S)e CéidóeSoti/fco/nt Wisjinski zwaaide wild om zich heen De inbeslaggenomen wapens te Priok Westelijk ontwapeningsplan is aanvaard De krijgsgevangenen op Korea Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 20 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12465 Wisjinski, staak uw wild geraas Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE SCHEIDINGSLIJN P"R zal wel niemand in het land zijn, die zich .wijs maakt, dat het ver bod voor ambtenaren, lid te worden of te blijven van communistische or ganisaties, veel zal uithalen. Een ambtenaar, die lid is van zulk een organisatie kan ontslagen worden er staat niet met even zoveel woor den dat het zal gebeuren. Ook wan neer hij, geen lid zijnde, op eniger lei manier medewerking of steun aan zulke organisaties verleent, kan ont slag volgen. Men zou al een kind in de boosheid moeten zijn, indien men veronder stelde, dat door deze zorgvuldige for mulering geen communist door de mazen van het net zou kunnen krui pen en het Rijks-ambtenaren-corps doeltreffend gezuiverd zou kunnen worden van lieden, die de ondergang van onze democratische instellingen beogen. Men kan er staat op maken, dat de gevaarlijkste communisten, op de meest trefbare plaatsen van ons landsbestuur binnengedrongen, zich nooit als zodanig bloot hebben ge geven en zich volkomen gerust in de handen wrijven. Het verbod geldt niet voor hen, want er is niemand, die hen verdenkt. Andere ambtenaren, van wie het wèl bekend is, dat zij lid zijn van de C.P.N. of aanverwante bon den, zullen gedwee bedanken en hun agitaties ondergronds voortzetten. Misschien zullen er ook enige ambte naren worden aangewezen door de C.P.N., om het zo bont te maken, dat zij ontslagen moeten worden en deze kunnen dan als „slachtoffers" publie kelijk worden uitgebuit. De zuiveren de uitwerking van het afgekondigde verbod kan dus gering worden ge acht, maar ook de regering heeft die uitwerking wel niet hoog aangesla gen. Zij zou een uitgebreid net van spionnen moeten uitzetten, om hier en daar een loslippige communisti sche ambtenaar of een, die met het Russische systeem heult, te ontdek ken, en zelfs dan zou zij nog slechts de meer onschuldige kameraden uit het korps kunnen verwijderen. Het is geheel vaag gelaten, hoe de rege ring het verbod in practijk wil bren gen, maar aangezien we in een rechtsstaat leven, waarin de rechten en vrijheden der burgers door nauw keurige bepalingen zijn gewaarborgd, kan er geen sprake van zijn, dat de ontslagregeling deze zou kunnen ont beren en zou mogen ontaarden in een slordige verklikkerij. De zorgvuldige formulering van het verbod is van deze te betrachten voorzichtigheid een eerste aanduiding. Is dus de practische uitvoerbaar heid van het verbod nog zeer vaag en kan, zelfs bij gebleken uitvoer baarheid, de doeltreffendheid ervan in twijfel worden getrokken, toch is dit verbod van groot belang. De doel treffendheid van de uitvoerbaarheid doet minder ter zake, aangezien het verbod ook waarde heeft zonder on middellijk zuiverende uitwerking en deze waarde, deze zeer hoge waarde, is de waardigheid van de Staat der Nederlanden. De Staat laat iedere burger vrij in zijn doen en laten bin nen de perken van het algemeen wel zijn. Hij heeft met dit verbod dui delijk uitgesproken, dat dienaren van de Staat, die het communisme voor staan en steunen, het algemeen wel zijn van de Nederlandse gemeen schap schaden en in het landsbestuur niet thuis horen. Hij heeft daarmee tevens gebroken met het doortrekken van de democratische beginselen tot