Het gesprek, dat er niet was! Het begrotirigsdebat had 'n zeer rustig verloop Noordwijks raad vergaderde in een hotel De badplaats lijkt een gezicht zonder neus VK1JUAG 21 DECEMBER 1951 UB LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Woensdagmorgen werd de studiochef van de A.V.R.O., de heer B. Verhaas, opgebeld door een luisteraar, die hem vroeg wanneer de uitzending zou volgen van het een avond tevoren met hem gevoerd telefoongesprek over de kwaliteit van de Bonte Trein. De studiochef toonde zich zeer verbaasd en verzekerde de luisteraar, dat hij het slachtoffer moest zijn geworden van een grappenmaker*, want dat zulk een gesprek van A.V.R.O.-zijde niet was gevoerd. Men stelle zich echter de schrik van de heer Verhaas voor, toen zijn assistent hem Woensdagavond opbelde met de mededeling, dat de studiohal vol stond met luisteraars, die eveneens bleken te zijn opgebeld en die in de veronderstelling leefden, hun eigen telefoongesprek te mogen af luisteren en daarna een rondleiding door de studio te maken Dit laatste was hun mede door de grappenmaker voorgespiegeld. De huishoudelijke dienst van de A.V.R.O. toonde zich nu ook maar sportief en leidde het grote gezelschap rond, zij het, dat dit het genoegen moest prijsgeven de eigen stem te horen. Later op de avond belde de grappenmaker op en hij veront schuldigde zich voor de bezorgde drukte. Bijna gewurgd In een perceel aan het Oudekerks- plein te Amsterdam heeft de politie Woensdagavond een 23-jarige man aangehouden, die getracht had zijn gewezen echtgenote te wurgen en zijn vroegere schoonmoeder had mis handeld. De verdachte wilde zich weer ver zoenen met de vrouw, van wie hij gescheiden was. Toen hem echter de toegang tot de woning werd gewei gerd, trapte hij de straatdeur in, stormde naar binnen en probeerde met beide handen de keel van zijn gewezen echtgenote dicht te knypen. De moeder van de vrouw wist haar te ontzetten. Vermoedelijk met een ijzeren voor werp bracht de man hierop de oudere vroiiw enkele slagen toe, waardoor zij enige hoofdwonden en een blauw oog opliep. Na behandeling in het B.G. konden beide vrouwen op eigen gelegenheid naar haar woning terug keren. De man is voorlopig in de cel van het bureau Warmoesstraat gezet. Damesblad voor elie aangezien Evang Wie de laatste maanden aan een kiosk naar het blad „Goed Nieuws" vroeg en dan meende een aflevering te ontvangen van de serie geïllu streerde Évangeliën van het Ned. Bijbelgenootschap, kon soms tot de ontdekking komen, dat hij een da mesblaadje had gekocht. Vanwege deze doublure werd nu voor de pre sident van de Haarlemse rechtbank in kort geding een strijd gevoerd tussen het Bijbelgenootschap en de N.V. Drukkerij De Spaarnestad, uit geefster van het damesweekblad „Goed Nieuws". De tegenstelling tussen de twee uitgaven is te groot om te kunnen gedogen dat ze onder dezelfde naam verschijnen, zo werd namens het N. B.G. gezegd. De serie „Goed Nieuws" van het Bijbelgenootschap begon vo rig jaar, het weekblaadje uit Haar lem bestaat sinds dit voorjaar. Het N.B.G. is bovendien aan de naam „Goed Nieuws" gebonden, omdat het een schakel is in de keten van An gelsaksische genootschappen, die al le onder deze naam de Evangeliën uitgeven. Daartegenover werd namens De Spaarnestad gesteld, dat 4e uitgave van het Bijbelgenootschap' geen pe riodiek is en dat een titel niet be schermd is. Van nabootsing is ook geen sprake, want De Spaarnestad wist van de serie niet af. Uitspraak op 27 December Verpleger wondde patiënt ernstig Een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf en 75.boete was de eis tegen de, 40-jarige J. D