3)e öeze nacht Snelle berechting van de Amerikaanse vliegers Aan onze abonné's De kwestie der krijgsgevangenen in de Grens open in de Kerstnacht Ernstige mijnramp Ver. Staten MEER DAN HONDERD DODEN De Kerstpuzzel - verbetering Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 24 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12468 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ t 1.72 p. mnd.. t 5.15 p. kwart. Franco p. p. I 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ALLE sterren, die nu in de winter tijd aan de nachtelijke hemel staan, de Grote Beer en de Zwaan, de jager Orion en de donker-flonke- rende Hondsster, de parelende sluier van de Melkweg met de millioenen en millioenen wentelende zonnen, al die knipperende sterre-oogjes hebben gezien en beschenen de stille nacht, de heilige nacht, waarin hun Schep per schepsel werd, en zich tot vlees en bloed verenigde met zijn schep- ping. Al die sterren staan er nog, koud en hard als diamant, te flonkeren op het donker fluweel van het uitspan sel. Deze nacht zal eenzelfde nacht zijn als twintig eeuwen geleden. Want wat zijn tweeduizend jaar in verhouding tot een schepping, die zoals paus Pius XII onlangs op grond van de gegevens der wetenschap ver telde, reeds vele milliarden van jaren heeft bestaan? Deze nacht zal een zelfde nacht zijn als twintig eeuwen geleden, toen er bij een tweetal „dis placed persons" een jongetje werd geboren. Het jongetje was God. Het was een zeer stille nacht. On ze voorouders sliepen vast. De we reldstad Rome was ingedommeld van haar rumoerig slaven en draven en ook Jeruzalem rustte uit van het gehandel en gesjacher. Er was nie mand buiten de" kleine kring van in gewijde familieleden, die op de avond voor Kerstmis naar bed ging met de gedachte of het voorgevoel, dat er iets bijzonders zou gebeuren. Er gebeurde ook niets bijzonders. De andere dag ging de zon weer met haar gewone regelmaat op. Het dra ven en slaven begon opnieuw. En zo gaat het nog steeds door. Intussen was God op aarde geko men en een „kleine wereldburger" geworden, ergens in een vee-stal. Hij werd gelegd in een vreemd soort bed, onder de grond, dat nooit door de erfzonde was besm'et, zoals EEN VERRASSEND MILD VONNIS Het door de Verenigde Staten „zeer hoog opgenomen'' proces tegen de vier in Hongarije gevangen genomen Amerikaanse vliegers is voor een krijgs raad te Boedapest gevoerd. Officieel is gisteravond in de Hongaarse hoofd stad bekend gemaakt, dat zij ieder tot 30.000 dollar boete subs, drie maan den gevangenisstraf zijn veroordeeld. Hun vliegtuig (een Dakota) met bijbehorende uitrusting is verbeurd verklaard. „BEKENTENISSEN". Volgens het Hongaarse communi qué hebben de vliegers toegegeven, „op 19 November de Hongaarse grens bij Gyoela te hebben geschonden". Zij konden „geen bevredigende verkla ring" geven voor het feit dat zij in bezit waren van militaire kaarten van Oosteuropese gebieden, noch voor de „vele overbodige parachutes, het radiozendapparaat en de pakken la kens", die zich aan boord van het vliegtuig bevonden, zo zegt het com muniqué. De krijgsraad achtte het „dan ook" waarschijnlijk, dat deze voorwerpen uitgeworpen moesten worden „voor spionnen- en subver sieve elementen in de volksdemocra tieën". De vliegers zouden „bekend" heb ben, dat het weer gunstig was ge weest, dat de navigatie-uitrusting van het vliegtuig volkomen in orde was. dat zij 1 uur en 41 minuten boven Hongaars gebied hadden gevlogen, zonder zich aan de internationale be