i f r F? e Als de kaarsen branden gaan Uithoornse drieling #r Jaarvergadering H. B. G. te Lisse MAANDAG 24 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Libye vandaag onafhankelijk Koning Idris I van Libye heeft van daag, 24 December, de onafhankelijk heid van het „Verenigd koninkrijk Libye" gepubliceerd. Het man- daatsbestuur van Groot-Brittannië en Frankrijk over de voormalige Ita liaanse kolonie is hiermede ten ein de gekomen. Tegelijkertijd is de in October j.L gereed gekomen grondwet in werking getreden. De 63-jarige koning verklaarde in zijn proclamatie, dat alles in het werk zou worden gesteld om het welzijn van het volk te bevorderen. De staat Libye (thans „Barka" geheten, aldus D.A.) bestaat uit de provincies Cyrenaica en Tripolitanië, die onder Brits mandaat stonden, en Fezzan, dat door Frankrijk werd be heerd. Tot het onafhankelijk maken van Libye werd besloten door de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties van 1949'50. Vliegramp bij Teheran Alle inzittenden omgekomen Zaterdagavond is nabij Teheran een viermotorig Egyptisch vliegtuig tegen een bergtop gevlogen en totaal uitgebrand. Alle 20 inzittenden 15 passagiers en de vijf leden tellende bemanning kwamen om het leven. Onder de slachtoffers bevinden zich dr. Henry Bennett, de admini strateur van het Amerikaanse hulp program voor de minder ontwikkelde gebieden en vier van zijn medewer kers. Het vliegtuig kwam uit Cairo en had tot twee keer toe, onder slechte weersomstandigheden, gepoogd te landen. Bij de derde poging veronge lukte het. Volgens AFP is gebleken, dat de radio defect is geweest, waardoor het toestel waarschijnlijk uit de koers is geraakt. Het was dezelfde machine waarmede premier Mosadeq onlangs na zijn bezoek aan Washington, uit Cairo terugkeerde. Italiaans vliegtuig neergestort Goed afgelopen Zondagavond is bij een poging om in dichte mist te landen op het vliegveld Malpensa bij Milaan een Italiaans lijnvliegtuig neergestort. Alleen de piloot liep verwondingen op. De 28 Italiaanse passageirs en de overige leden van de bemanning zijn er met de schrik afgekomen. Htt vliegtuig, dat op weg was van Rome naar New York, werd ver nield. Nieuwe Griekse grondwet Nog even gauw staken De Griekse Kamer heeft Zaterdag ochtend na een bewogen zitting, die de gehele nacht geduurd had, met 132 tegen acht stemmen bij een ont houding het ontwerp voor een nieu- de grondwet goedgekeurd. De afgevaardigden van de partij van veldmaarschalk Papagos wei gerden te stemmen en verlieten de vergadering, aangezien zij van me ning waren, dat de huidige Kamer niet het recht had zich over deze kwestie uit te spreken. De partij van Papago^, „de Griek se concentratie'' is de sterkste partij in Griekenland. Al het Griekse personeel in over heidsdienst heeft Zaterdag twee uur gestaakt uit protest tegen het arti kel in de nieuwe Grondwet, volgens welk aan ambtenaren verboden zal zijn te staken. De toestand in Egypte Uit Ismailia wordt gemeld, dat Zondagmorgen door een ontploffing in de spoorlijn bij Suez een groot gat is veroorzaakt. In een Brits commu niqué wordt gezegd, dat onder dek king van militairen herstelwerk zaamheden zijn begonnen. Overigens zijn uit de kanaalzone geen belang rijke incidenten gemeld, hoewel klei nere aanvallen op Britse installaties „zonder succes" blijven voorkomen. Zo werd Zaterdagavond een Egyp tenaar bij het opgraven van kabels betrapt en door schoten gewond en werden „Molotof-cocktails" gewor pen naar een waterinstallatie te EÏ Ballah, 40 km. ten Noorden van Is mailia. Zaterdag is door liftende Egyptenaren op weg van Cairo naar Suez een Britse auto in brand gesto ken, aldus een Britse bekendmaking. De bestuurder van de wagen wist te ontkomen. In een Kerstboodschap aan zijn sol daten heeft de Britse opperbevel hebber in Egypte, generaal Erskine, verklaard, dat de Britse militaire positie in de zóne „evenwichtig, standvastig en zeker" zou blijven. Weer een planier vermoord De Nederlandse planter