Parijs tevreden over Churchill Te laat inzicht in Londen Engeland en het Europese leger De lijsten der krijgsgevangenen Noordelijken hebben nieuw kanon Overste Eekhout terug uit Korea Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VOENSDAG 19 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12464 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., t 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 et p. mm. Telefoontjes f 1.50 GROEIEND EENHEID ALS CHURCHILL op reis gaat, volgen de camera's der fotogra fen hem na en zodra hij een trek aan zijn sigaar doet en mej zijn vingers het bekende V-teken maakt, flitsen de lampen en snoiren de filmtoestel len. Wanneer hij echter verdwenen is achter de zware deuren van een conferentie-kamer, dan spitsen alle journalisten hun oren en luisteren of er enig gerucht naar buiten door dring c. Want Churchill is Churchill en hij is bovendien premier van En geland. Blijkens een uitgegeven communi qué heeft Churchill, die vergezeld was van Eden, te Parijs met zijn Franse collega's Pleven en Schuman 'o.a. gesproken over het Europese le ger, zijn standpunt in deze kwestie was reeds bekend door zijn uitlatin gen in het Lagerhuis, nL dat 0 hij de totstandkoming van zo n Europees leger goedkeurde, maar aat aangeland zelf er niet aan zou deelnemen. Na met de Franse ministers te hebben gesproken, schijnt Churchill nog een stapje verder te zijn gegaan en heeft hij toegezegd, dat r.ngeiana zijn strijdkrachten op het vasteland van Europa zou handnaven met de bedoeling, dat zij hun aandeel zouden leveren aan de gemeenschap pelijke taak der verdediging. Deze strijdkrachten zouden met het even tueel tot stand gekomen Europese leger in alle opzichten samenwerken, zowel bij oefeningen als bij even tuele onverhoopte krijgsverrichtin gen. Het enige, waaraan Engeland dus wil deelnemen, is het boven-na- tionale gezagsorgaan, het wil ten slotte de beschikking over zijn troe pen in eigen hand houden. Dat Engeland ondanks zijn bezwaren te gen het gezagsorgaan desalniettemin de totstandkoming van een Europees leger toejuicht en positief wil beoor delen, vindt z'n oorzaak in het feit, dat Frankrijk Duitse soldaten niet wil toelaten tenzij in het verband van een Europees leger, d.w.z. ont trokken aan de zeggenschap van de Duitse regering zelf. In Parijs is men met dit resultaat van Churchill's besprekingen nogal ingenomen; in Franse diplomatieke kringen zegt men, dat het bezoek een succes is geweest, dat de betrekkin gen tussen de beide landen zeer ten goede zal komen. De steun, welke onurchiil aan het denkbeeld van Pleven (het Europese leger) heeft verleend, zal de Franse politieke lei ders ongetwijfeld behulpzaam zijn bij het overwinnen van de tegenzin, welke de landen van de Benelux in de laatste tijd t. a. v. de instelling van een Europees leger aan de dag hebben gelegd, ofschoon die tegen zin voortspruit uit dezelfde oorzaak als welke Churchill weerhoudt om voor de volle 100 mee te doen, nl. het bovennationale 'gezags-orgaan. Voor de Europese landen wordt het wel moeilijk om zich te blijven ver zetten tegen zo'n gezagsorgaan, nadat ook de Straatsburgse assemblée zich er voor heeft uitgesproken en Eisen hower zich er eveneens toe bekeerd heeft. Langzaam groeit aldus de gedach te van de West-Europese eenheid en als straks het Schuman-plan door alle betrokken parlementen zal zijn erkend ook daar is een boven nationaal gezagsorgaan zal dat de eerste proef zijn, welke aan de prac- tijk kan worden getoetst. ïlieuw-e Kewit&otc Niet dezelfde fout als ten aanzien van Nederland „Engeland moet ten opzichte van de Franse moeilijkheden in Marokko, niet in dezelfde fout vervallen, die het maakte tijdens het Nederlandsch Indonesische conflict, toen Engeland in feite de zijde koos van de opruiers tegen zijn eigen bondgenoten, de Nederlanders.'' Dezb ernstige waarschuwing laat de Londense* „Daily Express" horen in een hoofdartikel, waarin de Britse regering aangespoord wordt Frank rijk haar volledige steun te verlenen bij de behandeling van het Marok kaanse probleem. Bitter is de prijs geweest voor de ze na-oorlogse episode in Indonesië", zo vervolgt het onafhankelijke-con- servatieve blad: „Engeland heeft veel zijn prestige verloren. Indonesië stabiteit van het Nederlandse gezag. En het volk van Indonesië is het slachtoffer geworden van de el lende, die een gevolg was van de on bekwaamheid en verwarring, die op het vertrek der Nederlanders volg den. Wat thans in Marokko en Tunis plaats vindt is een nieuwe manifes tatie van het domme fanatisme, dat DE NATUURRAMPEN OP DE PHILEPPIJNEN. De wervelstorm, die de vorige week de Visayen eilanden heeft ge teisterd, heeft 588 mensenlevens ge- eist, aldus een mededeling van het Philippijnse Rode Kruis. 