palingen te houden. Volgens het com muniqué hebben zij zich bij het von nis neergelegd. De Amerikaanse gezant te Boeda pest, Rayndal, was volkomen verrast door de snelle berechting. „Wij had hij aan het eind zijner dagen weer zou worden neergelegd in een „nieuw graf", door geen erfzonde be zoedeld. Zowel in de keuze van zijn moeder in wier lichaam hij zou worden ver wekt, als in de keuze van zijn eer ste en zijn laatste rustplaats is hij zeer kieskeurig geweest, Hij, de Hei lige van Israel, het onschuldig Lam Gods, dat boeten kwam voor Adams hoogmoed, de hoogmoed van en zijn geslacht. Daarom kwam Onlusten te Teheran Parement leek vluchtelingenkamp Het parlementsgebouw in Teheran leek gistefen op een kamp voor ont heemden. Honderden mensen hadden Adam er hun om gevrij hij waard te zijn voor daden van ge- nederig en weid. Onder de vluchtelingen bevon- ^evaardteden van ontkennen? Adam en heel zijn ge-de oppositie en zeventig redacteuren slacht, wil aan God gölijk zijn. „Gij i van dagbladen, die tegen Mossadeq zijn gekant. Volgelingen van de Mohamme daanse extremistenleider Kashani be legerden gisteren enige uren- lang het parlementsgebouw en dreigden de vluchtelingen „in stukken scheuren". Kashani zelï had geëist, dat de af- zult aan God gelijk zijn" en zij aten van de boom. Omdat de mens zich verheft om een God te worden, heeft God zich vernederd een mens te worden. Alle mensen, die eten van de nieuwe boom, wortelend in Bethlehem1, vrucht dragend op Gol gotha, zullen weer als „kinderen Gods"' de eeuwige vreugde binnen mogen gaan. De vrucht, die hun geboden wordt, gevaardigden van de oppositie, die is niet de hoogmoed, maar de nede- j ongunstig over hem hadden uit- righeid. De enige mensen, die wak-gelaten( onmiddellijk hun veront- ker waren en geroepen werden in de schuldigingen zouden aanbieden, nacht, dat God ter wereld kwam, wa- D ren eenvoudige zielen. De rest sliep J geheim zitting van de Per en wreef zich 's morgens de ogen uitzische Tweede Kamer beloofde de den geen enkele aanwijzing over het tijdstip, waarop het zou worden ge voerd", verklaarde hij. Volgens Reu ter verwacht men dat het gezant schap de boete zal betalen. WASHINGTON HAD GEWAARSCHUWD. Zaterdag nog vernam Reuter te Washington, dat Amerika contact met Rusland had opgenomen over de kwestie van de gevangen vliegers. De zaakgelastigde te Moskou, Cum- mings, waarschuwde toen de Russi sche onderminister van Buitenland se Zaken, Zorin, voor de terugslag op de Amerikaanse publieke opinie, indien Hongarije het proces zou door zetten. Volgens A.P. hebben ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat het bevel tot berechting der vliegers uitgegaan van Moskou. Men leidt dit o.a. af uit de Russische campagne tegen de Amerikaanse „Mutual Secu rity Act" waarin volgens de Sovjet regering 100 millioen dollar is uit getrokken voor steun aan onder grondse organisaties in de Komin- form-landen. WEER EEN SPION? Inmiddels is te Boedapest officieel bekendgemaakt, dat de Hongaarse veiligheidspolitie een „Amerikaanse spion" en drie van zijn „helpers" heeft gearresteerd. Deze „spion", een zekere Weissengruber, zou vorig jaar naar Oostenrijk zijn gevlucht, en daarna naar hij nu bekend zou hebben in verscheidene kampen een „Amerikaanse spionnenopleiding" hebben gehad. In October zou hij op nieuw Hongarije zijn binnengesmok keld, om zijn werk te beginnen. Bij zijn arrestatie zou men o.a. een Ame rikaans pistool en Amerikaanse handgranaten op hem gevonden heb ben. om opnieuw een