De Grieken hebben 't toch gewonnen Griekenland in de Veiligheidsraad Libye 24 Dec. Deens schip vloog in brand De Franse defensie-lasten Kerstfeest nadert op Korea Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 21 DECEMBER 1951 43» t« JAARGANG No. 12466 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 et p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONDERWIJS NOTA EN MULO DIJ de behandeling van de begro- ting van Onderwijs deze week in de 'Tweede Kamer is het was niet anders te verwachten ook de Nota van minister Rutten betreffen de de vernieuwing van het onderwijs ter sprake gekomen. Het kon uit de aard der zaak nog geen full dressed debat» worden, dat zal eerst gebeu ren, als de Nota officieel aan de or de zal worden gesteld en dan zal er ook gelegenheid zijn om de alge hele vernieuwing van het onderwijs, zoals het dan zal worden bespro ken, aan een beoordeling te onder werpen. Er is echter reeds enige critiek los gekomen op deze onderwijsnota en het is niet alleen het feit, dat deze critiek komt uit de kringen van het Ulo, wat ons noopt er reeds nu iets van te zeggen. Het is ook het feit, dat de woord voerder van deze critiek prof. Kohn- stamm is en vooral het feit, dat zijn critiek, die hij gaf in een artikel in „De Groene Amsterdammer door het orgaan „De Muloschool'' wordt overgenomen met de vermelding, dat die critiek daarom zo waardevol is, omdat prof. Kohnstamm zou hebben behoord tot de kring der naaste ad viseurs van de minister, omdat hij zelf actief aan de totstandkoming van deze Nota zou hebben meege werkt. Zijn mening zou dus niet de mening zijn van een buitenstaander, maar de interpretatie van een mede ontwerper. Het lijkt ons nodig deze zaak even recht te zetten, voordat de mening zich zou kunnen vestigen, dat dit in derdaad zo is. Wij hebben namelijk zelf het voorrecht gehad de perscon ferentie bij te wonen, waarbij dit ontwerp voor de onderwijsvernieu wing wereldkundig werd gemaakt. Bij die gelegenheid heeft minister Rutten de namen genoemd van hen, die aan het ontwerpen van deze no ta hebben meegewerkt. Daarbij" werd de naam van prof. Kohns.tamm zeker niet genoemd. De publicatie in „De Muloschool" is "voor ons aanlei ding geweest te informeren, welke rol prof. Kohnstamm bij het tot standkomen van deze Nota heeft ge speeld. En het is ons gebleken, dat deze rol maar een zeer bescheiden rol is geweest. Eén keer is hem ad vies gevraagd over bepaalde kwes ties en dat is dan alle medewerking, die Prof. Kohnstamm aan dit ont werp heeft verleend. IL dit nu zeggen, dat de critiek van prof. Kohnstamm daarom al leen ongefundeerd zou zijn. Aller minst. Men moer alleen niet een kelijk „de natie" getoond heeft ge-1 hecht te zijn (de Ulo) zó maar op te I heffen." Wij vragen ons toch werkelijk af of dit een oezwaar kan worden ge noemd. Is het een argument, dat de natie getoond heeft aan dit school type gehecht te zijn? Wij zouden lie ver bij de beoordeling daarvan vra gen of de natie aan dat schooltype blijvend behoefte heeft. Wij ontkennen niet, dat het Ulo- onderwijs goede krachten heeft op geleverd voor de maatschappij. Zij heeft zelfs voortreffelijk werk ge daan. Maar prof. Kohnstamm mag het niet aldus stellen, dat men slechts de naam Ulo in A.M.S. zou behoeven te veranderen om de ver nieuwing, welke prof. Rutten na streeft te kunnen realiseren. Als men dat doet, slaat men de A.M.S., welke minister Rutten heeft ontworpen in navolging van de M. M.S. te laag aan. Het is juist de zwakte van de Ulo-school geweest, dat zij door de toegang al te gemak kelijk te maken, allerlei jonge men sen tot zich trok, die nu een algeme ne ontwikkeling opdeden, welke zij later niet meer konden realiseren naar de begaafdheden die zij in po tentie hadden. Het voordeel van het plan Rutten is juist, dat de jongeren naar hun begaafdheden, die zij in po tentie bezitten, reeds worden ge schift, voordat zij aan hun middel bare opleiding beginnen. Daartegenover stelt prof. Kohn