Eeuwfeest Aartsbroederschap H. Familie plechtig gevierd Een Kath. Bond voor Ouden van Dagen en Gepensionneerden in het Bisdom Haarlem Afscheidslunch voor Britse gezant Jeugdige spaarders de voorkeur bij woning ^Meisjeshandel MAANDAG 17 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT WEEDE BLAD PAGINA 3 Nationaal jubiié-congres te Den Bosch Gisteren werd te 's-Hertogenbosch onder grote belangstelling het eeuw feest gevierd van de aartsbroeder schap der H. Familie, die in Juli 1851 in de Sint Lambertus-parochie te Helmond werd opgericht. Deze aarts broederschap werd ingesteld door de kapitein van de Belgische Genie Henri Belletable te Luik. Het feest werd ingezet met een Hoogmis met pontificale assistentie van mgr. Paolo Giobbe, de pauselijke internuntius te 's-Gravenhage. In de namiddag werd in de con certzaal van de Casino-schouwburg het nationaal jubiié-congres gehou den, dat bijgewoond werd door mgr. Giobbe, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, mi nister mr. F. Teulings, vice-premier, namens zijn katholieke ambtsgeno ten, vertegenwoordigers der overige bisschoppen, onder wie mgr. v. d. Burg, deken van Amsterdam en mgr. prof. dr. F. Feron, vicaris-generaal van het bisdom Roermond. Voorts waren daar vele kerkelijke en we reldlijke autoriteiten en leden van de aartsbroederschap uit alle delen van het land. Dankbrief van de Paus. De aartsbroederschap van de H. Familie bestaat thans in 712 paro chies van de Nederlandse Kerkpro vincie en omvat 993 afdelingen met in totaal 200.000 leden. Mgr. Paolo Giobbe heeft tijdens het congres de dank van de Paus overgebracht, die Aether''l*r»ken 20.1521.45: 1. Actualiteit. 2. Sport. 3. Film. 4. Buitenlands overzicht. 5. Weerkaart. Pauze. 6. Weens pro gramma. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgenge bed en liturgische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus.. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Kamerorkest en solist. 15.15 Gram. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zender sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Actuali teiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V. U.: Prof. dr. J. J. Fahrenfort: „India". 19.00 „Hier is Vrij Europa", vaude ville-programma. 19.30 Gram. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Instru mentaal septet. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Nodeloos avontuur", hoorspel". (In de pauze: gram.). 22.45 Avondgebed en Litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond gezin", causerie. 23.05 Resi dentie-orkest en solisten. 23.5024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. 9.30 De groenteman. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Gram. 15.30 Onze Ameri kaanse Buren". 16.05 Kinderkoor. 16.30 Zendersluiting.18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19.15 „Pa ris vous parle". 19.20 Accordeonmu- ziek. 19.45 „Grote ontdekkingen van de laatste vijftig jaar", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 Gram. 21.25 AVRO-Allerlei. 21.30 Theater orkest. 22.00 „Dit is Uw land, Uw volk", klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. daarvan uiting gaf in een In het Frans gestelde schrijven aan de di recteur van het algemeen secreta riaat van de aartsbroederschap, pater J Dankelman CSSR. De pauselijke internuntius overhandigde pater Dankelman namens de Paus een zil veren medaille. Minister Teulings bracht namens de regering en in het bijzonder na mens zijn katholieke ambtsgenoten de gelukwensen aan de jubilerende aartsbroederschap over en bracht de leden dank voor hetgeen in de loop der jaren tot heil van land en volk werd verricht. De taak van de