dag te gaan ver knoeien met ij dele bezigheden. Maar de herders keerden naar hun werk terug, zingend in de morgenstond, God lovend om alles wat zij hadden gehoord en gezien. Zij hebben die Kerstnacht nooit vergeten, omdat het de nederigheid is vergund, wat geen hoogmoedige ooit heeft gekund; God te herkennen in een onnozel kind, God te herkennen in een ge marteld man, God te herkennen in het brood des levens, dat deze nacht zal worden uitgedeeld. Het is al een der: Emmanuel God met ons. In deze zin wensen wij allen en onszel- ven van ganser harte een herderlijke Kerstnacht toe. „STILLE NACHT" IN JAPAN. Dit jaar zal in Tokio voor het eerst het Kerstlied „Stille nacht, heilige nacht" in het Japans worden gezon gen. Het Japanse lied begint met de woorden: „Shizuke Ki". Noodlottige Kerstviering Bij brand in Mexico 41 doden Vele kinderen bevonden zich on der de 41 doden en 32 ernstig- en 56 lichtgewonden na een brand, die uit brak tijdens een Kerstviering voor wezen te Tijuana in de Midden- Amerikaanse staat Mexico aan de grens met de Amerikaanse staat Ca- lifornië. Het vuur zette een gebouw van drie verdiepingen in lichter laaie. waar ongeveer 400 personen het feest bijwoonden. Amerikaanse soldaten, die in de stad met verlof waren, schoten toe en de Amerikaanse bosbrandweer uit La Mesa over de grens werd te hulp geroepen. De waterdruk was echter te gering. De brand ontstond doordat twee personen, die geen toegangsbewijs hadden kunnen machtig worden te gen middernacht in het gedrang een kerstboom, waarvan de kaarsen brandden, omvergooiden. Onmidde- lijk vatte een gordijn vlam en in een oogwenk stond de gehele zaal in vuur en vlam. En ontstond een on beschrijfelijke verwarring, omdat kort daarna alle lichten doofden. De brandweer kon geen brandladders gebruiken, omdat de toegangsdeuren afgesloten waren. Het gebouw was binnen twee uur geheel uitgebrand. De enorme verhoging van de prijs van het Courantenpapier, met meer dan 35%, waardoor deze tot het tienvoud van de ge middelde vóóroorlogse is geste- stegen, heeft de Vereniging De Nederlandsche Dagbladpers 1945 genoodzaakt tot het nemen van een voor alle dagbladen bindend besluit de abonnementsprijzen der dagbladen met ingang van 1 Januari 1952 te verhogen. Dank zij het feit dat, naar ge hoopt wordt, een deel van de sterke kostenstijging op andere wijze zal kunnen worden opge vangen, zal de verhoging van de abonnementsprijzen tot 7 cent per week beperkt kunnen blij ven. De abonnementsprijs van De Leidse Courant zal ingevolge be doeld besluit met ingang van 1 Januari 1952 bedragen 47 cent per week; 2.per maand en 6.per kwartaal. Wij vertrouwen dat onze wel willende abonné's begrip zullen hebben voor deze maatregel welke ons door de enorme pa pierprijsverhoging wordt opge drongen. BERICHT. Wegens het Hoogfeest van Kerstmis zal het eerstvolgende nummer Don derdag verschijnen. De Directie. Een ondeugende vraag van Libby Schout-bij-nacht Libby, een der geallieerde onderhandelaars, heeft de com munisten er van beschuldigd, dat rij 50.000 geallieerde krijgsgevangenen niet op hun lijst hebben vermeld, als vroegere rode opgaven van het aantal gemaakte gevangenen tenminste juist zijn. Libby zei: „De Verenigde Natie» kunnen niet geloven, dat tienduizenden gevangenen in het niet zijn verdwe nen. In een officiële bekendmaking van het hoofdkwartier is gezegd, dat u in de eerste negen maanden van de oorlog in Korea 65.363 gevangenen heeft gemaakt. Wanneer wij aannemen, dat dit aantal sindsdien niet