar bovendien tot aan de tanden gewapend zijn, kunnen wij niet an ders doen dan onszelf te dekken door er een minstens even grote bewape ning tegenover te stellen. Wij weten, dat wij daarmee hoogstens het uit breken van een oorlog kunnen te genhouden, doch de ware vrede niet kunnen vestigen. Er zit evenwel niets anders op. Daarom volgen we de besprekin gen over de vorming van een Euro pees leger met gespannen aandacht. Het verloop van de Koreaanse oor log heeft ons geleerd, dat de krach ten van de agressie sterker zijn dan men vermoed had en speciaal heeft Korea ons geleerd, dat de kwantiteit van de massa kan opwegen tegen de kwaliteit van een beter geoutilleerde maar kleinere legermacht. En de al lerjongste ontwikkeling van de Ko reaanse gebeurtenissen doen ons weer zien. dat de kwaliteit van de tegen standers evenmin is te bagatellise ren. Tot nu toe hebben de geallieer den altijd de onbetwiste superiori teit in de lucht gehad, maar sinds er Russische vliegtuigen bij honderd tallen zijn komen opdagen, kan die superioriteit slechts met moeite be houden worden. De Mig's zijn wer kelijk niet mis. Wat zouden wij daartegenover stellen en wat kunnen wij er tegen over stellen? Naar buiten: eendracht en samenwerking tussen de volken, die de vrede en de vrijheid liefheb ben; en naar binnen: ons vertrouwen in de „Princeps pacis", de Vrede vorst. jMAUWELIJKS hadden de vier Am erikaanse vliegers, die voor de recht bank te Boedapest tot zware geldboeten waren veroordeeld wegens „het opzettelijk schenden van het Hongaarse grondgebied", Oostenrijks grondgebied betreden, of het departement van Buitenlandse Zaken te Washington vaardigde een reisverbod voor Amerikanen naar Hongarije uit en gaf bevel de Hongaarse consulaten te New York en Cleveland on middellijk te sluiten. De minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, gaf bij deze ver geldingsmaatregelen de volgende toelichting: „Het Amerikaanse volk is met recht verontwaardigd. Slechts omdat wij het welzijn van de per soon boven alles stellen, hebben wij deze z.g. boeten betaald". Acheson merkte Verder op, dat de Hongaarse regering ,de van oudsher erkende grondregels van het internationale fatsoen met voeten heeft getreden" en waarschuwde tevens, dat „ons geduld niet onuitputtelijk is". OVER DE GRENS GEZET De vier Amerikaanse vliegers zijn gisteravond, na 40 dagen gevangen schap, met een vliegtuig naar Duits land overgebracht. De Amerikaanse legatie te Boedapest heeft het „los geld" van 120.000 dollar (ongeveer 400.000 gulden) gisteren voldaan. Het Hongaarse ministerie van Buiten landse Zaken kondigde enige uren na de vrijlating aan, dat de vliegers „uit het land gezet" waren. Precies op de afgesproken tijd werden de mannen overgegeven aan de Amerikaanse hoge commissaris in Oostenrijk, Walter J. Donnelly, aan de grensplaats Nickelsdorf. Een opperofficier van het Sovjet-bezet tingsleger in Oostenrijk was bij de overgave aanwezig in gezelschap van een aantal andere communistische autoriteiten. De vier vliegers, die hun uniformen droegen, zagen er gezond uit. De Hongaarse regering beweert, dat het Amerikaanse vliegtuig op een spionnagevlucht was, toen Sov jetjagers het op 19 November onder schepten. De Amerikaanse regering verklaart, dat het toestel tijdens een vlucht van München naar Belgrado uit de koers is geraakt en onopzet telijk over de Hongaarse grens vloog. Russen sluiten luchtcorridor De Russen in Oostenrijk staan plotseling niet langer toe, dat de ge allieerden gebruik maken van de luchtcorridor, die Wenen, gelegen in de Russische zóne, verbindt met Graz in de Britse zóne. In 1945 kwamen de vier bezetters overeen, dat deze corridor, die via Bruck en Friedburg loopt, vrijelijk mocht worden gebruikt. Gisteren vertelde de Russische af gevaardigde in de raad van toe zicht zijn Westelijke collega's, dat zij verantwoordelijk waren voor de gevolgen, indien geallieerde vliegtui gen door de corridor bleven vliegen. De corridor zou een gevaar vormen voor de Russische luchtverbindin- gen. De Russische gedelegeerde zei geen bezwaar te hebben tegen een route via Traizen en Mariasel. De Britse gedelegeerde merkte op, dat slechts één vliegtuig per dag ge bruik maakt van de corridor. Als