49.330 hui zen zijn verwoest en 403.480 perso nen dakloos geworden. Door de uitbarsting van de vulkaan Engeland in het Midden-Oosten het hoofd moet bieden. Laat ons daarom de fout, met Indo nesië gemaakt, niet opnieuw maken met Marokko. Engeland moet Frank. Hibok-Hibok op het eiland Camiguin ^u„1:riVe0„r:g?o iM^* H- het leven ver- Express". loren. In sfeer blijvend met de industriële omgeving brengt de op een enorme Kerstklok gelijkende, 10 meter hoge fonde stoomturbine de Kerststem ming in de machinehal van de Gene ral Electric in Schenectady (N.-Y.). De frappante gelijkenis die waar schijnlijk tegen de Kerstdagen eerst goed in het oog valt, wordt verhoogd door de glinstering van het water dat ter koeling langs de machine naar beneden vloeit. OOK OVERSTROMINGEN IN ISRAëL. Door stortregens in de afgelopen drie dagen staan in Noord-Israël ver scheidene honderden vierkante kilo meters onder water. 10.000 immi granten hebben in de kustvlakten hun kampen moeten verlaten. In de haven van Haifa ligt het werk stil en de verbindingen met Tel Aviv zijn verbroken. Het blijft nog steeds regenen. Concentratie van Chinese troepen Bij de Zuidelijke grenzen Het nationalistische Chinese minis terie van defensie heeft gewaar schuwd, dat 200.000 tot 300.000 man geregelde troepen van de Chinese communisten zien concentreren ten Noorden van de grens van Birma en Indo-China. Zij zouden gereed staan voor een invasie van Zuidoost-Azië. De troepen hadden zich in gebieden ten Zuiden van de Jangtse hergroe- peerd nadat de wapenstilstandsbe sprekingen op Korea waren begon nen, aldus het nationalistische mi nisterie in een officiële mededeling. Tegen eind November waren naar schatting vijf tot zes legers naar de Zuidelijke provincies Kwangsi en Kwangtoeng overgebracht. Onveilig Indonesië Even buiten Soebang werd de 23- jarige Nederlandse ondernemingsem ployé H. Borg door onbekenden dood geschoten. Hij reed op een motorfiets naar de onderneming „Tjibo" van de P. en T.-landen. Men vond hem en kele kilometers buiten Soebang met een schot in het hart. Zijn polshor loge was gestolen, doch de licht be schadigde motorfiets hadden de da ders laten liggen. Het slachtoffer zou op Oudejaarsdag in het huwelijk tre den. Anderhalf jaar geleden kwam zijn vader door een aanslag om het leven. Verkiezingen in Perzië In Teheran en de Noordelijke, aan Rusland grenzende provincies van Perzië, zijn Dinsdag algemene ver kiezingen begonnen voor het Per zische parlement. Verwacht wordt, dat deze verkiezingen een grote overwinning zullen worden voor pre mier Mossadeq. Het gaat om 136 ze tels in de Majlis (Tweede Kamer). In de huidige Kamer hebben slechts zeven vertegenwoordigers van de partij van Mossadeq (het Nationale Front) zitting. Waarnemers zijn ech ter van mening, dat het Nationale Front als de sterkste partij in het parlement uit de verkiezingen te voorschijn zal komen. In de meeste districten zullen de verkiezingen enkele' dagen in beslag nemen. Het kan echter maanden duren, voordat de resultaten uit de ver afgelegen provincies binnen zijn. In Teheran betwisten ongeveer 800 candidaten, merendeels leden van het Nationale Front, elkaar twaalf zetels in de Kamer. Het actief en pas sief kiesrecht bezitten al'een gelo vige Mohammedanen. Christenen kunnen slechts door een speciale kiesprocedure twee Christelijke afge- vaardigden kiezen, de Joden kiezen een afgevaardigde evenals de aan hangers van de oude godsdienst van Zoroaster. Egyptenaar bleef onverzettelijk De Britse minister van Buitenland se Zaken, Anthony