BIOSCOPEN Middenstandsproblemen in de Kamer van Koophandel Journaal Leidse Universiteit Goede voorlichtingsavond over kanker-bestrijding Scholen voor jeugd met gebreken ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Wordt de opruiming verschoven Teneinde zich te oriënteren om trent een aantal middenstandspro blemen, riep de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden gisteravond een aantal be stuursleden van Middenstandsver enigingen uit Leiden en omgeving bijeen. In de statige vergaderzaal van de K. v. K verwelkomde de heer C. Meerpoel, onder-voorzitter idetailhandel en kleinbedri.il), de af gevaardigden, wijzend op hei nut de miduens.and voor een groot aan- cie m>denstand voor een groot aan tal ernstige moeilijkheden is ge plaatst. Het eerste punt betrof de winkel sluitingswet 1951, speciaal de z.g. koopavond, die de Gemeenteraad desgewenst kan vaststellen. Vooraf betoogde de heer. Meerpoel, dat nooit een oplossing gevonden zal worden, d»e allen be\redigen kan. Spr. meende daarom, dat het goed zou zijn, wanneer do Gemeenteraad eerst pon keepavond vaststelde, waarna meT- voor iedere branche af zonderlijk zou kunr.en overleggen om al of niet mee te deen De verschillende voor en nadelen dit ondertussen wei bekend ver ondersteld mogen woidou wer- dtn wederom besproken Belangrijk klanten kon doorvoeren. Medege deeld werd dat de K. v. K. opschrif ten zal laten drukken met een tekst in de geest van „Betaal contant". Zij zullen aan de besturen worden toe gezonden, ter verspreiding onder de leden. Overigens werd opgeimerkt, dal de niet-contante betaling niet de grootste oorzaak is van de liqui- aiteitsmoeilijkheden, waarin de mid denstander thans verkeert! wezen vermoedelijk nooit meer terugkomt. Ook al levert de koop avond geen winsi op, moet de moge lijkheid tot net instellen er van toch Opruiming op 5 Jan.? overwogen worden, omdat de mid denstander tenslotte een dienende Ten aanzien van de ventvergun- taak heeft ten opzichte van zijn ningen werd medegedeeld, dat de klanten. Kamer van Koophandel wat betreft Na aldus het voor en tegen aan- de diverse commissies van advies in- hoord te hebben, zal de K. v. K, het zake daze aangelegenheid, zal aan gevraagde advies aan B. en W. uit- dringen bij de colleges van B. en W. brengen. Het cadeaustelsel. Uitvoerig werd vervolgens gespro- op een vertegenwoordiging van de middenstand hierin. Tenslotte kwam de jaarlijkse op ruiming aan de orde. Waarschijnlijk ken over het cadeaustelsel. Algemeen zal de K. v. K. de aanvanpdatum was men van mening, dat het stel- voor de a.s. Januari-opruiming van sel verwerpelijk is, omdat er geen. Woensdag 2 naar Zaterdag 5 Januari grens meer is Wat moet men trou- verschuiven, om de winkeliers na wens onder een cadeau verstaan? i de drukke dagen en extra-Zondagen Ook een product uit eigen zaak? I gelegenheid te geven hun etalages En wat te doen bij zakenjubilea? De verschillende sprekers waren voorstander van een algeheel ver in orde te maken, enz. Binnen eni ge dagen kan dit besluit verwacht worden. Aangezien de K. v. K. bin- bod. Ook een Midza-vertegenwoor- dende bevoegdheden heeft, moet diger was het hiermee eens, beto- iedere zaak zich aan deze verschui lend, dat de Midza eigenlijk niet v*ng houden. onder het cadeau-stelsel valt. Aan het einde van deze interes sante bijeenkomt vertolkte de heer J C. J. Lambermont, voorz. van de Leidse Middenstandscentrale, onge- De kwestie van contante betaling twijfeld de gevoelens van alle aan- ^ad eveneens veel belangstelling, wezigen, toen hij het bestuur van de vono men de vraag: wat doet,&*het ook al waren niat alle afgevaardig- Kamer hartelijk cankte voor het ini- groctwinkelbeJj ijf? Moge'jk. dat de den van .menin6 dat men contante tiatief en voor de wijze waarop deze warenhuizen. wanneer Den Haag Contante betaling. betaling in alle branches voor alle oriëntatie-avond