v. d. B. verpleger in de psychiatrische in richting „Vogelenzang" te Benne- broek, die terecht stond, omdat hij een patiënt een klap in het gezicht had gegeven, waardoor deze aan één oog blind was geworden. Het gebeurde op 27 Augustus op de afdeling Arbeidstherapie, waar de verpleger de leiding had. Na afloop van de werkzaamheden kreeg de pa tiënt een woede-aanval, waarbij hij tafels omver gooide en alles kort en klein sloeg Verdachte ontstak daar op in drift en gaf de noodlottige klap. De verdediger, mr. Wieringa, voer de aan, dat verdachte tot het ge schoolde personeel behoort. Hij is al van 1929 werkzaam bij „Vogelen zang" en komt bovendien uit een verplegersgezin. Nooit waren er klachten over hem geweest. Thans is hij reeds discipli nair gestraft. De drukke werkzaam heden in zijn afdeling waren oor zaak, dat hij zijn zelfbeheersing ver loor. Zelf een huis gezet Voor de Kantonrechter te Apel doorn heeft Donderdag een chauf feur uit Achterveld, gemeente Bar- neveld, terechtgestaan, die na vier jaar tevergeefs op een woning te hebben gewacht, bouwmaterialen had aangeschaft en op zijn eentje een huis was gaan bouwen. Na af loop was hij bekeurd, evenwel zon der aanzegging tot ontruiming of af braak van de woning te hebben ont vangen. De kantonrechter en de ambtenaar van het O.M. hadden veel bewonde ring voor het resultaat van deze ama teur-bouwvakarbeider. De ambtenaar van het O.M. keurde zelfs verdachte de gouden medaille van Barneveld waardig. Verdachte werd schuldig bevonden zonder toepassing van straf, al merkte de kantonrechter li ierbij op, dat dit als een uitzonde ringsgeval diende te worden be schouwd en het bornven van wonin gen zonder vergunning niet onge straft kan worden getolereerd. „Trouiw". Acht maanden voor oud C.C.D.man De voormalige C.C.D.-ambtenaar W. van de V. uit Tilburg, oud-com mandant van de z.g. „Vliegende Bri- 2", ter bestrijding van vee- en pantsersmokkel, is heden door de Bre dase rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van de ruim zes maanden voorarrest, doorgebracht in het ziekenhuis van strafgevangenis te Vught. Ver dachte had zich in de jaren 1945 tot 1950 schuldig gemaakt aan corrup te handelingen door van smokkelaars geschenken aan te nemen en een smokkelaar, die in het huis van be waring was opgesloten, in de gele genheid te stellen een dag in zijn eigen huis in Tilburg door te brengen. Hij had onder meer drie tapijten aan in beslagneming onttrokken en zich zelf toegeëigend. Acht dagen geleden eiste de officier van justitie één jaar gevangenisstraf met aftrek. De 45-jarige oud-commandant van de L.K.P., afdeling Westland, H. van T. uit Amsterdam, is wegens mein eed door het Amsterdamse Gerechts hof veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek. De recht bank had hem tot drie jaar met af trek veroordeeld. Van T., die wegens medeplichtig heid aan de moord op Kitty ten Ha ve, koerierster van een illegale Rot terdamse groep, tot vier maanden was veroordeeld door de Krijgsraad te Velde, had een meineed afgelegd in een zaak tegen een voormalige ambtenaar van de P.O.D. Vaaïck HAAGSE RECHTBANK Looddiefstallen. De Haagse rechtbank deed uitspraak in de za ken tegen een groot aantal verdach ten, die terecht hadden moeten staan v/egens hun aandeel in een lood- cüefstalaffaire. Twee verdachten uit Hazerswoude kregen een jaar gevangenisstraf, waarvan 9 maanden voorwaardelijk, met aftrek. Een verdachte uit Bos koop kreeg 3 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk. Enige opkopers, die mede verdacht waren van heling of schuldheling, werden vrijgesproken Stelend echtpaar. Een landar beider uit Rijnsburg werd door de Haagse rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf m.a. en zijn echtgenote tot een jaar met af trek. Dit echtpaar had o.m. te Voor burg en Wassenaar in totaal 28 in braken gepleegd. De buit bestond uit sieraden, gebruiksvoorwerpen en kleding. Een Leidse winkelier die co goederen had gekocht werd van heling vrijgesproken, maar kreeg voor schuldheling drie maanden en voorw. ter beschikking stelling. 