Eden, heeft gis teren voor de eerste maal een ont moeting gehad met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Sa- lah el din Pasja, op de Britse am bassade te Parijs. Naar verluidt, was de houding van de Egyptenaar on verzettelijk. Naar men verwachtte zou Eden de Egyptische minister vertellen, dat Groot-Brittannië bereid is de wer kelijkheid onder ogen te zien en het verdrag van 1936 ongeldig te ver klaren. Eden zou er echter op wij zen, dat Groot-Brittannië slechts be reid is de Kanaalzone te verlaten, wanneer in plaats van de Britse con trole een internationaal lichaam, bij voorbeeld het defensiecommando voor het Midden-Oosten, komt. Men wil wel samen oefenen Groot-Brittannië blijft afwachten, tot welke conclusies Frankrijk, Italië, West-Duitsland en Benelux zul.en komen bij hun besprekingen over de vorming van een Europees leger, maar de Britse troepen op het con tinent zullen met deze Europese defensiegemeenschap gezamenlijk oefe nen, opereren en er hun bevoorrading aan aanpassen. Dit is de kern van het communiqué, dat gisteravond werd gepubli ceerd na de besprekingen, welke Churchill gisteren en eergisteren heeft gevoerd met generaal Eisenhower en de Franse regering. GEZAGSORGAAN BLIJFT STRUIKELBLOK. Engeland blijft een Europees leger onder een boven-nationaal gezags orgaan afwijzen, maar het zou bereid zijn toe te treden tot een gecombi neerd leger meer op de leest van coa.itietroepen in oorlogstijd zo als de Belgische minister Van Zee land heeft voorgesteld. Churchill heeft bovendien herhaald dat er een permanente Britse verte genwoordiging zal komen bij de Hoge autoriteit over de staal- en steen- kolenunie, waarin het plan-Schuman voorziet. Het communiqué gewaagt van „volkomen overeenstemming" tussen de Britse en Franse regeringen over alle problemen in Europa, het Nabije Oosten en het Verre Oosten. Franse zegslieden gaven de vol gende samenvatting van het Britse standpunt jegens het plan Pi-even: Wij wensen u succes met uw po gingen om een boven-nationaal leger te vormen als basis voor een Euro pese federatie. Wij zelf kunnen niet toetreden"; maar wij hopen, dat de continentale landen op de weg zul len voortgaan. Indien u echter van mening bent, dat er geen leger met een boven-nationaal eezagsorgaan en een gemeenschappelijke begroting kan worden gevormd en indien u besluit tot een „Europese coalitie" dan zijn wij er toe bereid daaraan deel te nemen. Deze Britse houding heeft Frank rijk voor een delicaat prob.eem ge plaatst, al legt men er algemeen de nadruk op, dat Churchills bezoek aan de Franse hoofdstad een succes is geweest voor de Anglo-Franse be trekkingen. Het plan-Pleven voor een Europees leger is geboren uit vrees voor een herleving van het Duitse militaris me. Daarom wenst men een politiek gezag, dat uitgaat boven de souve- reiniteit der deelnemende landen. De Britten wensen dat gezag niet, evenmin als Benelux, maar Britse dee neming zou er voor zorgen, dat het plan door het Franse parlement wordt aangenomen. Het probleem is dus, hoe de ban den in een Europees leger zwak ge noeg kunnen zijn voor de Britten en sterk genoeg om de Duitsers in toom te houden. Op 27 December komen de zes be trokken landen bijeen om te pogen tot een eindconclusie te geraken en men acht het niet uitgesloten, dat minister Schuman zijn oorspronke lijke standpunt zal wijzigen. Vertrokken. Gisteravond zijn Winston Churchill en Anthony Eden met de nachtboot naar Londen vertfokken. Vandaag komt het Britse kabinet bijeen om van de premier de resultaten van zijn besprekingen te vernemen. Generaal Dean bleek nog in leven ENERAAL-MAJOOR William F. Dean, de held van Taejon, die in de eerste weken van de Koreaanse oorlog met zijn 24ste Amerikaanse divisie de volle zwaarte van het Noordelijk offensief kreeg te verduren, is nog in leven. Dit was het verrassende nieuws, dat bleek uit een commu nistische lijst met de namen van ruim 11.000 geallieerde krijgsgevangenen, waarop ook één Nederlander is vermeld nl. Arie Biever. Deze lijst is, zo als gemeld, gisteren te Panmoenjon in ruil voor een lijst van 132.474 Noordkoreaanse en Chinese krijgsgevangenen, die