was verlopen. het cok dost wel tot deelname ge dwongen zullen worden. Vooi zov=r bekend, kon het be stuur van de Leidse Miaöenstands- centrale n;et zeer enthousiast zijn over het aantal teruggezonden en quête-formulieren. Men zoti er uit op kunnen maken, dat de belangstel ling hiervoor niet zo heel erg groot is. De heer Meerpoel merkte op, dat hier de middenstand een kans ge boden wordt, die eenmaal afge- Er zijn ook wel omstandigheden buiten de mogelijkheden en het be reik van de betreffende mensen lig gend die het uitgroeien tot een persoonlijkheid in de weg staan. Het zijn de invloeden van de om geving, het milieu waarin de mens en vooral ook weer de jonge mens leeft en opgroeit. Voor talloze men sen is de maatschappij van vandaag niet leefbaar meer; het klimaat deugt er niet. Men heeft wel eens te veel ge meend dat als men de economische omstandigheden maar verbeterde: hoger loon, betere arbeidsomstandig heden, voorzorgen tegen ziekte en ouderdom, enz., dat men dan ook de maatschappij zelf zou genezen heb ben. Daarbij werd over het hoofd gezien, dat op de eerste plaats al deze gunstige factoren al zó lang soms een paar honderd jaar al hun afbrekend werk hadden ver richt, dat dit niet in een handom draai door een reeks maatregelen was ongedaan te maken. Waar hier door de geestelijke gezondheid van hele generaties was aangetast kon het genezingsproces ook siechts zeer geleidelijk en voetje voor voetje (lees: geslacht na geslacht) voort gang vinden. Het is geen zaak van alléén on gunstige omstandigheden; het is ook een zaak van bedorven menselijke neigingen. Een erfelijkheidsfactor dus. Dit brengt mee dat wij juist alles zullen moeten doen om deze verkeerde mentaliteit zo sterk mo gelijk ten goede te beïnvloeden. En dat wij na het verbeteren van de economische omstandigheden nu met alle kracht ook aan an dere omstandigheden onze aandacht moeten schenken: het gezinsleven; onderwijs en ontwikkeling; de vrije tijdsbesteding en de ontspanning; so lidariteit en gemeenschapsgevoel; burgerzin en democratisch verant woordelijkheidsgevoel. Het gaat dus alweer om de heropvoeding van de massamens. En weer in het bijzon der de heropvoeding van deze jeugd! Niet onder dwang; niet uit (zelf „welbegrepen") eigenbelang maar alleen en uitsluitend omdat iedereen verantwoordelijk is voor het welzijn van iedereen. En daarbij gaat het om het volle menselijke dus niet het louter stoffelijke! welzijn. fOlNGKREN LEIDS JEUGDPARLEMENT. Maandag Dec. vindt in het Zaterdag 15 December Het is met enige schroom, dat wij vandaag eerst uw aandacht vra gen voor de St. Vincentius-vcreni- ging. Er wordt reeds zoveel ge vraagd; bijna iedere dag kunt u in de Hutspot lezen, dat de Leidse be volking aangespoord wordt voor dit of dat goede doel te offeren. Iedere keer is er weer iets anders; de tij den zijn duur en moeilijk; ;de nood stijgt. Het aantal mensen, dat ge holpen moet worden, groeit dage lijks. Er komt dan een ogenblik waarop men zeggen moet: ik zou graag willen helpen, maar het kan niet meer. Er is tenslotte een grens. Desondanks willen we u vandaag moeilijk hebben. Deze inzameling d.'c de St. Vincentiusvereniging houdt ten bate van de stille armen. Men moet het belang hiervan niet onder schatten, want het zijn juist de stil le armen, die het in deze tijd zo moeilijk hebben. Deze inzameling wordt bovendien slechts één keer in het jaar gehouden. Mogen de mensen, die voor dit doeJ bij u aan bellen, op een goede ontvangst re kenen? En op uw medewerking? Cok al is het moeilijk? Tussen haak jes: het gironummer is 131200. Ook cp Lorentzkade 32 worden de gif ten gaarne in ontvangst genomen. Moge het ook voor de stille armen met uw hulp een Zalig Kerstmis worden! Als u a.s. Dinsdag of Woensdag in de grote zaal van „Den Burcht" komt, zult u daar een groot aantal gebreide stukken tentoongesteld zien, vervaardigd door personeels leden