RIJNSTREEK Kledingmagazijn Bosch-Quant door zware brand geteisterd Overeenstemming bereikt tussen „Keukenhof" en „Flora 1953" Auto schoot in moddersloot R.K. Muziekgezelschappen vergaderden in Leiden laantuven aan ffiim zijn reis om de wereld) MAANDAG 17 DECEMBER 1951 DE LE1DSE COURANT EERSTE Blt\D PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Een hevige brand heeft in de vroe ge ochtend van Zondag het bovenge deelte van een van Alphens modern ste confeetie- en maatkledingbedrij- ven van de firma BoschQuant, na bij de Alphense brug, geheel ver nield. De brand werd opgemerkt door de chef-brugwachter, de heer Van Wyk. De eigenaar van het bedrijf die met zijn gezin achter het winkel gedeelte woont, had op dat moment niets van de brand bemerkt. Dank z'O het kordaat optreden van de heer Van Wijk, die zowel de bewoners als de brandweer en de politie in al lerijl alarmeerde kon een van Al phens winkelstraten wellicht voor een ernstige ramp worden behoed. Het pand van de firma Bosch Quant, behoort evenals de aangren zende winkelpanden, o.a van V. D., tot Alphens van ouds gevestigde winkelbedrijven. Sedert 1949, toen het kledingbedrijf van de heer v. d. Bosch naar de eisen des tijds was gemoderniseerd, was Alphen trots cp deze steedse zaak. In nauwelijks drie kwartier tijd is het bovenge deelte, waar de grote toonzaal en de ateliers voor maatkleding zich be vinden, door het vuur geheel ver- v 'd Wddra sloegen de vlammen *an de Raadhuisstraat-zijde naar buiten. Door de hitte van het vuur sprongen aan alle kanten de ruiten cn zwermden dikke vonkenregens naar de overzijde en vlogen over de daken. De brandweer stond voor een moeilijke taak. O. Lv. de ondercom mandant, de heer J. de Raat werd hot vuur met drie stralen water be- sl reden. Men was echter in den be ginne voor het ergste bevreesd en men oordeelde de assistentie van Aarlanderveen noodzakelijk. In de grote partijen heren- en kinderkle ding vond het vuur een gretig voed sel. Het vuur had zich weldra ook door het dak een weg gebaand, ter wijl de vlammen ook reeds door de vloer naar de onder gelegen winkel lekten. Het was een mooi staaltje \an burgerzin te zien hoe talrijke omwonenden en vrienden van de familie v. d. Bosch alle krachten in spanden om de kinderen, enig huis- iaad en de winkel- en kantoorinven- taris en winkelvoorraad ir> veiligheid te brengen. Hoewel de krachtig op getreden brandweer na een drie kwartier erin slaagde de brand tot dit pand te localiseren, kon men toch niet voorkomen, dat het bovenste gedeelte geheel uitbrandde en het geheel veel waterschade kreeg. Hoe wel een juist beeld van de totale schade momenteel nog niet valt te geven, zal het naar voorzichtige ra- nhng de ton vrij dicht benaderen. De firma is verzekerd. Naar wy vernamen is vrijwel aan te nemen, dat deze brand een na sleep is van de Zaterdagavond uit gevallen stroomvoorziening in de gehele gemeente, waarover wy elders schreven. In de coupeurskamer zal hoogstwaarschijnlijk een strijkbout onder stroom gebleven zijn, nadat de electriciteitsvoorziening weer was hersteld. Een gelukkige omstandig heid is, dat de coupeurskamer door ren klein binnenplaatsje van de wo- ring wordt gescheiden. Hierdoor kregen de vlammen niet dadelijk vat op het woninggedeelte. Wel zijn Alphen a.d. Rijn was in duisternis Door een kortsluiting in het ge meentelijk transformatiehuis op het terrein van N. Samsom N.V. werd Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur de gehele gemeente in volslagen duis ternis gehuld. Dit duurde ruim twee uren. De lage zijde trof het nog slechter. Daar moest men zich ruim drie uren met kaarslicht zien te redden. Hier en daar was men winkels zelfs nog petroleumlampen lijk. Was het tydstip, waarop duisternis inviel enerzijds gunstig voor de bedrijven die op kracht stroom zijn aangewezen, anderzijds troffen de middenstanders het heel erg slecht op de