Na Nieuwjaar wordt met de bouw van het hulpviaduct begonnen Scheepvaart-viaduct„ontkist Volksweerkunde verwacht koude winter - warme zomer BI) BEIEHCE LIIDEHAHRS De heer J. A. E. Aalders wil meer reclame voor industrie De Leidse Spoorwegwerken vorderen Uitvoering werk grotendeels in de nacht ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD PAGINA 1 tere Haarlemmerweg worden aan- IJE LEIDSE SPOORWEGWERKEN komen binnenkort in een critiek stadium te verkeren, er zal immers een ogenblik komen waarop de trei nen plotseling van laag naar hoog verhuizen, m.a.w. van de oude naar de nieuwe baan gaan. Als datum wordt nog steeds 1 Augustus 1952 ge noemd, al kan men hiervan nooit ze ker zijn, omdat vertragingen in de aanvoer van materialen, vorst e.d. een spaak in het wiel kunnen steken. Verloopt alles echter naar wens, dan zullen de treinen op 1 Aug. as. over de nieuwe hoge baan rijaen. Voordat het zover is, moet eerst een nooaviaduct gebouwd worden, op de plaats waar thans de spoorweg overgang Rijnsburgerweg ligt. Di rect na Nieuwjaar zal met du werk begonnen woruen. De fundering zal bestaan uit 104 houten heipalen (19 meter lang), waarop betonplaten ge stort worden, aie op hun beurt be tonnen kolommen moeten dragen waarop het „plafond" komt te rusten. Dit hulp viaduct krijgt drie door gangen. De eerste ligt aan de zijde van het nieuwe stationsgebouw, 3 meter breed, bestemd voor voetgan gers in beide richtingen. De tweede wordt acht meter breed, om zowel fietsers en het rijverkeer uit Oegst- geest naar Leiden door te laten, als de verschillende trams in beide rich tingen. De derde doorgang, aan de zijde van het vroeger „Zomerzorg" krijgt een breedte van 4 meter, al leen bestemd voor wielrijders en rij verkeer van Leiden naar Oegstgeest. De voetgangers van Leiden naar Oegstgeest zullen dus links v. d. weg moeten lopen. Voor de kleine voet gangersdoorgang zrn reeds aparte spoorbomen geplaatst, die evenals het dubbele stel bestaande bomen electrisch bediend worden. Dit hulp viaduct komt aan de kant van Oegst geest te liggen, dus tussen de spoor bomen aan die kant en de rails. An ders gezegd: tussen het eerste stuk Rijnsburgerweg-viaduct en de per rontunnels, die naast het Terweepark gebouwd worden. De hoogte van de doorgang is nog niet precies bekend, maar zal uiteraard zó hoog zijn, dat een tram er ongehinderd onderdoor kan. Vanzelfsprekend zal het bouwen van dit hult viaduct veel moeite kos ten, aangezien het op een gebruikte spoorweg-overgang gebeuren moet. Het werk is aangenomen door de N.V. Kon. Wegenbouw, Utrecht, die de werkzaamheden grotendeels de nachtelijke uren zal verrichten. Voor de onderbouw zullen 8 a 10 weken nodig zijn; voor de boven bouw vermoedelijk 4 weken, zodat het bij elkaar drie maanden duren zal. RIJNSBURGERWEG. Het is duidelijk, dat het gereedko men van dit hulpviadukt niet bete kent, dat de spoorbomen-misère dan ten einde is. Evenals aan de Lage Morsweg zullen de spoorbomen voor en achter het viaduc* in gebruik blij ven totdat de treinen op 1 Aug. 1952 hoog gaan rijden. Dat hoogroden is het sein om de P"n<?bur,To*-wegtunnel af te bouwen. Twee delen hien- zijn thans klaar; de middenmoot laat nog op zich wachten, omdat deze gebouwd moet worden op de plaats waar op dit ogenblik de treinen nog laag rijden over de oude baan. Wan neer deze tunnel klaar is, kan het noödviaduct buiten gebruik gesteld worden. Van dit noodviaduct waarvan de doorgangen 12 meter lang zullen zijn za] slechts het bo vendeel worden afgebroken. De rest laat men st:-»" nrr-vt ^otonnen kolommen enz. toch verdwijnen het zand van de ''aar aan te