in het ongerijmde, alsof men aan die democratische beginselen verplicht zou zijn de vijanden van de democra tie maar rustig hun ondermijnend werk te laton voortzetten en het lichaam van de staat te slopen door afbrekende krachten. Het verbod zal op dat lichaam zeker niet de heilzame uitwerking hebben van penicilline, maar het is een stellen van de diag nose, dat het communisme binnen ons staatslichaam een ernstig ziekte verschijnsel is en een gezond vader lander moet tegenstaan. Dit reeds kan op vele te goeder trouw door het communisme beïnvloede geesten een gunstige uitwerking hebben, omdat het hen, wat hun bemantelde on democratische en on-vaderlandslie- vende houding betreft, herinneren moet aan het vóór de oorlog tegen de Nationaal-Socialisten uitgevaardigde verbod. Ook dat heeft niet veel resul taat opgeleverd. Maar de Staat was en is aan haar eigen waardigheid ver plicht het communisme officieel als staats-ondermijnend te brandmerken en haar ambtenaren te vermanen daaraan geen deel te hebben en, in geval van duidelijk gebleken onwet tige bedoelingen, hen als ontrouwe en plichtverzakende dienaren uit haar ambtelijke huishouding te verwijde ren. De regering heeft hiermede een scheidingslijn getrokken tussen staat kundig-recht en staatkundig-scheef. CekAaut kevule uieei Een illegale handel met Rusland Waren't twee spionnen? De opgravingen onder de St. Pieter Standaardwerk aan de Paus aangeboden Gistermorgen heeft mgr. Ludwig Kaas, de leider der opgravingen on der de Sint Pieter, een tweedelig monumentaal werk over de uitgra vingen aan de H. Vader aangeboden tijdens de audiëntie, die de Paus aan de leiding en de arbeiders der uitgra- Luitenant kolonel W. D. H. Eekhout, commandant van het Nederda_idse Detachement Verenigde Naties, is Dinsdagmiddag met hei lijntoestel uit Tokio in Nederland teruggekeerd. Met hetzelfde vliegtuig kwam ook kapi tein T. de Haan van het N. D. V. N. mede. Bij aankomst op Schiphol wer den luitenant kolonel Eekhout (midden) en kapitein de Haan (rechts) ver welkomd door kolonel J. Daniels (links) namens de minister van oorlog. Amerika beschuldigd van illegale activiteit De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft gisteren een woeden de Wisjinski gezien, die zich in een debat met de Amerikaanse afgevaar digde Mansfield zo opwond, dat hij met de vuist op tafel sloeg, met zijn armen in het rond zwaaide en op een oogenblik geheel buiten zichzelf dreigde te geraken. Naast hem zat de Brit Selwyn Lloyd die voortdurend gebukt moest zitten, wilde hij van de wild gebarende Rus geen tik krijgen. HET TOPPUNT VAN IRONIE. Het debat liep over de Russische beschuldiging, dat Amerika met zijn Mutual Security Act zich schuldig maakte aan agressieve daden tegen de Sovjet-Unie en „inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen". De Russische klacht is gebaseerd op een jaarlijkse toe wijzing door het Amerikaanse Con gres van honderd millioen dollar, welk bedrag volgens de klacht wordt besteed aan recruteren van mensen en het organiseren van gewapende groepen in de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen. Michael Mansfield antwoordde na mens de Verenigde Staten, dat de Russische resolutie, waarin stopzet ting van deze „ondermijnende actie" wordt geëeist, wa«s gebaseerd op een verkeerde uitleg van de passage in de Mutual Security Act, die spreekt van „herscholing van vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn tot elementen in de strijdkrachten, die het Noordatlantische pact steunen". Overigens noëmde hij de