F. Rou- kens, directeur van de Britse plan tage Sari Redjah bij Soebang op West-Java, is Vrijdag op zijn plan tage door onbekende gewapende personen vermoord. De 48-jarige heer Roukens is de derde Nederlandse planter, die in de afgelopen vier dagen in de binnen landen van Java om het leven is ge bracht. Mevrouw Roukens bevond zich in huis toen zij vijf schoten hoorde. Zij trof haar echtgenoot stervend aan op de weg, die door de plantage loopt, beroofd van zijn polshorloge en zijn schoenen. De beide kinderen van de familie Roukens, resp. 13 en 15 jaar oud, zijn in Nederland. De moorden van de laatste tijd hebben grote ongerustheid in het gebied van Soebang gewekt. Van het merendeel der 15 P.- en T.-lan- den zijn de vrouwen thans naar de steden overgebracht. Zes landen zijn geheel door de stafemployé's ont ruimd. KERSTVIERING IN DJAKARTA. Een grotere Kerstdrukte dan dit jaar hebben de winkeliers in de win- kencentra van Djakarta, de Pasar- Baru en Djalan Nusantara (het voormalige Noordwij k) naar eigen zeggen niet meegemaakt. De artike len voor Kerstversiering, waarvan grote voorraden waren ingeslagen, waren Maandag totaal uitverkocht, dit ondanks de omstandigheid, dat de prfjzen veelal stegen naar gelang er vraag naar was. Dit geldt in het bij zonder voor de etenswaren, waar door een gevulde kip thans 40 en een speenvarkentje 100 rupiah kost. STRIJD TEGEN DE KERSTMAN. Op initiatief van de plaatselijke Katholieke jeugdvereniging te Dijon in Frankrijk is Zondagavond, in te genwoordigheid van een menigte kinderen, op het plein voor de ka thedraal aldaar, de Kerstman „in Effigie" verbrand. Vanwege de jeugdvereniging werd verklaard, dat men de strijd wilde aanbinden tegen „leugens en misleidende fabels", die op geen enkele wijze de opvoeding voor het leven ten goede konden ko men." Van andere zijde is aangekondigd, dat men een tegen-actie zal begin nen. „Geen oorlog zegt Churchill Winston Churchill heeft Zondag avond voor de radio verklaard niet te geloven, dat er een derde we reldoorlog komt. „Mocht hij toch uitbreken", zo voegde hij hier aan toe, „dan zal het zijn door krachten in deze we reld, die de Britse regering niet in de hand heeft. Maar over het geheel ge nomen, geloof ik niet dat er oorlog komt." Churchill, die in bewoordingen en intonatie herhaaldelijk deed denken aan zijn radiotoespraken uit de oor logsjaren, liet naast dit optimistische geluid sombere econonomische voor spellingen voor de Britten horen: „Ik heb u niets voor te stellen wat aangenaam of gemakkelijk is. Er zijn al een aantal onaangename maatre gelen genomen. Maar deze zijn nog maar het begin van wat er komen gaat; wanneer het parlement 29 Ja nuari weer bijeenkomt, zullen meer onaangename voorstellen volgen." SLUIS MOET ZAKKEN In de haven van Duisburg wordt thans een sluis, die in totaal 27.000 ten weegt, in haar geheel twee en een halve meer lager gelegd. Het experiment, dat ook de aandacht van buitenlandse waterbouwkundige ingenieurs heeft getrokken, is nood zakelijk geworden, doordat het peil van de Rijn in de laatste halve eeuw met ongeveer 1.80 meter gezonken is. In plaats van een nieuwe sluis te bcuwen heeft men besloten de be staande sluis in haar geheel te laten zakken, hetgeen ruim twee millioen Mark voordeliger zal zijn. De beton- bodem van de sluis is twintig meter breed en vijftig meter lang. Sedert enige tijd zijn arbeiders nu bezig met het weggraven van de grond onder de sluisbodem. Daarbij zakt de sluis geleidelijk en op het ogen blik is de doorvaart reeds meer dan een meter verdiept. Oiaite GOLF Drie koeien verbrandden en verscheidene andere werden dusda nig gewond, dat zij moesten worden afgemaakt, tijdens een grote boerde rij brand, die Zaterdagavond een grote boerderij in het buurtschap Randc, gemeente Diepenveen, in de as legde. Kortsluiting is vermoede lijk de oorzaak van de ramp 25 Hammen was het resultaat van een diefstal bij een slager te Klerick. De politie heeft zowel dë dieven als de hammen