Belangen van boer en tuinder bepleit in Tweede Kamer Prins Bernhard in Tweede Kamer Koningin bekocht Den Bosch Opheffing koffiebon gevraagd 's Lands welzijn bepaalde gedrag der K.V.P. Zij heeft geen behoefte aen cocktail-gezelschap Voor „Huize Duinzicht" te Bussum 2 millioen Bakkers zijn nog niet tevreden VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer de begroting van het depar tement van Sociale Zaken en Volks gezondheid z.h.s. goedgekeurd Daarna werd begonnen met de al gemene beraadslaging over de begro ting van het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Dertien sprekers hebben hier bij het woord gevoerd. De heer DE RUITER (CH) meende dat de productie van veevoeder nog kan worden opgevoerd. De melkprijs besprekend zeide hij, dat men naar de volle melk terug moet. De export vertoont z.i. geen vast beeld. De heer BIEWENGA (AR) merkte op, dat het peil der investeringen in de landbouw lager is dan in ande re bedrijven, hetgeen kwade gevol gen kan hebben. Tegen het prijsbe leid had spr. verscheidene bezwaren de vele wisselingen moet men voor komen. Met het bedrijfsleven moet worden overlegd over de bezwaren tegen tweeërlei melkprijs. De heer DEN HARTOG (WD) constateerde een ombuiging van de beleidslijn, welke aanvankelijk is gevolgd met betrekking tot de m'elk- prijs. Z.i. moet er één prijs zijn. Ach teraf kan eventueel nog een toeslag worden gegeven. Het stellen van ga rantieprijzen is z.i. niet meer dan een gebaar. De pachtprijzen zijn z.i. veelal te laag; ten deze is er geen sprake van beleid. Prins Bernhard heeft gisteren in de Rolzaal voor de leden der Staten Generaal een film vertoond van zijn reis naar Zuid-Amerika. Daarna ge bruikte Z. K. H. in de koffiekamer van het Kamergebouw de lunch. In de middag woonde de Prins in de „voorzitters-loge" een gedeelte van de vergadering der Tweede Ka mer bij. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) en de heer Tilanus (C.H.U.) en later ook de heer Van der Weyden (K.V.P.) werden in de loge ontvan gen. De Prins was vergezeld van mej. mr. M. A. Teilegen, directeur van het Kabinet der Koningin, mr. J. A Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer en mr. F. A. de Graaf, particulier se cretaris van de Prins. Later bracht de hoge gast nog een bezoek aan het gebouw van de Eerste Kamer, waar op dat ogenblik niet werd vergaderd. De heer G. Boekhoven, burge meester van Nieuwe-Pekela, die, zo als gemeld, in de vacature-Tuin (P vdA) is benoemd tot lid der Tweede Kamer, is voornemèns deze benoe ming te aanvaarden. Gistermiddag om ongeveer twee uur arriveerde H.M. de Koningin aan de Casino-schouwburg te 's-Her- togenbosch, waar zij de middagzit ting bijwoonde van het congres „De vrouw in het bedrijf". H.M. de Koningin was vergezeld van de Commissaris van de Konin gin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay en de voor zitter van de organiserende vereni ging, mr. S. J. R. de Monchy. De middagvergadering werd gepre sideerd door de voorzitter van de Nederlandse vereniging voor be drijfspsychologie prof. dr. J. Wate rink, die Hare Majesteit noeimde „Leidster en symbool van alle wer kende vrouwen in Nederland". Hare Majesteit heeft de gehele middag vergadering bijgewoond. Tijdens een korte onderbreking werden verschei dene genodigden aan haar voorge steld. Tegen vijf uur verliet de Ko ningin Brabant's hoofdstad, mede uit geleide gedaan door de enkele hon derden. die op het plein voor de schouwburg geduldig in de kou het vertrek hadden afgewacht. Op drift geraakt. De heer DROESEN (KVP) vond de pachtprijzen ook te laag. De fi nanciële resultaten der landbouwbe drijven zijn de laatste jaren niet onbevredigend geweest. Tot