aartsbroederschap. De Vicaris-Generaal van het bis dom Roermond, mgr. Prof. dr. F. Fe ron, sprak de feestrede uit, waarin hij de doelstelling van de aartsbroe derschap het apostolaat in het privé en openbare leven plaatste tegen de achtergrond van de huidige roerige tyd, die in het bijzonder voor de Kerk zo moeilijk is. „Het gaat in de eerste plaats om het gezin", al dus mgr. Feron, „waarin de vader een apostolische taak te vervullen heeft". Hij legde er de nadruk op, dat de leden van de aartsbroeder schap bij het verwezenlijken van hun ideaal zich zo-eel mogelijk zouden aanpassen aan de gewijzigde tijds omstandigheden en opvattingen. Na de apostolische zegen door mgr. Paolo en mgr. Mutsaerts aan de aan wezigen gegeven, begaven de leden van de aartsbroederschap zich naar de Kahedrale Basiliek van St. Jan, waar het eeuwfeest met een pontifi caal Lof door mgr. Mutsaerts werd gesloten. „St. Adelbert" en de politiek Onlangs zijn de diverse plaatselij ke en diocesane besturen der St. Adelbert-Vereniging bijeen geweest. Verschillende aangelegenheden van intern-organisatorische aard, alsook betreffende de taak van de organisa tie en de leden individueel op gods dienstig-, maatschappelijk- en cul tureel terrein, werden uitvoerig be sproken. met name de verhouding tot de K.A., de zuster-standsorgani- saties en de beroeps-organisaties der intellectuelen. Unaniem werd vastgesteld, dat, hoe zeer werkzaamheden der Katholieke intellectuelen ook op staatkundig ge bied, thans meer dan voorheen, nood zakelijk zijn en moeten worden ge stimuleerd, de St. Adelbert-Vereni- ging niet als zodanig concrete poli tieke desiderata naar voren behoort te brengen, te meer waar identifica tie der Vereniging met enige politie ke groepering als onjuist moet wor den afgewezen. K.R.O. IN TOPVORM Ofschoon men de 302.000 leden is genaderd, heeft de K.R.O. voor de microfoon nog slechts het feit van c.'e 300.000ste gevierd. Toch kon de voorzitter, prof. dr. J. B. Kors O.P er op wijzen, dat dit hoge aantal een grote stoet als gevolg heeft; het le dental groeit nog steeds In luttele dagen kwamen er vijfduizend bij, zoals directeur P. A. M Speet tij dens de uitzending verzekerde. En nóg blijft het parool: wij bouwen voort! Na deze materiële vooruitgang i zeker niet minder belangrijk de ver zekering van prof. Kors, dat de K.R.O. zich zyn hoge verantwoor delijkheid bewust zal blijven en zijn ideaal ook verder zal nastreven. Hij bracbt dank aan zo velen voor hun sterke steun Doch men moet blij ven steunen, opdat de K.R.O. zijn taak steeds trouw zal kunnen ver vullen. Reeds lange tijd wordt in de kring van Ouden van Dagen en Gepen sionneerden behoefte gevoeld aan een speciale Bond, die hun diverse belangen kan behartigen. Wel bestaan er enkele neutrale Bonden voor deze mensen, doch steeds meer blijken deze niet de ge schikte plaats te zijn, waar de ka tholieken thuisbehoren. De Raad van Overleg tussen de Katholieke Sociale Organisaties heeft zich met dit onderwerp bezig gehouden en na enkele besprekin gen is dezer dagen de Katholieke Bond van Ouden van Dagen en Ge pensionneerden in het Bisdom Haar lem definitief opgericht. De toela- tingsleeftyd tot het lidmaatschap is voor Ouden van Dagen 65 jaar en voor gepensionneerden 55 jaar. Mgr. J. P. Huibers heeft deze da gen het bestuur van de nieuwe Bond willen ontvangen en zijn hoge toe stemming voor dit nieuwe werk willen geven, hetgeen de initiatief nemers een grote vreugde was. Er is thans ee» voorlopig dioce saan bestuur gevormd, waarvan het dagelijks bestuur bestaat uit: W. He selaar, Amsterdam, voorzitter; mevr. mr. E. v. BestBoekelman, Den Haag, penningmeesteresse; Joh. de Lange, Den Haag, secr. Raad van