S)e CcidócSou^nt A7 Landen beschuldigt Cairo van moord De besprekingen op Korea Churchill en Eden confereren te Parijs De buitenlandse geldmarkt van Londen 5)e lattenuanyeKö aan M-.3ta£tand GOLF Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 17 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12462 Londen kan weer wisselen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mud., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Incidenten te Ismailia beraamd Engeland heeft Egypte beschuldigd van moord op Britse soldaten in Ismailia en gezegd, dat de aldaar omgekomen Britten slachtoffers zijn geworden van een „meedogenloze en moorddadige'' samenzwering van de Egyptische politie. In een nota aan de Egyptische regering houdt Engeland vol, dat een volledig onderzoek van de incidenten te Ismailia op 17 en 18 November heeft bevestigd, dat de aanval op de Britten van tevoren was beraamd. OFFICIëLE GOEDKEURING Het incident was een gevolg van de paniekstemming en het gebrek aan discipline van een afdeling der Egyptische hulppolitie", die bekend staat als de gardecompagnie, aldus de nota. Het feit, dat, na de schiet partijen, onderscheidingen werden uitgereikt aan een aantal manschap pen uit deze compagnieën „kan slechts worden gezien als een open bare goedkeuring door de Egyptische regering van de daden van deze mannen". Ook staat in de nota, dat bewezen is, dat dezelfde compagnie op 18 No vember een aanval beraamde op Britse troepen en dat leden der Britse strijdkrachten *moed willig werden vermoord. Bovendien maak ten geen van de Britten deel uit van gewapende patrouilles. WEER SCHIETPARTIJEN Gisteren vuurden Egyptische scherpschutters weer negenmaal op Britse troepen. Bij een van deze inci denten schoot »en pantserwagen te rug met mortieren, waarbij twee Egyptenaren werden gedood, terwijl er geen Britten werden gewond of gedood. Het vuurgevecht begon, toen Kard. van Roey onderscheiden De Belgische koning heeft de gou den medaille van de Nationale Er kentelijkheid verleend aan Kardi naal van Roey, aartsbisschop van Mechelen en Primaat van België, wegens diens buitengewoon verdien- stelijke houding tijdens de oorlog. De- eretekenen werden in naam der re gering overhandigd door het lid van het Belgische Kabinet, minister Bras- seur, die in een korte toespraak de Kardinaal huldigde voor diens grote activiteit tijdens en na de oorlog ten bate van het Belgische volk. Vooral de charitatieve werkzaamheid van de Primaat van België werd na drukkelijk geprezen. Met slechts enkele woorden be dankte Karinaal van Roey de offi ciële vertegenwoordiger der rege ring en zeide: „Wat ik tijdens de droeve oorlogsjaren deed, was een voudig mijn plicht". Deze officiële erkenning van Kar- diaal van Roey's verdiensten voor het Belgische volk volgt slechts en kele weken na de .woedende cam pagne in de socialistische pers, waarin de Belgische Primaat van collaboratie tijdens de laatste we reldoorlog werd beschuldigd. Turkije onderdrukt rode actie Het Turkse parlement heeft de doodstraf gesteld op het organiseren en leiden van communistische acties. De wet werd aangenomen na een zitting achter eesloten deuren, waar in hoge ambtenaren van de Turkse geheime dienst aan de volksverte genwoordiging inlichtingen hebben verstrekt. Tijdens het debat over de wet is ■"an regeringszijde naar voren ge bracht, dat de illegale communisti sche partij zich voornamelijk ten doel stelt Turkije te doen uiteenval len in autonome republieken, waar onder Koerdistan. Voor die poging tot splitsing zou het latente separa tisme in Koerdistan een uitstekend aanknopingspunt zijn. De Turkse staatspolitie is de laat ste tijd tegen het communisme straf opgetreden, maar heeft steeds zeer weinig over arrestaties gepubli ceerd. De nieuwe wet wijst er op, dat de illegale communistische beweging in Turkije met geheel andere ogen wordt bezien dan tot voor kort het geval was, toen men in de partij vooral een liefhebberij van intellec tuelen en studenten te Ankare zag, zender werkelijke