uren, waarop het merendeel van het winkelend pu bliek zijn inkopen pleegt te doen. Toen het onderzoek o. 1. v. de heer H. A. Couvée, assistent van de licht- bedrijven onmiddellijk bil het inval len van de duisternis een aanvang nam, constateerde men weldra dat een ontploffing had plaats gehad in bet hoogspanningsstation bij de N.V. Samsom, doordat de olieschakelaar was stukgeslagen. In het gebouwtj is hierna veel materiaal verschroeid en verbrand. Van onder tot boven bleken de apparaturen zwart besla gen. Tengevolge hiervan is het 10.000 KV-net in het hoofdvoedingsstation nabij firma van Oordt uitgevallen. Veel moest worden vernieuwd en schoongemaakt, een karweitje waar mede het personeel van de lichtbe- dryven Zondag tegen de avond ge reed is gekomen. De ontstane brand in het hoog spanningsstation kon de vrijwillige brandweer o.l.v. de ondercomman- c'ant, de heer J. de Raat vroegtijdig bedwingen. Het werk van deze man nen en van de bedrijven werd even wel door de duisternis niet verge makkelijkt. Even moeilijk had hei drukke verkeer het op de kruispun ten en het was geen sinecure voor de verkeerspolitie om regelend op te treden. Weldra had men de ver keersagent op het Kerkplein door middel van twee stormlantaarns enigszins in het licht gezet. Met wit- ta en rode lichten trachtte deze het cp hem aanstormend verkeer, pre cies op dit drukke tijdstip, zonder ongelukken in goede banen te lei den. reeds de ruiten gesprongen en had den vitrages vlam gevat, maar toen was de familie reeds uit haar slaap gewekt. De vele moderne etalages, welke op aantrekkelijke wijze reeds aan de komende Kerstdagen herinnerden, bieden thans een troosteloze aan blik. De energie van de heer J. v. d. Bosch kennende zal hij wel alles in het werk stellen om zijn bedrijf zo spoedig mogelijk voor het kopend publiek toegankelijk te stellen, al zal er heel veel vernieuwd moeten worden. Mars Nat. Reserve. Zaterdag middag maakte de Nationale Reserve o.l.v. de hoofdinstructeur sergeant- ma j. Kers en de reserve politie o.l.v, de reserve hoofdagent C. Dusoswa, een mars door de gemeente. Vooraf gegaan door het bekende tamboer corps van de Nat. Res. uit Gouda o.l.v. sergeant-majoor J. Teesink marcheerden de mannen in uniform door de belangrijkste straten Daar na verzamelde men zich voor het raadhuis, waar de burgemeester de troep inspecteerde. By deze plech tigheid was het bestuur van St. W.G. tegenwoordig. Ook de wrn. distr. commandant kapitein de Geus in specteerde zijn mannen en reikte aan acht hunner het diploma korporaal en soldaat le klasse uit. Het waren de heren Polet, Schellingerhout, Ko nijnenburg, Hofstra, Boonstra, Jans zen, Glastra van Loon en Oltvoort. Hierby hield de kapitein een korte toespraak, waarin hy, na eerst de troep gecomplimenteerd te hebben voor de keurige wijze waarop zij zich van haar taak heeft gekweten, er met klem op wees, dat deze mars niet gezien moet worden als een demon stratie, hoe goed de Nat. Res. en de Res. Pol. marcheren kan, maar dat deze middag dient om de slapenden wakke te schudden. Staande op het bordes gaf de drumband nogmaals blijk van haar kunnen. BOSKOOP OP HET NIPPERTJE. Zaterdagmiddag geraakte het 4- jarige zoontje van de familie Klein, wonende aan de Ridderbuurt, in de Gouwe. Zijn 8-jatig zusje begon he vig te gillen, waarop de heer Noor- lander, die eveneens aldaar woon achtig is, kwam toelopen. Ziende, dat de kleine reeds zinkende was, bedacht hij zich geen ogenblik en sprong ge kleed te water. Met zeer veel moeite wist hij de drenkeling weer behou den op het droge te brengen. Hoewel de kleine schijnbaar geen nadelige gevolgen van het koude bad onder vonden had, achtte men het toch raadzaam dr. Hamburger te waar schuwen, die het kind verdeï behan delde. Gevaarlijke gewoonte. De boom kweker H. aan de Groeneweg, had de gevaarlijke gewoonte regelmatig hopen afval te verbranden, op korte afstand