RIJNSTREEK Termijnhandel in valuta's hervat Nederlands goud in Zwitserland Ter Aar doet weer mee aan het corso Dodelijke uitvinding Kap van hooiberg viel omlaag VRIJDAG 21 DECEMBER 1951 üE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Aanbesteding brugopritten Laagste inschrijfcijfer 20 pet onder begroting In de trouwzaal van het Raadhuis werden hedenmorgen aanbesteed de twee opritten van de nieuwe brug over de Rijn (HooftstraatExnxna- lasr.) alsmede de verlenging van de nieuwe Bernhordlaan naar de Rijks straatweg in Den Hoorn. Er was in aanneraerskringen grote belangstel ling voor deze werken. 33 Firma's •chreven in. De hoogste was de fa. J. Visser te Sliedrecht, achtereen volgens voor de diverse percelen, enderscheiden in rivier- en duin zand; het bedrag tussen haakjes is Mr. Stikker bij Eden Minister mr. Stikker heeft gister avond te Londen een onderhoud ge had met de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden. Ofschoon dit bezoek door auto riteiten een „bcleefdheldsvislte" ge noemd wordt, geloven welingelichte diplomatieke kringen toch, dat Eden de gelegenheid benut heeft om mr. Stikker op de hoogte te brengen van de besprekingen over het Europese leger, die hij (Eden) in het begin van deze week met de Franse minis ters te Parijs gevoerd heeft. Volgende week Donderdag zal mr. Stikker in Parijs aanwezig zijn op de ministersconferentie, waar ge tracht zal worden de opvattingen van de Beneluxlanden over het plan- Pleven voor dit leger te verenigen met die van Frankrijk, Italië en West-Duitsland. De Nederlandse Bank N.V. deelt mede. dat met ingang van heden de aan- en verkoop van vreemde valu ta's op termijn zal worden hervat. Het beginsel dat in de na-oorlog- se periode aan het systeem der ter mijndekking ten grondslag heeft ge legen blijft gehandhaafd. Evenals tot dusver moeten de deviezenbanken de met haar cliënten afgesloten ter- mij ntransacties oversluiten bij de Ned. Bank. Wel wijken de termijnkoersen voor enkele valuta's af van die, welke tot 17 December werden genoteerd. De maximum looptijd der termijn contracten is teruggebracht van twaalf tot zes maanden. Verlenging op de vervaldag uiteraard tegen ae dan geldende condities is in principe mogelijk Bij de afsluiting van termijnver koopcontracten zullen voorts tot na der order geen vooruitbetaingen meer behoeven te worden verricht. De Zwitserse regering heeft ge weigerd de discussie over het oude geschil met Nederland over het in de oorlog door de Duitsers onteigen de goud te heropenen. In de oorlog heeft Zwitserland van Duitsland een bepaalde hoeveelheid goud gekocht. Op grond van een ac- coord, dat in 1946 te Washington tus sen Zwitserland en de Westerse mo gendheden gesloten werd, betaalde Zwitserland de somma v. 250.000 000 Zwitserse franken ter afdoening van I le pr. (haas); 2e onbekend; 3e was alle aanspraken van de rechtmatige de heer v. Huik, krans en 4e de heer eigenaars van het goud, dat de Duit-1 de Ruiter (stol). By de dames won cn malse: f 185.000,175.000, f 155.000,—, 150.000,— f 125.000, 120.000,— (ƒ430.000,—, ƒ408.000,—) De laagsten waren: fa. G. v. Herk Tz., Nieuwerkerk a.d. IJsel f 124.731, 134.731,—, 101.500,—, 110.000,—, f 82.450,—, ƒ90.600,—, (ƒ295.800,—, 325.000,fa. de Haan cn Mens, Lisse (alleen in uitvoering