heden had hij weinig bezwaar tegen het prijsbeleid, maar spr. had de indruk, dat de minister op drift is geraakt. Dee heer BORST (CPN) zag in de opvoering der productie samenhang met militaire oorlogsvoorbereiding. Spr. drong aan op handel met de Sovjetlanden. Hij vroeg hoeveel cul tuurgrond aan zijn bestemming is onttrokken voor militaire doelein den. De melkprijs. De heer VAN DER WEIJDEN (KVP) zeide de voorkeur te geven aan een melkprijsgarantie voor het gehele land Theoretisch kan men het tweeprijzenstelsel aanvaarden, maar in de practijk stuit nven op grote moeilijkheden. Wel kon hij meegaan met de gedachte de consumptiemel kers enigszins anders te behandelen. Hij vroeg hoe de minister staat te genover een eenprij zen-systeem met een premie voor degenen, die zich bij de CMC aansluiten. Ook hij wilde bevordering van veevoederwinning op eigen bedrijf. Er kan nog genoeg land worden gescheurd, waarvoor premie gegeven zou kunnen worden. De heer GROEN (KVP) bepleitte o.a. een wettelijke regeling voor het lager landbouwonderwijs. Hij vroeg bijzondere zorg voor het koudegrond bedrijf. De heer KIKKERT (CH) vroeg hoe de minister de productie en afzet van eieren wil regelen. De cultuur technische werken hadden z.i. niet verminderd moeten worden. De heer VONDELING (Arb) richt te een persoonlijk woord tot de voor zitter om hem er voor te danken, dat hij onlangs gezegd heeft, dat in de Kamer Fries mag worden gesproken, hetgeen z.i. van morele betekenis is. Hij stelde vervolgens de minister de vraag of deze er in zal slagen vol doende broodtarwe te krijgen. De mi nister heeft mede de voedselvoorzie ning te behartigen en daarom vond spr het minder juist, dat de land bouwbelangen veelal op de voor grond worden gesteld. Ten aanzien van de melkprijs zeide spr. dat de stichting nog steeds niet heeft ver klaard wat de ondernemerswinst moet zijn. De pachtkwestie moet z.i. in studie worden genomen. De heer ENGELBERTINK (KVP) vroeg het oordeel van de minister over ongelijke behandeling ten aan zien van investeringen voor boerde- rijbouw in de overheids- en de parti culiere sector. De heer VAN DIS (SG) was even eens van oordeel dat de veevoeder- De spoedige opheffing van de dis tributie van koffie werd gistermid dag bij de behandeling van de be groting van Landbouw door de heer Joh. J. G. Cornelisse (WD) met nadruk bij minister Mansholt be pleit. Voortzetting van de huidige dis tributiemethode sluit, aldus deze af gevaardigde, zowel bij de consumen ten als bij de handel op grote bezwa ren. Velen zijn niet meer in het be zit van distributiebescheiden, terwijl anderen door emigratie of overlij den van familieleden in het bezit van meer kaarten zijn en dus over meer bonnen kunner beschikken, dan waartoe zy eigelijk gerechtigd zijn. Bovendien wordt door vele consu menten druk geoefend op de detail listen, om meer koffie te verkopen, dan waarop de bon recht geeft. Opheffing van distributie zal geen belangrijke verhoging van de ver koop van koffie betekenen omdat de hoge prijzen voor het publiek een beletsel zijn. Daarnaast zal er dan ook een eind aan gemaakt worden tussen bestaan de concurrentie tussen detailisten, die over geen voorraden meer be- productie moet worden opeevoerd. I schikken en hun collega's, die tevens Hii wilde meer vrijheid voor de land-pakkers zijn, en wel voorraden heb- CORNELISSEN (VVD) I De dank zij het initiatief van prins n Strlbuti8' Bernhard, toenemende uitvoer naar ïï&d,rVSeï Zuid-Amerika, zal in de naaste toe- de voorwaarden van het horpstel- komst een. ürot.ere 'mP.ort van ko£ bouw. De heer vroeg ophef fin1 linesfonds mneten z.i. worden ver hecht. H" wi'de instelling van een