van de houten woning van zijn buurman de heer v. d. P. Meer malen was hem op het gevaar daar van gewezen, doch H. bleef in zijn gewoonte volharden. Toen gisteren de rode haan weer lustig kraaide in een grote vuilhoop, werd de politie van het geval in kennis gesteld, die onmiddellijk ter plaatse verscheen en de heer H. op duidelijke wijze het verkeerde van zijn handelwijze on- Donderdag: heren Allemansgeest 1Treffers 4. A.s. Woensdag speelt het 2e he renteam de belangrijke wedstrijd tegen HBS 1 in de Pancratiuszaal. Daar J. v. d. Zwet nog niet in het tweede team mag spelen zal Kees v. d. Meer zijn plaats innemen. Hier voor zal deze wedstrijd voor Tref fers een zware opgaaf worden. Deze week Maandag, Woensdag en Zaterdag trainen. RIJNSATERWOUDE BRAND IN BOERDERIJ. Zaterdagavond om kwart over ze ven werd de brandkeer van Lei- muiden gealarmeerd voor een brand op de boerderij van veehouder Spij ker aan de Vriezeweg. Terwijl S. in de schuur was, is een hoeveelheid benzine in brand geraakt. Een aan tal zakken en een auto vatte daarna vlam, en al spoedig was een gat in het dak gebrand. Nadat getracht was het vuur met emmers water te blus sen werd de brandweer gealarmeerd, die spoedig aanwezig was. Bij aan komst was het gevaar geweken, maar enige tijd later moest toch nog gespoten worden. Tijdens de brand liep de veehouder brandwonden op, waarvoor hij zich onder dokters be handeling moest stellen. Ook een dochter en zoon geraakten licht ge Alg. vergadering van Bloembollencultuur Om twee uur hedenmiddag open-i afzetgebied doet vermoeden. Toch Nispen houden wij de hoop dat de omscha keling in dat land, van broeiershan- del op droge verkoop, die zich de laatste jaren voltrekt, spoedig we derom tot een verdere stijging van de afzet zal leiden. der het oog bracht. Het resultaat was wond. De heer S. die door deze dat het verbranden in het vervolg op een grotere afstand zal plaats heb ben. NIEUWKOOP Nieuwe koers van de IJsclub. De Nieuwkoopse IJsclub hield haar jaarlijksse ledenvergadering in ho tel „Het Vliegende Paard". Het was een zeer bijzondere vergadering, om dat het karakter van de vereniging door een vérgaande reglementswijzi ging danig werd veranderd. Was voorheen het doel van de IJs club min of meer het lenigen van nood door het organiseren van ijs vermaak, thans wordt het doel het bevorderen van ijsspori en toerisme. De secr. deelde mede, dat door het gemeentebestuur een wisselbe ker is beschikbaar gesteld voor de schaatskampioen van Nieuwkoop. Het bestuur werd met het oog op de wijzigingen der doelstelling uitge breid met 4 leden, nl. de heren C. Kwakkenbos, D. v .d. Helm, H. Bos Na deze korte plechtigheid voor j en J. Beuk; de aftredende bestuurs- het raadhuis vond een bijeenkomst leden werden bij acclamatie herko- plaats in het ijsclubgebouw, waar toe vele buitengewoondienstplichti- gen waren uitgenodigd. Burgemees ter Witschey die hier het woord voerde dankte allereerst de Goudse drumband voor de verleende mede werking en richtte zich vervolgens tot de genodigden. Nadat spr. had gewe zen op de ernst der tyden en de nood zakelijkheid van enige militaire ge oefendheid ter bescherming van de burgerij bij eventuele aanvallen van buiten, deed spr. een ernstig beroep op de aanwezigen om zich nu te be raden en zich aan te melden bij een van de beide reserve-groepen. Elke man. die weerbaar is, is dringend no dig. Het resultaat was, dat ongeveer dertig jongemannen zich aanmeld den. Veertigjarig jubileum. Het was Zaterdag j.l. 40 jaar geleden, dat de toen 15 jarige Jan Bakker in dienst kwam van de fa. D. Joh Boot N.V,, waar hij thans op de motorenfa- briek „De Industrie" als metaalbe werker een zeer gewaarde kracht is. zen. Het financieel overzicht gaf aan een batig saldo van pl.m. 538. Na een uitvoerige gedachtenwis- seling, waarbij de voorz. nog gele genheid vond om de heer N. Bode raven te feliciteren met