duinzand) ƒ119.150,—, 98.250,—, 81.600, 299.000,—), fa. Versluis en Zoon, Bodegraven ƒ126.945,—, 130.245,—, 99.931,102.571,—, 78.053,—, ƒ79.153,—, 297.929,—, ƒ304.969). De laatste inschrijfster blijft nog 20 pet. beneden de begroting. BOOT VOOR INDONESIË TE WATER GELATEN. Gisterochtend te 11 uur is van de scheepsbouwwerf G. de Vries Lentsch Jr. met goed gevolg te water gela ten een nieuw motorvaartuig voor de Repuiblik Indonesia, dat is inge richt voor het vervoer van passagiers en goederen tussen de eilanden der Indische Archipel. Het betreffende motorvaartuig is het le. van 6 vaartuigen van div. af metingen, welke voor dezelfde op drachtgever in aanbouw zijn en welke alle in de loop van 1952 moe ten worden opgeleverd. Opening winkelbedrijf. Giste ren opende de heer J. v. Loon in de voormalige burgemeesterswoning van Aarlanderveen in de Raadhuis straat, waar de laatste jaren do kleermakerij van de heer J. v Schie- dom was gevestigd, een nieuwe naar de eisen des tijds ingerichte zaak in aerdappelen, groenten, fruit en con serven. Dit is weer een nieuw win kelbedrijf, welke de Raadhuisstraat een stap verder tot een geanimeerde winkelstraat brengt. Motor en Autoclub „Rijnland". De Motor- en Autoclub „Rijnland" hield Donderdagavond een aantrek kelijke „Wild-puzzle-rlt" voor leden en hun dames. Aan deze rit waren bovendien diverse behendigheids wedstrijden verbonden, zoals spij kerslaan, kluwen-raden, gewicht ra den, schieten en werpspelen. Zowel voor het goed volbrengen van de puzzle-rit als voor deze spelen wa ren prijzen beschikbaar gesteld. De le en 2e prijzen bestonden uit hazen en konijnen. Er waren ruim 100 deel nemers per auto of motor De af stand bedroeg ruim 62 km. De route leidde via de Bloemenbuurt, de nieu we Prov. weg ten Oosten der ge meente naar Hoogmade. Leiderdorp, Leiden, Voorschoten, Zoeterwoude, Weipoort, Hazerswoude(dorp), Hoo- geveen, Boskoop terug naar Alphen a. d. Rijn. Gemiddelde rijsnelheid 36 km. Finish bij Hotel „Centraal" In Hoogmade en Boskoop bevonden zich een tweetal moeilijke controle-pun ten waarop de meesten zijn gestrui keld. De organisatoren waren de he ren B. H. Kroon, W. van Rijn en- G. C. Hillebrand. De heer J. J. de Graauw reikte de prijzen uit in de bovenzaal van hotel „Centraal" waar er een gezellige drukte heerste. Mo toren: le pr. de heer Eijkelenboom, 3 strafpunten, een haas, 2e pr. de heer Schouten 4 strfp. een konijn; 3e pr. de heer Bekker, 6 str.p. een kerstkrans, 4e pr. de heer C. v. Vliet, 7 str.p. een Weihnachtsstol! 5e pr de heer Baerveld, 3 str.p. een kist siga ren. Auto's: le pr. de heer Bergshoef, 0 str.pnt een haas; 2e pr. de heer Spreij, 2 str.pnt., een konijn, 3e pr. de heer P. Breeveld, 2. str. pnt. (had gebruik gemaakt van tijdspeling), 4e pr. de heer N. G. Groothuijse, 3 strp. een stol, 5e pr. de heer J. Huik, 4 str. pnt., een kist sigaren. Voor spijker slaan won de heer A. Kooij met 13 slagen de le pr. (haas) en de heer v. Buren (13 slagen, geloot) de 2e pr. (konijn), met 14 slagen won de heer T. Domburg een kerstkrans en met 15 slagen de heer Lieftink idem. Bij de dames won mevr. N Veldhoen met 11 slagen de 2e pr. (konijn), de overige dames-prijswinnaars zijn ons niet bekend daar onder nummer was ingeschreven en ze blijkbaar reeds naar huis waren gegaan. Voor