achterhaald. De commandeurstaf van de Otc- leker brandweer, die zich het laatst te Wormerveer bevond, siert sedert Zaterdag de brandweerkazerne te Krommenie. Hoe de staf werd ge stolen wordt angstvallig geheimge houden. BUITENLAND Volgens het Chinese persbureau „Nieuw China" heeft het Chinese volk een bedrag bijeengebracht, dat voldoende is voor 3.062 jachtvlieg tuigen voor Korea. Te Angri bij Napels zijn Zon dag zes personen om het leven ge komen, toen door het ontploffen van een clandestiene opslagplaats van vuurwerk een huis instortte. Een hevige brand heeft Zon dagavond 220 huizen van het dorp Kazamaoera in de Japanse provincie Aomori verwoest. Er is één dode te betreuren. 12 Personen hebben let sel opgelopen. Bij een botsing tussen een per sonenauto en een bus zijn Zondag te Bari vier personen om het leven gekomen. Eén persoon werd zwaar gewond. Te Genua is een zending le vensmiddelen uit de Sovjet-Unie aangekomen, bestemd voor de slacht offers van de overstromingen in Noord-Italië. De zending omvat 4.000 ton meel, 1.000 ton graan, 250 ton suiker, een aanzienlijke hoeveelheid gecondenseerde melk en twintig tractors. De Britse autoriteiten in West- Duitsland hebben 42 Duitsers, die wegens misdaden jegens bewoners van concentratiekampen tot gevan genisstraffen waren veroordeeld, in vrijheid gesteld. De tijd die zij in voorarrest hebben doorgebracht, wordt nu meegerekend en hun straf tijd is daardoor verstreken. In Ecuador heerst een griep epidemie. In sommige plaatsen is 60 procent van de bevolking ziek. Nog enkele dagen en de kaarsjes zullen weer worden aangestoken. Oplet ten is echter de boodschap, want naarmate de kerstboom langer in een ver warmd vertrek staat, des te groter is het brandgevaar door het uitdrogen van de boom. De directeur van het Veiligheidsmuseum te Amsterdam advi seert: Plaats de boom in een emmer met zand of aarde, dat nat gehouden moet worden; behalve, dat het hout daardoor niet uitdroogt vallen ook de naalden minaer snel uit. Als de boom brandt mag een bakje water met spons daarnaast niet ontbreken. ZEG HET NIET MET STENEN! Waarschijnlijk als gevolg van-"de relletjes op het Zaailand te Leeu warden na de terechtzitting tegen Fedde Schurer en Tjebbe de Jong zijn in de afgelopen nacht in de pri- vé-woningen van de commissaris van politie, de heer A. Houwing, de commandant van de rijkspolitie in het district Friesland, de majoor A. S. Fogtelo en de oud-president van de Leeuwarder Rechtbank mr C. W. Stheeman, die naar aanleiding van de Friese kwestie zich met ingezon den stukken in de dagbladen keerde tegen het streven van deze beweging, stenen door de ramen geworpen. De ze stenen waren gewikkeld in brief jes. Het kattebelletje, dat op deze wijze bij mr. Stheemann naar binnen kwam stond in het Fries geschreven" U moet Fries spreken". Op het briefje, dat bij majoor Fog- teloo werd „bezorgd" stond geschre ven „Ook jij bruut" en op het brief je, dat de heer Houwing werd ge presenteerd stonden de woorden „Kan het zo, of moet de brandspuit helpen?" Toen wij de comm, v. pol. hedenochtend naar dit geval vroe gen, zeide hij, dat het zo inderdaad wel kon, en dat dit toch wel alle per ken te buiten gaat. ADVIEZEN VAN DE VAKRAAD VOOR HET KAPPERSBEDRIJF. De vakraad voor het kappersbe- drijf heeft overwogen, welke rege ling getroffen dient te worden voor de sluiting van de kapperszaken met Kerstmis en Nieuwjaar. Als algemeen advies aan de bedrij ven stelt de vakraad voor op de bei de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag de kapperszaken te sluiten. Verder adviseert de vakraad de werkgevers in het kappersbedrijf, I hun personeel bij deze gelegenheid een extra uitkering te doen van maximum twee procent van het jaar loon. p ÊM ■mm, fer*'' \-.V V - f*' „:,v «r* WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). EEN GROENE KERSTMIS. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde Zuid-Westelijke wind. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. 