zijn 50-jarig zakenjubileum, werd de vergadering gesloten. NOORDEN NSVGDS 0—2. GDS won de toss en koos de wind in de rug. NSV probeerde al direct of de achterhbede niet te passeren was, doch de ver dediging van GDS was hecht. Ook de NS V-achterhoede blee'k toen het nodig was haar mannetje te staan. Over en weer ging het spel in snel tempo, op het middenveld bleek GDS de sterkste en hun aanvallen waren dan ook gevaarlijker dan de aanvallen van de NSV-ers. De scho ten, waar wij anders zo van genieten, bleven nu uit. De ruststand was dan ook 00. Na de rust was het GDS, die de toon aan gaf en na 20 min. werd hun 7-,.. luvjii aan gai en na mm. wciu nuu .J'illei™ JS niet onopgemerkt volhouden met een doelpunt beloond SlE f Bakke.r.^era 1—0. Na een half uur kreeg de mid- 1 ug .W!°lrdlgte',dIvoor van GDS de bal toegespeeld, j. w0 e n o teh a r t e 1 ij k gehul- Alle speiers meenden, dat hij meters de dlrect'e haeft de buitenspel stond, en deden niets, zo- heer L. Boot gesproken. Spr. bood de dat hpt no werd zilveren medaille van de My voor aat net wera' Handel en Nijverheid met getuig schrift aan en namens de directie een enveloppe met inhoud. De heer P. v. d. Valk, bedrijfslei der van deze afdeling, en de heer A. H. Hooijer, chef van de tekenka mer bleken eveneens zeer veel waardering te hebben voor het tech nisch inzicht van de jubilaris. De collega's boden ook een enveloppe aan. Mevr. Bakker ontving bloemen. Men was hierna nog enige tijd g^el- ROELOFARENDSVEEN Filmvoorstelling. Door de Kath. brand flink gedupeerd is, zag in 1947 zijn hele boerderij in vlammen op gaan. Vermist en gevonden. Een jon geman uit Zoeterwoude, die éen be zoek bracht bij de familie L. had zijn rijwiel voor het huis langs de open bare weg geplaatst. Bij het vertrek de de voorzitter, jhr. mr. tot Pannerden, de 212e algemene vergadering van Bloembollencultuur in het gebouw van de Kegelbond te Haarlem. Als wij een terugblik werpen op het thans ten einde lopende jaar, al dus de voorz., mogen wij met dank baarheid en voldoening constateren, dat 1951 voor het bloembollenbedrijf een niet-ongunstig jaar is geweest. Onze productie is vrijwel geheel naar het buitenland afgezet, waartoe met name de opheffing der contingente- ring in Engeland in belangrijke ma te heeft bijgedragen. Inmiddels moet het ons met zorg vervullen dat de liberalisatie van de Europese handel, instede van goede vooruitgang te maken, in meerdere landen veeleer op de terugweg schijnt. Ook in de afzet naar de Ver enigde Staten is onvoldoende voor uitgang, ondanks de belangrijke be dragen aan Onpersoonlijke Reclame aldaar besteed en de omvangrijke potentiële markt, die een dergelijk Drijfnat gingen de Rijswijkers ver volgens naar huis terug. Toneeluitvoering. Het was een goede gedachte van „In Liefde Bloeijende" om op Zondag „Gaudete" het heerlijk spel van den Dié „Het bemerkte hy, dat zijn nieuwe kar- Zwarte Schaap" nog eenmaal op te retje verdwenen was. Nadat de om geving zonder resultaat was afge zocht, werd de hulp van wachtmees ter l'Amie ingeroepen, die het rij wiel enige tijd later vond aan de slootkant langs de Herenweg. ZOETERWOUDE Onverstoorbare dame spoelde haar kleren uit De heer K. uit Rijswijk waarsghuw- de zyn, als leerlinge achter het stuur zittende dochter, dat zij in de ge vaarlijke bocht by de Miening buiten de witte lijn moest blijven. Deze les van vader werd noodlottig, want toen zij naar rechts stuurde, ging de auto uit de bocht en kwam in de schuine diepe berm terecht, stond nog even stil en kantelde zodanig in de moddersloot dat de wielen naar bo ven lagen. Vader en dochter en ook de mede inzittende heer kwamen ge heel bemodderd, doch ongedeerd uit de wagen. Boven modder gekomen vroeg de heer K. heel laconiek aan de vele op gekomen mensen- „Zijn jullie alle maal Zoeterwouders? Nou zorg dan eens gauw dat die sloot hier gedempt wordt!" Zijn dochter