basis in de arbei dersklasse (die overigens niet groot is) en de boerenstand De onderhandelaars over een wa penstilstand in Korea hebben Maan dag wederom geen resultaat bereikt. De Noordelijken blijven weigeren inlichtingen te verstrekken over de krijgsgevangenen, aldus verklaarde schout-bij-nacht Libby. In de andere subcommissie wei gerden de Noordelijken het terugge- "cn van eilanden bij de kust van Noord-Korea door de verbondenen als een concessie te beschouwen, al dus deelde generaal Nuckals mee. een patrouille een onderzoek instelde naar een kabel, die op de weg van CairoIsmailia was doorgesneden. De Britse mortieren verspreidden de Egyptenaren, die van achter een aarden wal schoten. Verder was het, aldus Reuter, be trekkelijk rustig in de Kanaalzone. Maar in Cairo riep de leider van de Moslemse Broederschap dat zijn bezittingen en fondsen heeft terugge kregen door een decreet van de re gering zijn 500.000 volgelingen er toe op hun campagne tegen de Brit ten steeds intenser voort te zetten. De Broederschap werd in 1949 bij de wet verboden. Ook riep de leider van de Broeder schap uit: „Laat de regering ons wa pens verschaffen en mij niet vragen naar de namen van onze leden." De kampeerders in parlementsgebouw „Tot de dag des oordeels" De dertig journalisten en afgevaar digden van de oppositie, die nu al anderhalve week in het gebouw van de Majlis kamperen, hebben Zater dagavond een ultimatum gericht tot minister-president Mossadeq. Zij maakten bekend, dat zij tot de „dag des oordeels" in het gebouw zullen blijven, tenzij de regering de vrij heid van meningsverschillen waar borgt, hun persoonlijke veiligheid ga randeert, de beweringen tegen spreekt dat de oppositie steekpennin gen ontvangt van de Anglo-Iraanse, en belooft een einde te maken aan het „bendedom der regering." Dit ultimatum werd overhandigd aan zes aanhangers van Mossadeq, onder wie Hoessein Makki, die zich er in allerijl mee naar de minister president begaven. Het is bekend, dat de regering zich ernstige zorgen maakt over de „sit-down-actie" van de oppositie. De kampeerders van de Majlis heb ben toevlucht gezocht in het parle mentsgebouw, omdat zij hun veilig heid bedreigd achten. Tijdens demon straties hebben de nationalistische aanhangers van de minister-president verscheidene malen gedreigd, dat zij de opposanten van Mossadeq zouden lynchen. Er bestaat kans, dat de behande ling van de Britse klacht tegen Per- zië voor het Internationale Gerechts hof vertraging zal ondervinden. De Perzische regering heeft haar gezant in Den Haag verzocht het hof dertig dagen uitstel te verzoeken. VORST EN SNEEUW IN AMERIKA Hevige vorst en sneeuwstormen hebben in het Oosten der Verenig de Staten 89 slachtoffers geëist. Er heerst felle koude in de staten Zuid- Dakota en Minnesota. Het luchtverkeer is gestremd en het trein- en autobusverkeer onder vindt ernstige vertraging. In Chicago is meer dan 27 centimeter sneeuw ge vallen en alleen in deze stad werden 400 vluchten afgelast. Van het vlieg veld La Guardia (New York) kon den 61 toestellen niet vertrekken. Boven New York woedde een zware sneeuwstorm. Duizenden automobi listen moesten hun wagen in de steek laten. Vliegramp in Amerika 56 doden te betreuren Nabij de stad Flisabeth in de staat New Yersey is Zondag een tweemo- torig passagiersvliegtuig van het type C-46 neergestort. Alle 56 inzit tenden kwamen om het leven. Kort voor het op de grond neerkwam stond volgens ooggetuigen reeds een motor in brand. Het toestel kwam terecht op een gebouw van het wa terleidingbedrijf en gleed vervol gens in de nabijgelegen rivier. Toen de duisternis inviel, waren reeds 25 lijken geborgen. Het onge val had plaats kort nadat het toestel was opgestegen. Even voor het neer stortte had de piloot nog geseind, dat hij op de basis (het vliegveld Newark) ter uk eerde. De machine kwam zo dicht bij het vliegveld terecht, dat twee broers hun moeder en hun zuster met haar beide hinderen, die zij juist naar het toestel hadden gebracht, voor hun ogen