en hun gezinsleden van de textielfabriek van Wijk. Er worden 400 inzendingen verwacht. De be doeling hiervan is het publiek te la- er bestuursverkiezing wegens aftre den van de heren H. A. Bol en J. H. Riemens, die niet herkiesbaar zijn. En de Ned. Ver. van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd heeft op Vrijdag 28 December een filmavond in „Het Gulden Vlies". Een bedrijfsfilm van de N.V. Shell-Neder- land zal worden vertoond. Dan moet U nog weten, dat gister morgen om half twaalf de Leidse Brandweer gealarmeerd werd voor een schoorsteenbrand in een huis aan de Lammermarkt, bewoond door de heer C. H. Oorzaak? Natuurlijk een vuile schoorsteen. Enfin, de brandweermannen maakten er korte metten mee. Ze kennen ondertussen dit routine-karwijtje wel! Tenslotte nog dit: de Ned. Kath. Ver. voor Handelsreizigers, enz., „St. Christoffel", afd. Leiden, vergadert a.s. Vrijdag om 8 uur in „De Harmo nie". De heer Rijsdijk houdt een cau serie over „Hoe maak ik de klant willig om te kopen?" STADSKOK. voor het doctoraal exa men Lett, en wijsbegeerte de heer W. J. M. Stoeman Oegstgeest; voor •T. L. H. Roebroek Leiden, Ph. E. het cand. examen Ned recht de heren Scholten Leiden; voor het prop. exa men godgeleerdheid K. H. Meijer Jr. den Haag, W. Chr. Klumpers Rijs wijk; voor het doet. examen genees kunde mej. C. J. Snijders Utrecht, idem de heren P. R. Bakker den Haag, J. P. K. Bouwes Bavinck den Tijdig naar de dokter! De Vereniging Koningin Wilhel- mina-fonds, afd Leiden, belegde gis teravond in de Stadsgehoorzaal een voorlichtingsavond over de kanker bestrijding. Prof. Lignac, voorzitter, wees op de bedoeling van deze voorlichting: het publiek te bereiken, dat veelal onwetend, soms nochalant, tegenover de verschijnselen staat. kans, als men op tijd is, veel groter is dan bij een verwaarloosd geval. Reeds in 1937 waren de genezings kansen in een vroeg stadium toch 60% en in het allerlaatste stadium toch nog ruim 20%. Deze cijfers zul len in 1951 ongetwijfeld veel gunsti ger zijn. Daar de statistiek echter met ziektegeschiedenissen van 5 jaar werkt, zijn er over de nieuwe genees- Spr. ging nader in op het ontstaan j wijzen nog geen statistische gege- van gezwellen en wees er op, dat er goedaardige, niet ongebreideld voortwerkende, gezwellen bestaan en kwaadaardige. Reeds zijn vele ont dekkingen bij de bestrijding van de kanker gedaan. Zo is gebleken, dat de voortdurende omgang m"et bepaal de stoffen zoals teer, aniline en ben zol kanker kan verwekken. In de desbetreffende fabrieken zijn dan ook tegenwoordig maatregelen ge troffen, waardoor de schadelijke in vloed van deze stoffen wordt voor komen. Vervolgens sprak prof. Holmer over de verloren tiJÖ bij de kanker bestrijding. Verloren tijd noemde spr. de tijd, die verloopt tussen het ogenblik waarop de patiEnt voor het eerst een ongewoon verschijnsel bij zichzelf ontdekt en het ogenblik waarop de behandeling van de ziekte wordt aangevat. Er wordt tiid verlo ren doordat de patiënt niet op tijd naar de dokter eaat, doordat de dok ter de ziekte niot terstond kan her kennen, of doordat de verschijnselen weer eens een tijdje wegblijven. Aon de hand van statistieken liet pref. Holmer zien, dat verreweg de meeste tijd verloren gaat, doordat de prtiënt niet naar de dokter gaat als hij iets ongewoons bij zichzelf op merkt. Kanker doet gewoonlijk geen pijn. Er is wel gezegd: als kanker maar rvi.in deed als een holle kies, zou iedereen wel direct naar de dok ter lopen. Wanneer wordt nagegaan waarom zoveel patiënten te lang wachten met naar de dokter gaan, blijkt uit een Amerikaanse statistiek, dat 41% geen acht geslagen heeft op de ab normale verschijnselen. Slechts een percentage van 5 heeft struisvogel politiek gespeeld en is uit angst niet gegaan. Vervolgens liet spr. aan de hand van cijfers zien, dat de genezings- breien bereikt kunnen worden en v/elke fouten