tiuryhouwegalisatiefonds. Te ruim zes uur maaute de min'" ter een aenven" met zijn antwoord- rede. Fü zal deze Maandagmiddag voortzetten. De vergadering is daarna gesloten. fie mogelijk maken en het vrijgeven van de handel in koffie zal al^us de overtuiging van de heer Cornelissen een dalende tendenz van de koffie prijs bewerkstelligen. Minister Mansholt zal Maandag middag op deze suggestie antwoor den. PARTIJRAAD VAN DE KATH. VOLKSPARTIJ KLEINE DALING INDEXCIJFER VAN HET GEZINSVERBRUIK Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek daalde het prijsindex cijfer van het gezinsverbruik van 15 October op 15 November met 1 punt. Het indexcijfer voor de voe dingsmiddelen liep terug van 125 naar 123 (1949 100), wat vooral door een daling van de groenten- en fruitprijzen is veroorzaakt. Voorts kwam ook een prijsdaling by vlees en flessenmelk voor. De prijzen van kleding, schoeisel en huisraad vertoonden een kleine da ling. Beraad met „groep Steenberghe" De interne besprekingen met de groep-Steenberghe binnen de KVP zijn tot heden nog niet afgesloten. De oorzaak hiervan is, dat enige per sonen die aan dit overleg deelnemen, buitenslands vertoeven. Men streeft er nu naar, vóór 15 Januari aan staande tot een conclusie te komen, welke dan in een communiqué zal worden bekend gemaakt. De voorzit ter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen, deelde dit gisteravond op de partijraadsvergadering in het Jaarbeursgebouw mede. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk 8B der rijksbegroting voor het dienstjaar 1951 (aankoop van het pand „Huize Duinrust" te Overveen). In de memorie van toelichting zegt de minister van Marine o.a. het vol gende: De Koninklijke Marine had voor heen de beschikking over een eigen hospitaal te Den Helder. Dit gebouw is echter in de oorlogsjaren geheel verwoest. Met medewerking van de rijksge bouwendienst is in het jaar 1947 het pand „Huize Duinrust" te Overveen gehuurd voor de tijd van 5 jaar; aan de inrichting van dit perceel tol hospitaal zijn daarna .belangrijke bedragen ten koste gelegd. Aangezien te voorzien is dat het niet mogelijk zal zijn het huurcon tract in 1952 te verlengen, terwijl bouwvolume voor een nieuw hos pitaal bezwaarlijk verkregen kan worden en het in gebruik zijnde gebouw aan de gestelde eisen vol doet, verzocht de minister aan de directeur-generaal van de rijksge bouwendienst te onderzoeken of De Partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij, die gisteren en vandaag in Utrecht wordt gehou den, is gisteravond geopend door de voorzitter, de heer W. J. Andriessen olkomen scheef getrokken. Wij kunnen alleen, door uiterste krachts- inspaningen en met de onmisbare hulp van God en met medewerking van geheel ons Katholieke volksdeel, Spr. wees er op, dat deze partij- ernstig pogen, en daartoe hebben raadsvergadering heel kort volgt op het enige weken geleden gehouden partijcongres. Spr. noemde het zo pas gehouden congres van de partij, zowel in opzet, als in omvang, ge slaagd. Over de behandelende on derwerpen is levendig van gedachten gewisseld en meningsverschillen zijn hierby allerminst verdoezeld. Spr. acht de aanwezigheid van verschillende opvattingen over pun ten van practisch politiek beleid een gezond verschijnsel, dat de juistheid van het karakter der partij aller minst aantast. Vervolgens maakt spr. enkele op merkingen over de door de partij gevoerde politiek. Deze was afgestemd op de wel zeer uitzonderlijk moeilijke omstan digheden, waarin ons land, ook sinds 1948 verkeerde. De K.V.P. kon zióh aan het mee dragen van een groot stuk verant woordelijkheid niet onttrekken, zon der daarbij 's lands belangen te schaden. Zij heeft