leggen j hoge baan. Het opruimen kost na melijk meer dan de waarde van het materiaal. STINKSLOOT. Als we in gedachten weer eens mogen wandelen langs het hele com- Gezicht op de dezer dagen „ont- kiste"' doorgangen van het gecom bineerde kunstwerk Haarlemmer wegHaarlemmetrekvaartMare- dijk. De twee onderdoorgangen, die nu klaar zijn, zullen gebruikt wor den voor de scheepvaart. Links hier van komen nog twee onderdoorgan gen voor het verkeer van de Haar lemmerweg; rechts komen er vier voor het Maredijk-verkeer. Op de achtergrond ziet men de oude ijzeren spoorbrug. (Foto's: „De Leidse Courant"). plex van spoorwegwerken, waarvan we de reeds lang geleden klaar ge komen tunnel aan de Broekweg nu maar overslaan, zien we eerst, dat men thans bezig is de Haarlemmer weg aan te leggen boven de nieuwe duiker van de Stinksloot. Vandaar j dat het rijverkeer niet kan passe ren en dat wielrijders veel moeite j hebben zich een weg te banen door de modder, zo hun al een kleine ruimte geboden wordt door de af en aan rijdende zandauto's. Nog vóór j Kerstmis hoopt men hier klaar te komen. Men moet er echter op reke nen, dat de opritten van de duiker, die naast de Haarlemmervaart ligt, tamelijk steil zullen zijn. Pas als het hele werk klaar is zal hier een be-1 Ook het volgend jaar zal de Haar lemmerweg enige tijd voor het rij verkeer afgesloten worden. Indien enigszins mogelijk zullen wielrijders en voetgangers wel kunnen passe ren over het oude paadje onder de ijzeren spoorbrug door. Wanneer hopelijk nog vóór Kerstmis de Stink sloot aangesloten zal zijn, krijgt men een beter idee over de nieuwe situa tie aldaar. HAARLEMMERVAART. Ook aan het kustwerk Haarlem merwegHaarlemmervaartMare- dijk wordt hard gewerkt. Juist dezer dagen is de bekisting verwijderd van het middenstuk. De twee doorgan gen, die thans klaar en zichtbaar zijn zullen dienen voor de scheepvaart. Een van deze doorgangen zal reeds zeer spoedig worden opengesteld, zo dat de scheepvaart niet langer ge stremd zal zijn. Aan de zuidkant van deze twee gerede doorgangen wordt thans ge werkt aan de vier doorgangen voor de Maredijk, die in de toekomst (maar wanneer. Gemeentewerken?) tot een belangrijke verkeersweg ver breed zal worden voor een goede verbinding tussen Leiden en Oegst geest. Ten noorden van de twee gereed gekomen, water-doorgangen worden nog twee doorgangen gebouwd voor het verkeer over de Haarlemmer weg, zodat dit tunnelwerk in totaal acht doorgangen krijgt. Voor de twee laatste wordt thans geheid. FEESTDAG! De Rijnsbui gerwegtunnel noem den we reeds. Het stuk aan de Oegstgeestzijde is met de zandstraal bewerkt, waardoor het cement van de oppervlakte verdween en de kie zelstenen zichtbaar werden, hetgeen een bijzonder aardig effect geeft. Ook het stuk aan de Stationsweg zijde is nu klaar. Wanneer zoals boven gemeld op 1 Augustus a.s. de treinen hoog rijden over de nieuwe baan, is de overweg-misère geheel verdwenen. De treinen naar het Herensingel stationnetje zullen daarna nog eni ge tyd over de lage oude rails rij den, vermoedelijk tot 1 Octobr 1952. Dan zullen de gehate spoorbo men gesloopt worden. Laat ons er een stedelijke feestdag van maken!!! STATIONSGEBOUW. Ook het Stationsgebouw vordert. Reeds rijst het betonnen skelet bo ven de schutting uit. Bepaald mooi kunnen we de toren niet vinden, maar men verzekerde ons, dat het aanzicht nog sterk veranderen zal, wanneer het hele gebouw klaar is. We zullen het hopen. Er wordt thans gewerkt aan de westelijke vleugel van het gebouw. Achter het Stationsgebouw heerst eveneens grote activiteit. De perron tunnels, die de reizigers van de sta