Russische klacht „het toppunt van ironie", ge zien de betrekkelijk geringe strijd krachten, die het Pact ter beschik king heeft tegenover de massale le gers van de Kominform. Mansfield herinnerde er aan, dat er nog nooit eén communistische re gering op geregelde wijze aan de macht was gekomen en dat het com munistische regiem vecht tegen „schaduwen en legendarische vijan den". Indien een politieke organisatie haar eigen leden verslindt, aldus Mansfield, is het dan wonder, dat zij allerlei sinistere motieven zoekt ach ter de daden van buitenlandse mo gendheden? Wisjinski repliceerde met een woe dende aanval op „het Amerika van Pendergast en Al Capone" waar al leen de vrijheid van de werkloze en van de dollar heerst. Hij haalde het incident van het boven Hongaars ge bied neergeschoten Amerikaanse transportvliegtuig aan als bewijs, dat Amerika spionnen boven Oosteuro pees grondgebied neerlaat en daar ondergrondse activiteit voert. De piloten zijn ondanks herhaalde verzoeken van Amerikaanse zijde, vingen heeft verleend. Het werk draagt tot titel „Onder zoekingen onder het altaar der Con- fessio" en handelt over verscheide ne, doch niet alle resultaten van de uitgebreide onderzoekingen onder de basiliek van St. Pieter. Het eerste deel telt 253 pagina's, het fweede be vat voornamelijk fotomateriaal. Een der belangrijkste onderwerpen be treft het graf van de H. Petrus. Het werk. dat is uitgegeven door de Va ticaanse Drukkerij in 1500 exempla ren, is van grote historische en gods dienstige betekenis. Behalve prof. dr Ludwig Kaas. die het boek met een voorwoord heeft ingeleid, hebben verscheidene geleerden eraan mede gewerkt. Het is dus niet, zoals kort geleden door andere persbureaux werd gemeld, van de hand van de H. Vader. GEN. DEAN HIELD ZICH 33 DAGEN SCHOIL. Volgens de verhalen van een ge vangengenomen Noord-Koreaan heeft generaal-majoor William Dean kans gezien om 33 dagen lang na de val nog steeds niet vrijgelaten en Wis jinski schreeuwde woedend, dat „de Hongaarse regering wel met hen zou afrekenen". Hij ging zelfs zover, dat hij het over Hongarije had als „Rus sisch gebied", hetgeen voor Mansfield aanleiding was om na afloop van de vergadering te informeren, of zijn Russische collega dan wellicht sprak namens de Hongaarse regering. Na een verwarde woordenwisseling met de tolk antwoordde Wisjinski, dat hij niet namea« Hongarije kon spreken, er aan toevoegend, dat hij zijn opmerking trouwens „algemeen" had bedoeld. Duitse goederen verdwijnen achter het gordijn De West-Duitse politie doet het mogelijke om de illegale handel met Rusland en zijn satellieten de kop in te drukken. Zij heeft reeds belangrijke resulta ten bereikt. Doch haar werk kan pas slagen, als de nabuurlanden meewer ken De West-Duitse regering heeft een beroep gedaan op deze landen om hun medewerking te verlenen. Zij hebben echter geweigerd dit te doen. Dii verklaarde gisteren een woordvoerder van de West-Duitse regering. Hij zei. dat per jaar voor een bedrag van minstens 50 millioen collar aan Duitse goederen, die voor de oorlogsindustrie belangrijk zijn, langs illegale wegen „achter het ijzeren gordijn'' belanden. VIA ROTTERDAM. De meeste zendingen worden van West-Duitsland uitgevoerd naar Ne derland, België, Zweden, Zwitserland of Denemarken. Zodra een zending over de grens is, kan de Duitse po litie niet meer ingrijpen. In het bui tenland worden de vrachtbrieven Sultan Hamid weldra vrij? Een gerieflijke gevangenis Naar de „Telegraaf" verneemt, wordt binnenkort de invrijheidstel ling verwacht van