er gemaakt worden op het gebied van kleuren-combinatie, materiaalkeuze, modellen, enz. Alle bezoekers maken deel uit van de jury. Wie de beste beoordeling geeft, krijgt een prijs. Dinsdagmiddag is er zelfs een show, waarop de kinderen van het personeel als mannequin zullen optreden. Ook wordt er voor lichting gegeven over verschillende „treiproblemen". Dinsdag van 3 tot 5 en van 7 tot 10 uur, Woensdag van 1.30 tot 5 en van 7 tot 10.30 uur. Op het in Den Haag gehouden exa men van de H.C.V. slaagden de da mes L. Blonk (coupeuse), H. Witte- man en J. Zoet (beiden constumière), leerlingen van mej. de Rijk. Boven dien slaagde voor coupeuse mej. J. Hogewoning. De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Leiden en Om streken, vergadert a.s. Dinsdag om 8 uur in „Het Gulden Vlies" De heer J. H. Smit houdt een lezing over „De Cultuur van Nerines". Bovendien is K. F. Gunning Bussum, J. W. Jansen Oegstgeest, P. J. Jongerius Rotter dam, S. van der Kwast den Haag, K. Mechelse Haarlem en J. P. Vrolijk den Haag; voor het artsexamen le gedeelte mevr. M. J. A. H. Pop- Smeets Zoeterwoude, idem de heer E. A. del Prado den Haag; voor het artsexamen 2e gedeelte mej. J. B. Krijgsman Bloemendaal, iedem de heren J. Bol den Haag, W. P. J. Brak man den Haag, T. Y. Kingma Boltjes Rotterdam, G. J. Lammers den Haag, en J. P. M. Lolkens Heerlen. BEGRAFENIS Dr. M. KEY. Grote belangstelling op Rhijnhof. Onder zeer grote belangstelling vond gistermiddag op de begraaf plaats Rhijnhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van dr. M. Key, bekend vrouwenarts uit Leiden, die enige dagen geleden overleed. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en de wethouders Jonge- leen, Van Schaik en Menken, dr. C. R. Zij er veld, directeur van de G.G. en G.D., het bestuur van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst, dr. J. C. Meyboom, voorzitter van de Ver. van Leidse huisartsen, dr. W. van Rossem, secretaris van de Leidse Ver. van Specialisten, vele collega's, het bestuur van de afdeling Leiden der Ned. Ver. van Huisvrouwen, verschei dene bestuursleden en verplegend personeel van het DiaconessenhuU. de heren dr. J. Goslings en J. J. Schül- ler, resp. voorzitter en secretaris van de P. v. d. A.-raadsfractie, enkele hoogleraren en vele vrienden en ken nissen van de overledene. In de aula werd gesproken door mevr. H. Gieben-Key, prof. Dank- myer, namens de Kon. Ned. Mij. ter bevordering der geneeskunst, afd. Leiden e.o., dr. Jac. J. de Jong, dr. J. Boks, de heer Riedel. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, sprak de heer G. Key, zoon van de overledene, een dankwoord. GOUDEN DOCTORAAT. Op Woensdag 19 December a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid mr. H. K. M. van Nispen tot Pannerden geboren te Zevenaar en thans nende te Arnhem. deze vens. Spr. ging nog nader in op nieuwe geneeswijzen, waarbij de bestraling een grote rol speelt, voor al door de toepassing van z.g. isoto pen. Hierbij wordt een stof, bv. jo dium, radioactief gemaakt, met een straling bloot gesteld. Spr. verwacht, dat binnen afzienbare tijd op dit ter rein nog belangrijke vorderingen in de kankerbestrijding te wachten zijn. Doktersdienst. Zondag a.s. 16 December zal de dienst worden waatgenomen door de doktoren van Alphen, Hartman, van Leeuwen, Mastenbroek en Simons. Apotheken. De avond-,, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 Dec. 13 uur tot Zaterdag 22 Dec. 8 uur, waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18 teL 20523 en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, tel. 26274. de bloedvaten gebracht en kool 7.40 10. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 14 Dec. Groente. Waspeen I 1425, id. II ƒ8—18, Rode kool ƒ9—9.10, Gele Boerenkool 10— wanneer het radioactieve jodium te- *4, Spruiten 18—40, Andijvie 5 recht komt in het zieke weefsel, I 20, Breekpeen 10 12, Knolsel- wordt dit van binnen uit aan de heil- derie 1318, Kroten 1010.20, zame werking van een radio-actieve 1 Uien 928, Peterselie 4.804.90. MENSEN WORDEN GEMEENLIJK onderscheiden in normalen en ab- normalen. Kan men nu iedereen, die niet volkomen normaal is, direct met abnormaal gaan benoemen? We trekken dan een scherpe lijn tussen twee groepen, waartussen geen overgangstrap ligt. Toch is er een groep menselijke wezens, die met zulke kleine afwijkingen ter wereld komt, dat zij op latere leeftijd tot de volkomen normalen kun nen worden gerekend, mits er tijdig ingegrepen wordt. Om dit te bereiken heeft zich de wetenschap der paedologie ontwik keld. Deze bestudeert de normale en abnormale o ntwikkeling van het kind. De werkzaamheden, die zozeer strekken tot heil van kleinen, die leven op een grensterrein, worden verricht in de paedologische inrich tingen, waarvan ons land er twee bezit. Wat doet men daar eigenlijk en welke kinderen worden er behandeld? Wat is normaal en abnormaal? Er kunnen heel wat kleine gebre ken zijn aan de opgroeiende mens. Men vindt er neurotische kinderen onder. Een tweede groep heeft een gedeeltelijke fout, waartoe b.v. de woordblinden behoren. Zo'n woord blinde peuter is een heel normaal kind maar hij kan onmogelijk op de gewone wijze leren lezen. De „aap, noot, mies"-methode, zoals die op de gewone scholen wordt gevolgd, moet dus door iets anders vervangen worden. Dan zijn er de z.g. schijnpsychopa- ten, waaronder men kinderen schaart die met zich zelf in de knoei zitten. Zij heben bijvoorbeeld een overdre ven angst voor iets. Tenslotte zijn er nog talrijke gevallen, die men on mogelijk omschrijven kan. Men weet dat er iets aan hapert en men ziet anderzijds dat deze kinderen niet achterlijk zijn Het paedologisch instituut moet de fouten dan opspo renen verhelpen. Ieder voelt dat kleine kinderen onmogelijk kunnen zeggen wat er precies hapert. Zij zouden het 'jok niet kunnen weten en daarom ko men zij in observatie, waar de be handeling nauw bij aansluit. Veel gevallen brengt men tot oplossing door de speeltherapie. Het kind komt daarvoor in een grote speelkamer waar het onder toezicht zich volko men kan uitleven in het spel. Er is een zandbak, een grote kom met water en bootjes, een volledig poppenhuis en ook de onontbeer lijke blokkendoos ontbreekt niet. Hier bouwt het patiëntje de wereld waarin het leeft en door een nauw keurig toezicht en ontleding krijgt men meestal wel een inzicht in de afwijkingen. Deze kunner zowel van geestelijke als van lichamelijke aard zijn. Om de laatste op te sporen, wordt ook de arts in het onderzoek betrokken, die regelmatig de licha melijke staat van de „leerling" con troleert. HET IS NIET DE BEDOELING dat een kind gedurende vele ja ren in het instituut verblijf houdt. Men streeft ernaar de kleinen zo spoedig mogelijk weer in het nor male gezinsleven te doen terugke ren, maar ondanks alle moeite, die men zich getrocst is toch een vrij langdurig verblijf soms onvermijde lijk. Het is een kwestie van veel geduld DE LEIDSE Lido. Een oorlogsfilm met bij zonder goed opgezette intrigue is de R.K.O. Radio-film „Het gevloekte zeilschip". Dit schip vaart onder Deense vlag en is een Nazi-smokkel- schip, dat Duitse onderzeeërs van torpedo's voorziet. In een storm on klaar geraakt is het bovendeks wat doorschoten, om een overval aanne melijk te maken. In werkelijkheid is het de bedoeling, om het schip Ten overstaan van notaris W. S. na de opgelopen averij in een haven Jongsma te Leiden. Het fabrieksge- binnen te laten loodsen, hetgeen bouw met garages, woonhuis, tuin prompt geschiedt _door het^ vissers GEVEILDE PERCELEN en erf te Leiden Witte Singel 13 in bod 61.500.koper de heer H. B. A. van Ulden te Leiden voor 61.500. VERHOGING PRESENTIEGELD VAN LEIDSE RAADSLEDEN? Aan de agenda van de a.s. Maan- vaartuig van Pat Bannos (Dana An