sprong intussen in de Miening om haar bontmantel en haar japon uit te spoelen. De Fa. N. v. d. Akker haalde mei de tankwagen de wagen weer op de weg en er was dank zij de zachte modder maar één deukje in de wagen. voeren. In de vorige winter is dit stuk met groot succes reeds twee maal opgevoerd. Nog eenmaal speelde Gerard Koek dus den Dré, zijn laatste rol, die hij op de planken van ons parochiehuis vervulde en het was met enige wee moed, dat wij hem bij zijn vertrek voor het laatst mochten genieten en wij weten zeker dat er bij Gerard zelf deze avond wel wat zal zijn om gegaan. Maar hij speelde zijn rol met heerlijke blijmoedigheid. Pater van Beurden sprak een afscheidswoord vol waardering met de wens dat hij toch weer andere toneelplanken on der de voeten zal krijgen want zijn spel mag voor het amateurtoneel niet verloren gaan. Met zeer grote toewijding is het stuk opgevoerd en met grote bewon dering constateerden wij dat vooral de vele dialogen zo schaterend ge plaatst werden. Als de Blauwe met de Pastoor zo lang samen moesten spelen was de speelkracht zó sterk, dat het spijtig was, dat ze heengin gen; de grote verdienste van een spel: weg te zijn voor het verveelt. Er ligt altijd een gTote bekoring in een spel met een dialect, maar dat mag op de duur geen onvolkomen heid blijven. Dus, of grotere studie maken van het Vlaams, het Brabants, Gelderse of wat ook of stukken zon der dialee kiezen. Er was al aardig Ulvenhouts gesproken maar nog verre van „echt". Bij het in alle rollen te prijzen mooie spel waren natuurlijk nog vele fouten en het mag niet gebeuren, zowel bijv. in de rol van Aantje dat bij een ontstellende mededeling niet. of te laat (nog erger) gere; wordt. De grootste verdienste van deze avond was. dat de spelers, ondanks de halve lege zaal zich toch volkomen hebben gegeven. De P.B.O. Ten aanzien van de P.B.O. zeide de voorz.: „De P.B.O., welker problemen reeds geruime tijd de besturen uwer organisaties bezig hielden, blijkt thans ook tot de gedachten en de be langstelling der vakgenoten zelf door te dringen. Al staan velen tegenover deze organisatie nog onwennig en vragen zij zich zelfs met enige ver bazing af of door nog méér organi satie nu in de practijk wel de ge rechtvaardigde en natuurlijke orde zal worden bereikt, welke in het be lang van het bedrijfsleven en in het algemeen belang moet worden na gestreefd, toch is deze belangstelling verblijdend, want indien de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, die thans eenmaal een vaststaand feit is, tot heil van het bedrijfsleven zal wil len werken, dan zal 'deze gedragen moeten worden op de eerste plaats door de vakgenoten zelf. De nieuw te vormen organen zullen in wijze zelfbeperking zich allereerst een plaats moeten veroveren in de geest, en als het kan in het hart van de bedrijfsgenoten, wier belangen te dienen als doelstelling is gegeven. „Keukenhof" en „Flora 1953." Het blijkt gelukkig, dat wij in ons vak toch ook in staat zijn, zo ver volgde de voorz., te rechter tijd de rechte dingen te doen en wederom te verenigen wat gescheiden was, teneinde in samenwerking méér te bereiken dan in onderlinge strijd be reikt zou kunnen worden. In dit verband verheugt het mij u te kunnen mededelen, dat tussen ons Hoofdbestuur en de Directie van de Flora 1953 en het Bestuur van de Stichting Keukenhof te Lisse vol ledige overeenstemming is bereikt om in het jaar 1953, in vertrouwens volle samenwerking, een hoogtepunt te bereiken van propaganda voor de Nederlandse Bloembollencultuur en -handel en van bezoek van onze bui tenlandse afnemers aan onze beide tentoonstellingen, welke zuilen wor den verenigd in en zullen samen werken om van het jaar 1953 te maken een groot Internationaal Flo- werfestival of Holland. Zij zijn beiden overeengekomen uw vergadering te verzoeken, als het hoogste orgaan van de algemene vak organisatie van het