wer pen won de jongeman J. Kroon de AARLANDERVEEN K.A.B. Gisteravond vergaderde de KAB ln de zaal van de heer W. v. d. Berg. Voorzitter Hijman opende de avond met gebed, waarna het bondslied werd gezongen. Op 15 Ja nuari a.s. zal er een filmavond plaats hebben voor de leden van de KAB. Vertoond zullen dan worden de films „De duivel in het klooster" en „Tussen Keulen en Parijs.."; in deze laatste film is opgenomen de Rome reis. In het comité van Herwonnen Levenskracht zijn enige wijzigingen aangebracht met het oog op het op halen van de donaties, met als nieu we penningmeester, de heer C. v. d. Berg. Aangaande de Centrale Volks bank deelde de voorzitter mede, dat de inlagen over verschillende maan den zeer goed waren en voor de le vensverzekering Concordia verzocht hij de leden propaganda te maken, op dat volgend jaar bij het vijf en veertig jarig bestaan de 200 millioen gulden verzekerd kapitaal bij elkaar zou zijn. De heer Hijman wees er met nadruk op dat de Centr. Volks bank en Concordia de welvaartsin stellingen van de KAB zijn. De heer T. Eijs gaf een keurig ver slag van het weekend gehouden te Bloemendaal op 27 en 28 October jl. Ten bate van de Kath. Vrouwenbe weging, groep KAV werden in de zaal 25 loten verkocht. Het gewichtigste punt van deze avond was wel het organiseren van een huisvlijttentoonstelling. Bij vol doende deelneming zal die tentoon stelling gehouden worden in de maand Maart 1952. Ten einde te be palen of er op deelneming kan wor den gerekend, werd er deze week bij ieder gezin een foldertje thuis bezorgd, waarop alle bijzonderheden zijn vermeld. Hierna sluiting. LEIMUIDEN Gemeentesecretarie In verband met de komende feestdagen zal de gemeentesecretarie op Maandag 24 en 31 Dec: voor alle zaken gesloten zijn. Op de Zaterdagen 22 en 29 De cember zal het echter geopend zijn. Hierna zal in de wintermaanden we gens brandstoffenschaarste de secre tarie alle Zatrdagen gesloten zijn. In verband hiermede is het spreekuur van de burgemeester voorlopig ge steld op Maandag en Vrijdagmorgen. NIEUWKOOP Geb.: Petronella M„ d. v. H. van Lith cn P. M. Domburg; Aart, z. v. A. Slotboom en P. Boekensteijn; Cornelia, d. v. E. van der Sar en G. Vis; Hendrikus C. P., z. v. L. Baas en J. Vork; Cornelis G. H. A., z. v. A. C. Aartman en C. W. de Bruin. Qndertr.: W. Fransen, 26 j., en H. M. van der Zwet, 25 j. Plannen voor nieuwe praalwagens werden reeds bezichtigd sers in de oorlogsjaren illegaal aan Zwitserland verkochten. De Nederlandse regering heeft het accoord van Washington nimmer aan vaard. In 1948 werd een Nederlands verzoek om rechtstreekse onderhan delingen door de Zwitsers afgewe zen. In November had de Nederlandse regering Zwitserland voorgesteld om over de Nederlandse vordering door arbitrage te doen beslissen. Dr. Giovanni Pauletta, een ver maard wetenschappelijk onderzoe ker en directeur van het Instituut voor pharmaceutisch onderzoek te Milaan, is, naar A.P. meldt, het slachtoffer geworden van zijn werk. Hij is om het leven gekomen, nadat hij zich een injectie had gegeven met een door hemzelf ontdekt genees middel. Verscheidene malen had dr. Pau letta op dieren geslaagde proeven met dit geneesmiddel genomen. Om de uitwerking ervan op mensen te kunnen nagaan, besloot hij ter bekro ning van zijn onderzoek