er sprake was van gevaar, kwam dit niet van dat ene transportvliegtuig, maar van de formaties militaire vliegtuigen ir. de Russische zóne. De route via Traizen achtte de Britse gedelegeerde onaanvaardbaar, omdat deze over gevaarlijke bergen leidt. Mondje dicht Kapitein David Henderson, die fungeerde als zegsman van de vier vliegers, zeide „De gelukkigste dag van mijn leven was toen vyij de grens passeerden en verscheidene Amerikanen de hand konden druk ken". Hij voegde hieraan toe: „Ik kan geen verdere bijzonderheden vertellen, voordat ik gesproken heb met mijn superieuren op het vlieg veld Erding". Henderson was ongeschoren en zag er vermoeid uit. Hij was zeer nerveus en het zweet parelde op zijn voorhoofd toen hij de microfoon zag. Geen van de vliegers wenste een woord los te laten over de be handeling en over het tegen hen ge voerde proces. Ook Donnelly wei gerde iets te vertellen van wat hij over de ervaringen van de vliegers te weten was gekomen. De mannen waren merkbaar van hun stuk gebracht, vooral door de overweldigende belangstelling en het flitsen van de talloze fotolampen. Hun handen trilden als zij een ciga- ret opstaken. Het vliegtuig, dat hen naar Er- d:ng nabij München overbracht was een zustertoestel van de C-47, waar mee zij in Hongarije terechtgekomen waren. Journalisten zullen vandaag met twee toestellen van de Ameri kaanse luchtmacht uit Wiesbaden naar Erding vertrekken voor een persconferentie met de vrijgelate nen. GASEXPLOSIES IN HET HART VAN LONDEN. Brand in een ondergrondse electri- sche transformator heeft Vrijdag in het hart van Londen een reeks oor verdovende gasontploffingen veroor zaakt. Twee personen liepen verwondin gen op toen een stuk plaveisel ter lengte van acht meter in de lucht vloog in een zijstraat van de druk ke hoofdstraat van Aldwych. Een van hen was een taxi-chauffeur, wiens taxi van de ene kant van de straat naar de andere werd geslin gerd. Zeölatidencenf&centie te fraifo Zes landen hebben hun ministers van Buitenlandse Zaken naar Parijs afge vaardigd om te besluiten tot het al of niet tot stand komen van een Euro pees leger. De conferentie is Donderdagmiddag om 15 uur geopend ver klaard en duurt tot Zaterdagavond. Op de voorgrond de vertegenwoordiger van Duitsland, Wal'er Hallstein. Daarachter herkent men Paul van Zeeland (België), Robert Schuman en Maurice Schuman (Frankrijk), D. U. Stikker (Nederland), Alcide de Gaspari (Italië) en Joseph Bech (Luxemburg), Anglo-lranian wil tegen-blokkade De Anglo-Iranian werkt plannen uit om transporten van olie naar lan den, die van de Perzische regering hebben gekocht, te onderscheppen. Hoe zij dit denkt te doen, is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal zij een gerechtelijk bevel tot inbeslagneming vragen, telkens wanneer scheoen met Perzische olie een haven aan doen in een land, waarmee Enge land op goede voet staat. De maat schappij zal zich daarbij beroeoen op het feit, dat zij zich als wettige eigenaresse van de olie beschouwt. De toestand in Egypte In Ismailia en omgeving is het op treden van sluipschutters, het gooien van bommen en andere minder be langrijke incidenten toegenomen, al dus een Brits egercommuniqué. Maar in grote trekken is de situatie niet veel veranderd, ondanks be richten in de Egyptische pers over aan Britse installaties toegebrachte schade en verlies aan mensenlevens, die door de Britten echter zonder meer „vals" genoemd worden. Volgens een woordvoerder van het Britse leger hebben de demonstra- 4rwiV.wlvl ties in Cairo een matigende invloedI ken0Ta^n"het UN^ op de Egyptische autoriteiten in Is-1 hsndigden. En kort daarop had Wil- ma ha uitgeoefend, zodat zij weer-1 fred Burchett, de (in Australië ge houden worden van volledige samen- boren) correspondent van het Fran- werking met de terroristen. se communistische blad „Le Soir" De generaal vertelt over zijn gevangenneming IN JULI 1950, een maand na het uitbreken van de Koreaanse oorlog, be vonden zich nog slechts afdelin gen van de Amerikaanse 24ste divi sie tussen de triomferende commun istische legers en het laatste geal lieerde bolwerk op Korea, de havenstad Poesan. De Zuid-Koreancn wa ren uiteengeslagen en volkomen gedemoraliseerd. Generaal