52 Inbraken. Voor de Haagse rechtbank stonden een aantal ver dachten terecht wegens een hele se rie inbraken. De plaatwerker v. d. M. uit Den Haag had er alleen al 52 op zijn geweten. Alleen of met anderen opereerde hij o.m. in Rijs wijk, Voorburg, Wateringen en Den Haag. De toegang verschaften zij zich door verbreking van een slot of indrukking van een ruit. Geld en sieraden waren de buit. Tegen v. d. M- werd vijf jaar met aftrek geëist. De kantoorbediende de C. uit Den Haag had o.m. een inbraak gepleegd by de vlees war enfabriek Hazers woude, in de nacht van 26 op 27 Mei j.l. Met een vriend en een huurauto was hij in de nacht naar Hazers woude gereden. By de fabriek blaf te de waakhond maar een worst was spoedig gevonden en verder liep de hond kwispelstaartend achter hen aan. Aangezien de brandkast ter plaatse niet open te krijgen was werd het ding op een karretje gela den, in de auto gebracht en meege nomen. Deze verd. had ook met een vriend in een garage te Zevenbergen 11 autobanden gestolen. Tegen hem was de eis drie jaar en zes maan den. Voorts stonden nog een heler en een andere vriend uit het com plot terecht. Uitspraak 3 Januari. Gemeenteraad Alkemade Donderdagavond kwam de raad \an Alkemade in vergadering bijeen met als belangrijkste agendapunt de behandeling der begroting 1952. Het verzoek van Th. J. v. d. Voort te Rypwretering werd ingewilligd. Met intrekking van het raadsbesluit d d. 20 Aug. 1951 werd hem vanaf 1 Sept. 1951 alsnog een vergoeding toegekend voor de volle reiskosten v«.n zijn dochtertje, die de Lidwina- school te Leiden bezoekl Ingekomen was een verzoek van oen aantal verenigingen uit de Kaag cm vergroting te verkrijgen van de Jeugdherberg; om het gebouw dien stig te kunnen maken aan het ver enigingsleven. Het prae-advies van B en W. luidde afwijzend, omdat de mogelijkheid aanwezig is om het verenigingsleven in café-restaurants e a. onder te brengen. De heer Ver- steege stelde voor een commissie in het leven te roepen, om te onder zoeken of de café's voor dat doel niet te duur waren. De heer de Jong Wilde dan een commissie van vijf personen. Na gehouden stemming kregen hierin zitting ie heren Vcr- steege, de Jong, Kerkvliet, v. d. Bijl en v. d. Geest. Geen subsidie werd verleend aan de Bond tegen het vloeken. Aan de afd. Zuid-Holland van de Vereniging van Ned. Gemeenten werd by gelegenheid van haar 40- jarig bestaan een bijdrage van 40 verleend voor het aan te bieden hul deblijk. Na intrekking vorig raadsbesluit inzake verlening bijzonder crediet in ïekening-courant, volgde een rege ling crediet in rekening-courant voor 1052 cp vaststelling besluit tot het aangaan van kasgeldleningen tot een bedrag van in totaal 613.000. Gevraagde medewerking tot be schikbaar stellen van gelden als be doeld by art. 72 der L. O. wet 1920 werd verleend aan R.K. school te Rijpwetering voor verandering speel plaats. Aan de R.K. school van Roe- lofarendsveen St. Petrus Banden voor vernieuwing verlichting en waterleiding. Aan de Chr. Nat. school te Oude-Wetering voor de speelplaats i.v.m. gymnastiekles. Gymnastiek in Pancratiuszaal Een breedvoerige gedachten wisse ling volgde op het verzoek van de R.K. school van