MET EEN SLAG 2Zf° VAN NELLE'S TEEKENS" HERZIENING UITBREIDINGSPLAN KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Partijraad liet verkiezing bij voorkeurstemmen toe MAANDAG 17 DECEMBER 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 „Tast toe 't ie van Alleen t/m Donderdag Soepkraibjes 0.35 Verse Varkenspoten 0.40 Haohévlees 0.90 Hamschijf 1.25 Gehakt 1.30 Rauwe Rookw. 1.50 Malse Runderl. 1.50 Mager Pekelspek 1.70 Alles per 500 gram. Tongeworst0.34 Hamworst 0.34 Palingrookw. 0.30 per 100 gram Zult 0.45 Uierboord 0.45 per 250 gram LANGE MARE 94 gemeente Oegstgeest De Burgemeester van OEGSTGEEST maakt be kend, dat de ontwerpen tot herziening van het uitbreidingsplan, met wij ziging der bebouwingsvoor schriften. betreffende: le terrein nabij de Drie Witte Palen; 2. terrein omgeving Ce- lebesstraat; 3. terrein aan de Dorps straat (Westzijde); van 18 December 1951 tot en met 14 Januari 1952 ter gemeente-secretarie ter in. zage liggen. Gedurende deze termijn kunnen belanghebbenden bij de Raad bezwaren in dienen. Oegstgeest, 17 Dec. 1951. 463 De burgemeester, H. L. DU BOEUFF. <3? Naaimachine defect? Reparatie direct bij U aan huis, geen vervoer, niet wachten, geringe kosten en onder garantie. Naai machine Service J. B. H. Sdhoots, Rijnsburger weg 29B. Tel 26664. Leiden. Gebruik zo min mogelijk electricltelt in de piek uren. Schakel alle toestellen uit die U# niet strikt nodig heeft. Laat ook geen overbodige lampen branden. Piek-uren zijn uren van zorg voor de centrales Beperk daarom Uw stroomverbruik zoveel moge lijk. Het electriciteitsbedrijf blijft op zijn beurt voor U doen wat het kan. 's Zaterdagmiddags en 's Zondags zijn er geen piek-uren. morgens 7.30-9 UM 's avonds 4.30-6 Aangeboden R. K. Kost huis, H. Rikken, Grijpe- steinstraat 56, Alphen aan den Rijn. 473 *5? Wandelwagen te koop gevraagd. Moet beslist in goede staat zijn. Br. met prijsopgaaf onder no. 1169 bureau van dit blad. 'S Aangeboden voor di rect een zonnige zit-slaap- kamer in mooiste gedeelte der stad. Br. onder no. 1174 bureau van dit blad. Wonderkaarsen! Een prachtig kamervuurwerk 10 stuks van groot for maat, in doos slechts 20 ct. Mogen met Kerstmis niet ontbreken! Wederverko pers korting. 30 Gouda Kerstboomkaarsen 45 cent. Papierhandel Paddenburg Nieuwe Rijn 11. 1166 Kachels, Haarden! Stal- benodigdheden. bascules, gewichten, spekkuipen. as falt, rubberroid, golfplaten melkgereedschap. veevoe derfornuizen, kippengaas, lantaarns enz.. Galvanise ren en vertinnen. Herstel len. Werkelijk voordelig. Vanouds Landbouwadres A. J. Hartwijk, Nieuwe Beestenmarkt 79. Telef. 26627—24013. t. o. Markt- kantoor Krogt's Fruithandel Per 2 V, kilo: Sterappelen 60 ct.; Handappelen 60 ct; Moesappelen 60 ct; Goud- reinetten extra 120 ct.; Handperen 150 ct.; Stoof peren 125 ct. Sinaasappelen 12, 10 en 6 voor 1.Be leefd aanbevelend W. v. d. Krogt. Schenkelweg no. 67 Zoeterwoude. 1167 Voor de feestdagen! Taartcartons, Kerstkrans- dozen. Perkamentzakken, Taartranden, Schotelran- den, Caisses Prikkers, drinkrietjes. Kerst-ontbijt bordjes. Kersttafelkleden, Servetten, Kerstmenu's, hulst. Grote sortering Kerstversiering en Kerst kaarsen. Papierhandel Pad denburg. Nieuwe Rijn 11. Prima Speelkaarten! Linnen-persing en glad, 53 stuks 99 ct.. 33 stuks 79 ct., Patiencekaartjes 65 ct. Binnenkort weer belangrij ke prijsverhoging te ver wachten. Koopt dus nu! Wederverkopers en groot verbruikers korting. Pa pierhandel Paddenburg. Nieuwe Rijn 11. 1166 Alleen de mooiste kerstboom- en kersttafel- versiering tegen billijke prijzen is goed genoeg voor onze klanten. Grote sortering kerstglas-, kerst- lopers, kaarsjes, kerstkaar ten. kerstklokken enz. De Volle Neef, Diefsteeg 19. Iets te verkopen? Dan 'n Telefoontje plaatsen! Staatkundig program verdween weer in studeerkamer NAUWELIJKS was de Partijraad van de K.V.P. aan de tweede dag van zijn beraadslagingen gekomen, of de afgevaardigden wisten reeds, dat deze bijeenkomst een vervolg zal hebben op 25 Februari en 1 Maart van het nieuwe jaar. Dan komt niet alleen het beloofde verkiezingspro gram aan de orde, maar ook het algemeen staatkundig program, waarover men het nu on-eens bleef. Eerder reeds, vóór 15 Februari, zullen de besprekingen rond het overleg met de groep-Steenberghe hun beslag krijgen en