Overleg, als toegevoegde secretaris. Het doel van de bond is de behar tiging van de godsdienstig-zedelijke- culturele algemeen sociaal-economi sche en sociaal-hygiënische belangen In Luxwoude bij Heerenveen was een ooievaar achtergebleven, die een zaam en verkleumd door de weiden stapte. De gebroeders Van Zwol slaagden er in het dier in een schep net te vangen. De achterblijver zal een onderdak vinden in een dieren tuin. AFSCHEID Mr. OYEVAAR. Mr. J. J. Oyevaar, directeur-gene raal van scheepvaart, zal op 20 De cember van 15 tot 17 uur in de Rol zaal van de Grafelijke zalen Binnen hof 11 in Den Haag, een afscheidsre ceptie houden. van de ouden van dagen en gepen sionneerden in het algemeen en van de leden in het bijzonder. Reeds zijn contacten in de grote plaatsen van ons bisdom gelegd en plaatselijke afdelingen van de bond zijn in oprichting of reeds opgericht. Middels de plaatselijke Raden van Overleg wordt getracht, overal af delingen van de bond te stichten, zo dat vestiging over het gehele bisdom binnen afzienbare tijd een feit zal zijn. Betuigingen van instemming en aanmeldingen c.q. alle nodige infor maties worden gaarne door het se cretariaat Antonie Duyckstraat 91 te Den Haag verstrekt. De onlangs in de strijd voor offi ciële erkenning van de Friese taal voorwaardelijk veroordeelde Fedde Schurer. hoofdredacteur van de Hee- renveense Koerier, en de heer R. J. Sipkens, inspecteur lager onderwijs te Sneek, hebben Zaterdagmiddag te Amsterdam het woord gevoerd voor circa 500 Friezen, die buiten Fries- De ambassadeur van Brittannië bij het Nederlandse hof, sir Philip Ni chols. was Zaterdagmiddag de gast van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden op het paleis op de Dam te Amsterdam tijdens een lunch te zijner ere gege ven, daar hij ons land als ambassa deur gaat verlaten. Omstreeks tien over half een arri veerden H. M. de Koningin en Prins Bernhard en terwijl de Kon. Militai re Kapel onder leiding van kapitein R. van Yperen het Wilhelmus speel de, inspecteerde H. M. de erewacht bestaande uit een compagnie van de troepen regiment intendance. Naast de Ingang van het paleis stonden twee marechaussee's opge steld in ceremonieel tenue. Volgens een oud privilege van dit wapen is de marechaussee belast met de be waking van de Koningin en het was de eerste maal, dat zij daartoe gesto ken was in het donkerblauwe cere monieel tenue, met de lichtblauwe lange broek en de kolbak. Met ge trokken zwaard flankeerde zij de in gang, een kleurige noot in het stem mige khaki van de erewacht. Tegen een uur arriveerde sir Phi lip, in gezelschap van zijn echtgeno te en klonken de tonen van het „God save the King" over de Dam waar vele belangstellenden zich hadden opgesteld. Omstreeks drie uur keerden de Lifter gedood bij ongeluk Viel tegen auto van dr Drees Op de Rijksweg tussen Moerdijk en Dordrecht kwam Zaterdagmiddag een personenauto, die moest uitwij ken voor een op de linkerweghelft rijdende tegenligger, in botsing met eenstilstaande vrachtwagen. Door de gladheid van de weg schoof de auto na de botsing links de weg weer op en een liftende militair werd er uit geslingerd. Deze 21-jarige A. Grupping uit Overveen viel met zyn hoofd tegen de bumper van de autr van minister-president dr. W. Dree? die juist uit de richting Dordt nader de. In zeer zorgwekkende toestand werd het slachtoffer met zijn ver brijzelde schedel naar het R.K. Zie kenhuis te Dordrecht overgebracht. In de loop van Zaterdagavond al dus het Alg. Dgbl. is hij overle den. De tweede militair, die meereed, De Vries uit Haarlem, kreeg een ernstige hoofdwond. Hij werd naar het Diaco- nessenhuis te Dordrecht overge bracht. De bestuurder van