zichzelf een injectie toe te dienen. Onmiddellijk nadat hij zich de stof had ingespoten, verloor hy echter het bewustzijn. Hij werd met grote haast naar een zie kenhuis gebracht, maar overleed daar enkele ogenblikken na aankomst, zon der nog bij kennis gekomen te zijn. Dr. Pauletta's medewerkers zeiden na de dood van hun chef, dat zij de formule van het door hem ontdekte geneesmiddel niet kenden en zelfs de aard ervan niet wisten. Hij had zijn mevr. N. Veldhoen de le pr. (haas) mevr Hillebrand-Korver de 2e pr. (konijn); 3e prijswinnares niet be kend. de 4e pr. won mevr. A Voorn (stol). Bij gewichtraden (720 gr. kerstkrans) won de heer J. de Bruin de le pr. (kist sigaren), 2e pr. de heer Duinker (kerstkrans), 3e pr. niet bekend. Kluwenraden (114 me ter) le pr. mevr. Jongenburger (krans), 2e pr. mevr. Hillebrand- Korver (krans); 3e pr. mevr. Duin ker (stol). Voor schieten le pr. de heer Blok (in de roos, 10 pnt.) een haas, 2e pr. de heer A. den Ouden, idem (krans); bij de dames won mevr. den Ouden de le pr. (konijn), 2e pr. mevr. Spreij (stol). ALKEMADE Geb.: Maurits, z. v. J. Gortzak en M. van Tol; Virginie N. S., d. v. H. C. v. Gerven cn W. H. C. Verzijlber- gen; Cornelis J. M., z. v. A. M. Kerk vliet en C. C. Straathof; Anna C., d. v. J. P. Klein en G. B. Wcsselman; Laurentius L. J. M., z. v. H. A. v. d. Meer en M. W. J. v. d. Hoorn; Jo hannes G. M., z. v. H. F. v. d. Zwet en A. M. A. Koek; Gerardus W. J„ z. v. H. I. Rode wijk en H. P. M. Pouw. Overl.: Cornelia van der Veer, 70 j.; Antje l'Ami, wed. v. P. J. Akerboom, 78 j.; J. van der Willik, 74 j. BOSKOOP Geb.: Grietje, d. v. J. Steeman cn G. Blanken; Martha Pieternella, v. A. Veerman en M. J. Bevelander. Ondertrouwd: A. A. Hoogenboom en G. M. Th. Barendsen; C. H. Groo tendorst en F. W. van Soest. Getrouwd: W. van den Bos en J. den Braven; R. Zaal en M. In café Verhoef hield de Coöp. Bloemistenvereniging gisteren een buitengewone ledenvergadering. De ze vergadering droeg inderdaad een buitengewoon karakter, want zij be stond nu niet alleen uit besprekingen, maar deze werden afgewisseld door enige films die ons opnieuw we schoonheid van het in September ge houden bloemencorso deden beleven. De avond werd begonnen met een '_e tekenfilm in kleuren, waar na de voorz., de heer N. A. Hooger- vorst. een welkomstwoord sprak, waarbij spr. in het bijzonder de bur gemeester en het bestuur Bloemen corso te Aalsmeer als zeer welkome gasten begroette. Spr. vertelde voorts een stukje voorgeschiedenis over de deelname aan 't Bloemencorso „Alle landen" op 8 Sept. j.l. De financiële draagkracht der vereniging was te gering om alleen de kosten te dragen. Daarom was de hulp ingeroepen van velen. Gemeente-subsidie is verkre gen en zo is met vereende kracht de deelname een feit geworden. De voorz. is zeer dankbaar jegens allen die hebben meegewerkt. Hierna wer den een tweetal films van het laatst gehouden bloemencorso met de Sta dionfilm gedraaid. De films waren prachtige opnamen in de natuurlijke kleuren. In alle pracht en schoon heid ontrolde zich het feest der flo ra's-kinderen voor onze ogen, om in het stadion te Amsterdam in een fan tastisch spel het hoogtepunt te berei ken. Hoofddoel van dit alles is re clame: voor de bloemenbedrijven is dit object ook onmisbaar. Na deze film nog