zich in handen der UNO bevinden, overhandigd. Door het uitwisselen van deze lijs ten zijn de besprekingen over de krijgsgevangen weer over het dode punt heengekomen. Met de kwestie van de controle op de naleving van het bestand kwam men nog geen stap verder. De sub-commissie voor de krijgs gevangenen is nu tot Donderdag uit een gegaan, om de lijsten zorgvuldig te bestuderen. Op de communistische lijst staan de namen van 3100 Ameri kanen, 7000 Koreanen en 10000 ande re UNO-militairen. De Amerikanen hebben echter 12.000 man als vermist opgegeven en te Washington vraagt men zich dan ook opnieuw af, wat wel het lot van de 9000 niet vermelde soldaten mag zijn. De strijd in Korea Aan het Westelijke front hebben de Noordelijken gisteren kort voor het invallen van de schemering, een zware aanval met 800 man onderno men. Het gold hier de zwaarste aan val in de laatste weken. Kort voor de schemering opende de Noordelijke artillerie het vuur, Overigens wordt verklaard, dat zelfs het voorkomen van een Vermiste militair op de door de communisten verstrekte lijst van krijgsgevangenen geen waarborg is, dat de betrokkene inderdaad nog in leven is. Ütaade DOaiió-tiein naai Jiaiië Een speciale goederentrein van de Nederlandse Spoorwegen, bestaande uit 11 wagons, waarin levensmiddelen voor een waarde van 162 000,is gis teren uit Venlo via Bazel naar Italië vertrokken. Dit is een onderdeel van de Nederlandse Rode Kruisactie ter hulpverlening aan dc slachtoffers van de overstroming in Italic. De trein met de voor Italië zó belangrijke goede ren verlaat onder belangstelling het station van Venlo. Om het lidmaatschap van de U.N.O, De Rus Jakob Malik liet gisteren in de Veiligheidsraad doorschemeren, dat hij wederom met een veto Ita- lië's toetreding tot de Ver. Naties zou verhinderen. Daarentegen was Rusland wel be reid, Italië te accepteren als tegelijk alle andere candidaten, die om het lidmaatschap hebben verzocht, tot de UNO worden toegelaten. Doch des ondanks besloot de Veiligheidsraad met 8 tegen 1 (Rusland) bij 2 onthou dingen (Joegoslavië en India) het lidmaatschap van Italië te bespreken vóór de andere aanvragen. Verder wordt volgens vele waar nemers eveneens een Russiscl) veto verwacht over de toelating van Viet nam (dat formeel om het lidmaat schap verzocht heeft), omdat dit land, naar Russisch inzicht, niet geheel on afhankelijk en souverein is. Behalve deze twee hebben de volgende landen het lidmaatschap van de UNO aange vraagd: Oostenrijk, Ceylon, Finland, Ierland, Nepal, Jordanië. Korea, Portugal, Albanië, Mongolië, Bulga rije, Roemenië en Hongarije. De koudegolf in Amerika Tengevolge van de koudegolf in het Noorden en Oosten van de Ver enigde Staten zijn in de afgelopen dagen 152 personen om het leven gekomen. De koude duurt nog voort. In Watertown in het Noordelijke deel van de staat New York is tot dusver tachtig centimeter sneeuw gevallen. Voor Pennsylvanië, New York en Noord-Ohio wordt zeven tot 22 centimeter sneeuw verwacht. Een nieuw koudefront nadert van de Atlantische Oceaan. Het aantal doden is later tot 170 gestegen. In de stad New York kan het verkeer slechts langzaam vorde ren door een ijslaag, ontstaan door bevroren regen. Talloze voertuigen blijven op de wegen steken. De vliegvelden Idlewild en La Guardia buiten New York werden gesloten, totdat de start- en landings banen zijn vrijgemaakt. BELGISCH UITVOERRECHT VOOR EXPORT NAAR NEDERLAND. Bij Belgische koninklijk besluit van 17 December j.l., dat op de dag van publicatie in het Belgische Staats blad 19 December in werking is ge treden, wordt de uitvoerbelasting voor uit België naar Nederland uitge voerde producten, die aldaar ver bruikt worden, uniform op 1 procent gebracht. lailuumi oan ixAuinjitaltic Een bedrijf in Amsterdam Is reeds enige jaren bezig met proeven ter vervaardiging van kledingstukken van schuimplastic. Dc bijzondere eigenschappen van met „Draka-vi- nycel" gevoerde kledingstukken: waterdicht, isolerend tegen koude en van uitzonderlijk laag gewicht, ma ken ze voor velerlei doel geschikt. Een met schuimplastic gevoerde zwemvest en broek, die nog geper- fectionnecrd moeten worden. Het