stamm het aldus, dat „de voorgestel de A.M.S. niets meer maar dan ook niets minder is dan de huidige Ulo ontlast van het grote deel van haar leerlingen, die in een hoofdzakelijk theoretisch gericht voortgezet onder wijs niet thuis horen, en op haar beurt de huidige H.B.S. en het hui dige gymnasium ontlastende van dat niet minder grote deel van haar leer lingen, die hoger onderwijs niet be geren en er om sociologische zowel als paedagogische redenen niet thuis horen". Het is een ingewikkelde zin, die men tweemaal moet lezen om de zin er van te begrijpen. Maai veeleer is de zin er van aldus, dat er op de Ulo leerlingen komen, die beter in tech nisch of ander onderwijs hun eigen begaafdheden hadden kunnen uitle ven. Veeleer betekent dit dat er op de H.B.S. jongens en meisjes zijn ge komen, die daar eigenlijk niet thuis hoorden, maar die er kwamen, om dat er geen andere mogelijkheid was, maar die nu keuze zullen kun nen maken overeenkomstig hun aan- leg- Dit is- geen discriminatie van het ALGEMENE VERKIEZINGEN IN DUITSLAND. De Verenigde Naties hebben giste ren haar uiteindelijke goedkeuring gegeven aan het instellen van een onpartijdige commissie om de moge lijkheden te onderzoeken voor alge mene verkiezingen in geheel Duits land, ondanks hernieuwde krachtige Sxatui 72 jaat n Commissie, die niet veel te doen zal hebben A CHTTIEN STEMMINGEN zijn nodig geweest om de verkiezingsstrijd tussen Griekenland en Wit-Rusland om een zetel in de Veiligheidsraad ten voordele van Athene te beslissen. De Algemene Vergadering te Parijs moest gisteren vier beslissende stemmen ten gunste van Griekenland ople veren om een einde te kunnen maken aan de strijd, die veertien dagen lang in de zitting en achter de schermen was gevoerd. Toch moest er nog driemaal gestemd worden, alvorens Griekenland 38 stemmen haalden. De uitslag van de eerste stemming was 3620, van de tweede 3520 en van de derde 3817. bezwaren van de Kominform-landen. De Algemene Vergadering keurde met 45 tegen 6 stemmen bij 8 ont houdingen deze beslissing goed, die daags te voren in de speciale politie ke commissie was gevallen. In de politieke commissie hebben de Verenigde Staten gisteren een be roep gedaan op de V.N. om de Sow- jet-beschuldiging, dat zij activitei ten van vijfde colonnes in communis tische landen met geld ondersteunen, te ver verpen. Wisjinski, de Sowjet- minister van Buitenlandse Zaken, zal vandaag de aanval ondersteunen, die de woordvoerders van Polen en Wit- Rusland gisteren op de Amerikaanse wet op de wederzijdse hulpverlening hebben gedaan. Wisjinski verzette zich tegen de be slissing om een commissie van onder zoek naar Duitsland te zenden, met de bewering, dat het een .beledigen de slag in het gezicht van Duitsland was". Israël stemde tegen omdat er in de resolutie niets was opgenomen over de noodzakelijkheid om vroege re nazi's uit het bestuur in Duitsland te verwijderen. De Algemene Vergadering, die zich haast om voor Kerstmis haar agenda af te werken, heeft besloten eerst te stemmen en daarna het woord te ver lenen aan degenen die hun stem wensen toe te lichten. Wisjinski mengde zich in het debat over de aan vullende begroting, waar hij tegen moest stemmen, omdat er een post was uitgetrokken voor onderscheidin gen aan de veteranen uit de Koreaan- oorlog, die hij „werktuigen van de Verenigde Staten" noemde. De Amerikaan Mansfield verklaar de in de politieke commissie, dat de Verenigde Staten het Kremlin in een nota hadden geantwoord op de Sow- jet-beschuldigingen aangaande de Amerikaanse wet op de wederzijdse veiligheid In de speciale commissie heeft Egypte verzocht de Nederlandse ho ge commissaris uit Libye. Adriaan Pelt, te laten terugroepen, om ver slag uit te brengen over de „terreur", die het door Engeland gesteunde voorlopige bewind in dat land uit oefent. Maarschalk Josip Stalin wordt he den, Vrijdag, 72 jaar. De dag zal zender bijzondere feestelijkheden voorbijgaan. Volgens de Oost-Europese