een geestig tekenfilmpje en daarna werd omgeschakeld naar het zakelijke gedeelte der agenda. De heer v. d. Kolk sprak nu over het corso allereerst als reclame-mid del. Dat dit corso opgebouwd kon worden in deze b'oemencentra is van grote betekenis. Aalsmeer als cen trum en daaromheen de randgebie den Ter Aar, Roelofarendsveen, Haar lemmermeer en Nieuwer Amstel le veren 70 pet. van alle in Nederland aan veilingen aangevoerde bloemen. Wel een bewijs van welke importan tie dit centrum van bloementeelt is. Spr. complimenteert Ter Aar dat met zo'n mooie wagen heeft deelgenomen. Voor het corso 1952 worden nu al weer plannen en ontwerpen gemaakt. Enige reeds ontworpen praalwagens werden bezichtigd. Dit corso zal als motto dragen de Vier Jaargetijden. Hierna werden de prijzen bezich tigd, die behaald werden in het laatst gehouden corso, bestaande uit een fraaie grote vaas in de vorm van een kan en een plaquette, de stadion- prijs. Ook werd l.et beoordelingsrap port der jury voorgelezen Door de secretaris wordt het finan ciële verslag van de deelname aan het corso voorgelezen. De uitkomst geeft een tekort aan. Door de nu op gedane ervaring hoopt men echter in het vervolg voordeliger te knnnen werken. Dan volgt een bespreking over deelname aan het corso 1952. De voorz. zegt: we doen dit jaar mee. Hiertoe vraagt hij weer de grote medewerking zoals die in het ver leden werd gegeven. De grote vraag is echter, de nodige geldmiddelen ter beschikking te hebben. Gedacht wordt aan een verhoging van het vei lingpercentage. Een onaangename zaak is het bedrag, wat de vereniging nog aan belasting zal moeten betalen. Om in de toekomst de winst anders te bestemmen wordt gedacht aan de invoering van een ledenrekening. Hiertoe is nodig een statuten-wijzi ging. In het begin van het volgend jaar zal er een ledenvergadering wor den gehouden waar een en ander zijn beslag kan krijgen. Over deelname aan het corso en de financiering liepen de meningen nog al wat uiteen en uitgebreide gedach- tenwisseling volgde. Toch komt men tot het principiële besluit om aan het corso deel te nemen, cn gaat men ook accoord met plannen van het bestuur inzake de vergadering hierboven ver meld. Stemmen gaan op uit de vergade ring om te proberen bij de C.A.V. een voordeliger contract te bekomen inzake het veilen aldaar. Uit de toe lichting van de voorz. bleek echter, dat de voorwaarden niet onredelijk zijn. Het bestuur blijft in deze zaak echter diligent. De voorz. deelde nog mede, dat op Zaterdag 22 Dec. a.s. de nieuwbouw aan de veiling te Aalsmeer zal wor den overgedragen. Na 4 uur 's mid dags zal deze te bezichtigen zijn. Wel kom zijn leden van de vereniging met hun huisgenoten boven 16 jaar. De volgende week zal de auto naar Aalsmeer rijden op Maandag, Don derdag en Zaterdag, en de schuit zal varen alleen Donderdag. Het bestuur heeft kisten aangekocht doch deze moet men zelf monteren. Nog enkele aangelegenheden werden besproken en dan volgt sluiting. Arbeider getroffen De landbouwer H. Zeijerveld aan de Ringdijk zou de kap van een hooi berg naar beneden laten zakken. Hiermede bezig zijnde brak plotse ling een der klossen met als gevolg dat de kap onverwacht naar beneden kwam vallen. De arbeider C. Meeu- wes, die behulpzaam was bij dit werk en zich boven op het