de personenauto, de Nederlandse groothandelaar in schroot W. F., die in Düsseldorf woont, kreeg eveneens een hoofd wond, die ter plaatse kon worden verbonden. Hij had in Breda de mi litairen in zijn auto genomen. Zijn auto werd aan de rechterachterzijde opengereten en zeer ernstig bescha digd. Dr. Drees zorgde er persoonlijk voor. dat politie en geneeskundige dienst zeer snel ter plaatse waren. Later heeft de minister-president zich naar Dordt begeven om naar de omstandigheden van de slacht offers te informeren. De verkeersgroep Dordrecht van de Rijkspolitie zorgde er voor, dat het zeer drukke verkeer ongehinderd door kon gaan, waartoe speciale land wonen, op een vergadering, be- maatregelen moesten worden getrof- legd door de Bütenfriezen boun, de fen in verband met de grote glad- bond van Friezen buiten Friesland. heid van het wegdek. Een plannetje van Minister In 't Veld Minister in 't Veld wil de jongeren, die een aantal jaren gespaard hebben voorkeur geven bij toewijzing van een woning, wanneer zij in het huwe lijksbootje willen stappen. „Wij zien geen andere uitweg om de woningbouw te bevorderen, en de jeugd heeft dan een doel om te sparen", zei de minister Zaterdagmid dag, toen hij het nieuwe C.J.M.V.- jeugdcentrum in Arnhem opende. Het plan moet nog nader worden uitgewerkt, maar reeds nu doet de minister een beroep op de jeugd om mee te helpen de kapitaalvorming te stimuleren. Minister In 't Veld zei te hopen, dat het nieuwe C.J.M.V.-gebouw zou bijdragen tot ontwikkeling van het jeugdwerk. De herbouw van dit jeugdcentrum kon mede tot stand komen dank zij een gift van 10.000 dollar van het hoofdbest ur van de Y.M.C.A. Het jeugdcentrum, dat in de winter als clubhuis dient, doch in de zomer als een soort jeugdherberg voor iedereen openstaat, heeft 150.000 gekost. Britse ambassadeur en mevrouw Ni chols weer naar Den Haag terug. Di rect daarna vertrokken H M. de Koningin en prins Bernhard naar Soestdijk. Bioscoop en televisie Een voorlopig accoord Sedert 1 jaar is er overleg gaande tussen de Nederlandse Bioscoop (N. B.B.) en de Televisiestichting om tot een ordening te komen van beider belang voor wat betreft het gebruik van films bij de televisie. Het ziet er thans naar uit, dat een principieel accoord in het verschiet ligt. De N. B.B. heeft naar wij vernemen aan de Televisie stichting als uitvloeisel van de gevoerde besprekingen een ontwerp-overeenkomst aangeboden. De bond heeft geen bezwaar tegen levering van bepaalde films voor zo ver de exploitatierechten niet in het gedrang komen. Er is een scherp onderscheid ge maakt in de soorten films, die gele verd kunnen worden. Een gemengde commissie zal in sommige gevallen kunnen beslissen. Een bijzondere moeilijkheid was de leverantie van actualiteiten in verband met bestaan de verplichtingen. Met inachtneming hiervan kan het filmbedrijf opdrach ten uitvoeren voor de levering van filmnieuws aan de televisie. Dit zal tot gevolg hebben, dat de journaal- nieuwsvoorziening in de bioscopen een nieuwe ontwikkeling tegemoet zal gaan. Actueel nieuws van bete kenis zal voortaan niet meer, zoals thans voornamelijk het geval is, aan het einde van de week in de biosco pen ter vertoning worden gebracht, maar onmiddellijk na het gereedko men van de nieuwsfilms Hiervoor worden nadere technische voorzienin gen getroffen. De televisie stichting van haar kant zou bereid zijn het gebruik van films en seinduur te beperken en_ ten hoogste 7 minuten voor actuele films te gebruiken als hiervoor stof is. Indien de overeenkomst tot stand komt, zal het gebruik van films wor- 'en voorbehouden tot uitzending be hind voor ontvangst in huiselijke ;ring. De overeenkomst zal vooreerst