Is toe genomen, heeft u verzuimd mee te delen, wat er met meer dan 50.000 ge vangenen is gebeurd. LEE WIST WEL EEN ANTWOORD. Libby verklaarde verder, dat vroe gere mededelingen van communis tische zijde er op wezen, dat er meer krijgsgevangenenkampen in Noord- Korea waren, dan volgens de nu ver strekte gegevens. De communistische woordvoerder, generaal Lee ant woordde, dat het merendeel van de gevangenen „aan het front was vrij- voorzitter, dat „de smet op de eer van Kashaiii verwijderd zou wor den". De menigte belegeraars ging toen uiteen. Speciale politietroepen hadden zich inmiddels voor het parlements gebouw opgesteld. Zij hadden op dracht zonder pardon te schieten op ieder, die zou proberen het gebouw binnen te komen. Naar de nachtmis in Bethlehem 2500 Christenen zullen met Kerstmis wederom de grens tussen Israël en Jordanië overschrijden om de heilige plaatsen in de oude stad van Jlruzalem te bezoeken en de nadhtmis in de kerk te Bethlehem bij te wonen. Onder hen zullen zich Arabische priesters en andere Arabische inwoners van Israël bevinden alsmede staatsburgers van 30 vreemde landen, die hier in I dienst zijn van luchtlijnen, fabrieken, banken en van de regering van Israël. Leden van het consulaire corps van Jeruzalem en UNO-functionaris- sen zullen gebruik mogen maken van de traditionele weg van Jeruzalem Zuidwestelijk door niemandsland naar Bethlehem. Deze weg, slechts 6% kilometer lang, werd bij het vo rige Kerstfeest twaalf uur openge steld, voor het eerst sinds 1948. De zelfde regeling is voor Maandag avond vastgesteld. Alle andere pel grims zullen slechts bij de Mandel- baum-poort de grens mogen over schrijden en de nieuwe weg over de heuvels moeten volgen. De Israëlische gouverneur van Je ruzalem, Abraham Biran, verklaar de vandaag: „Het is bevredigend, de geest van samenwerking tussen Is raël en Jordanië te constateren die gelovigen in staat stelt zich tussen de beide delen van Jeruzalem vrij te bewegen. Gehoopt mag worden, dat het verkeer voor religieuze doelein den tussen de beide stadsdelen spoe dig van alle beperkingen zal worden bevrijd". Dit jaar zullen voor het eerst de weinige protestanten, die in de oude stad wonen, de grens van Israël oversschrijden om de dienst in de Schotse kerk van- St. Andies in de nieuwe stad bij te wonen. Canada remt immigratie De Canadese regering heeft offi cieel bekend gemaakt, dat het immi gratie-programma gedurende de winter een minder snelle afwikke ling zal ondervinden, tengevolge van het feit. dat er niet genoeg baantjes zijn voor Europese arbeidskrachten. Zij wees er op, dat dit jaar een recordaantal van meer dan 150.000 immigranten Canada waren binnen gekomen. Er bestaat niet langer een voldoende vraag om de onafgebro ken stroom van ongeveer 12.500 Europeanen per maand te verwer ken. Uitgeputte leden van reddingsbrigades hebben tot dusver 100 lijken gebor gen uit de mijn van de „Chicago, Wilmington and Franklin" maatschappij te West-Frankfort in de Amerikaanse staat Illinois, waar een mijngas-ont ploffing heeft plaats gehad. Dit is de ernstigste mijnramp, welke dit jaar in de Ver. Staten is voorgekomen. Er zijn nog 18 lichamen in de mijn geteld. Er wordt nog een ploeg van ongeveer 20 man vermist. De vrijwilligers, die in de mijn af dalen om de lichamen van de slacht offers te bergen hebben te kampen met een verzengende hitte en dode lijk methaangas, dat 170 meter on der de grond een ontploffing heeft veroorzaakt. Er bestaat slechts wei nig hoop, dat er overlevenden