St. Petrus Banden voor het geven van gym-lessen in de Plafond bezweek in het gemeentehuis meente. Ten slotte wordt het voor stel van voorz. aanvaard om afwij zend te beschikken, en aan B. en W. op te dragen de mogelijkheid hier van met de schoolinspectie te be spreken, en dan een nieuwe aan vraag in behandeling te nemen. Naar aanleiding van de begro tingswijzigingen 1950 en 1951, waar door de met Rijkssubsidie verkregen verhoging van het terrein nabij het zwembad te Oude-Wetering enige vergroting van kosten had medege bracht, werd door de voorz. medege deeld, dat het vrijmaken van sloten van kroos en vuil ook met Rijkssub sidie kan geschieden, en alhpewel niet in de gelegenheid meer geweest om hiervoor met een prae-advies bij de raad te komen, toch alvast de goedkeuring vroeg dit ie doen voor de sloot nabij het Raadhuis. In het Burg. Armbestuur werden C. van Egmond, A. Verboom en J. Pennings herkozen. De uitkering ineens als looncom- j pensatie werd toegekend aan de ambtenaren in dienst dezer gemeen te. De gemeenterekening 1950 met een batig saldo ad 23.30145 werd zonder aanmerkingen vastgesteld. Goedkeuring verkreeg de rekening der drie in deze gemeente gevestigde burgerlijke armbesturen, alsmede do vaststelling rekening Grondbe drijf 1950 met wijziging der begro ting en besluit tot inbreng van gron den in 1950. Gemeentebegroting 1952 Vervolgens kwam in behandeling ne gemeentebegroting 1952. Namens de R.K. raadsfractie sprak de heer L J. Kerkvliet. Volgens deze spr. waren er wel wensen, maar het had weinig zin hierover veel te praten, omdat het benodigde kapitaal toch ontbreekt. Spr. dacht hierbji vooral san de woningbouw, welke hierdoor moet stagneren en welke toch zo urgent is te noemen. Bevorderen van samenwonen zal voorlopig de enige mogelijkheid zijn. Wat de gezond heidszorg betreft heeft -spr. met waardering kennis genomen van het werk der Kruisverenigingen. Een ïuimere subsidie acht spr niettegen staande de sluitend gemaakte begro tingen der Kruisverenigingen ge wenst, omdat er nog zoveel noden zijn. De heer v. d. Geest onderstreepte het gesprokene van de heer Kerk vliet, maar vroeg nog aandacht voor Gistermiddag te 5 uur kwam de raad van Noordwijk in spoedeisende vergadering bijeen, waarbij de heer Rippe bericht van verhindering had gezonden. Wegens reparatie van de afd. Al gemene Zaken, waarvan kortgeleden het plafond naar beneden was geko men en welke afd. thans gehuisvest is in de raadzaal, had deze bijeen komst plaats in het Hotel „Het Hof van Holland". Bij opening deelde de voorz. mede, dat in verband met het spoedeisende karakter er geen agenda-punten als de aangekondigde zouden worden behandeld, mede omdat de raad be gin van Januari weer zal byeenko- men. Nadat het nieuwe raadslid, de heer P. Lindhout Czn., de gebruike lijke eden had afgelegd, werd hij door de voork, geïnstalleerd, waarbij deze de verwachting uitsprak, dat het nieuwe lid een waardig opvolger zal zyn van de heer De Monije, door met grote activiteit de belangen der ge meente te behartigen. De heer Lind hout bracht dank voor de gesproken woorden en zegde zijn volle mede werking toe. Het tweede agendapunt betrof een geldlening. Van de N.V. Rotterdamse Verzekering Sociëteiten was een aan bod ingekomen om de op 1 April 1948 gesloten geldlening ad 160.000, waarvan het schu.drestant op 1 Jan. 1952 nog bedraagt 128.000, te con verteren in een geldlening groot 250.000, waardoor f 122.000 nieuw geld wordt verkregen. Voor de nieuwe geldlening gelden in hoofd zaak de volgende bepalingen. De rente bedraagt 4 per jaar te vol doen in halfjaarlijkse termijnen. De aflossing geschiedt