tionshall naar de perrons zullen voe ren, zijn in ruwbouw zo goed als klaar. Bovenop de hoge baan is men reeds bezig de wachtkamer voor het tweede perron te bouwen. TUNNEL BESCHADIGD. Van de rest valt er weinig nieuws te melden. Aan de Gevangenlaan is j de westelijke moot van de tunnel J klaar. De andere helft komt op de oude baan te liggen en moet dus wachten totdat de trein hoog rijdt, j De tunnel aan de Lage Morsweg is helemaal klaar en reeds enige tijd in gebruik. Al twee keer hebben vrachtauto-rijders gezondigd tegen de doorrij-hoogte, met het gevolg, dat de tunnel beschadigd werd. De doorrijhoogte is thans slechts 2.70 meter. Wanneer het werk klaar is, wordt de rijweg in de tunnel nog ver laagd, zodat de doorrij-hoogte gro ter wordt. Ook aan de Gordelweg is het viaduct gereed. Het staat er echter zinloos in het land, omdat er nog geen Gordelweg te bespeuren valt. I AANSLUITINGEN. De hoge baan is practisch klaar. Van de Vink tot aan het Station be hoeft er zo goed als niets meer aan gedaan te worden. De hoge baan tus sen Rijnsburgerwegtunnci en War- monder Lee behoeft hier en daar nog enige ophoging, o.a. ten noor den van de Broekweg, waar dc baan indertijd afgeschoven is. De zer dagen wordt ook begonnen aan het ophogen van de zij-baan naar de Gasfabriek en aan de verbindingen tussen oude en nieuwe baan, zowel aan de Vink als aan de Warmond er Lee, waar de hoge baan begint en eindigt (of omgekeerd!) Het zal van groot belang zijn of de komende winter veel of weinig vorst brengt. Waneer er veel vorst komt en de grond zo hard wordt als een steen, valt er niet veel te wer ken en zal het tijdschema in gevaar komen. Voorlopig houden we het er nog maar op, dat de treinen op 1 Augus tus a.s. hoog gaan rijden en dat op 1 April het hulp-viaduct aan de Rijnsburgerweg klaar zal zijn. Dat hoogrijden betekent uiteraard, dat dan ook het nieuwe station klaar moet zijn, althans inzoverre, dat de reizigers er gebruik van kunnen ma ken. Over de moeilijkheden, die bij de wisseling van stationsgebouw zul len ontstaan en bij het wisselen van oude voor nieuwe (hoge) perrons, willen we het nu maar liever niet hebben.... Zeker is echter, dat de Spoorwegen het reizend publiek zo weinig mogelijk last zullen bezorgen. Hetgeen trouwens ook tot op heien her geval geweest is! Kerstmis op Dinsdag Van oudsher heeft het volk de na tuur doorvorst om door een grotere kennis beter tegen haar gevaren op gewassen te zijn. Door een grondige beschouwing van al haar eigenaar digheden heeft men een tip van de geheimzinnige sluier, die over zo vele weerverschijnselen ligt, kunnen oplichten. Immers het leven van de boeren, tuinders, herders en schip pers midden in de natuur had van zelfsprekend tot gevolg, dat zij zich een rijke schat aan ervaring op dit gebied verwierven. Al deze wijsheid nu heeft het volk neergelegd in talrijke weerrijmpjes, die men nog steeds door oudere mensen en de bewoners van het platteland hoort bezingen. In deze ,.\olksmeteorologie" wordt een bij zondere plaats ingenomen door de kritisohe dagen of lotdagen. Dit zijn dagen zoals Maria Lichtmis, Sint Margriet en Kerstmis, die volgens Een beeld van hetgeen komen gaat! ball van het nieuwe station, met de Hier ziet men de toegang tot en de toren op de achtergrond. het volksgeloof een grote invloed uitoefenen op de toekomst van de mens, op het welslagen van de oogst, op het gedijen van het vee en op het weer. Gezien het Kerstfeest zul len we deze lotdag eens nader on der de loupe nemen. Allereerst is dan van belang de dag, waarop dit feest valt. Is het op Zondag dan rekent men in onze streken op een hete zomer en een warme winter. De Italianen en Span jaarden daarentegen verwachten dan een koud jaar. Valt Kerstmis op Maandag dan tan de Franse boer, volgens een oud v.