radio stations zullen de enige „geschen ken" bestaan in beloften van arbei ders om hun taak te overschrijden. Rcdio-Boekarest heeft een nieuw „vredeslied" uitgezonden, waarin onder meer de woorden voorko men: „Stalin is mijn zonneschijn, het licht komt van Moskou". Wtt ,-i. v Ulo-onderwijs, vanwaar ook vele IL d.t nu zeggen, dat de critiek f mcnb^ nun hebben van nrof. Kohnstamm daarom al- vonden Maa,. in het nieuwe plan zal de ervaring, die men er zal moe- rr i j ten opdoen, velen de weg wijzen, functie, welke hij met heeft bekleed zjj eigenlijk reeds na het einde als argument tegen deze Nota m het j van de iagere school hebben te gaan. geding brengen. Tegen de bezwa-1 jjet js begrijpelijk, dat zij, die hun1 ri I I I ren, welke prof. Kohnstamm op- j leven aan de ui0-school hebben ge- nn^thanKGIlk somt tegen deze onderwysvernieu- geven> zich niet onmiddeHijk op het W1 1W W 1 wing is voldoende in te brengen ook nieuwe plan zullen kunnen omscha- i zonder dat men eerst behoorlijk kelen. Maar ook zij zullen hun weg I De onfhankelijkheid van Libye afstand neemt van de integratie van Kunnen vinden in een van de vor- j zal 24 December 1951 een volledig zijn mening bij de totstandkoming j men van onderwijs, waartoe het plan feit zijn, aldus maakt het Britse "beroept rich in he, bedoeidc j KTS SS artikel allereerst op de mening van M. S. in het technisch Landbouw - bekend- prof. Waterink, die in „Trouw" van administratief of ander onderwijs,Na overleg met de Franse rege- 8 Augustus als een bezwaar naar vo- waarvoor de mogelijkheden daar ge- ring in haar kwaliteit van bestuurs- acht, dat ^..het niet geoorloofd j geven liggen. orgaan van Fezzan en met de hoge commissaris der V.N. in Libye, j Adriaan Pelt, en overwegende de 1 wensen van Libye zelf, heeft de Britse regering besloten, de nood zakelijke maatregelen te nemen, ir jamenwerking met de Franse rege ring, om aan de regering van Libye alle bevoegdheden over te dragen, ie zij nog niet bezat. Hiermee worden de resoluties der lijkt een school, waaraan nu wer- Franse piloten staken Met ingang van vanochtend zijn de bemanningen van de luchtvloot van Air Franse in staking gegaan. De duur van de staking is bepaald op drie weken. De maatschappij zal al baar vluchten moeten afgelasten. Men had juist gerekend op een zeer grote drukte op alle lijnen tijdens de Kerstdagen en met Oud- en Nieuwjaar. De schade, welke Air France zal lijden, zal dan ook zeer groot zijn. De bemanningen eisen een hoger salaris, een pensioenfonds en betere arbeidsomstandigheden. Daar niet al het vliegend personeel is aangesloten bij df vakbond, wel ke de staking heeft gelast, bestaat ei een kleine kans, dat althans eni ge vliegtuigen de lucht in zullen kunnen gaan. De stakers hebben voor twee soor ten vluchten eer uitzondering ge maakt; de oostduiven blijven gehand haafd evenals de dienst op Indo- China, omdat mer. de oorlogvoe ring daar niet in gevaar wil bren gen Op 9 Januari, om middernacht, eindigt de ^taking weer, tenzij er voor die datum een overeenkomst met de maatschappij wordt bereikt. De kans daarop schijnt niet groot te zijn. VLOEDGOLF OP NFW-FOUNDLAND. Meer dan 600 inwoners van Ste- phenville in het Westen van New foundland hebben hun woningen moeten verlaten door een geweldige vloedgolf. Er heerst een hevige storm. Men is naar hoger gelegen terrein gevlucht. Voedsel en andere voorra den worden naar het getroffen ge bied gevlogen. Er is een noodtoe stand afgekondigd. (Advertentie) V.N. van 1949 en 1950 uitgevoerd. 