eindresultaat waarvan met grote ver wachtingen heeft, zal gebruikt wor den door de Marine en het Redding wezen. HIJ ZIET DE TOESTAND NIET ROOSKLEURIG Het ziet er naar uit, dat de Nederlandse vrijwilligers in Korea, zij het geen gezellige, dan toch een vrij rustige Kerstmis zullen vieren. Weliswaar is kort geleden besloten, dat het Nederlandse detachement (thans ongeveer 700 man, plus honderd Zuid-Koreaanse soldatenj uit de achterhoede weer naar voren zal worden geplaatst, doch het zal in de tweede linie moeten plaats nemen en dus niet aan het front. Dit vertelde gistermiddag luite- de. Namens de chef van de generale s?3"" nant-kolonel W. D. H. Eekhout, die staf werd het tweetal verwelkomdng 1 op 12 Februari jL na het sneuvelen door ritmeestcr N. J. Broertjes. In v ts verlelde hy, dat het Neder- van i bevel een gesprek, met journalisten noem- L d dctachcmcnt 8iechts bij hoge over de Nederlandse troepen in Ko-de kapitein Dc Haan het ongeluk, uilzondcrin(, in contact is gekomen rea overnam- Deze jeugdige com-dat op 22 September overste Eek-1 dc Korcaansc bevolking. „Tus- mandant hij is pas 34 jaar ver- hout en majoor Christan, die hem trok op 26 October van het vorige thans in Korea als bevelhebber is jaar met het detachement naar Ko- opgevolgd, overkwam, „een tacti- rea als tijdelijk majoor. In Korea I sche fout, omdat twee commandan- werd hij eerst bevorderd tot tydelijk ten in luitenant-kolonel en later tot luite- Toen beide commandanten tijdelijk bui-1 ten gevecht gesteld. landse detachement uit vrijwilligers bestaat, die nu eenmaal altijd met meer bezieling strijden dah dienst plichtigen, d:c het overgrote deel vormen van de Amerikaanse troe pen. Overigens hebben wij zeer veel bewondering voor de Amerikanen gekregen". Overste Eekhout gaf als zijn per soonlijke mening te kennen, dat het einde van de oorlog in Korea nog niet in zicht is. Hij zag de besprekin- gen, die thans voor een wapenstil stand worden gevoerd, niet rooskleu- nant-kolonel en bevelhebber. Na veertien maanden is hij gistermid dag om vijf uur samen met kapitein de Haan van het ND.VJN. in het waarbij een nieuw snelvuurkanon in iyntoestel van de K.L.M. uit Tokio gebruik werd genomen. Daarna ruk- j Qp vaderlandse bodem teruggekeerd, ten stoottroepen op ondanks zwaar machinegeweervuur van de verbon-1 Pe eerste, die hem bij zijn aan- denen. De stoottroepen kwamen tot j komst op Schiphol begroette, was staan bij een prikkeldraad versper- zÜn vrouw. Voorts was namens de ring en de hoofdmacht moest tenslot- minister van Oorlog aanwezig ko- te wijken. Een woordvoerder der ver-lonel J. Daniels van de inspectie ver bondenen verklaarde echter, dat keerswezen, die de terugkerende kleine groepen de strijd nog steeds commandant, en kapitein de Haan voortzetten. de gebruikelijke onderscheiding van De haven van Tsjinampo, aan de H.M. de Koningin voor terugkeren- West-kust, is door Britse en Austra-1 de vrijwilligers, het kruis voor lische schepen zwaar beschoten. Recht en vrijheid, op de borst speld- sen de 37e en de 39c breedtegraad staan vrijwel niets anders dan ber gen meer. Alles wat daar eens ge- bouwd was is volkomen verwoest, een jeep werden vervoerd Waar hot front ook was> bevolking de jeep verongelukte waren wa_s er nimmcr". Toen overste Eekhout uit Tokio Overste Eekhout was van mening,1 twee dagen geleden vertrok, warsn dat het Nederlandse detachement in een hospitaal aldaar in totaal acht door zijn deel in de strijd veel heeft Nederlandse gewonden. Voor zover bijgedragen tot de goede verstand- j hem bekend werden in hospitalen op houding tussen de Verenigde Naties Korea niet meer dan twee Neder- en Nederland en dat het bij de Ver- landse gev/onden verpleegd op dat enigde Naties zeer veel goodwill had gekweekt. „De Amerikanen en de andere strijdrs in Korea zijn vol lof over de Neuerlandse soldaten", ver volgde hij. „De algemene opinie is, dat de Franse en de Nederlandse sol daten tot de beste in Korea beho ren. Deels is dit misschien te ver klaren uit het feit. dat het Neder- ogenblik. Ko.hAe.ttit... Niets kalmeert zo als een genom besluit.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1