voor een jaar van kracht zyn ten einde de partijen in de gelegenheid te stel len gedurende de experimentele pe riode ervaringen op te doen. Nieuwe invallen bij speelclubs Drie bestuursleden aangehouden Opnieuw heeft de Haagse politie op last van de Justitie Zaterdagnacht in vallen in de clublokalen van Haagse speelverenigingen gedaan. In een club aan de Laan van Meerdervoort werd roulette gespeeld. Tafel en fi ches werden in beslag genomen en bestuursleden en spelers naar het hoofdbureau gebracht. De spelers mochten na verhoor naar huis gaan Drie personen, de secretaris en twee andere bestuurders van de club, werden in arrest gehouden. Het was de eerste avond, dat deze speelclub het balletje weer liet rollen. In een andere club aan de Laan van Meerdervoort, werd bot gevan gen. Ook deze club, de herleefde Man dial-club, die vroeger aan de Kneu terdijk was gevestigd, hervatte Za terdagavond voor het eerst sedert de grote razzia van 4 Augustus, de „ver enigingswerkzaamheden". Maar Vrijdagavond had de politie te Rotterdam aan alle bekend adres sen de waarschuwing uitgereikt, dat uiterlijk 22 December met roulette en baccarat moest worden gestopt. Op grond van deze waarschuwing had de Mondial-club het balletje laten rusten. Toen de Haagse politie Zaterdag nacht een inval deed, trof zij slechts bridgers, dammers en schakers aan. De drie in arrest gestelde clubbe- Zoals wij reeds eerder mededeel den, heeft J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, de Nederlandse consul ge neraal te New York, Vincent Impel- litteri, de burgemeester van New York, meegedeeld, dat koningin Ju liana en prins Bernhard bij hun be zoek aan de Verenigde Staten In het begin van April ook New York zou den willen bezoeken. Burgemeester Impelliteri heeft te kennen gegeven, dat zijn stad zich zeer vereerd zou gevoelen met een officieel bezoek van de Koningin. Baron de Vos van Steenwijk heeft de burgemeester tevens meegedeeld, dat Nederland en in het bijzonder Amsterdam, dat zo nauw betrokken gewees tbij de stichting van New York, gaarne medewerking verle nen aan de herdenking op 2 Februari 1953 van het driehonderdjarige be staan van New York als stad. e banden tussen New York en Nederland, zo luidde het antwoord, zijn zo sterk, dat medewerking van Nederland en in het bijzonder van Amsterdam by dit eeuwfeest, dat nog in het eerste stadium van voor bereiding is, onmisbaar zal zijn. De Prins bracht een fles mee Met een in pakpapier gewikkelde fles onder zijn arm, betrad prins Bernhard Zaterdagmiddag vergezeld van zijn mede-cursisten van het Soestdijkse Spaanse-les klasje 't Am- stelhotel te Amsterdam, waar prof. C. F. A. van Dam en diens bruid, me vrouw M. J. Valstar—Slebe ter gele genheid van hun zo juist gesloten huwelijk een receptie hielden. De fles, die de Prins als huwelijks geschenk kwam aanbieden, bevatte „anijs van de aap", een bekende Spaanse likeur, waarover de profes sor tijdens de Spaanse les al enige malen een verhandeling had gehou den. Behalve die fles kreeg de bruide gom een zilveren sigarettenkoker, waarin de handtekeningen van de ze ven Soestdijkse leerlingen zijn gegra veerd. stuurders zyn de 56-jarige P. K., zonder beroep uit Leiden, de 37-jari- ge koopman A. H. B. en de 57-jarige F. J. van L.