sultan Hamid II, die in 1950 in verband met de affai re-Westerling in Djakarta werd ge arresteerd. Er is zelfs sprake van, dat Hamid opnieuw met het gezag over de In donesische daerah West-Borneo zal worden bekleed. De toestand is daar nl. voor het centrale gezag der republiek zeer ongunstig zo al niet onhoudbaar geworden. Van het pres tige, dat sultan Hamid in Pontianak geniet, zou de Indonesische regering gaarne weer gebruik willen maken. Het enige, dat de autoriteiten te Dja karta nog weerhouden heeft om sul tan Hamid, die een voorstander was van het federalisme, in vrijheid te stellen en te rehabiliteren, is de vrees, daarbij „het gezicht te verlie zen". Naar een aanvaardbare oplos sing van dit typisch Oosterse pro bleem wordt op het ogenblik ernstig gestreefd. En binnen afzienbare tijd zal het eerherstel van Hamid dan ook wel een feit zijn. Overigens vernemen wtf, dat de sultan het uitstekend maakt. Met zijn gezin bewoont hij een ruime bungalow bij Djokjakarta, hij heeft bedienden tot zijn beschikking en ge niet een behandeling, die met gevan genschap alleen nog de naam ge meen heeft. Nederland neemt het hoog op Wederom ligt voor de kade van Tandjong Priok een Nederlands schip, de „Talisse", met 150 ton wapens voor Nieuw-Guinea aan boord en bij voorbaat heeft de Nederlandse Hoge Commissaris, mr A. Th. Lamping, de Indonesische regering duidelijk ge maakt, dat Nederland zich niet bij een eventuele verbeurdverklaring va n ook deze wapens zal neerleggen. Deze wapenkwestie is, naar Aneta meldt, een ernstige complicatie ge worden in de onderhandelingen tussen de Nederlandse en Indonesische regeringen over de wijziging van he t Unie-statuut. GEEN „MES OP DE KEEL" Indonesië heeft namelijk, zoals ge meld, het Nederlandse protest tegen de inbeslagneming van de wapens aan boord van de „Blitar" afgewe zen, aangezien het meent, dat het hier geen doorvoer, maar invoer van wapens betreft, omdat het Nieuw- Guinea als Indonesisch gebied be schouwt. Deze wijze van stellen wordt door de Nederlandse regering hoogst ern stig opgenomen. Bevoegde kringen gaven aan Aneta te verstaan, dat In donesië hierdoor de zaken zodanig op de spits heeft gedreven, dat het bijzonder moeilijk wordt om „met het mes op de keel" te gaan onder handelen over een opruiming van hinderpalen voor de samenwerking. Men acht thans de kans groot, dat deze „juridische annexatie van Irian" zoals men het noemt, het begin der onderhandelingen opnieuw zal ver tragen. Voor de nieuwe zending wapens aanboord van de „Talisse" heeft Ne derland geen afzonderlijke doorvoer- vergunning gevraagd. De heer Lam ping heeft deze kwestie echter aan gesneden, toen hij zijn protest tegen de inbeslagneming aan boord van de „Blitar" indiende. In een lang onder van Taejon de Koreaanse commu nisten te ontwijken. De generaal verborg zich, zodra het daglicht aanbrak en vervolgde zijn moeizame tocht Zuidwaarts ge durende de nacht. Op deze manier bereikte hij, geheel uitgeput en on dervoed, Tsjiaan, dat hemelsbreed 60 km. ten Zuiden van Taejon ligt. Doch toen- hij aan een huis in de buitenwijken van Tsjinan aanklopte en vroeg om wat eten, werd hij door een communistische patrouille gear resteerd. Generaal Dean had zich ontdaan, van al zijn distinctieven, zodat de communisten aanvankelijk niet be seften, dat zij een generaal gevangen hadden genomen. houd met vice-premier Soewirjo eiste hij teruggave van deze wapens. Nog geen instructies De havenautoriteiten te Tandjong Priok wachtten vanmorgen nog steeds op officiële instructies. Kapi tein