zijn. Het geweld van de ontploffing heeft alle stutten weggeslagen en de lucht- sluizen weggeblazen. Gas ontsnapt door alle openingen. Reddingsploegen kunnen slechts kor te tijd ondergronds verblijven en als zij boven komen snakken de mannen naar frisse lucht en zijn zij een in storting nabij. Het bergingswerk is Vrijdagnacht begonnen en Zaterdag en Zondag nacht en dag voortgezet. Gisteren heeft de mijndirectie via de radio meer vrijwilligers opgeroepen. Twaalfhonderd oudere en jongere leden van het personeel van de Konink lijke Paleizen in Nederland hebben Zaterdagmiddag in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam tezamen met Koningin Juliana, Prins Bernhard en de drie oudste prinsesjes Kerstfeest gevierd. H. M. Koningin Juliana neemt koppen chocolade van de dientafel om deze uit te reiken. Zaterdagavond is men er in ge slaagd de laatste twintig man, die zich nog aan boord van het Britse schip „Porlock Hill" bevonden, in veiligheid te brengen. Het schip wa3 Vrijdag ter hoogte van Famagusta (Cyprus) aan de grond gelopen en vervolgens door de zware storm in tweeën gebroken. Onder de gered den bevindt zich de kapitein. gelaten" en dat anderen tengevolge van geallieerde luchtaanvallen of door ziekte waren omgekomen. Ver scheidene kampen waren verplaatst cn andere samengevoegd. Zaterdag was het lot van 40.000 rode gevangenen in het geding ge bracht door de communistische on derhandelaars. Zij spraken er hun bevreemding over uit, dat vergelij king tussen de door de geallieerde verstrekte lijsten en gegevens van het Rode Kruis, geleid hadden tot de conclusie, dat de geallieerden de na men van 40.000 gevangenen hadden achtergehouden. Van de zijde der Verenigde Naties werd hiervoor een afdoende verklaring gegeven. Het betrof hier namelijk Zuid-Koreanen, die door de communisten tot dienst neming in de-rode gelederen gedwon gen waren en die dus niet voor een eventuele uitwisseling van gevange nen in aanmerking kunnen komen. Volgens radio-Peking hechten de Noordelijken meer belang aan de spoedige vrijlating van krijgsgevan genen dan aan het bezoeken van kampen of aan de uitwisseling van gegevens. SCHERMUTSELINGEN AAN HET FRONT. Van geallieerde zijde wordt slechts melding gemaakt van lichte scher mutselingen aan het front in Korea. Radio Pjongjang heeft evenwel de „vernietiging" van een regiment van de V.N. bekend gemaakt. Vol gens radio-Peking hebben de V.N. hevige aanvallen ondernomen. POST VAN KRIJGSGEVANGENEN. De onderhandelaars van de Ver enigde Naties en van de communisten zijn het heden eens geworden over uitwisseling van post voor de ver wanten van krijgsgevangenen. Het voorstel tot de post-uitwisse- ling kwam van de kant der commu nisten, die het initiatief namen door de geallieerde onderhandelaars een brief van generaal Dean ter hand te stellen, bestemd voor diens familie. KoJiAeftie.., De vrede des harten is een schat, die alles te boven gaat. In de Kerstpuzzel is een fout geslopen, welke kennelijk de oplossing be moeilijkt. VERTICAAL 86 (vijf letters) moet een woord gezocht worden voor: lus of haarvlecht, VERTICAAL 87 (ook vijf letters) een woord voor: hinderen. Degenen, die afsturend op de uitkomst, welke een Kerstwens inhoudt, door de moeilijkheid zijn heengebeten en een foutieve oplossing gaven, worden vanzelfsprekend onder de goede oplossers gerekend. En nu maar aan het puzzlen, om een fiets of een gouden horloge of een van de andere aanlokkelijke prijzen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1