De schoolgeldregeling in de Tweede Kamer Kolengruis en onderwijs Koffie op bon 524 dp de uitkijk in Jiawa 7 Jan.electrische treinen tussen Zwolle en Amersfoort V^or militaire auto's f175 millioen De 300.000ste was 'n big.... Ongelukken in de Betuwe Provinciale garantie voor Flora-Keukenhof Het Jeugdzorgwerk krijgt f 80.000 ondersteuning DONDERDAG 20 DECEMBER 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BI.AD PAGINA 1 Tweede Kamer „Gezinsreductie komt er, regeling gereed" In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer be sprak minister RUTTEN de moties van orde van de heer Peters c.s. be treffende een wettelijke regeling van het geheel van schoolgeldheffin gen, waarin het beginsel van gezins reductie tot uiting komt en betreffen de de vastelling van een hoger ver- menigvuldigingscijfer dan één ten aanzien van het schoolgeld voor het lager onderwijs en het uitgebreid la ger onderwijs. De minister was van oordeel, dat de schoolgeldregelingen geen chaos vormen; de motie-Peters ter zake moet hy ontraden. Thans een wette lijke regeling maken zou grote ver traging veroorzaken. Allerlei rege lingen in verband met de toegezegde gezinsreductie liggen gereed. De mi nister zei bereid te zijn te streven naar uniformiteit in de schoolgeldre gelingen; geleidelijkheid is z.i. gebo den. De tweede motie van de heer Pe ters, inzake het vermenigvuldigings- cijfer, kon spr. niet aanvaarden. Deze motie is niet op haar plaats bij deze begroting, ze regardeert het ministe rie van binnenlandse zaken. Bij de replieken diende de heer VAN SLEEN (Arb.) een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat het onderwijs in be ginsel kostbloos moet zijn en zulks bij voorrang voor het lager onderwijs in practijk moet worden gebracht, en waarin verder aan de regering ge vraagd wordt met deze opvatting der Kamer bij de bepaling van haar be leid rekening te houden. De motie-Van Sleen besprekend zei de minister, dat hij daartegen be zwaar heeft. Hij was het er niet mee eens dat het onderwijs in beginsel kosteloos moet zijn, z.i. kan dat niet steeds het geval zijn. De motie is voor hem onaanvaardbaar. De heer TILANUS (C.H.) gaf te kennen, dat de bezwaren tegen de eerste motie-Peters (gezinsreductie) zodanig zijn, dat hij zijn steun er niet aan zal geven. Tegen de tweede mo tie-Peters vermenigvuldigingscijfer heeft de minister het „onaanvaard baar uitgesproken, hetgeen een groot woord is in de Kamer. Spr. zal tegen deze motie stemmen en hij verklaar de zich voorts tegen de motie-Sleen (kosteloos onderwijs). De Tweede Kamer heeft gister avond onder voorzitterschap van de heer Burger de behandeling der be groting van het departement van Economische Zaken voortgezet. Minister ALBREGTS gaat in op 's nachts in tweede termijn nog ge maakte opmerkingen. Hij verklaart o.a. dat een soepele uitvoering van de credietregelingen voor de midden stand wordt nagestreefd. Naar aan'eiding van een desbetref fende vraag van de heer Nederhorst herhaalt spreker, dat hij het thans niet gewenst acht de wetgever be drijfschappen te doen instellen. Vervolgens wordt aangevangen met de beraadslaging over afdeling „Mijnwezen" der begroting. Mijn-minded. De heer MAENEN' (KVP) betoogt, dat het een landsbelang is, dat de steemkolenproductie wordt opgevoerd. Daartoe zal ook nodig zijn, dat het departement meer mijnminded wordt. De heer VAN LIENDEN (Arb.) bespreekt eveneens de personeels voorziening voor de mijnen. Er moe ten gunstige sociale voorwaarden worden geschapen. De heer HAKEN (CPN) betoogt dat men in de dure Amerikaanse ko len een voorbeeld