zagen verongelukken. Bij de ramp werd ook nog een man licht gewond. Het was een be waker van de waterleidingmaat schappij, die zich juist in het ge bouw bevond, waar het vliegtuig eerst op terecht kwam. Deze ramp is op en na de groot ste in de geschiedenis van de Ame rikaanse burgerluchtvaart. Alleen die van 24 .Tuni 1950, toen bij EEN EUROPEES LEGER IN KOREA Vandaag beginnen te Parijs, zoals gemeld, de besprekingen, waaraan van Britse zijde wordt deelgenomen door premier en minister van landsverde diging Winston Churchill en de minister van buitenlandse zaken Anthony Eden en van Franse zijde door minister-president Réné Pleven en de minis ter van buitenlandse zaken Robert Schuman. Een deel der besprekingen zal gewijd zijn aan de voorgestelde instelling van een Europees leger en een ander deel aan het Koreaanse vraagstuk. De Britse staatslieden zijn voor nemens Dinsdagavond weer naar Londen terug te vliegen. Het officiële doel van Churchills bezoek aan Parijs is overleg te ple gen met de Franse regering, voordat hy in Januari a.s. naar Washington vertrekt voor het voeren van bespre kingen met president Truman. Men verwacht, dat de inzichten, waarvan Pleven en Schuman Maandag en Dinsdag tegenover hun Britse col lega's blijk zullen geven, grote in vloed zullen hebben op net stand punt, dat Churchill bij zijn Dcspre- kingen met de Amerikaanse rege ring zal innemen. Naar verluidt is het eerste punt, waarover Churchill de huidige Fran se mening wenst te vernemen, de vraag welke politiek de Verenigde Naties in Korea zullen volgen, in dien het onmogelijk zou blijken een wapenstilstandsovereenkomst met de communisten te sluiten. Het gaat er hierbij vooral om, of de verbondenen dan zullen overgaan tot het voeren van een totale oorlog in Korea, hetgeen het bombarderen van de bases der Chinese communis tische luchtmacht in Mandsjoerije zou inhouden. Het tweede belangrijke probleem, dat te Parijs zal worden besproken, is de vraag op welke wijze Groot- Brittannië zich zal verbinden met het Europese leger, indien dit een Tito's gijzelaartjes keren terug Honderd-negentien Duitse kinde ren zijn deze week uit Joego-Slavië Michigan 58 mensen verongelukten, j m het transitokamp voor vluchtelin- was groter. De corruptie in de V.S- Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te New York heeft Truman de federale rechter Thomas F. Mur phy tot hoofd benoemd van een commissie, die een onderzoek moet instellen naar de beschuldigingen van corruptie onder Amerikaanse ambtenaren. De directeur van het federaal bureau van onderzoek (F BI), Edgar Hoover, zou naar ver wachting ook een belangrijk aan deel aan dit onderzoek krijgen. Spoe dig wordt een officiële bekendma king verwacht. VANAF VANDAAG WEER GEOPEND De maatregel, waarover de Bank of Engeland Zaterdag een persconferentie uitschreef, is geen devaluatie geworden, doch het besluit, dat de Londense buitenlandse valutamarkt van Maandag af weer open zou zijn. Zij was sinds Septemer 1939 gesloten. Als gevolg hiervan zal de Bank van Engeland het noteren van officiële koersen voor buitenlande valuta staken Tot nu toe was het alleen bij de Bank van Engeland mogelijk buitenlandse valuta te kopen en te verkopen. Voortaan mogen particuliere banken deze operaties rechtstreeks met haar cliënten en met andere banken onderling verrichten. EERSTE STAP NAAR VRIJ VERKEER. Deze maatregel moet worden be schouwd als een eerste stap naar de vrije inwisselbaarheid van het pond sterling. Een éérste stap echter, want het zal nog wel jaren duren, vóór het zo ver is. De controle op het deviezenverkeer blijft gehandhaafd. In tegenstelling tot de wilde ge ruchten, die de laatste dagen in in ternationale financiële kringen de ronde hebben gedaan, betekenen de nieuwe maatregelen niet, dat het pond sterling thans vrij inwisselbaar is of dat er enige wijziging in zijn waarde is aangebracht. De koers ten opzichte van de dollar en de goud prijs blijven allebei ongewijzigd. Van een devaluatie of een overgang naar de zwevende