bloembollenbe drijf, om reeds in deze vergadering het Internationaal Flowerfestival of Holland 1953 plechtig uit te roepen. Ik vraag daarop gaarne uw in stemming, omdat beëindiging van strijd slechts kan zijn in het waar achtig belang van ons vak en van ons land! Tenslotte deelde de voorz. nog mede, dat mr, R. C. Bakhuizen van den Brink, die sedert 1916 aan het Scheidsgerecht verbonden is, eerst als secr. en later als voorz, om eer vol ontslag heeft verzocht, waarme de het vak een gevoelig verlies zal lyden. In „De Harmonie" te Leiden hield viteiten van de R.K. Federatie, wel de R.K. Bond van Muziekgezelschap- ke dit jaar vooral bestonden in het Metaalbew. bond „St. Eloy" en de pen in Z.-H. zijn jaarvergadering on-ontwerpen van nieuwe statuten, K. A. B. werd in de Pancratiuszaalder leiding van bondsvoorzitter C. A.waardoor deze organisatie haar voor beider leden, een filmvoorstel j Volgering. Nadat spr. enkele wel-1 werkzaamneden meer zal kunnen ling gegeven. De voorz. van St. Eloy, komslwoorden had gericht tot de ontplooien naar de eisen van deze Jac. Brugman, sprak het openings- en welkomstwoord. Na een reclame film voor Concordia, volgde de film j welke van de herdenking dei* ency clieken in het Feijenoord-stadion was geest, adv., de hoogeerw. heer P. L. v. d. Meer, deken te Hoorn, en voorts lig bijeen. De jubilaris, die ook thuis vervaardigd. De zeer mooie film als veel blijken van belangs: ailing ont ving sprak dankwoorden. Filmavond N.K.J.B. en J.G. De N.K.J.B. en de J.G. boden leden en belangstellenden Zondag in de Sint Josephzaal een filmavond aan. Ver toond werd na een bijfilmpje het hekende filmwerk „Het lied van Bernadette". Deze film heeft de vele aanwezigen van begin tot einde ge boeid. De vertoning geschiedde door Foto „Lux". Gunning. De bouw van de Frot. Chr. lagere en ulo-school aan de Lage Zijde is opgedragen aan de op een na de laagste inschrijvers de Gebrs. De Boer te Hazerswoude voor 101.500.—. hoofdschotel „De duivel in het kloos. ter" werd met aandacht gevolgd Tij dens de pauze sprak een hoofdbe stuurder van St. Eloy" de aanwezi gen toe. ROELOFARENDSVEEN Treffers (R'veen). Treffers 3 wist een 6—4 overwinning te beha len op St. Vooruit 1, wat een goed resultaat genoemd mag worden. Het 3e damesteam ging voort op het pad der overwinning en stuurde het Haagse Olveh 1 met een 37 ne derlaag naar huis. Programma voor deze week: Dins dag: Hafa 3Treffers 2 dames. Woensdag: dames Unitas 3Tref fers 3 en Treffers 2HBS 4. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOUDER Nevelig en zwaar bewolkt met hier en daar enige motregen. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Zuid en Zuid west. Iets kouder. 18 Dec.: zon op 8.44 en onder 16.2! tijd. Voorts staan plannen op stapel tot tot de bésturen en afgevaardigden het ontwerpen van een concoursre- van 25 aangesloten verenigingen, glement, geldend voor alle bonds- werd even teruggezien op de werk- concoursen, verbetering van het or- zaamheden van de Bond in het af- gaan „St. Cecilia", alsmede een maan °P 21.34 en onder 11.52 uur. ge.'open jaar. j auteursrechtenregeling met Buma 1 Het concours te Berkel was qua middels en collectie* contract. j organisatie en verloop een succes j Uit het jaarverslag bleek, dat er j geweest, al was dan ook aan het licht 31 verenigingen zijn aangesloten bij j getreden dat een voortdurend stre- de Bond. Secr. J. v. Dijk mocht dank j ven naar verbetering der muzikale ontvangen voor het vele verrichtte i prestaties gebiedende eis is. 1 werk. Uit het verslag van penning- i Vervolgens het dilettanten-examen, meester J. Weijers bleek, dat er een 1 deze weg de directies van de j NZ.H.V.M. en de H.T.M. vragen of het niet mogelijk is een betere sa- Wat lezers schrijven BUS EN GELE TRAM penning- I Als tram- en busreiziger wil ik De deelname was goed. Om de mu- j batig slot te boeken viel Ook deze ziekkennis te