25 Dec.: zon op 8.47 en onder 16.32; maan op 5.23 en onder 13.26 uur. 26 Dec.: zon op 8.48 en onder 16.33; maan op 6.54 en onrer 13.59 uur. 27 Dec.: zon op 8.48 en onder 16.34; maan op 8.18 en onder 14.51 uur. Zacht weer tijdens de Kerstdagen Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Het vrij zachte weer van de laatste dagen zal ook tijdens de Kerstdagen voortduren. Aan de aanvoer van lucht uit Frankrijk komt evenwel een einde. In plaats daarvan dringt nu lucht van de Oceaan rechtstreeks tot ons land door. In verband met de in kracht toe genomen wind komen de regenzones van een Oceaandepressie nu snel na derbij. Met de Kerstdagen zal dan ook af en toe wat regen vallen. Het is mo gelijk, dat omstreeks tweede Kerst dag iets koudere Oceaanlucht afkom stig van hogere breedte onze omge ving bereikt, ten gevolge waarvan de temperatuur weer iek kan dalen. Ge middeld blijft de temperatuur echter boven de normale waarde voor de tijd van het jaar. Het ziet er dus naar uit, dat het weer in de komende dagen een handje helpt bij de kolenbesparing. De Uithoornse drieling, Hennie, Bennie en Hannie, wordt op 28 De cember 2 jaar. Zij zijn de bengels in het 9 kinderen tellende gezin van het echtpaar v. d. Jagt—Turk. De drieling, elk weegt ongeveer 29 pond, wandelt tegenwoordig reeds op eigen gelegenheid door het huis en toont zich specialist in het beklimmen van het meubilair. Vader en moeder v. d. Jagt hebben er dan ook hun han den vol aan, maar ze zijn dol op hun drieling. En dan kan een mens heel wat hebben. EEN BEVREDIGEND HARINGJAAR De haringteelt 1951 is zo goed als ten einde. Alle Scheveningse haring schepen van de Noordzee en uit het Kanaal zijn behouden binnen. Het is riet onmogelijk, dat nog enkele log gers na de Kerstdagen hun geluk in het Kanaal gaan beproeven. Het giootste gedeelte van de haringvloot is nu „Afgesneden", zoals men dat te Schëveningen noemt. De teelt 1951 is over het algemeen bevredigend te noemen. De visserij onder de En gelse wal heeft veel goed gemaakt en menige achterstand ingehaald. Ook de Kan aal visserij was gunstig. De vangsten daar liepen zeer uit een. Schoten van 100 tot 300 kantjes behoorden niet tot de uitzonderin gen. In tegenstelling met vorige ja ren is de export van gezouten haring thans heel wat beter. Van de teelt 1950 was er in het voorjaar nog een flink overschot. Nu is het precies andersom; veel geëxporteerd en geen voorraad. FOTOGRAFISCHE KUNST In de kunstzalen van „Arti et Aml- citiae" te Amsterdam is een verza meling prachtig fotowerk te zien, waaronder een inzending van de kern van de Nederlandse Fotogra fen-kunstkring. Uit honderden in zendingen werden foto's uitgekozen, die artistiek en technisch uitblonken. De bronzen plaquette voor kleu rendia's ontving dr. J. Venker uit Warmond. Zijn inzending bestaat uit zes exemplaren, drie vogelstu dies en drie stuks onder de titel „Rijp". Onder de uitgezochte foto's zijn eveneens te waardei-en drie aar dige voorstellingen van de heer J. G. Gompelman uit Leiden. üe.t mitiiaeti Li. u-ol Op 13 September 1899 werd de Amerikaan F. H. Bliss door een auto aangereden, toen hij uit de tram stapte; Hij was de eerste Amerikaan, die door een auto ongeluk om het leven kwam. Ruim 52 jaar later, op Zaterdag, 22 December 1951, werd de mil- lioenste Amerikaan het slacht offer van een auto-ongeluk. In 1950 zijn 35.0(H) Amerikaan se burgers door auto-ongelukken om het leven gekomen. Vrijdagavond hield de Coöpera- tieve Bloembollenveilingsvereniging H.B.G." haar jaarvergadering in de veilingzaal, onder voorzitterschap van de heer D. van Egmond. In z(jn openingswoord zeide de voorz., dat men het jaar 1951 met ge mengde gevoelens was ingetreden; najaar 1950 een zeer natte planttijd, daarop geen beste winter, een nat en koud voorjaar, kortom alles werkten tegen. De grote verrassing en mee valler was echter, dat over de gehele linie een goede tot beste opbrengst bloembollen geoogst werd. De opheffing der contigentering in