2)e 31-225 met een ótiaaimota% Een hefschroefvliegtuig, de K-225, voorzien van een straalmotor, heeft een serie geslaagde vluchten gemaakt boven het Bradley vliegveld, Windsor Locks, in de Amerikaanse staat Connecticut. Hoewel de motor van de K-225 in principe dezelfde is als die van een straalvliegtuig, is er een groot ver schil in het aanwenden van de kracht. Bij een straalvliegtuig leveren de uitlaatgassen de rechtstreekse voortstuwende beweging, bij het hefschroef vliegtuig worden de rotors tot draaien gebracht. UITZENDING PAUSELIJKE KERSTBOODSCHAP Officieel deelt Radio Vaticana mede, dat de H. Vader dit jaar zyn Kerstboodschap zal uitspreken op 24 December te 10.30 M E.T. Radio Vaticana zal deze boodschap uitzen den en onmiddellijk na afloop van de toespraak vertalingen laten vol gen. Diezelfde dag te 23,45 uur begint de uitzending van de Nachtmis, wel ke de H. Vader in de Mathilde Ka pel zal opdragen. Deze uitzending zal ook door verscheidene buiten landse zenders worden gerelayeerd De golflengten, waarop het Vaticaan uitzendt, zijn 25 meter, 31 meter en 50 meter. Montgomery naar Malakka? In de Britse hoofdstad wordt alge meen aangenomen, dat veldmaar schalk Montgomery over enkele da gen een hoge benoeming op Ma lakka zal krijgen. Hem zou daar zo wel het burgerlijk als militair op pergezag worden verleend met het doel de campagne tegen het terro risme met grotere kracht te voe ren. Montgomery's benoeming zou het eerste resultaat zyn van minister Lytteltons grote reis door Malakka, waarvan hij vandaag terugkeert. Lord Montgomery, die 64 jaar is, is thans plaatsvervanger van gene raal Eisenhower in Europa. KjtwJLbootn. in fut paJUii U Am&teJvdam Een prachtig opgetuigde Kerstboom zal glans verlenen aan het Kerstfeest, dat het personeel van de paleizen in het land op Zaterdag 22 December tezamen met de Koninklijke Familie in het paleis op de Dam te Amster dam zal vieren. De laatste hand wordt gelegd aan de Kerstboom, welke af komstig is van het Koninklijk domein. Z. EL Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verlenen. De regering is zich er volgens Reu- ter's correspondent van bewust, dat 103 opvarenden gered. 11 vermist \/OOR DE MONDING van de rivier de Columbia is gistermorgen het Deense m.s. „Erria" in brand gevlogen. In een oogwenk stond het schip van voor- tot achtersteven in lichterlaaie, doch van de 114 opvarenden zijn 103 behouden aan land gebracht. En er bestaat nog kans, dat de overige 11 vermisten, merendeels vrouwen en kinderen, nog in een reddingboot rondzwalken of op een verlaten plaats van de met bossen begroeide kust aan land hebben weten te komen. den geheel ontvelde en een jongen met brandwonden aan een der voe ten. In Tongue Point werden de gered den, die al hun bezittingen kwijt zijn, in een hotel ondergebracht om op verhaal te komen, terwijl langs de kunsten kustvaartuigen naastig speu ren naar de verdwenen reddingboot in de hoop de elf vermisten nog te vinden. NOG HOOP OP REDDING. Na het uitbreken van de brand zond de „Erria" ononderbroken nood signalen uit, die door het kuststation Tongue Point werden opgevangen. In aller ijl voeren twee barkassen uit naar het in rook en vuur gehulde schip, dat op dat moment juist de open zee bereikt had ter hoogte van Astoria (Oregon), ruim 160 km. be zuiden de monding van de Columbia- rivier. Deze barkassen wisten het bran dende schip te bereiken juist voor dat men het wilde verlaten. Zij na men het grootste deel van de opva renden over. Elf mensen echter, o.w. drie leden van de bemanning, waren reeds in een reddingboot gegaan, en van hen kon niets meer gezien worden. Of schoon het mogelijk is. dat zij omge komen zijn, bestaat ook de kans, dat zij de kust hebben bereikt op een plaats, waar deze geheel onbe woond is. HET VERHAAL VAN EEN GEREDDE. Een der overlevenden vertelde, dat de brand midscheeps was ont staan en dat het vuur zich naar bei de zijden verspreidde met de snel heid van een vlam langs een lontDe matrozen aldus het relaas renden terstond langs de hutten om de passagiers te wekken. Met de zwemvesten aan namen wij in de reddingboten plaats. Eerst de vrouwen en kinderen Eén boot, ge heel vol, werd gestreken. Doch van de tweede braken de touwen, nog voordat zij gestreken kon worden. Langs touwladders moesten wij ons toen in de boot laten zakken „Voor zovèr ik weet. is slechts één passagier in het water gevallen, maar hij kon nog