ziet van de hoog geprezen Marshall-hulp. Vrachtprijzen even duur als de kolen. Minister VAN DEN BRINK is van oordeel, dat iedere poging tot verho ging der productie slechts kan slagen als in de betrokken bedrijfstak er een goede sfeer is en een goede ver standhouding tussen de hoger en lager geplaatsten. Er is een grote invoerbehoefte aan steenkolen ont staan. Volgend jaar zullen 35 mil- lioen ton door Europa moeten wor den ingevoerd, bijna geheel uit de V.S. De vrachtkosten zijn ongeveer gelijk aan de prijzen der kolen. Er zal 700 millloen dollar voor nodig zijn. Hoe belangrijk dit is ziet men als men bedenkt, dat de hele econo mische hulp een millioen dollar om vat. De wervingsactie loopt goed, maar die moet op een gegeven moment worden gestaakt omdat men de aan geworven arbeiders ook huisvesting moet kunnen verlenen. Het geven van een aandeel in de winst zou dienen te geschieden door de bouw van een eigen woning te bevorderen. De vraag of een bouw fonds in overweging moet worden genomen is het bezien alleszins waard. Dat de arbeidsvoorwaarden in de Belgische mijnindustrie afwijken van de onze behoeft niet te verwonderen als men weet, dat het loonniveau in België aanmerkelijk hoger ligt dan in Nederland. Een geheel verkeerde weg zou men gaan door in de grens streek het loonniveau op te trekken tot het Beleische. De minister verklaart naar aanlei ding van een opmerking van de heer Haken o.a., dat hij gaarne zaken zou hebben gedaan met Polen, maar de kolen waren daar duurder dan de Amerikaanse, de hogere vrachtkos ten inbegrepen. Na re- en dupliek worden de be grotingen goedgekeurd. begroting van o., k. en w. Gisteravond te ruim tien uur is de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen voortgezet. Thans presideerde de heer Kortenhorst weer. Minister RUTTEN beantwoordt de sprekers, die het woord hebben ge voerd bij de afdeling „lager onder wijs". Hij deelt mede, dat de onderwij zers de uitkering-ineens ten bedrage van ƒ5,bij wijze van voorschot zullen ontvangen. Er zal een vergoeding bij ziekte worden verstrekt van i 25,voor on- gehuwden en van 7 50,voor ge huwden, ingevolge de interim-rege ling. Als de Kamer wil medewerken aan de onderwijsvernieuwing dan kan zij dat het beste doen door de kweekschool-wet spoedig te behan delen. Aan de orde was daarna de afde ling „voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs". Na beantwoor ding door de minister van de ge maakte opmerkingen werd de verga dering te 1 uur hedennacht gesloten. kerstbijeenkomst op ministerie van marine. Door de personeelsvereniging van het ministerie van Marine wordt op Vrijdag 21 De-.ember te 13.00 uur een Kerstbij eenkomst belegd in de Kloosterkerk te s-Gravenhage. De hoofdvlootaalmoezenier J. F. M. de Sain en de hoofdvlootpredikant ds. J H. Sillevis Smitt zullen een korte toespraak houden. Medewerking wordt verleend door het gemengd koor van de personeelsvereniging on der leiding van de heer J. N. Hen- gelman en een bazuinkwartet, be staande uit leden van de Mariniers kapel. Bon 523 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram kof fie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag, 21 December worden ge bruikt en blijft geldig voor het ko pen van koffie bij de detaillist tot 6 Januari. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwij zing zal op 31 Januari 1952 geschie den. Verbinding HollandNoorden verbeterd Met ingang van 7 Januari 1952 zal een aanvullend spoorboekje in ge bruik genomen worden, met een groot aantal wijzigingen op de win- terdienst. die t m. 17 Mei 1952 lopen zal. Dit ongewone wijzigingen boekje vindt z'n oorzaak in het ge reedkomen van de geëlectrificeerde spoorbaan AmersfoortZwolle (64 k.m. dubbelspoor). De directie van de Ned. Spoorwegen heeft hierme de niet willen wachten tot de zomer dienst van 18 Mei 1952, omdat het invoeren per 7 Jan. a.s van electri sche tractie op dit traject een aan merkelijke kolenbesparing betekent. Een voordeel, dat de Spoorwegen maar al te graag willen behalen, ge zien de nijpende positie waarin de kolenvoorraad in Nederland zich be vindt. De snyltreinen, die om de twee uur en acht maal per dag tussen Holland (Amsterdam, Rotterdam, Der. Haag) en het Noorden (Groningen Leeu warden) rijden, zullen na 7 Jan. tot EERSTE KAMER GEJAAGD De Eerste Kamer heeft zich Woens-1 lijk bedrag bij voor z.g. militaire dagmiddag met 28 tegen 1 stem (de eindproducten, waarbij Amerika de communist Van Santen) verenigd helpende hand biedt. Voor het vol- met het wetsontwerp tot wijziging gend jaar wordt een hulp van 100 van de begroting 1951, waarbij 175 millioen dollar verwacht. Door dit millioen voor de financiering van militaire productie wordt uitgetrok ken. Dit betreft de reeds aangekondig de bouw van een groot aantal mili taire auto's bij de D.A.F. te Eindho ven. Van verschillende zijden uit de Kamer werd critiek geoefend, ook van de kant van de PvdA, op de snelheid waarmee dit wetsontwerp er is doorgejaagd. Men vond 't voorstel vreemd, dat gezien de 1500 millioen uitgaven per jaar, dit bedrag er bovendien nog eens extra bijkomt. De minister-president dr. W Drees, zei dat ook het kabinet er van over tuigd is dat de hoge militaire uitga ven zeer zwaar voor ons volk zijn te dragen. Behalve de 1500 millioen minister beel voorzitter grondwetscommissie. Professor dr. l. J. M. Beel, minis ter van Binnenlandse Zaken, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot voor zitter van de Staatscommissie tot herziening van de Grondwet. Prof. Beel zal met mr. J R. H. van Schaik, minister van Staat en lid van de Raad van State, het voorzitterschap van de commissie bekleden.. De vacantiespreiding Nu de bedrijfsraad van het bouw bedrijf om economische redenen heeft besloten de vacantie voor alle bouwvakarbeiders weer in één week te doen houden (van 410 Aug. 1952), heeft het Centraal Werkcomi té Vacantie, dat sedert enige jaren ijvert voor grotere spreiding, andere grote takken van nijverheid bereid gevonden hun vacanties buiten die week te projecteren. voorstel komt er meer werkgelegen heid. De staatssecretaris van Oorlog voegde er nog aan toe dat voor onze troepen deze wagens dringend nodig zijn. Het voorstel werd hierna goed gekeurd. redder beloond. De heer J. Kraaijenoord uit Zand- voort, die op 30 April 1951 mevr. Boesman en Godfried Bomans uit de Noordzee haalde en daarmee zijn 34ste redding volbracht, heeft Dins dagmorgen de erepening in zilver voor menslievend hulpbetoon met bijbehorend loffelijk getuigschrift van de Koningin ontvangen. Zwolle electrisch en verder Noord waarts diesel-electrisch rijden. Dit betekent, dat men in Zwolle zal moe ten overstappen, hetgeen de Spoor wegen zo gemakkelijk mogelijk zul len trachten te maken. Na 17 Mei zal dit overstappen in Zwolle niet meer nodig zijn. Een ander voordeel van deze wijziging is, dat de treinen uit Zwolle naar Groningen en Leeuwar den niet meer gesplitst zullen worden in Meppel; er komen afzonderlijke diensten tussen ZwolleGroningen en tussen ZwolleLeeuwarden. De sneltreinen richting Gouda wor den weer doorgaande treindelen van *en naar Rotterdam en van en naar Den Haag; in Gouda wordt dus weer gesplitst en