in 30 gelijke ter mynen. Voorts zal gedurende de looptijd van de lening geen vervroeg de aflossing mogedjk zyn. Aangezien de oude geldlening 3 rente kost, wordt bij deze conversie een verlies geleden van pl.m. 8.700. Dit moet echter beschouwd worden als een disagio op de nieuwe lening daar het momenteel niet mogelijk is geld te lenen tegen het door de Minister van Financiën vastgestelde percentage van 4. In feite betekent dit, dat voor de nieuwe geldlening 4 y> rente wordt betaald. Aangezien de door de Minis ter vastgestelde rentevoet niet houd baar is gebieken, waren B. en W. van mening, dat Ged. Staten aan deze conversie hun goedkeuring zullen verlenen. Daar de stand van de schuld op korte termijn pl.m. 1.500.000, bedraagt, is het dringend noodzake lijk dat deze zoveel mogelyk wordt geconsolideerd. Een en ander maal hebben Ged. St. er reeds op gewe zen, dat aan ramingen voor kapi taalsinvesteringen slechts dan goed keuring kan worden verleend, indien het de gemeente mogelyk is, de no dige dekkingsmidde.en in de vorm van lang crediet aan te trekken. Op deze gronden achtten B. en W. het Fancratiuszaal hetwelk 0.70 aan de zeer urgente bouw van een school huur per lesuur zou vorderen, waarvoor het prae-advies van B. en W. afwijzend luidde. De heer C. de Jong informeerde of het wel zo een gioot bedrag zou vergen, aangezien in de zomermaanden deze lessen buiten gegeven konden worden. De heer Versteege wil daartoe goedkeu ring van het gevraagde vanaf 1 Oct. tot 1 April. De heer v. d. Bijl had een tussenvoorstel om van 1 Mei tot 1 Sept. geen gym-les maar het schoolzwemen te bevorderen. Weth. v. d. Poel zeide in B. en W. tegen te zyn geweest, dat als men hierin de gevraagde medewerking verleend, ook andere scholen met een derge lijke aanvraag zullen komen, en dit erg kostbaar zal worden voor de gc- lckaal te Oud-Ade, alsmede het nog verstoken zyn van waterleiding door een twintigtal afgelegen wonende ingezetenen. In zijn antwoord wees de voorz. op de monetaire positie, welke noopt tct beperking uitvoering openbare werken. Wat woningbouw betreft kan momenteel alleen aan personen, dit geld ter beschikking hebben en zelf willen bouwen, bouwvolume worden toegestaan. Inderdaad is er een bespreking gaande met een in dustrie om gelden te verkrijgen, maar dit gaat niet zo vlot. Als dit jaar weer niet gebouwd kan worden ral op het gebied van samenwoning andere maatregelen worden geno men. B. en W. zijn tot verhoging van subsidie der Kruisverenigingen. Het verheugde spr. voorts ook dit jaar weer een sluitende begroting te kunnen aanbieden. Wat de suggestie van de heer v. d. Geest betreft, wij hebben alles in het werk gesteld om de benodigde gelden voor de school- bouw te verkrygen, dit is tot nog toe niet gelukt. Wat de waterleiding betreft; tot tweemaal toe zijn deze mensen in de gelegenheid geweest gratis aansluiting te verkrijgen. Toen wilden zij zelf niet, en nu dit erg moeilijk is wel. Als de mogelykhe- den aanwezig zyn zullen zij ook worden geholpen. Artikelsgewijze behandeling Vervolgens kwam de begroting artikelsgewijze in behandeling. Be treffende de post verbetering ver- v/arming, meende de commissie' ern stig bezwaar te moeten maken, ge zien de pas uitgevoerde grondige restauratie van het raadhuis. De voorz. antwoordde hierop dat het defect pas was geconstateerd na de beschikbaarstelling der gelden. De heer C. de Jong achtte deze uitgaaf niet verantwoord. De post van ƒ250 voor officiële ontvangst ten raadhui- wordt na stemming van de be groting afgevoerd, dit omdat de raad zelf de beoordeling voor een derge lijke uitgaaf wil hebben. De voorge stelde