hooi be vond werd door het vallende gevear- t« getroffen en bleef kreunend van pijn liggen. Direct werd M. de be hulpzame hand geboden, en dokter Quartel die spoedig ter plaatse was constateerde dat Meeuwes alleen een inwendige bloeding had opgelopen. Het ongeval dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien is gelukkig goed afgelopen. Gemeente secretarie Belangheb benden worden er op attent gemaakt dat de Gemeente Secretarie op de Zaterdagen 22 en 29 December voor het publiek geopend is van 9 tot 12.30 uur. De Maandagen 24 en 31 December blijft de secretarie echter de gehele dag gesloten. Geboren: Cornelis L. zn van J. N. d. Pijl en P. A. Bosland. Antho- nius J. M. zn van G. J. Koeleman en C. M. Hoogkamer; Henricus M. zn van A. J. Vork en Fr. Honout. Getrouwd: A. M. Winter 25 jaar en D. M. v. d. Hoorn 24 jaar; G. A. Otto 26 jaar en E de Rijk 25 jaar. Overleden: B. A. Brandenburg 70 jaar echtg. van P. J. Kempers; J. P. Lammeren 16 mnd. L IcPiefcfiinq. ,,£aatiie. Avondmaal' s Werelds enige herschildering van het „Laatste Avondmaal" van Leonardo da Vinci op ware grootte is bijna voltooid. De Amerikaanse kunstschilder Lumen Winter, die zich speciaal op de studie van Da Vinci's werk toelegde, heeft deze herschepping van het meesterwerk gemaakt in opdracht van het Holton Museum te Miama (V.S.). Voor de jarenlange voorbereidende stu diën verbleef hij lange tijd in Italië en verkreeg hierover zelfs een audiëntie met de Paus. Bij de ernorme afmetingen van het doek verzinkt de mense lijke gestalte van Winter in het niet. Burgerlijke Stand Geboren: Dries, z. v. J. Kleijn en S. Th. de Graaf; Franciscus Johannes Jacobus, z. v. J. van Wezel en C. Kriek; Anna Maria Anthonia, d. v. J. van der Post en Th. H. Rickelmann; Robin, z. v. H. A. Kaufman en A. V. D. King; Wilhelmus, z. v. L. van den Oever en S. H. W. de Bruin; Hen drikus Anthonius, z. v. J. E. van den Berg en G. C. Deters; Neeltje, d. v. B. van der Plas en T. Kuijt; Adriaan, z. v. G. van de Laar en W. Scheffers; Jacobds Ludovicus, z. v. J. M. Koop man en M. Hughes. Gehuwd: M. de Ru ij ter en J. Veer man; J. P. Wynands en H. W. Note- boom; J. van Putten en C. van Wag- tendonk; H. C. Immink en A. P. de Romijn; J. F. Verhoogt en M. C. K. Ruigrok; J. Zitman en G. Bleijen- berg; F. A. IJzerman en E. Bouw man; A. J. Cavé en H. M. Spies; F. A. J. Hagman en J. J. Dreef; A. Duk en J. van den Bogaard; L. A. de Roy van Zuydewijn en M. J. van der Geer; J. Siera en C. Zirkzee; C. Chrispijn en L. Laven; J. Iterson en H. A. W. Arbouw; N. van den Hout en J. C. M. de Ruiter. Overleden: J. Noort, dochter, 9 maanden; H. Delmeer, huisvr. van Kuiters, 69 j. Aardrijkskunde in vogelvlucht Betty Bean, het negenjarig dochtertje van een rijke verze keringsagent te Kansas City (Missouri) is op school wat ach ter in aardrijkskunde. Papa be sloot de aardrijkskundige ken nis van Betty wat uit te brei den door haar in de Kerstva- cantie een vliegtocht om de we reld te laten maken Deze „on derwijsvernieuwingdreigt ech ter weinig resultaat te hebben: Betty is nu al drie dagen onder weg en heeft op de begane grond nog niets anders gezien dan drie wachtkamers op vliegvelden. Het toestel kwam zo laat op Newark aan, dat een bezoek aan New York er bij moest inschie ten. Te Gander (Newfoundland) was