drews). Het dorp. in welks haven het schip voor anker is gegaan, loopt natuurlijk groot gevaar, als Pat Ban. non het moordschip naar de haaien zal brengen, maar dat is geen be zwaar, want hij weet het veilig de haven uit te brengen, juist als de U- boten gewaarschuwd zijn, dat dagmiddag te houden Gemeente- kunnen „tankenDat geschiedt na raadszitting is een voorstel van de tuurlijk prompt, maar mét het smok. burgemeester toegevoegd om het keischip gaan drie Nazi-onderzeeërs presentiegeld voor de raadsleden van 6,op 9.per vergadering te brengen. Voor meer vergaderingen op één dag zal slechts éénmaal pre- Stadhuis (Kamer 125) een zitting sentiegeld betaald worden. De bur- plaats van het Leids Jeugdparle- j gemeester is van oordeel, dat 6. ment, over het onderwerp: „Na-oor- onder de tegenwoordige omstandig- logse sociale politiek", aanvang 19.30 heden geen voldoende compensatie uur, einde 22.00 uur. Voor belang- meer kan worden geacht voor de aan suggestieve spel van Dana Andrews, stellenden vry toegankelijk het raadslidmaatschap verbonden I In het voorprogramma zien we een Bestuur Jo-KVP, afd Leidenwerkzaamheden en onkosten. I naar de diepte. Onder de regie van Alfred Werker is hier een uitsteken de film tot stand gekomen en hoewel er hier en daar wel iets onaanneme lijks in schuilt bijv. de ontzagge lijke opslagruimte van torpedo's is het een film geworden, welke van be gin tot einde boeit, mede door het Luxor. De oorspronkelijk aan gekondigde en gisteravond ook ge draaide film „Het kind van de Do- nau' is door de directie van het Luxor-theater uit het programma ge nomen. De film vertoonde zoveel technische fouten en storingen, dat de directie gemeend heeft, deze Ween- se operettefilm niet aan haar bezoe kers te kunnen voorzetten. Thans heeft zij „De doch'.er van de Sheriff" op het programma geplaatst, een film voor 14 jaar. Trianon. „De stem van het ge weten is de verfilming van een no velle, waardoor de film haast onont koombaar de fouten iö gaan verto nen, welke aan dit procédé vastzitten, nl. een nogal ingewikkelde intrige en het duister blijven van sommige ach tergronden, welke de handelingen der personen kunnen verklaren Zo blijft bijv. de dubbele ommezwaai van de weduwe van een zendeling, die eerst uit liefde moordenares wordt en daarna, op de drempel van het lokkende geluk, de kracht heeft zichzelf en haar minnaar aan de ge rechtigheid over te leveren, een mys terieus geval, dat ons niet voldoende verklaard kan worden en dat wij dus uitsluitend aan de machtige stuw kracht van de liefde moeten toeschrij ven. Overigens is liefde blind, waaraan het te danken is. dat de vrouw niet eerder inziet op welk een weg zij door het minderwaardige sujet, dat haar minnaar is, wordt voortgedreven. Chantage en moord zijn geen kleinigheden. De stem van het geweten, die zich ten slotte laat horen, krijgt opeens een geweldige stimulans door de ontdekking, dat de man haar nog ontrouw is op de koop toe. Waarna de uitlevering aan de justitie volgt. De film, die zich in het Engeland van een halve eeuw ge leden afspeelt, heeft zeker z'n goede eigenschappen: zij is boeiend en ver telt het verhaal prettig Omwille van het feit, dat de chantage en de moord niet onsympathiek zijn uitgebeeld, dient de bijwoning van de film voor behouden te blijven tot volwassenen, die het vermogen des onderscheids bezitten. Rex heeft „Het verborgen leven van Walter Mitty". weer eens voor de dag gehaald. Walter is een jongen, die het erg druk heeft, hetgeen hele maal niet in zijn aard ligt, want hij droomt graag. Hij droomt over ro mantische dingen, waaraan hij deel heeft als kapitein, of als piloot. Tot dat op een dag de droom werkelijk heid wordt en hij opeens het meisje van zijn dromen ontmoet. Nu ja, de rest weet u ook wel. Een prettige film voor 14 jaar en ouder. De film .Heldenkermis" in de Don derdagavond-cyclus is door de K. F. C. ontoelaatbaar