gecombineerd. Met deze sneltreinen komt men 26 minuten eerder in Groningen of 20 minuten eerder in Leeuwarden aan Op de te rugreis vertrekt men 27 minuten la ter uit Groningen en 17 minuten la ter uit Leeuwarden. Amersfoort Zwolle zal 42 minuten duren (een bekorting van 9 minuten) Deze ex- prestreinen zullen na 7 Jan. bestaan uit nieuwe, lichtgeschilderdè door gangsrijtuigen. In verband met de kolenbesparing zullen enige stoomtreinen door die- seltreinen vervangen worden op de baanvakken GroningenLeeuwarden Harlingen, DordrechtNijmegen, AlkmaarDen Helder en Arnhem Winterswijk. De electrificaties, die sedert de oorlog reeds tot stand ge komen zijn, brengen in totaal een kolenbezuiniging van 350 000 ton per jaar! De directie van de N S hoopt en verwacht, dat het in de komende winter niet nodig zal zijn treinen door bussen te vervangen zoals in de vorige winter geschiedde wegens gebrek aan kolen. Het vraagstuk blijft echter nijpend. nog steeds oorlogstuig. Wederom is men heden te Over- loon op gevaarlijke projectielen ge stoten. Een landbouwer bezig met graven van een kuil haalde een pant servuist op. Bij nader onderzoek wa ren er nog zes. Elders in het dorp bij het bouwen van een huis vond men een aantal granaten en mortie ren. De mijnenopruimingsdienst heeft een en ander onschadelijk ge maakt. Tijdens de „operatie rattenhol'' werd liet Chiri gebergte door Zuid-Ko- reaanse troepen van rode guerillabenden, die van hieruit hun acties onder namen, gezuiverd. Een inwoner van het gehucht Unbong, ver achter de geallieerde linies gelegen, dat enige maanden geleden door guerilla's bezet was, staat bij een uitkijkpost, welke deel uitmaakt van het verdedigings stelsel. Gistermorgen om ongeveer acht uur werd in de veemarkthallen te 's Hertogenbosch het driehonderd- duizendste dier aangevoerd. Het was een biggetje van ongeveer 60 pond van de handelaar C. van Beem uit Drumpt (Gld.) De handelaar, die reeds 50 jaar zaken doet op de Bos sche veemarkt, heeft van vele zijden gelukwensen in ontvangst mogen nemen. Het college van burgemees ter en wethouders arriveerde rond Woensdagmiddag heeft in de vlam ovensteenfabriek Hesteren en Jans- sens te Kesteren een ernstig ongeluk plaats gehad. De 23-jarige arbeider H uit Kesteren kwam met zijn lichaam in aanraking met een ma chine waardoor hij zwaar werd ge wond aan zijn benen en een arm. Het slachtoffei werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis Bethesda te Tiel vervoerd, waar zijn beide voeten en een arm werden ge amputeerd. De 41-jarige L. uit Ingen werd tij dens werkzaamheden aan een nieu we weg bij Ravenswaaij door een vrachtauto aangereden, waardoor zijn onderlichaam werd verminkt. Ook deze man werd naar het zieken huis te Tiel vervoerd, waar hij na aankomst aan de verwondingen is overleden. Staten van Zuid-Holland In de gistermorgen voortgezette vergadering van Provinciale Staten van Zuid-Holland werd een voor stel van Ged. Staten om het provin ciaal subsidie aan het Residentie- Orkest en het Rotterdams Philhar- monisch orkest voor 1952 te verho gen van 10.000 tot 12.500 zonder hoofdelijke steming aangenomen. Tevens werd daarmee goed} keurd dat het provinciaal subsidie voor elk der beide orkesten in 1952 Olifanten van het circus Bertram Mille hebben een belangrijk aandeel in de Veilig Verkeersactie, welke in verschillende delen van Engeland wordt gehouden. Hier staan ze keurig opgesteld langs een oversteekplaats in Ken sington High Street te Londen en geven de jeugdige voetgangers gelegen heid veilig de overkant te bereiken. Op de plakkaten, welke zij dragen, staat