die verantwoor delijkheid gedragen en moest ten gevolge daarvan meermalen aan pijnlijke beslissingen haar mede werking verlenen. Zy heeft dit ge daan, wetend dat de critiek haar niet zou worden gespaard. Een feit staat daarbij onomstote lijk vast en dat is, dat zij deze be slissingen genomen heeft, na te rade te zijn gegaan bij eigen beginselen en program en met inachtneming van wat 's lands welzijn eiste. Door niets anders is haar beleid bepaald. Uiter aard kan men het met genomen be slissingen en ingenomen standpun ten niet eens zijn, docb men diene daarbij steeds te bedenken, dat ach teraf be- en eventueel veroordelen, gemakkelijker is, dan, voor de feiten staande en verantwoordelijkheid dragende, te moeten beslissen. Voorts wilde de heer Andriessen onomwonden uitspreken, dat de par ty niet het vermogen heeft om alle moeilijkheden op te lossen. Zij kan dat hierom niet, omdat tal van deze moeilijkheden voortkomen uit oor zaken, welke zij eenvoudig niet be heerst, ja, welke zelfs buiten haar waarneming liggen. Dit zal ons Ka tholieke volksdeel moeten beseffen, Een binnengekomen motie van de kring Den Helder over het woning- bouwprobleem, waarvan de inhoud door de behandeling in de Kamer in middels is achterhaald, werd met in stemming van genoemde kring in deze partyraadsvergadering niet meer behandeld. Het agendapunt: Bespreking van de financiële positie der K.V.P. droeg een huishoudelijk karakter. In de vergadering van heden volgt de behandeling van het ontwerp wij de dure plicht, binnen het kader der reële mogelijkheden, zo recht vaardig mogelijke verhoudingen te scheppen. In dit verband wilde spr. ernstig bezwaar maken tegen de voorstel ling, welke de laatste tijd nogal eens wordt gegeven, als zou er in Neder land slechts een socialistische en een niet-socialistische politiek moet wor den gevoerd. Een politieke partij, die zich zelf respecteert, wenst niet. in de hoek van het negativisme te worden ge drukt. Aan een dergelijk negativis me hebben we nooit behoefte, maar zeker niet in onze tijd, nu tal van de hoogste levenswaarden in de alles vernietigende molens van de ont kenning vermalen dreigen te wor den, aldus spr. Aan een positieve in stelling is meer dan ooit behoefte. Nu kan afweer nodig zijn, maar meer nodig is de eigen daad, het eigen geluid, de positieve instelling. De K.V.P. wenst in de Nederland se staatkundige verhoudingen haar eigen plaats en positie te behouden. Zij laat zich niet indelen en opstel len in een formatie, waartoe de meest heterogene groepen kunnen behoren. Aan een dergelijk cocktail gezelschap heeft zij noch nu, noch in c'e toekomst ook maar enigerlei be hoefte. Van die eigen daad, dat eigen ge luid en die positieve instelling, geeft het zowel het concept algemeen Apeldoorn moet f5 000 betalen Directeur Gem. werken vrijgesproken bet mogelijk zou zijn „Huize Duin rust" aan te kopen. De terzake gevoerde besprekingen zijn thans zodanig gevorderd, dat fondsen voor deze transactie be schikbaar dienen te zijn. De geracm- de aankoopprijs kan gesteld worden op circa 2.000.000. Reisdeviezen voor toeristen De bestaande regeling voor de aankoop van toeristen-reisdeviezen tot een bedrag van 400 gulden per jaar (voor kinderen onder de veer tien jaar is dit bedrag 200 gulden), is voor 1952 uitgebreid tot Algerië, Frans Marokko, Tunis de Azoren, Madeira, de Canarische eilanden en Spaans Marokko. Voor reizen die in de periode van 15 Decemoei 1951 tot 15 Januari 1952 beginnen, is wederom een soe pele regeling getroffen Dit betekent, dat men voor reizen, die in de laatste weken van December beginnen de nodige reisdeviezen kan opnemen ten laste van het jaarmaxima voor 1952. Voor