Engeland heeft in zeer belangrijke mate bijgedragen, dat de ruime pro ductie vrijwel geheel naar het bui tenland afgezet kon worden, De marktprijzen der Hyacinten waren hoog en konden zich handha ven, hoewel het wit matig in prijs was. Niet tegenstaande de cultuur van dit mooie artikel zeer moeilijk en riskant is, werd ook dit jaar de vakmanskunst rijkelijk gezegend. Wat ons tweede hoofdartikel „tul pen" betreft, deze waren wat de prijs betreft onderhevig aan een meer schommelende markt. De voorver' koop liep goed en beste prijzen wer den gemaakt. Toen bij het rooien bleek, dat het gewas wel goed was, werd de handel erg tam. De veilingen begonnen te draaien; de prijzen handhaafden zich niet al leen, maar meerdere soorten stegen in prijs. Tenslotte is zo goed als de gehele leverbare oogst aan de man gekomen tegen zeer behoorlijke prij zen Ook bij de tulpen kon over het algemeen het wit niet mede komen. Het derde hoofdartikel, de Narcis sen, hadden van het begin af aan een goede tot zelfs een zeer beste aftrek en vooral de Trompet-Narcissen wa ren zeer in trek. Speciaal voor onze Narcissen, het bij uitstek zo mooi artikel, was 1951 wel het Gloriejaar. Ook voor het bijgoed werden behoor lijke prijzen gemaakt. Na dit openingswoord werd na een zakelijke en prettige bespreking vast gesteld en goedgekeurd de Balans Verlies Winstrekening over het boekjaar 1950'51, nadat nog het rapport uitgebracht was voor de com missie uit de leden, belast met het na zien van de boeken en verdere be scheiden. Nadat de voorz. nog enkele mede delingen gedaan had en enkele leden gebruik gemaakt hadden van de rondvraag, werd deze geanimeerde vergadering gesloten onder dankzeg ging van de voorz. voor de zakelijke en goede besprekingen. jJ/Jeisjeshandel Geautoriseerde vertaling Nadruk verboden 18) Hoe die twee hun vacantie wilde doorbrengen, verzwegen ze maar lie ver, om de oude dame geen onnodige angst te bezorgen. Robert ging naast zijn vriend zit ten, die achter het stuur plaats nam en startte. Waar gaan we nu het eerst naar toe?, vroeg Robert, terwijl ze voor uit schoten. Naar Werdem, antwoordde Va lentin. We zullen ons voor het ogen blik eens met die fijne baron Feldern alias Caspar Kessler. bezighouden. En toen ze in Werdern inlichtingen vroegen, vernamen ze, dat er de vo rige dag 'n heer aangekomen was die terstond druk getelefoneerd had. Met wie? Dat wist niemand te zeggen. Of mijnheer ook bagage bij zich had? Zeker maar sommige stukken za gen er zo elegant uit, dat ze eerder aan een dame dan aan een man schenen te horen. Commissaris Valentin wierp zyn kameraad een veelbetekenende blik toe, en deze knikte nauwelijks merk baar. Ze waren op het goede spoor, daar aan hoefden ze niet te twijfelen. En wat was er verder gebeurd? Mijnheer had gezegd dat er een te legram voor hem zou komen en hij verzocht, het naar het hotel te laten brengen, dat tegenover het postkan toor ligt. Hoe hij heette? Caspar Kessler! Of er daarna nog iets vermeldens waardigs gebeurd was, vroeg de com missaris Valentin verder. Ja, knikte de ambtenaar ijverig, nog iets, dat hij bijna vergeten was. Die mijnheer had naar Soben getele grafeerd, dat een zekere gravin Mer- zenstein, en het telegram was zeer merkwaardig opgesteld, zó alsof een mevrouw Herbinger liet weten, dat haar kind ziek geworden was. Er was echter niet alleen een tele gram voor mijnheer Herbinger geko men, maar ook een telefonische op roep uit Soben, die naar het hotel werd doorgegeven. En omstreeks 5 uur 's-middags kwam er een prachti ge auto aangereden, die een andere wagen, die helemaal onder 't stof en vuil zat. op sleeptouw had. En mijn heer Kessler ging in de smerige wa gen zitten, terwijl de andere weer met grote snelheid terugreed. Robert's hoofd duizelde van de v le gegevens, die hier werden opge somd, maar Valentin bleef koel en rustig, zfjn hersens registreerden ieder woord. Of iemand ook op het nummer van de auto gelet had? Zeker was dat gebeurt. Op de smerige