vermeld, dat zij zich altijd aan de verkeersregels zullen houden. van 400 tot 500 per concert in Zuid-Holland buiten de twee gro te steden zal worden verhoogd. Het voorstel van Ged. Staten in zake het verlenen van een provin ciaal subsidie van ƒ80.000 ten be hoeve van het jeugdzorgwerk in Zuid-Holland, werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Jeugdzorgwerk. Gedeputeerde, mevr. mr. Chr. A. de Ruyterde Zeeuw (Arb.) onder streepte de grote nood, die op het terrein der jeugdzorg bestaat. Aan vaarding van het voorstel noemde zij een voorbeeld voor gemeentebe sturen en particulieren. Zonder hoofdelijke stemming gin gen Prov. Staten vervolgens ac- coord met het voorstel van Ged. Sta ten tot verhoging van het aan de stichting federatieve commissie voor de kinderhygiëne in Zuid-Holland verleende subsidie. Voor 1952 zal het subsidie nog 5000 bedragen, daarna wordt het op 75C0 gebracht. De militaire tehuizen in Zuid-Hol- land, die met een exploitatie-tekort hebben te kampen, zullen in 1952 een provinciale bijdrage van ten hoogste 500 ontvangen. De Staten gingen met een desbetreffend voor stel accoord. Het inenten van runderen. Een principieel debat ontspon zich tussen de heren H. van Rossum (SGP), J. Wiltschut (AR), F. A. Vlasblom (AR) en gedeputeerde J. A. J. Jansen Maneschijn (AR) bij de behandeling van het voorstel van G. S tot het verlenen van subsidie aan de provinciale gezondheidsdienst voor dieren in Zuid-Holland Het ging over de verplichte inenting van met tbc besmette runderen. Gedeputeer de Jansen Maneschijn meende dat .een dergelijk debat in de Tweede Kamer moet worden gevoerd. Nu de richtlijnen zijn gegeven, kunnen de Staten slechts fneewerken. De Staten verleenden deze medewerking en keurden het voorstel z.hjs. goed. De Staten besloten ook met een bedrag van 40.000 deel te nemen in het vormen van een garantiefonds voor de in 1953 te houden internatio nale bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede. De heer A. C. A. Deernberg (KV P) maakte enkele opmerkingen n.a.v. de rangorde om de garantiebedragen in aanmerking te brengen voor de dekking van een eventueel tekort. Dr. J. W. Noteboom (AR) wenste de tentoonstelling op Zondagen niet voor publiek open te stellen. Hij diende een motie in, waarin wordt bepaald dat de provincie het subsidie slechts zal geven onder de voor waarde dat de expositie op Zondagen gesloten blijft. De heer Vlasblom (S GP) onderschreef de opmerking van dr. Noteboom. Hij meende evenwel dat de deelneming in het fonds ge heel op losse schroeven komt te staan, wanneer de „Keukenhofen „Flora" binnenkort gaan fuseren, zo als hij had vernomen. Hij achtte in dit geval een garantie overbodig, omdat Keukenhof goede financiële uitkomsten heefi gehad. De heer Meissen (KVP) verzocht namens de commissie van rappor teurs Gedeputeerde Staten op te dragen de voorwaarden, waaronder de deelneming zal worden verleend, nader te bepalen. Gedeputeerde Jansen Maneschijn deelde mede, dat G.S. de motie-Note- boom niet konden overnemen. Hij kon de opmerking van de heer Vlas blom, dat deelneming in het fonds na een eventuele fusie tussen „Keu kenhof" en „Flora" overbodig is, niet onderschrijven. Immers, het geldt hier geen subsidie doch een garantie. Namens de fracties van de KVP en P.v.d.A. werd vervolgens verklaard, dat zij de motie niet zouden steunen, omdat zij hierin een vorm van dwang zagen. De vergadering werd hierna verdaagd tot hedenochtend 11 uur. Dan zal over de motie wor den gestemd. De senaat van de Rijksuniversi teit te Utrecht heeft, te rekenen van 1 Maart 1951 af, de