reizen, die in het begin van Januari beginnen, kunnen nog reisdeviezen worden gebruikt, die vóór 31 December ten laste van het jaarmaximum voor 1951 zijn ge kocht. De toeristen-deviezenboekjes 1950- '51 moeten vóór 15 Februari 1952 onder overlegging van het paspoort Voor het Arnhemse gerechtshof t>jj de deviezenbanken worden inge- staatkundig program, als het con-1 eiste de procureur-generaal, mr. Bak- I leverd. cept-verkiezingsprogram ondubbel-hoven, gistermorgen 5000 boete zinnig blijk, alduc spr. Eerstgenoemd tegen de gemeente Apeldoorn en be- program komt in deze vergadering i vestiging van de vrijspraak jegens aan de orde, het laatste in de Partij- de directeur van gemeentewerken raadsvergadering van Februari a-S. dezer gemeente. De gemeente Apel- Behalve het algemeen staatkundig piogram, zal op deze vergadering het verkiezingsreglement worden 'behandeld. Het is niet de eerste keer, dat het aan de orde is. In de laatste partijraadsvergadering wer den de voorstellen teruggenomen en aan een veelzijdig samengestelde commissie een nieuwe opdracht ver strekt. Dit resultaat is thans gereed en uit de ingediende amendementen blijkt reeds, dat er nogal verschil van mening over is. Het partijbe stuur heeft in zijn prae-adviezen zijn oordeel kenbaar gemaakt en spr. hoopte hartgrondig, dat in deze bij eenkomst tot vaststelling van het reglement kan worden overgegaan. De financiële positie van de par tij zal in een huishoudelijke zitting worden behandeld. „Het is een gewichtige vergade ring, zo besloot spr., waar dienover eenkomstige beslissingen moeten worden genomen. De toekomst van de partij hangt er voor een deel van af. Laten wij daarbij denken bij het nemen van onze beslissingen en moge Gods zegen op ons werk rusten". Vrijdag heeft de Nederlandse con- sul-generaa1 te New York, baren de Vos van Steenwijk, de burgemeester van New York, Impellitteri, meege deeld, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard by hun bezoek aan de Verenigde Staten in het komende voorjaar ook New York zouden wil len bezoeken. Burgemeester Impellitteri heeft de Nederlandse consul-generaal verze- VQ1, kerd, dat het hem ten zeerste zou j staatkundig program en de daaropëen- verheugen d» Knmncm en de Prins ingekomen amendementen. Tot slot' v- in de stad N Vork te mogen ont vangen, aldus A.F.P. Meisjes van 14 jaar horen niet thuis in fabriek Op een te Den Bosch gehouden congres over de werkende vrouw in het bedrijfsleven, dat uitging van de Ned. Vereniging voor Maatschappe lijk Werk in samenwerking met de Ned. Ver. voor Bedrijfspsychologie bleek volgens een verslag in „Trouw" eensgezindheid te be staan over de noodzakelijkheid van het treffen van maatregelen waar door de 14- en 15-jarigen uit het be drijfsleven worden geweerd. Deze jeugdige meisjes behoren in het be drijfsleven niet thuis, was de met applaus onderstreepte conclusie. Laat de jonge meisjes vooral niet in tarief werken, zo werd o.a. opge merkt, en onderbreek het monotone van de arbeid door meer pauzes met ontspanning (liefst gymnastiek), maak aparte jongeren-afdelingen, leer haar meer taken, leg accent op kwaliteitswerk en bevorder zo veel mogelijk zelfstandig werken (arbeid in kleine groepen met splitsing van verantwoordelijkheid), probeer voor al de vermoeidheidsfactor op te van- In de eerste helft van Februari de juiste datum is nog niet vast gesteld zal Nederlands oudste ac tieve acteur, Jan Musch, zijn dia manten toneeljubileum vieren. Op 22 December a.s. viert hij zijn 76e verjaardag. Als jubileumstuk koos Musch „De Spaanse Brabander" van Bredero, dat hij met het Amsterdams Toneel gezelschap zal spelen. De eerste op- oering is in de Stadsschouwburg