vermeerderen is ditfunctionaris verkreeg dank voor het examen een prachtig middel. Ver meerdering der kennis zal leiden tot groter liefde voor de muziek, voorts hoe groter de ontwikkeling is hoe groter ook het genot dat men kan vinden in de beoefening van deze schone kunst. Hierna besprak de voorz. de acti- 19 ,,G illig is het lot van de we reldreiziger", zei Basli tegen Bim ter wijl ze op de kleine binnenplaats van de gevangenis werden gelucht. „Kon den wij maar vliegen" zuchtte Bim Op dat ogenblik klonk een machtig ruisen van vleugels in de lucht. Een rauwe vogeLschreeuw verschrikte de bewakers niet minder dan de ge vangenen. Voordat Basli begreep wat er aen de hand was, voelde hy zich opgetild door een machtige snavel.nog beter dan Bim, want de vogel „Hier is onze kans" dacht Bim on- Grijp hield de speurder stevig ge- middellijk toen hij zag hoe de vogel noeg in zijn kraag, terwijl BLm zich Basli vastgreep. Op zijn beurt greep krampachtig aan de gladde staart- hij de vogel Grijp stevig in zijn staart-1 veren moest vastgrijpen. Zo vlogen veren. De vogel was zo sterk dat hij ondanks het gewicht van Basli en Bim, bijna loodrecht naar boven schoot. Daarop zette het dier koers naar het Noord-Noord-Oosten. Basli had het op deze ongemakkelijke reis over de 'woelige Atlantische Oceaan tot ze heel in de verte een woeste en verlaten groep eilanden zagen. Hier begon de vogel vaart te minderen. accurate beheer. De begroting voor 1952 verkreeg de goedkeuring der vergadering. Het bestuur kreeg machtiging om ook dit jaar weer de dilettanten examens te organiseren. Tot 1 Jan. kan men nog voor deelname in schrijven. Op 27 November 1952 zal de R.K. Bond 25 jaar bestaan; een feit dat een waardige viering verdient. Het bestuur kreeg goedkeuring om stap pen te doen tot een feestelijke her denking. Voor de uitvoering der plannen zal getracht worden een ju bileumcomité te vormen. De R.K. Leidse Harmoniekapel werd als lid van de Bond opgeno men. De voorz. verwelkomde met enige hartelijke woorden dit nieuwe lid en feliciteerde vooral katholiek Leiden met de eigen Harmonie- kapel. De aftredende bestuursleden C. A. Volgering te Langeraar en Th. R. v. Dijk te Poeldijk, werden bij accla matie herbenoemd. Eerstgenoemde werd eveneens bij acclamatie op nieuw aangewezen als voorzitter. Beide heren aanvaardden deze her- beroeming. In 1952 zal het bondsconcours ge houden worden te Kwintsheul. Met dit concours zal „St. Gregorius" te Kwintsheul het zilveren bestaan vieren. Als voorlopige data werden 22 en 29 Juni vastgesteld. Tot juryleden werden benoemd de heren A. M. v. Leest te Eindhoven, menwerking tot stand te brengen, ten gerieve van de reizigers, die van dp trams en bussen gebruik moeten maken. Wie met een N.Z.H.V.M.- bus uit de richting Haarlem in Lei den komt, moet eerst mee naar de eindhalte Boerhaavelaan, om daarna terug te lopen naar Posthof, vanwaar de Gele Tram naar Den Haag ver- tiekt. In die tussen tijd kan de tram juist vertrokken zijn, zodat men dan een half uur moet wachten. Het komt voor, dat de bus uit Haarlem bij Posthof moet stoppen vanwege het verkeer. Zelfs dan verbiedt de conducteur het uitstappen, ook al ziet hij de Gele Tram reeds nade ren. Om het reizen zo aangenaam mogelijk te maken, zou een betere samenwerking in deze zeker op z'n o'aats zijn! P. E. Voorschoten, 16 December. Joh. Pinkse te Amsterdam en F. J. Vermeeren te Breda. In de verificatiecommissie 1952 werden benoemd de verenigingen Canite Tuba te Lisse en St. Jansfan fare te Zoeterwoude. De voorzitter reikte met een toe passelijk woord de diploma's der dilettanten-examens uit. Vervolgens werd de mogelijkheid besproken om in rayonverband ge legenheid te scheppen tot bestude ring der Muziektheorie, en om te komen tot oprichting van een mu ziekbibliotheek. Een en ander zal nog nader worden onderzocht.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2