toegang tot de Rijksuniversiteit voor de tijd van twee jaar ontzegd aan een der stu denten die bekend heeft diefstallen te hebben gepleegd. De laatste jaren werden er geregeld diefstallen on der de studenten gepleegd. De se naat acht dit een hoogst ernstig ver schijnsel en heeft gemeend dat er een voorbeeld moet worden gesteld. negen uur aan de hallen om enig ce remonieel aan dit voor de veemarkt belangrijke feit te verlenen. De burgemeester overhandigde aan de heer Van Beem een reusachtige taart, waarop in marsepein eon mi niatuur van de veemarkt was aange bracht, en natuurlijk een marsepei nen varkentje met het getal 300.000. De handelaar schonk het biggetje dat een lint met de kleuren van de stad had om gekregen aan het gemeente bestuur, dat op zijn beurt het dier ten geschenke gaf aan de Bossche Don Boscostichting. Deze stichting zal met Pasen het dan volwassen geworden biggetje verwerken in het Paasme- nu. bestemd voor arme gezinnen van de stad. radio-uitzending kerst viering in hei paleis op den dam. Naar wij vernemen zal de kerst viering in het paleis op den Dam te Amsterdam ii haar geheel recht streeks via de radio worden uitge zonden. Deze uitzending geschiedt Zaterdag 22 December a.s. tc 1700 uur via Hilversum I op golflengte 402 meter. In veroand hiermede zal het aangekondigde K.R.O.-program- ma een wijziging ondergaan. Radio Nederland wereldomroep zal van deze Kerstviering een uitgebreide re portage mak m welke Eerste Kerst dag zal worden uitgezonden. op de coolsingel werden kerstliederen gezongen. Precies om half acht gisteravond, het ogenblik waarop de Noorse con sul-generaal te Rotterdam, het ge schenk van de stad Oslo aan burge meester Oud overdroeg, floepten op de Coolsingel, vlak voor het bordes van het Rotterdamse raadhuis, de honderden lichtjes aan van de 16 m. hoge Kerstboom. De voorzitter van de Noorse ver eniging in Nederland had eerst het woord gevoerd en er op gewezen, dat deze boom, tussen twee wereldoorlo gen door opgegroeid in de uitgestrek te bossen rondom Oslo, kan be schouwd worden als een groet uit de rust van het bos aan het jachtende stadsleven. Nadat enige redevoeringen waren gehouden zongen de duizenden op de Coolsingel verzamelden kerstliederen onder leiding van mevr. M. C. Grim- berg-Huyser en met begeleiding door de harmonievereniging „Obadjn". Ook het carillon van de stadshuisto ren liet kerstklanken horen. Stelende postbesteller berecht Wegens diefstal van een aangete kende brief met een inhoud van 12.000 is voor de Arnhemse recht bank tegen de 21-jarige P.T.T.-be- steller A. J. P. uit Arnhem één jaar en drie maanden gevangenisstraf ge- eist. Verdachte vorklaarde diefstal te hebben gepleegd om zijn schulden te kunnen betalen. Hij was echter geschrokken van het grote bedrag, dat in de envelop pe zat. Het grootste deel van het geld is terechtgekomen. Uitspraak over veertien dagen. Een Landsmeerder/die wegens het stelen van 5000 sigaretten uit de goe derenloods' van het station te Zaan dam is gearresteerd, heeft volledig bekend. De man heeft zeer veel op zijn kerfstok. Hij heeft de laatste tijd Waterland afgestroopt, waar hij in Landsmeer lasapparaten stal, luchtslangen op een scheepswerf te Monnikendam en tot tweemaal toe (op 21 September en 5 December) 'n aantal leren motorjassen bij de fa. Schermer te Purmerend. In verband hiermede zijn door de ze arrestatie ook twee Amsterdam mers aangehouden. Na een speurtocht door Amster dam slaagde de politie er in het grootste gedeelte van de gestolen jassen op te sporen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5