-eerrijmpje, van de 2 stieren er be ter een slachten want or zal te wei nig gras zijn om beide te kunnen voederen. Dit jaar valt het feest van Chris tus' geboorte op Dinsdag, wat vol gens Tuinmans spreekwoordenboek, dat in 1726 te Middelburg verscheen en waaruit „De Gelderlander" putte, een zeer koude winter en een win derige en natte lente, een goede zo- nier en een herfst met veel koren iu het vooruitzicht stelt. Bovendien zal er genoeg vruchten en honing zijn, maar er zal sterfte onder het vee komen. Is het met Kerstmis warm weer, dan is dat een hoogst ongunstig te ken, daar het voorjaar dan koud zal zijn, wat slechte gevolgen voor de oogst met zich zal brengen. Men zegt immers: Een Kerstmis, die U buiten ziet, Een Pasen straks met kou U biedt. De Fransen zeggen: Qui a Noël cherche l'ombre, a Paques cherche le foyer (Wie met Kerstmis de scha duw zoekt, zoekt met Pasen de haard). Ook de Duitsers zijn van deze waarheid overtuigd, wanneer ze zeggen: Hat Weihnachten Fliegen, hat Ostern Eisschollen (Heeft Kerst mis vliegen dan heeft Pasen ijs- schollen). Allerwegen heeft men dan ook veel liever een koude Kerstmis, daar het voorjaar dan warm zal zijn. Im mers: Hangt 't ijs met Kerstmis aan de twijgen, Ge zult met Pasen palmen krijgen. Een donkere Kerstmis is het ideaal voor een boer, want de oogst zal dan overvloedig zijn: Kerstmis donker, wordt de boer een jonker. De Russen zijn van oordeel, dat de koeien met een donkere Kerst mis veel melk geven. Het is opvallend hoeveel goeds een heldere Kerstmis in het voor uitzicht stelt. Zo zegt een weer spreuk. Is op Kerstmis de hemel klaar, Verwacht dan vrij een vruchtbaar jaar. De Duitsers zeggen: Scheint die Sonne am Christtag hell und klar, so hofft man auf ein fruchtbar* Jahr. (Schijnt de zon op Kerstmis helder en klaar, dan hoopt men op een viuchtbaar jaar). Ook zeggen ze: Weihnachten klar, gibt ein gutes Weinjahr. (Kerstmis klaar geeft een goed wijnjaar). In Rusland zegt men dat het jonge vee goed zal gedijen, als er in de Kerstnacht veel sterren aan de he mel staan. Een Kerstmis met veel sneeuw is ook niet slecht, want: Sneeuw in de Kerstnacht geeft een goede hopoogst. Onze Oosterburen zeggen zelfs: Sind die Baume zu Weihnachten weisz von Schnee, so sind sie im Frühjahr weisz von Blüten. (Zijn de bomen met Kerst mis wit van sneeuw, dan zijn ze in 't voorjaar wit van de bloesem). Het ziet er echter niet zo mooi uit voor de boeren en tuinders, wan neer het op deze dag regent. Het spreekwoord zegt immers: Isfde Kerstdag vochtig en nat, Ton en schure niets bevat. Dus het zal zowel een slecht wijn- als korenjaar zijn. Het is daarom begrijpelijk, dat men met Kerstmis liever ander weer heeft. Zo doet een winderige Kerstmis het hart van menige boer sneller kloppen want: Is er wind in de Kerstdagen, Dan zullen de bomen veel vruchten dragen. Alhoewel ons volk met Kerstmis niet op de maan let, doen andere volkeren dat wel. Valt het Kerst feest bij volle maan, dan betekent dat volgens de Fransen duurte en mislukking der oogst; donkere Kerstmis zonder maneschijn belooft echter een goede oogst. Een afnemende maan duidt vol gens de Russen op een natte zomer, terwijl ze bij een toenemende maan een goed jaar verwachten Tenslotte nog een onkel woord over de dagen rond Kerstmis. In Frankrijk is men van mening, dat het weer in de 12 dagen vóór Kerst mis karakteristiek is voor die van de 12 maanden van het volgende jaar. Elders bijv. in Duitsland