het zo koud, dat ze niet op stap kon gaan. Met zes uur ver traging kwam het toestel te Londen aan en de achttien plaat sen, die ze in haar reisdagboek genoteerd had om in Londen te bezoeken, moesten een begrip voor haar blijven, zo meldt de Britse pers. Nu was haar hoop gevestigd op de twee •volgende landingsplaatsen, Brussel en Frankfort. Door do luidspreker werd echter meegedeeld, dat het vliegtuig wegens mist zonder landing naar Turkije zou door vliegen,Wat is je oordeel over de wereld", werd haar in Londen gevraagd door de pers „Ik heb er nog niet veel van gezien", was haar antwoord. Wat lezers schrijven EEN HUIS LEEG EN GEZIN IN POLITIEBUREAU. Tot mijn zeer grote verwondering las ik gisteravond onder „Leidse Hutspot", dat er een gezin met vier kinderen op 't Politiebureau logeert. Een gezin, dat eertijds inwoonde, in een huisje, dat bewoond werd door 17 personen, en nu door ruzie (geen wonder) op straat gezet is. Maar mijn verwondering, of liever mijn veront waardiging, is nog groter, omdat u schrijft, dat dit gezin ingeschreven staat bij het huisvestingsbureau, on der de zeer dringende gevallen. „Het bureau", zo gaat U verder, „zal al 't mogelijke doen en proberen, om zo spoedig mogelijk een oplossing te vin- den.55 (sic). Maar mijne heren, dit zelfde bu reau weet, dat er al ruim zeven we ken, een huis leeg staat op de Oude Singel 94. Is 't geen schande, is 't niet hemel tergend, dat in deze tijd van woning nood, zó lang een huis onbewoond kan staan! een huis, zeer zeker ge schikt voor deze mensen. L 't nu werkelijk geen schandaal, dat er zó lang gewacht wordt? Hebben dt ambtenaren van het Huisvestingsbureau eigenlijk wel ge voel voor hun taak? Al is dit huis op de Oude Singel van de firma Leembruggen, is 't nog niet nodig dat er employés van deze firma in moeten, want de vorige be woners waren ook geen werknemers van bovengenoemde firma. Wat de oorzaak is, weet ik niet, maar een schandaal is 't, in deze tijd een huis zes, zeven weken leeg te laten staan, en een gezin, vooral in deze Kerstweek op 't politiebureau te laten bivakkeren Hier moet snel ge holpen worden en kan geholpen wor den, want er staat een huis leeg. VERITAS. Het Huisvestingsbureau deelt ons naar aanleiding hiervan mede, dat bedoeld huis aan de Oude Singel (weliswaar een ander nummer dan hierboven genoemd is) inderdaad eigendom is van de textielfabriek Clos en Leembruggen. De huur liep pas af per 1 Dec. 1.1. Het lag in de bedoeling, dat een employé van de fabriek dit huis betrekken zou. maar omdat het gezin niet groot was, wilde het Huisvestingsbureau via een drie- hoeksruil eerst bereiken, dat bedoel de employé een ander, kleiner, huis zou krijgen, zodat een groter gezin de bedoelde woning zou kunnen be trekken. Vijf maal werd deze woning aan woningzoekende gezinnen aan geboden, doch telkens had men be zwaren, o.a. omdat het een bovenwo ning is. Uiteindelijk werd besloten om dan toch het kleine gezin van be doelde employé dit huis ie geven, zij het dan, dat hij er inwoning bij krijgt. Nog vóór Kerstmis zal het huis bewoond zijn! Hieruit moge blij ken, dat men wel eens wat al te snel is met critiek op het Huisvestingsbu reau! Red. Laatste Berichten DE „EINDHOVEN" BESCHADIGD^ Op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta heeft een