-S., zonder beroep, bei den woonachtg te Den Haag. De „Fairsea" is langzamerhand een vertrouwde verschijning in de Rotterdamse haven geworden. He dennacht is het schip opnieuw de Nieuwe Waterweg binnengelopen met 1060 Canadezen aan boord, be horende tot de 27e Canadese infan terie brigade, nl een detachement „Royal Canadian Dragoons" en voorts manschappen van het eerste Higland bataljon cn van de 55e transport compagnie. Om negen uur vanochtend werd aan de Merwehaven met de debar- katie begonnen. Ter begroeting wa ren aanwezig de ambassadeur van Canada, Pierre Dupuy en de Cana dese milittaire attaché, kolonel T. A. Johnston en van Nederlandse zijde o.a. generaal-majoor J. R. H. Lagas, inspecteur van het verkeerswezen. Behalve enkele treinen stonden verscheidene transportauto's gereed voor het vervoer. De aangekomenen gaan linea recta naar de omgeving van Hannover, waar zij zich bij de rest van de brigade zullen aansluiten. Uit de goederenloods van Van Gend en Loos te Zaandam is in de nacht van Donderdag op Vrijdag een aantal pakken sigaretten gestolen ter waar de van 500. De dief verstopte zijn buit in een tuinhuisje van een spoor wegarbeider. Toen hij het gestolen goed kwam halen, werd hij op heter daad betrapt. Het bleek een 25-jarige rijwielhandelaar uit Landsmeer te zijn. Tijdens zijn overbrenging naar het politiebureau te Zaandam wist hij te ontsnappen, maar hij werd spoedig weer gegrepen. De man heeft inmiddels bekend te vens in de zomermaanden een andere inbraak in dezelfde loods te hebben gepleegd. 12) In Herta's kamertje kwam achter het schilderij, dat een boslandschap voorstelde, waairn een jong paartje hand in hand liep. het witte hoekje van de brief te voorschijn, die het jonge meisje da^r verborgen had. De auto, waarin gravin Merzen- stein en Herta zaten, joeg met een angstwekkende snelheid voort. Wanneer de gravin en haar broe der ook maar een flauw vermoeden van de brief hadden gehad, die ach ter dat schilderij zat. dan waren ze zeker direct omgekeerd en in nog wilder vaart naar hotel „De Gouden Kroon'* teruggereden. Geen uur had Robert Wessler meer rust gehad, sinds de trein Herta aan n blikken had onttrokken. Hij d zelfs niet eens meer ten volle unnen genieten van de vreugde over het weerzien van zijn moeder en op de vragen, die zijn vader hem stelde, gaf hij meer dan eens een ver keerd antwoord, zodat de oude man verrast zijn hoofd schudde. Wat was er toch met Robert ge beurd? Hij leek zo eigenaardig ver anderd. Ook mevrouw Wessler ont ging het ongewone gedrag van haar zoon niet. Maar zij schudde het hoofd niet zoals haar man, doch knikte even, zachtjes glimlachend en sprak meer dan eens bij zichzelf: ,,'t Is nu eenmaal zo". Robert deed zijn werk, maar van daag leek alles hem merkwaardig onbelangrijk. Al zijn gedachten gin gen uit naar Herta. wier beeld zo helder en rein in zijn hart was ge grift. als had hij haar niet slechts en kele minuten, doch reeds vele jaren gekend en als hadden zij reeds veel tezamen beleefd. Dat was geen goed afscheid, ab soluut geen goed afscheid, bromde hij telkens weer in zichzelf. Wat een pracht meisje! En even later kwam het vervolg: ..Wat zou ze wel van my denken"? En daarna: „Onzin, die denkt immers helemaal niet aan mij." Telkens weer keek hij op de klok en rekende dan uit, waar de trein nu wel zijn kon. Als ik nu een telegram zond, dan kwam het nog juist op tijd, om haar in Horstberg bij mevrouw Her- binger te begroeten. Maar wat zou ze daarvan zeggen? Ze lachte me na tuurlijk uit en eigenlijk heeft ze dan ook een beetje gelijk, want na zo'n korte kennismaking van een paar minuten doet het wel erg sentimen teel aan. En tenslotte peinsde hij verder: Och, is dat eigenlijk het voornaamste: hoelang je elkaar kent? Welnee. Wanneer de vurige vonk van het ene hart naar het andere over springt, dat zoekt de liefde zelf uit en wij mensen hebben niets in te brengen. Van het ene hart naar het andere? Wat fantaseer ik eigenlijk? Mijn hart gloeit voor haar maar het hare waarschijnlijk niet voor mij. Verbeeld je maar niets van je aan trekkelijkheid. myn beste Robert. Je