verhoging toelage voor auto burgemeester van 1000 op 1200 werd eveneens afgestemd. Betref- aanbod acceptabel en stelden de raad voor op de gesteldé voorwaar den tot deze lening over te gaan. Na enkele infoxmatorische besprekingen werd dit voorstel z.h.s. aangenomen. Voor de nodige restauratie van de Algemene Zaken vroegen B. en op de oud-Indiëstrijders bijeen zul len komen. De voorz. deelde mede, dat dit op 9 Januari a.s. zal plaats hebben. De heer Schenkelveld stelde de •vraag of B. en W. al nadere bijzon derheden konden mededelen over „Kareol". De voorz. deelde mede, dat by de bevoegde instanties wel was geïnformeerd, dat nog geen re sultaten 'bekend zijn. Aan het einde der vergadering wenste de voorz. de raadsleden en hun huisgenoten een Zalig en geluk kig Kerstfeest en oud-jaar. Hij stel de in het vooruitzicht, dat in het W. 'een crediet van 4200,—, waarbij nieuwe jaar de begroting spoedig zal de voorz. een schema der kosten voorlag. De raad kon volkomen met het aangevraagde accoord gaan, zo dat dit crediet werd toegestaan. Bij de rondvraag informeerde de heer v. Beelen naar de datum, waar- worden aangeboden. De heer Pas- schier dankte de voorzitter voor zyn goede wensen namens de raad en wenste hem en zijn gezin de vrede en het geluk, dat het Kerstfeest ons symboliseert. Gemeenteraad Katwijk Gisterenmiddag kwam de raad van Katwijk in openbare vergadering by- een. Afwezig de heer G. Ouwerling. Bij het punt ingekomen stukken doet de voorzitter mededeling dat hun col lege in onderhandeling is over de aankoop van het huis van wijlen de heer Meerburg, aan de Voorstraat. Bij de uitwerking der plannen voor straataanleg langs de Wassenaarse weg is gebleken, dat een strookje grond van 45 c.a. eigendom is van Hub. N. v. Paridon. Het is gelegen achter en ten Noorden van de Oké- tent. Voor de goede uitwerking is het nodig dat de gemeente dit gedeelte in eigendom verkrijgt. Tegen betaling van /50.wil de eigenaar dit aan de gemeente verkopen, waartoe wordt besloten. Aan de Katwijkse Rederyvereni- ging „Vuurbaak" wordt een strookje grond verkocht gelegen aan het P. H. Kanaal ad 10.— per M. Aanvan kelijk was er nogal wat tegen om reden volgens de heer Wassenaar B. en W. bewust er tussen genomen zijn! Toegewezen wordt een perceel grond gelegen Wassenaarse weg— Vinkelaan als herbouwplichtige aan wed. G. Verdoes, voor woonhuis met winkelhuis. De prijs voor de toewij zing bedraagt dezelfde als die welke als verkoopwaarde voor deze grond werd vastgesteld. Aldus wordt be sloten. Besloten wordt B. en W: te machti gen tot verhuur van speel- en indus trieterrein zonder hiervoor te voren een raadbesluit te vragen mits de huurprijs het bedrag van 200.niet te boven gaat en voor een periode van 5 jaar en onder voorwaarde dat telkens aan de raad van de gedane handeling wordt kennis gegeven. Het voorstel tot het verstrekken van een uitkering ineens aan het daar voor in aanmerking komende perso neel der gemeente kon de instemming van de raad verwerven. Industrie-terreinen. In de raadsvergadering van 25 Oct. I.1. werd besloten tot verkoop van een terrein ten Oosten van de Jan Evert- senlaan. Plannen om tot stichting van een Industriecomplex over te gaan zijn reeds bij B. en W. ingediend het geen mede inhoudt, dat op korten ter mijn maatregelen moeten worden ge nomen tot het bouwrijp maken van deze gronden. Daarvoor zijn twee plannen. Het ene wat ƒ38.000.zou kosten lijkt B. en W. in verband met de liquiditeitsmoeilijkheden van het ogenblik niet voor uitvoering ge schikt. Het tweede plan, waarbij zo veel mogelijk bezuinigd is, kost 19.500.