net opgepikt worden". Kort daarop waren echter de bar kassen uit het duister opgedaagd, en zij namen het merendeel der schip breukelingen over. De enige gewon den bleken een man te zijn. die zich langs een kabel in de reddingboot had laten glijden en daarbij zijn han- Een voorlopige oplossing gevonden 1JET FRANSE KABINET heeft gisteren een tijdelijke oplossing gevonden voor het dilemma van de herbewapening: hoe het geld gevonden moet worden voor de grotere productie van wapens en voor het grotere corps be roepsmilitairen, dat voor Frankrijks bijdrage aan het Atlantische defensie- programma noodzakelijk wordt geacht. Men is het er over eens geworden de militaire begroting voor de Franse gebiedsdelen in Europa voor de eerste twee maanden van 1952 met 20 procent te verhogen, en met verdere be slissingen te wachten tot na de bijeenkomst van de Noordatlantische Raad te Lissabon. deze oplossing by het opstellen van de plannen voor volgend jaar niet bevredigend is. Maar de Nationale Vergadering verzet zich er tegen om by voorbaat haar goedkeuring te hechten aan een program, dat moge lijk de heffing van nog hogere belas tingen noodzakelijk maakt. Men kan van deze extra-belastin gen geen enkele schatting maken, zolang niet bekend is, welke beslui ten in Lissabon worden genomen en hoeveel hulp Frankrijk nog van Ame rika kan krijgen. Minister Bidault (Defensie) heeft het duidelijk gemaakt, dat hij de tij delijke oplossing niet bevredigend of afdoende acht. Bidault's plan voorziet o.a. in een uitbreiding van het aantal beroeps- miltairen met 8000 officieren, 30.000 onderofficieren en 40.000 minderen. Minister Mayer houdt echter vol, dat het geld voor dit uitgebreide plan er eenvoudig niet is. en dat een ver dediging van de franc en het hand haven van het begrotingsevenwicht evenzeer een essentieel onderdeel van een doelmatig defensieplan vormen. Met dit debat over wat mogelijk en wat wenselijk is, valt een cam pagne in de wandelgangen van het parlement samen, ten gunste van het beëindigen van de strijd in Indo- China. De onderhandelingen De opperbevelhebber der Verenig- krijgsgevangenen die op de commu- de Naties, generaal Ridgway, heeft nistlsche lijsten voorkomen. zijn Noordelijke tegenspeler, gene raal Kim il Soeng, in een persoon lijke boodschap verzocht een missie van het Roode Kruis tot de Noorde lijke krijgsevangenkampen toe te la ten. Aan het front in Korea was het ook Donderdag rustig. Volgens en kele berichten waren Chinezen tot dicht bij de linies van de verbonden troepen doorgedrongen om er kotl-l sen van kaasdoek, gevulc sen van kaasdoek, gevuld met Kerst- taarten, propagandamateriaal en goedkope geschenken achter te la- Ridgway voegde hieraan toe, dat ten. hij met dit verzoek niets anders op het oog had dan het welzijn der man schappen en het geruststellen der gezinnen. Een lid der delegatie van de V.N te Panmoendjon heeft de Noordelij ken meegedeeld, dat de verbonde nen zich zullen terugtrekken van alle eilanden, die voorheen in het bezit van de communisten waren. Het Amerikaanse achtste leger is voornemens een luchtbrug te orga niseren om alle geallieerde krijgsge vangenen uit de kampen van Chine zen en Noord-Koreanen naar Japan over te brengen als zij krachtens een wapenstilstandsovereenkomst worden vrijgelaten. Alle stafsecties van het leger wer ken aan een plan voor ontvangst, v.erzorging en transport van de KERSTGROETEN UIT KOREA. De Nederlandse soldaten in Korea krijgen gelegenheid hun Kerstgroe ten naar huis te sturen. Het gespro ken woord wordt opgenomen door de Voice of America, en wordt daar na doorgezonden naar New York. Vanuit New Vork worden de op namen via Hilversum in de Neder landse huiskamers gebracht. Een koor van vijftig soldaten, onder lei ding van ds. Meerburg uit Maas tricht zal enige liederen ten gehore brengen. Ko-vuftie..., Een goed pakker stopt de helft meer in zijn koffer dan een slechte.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1