Moeljono de militaire comman dant van Priok, verwachtte de offi ciële stukken pas Donderdug, en dan is er nog tijd genoeg om eventuele staDnen te overwegen, voor de Talis se 24 December vertrekt, zo zei hij. In afwachting van nadere instruc ties zijn de wapens van de „Blitar" nog onder berusting van kapitein Moeljono. veranderd en via Rotterdam. Ant werpen, Stockholm, Bazel of Kopen hagen, verdwijnen de goederen naar Rusland, Polen, Tsjechoslowakije en andere Sovjet-landen. Onlangs slaagde de Duitse douane er in elf ton Duitse kogellagers in be slag te nemen, die bestemd waren voor Tsjechoslowakije. Een Duitse firma had de zending opgegeven voor Engeland. Maar haar handlan gers vingen haar in Antwerpen op, veranderden de vrachtbrief zó, dat België aangegeven werd als land van herkomst en stuurden de kogellagers naar Zwitserland. Vandaag ging de zending terug naar Duitsland als transito-goed voor Tsjechoslowakije. Maar vóór de Tsjechische grens wer den de lagers in beslag genomen. Aan de directe handel met Rus land en zijn satellietstaten is, vol gens de Duitse regering, thans paal en perk gesteld. Aan de illegale han del zou ook een einde kunnen worden gemaakt, als de nabuurlanden ook een handje meehielpen. De Sowjet-regering heeft gisteren voor hèt eerst twee terechtstellingen bekend laten maken, sinds de dood straf twee jaar geleden heringevoerd werd wegens verraad en spionnage. Alle kranten in Moskon besteedden grote aandacht aan de twee dood vonnissen, die voltrokken waren aan twee Russen, die zo heet het met valschermen neergelaten zijn uit een Amerikaans vliegtuig boven de Moldavischc republiek, het Zuidwes ten van de Sowjet-Unie. Dc twee Russen, die door een vuurpeloton z(jn doodgeschoten A. I. Osmanow en I. K. Sarantsew hadden blijkens de berichten voor een krijgsraad bekend ontheemden te zijn, die uit een vluchtelingen kamp in West-Duitsland overstapten in Amerikaanse dienst. De agenten van de Sowjetrussische veiligheids dienst, die hen gevangen namen, hadden valse papieren, grote som men geld, wapens en „ander mate riaal om ondermijnende en terroris tische activiteit te plegen" op hen aangetroffen, aldus een bericht van het Sowjetperstoureau Tass, dat radio-Moskou wereldkundig maakte. De Amerikaanse minister Acheson heeft gisteren op een persconferentie verk aard, dat het neerlaten van twee spionnen in de Sowjet-Unie door de V.S. een „verzinsel" was. Het bericht was in overeenstemming mt de „communistische pogingen om de V.S. en hun bondgenoten te be schuldigen van agressieve bedoelin gen ten opzichte van het rode blok". Een nieuwe commissie ingesteld De politieke commissie van de Verenigde Naties is het eens geworden over de vorming van een nieuwe ontwapeningscommissie welke zal bestaan uit de leden van de Veiligheidsraad plus Canada. Eenenvijftig landen spraken zioh er voor uit, geen tegen en er waren zeven onthoudingen- De nieuwe commissie zal tegen 1 Juni rapport moeten uitbrengen. In «n er voldoende voortgang zal zijn gemaakt, zal er na die datum een wereldconferentie voor ontwapening worden gehouden. Het Russische ontwapeningsplan (onmiddellijk verbod van de atoom bom en wederzijdse vermindering van de ontwapening met één derde) werd met grote meerderheid van stemmen verworpen ten gunste van het Westelijke plan, dat voorziet in een internationale wapentelling, een ontwapening stap voor stap daarna en de vorming van een lichaam van toezicht, dat de naleving zal contro leren in elk van de betrokken lan den. De nieuwe ontwapeningscommis sie zal dat