valuta is geen sprake. Nederlandse financiële deskundi gen zijn van mening, dat de nieuwe bepalingen in het Britse geldverkeer weinig veranderingen voor Nederland brengen. Zoals gemeld, heeft Canada alle controle op het geldverkeer opgehe ven. In financiële kringen in Toron to is men van mening, dat de vrije inwisselbaarheid van het Britse pond thans niet meer lang kan duren. De Zwitserse regering heeft de controle op de prijs van het goud af geschaft. Voor de handel in goud is voortaan geen vergunning meer no dig. Voor gemunt goud en fijn goud blijft het vergunningenstelsel ge handhaafd. De nieuwe Britse maatregel zal bijdragen tot herstel van Engelands vroegere positie als de geldmarkt vv de wereld. Vóór de oorlog wer den te Londen alle buitenlandse va- luta's verhandeld en liepen de om zetten in de honderden millioenen ponden sterling per jaar. Deze han del leverde Engeland vele millioenen ponden winst op. Deze bron van. in komsten zal weer rijker gaan vloeien nu de valutamarkt wordt heropend. gen te Piding aan de Beiers-Oosten- rijks grens gearriveerd. In de afge lopen weken waren reeds 474 ande re kinderen in dit grenskamp aan gekomen. Zij zijn allen kinderen van Volks-Duitsers, die in 1945 door Joe go-Slavië van hun geboortegrond werden verdreven en gedwongen werden hun kinderen achter te la ten. Zij moesten als gijzelaars ach terblijven. Thans, na meer dan zes jaren, heeft Maarschalk Tito eindelijk er in toegestemd, deze slachtoffertjes van de oorlog aan hun ouders terug te geven. Van Piding uit werden de kinderen naar hun nieuwe woon steden gebracht, die over geheel Duitsland verspreid liggen. Een deel der kinderen ging naar Oost-Duits- land, waar hun ouders thans ver blijven. Omgekomen Deense redders begraven De vijf Deense redders, die zijn verdronken na een tocht naar de Nederlandse hopperzuiger „Kinhem" zijn Zaterdag begraven. De kerkdienst in Hivide Sande werd door meer dan 2000 personen bijgewoond. Bij de kransen was er een van de bemanning van de „Kin- hem". De eigenaar van de „Kinhem" heeft 15.000 kronen aan de nabe staanden van de verdronken red ders gezonden. Bij intekening is voorts in Denemarken voor de we duwen en haar achttien kinderen tot dusver 150.000 kronen ingezameld. Het verongelukte Swiss-Air-vliegtuig Het passagiersvliegtuig I.C.-4 van de Zwitserse Luchtvaartmij „Swissair", dat Vrijdagavond in de onmiddellijke nabijheid van Schiphol verongelukte. De wrakstukken van het vliegtuig, dat in een sloot terechtkwam. maal tot stand is gekomen. Het ver luidt, dat Churchill voorstander is van het vestigen van een soort van organische band tussen de Britse strijdkrachten op het Europese vaste land en het Europese leger. Tezelf dertijd zullen de Britse staatslieden er angstvalig naar streven alles te vermijden hetgeen zou kunnen lei den tot vertraging in de vorming van het Europese leger overeenkomstig het door generaal Eisenhower goed gekeurde (Franse) plan-Pleven. Nederlanders ontslagen te Semarang De burgemeester van Semarang heeft kortgeleden een gestencilde be kendmaking gestuurd aan alle 44 Ne derlandse ambtenaren, die werkzaam zijn bij de gemeente Semarang, dat er na 27 December geen prijs meer wordt gesteld op hun verdere werk zaamheden in gemeentedienst. Slechts de zeven Nederlanders, die het Indonesische staatsburgerschap hebben gekozen, kunnen in dientt Wijven. Alle anderen zullen vervan gen worden. Overigens is de gemeente Sema rang de enige overheidsinstantie op Midden-Java waar de Nederlandse ambtenaren zulk een briefje hebben gekregen hetgeen echter nog niet het officiële ontslagbesluit is. De an dere Nederlandse ambtenaren verke ren nog steeds in onzekerheid over hun lot. Vooral onder de jongere, na oorlogse en tijdelijke ambtenaren schept dit veel ongerustheid, aldus meldt Aneta. Overal in Nederland is deze week een landelijke actie begonnen ter vernie tiging van de bruine rat, die voor tonnen en tonnen schade aan voedsel be rokkent. Van overheidswege is derhalve ingegrepen en besloten tot oen