verklaard. Casino. Programma deze week af gekeurd. want al deze kinderen leiden een zeer gesloten leven en zijn zeer moeilijk te benaderen. Die gesloten heid is veelal een gevolg van een ver keerde opvoeding, die soms met de beste bedoelingen is gegeven. Een kind dat door zijn omgeving niet begrepen wordt, sluit zich op in zijn eigen leven en weigert tenslotte elk contact met de buitenwereld. Ten einde raad wenden de ouders zich dan tot een paedologisch instituut waar men soms maanden nodig heeft cm „het lastige kind" van zijn geslo tenheid en grote innerlijke spanning te bevrijden. Een prachtige belichting van de vooruitgang der patiëntjes wordt dikwijls gevonden in de tekeningen, die zij produceren. Men laat de kin deren van tijd tot tijd een tekening maken, waarbij ze volkomen vrij zijn in de keuze van hun onderwerp. Het is treffend om te zien hoe kinderen, die abnormale angstcom plexen hebben, dit laten uitkomen in die tekening. Niet zelden wordt een hevige brand als onderwerp van het kunststuk gekozen en hoe dik wijls men in de aanvang van de be handeling zo'n kind ook laat teke nen, altijd komt die brand van hui zen of bossen weer op het papier. De gehele tekening is dan één uiting van somberheid ^en ellende. Naar mate men er in slaagt het kind van zijn complexen te verlossen ziet men ook het beeld van de tekenin gen veranderen. Er komen bomen te voorschijn en een boerderij en zodra het kind volkomen genezen is zoekt men vergeefs naar vlammen en brandweerlieden op het papier. In plaats daarvan ziet men een on bewolkte hemel waar de zon in volle glorie een vredig landschap be straalt. Een beeld van het veranderde innerlijk bij zo'n kind, dat zijn in vuur en vlam verkerend gedachten- leven heeft omgewisseld voor een zonnige kijk op de wereld MOEILIJKE GEVALLEN zijn bij voorbeeld die van de hoorstom- heid. Uit de reacties van de kinde ren blijkt duidelijk dat ze precies verstaan wat er gezegd wordt, maar merr wacht vergeefs op enig antwoord Zij spreken beslist niet en toch heb ben zij wel taalbezit. De oorzaak van het gebrek moet waarschijnlijk gezocht worden in een hersenbeschadiging. In het dage lijks leven kan een kind met hoor- stomheid onmogelijk mee en de ouders slagen er niet in het op nor male wijze aan het spreken te krij gen. Toch is dit mogelijk mits er met veel geduld en volgens speciale methoden wordt gewerkt. Hoeveel negatieve resultaten er ook aan vankelijk worden geboekt men geeft het niet op en men smaakt dan ten slotte het genoegen dat er enkele klanken te voorschijn komen. Wij hoorden kinderen vrij normaal spre ken die een half jaar geleden er nog geen woord uitbrachten. Een prach tig resultaat van arbeid, die onvol doende wordt gewaardeerd en die al leen wordt volgehouden omdat de dankbaarheid van de ongelukkigen tenslotte zo ontroert, dat men er de nodige moed uit put om toch weer voort te gaan. De arbeid onder deze onvolwaar- digen kost schatten. De kosten zijn zo hoog dat velen onmogelijk een dergelijke behandeling kunnen be talen. De sociale voorziening voor deze kleinen is beslist onvoldoende omdat hier geen sprake is van een ziekte, althans dat wordt niet beseft, en de ziekenfondsen, geven er dan ook geen bijdrage voor. Slechts gif ten van particulieren kunnen het werk in stand houden, terwijl ook speciale fondsen, zoals die van de stichting „Voor het Kind" meewer ken. De toekomst van dat werk zal afhangen van de mate waarin ons volk bereid zal zijn zich hiervoor financieel te interesseren Die be langstelling is noodzakelijk om te ver mijden dat 'n groep minder gelukkige kinderen maatschappelijk verloren gaat. Zij staan hulpeloos en ongewa pend in een wrede wereld, die zelfs hoge eisen stelt aan volkomen vol- waardigen. Geven w(j ook hun de wapens om de levensstrijd volledig toegerust te kunnen strijden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2