dan zal onmiddellijk een communiqué worden uitgegeven. De zer dagen nog zullen de afdelingen bij wijze van inlichting het verkiezings program in verkorte vorm ontvangen. Maar onmiddellijk lokte het Partijbestuur een beslissing uit over niet-onaanzienlijke contributiever hoging; die kwam er met 51 tegen 31stemmen. De contributie-afdracht aan de Centrale kas werd daardoor gebracht van 0.80 per lid per jaar op 1.25. OVER STIJL EN BEGINSEL VAN „MANOEUVREER"- PROGRAM. De tijdsduur, door magister Stok man besteed aan wat hij noemde „een korte inleiding" op de behandeling van het algemeen staatkundig pro gram, was aanleiding voor een der vele afgevaardigden, beperkte be handeling van de niet minder dan 88 amendementen te bepleiten. Daaren tegen wenste de woordvoerder van Maastricht bij wijze van aardigheid uitbreiding van spreektijd tot 55 pro cent, met welke percentage de contri butie zo juist was verhoogd. Al aanstonds zat de Partijraad mid den in de wensen. Er kwam enige critiek op inhoud en stijl van het staatkundig program. De Nijmeegse prof. Jurgens gewaagde van een „ma- noeuvreer"-program- anderen ver langden meer duidelijkheid, korter en pittiger stijl, waarbij de vraag werd gesteld, of niet een letterkundige in Nederland de moeizame lezer van het program zou willen bijstaan. Voorzitter Andriessen, tal van an dere bezwaren voorziende, zeide, dat het program niet per se in één dag behoeft te worden behandeld. En zó scheen het ook te zullen gebeuren, toen pater Stokman en prof. Jurgens bij wijze van algemene beschouwing een moraal-theologische gedachten- wisseling opzetten. Daaruit ontwik kelde zich de wens, of de samenstel ling van een algemene toelichting zou moeten volgen. „We kunnen nog wel even wachten, meende de heer Schreuder, want ook hier kan gelden de opmerking van een Italiaans sta tionchef, toen een trein zes uur te Prof. Mag. Dr. S. Stokman O.F.M. tijdens de zitting van Zaterdag aan 'K»;v)unn;saq ap laat binnen kwam: „wat betekenen tenslotte zes uur op gans de eeuwig heid?" Na bijna twee uur terreinverken ning zeide de voorzitter werkelijk tijdnood te voorzien; reden waarom hij voorstelde, eerst in behandeling te nemen het Verkiezingsreglement, dat urgent is, wijl het reeds bij de candidaatstelling moet worden hanteerd. Nadat tal van voorstellen van orde waren gedaan en men bleef vasthouden aan noodzakelijke wijzi gingen in artikel 1 over wezen en doel van de K.V.P., werd tenslotte besloten, gans het ontwerp-staatkun- dig program terug te verwijzen naar de Program-commissie, welke com missie uitbreiding zal krijgen door personen, die thans bezwaren tegen de redactie van het ontwerp hadden gemaakt. Op 29 Februari 1952 ver wacht men nieuwe behandeling. HOOFDEN EN ZINNEN ROND HET NIEUWE KIESREGLEMENT. Men is toen begonnen aan de be handeling van het Kiesreglement ter aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer. Tot het houden van inleidende beschouwingen bestond geen behoefte, zodat men aanstonds begon met artikelsgewijze behande ling. Over de algemene begrotingen en voorbereidende werkzaamheden was men het spoedig eens, waarna het hoofdstuk over de samenstelling van de cj.ndidatenlijsten aan de orde kwam. Hierbij trad de partij-secreta ris, dr. L. Albering, op uit naam van de Reglements-commissie; hij deed het met grote kennis van zaken en met overtuiging. De Kring Leiden had voorgesteld, lid 5 van artikel 12 over het indie nen van voorlopige conclusies in het overleg de Kringen uit te breiden met de bepaling, dat die conclusies on verwijld door de Kring-secretaris zouden worden ter kennis gebracht. Nochtans sloot de Partijraad zich aan bij de opvatting van het Partijbe stuur. dat de aanvankelijk voorge stelde tekst (zonder toevoeging „door de Kring-secretaris") geen misver stand wekt. Na brede gedachtenwisseling en na hoofdelijke stemming sloot de verga dering zich aan bij een opvatting van het Partijbestuur, dat aan de Verkie- zingsraad definitief moet worden op gedragen, hoeveel candidaten op een verkiesbare plaats dienen te worden aangewezen. Daarbij heeft het Partij bestuur het noodzakelijk geacht, dat ongeveer een derde deel van de Tweede Kamerfractie zal worden aangewezen. Verder ging men ac- coord met twee verduidelijkingen, door de Kring Leiden voorgesteld. 