grondige en radicale vernietigings-actie in alle delen van het land die door dit vraatzuchtige dier geteisterd worden. De beesten worden verdelgd door het deponeren van giftige tabletten overal waar zich ratten kunnen ophou den, op de meest onbereikbare plaatsen in de wallekantcn der sloten, tussen schoeiingen van oude vergane bruggen, onder oude schuurtjes, die ge deeltelijk over 't water gebouwd zijn, in pakhuizen, varkensschurcn en der gelijke. De verdelgingsbrigade, die de Kop van Noord-Holland tot haat- arbeidsterrein heeft, heeft de beschikking over een polderschuit gekregen. De giftabletten worden tussen de naden van een halfvergane schooling van een oud landelijk bruggetje gelegd. Tussen de halfvergane planken treft men vaak rattenholen aan. PRINSES ONDER CURATELE. De Egyptische Kroonraad heeft bekend gemaakt, dat Prinses Fathia Hanem Fouad, de jongste zuster van Koning Faroek, ook na haar meer derjarigheid onder toezicht van de raad zal blijven. Mohammed Naguib Salem Pascja, de rentmeester des konings, die tevens met het toezicht op Fathia is belast, heeft aan de Raad een rapport doen toekomen, over haar bezittingen. Hierin vond de Raad aanleiding ook na haar 21e verjaardag op 17 December een wa kend oog op de Prinses te houden. GRATIE VOOR DUITSE OORLOGS MISDADIGERS. Elf oorlogsmisdadigers, aan wie ter gelegenheid van Kerstmis am nestie is verleend door de Ameri kaanse hoge commissaris in Duits land John McCloy, hebben Zaterdag de gevangenis van Landsberg verla ten. Generaal Thomas Handy, opperbe velhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, heeft op zjjn beurt amnestie verleend aan 80 oorlogsmisdadigers, die onder toe zicht van het leger staan. WIE HEEFT DAT TIJGERTJE GESTOLEN? In Parijs is gisteren een beloning van een millioen francs uitgeloofd aan ieder, die inlichtingen kan ge ven, welke leiden tot de opsporing van een vermiste (en vermoedelijk gestolen) tijger. Toen dierentemmer Max Francis co Zaterdag in het Parijse winter- circus zijn optreden met de tijgerin „Gipsy" had beëidigd, bracht hij het dier terug naar haar kooi, waar haar beide jongen waren Maar het ene jong, een tijgeririnetje, bleek weg te zijn. Het moet ontvreemd zijn, toen de oppassers afwezig wa ren om een aantal olifanten van het station te halen. De dieven waren waarschijnlijk goed van de gang van zaken bij het circus op de hoogte. Moeder „Gipsy" weigert nu te eten en dompteur Francisco maakt zich ernstig bezorgd over het ont vreemde jong, omdat het nog te jong is om van de moeder geschei den te kunnen worden. BINNENLAND De tiende parochiekerk te Arn hem, die de naam draagt van St. Pau- lus, is gisteravond onder grote be langstelling door deken J. v. Rossum ingewijd. Het 300.000 beest wordt a.s. Woensdag op de Bossche veemarkt verwacht. Het vorig jaar werden slechts 287.000 stuks veen aangevoerd, zodat het een hoogtepunt betekent. Men treft voorbereidingen om de handelaar, die „de 300.000ste" bin nenbrengt feestelijk te ontvangen. Het examen voor het midden standsdiploma algemene handelsken nis zal bij voldoende deelneming in 47 plaatsen worden afgenomen. Het schriftelijke examen wordt gehouden op 1 en 5 Juni. Het mondelinge ge deelte wordt afgenomen van 21 Juli tot 9 Augustus. LUIPAARD VOOR ARTIS DOODGESCHOTEN Toen de steward van een Brits vrachtvliegtuig, dat een luipaard voor Artis in Amsterdam vervoerde, te San Benito, waar het toestel moest tanken, de ladingsruimte opende, bleek de luipaard uit zijn kooi te zijn ontsnapt. Kalm wandel de het dier in do ruimte rond. De te hulp gesnelde politic schoot op het dier, dat, gewond, wild werd. Ten slotte werd de luipaard door vergif tigd vlees aan zijn einci gebracht. Gezagvoerder William Key verklaar de na afloop aan de pers te hopen, dat de Amsterdamse Dierentuin zal besluiten een ander dier te bestel len. Voor een stevige en goed geslo ten kooi zou dan zorg worden ge dragen. Ko-ïïettie.... Levensgeluk is voor geen gekl te koop.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1