MacArthur, die toen het bevel over de UNO-strij dkrachten voerde, wist dat het on mogelijk was, de Noordelijken op d at moment tot staan te brengen. Daarom kregen de Amerikaanse tro epen order, de vijandelijke opmars zoveel mogelijk te vertragen. Deze taak werd opgedragen aan generaal William F. Dean en die opdracht heeft hij volbracht, zo schrijft „Time" deze week. PLOTSELING VERMIST Tijdens de strijd om Taejon werd Dean echter plotseling vermist. Het laatste wat van hem werd vernomen was de mededeling van een Ameri kaans soldaat, die de generaal had heren zeggen: „Ik heb net een tank van de Roden er aan laten gaan" Kort daarna werd nog zijn helm ge vonden. En nadien niets meer. Maar de vorige week bleek zijn naam voor te komen op de lijst van krijgsgevangenen, die de Noordelij- 5)e &t*ij,d in Jnda-China Keizer Bao Dai heeft een bézoek gebracht aan het front nabij de Zwarte Rivier, waar Franse en Indochinese troepen voor hem geparadeerd hebben. Communistische Viet Minh troepen hebben de Bavi-berg bezet en vorige week tijdens een offensief de Oostelijke oever van de Zwarte Rivier bereikt. Een groepje dorpshoofden tijdens de plechtigheden ter ere van het bezoek van de Keizer. Een belangrijke delegatie Hoewel de „Queen Mary", waar mee Churchill naar Amerika zal reizen, door het slechte weer op de thuisreis uit New York reeds „twee dagen vertraging heeft, hoopt men tcch, dat het schip volgens program ma uit Southampton naar New York zal kunnen vertrekken. In Londen is bekend gemaakt, dat zich onder de 35 personen, die Chur chill zullen vergezellen, de chef van de imperiale generale staf, veld maarschalk sir William Slim, en de eerste „sea lord", admiraal sir Rho- derick McGrigor, bevinden. Hieruit leidt men af, dat de verdediging en de Navo belangrijke punten van be spreking zullen zijn. Voorts wordt Churchill o.m. ver gezeld door de minister van buiten landse zaken, Eden, de minister voor betrekkingen met het Gemenebest, lord Ismay, en de „paymaster gene ral" lord Cherwell (de vroegere atoomdeskundige prof. Lindemann). Verwacht wordt, dat Churchill Vrijdagmorgen vier Januari in New York zal aankomen, vanwaar hij per vliegtuig direct naar Washing ton zal vliegen en dezelfde avond zijn besprekingen met president Truman zal beginnen. Zaterdag zal Churchill een laatste kabinetsbijeenkomst bijwonen. een interview met Dean. Dean vertelde hem, hoe het hem na do slag b(j Taejon was vergaan „Plotseling vond ik mij afgesne den van onze hoofdmacht. Ik zag een paar van onze mannen die onder een vrachtauto dekking hadden gezocht voor het vijandelijke vuur. Zij wa ren moe en wilden zich overgeven Maar ik wist hen over te halen een poging te wagen door de linies te bre ken en onze eigen troepen te berei ken", aldus vertelde Dean. Alle mannen, op één na, konden Iepen. Dean en de anderen droegen die man. Iedereen was uitgeput en leed onder een bijna ondraaglijke dorst. Plotseling meende de gene raal water te horen kabbelen Hij trachtte het te vinden, waarbij hij van een steile helling naar beneden viel Bewusteloos bleef hij liggen, teen hij bijkwam was hy geheel al leen. Spoedig ontmoette Dean echter een ander Amerikaans officier en samen trokken zij verder, om te pro beren de eigen troepen weer te be reiken. Op een nacht werden zij, terwijl zij in een huis dekking zoch ten, omsingeld. Dean slaagde er in uit te breken, dwars door de modde rige rijstvelden kruipend De andere officier heeft hij nooit meer terug gezien. MAGER ALS GANDHI Twintig dagen zwierf hij rond, zonder eten, zonder iets Broodma ger werd hij, of om zijn eigen woor den te gebruiken; ,Ik leek wel op Mahatma Gandhi, met armen en be nen als stokken". Twaalf patronen had hij nog in zijn machinepistool zitten, elf voor de vijand, de laatste voor zichzelf. Zorgvuldig hield Dean wapen en patronen schoon. Op zekere dag ontmoette hij twee Zuid-Koreancn, die beloofden hem in veiligheid te brengen. Maar het bleek een val te zijn. Toen Dean het verraad bevroedde, hief hij zijn wa pen op om te schieten, maar een communist sloeg zijn hand neer en de uitgeputte generaal was te zwak om lang weerstand te kunnen bie den. Thans verkeert generaal Dean weer in uitstekende gezondheid, al dus Burchett, hij