Constellation van de Engelse maatschappij B.O.A.C. met een vleugeltip de voor vertrek gereed staande Constellation van de K.L.M. „Eindhoven" bij de landing geraakt; van beide toestellen werd een vleugeltip beschadigd, waardoor het Nederlandse toestel niet kon ver trekken. De gezagvoerder van het toestel van de B.O.A.C. heeft zijn verontschuldigingen aangeboden aan gezagvoerder van de K.L.M. Geer- ling; de vertegenwoordiger van de B. O.A.C. heeft de K.L.M. de goedgeble- ven vleugeltip van de eigen Constel lation aangeboden. De technische dienst van de K.L.M. zal thans de ..Eindhoven" van deze tip voorzien, waarna het K.L.M.-toestel binnen 24 uur weer vliegklaar zal zijn. De Amsterdamse rechtbank heeft de 65-jarige voormalige ambtenaar van het Beheersinstituut W. de J. uit Hilversum wegens een gepleegde meineed, waarvan de ex-burgemees ter van Hilversum de dupe dreigde te worden, veroordeeld conform de eis tot zes maanden gevangenisstraf. AANNEMER VRIJGESPROKEN Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep de 57-jarige A. U aannemer in transport- en con structie bouwwerken te Amsterdam vrijgesproken. Verdachte zou aan een deel van zijn arbeiders te hoge lonen hebben uitgekeerd, hetgeen in strijd zou zijn met de door het college van rijksbemiddelaars voor arbeiders vastgestelde loonregeling. Jan J. v. d. Berg overleden Bekend in de sportwereld De oud-directeur van 'het Olym pisch Stadion de heer Jan J. van den Berg is hedennacht te Zandvoort in de leeftijd van 72 jaar overleden. De heer Jan J. van den Berg was zeer bekend in de voetbalwereld. Hij speelde eerst in de voetbalclub „Rip- perda" en daar voor „Haarlem", kwam' gewoonlijk als mid voor of rechtsbinnen uit en werd vijf maal gekozen in het officieuze Nederlands elftal, dat zo genoemd werd voor 1906. Voorts was hij een voortreffelijk bandy-speler en goed hardrijder op de 500 en 1500 meter, is kampioen van Haarlem geweest in kegelen, een uitnemend sprinter en behaalde ook prijzen in de ruitersport. Voorts kwam hy voor Haarlem als aanvoer der uit in het cricket elftal, was ere voorzitter van „Haarlem", oprichter en later ere-lid van „De Zwaluwen" was bestuurslid van de KNVB tus sen 19041909, lid van de Neder landse Elftal Commissie, lid van de Spelregel- en Protestcommissie, be stuurslid van de Kon. Ned. Harddra verij cn Renvereniging en directeur van de Mij het Nederlandsch Sport park van 19201947. Ten teken van rouw zijn alle wed strijden van „Haarlem" voor Zondag a.s. afgelast. De administrateur van de onderne ming Mandalin in het Sukabumische, de heer G. E. Beekom, is Dinsdag bij een moordaanslag om het leven ge komen. Deze aanslag, waarbij tevens 2 leden van de Apri, een politieman en een dessawacht werden gedood, vond plaats een etmaal na de moord op planter Borg in het Sabangse. De heer Beekom reed met zijn auto in de richting van de Wijnkoopsbaai, toen de wagen ter hoogte van de kampong Pasrikabig beschoten werd, waarbij de heer Beekom en 3 van zijn 5 passagiers, nl. 2 leden van de April en een dessawacht werden gedood. Bij de hulpverlening door een politie-eenheid uit Parkanmunt- jang werd nog een politieman door de bende gedood en 2 gewond. De po litie en het leger achtervolgen thans de bende.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2