—. B. en W. vragen hiervoor thans van de raad een crediet tot dit bedrag. Enkele leden geven de voor keu* aan ineens uitvoeren, maar na de toelichting door de voorzitter waar uit overduidelijk blijkt dat overbo dige investering thar s toch niet goed gekeurd zou worden, wordt het voor stel van B. en W. goedgekeurd. Dan is aan de orde de behandeling van de diverse begrotingen waaraan voorafgaan algemene beschouwingen van de leiders der diverse fracties. Er zit een luchtje aan. De eerste spreker is de heer C. v. Beelen C.H. Spr. wijst er op, dat het bestuur der Baron v. W.-school be richt heeft ontvangen van goedkeu ring voor de bouw van een nieuwe school in het Molenblok. Spr. vraagt hiervoor extra medewerking van B. en W. en de raad. Vervolgens be spreekt de heer v B. de woningnood de commissie de subsidie te laag. Een voorstel betreffende de subsi die voor het kleuteronderwijs van óo heer de Jong, werd in stemming gebracht en met 8 tegen 5 stemmen aangenomen, waardoor de subsidie van 13.op 20.werd gebracht tegenover vorig jaar 10. De heer v. d. Velden informeerde cl de aanneming van dit voorstel te vens inhoudt, dat niet gediplomeerde lirachten van de school moeten ver dwijnen. De voorz. zegt dit niet te kunnen verantwoorden, vooral daar Zusters ter plaatse het kleuteron derwijs vanaf de grond hebben op gebouwd en steeds tot volle tevre denheid hebben gewerkt.. Hierna werd de begroting 1952 in zijn geheel vastgesteld. Evenzo de begroting der drie in deze gemeente gevestigde burgerlijke armbesturen, alsmede de begroting Grondbedrijf voor 1952. In de rondvraag vestigde de heer Versteege de aandacht op enkele ge breken in straatverlichting en ge meentelijke woningen te dc Kaag. De heer Kerkvliet wees op de geva ren welke ontstaan bij het doortrek ken van motorsportverenigingen voor hun z.g. puzzlerit door de Dorps straat te Roelofarendsveen, cn ver zocht te onderzoeken of dit verhin derd kan worden. De voorz. zegde medewerking toe. S de Kruisverenigingen achtte en de woningbouw. Spr. vraagt naar 6 de mogelykheid om een lening onder de burgerij uit te schrijven. Dan wijst spr. op de wel zeer slechte toestand van het materiaal van de brandweer in Katwijk a. d. Rijn en vraagt maat regelen. Het volgende onderwerp is een redelijke losplaats in Katwijk- Rijn. Een ergernis is dikwijls, dat een schuit met faecaliën aan het Overrijn, dus zo ongeveer midden in het dorp, gelost wordt! De geur is een ver schrikking. Dan spreekt de heer N. v. Duyven- bode C.H. (Zee), die de begroting een teleurstelling noemt. Zeker, de ge meente is door de oorlogsomstandig heden in een wel zeer slechte toe stand geraakt, maar we moeten op hoger niveau komen. In verband met industrialisatie w.'jst spr. op terrei nen in de Hornespolder. In Industrie school voor meisjes is voor 80 pet. in bedrijf. Ook voor jongens acht spr. een dergelijke school nodig. Inrich tingen voor hoger onderwijs zullen spoedig gesticht moeten worden Met voldoening wil spr. constateren, dat ge gasfabriek in goede staat is, maar we zullen moeten reserveren voor uitbouw en nieuwbouw, opdat we niet behoeven te worden weggezogen door Leiden. De heer A. Wassenaar A.R. houdt een zeer lange beschouwing waar in spr. begint met er op te wyzen dat de voorspellingen van B. en W. wel bewaarheid zijn geworden, dat een sluitende begroting niet kon worden aangeboden. Reeds vroeger heb ik, zegt spr., er op gewezen dat de vraagstukken der gemeente de draag kracht te boven gaan. Toch heeft spr. woorden van erkentelijkheid voor het beleid van B. en W. Aan de uitbrei dingsplannen dient met spoed ge werkt te worden; hier is het gemeen tebestuur ten achter In