te Amsterdam, daarna volgen voor stellingen in alle grote steden. Een bedrijfsarts uit Almelo ver wordt behandeld het voorstel tot wij-telde dat in de leeftijdsklasse tussen ziging van het kiesreglement voor de aanwijzing van de candidaten voor de Tweede Kamer. VOLLE TEVREDENHEID ONVERVULBAAR Men moet pogen, de abnormale situatie, waarin Nederland, Europa en de wereld verkeren, als uitgangs punt aanvaardend, binnen het kader daarvan zo rechtvoardig mogelijke verhoudingen te bewerkstelligen. Geen enkele partij of combinatie echter, hoe ook geformuleerd, kan in de huidige omstandigheden volle of zelfs maar bij benadering, volle te vredenheid wekken. Daarvoor ligt er een te zware druk op de mens heid en zyn te veel verhoudingen 20 en 29 jaar de meeste neurose on der vrouwen voorkomt. De grond slag hiervoor wordt in de jaren be neden 20 ge'egd. Veel waardering had men voor het werk van de Zonnebloem- en Mater Amafcilis- scholen, het ontwikkelingswerk in de-tijd van de ondernemer. Ervaringen in een Roterdams groot bedrijf hebben geleerd, dat het vol gen van deze cursussen ook econo misch verantwoord is. Er komt veel minder verloop onder het vrouwelijk personeel waardoor onkosten op an der terrein (keuringen etc.) worden gedrukt. Een van de sprekers vreesde ver- slapping van wilskracht bu de jeugd zich nader beraden op welke der prae-advisaurs werd er op gewe zen, dat de ervaring heeft geleerd dat ten gevolge van dit ontwikke lingswerk de meisjes ook in de avonduren wel voor bepaalde werk zaamheden animo kregen. De discussies deden verder uitko men, dat het bedrijf nooit de ver antwoordelijkheid voor de mens als geheel voor zijn rekening kan nemen, doch dat hier ook belangrijke taken liggen voor de Kerk, vakbeweging en andere instanties. Een duidelijk verschil in methode blijkt noodzake- lijk bij het grote stadsmeisje en het naar zee verklaarde hij tegenover de doorn heeft indertijd een lagere school gebouwd zonder de vereiste ministeriële goedkeuring. Deze ge meente was al meermalen in conflict met de weder-opbouw-voorschriften geweest; de economische Kamer van de rechtbank te Zutphen veroordeel de de gemeente Apeldoorn tot een boete van ƒ25.000. De directceur van gemeentewerken, de heer Th. Ruygh, werd toen van de ten laste legging vrijgesproken. Soldaat door het hoofd geschoten Cngeval te Bussum In de Palmkazerne te Bussum is gistermorgen een noodlottig ongeval "ebeur:1, waarvan een soldaat van de intendancetroepen uit Naarden het slachtoffer is geworden. Toen een op wacht staande militair zich op een gegeven ogenblik omdraai de, ging door onverklaarbare oorzaak zijn geweer af. De kogel drong het wachtlokaal binnen en ging de sol daat dwars door het hoofd. Het slachtoffer werd naar het Diaconcs- senhuis te Nno-den over«"*ur»rht vanwaar hij later naar het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht voor een operatie is vervoerd. DIEF VAN SLEEPBOOT AANGEHOUDEN. De politie te Rotterdam heeft een 19-jarige matroos aangehouden. De jongeman bekende Woensdag morgen jl. de sleepboot „Swift" uit de Jobshaven te hebben gestolen. Hij wilde ook wel eens met een boot plattelandsme^.sjes. politie. Slechts een-zesde cent per brood meer De regeringsvoorstellen tot verla ging der meelprijzen om broodprijs- verhoging te voorkomen, zijn met zeer grote teleurstelling in de Ne derlandse bakkerswereli ontvangen, zei aan de „Tel." de heer C. J. Ul- rich uit Rotterdam, voorzitter van de Vereniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf en voorzitter van d=» Nederlandse Bakkerystiehting. De voorstellen van minister Mans holt betekenen dat de Nederlandse bakkers slechts een zesde cent per brood van 800 