1 Uit de Kring Leiden was het voor stel gekomen, af te wijken van de willekeurige volgorde De heer Van Breukelen, die dit voorstel verdedig de verklaarde zich tegen onjuiste se lectie. Van de bestuurstafel werd aangedrongen op handhaving van het reglement; alfabetische volgorde bij voorbeeld kan nooit gelden als ad vies. Maastricht meende uitkomst te zien door nu en dan elders in het al fabet te beginnen. Daartegenover stelde Leiden loting voor. Bij zitten en opstaan kwam zeer duidelijk aan het licht, dat de Partijraad, evenals het Partijbestuur, er niet voor voelt, Kringvergadering en adviescommis sie in één verband te brengen. Eveneens de Kring Leiden ver klaarde zich tegen het nieuw voorge stelde puntensysteem. Men wil het bestaande stelsel met enkele kleine wijzigingen er tussen voegen. Dr. Al bering noemde het puntensysteem het meest ideaal; maar omdat er moei lijkheden kunnen rijzen, heeft hij het de kwade tanden willen uittrekken. In dit reglement is het zó gesteld, dat evenredigheid wordt nagestreefd. De heer Hoonhout nochtans zeide te vre zen, dat het nieuwe systeem zal lei den tot het binnenhalen van groeps- en standsvertegenwoordigingen in de partij. Omdat geen der afdelingen Leiden bijviel, blijft dus het bestuurs voorstel i.z. het puntensysteem ge handhaafd. In Limburg was men bevreesd, dat in dit Kiesreglement een systeem is bedacht, waarbij de kiezer geen rede lijke invloed heeft. Dr. Albering, die dit per se onjuist noemde, wees er op. dat dit reglement voor een ieder kan gelden. Daarna werd de voorge stelde tekst aanvaard., waarb. een amendement Leiden niet nader aan de orde is gekomen. Mede in verband met deze beslis sing werd goedgevonden, dat de Kringadviescommissies ieder tenmin ste een aantal candidaten dienen aan te bevelen, gelijk aan het tweevoud van het aantal verkiesbare plaatsen. Limburg had de aanduiding „het tweevoud van" niet wenselijk geacht. OM DE VOORKEURSTEMMEN. Het aantal amendementen op de artikelen, die gaan over de verplich tingen van candidaten en gekozenen, was behoorlijk groot. Hier ging het over de kwestie van voorkeurstem men. De heer Mineur heeft daarover gezegd, dat door een correctief in het Kiesreglement het wettelijk cor rectief is weg-gecorrigeerd. Na langdurige beraadslaging, ook omtrent enkele suggesties-Leiden, werden de voorstellen van het Partij bestuur ten aanzien van de verplich tingen goedgekeurd. Er was toen geen enkel beletsel meer tot algehele goedkeuring van het Kiesreglement met zijn vaak in gewikkelde berekeningen. Een korte rondvraag bracht het einde van deze tweedaagse bijeen komst. Het partijbestuur wil nagaan, of de notulen (als boekdelen) bij de Kringsecretariaten kunnen worden ter inzage gelegd; en overwogen zal worden of het mogelijk is aan de af delingsbesturen een kleine premie toe te kennen wegens vlotte contributie- inning. ,Snl)den" doet zeer, ook in het verkeer. Swift gaal vooraan in de strijd tegen de duurte. Vanaf heden kunt U een paar prima Swift-herenschoenen kopen voor f. 19.90. Voorheen f. 24.90. En een Super-Swift (u weet wel: spijkerloos) in het fijnste kalfsleer kost U voortaan f. 22.90, eerst f. 29.75. Een prijsverlaging van liefst zeven guldens per paar dusl Swift garandeert U absoluut dezelfde kwaliteits-schoenen als steeds tevoren. Niets is er veranderd, behalve de prijs.* Heren, thans kunt U zich dus nog vóór de Kerstdagen 'n paar prachtschoenen aan schaffen voor een prijs rondom de f. 20.-. Swift heeft alle prijzen radicaal verlaagd. De schoenwinkeliers hebben zich sportief bereid verklaard, om het verlies op hun voorraden te nemen. Zij verkopen dus vanaf heden hun Swift-schoenen tegen de nieuwe, verlaagde prijzen. Goede schoenen zijn niet duur meer, als U maar Swift neemt. Super-Swift, de fantastisch makkelijke schoen, is nu zelfs guldens goedkoper dan vóór Korea. Een prima herenschoen in zwart, bruin en oxblood, diverse leesimodellen. Thans Dezelfde modellen in fijn kalfsleer, zwart, bruin en oxblood. Thans Super-Swift Spijkerloos, zo buigzaam als Uw eigen voet Van Nelle fabriceert zijn sigaretten papier van de beste geimporteerde grondstoffen. Wij behoeven over ons papier geen overdreven verhalen te vertellen. Probeer het SIGARETTENPAPIER

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8