bent een onbehouwen jongen, en een mooi meisje zal voor jouw geen lief de op het eerste gezicht opvatten zo als voor oen toneelspeler, een zanger of een filmheld. Robert, jongen, je bent een doodgewone zakenman en je hebt helemaal niets bijzonders over je. Maar dit is zeker: een trouw hart. dat draag jij in je borst: de knapste man ter wereld kan geen trouwer hart aanbieden. En Wanneer Herta, dat lieve meisje met die reine, heldere ogen, wilde dan kon zij het hebben voor alle eeuwigheid. Robert schoof zijn werk ter zijde en sprong op Nee, vandaag wilde het absoluut niet. Waarheen hij ook keek overal zag hij Herta voor zich al les, wat hij dacht, bewoog zich om haar persoontje. Hy liep het kantoor op en neer. Natuurlijk is het onzin, maar ik ben toch door een onverklaarbare en ongelooflijke ongerustheid over Her ta bevangen. Wacht dat is een idee. Een telegram* is een pracht uit vinding, want het verraadt het hand schrift van de afzender niet. Ik zal een kleine comedie op touw zetten en op naam van moeder telegrafisch informeren, hoe onze reisgenote in Horstberg aangekomen is. Gelukkig heb ik het adres nauwkeurig geno teerd: Mevrouw Herbinger, Garten- platz 6. Juist, dat doen we. Zo ben ik, als er een gunstig antwoord komt van mijn kwellende zorgen bevrijd en heb ik me ook niet bespottelijk gemaakt, anneer Herta voor mij niets meer zou voelen dan een vluch tige belangstelling, hoewel haar mooie blauwe ogen Dromerig glimlachend staarde hij voor zich uit. En er moest al heel wat gebeuren, eer de energieke Ro bert Wessler zich aan zoete dromen overgaf. Hij sloot het bureau waar hy had zitten calculeren, zorgvuldig af en opende de deur van een nevenver- trek, waar het personeel aan het werk was. Wanneer de chef naar mij vraagt, zeg dan maar, dat ik over een half uur terug ben. Goed, mijnheer Wessler, klonk het in koor. Met grote stappen liep hij naar het postkantoor en gaf daar een telegram op, dat hij met „Renate Wessler" on dertekende, Dat de inhoud misschien al te grote hartelijkheid verried, viel hem niet op. Waarom zou een oude dame zo'n allerliefst jong meis je met wondermooie blauwe ogen en goudblond haar niet van het eerste ogenblik af in haar hart gesloten hebben? En wat hem zelf betrof ja, hij had Herta nog graaf heel, heel wat anders geschreven Wanneer kan er antwoord zyn? vroeg hij gretig de ambtenaar aan het loket Als alles meeloopt, dan in het begin van de avond, antwoordde deze. Ik zal wel geluk hebben. Ik ben er van overtuigd, dat Herta moeder per omgaande zal antwoorden. Mij zou ze natuurlijk niet zo voorkomend behandelen al was het alteen uit jongemeisjestrots. Herta, Herta, dat zeg ik je: een betere schoonmoeder dan mijn moedertje vind je je hele leven niet. Kon je nu maar besluiten, om spoedig en met allebei je handen toe te grijpen. Mijn goede oude papa neem je wel als schoonvader, en de zoon nu ja, ik hoop, dat je er niets op tegen hebt, hem als echtge noot te aanvaarden, zo dacht hij vro lijk. Tegen de avond was er antwoord. Dor en onbarmhartig stonden daar de letters tot woorden gevormd, die Robert deden verstijven van schrik. Herta Melcher in Horstberg niet aangekomen. Conducteur zeide, dat onderwerp géén ongeval gebeurde, wel misten twee dames in Soben de trein. Zal tot morgen wachten en dan nog een telegram aan u afzenden. Talloze malen reeds had hij de bood schap gezien, doch nog altyd scheeen het hem onbegrijpelijk. Versuft bleef hij op het telegram staren, tot de letters voor zijn ogen begonnen te dansen. Eindelijk haalde hij diep adem. Ik moet er met moeder over spreken, zei hij bij zidhzelf en ging toen naar de woonkamer.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7