Westelijke voorstel nader bestuderen en uitwerken en al is Rusland het met het Westelijke ont wapeningsplan geenszins eens, het zal toch in de commissie zitting nemen. DE DUITSE VERKIEZINGEN. Met vijfenveertig tegen zes stem men heeft de speciale commissie, wel ke zich bezig houdt met de mogelijk heid van Duitse verkiezingen, haar goedkeuring gehecht aan de vorming van een neutraal lichaam van onder zoek dat zal moeten vaststellen, of in Oost- en West-Duitsland de nodige voorwaarden aanwezig zijn voor wer kelijk vrije en democratische verkie zingen. Oost-Duitsland heeft echter laten weten, dat een dergelijk onder zoek namens de Verenigde Naties op Oostduits grondgebied niet zou wor den toegestaan en Polen dat teza men met Nederland, Brazilië, Paki stan en IJsland op de nominatie stond voor het lidmaatschap van de com missie, heeft daarvoor bedankt. Communistische journalisten heb ben als verklaring voor het geringe aantal Zuidkoreaanse gevangenen ge- Sh. Qeitenkack teiug uit Jlaiea Zijn de rode lijsten betrouwbaar? Het uitwisselen van de krijgsgevangencnlijsten te Panmoendjon heeft tus sen de wapenstilstandsonderhandelaars van de communisten en de Verenig de Naties aanleiding gegeven tot nieuwe meningsversch.llcn. De commu nisten noemen de geallieerde lijsten onbruikbaar, omdat dc namen in dc Engelse schrijftrant vermeld staan, terwijl de rangen van de 143.272 gevan genen en de eenheden waarbij zij ingedeeld waren, ontbreken. Dc geal lieerden hebben op hun beurt geklaagd, dat het aantal gevangenen dak dc communisten opgegeven hebben, veel te klein is; maar zij hebben de com- munisten toegezegd vóór Kerstmis een lijst in het Koreaans en Chinees te verstrekken. zegd, dat een deel van hen waar schijnlijk in het Noordkoreaanse le ger dient en een ander deel in het burgerleven is teruggekeerd. De Engelsen missen ongeveer 1.150 man, van wie de communisten er 919 hebben opgegeven, maar de Ame rikanen, die ongeveer 12.000 man vermisten tellen, hebben nog geen 3000 namen gekregen. Alle kranten, radio- en televisiestations in de Ver enigde Staten hebben dag en nacht alle aandacht gewijd aan het bekend maken van namen. De teleurstelling in de Verenigde Staten over het ge ringe aantal namen is groot. Chi nese journalisten hebben te Pan- moenjon medegedeeld in de afgelo pen dagen getuige te zijn geweest van de voorbereidingen die de Ame rikanen en Engelsen in cfe kampen treffen voor de Kerstviering. De ge vangenen hadden schrijfmateriaal ontvangen om voor Kerstmis naar huis te schrijven. Zij droegen allen de typische warme Chinese winter- uniformen en vermaakten zich met sport en muziek. President Truman heeft zijn perg- chef Joseph Short het Amerikaanse volk met klem «aten waarschuwen, dat er geen enkel middel bestaat om na te gaan of die communistische op gaven juist zjjn. Dr. J. Gertenbach te Amsterdam, die als eerste Nederlandse particuliere arts sinds Februari van dit jaar in Korea werkzaam is geweest op verzoek van de World Health Organisation van de Verenigde Naties, is Woensdag middag met 50 dagen „home leave" in de hoofdstad teruggekeerd. We zien hier dr. Gertenbach, die in Korea de rang van „civil colonel" bekleedde, bij zijn arbeid in een tent op het eiland Koje-do, waar aan Zuid-Koreaanse vluchtelingen, die er met landingsboten aankwamen, medische hulp werd verleend. Kalief tie.. Licht kan een klein vuur uitge trapt worden, dat, wanneer men het voort laat branden, door geen rivie ren te blussen is. Shakespeare.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1