gram meer zullen ontvangen. Alleen de Drentse bak kers zullen 1 cent meer krijgen. Men is ook zeer teleurgesteld door het feit dat de interpellatie van de heer v. d. Wetering blijkbaar verder zonder resultaat zal blijven. De Nederlandse bakkers zijn niet van plan zich bij deze regerings voorstellen neer te leggen en zullen wijze wanneer men in bedrijfstijd cursus- Zy door een landelijke actie hun doel sen laat volgen, doch van de zijde zullen kunnen bereiken. EEN MILLIOEN AAN TELEGRAMMEN. In haar voorlopig verslag van de Eerste Kamer is er aanmerking op gemaakt, dat de post telegramkosten van Buitenlandse Zaken enorm is overschreden. In plaats van de be grote 400.000,is 950.000,uit gegeven. Minister Stikker wyst in zyn me morie van antwoord op de verwikke- lingen in Indonesië, de Marshall-hulp onvindbaar. Vele veronderstellingen de Europese economische samenwer- zlJn gemaakt, maar de politie, die de king en in het bijzonder ook op het za?^ in handen heeft, heeft de over- yitbreken van het Koreaanse conflict tuiging, dat men hier te doen heeft als oorzaken van die onverwachte met een hond. stijging. Bovendien gingen de tele- Het dier gaat vrij systematisch te gramkosten met 20 percent omhoog, werk. Eerst probeert het de hokken Door dit alles moest alleen in het aan de achterziide te openen, lukt tweede halfjaar ruim twee ton meer dit niet, dan vernield het de tralies, worden uitgegeven dan in de eerste Zijn slachtoffers tijt het dood e* zes maanden. laat hen voor het hok liggen. Vele automobilisten menen, dat zij geen internationaal rijbewijs meer nodig hebben, indien zij in het bezit zijn van het nieuwe model rijbewijs. De toeristenbond ANWB wijst echter met nadruk er op, dat dit nog niet het geval is. Wel voldoet het nieuwe Nederlandse rijbewijs aan de eisen, welke bij de internationale wegen en Verkeersconventie van 1949 hier aan zijn gesteld, doch voor de inter nationale erkenning is meer nodig. Daartoe moet nl. deze conventie eerst nog door de aangesloten landen worden getekend en geratificeerd. Tot zulks is geschied, heeft men dus, naast het Nederlandse rijbewijs, voor de landen die dit eisen, ook nog een internationaal rijbewijs nodig, aldus de A.N.W.B. VAN DER VEN OP DE STOEL VAN VAN DER VEN. Het bestuur der Sint Radboudstich- ting heeft de heer prof. dr. F. J. H. M. van der Ven te Tilburg met ingang van de dag waarop hij zijn lessen zal aanvangen benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen voor het ge ven van onderwijs in arbeids-recht. Prof. dr. Van der Ven volgt als zo danig op prof. mr. J. Van der Ven aan wie op zijn verzoek eervol ont slag is verleend in verband met zijn benoeming tot gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Buit laq in het bos De rijkspolitie te Voorst is er in geslaagd de inbrekers te pakken, die er enkele dagen geleden in slaagden uit de coöperatie De Landbouw te Terwolde de brandkast met een in houd van circa 10.000 gulden weg te halen. De politie heeft de buit te ruggevonden, verborgen in de Gie- telse bossen onder Voorst. De brand kast was er op een melkwagentje heen gesleept. De daders zijn de 47- jarige arbeider D. uit Losser en de 51-jarige arbeider H. uit Zutphen. Hond op konijnenjacht Reeds 100 slachtollers De konijnen-houders in de omge ving van Soest gaan 's avonds met een bang gemoed slapen, want sinds een paar dagen sluip' er 's nachts langs hun huizen een konijnen- moordenaar, die grote schade aan richt. Reeds honderd konijnen vie len aan zijn moordlust ten prooi en alhoewel men reeds met klemimen getracht heeft deze ongewenste be zoeker te vangen, tot nu toe bleef hij

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8