het uitbrei dingsplan dienen zeker te worden be trokken de defensieterreinen en de gronden aanvankelijke bestemd voor „Zon en Schild". De gronden dienen aan „Zon en Schild" niet te worden toegewezen doch zijn veel practischer te benutten. De tuinbouwgronden bifinen de gemeente dienen onvoor waardelijk in bescherming te wor den genomen en er dient voor te worden gewaaks, dat gex nieuwe tuinbouwgronden ten offer vallen. Gezicht zonder neus Volgende spr. is de heer Haasnoot (P.v.d.A.). Spr. wijst er op, dat een begin is gemaakt met industrialisa tie, en grenswijziging naar het Noor den zal niet kunnen uitblijven. Plan nen voor de berghaven zijn in een beginstadium. Op het gebied van herbouw is reeds veel gebeurd. Ons dorp begint weer een gezicht te krijgen, doch de neus ontbreekt nog; dat doet aan de verfraaiing afbreuk. Spr. hoopt dat God B. en W. kracht moge geven aan de bloei der ge meente te blijven arbeiden. De heer L. van der Zwan (C.H.) wijst er op dat het de etrste maal is van de vele keren dat spr. de behan deling van de begroting heeft mee gemaakt, dat deze niet sluitend was. Er is altijd getracht de tering naar de nering te zetten. We zullen die 2 ton wel krijgen doch te wensen is toch dat we onze zelfstandigheid niet verliezen. Mr. v. d. Plas A.R., wijst er op dat het badibedrijf een van de levens adres is waar de gemeente van moet leven. Er moet in deze met V.V.V. nagegaan worden wat kan worden gedaan. De heer Vooys brengt ook nog en kele wensen naax voren. De heer D. v. d. Marei vraagt hoe het met de bedrijven moet uit de Hornespolder als men daar wil industrialiseren? Spr. wil er nadrukkelijk op wijzen dat Katwijk een Christelijke bad plaats dient te blijven en vraagt hier op goed toezicht. De heer Dijksman wijst op de wenselijkheid van een ijsbaan (in de badtijd? wordt ge vraagd) en op herstel van de oude toren aan de Zuid Boulevard. De voorzitter antwoordt diverse sprekers, samenvattend wat som mige leden soms bij herhaling heb ben gezegd. De school in het Molen- blok staat op de urgentielijst. Maar die gemeente en het schoolbestuur moet envor de ping-ping zorgen en moeten voor de ping-ping zorgen en dat is nog de moeilijkheid. Op ge bied van woningbouw zijn vele moei lijkheden, hier en overal. Klachten over het slechte brandweermateriaal zijn B. en W. niet ter ore gekomen. Maar dit punt zal de aandacht heb ben van B. en W. Een feit is dat Katwijk aan den Ryn veel vlugger geholpen kan worden vanuit Katwijk aan Zee dan zelfstandig. Dp oplos sing voor een losplaats in Katwijk a. d. Rijn is moeilyk. Tuinders wil len graag lossen vlak voor de Zan derij! De gedachte aan een zeehaven wil len B. en W. zeker levendig hou den. Maar als de financiële toestand zulks op heden niet toelaat, kunnen we toch niet blijven zeuren, meent de zeehavencommissie. Wat de gronden van „Zon en Schild" betreft, antwoordt weth. Kleen, er is een bepaalde toezeg ging: jullie defensieterreinen en Zon en Schild hun terreinen! Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting vraagt de heer van Eijk hoe het staat met de regeling met Leiden. Zal spoedig bekend wor den, zegt de voorzitter. Het cijfer van de straatbelasting, zegt de voorzitter, is weer op 7 ge steld. De heer Haasnoot, P.v.d.A., dient een motie in, waarin er bij de regering met klem op wordt aange drongen, dat de financiering van de bouw van woningwetwoningen we der worde geregeld overeenkomstig het bepaalde in art. 56 van de Wo ningwet. Met alg. stemmen wordt besloten deze motie ter kennis te brengen van de regering. Telefoon in de nabijheid.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6