wagen de tegen alle verwach ting in, uitstekend functionneerde, had niemand gelet, maar op de an dere des te beter. Op het nummer bord stond Z VI 3843. Frans Valentin noteerde het num mer en vroeg toen of dat alles was, wat er over Caspar Kessler te ver tellen viel. Ik weet nog iets sprak de amb tenaar. Tegen de avond reed de vui le wagen weer in snelle vaart door Werdern. Ik herkende ze direct want het gebeurt niet dikwijls, dat een auto zo onder stof en slijk zit als deze. Welke richting? Naar Mahrenbrunn. Of ze daar gestopt heeft kan ik natuurlijk niet zeggen. Maar die kant ging ze op, net als die mooie wagen, die de vuile gebracht had. Valentin gaf de man een hand. Ik dank u zeer. U hebt ons flink geholpen. Half versuft volgde Robert zijn voorbeeld en liep toen achter zijn vriend aan die weer achter het stuur i-ging zitten. Wat nu? We rijden naar Mahrenbrun. De auto's zullen er waarschijnlijk niet gestopt hebben. Maar informeren kan geen kwaad. Overigens heb ik goede moed, want de verkaringen van de postambtenaar stemmen over een met wat ik al gedacht had. Al léén een ding was nieuw. Wat dan? Dat Kessler, alias baron Feldern niet alleen een telegram kreeg en opgebeld werd, maar ook zelf telefo neerde. Kun jij begrijpen, waarom hii dat deed? Robert dacht lang na. Eindelijk zei hij: Waarschijnlijk zal hij toen de auto besteld hebben, waarmee hij zijn .zuster" en Herta in Soben af haalde. Prachtig. Jij bent een geboren detective. Ik denk er precies zo over. En nu vooruit! W zullen er een flink gangetje in zetten, om zo gauw mo gelijk in Mahrnbrunn te zijn. Hoe eerder hoe liever zei Ro bert, tewijl de auto zich in beweging zette. Want zo juist schiet me te bin nen dat ik nog wat vergeten heb. Wat? In de opwinding vergat ik hele maal m'ijn ouders bericht te geven. Vader en moeder wachten zeker al vol spanning op het resultaat van mijn nasporingen, en ik, kaffer, heb hen helemaal vergeten. Nu, in Mahrenbrunn kun je alles weer goedmaken! Herta sloeg haar ogen op. Lusteloos dwaalde haar blik over de vreemde omgeving en haar hoofd deed te veel pijn, dan dat ze haar ge dachten kon ordenen. Tevergeefs trachtte ze tot rustige bezinning te komen. Zwaar zonken de oogleden eindelijk weer over de blauwe ogen, die alle glans verloren hadden. Hoelang ze zo gelegen had, wist Herta niet Een plotseling gerucht deed haar opkijken. Voor haar stond gravin Merzenstein neen, het was slechts een dame. die buitengewoon veel op haar leek. Verdwenen was het grijze haar en inplaats daarvan golfde blonde lokken om het kunst matig jonge gezicht. Overigens ja overigens was er toch een zeer grote gelijkenis. Herta's blik moest wel een zwij gende vraag liggen, want de ander keek haar met een triomferend lach je aan. Pieker maar niet langer beste kind, het is misschien niet goed voor je. Ja. ja. ik ben het heus: Adéle gravin Merzenstein. Je zult je die klinkende naam nog wel herinneren? En toen Herta moeilijk knikte, ver volgde ze- Dat doet me genoegen. En nu moet je maar niet langer verbaasd staan over mijn veranderd uiterlijk. Je zult me nog heel anders leren kennen. Waarom? Wel, omdat ik het leuk vind, en voor een pretje ben ik altijd te vinden. Maar nu één vraag: Zul je voortaan verstandig zijn? Herta probeerne te spreken. Het lukte haar niet terstond. Pas na enige moeite kon ze met hese stem een paar woorden uitbrengen. Wat bedoelt u daarmee? Gravin Merzenstein liet zich in een leunstoel vallen en beschouwde haar slachtoffer met onverholen genoegen. Wil je je naar plannen schik ken,, die ik voor je heb uitgedacht? Herta huiverde. to°n ze die koude onbarmhartige toon hoorde, en vol vertwijfeling riep ze: Welke plannen? Adéle Merzenstein lachte luid. Het klonk zegevierend en het jonge meisje beefde van angst. Je moet bij me blijven voor lopig tenminste. Wil je dat doen? Herta duizelde. Waarom wilt u dat van nvij, me vrouw? Kwaadaardige spot lag in de stem der gravin. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2