heeft zijn oude ge wicht bijna geheel herkregen. Toen Burchett hem kwam interviewen v/ist Dean nog niet, dat hem de „Congressional Medal of Honor", de hoogste Amerikaanse onderschei ding, was toegekend. Melaatsheid niet meer ongeneeslijk Ontdekking van een missie-arts Een Belgische arts heeft een me thode gevonden om slachoffers van de zo gevreesde melaatsheid in drie tot vier jaren volkomen te genezen. Deze arts, Dr. Frans Hemeryckx, is sedert 1928 als dokter verbonden aan de missie van Tshoembe in Belgisch Congo. Onlangs werd hij door het Belgische Ministerie van Kolonieën benoemd tot provinciaal leproloog voor de Congolese provincie Kassaï. Zoals men weet, is de melaatsheid in dit land zeer sterk verspreid. Na ja renlange onderzoekingen omtrent de inlandse geneesmiddelen tegen me laatsheid en na samenwerking met de grote Engelse leproloog Dr. Lowe, is Dr. Hemeryckx begonnen het reeds bekende geneesmiddelDiasone op een geheel nieuwe wijze toe te pas sen. En met opmerkelijk resultaat. Een behandeling van drie tot vier jaren kan de melaatsheid thans vol ledig genezen. Als provinciaal leproloog heeft Dr. Hemeryckx van de Belgische rege ring de opdracht gekregen zijn nieu we methode in alle melaatsenkolo nies van Kassaï toe te passen Sedert Augustus wijdt deze arts zich nu aan de opleiding van inlandse assisten ten, die hem in zijn zware taak zul len bijstaan. Russische atoomexpert in Amerika In de kringen der Westelijke ge allieerden heeft men tot nu toe ge weigerd het bericht te bevestigen, dat een der topleiders van de Rus sische atoomindustrie, de Stalinprijs- winnaar kolonel Fedia NikolaewitsJ Astraehof, naar het Westen is ge vlucht. Op 1 December berichtte het West- berlijnse blad „Die Welt", dat kolo nel Astraehof, die de leiding had van de uranium-productie in Oost-Duits- land, naar West-Berl(jn was gegaan en zioh daar bij de geallieerden had gemeld, die hem direct naar een veiliger plaats, „ergens in West- Europa" hadden overgebracht. Gisteren wist de Bcrlijnse corres pondent van de „Daily Express" te berichten, dat Astraehof inmiddels te Washington zou zijn aangekomen. Ook te Bonn acht men het, vo gens A-Pzeer waarschijnlijk, dat de ge leerde in de V. S. verblijft Vluchtelingen, die uit het geheel afgesloten uraniumgebied van de Harz en het Erzgebergte zijn ontsnapt hebben verteld, dat sinds enige tijd alle veiligheidsmaatregelen zijn ver scherpt en dat enkele afdelingen zelfs naar Tsjechoslowakije zijn over geplaatst. De „Daily Express" brengt ook het onverwachte bezoek van de vier Amerikaanse atoomgeleerden aan West-Europa waar zij o.a. met ge neraal Eisenhower confereerden in verband met de vlucht van As traehof. Bonn wil heffing op kaas verminderen De Wcstdultsc regering Is van plan het parlement goedkeuring te vra gen voor een vermindering van de invoerrechten op kaas van 30 pro cent tot ongeveer 22 procent. Sinds Augustus worden deze in voerrechten geheven ondanks klach ten van Denemarken en Nederland, het parlement is op het ogenblik op reces, zodat het nog wel even kan duren voor het amendement in be handeling komt. Er was toch vooruitgang Nabij Panmoendjon is gisteren eni ge vooruitgang bespeurd, zo heeft kapitein B. M. Koster, voorlichtings officier van het Nederlandse Korea- detachement, aan de Legervoorlich- tingsdienst te Der- Haag geseind. Niet bij de wapens tilstandsbeprekingen, maar op het stationcemplacement van Moensan-ni, waar de vermaarde perstrein staat Deze trein is namelijk tien meter vooruitgereden omdat een der wa gons in brand stond en men vreesde, dat de gehele trein in vlammen zou opgaan. Het blijft tragisch te constateren, zo vervolgt kapitein Koster, dat de bcstandsbesprekingen gaande worden gehouden door gepraat in de ruimte. De laatste dagen zijn niet de minste vorderingen gemaakt en in de offi ciële terminologie wordt het woord „deadlock" (impasse) weer ge noemd. De brand in de perstrein was voor de geallieerde journalisten, die uit alle delpn der wereld naar Moensan- ni zijn gekomen, „de" gebeurtenis van de laatste weken. „Een slecht teken", zo besluit kapitein Koster. Ko-Medie... Wie kan met peinzen een el aan zijn lengte toevoegen?

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1