neemt men hiervoor de 12 dagen na Kerst- Zoals men uit het bovenstaande heeft kunnen opmaken is Kerstmis volgens het volksgeloof van buiten gewoon groot belang. Het weer van deze dag is beslissend voor het al of niet lukken van de oogst. Het is daarom te hopen, dat ieder die dit leest en ook ieder ander met Kerst mis kan zeggen: „Het komende jaar belooft weer veel". WANNEER WIJ OP BEZOEK GAAN bij de heer J. A. E. Aalders, dan doen wij dat uit hoofde van zijn functie als voorzitter van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, kring Leiden. Maar lang wordt er over de vereniging niet gesproken, want dit voorzitterschap dateert pas van enkele weken geleden. De heer Aalders is echter ook raadslid (K.V.P.) en daarover wil hij liever spreken. „Ik voel me helemaal niet de vertegenwoordiger in de Raad van een bepaalde groep of stand; het zou trouwens verkeerd zijn wanneer raadsleden een al te sterke band met hun groepering hadden. Men loopt dan het gevaar de zaken teveel van één kant te bezien, hetgeen niet juist is, omdat wij tenslotte gekozen zijn als vertegenwoordigers van ae hele bevolking." Dit neemt natuurlijk niet weg, dat een raadslid bijzondere belangstelling mag hebben voor bepaalde aangelegenheden. ,,Wat dat betreft, gaat ceri groot deel van mijn aandacht uit naar de industrie, ook al speelt die niet zo vaak een rol in de Raad." Sprekend over de industriële toestand in Leg den kan de heer Aalders niet al te optimistisch zijn: „Er wordt veel te wei nig propaganda gemaakt voor Leiden-industriestad. Het gevolg is dan ook geweest, dat er nauwelijks iets bijgekomen is, Toch zijn er voordelen: gun stige ligging in het centrum des lands tussen Amsterdam. Rotterdam, Den Haag en Utrecht (grote afzetgebieden), goede spoorwegverbindingen, enz., maar er moet meer reclame gemaakt worden. Ook als lid van de Kamer van Koophandel heeft de industrie m'n grote belangstelling Terugkomend op de Gemeenteraad, blijkt dat de heer Aalders lid is van de commissies voor Strafverordeningen en Toezicht op de Kleuterscholen. Bovendien is h(j bestuurslid van het Leids Burgerijfonds. Ook op parochieel terrein heeft onze gastheer verschillende functies: voorzitter van de Com missie van Advies inzake Culturele Aangelegenheden en lid van de K. A., beide in de St. Leonardusparochie, al woont hij, sedert zijn verhuizing, net over de grens in de Hartebrug-parochie. We keren nog even terug naar het Burgerijfonds. „Wat gaat er met het geld gebeuren?" „Dat weten we nog niet." „Een zwembad?" „Daar ben ik niet bepaald een voorstander van omdat in zo'n geval, naar mijn mening, het geld niet besteed wordt op een wijze waarvan alle burgers evenveel profijt hebben." Natuurlijk komt dan uiteindelijk het gesprek op de dagelijkse werkzaam heden. „Want ik vind de Gemeenteraad wel belangrijk, maar m'n werk gaat voor!Dat werk is de N.V. Leidse Breifabriek v.h. P. en J. van Pool en Co., Lammermarkt 46, waarvan de heer Aalders directeur is. De fabriek werd in het begin van de 18e eeuw opgericht als weverij en in 1830 omgezet in een breifabriek. „Ik hoop maar dat het een beetje gaat vriezen", zegt de heer Aalders. „Dan komt er wat meer vraag naar gebreide goederen!" Bijna zouden we tenslotte de belangrijkste functie vergeten: echtgenoot en vader van acht kinderen. .Overigens voel ik me geen bekende, maar een doodgewone Leidenaar, één van de 90.000. En als het stukje nu nog niet vol is, zet er dan ook maar in, dat ik een van de weinige raadsleden ben, die een geboren Leidenaar is (1905)! (Foto: „De Leidse Courant").

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7