Sociale aangelegenheden en de woningbouw ontlokten vele aanmerkingen De „Kinhem" stuurloos in storm FBENAVWDE Winkelomzet in October was onbevredigend Wijzigingen in kiesreglement van de K.V.P. familie in rep en roer Het lot van een slapend jongetje WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Wat defensie Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer de algemene beraadslaging over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voortgezet. De heer SUURHOFF (Arb.) zeide het gewenst te achten, dat de minis ter in bepaalde zaken een eigen kijk geeft, ook al zijn die zaken in studie bij een commissie. Hij vroeg wat de minister denkt te doen tegen de ver schuiving in de inkomensverdeling ten nadele der loontrekkenden. De geleide loonpolitiek moet niet worden losgelaten, maar men moet ook niet werken met de millimeter ten aan zien der normen. De heer KROL (C.H.) vond, dat er op het terrein der sociale wetgeving tot dusver weinig meer dan stuk werk is gedaan. De organen voor so ciale en culturele zorg zullen z.i. het bewijs kunnen leveren een onmis bare schakel te vormen in de sociale voorlichting. De heer ZANDT (S.G.) meende, dat tegen uitbreiding der werkloos heid tijdig maatregelen moeten wor den genomen. De heer GORTZAK (C.P.N.) meen de, dat de daden van de heren van het N.V.V. in schrille tegenstelling zijn tot hun woorden. De laatste uitke ring van 11 pet. van een weekloon noemde spr. een aalmoes, maar ze had z.i. verplicht moeten worden ge steld. Hij diende enige moties in. Mevrouw PLOEG-PLOEG (Arb.) hield een pleidooi voor de gezinsver zorging. De financiering van dit werk wordt door verschillende factoren belem merd. 1 De heer WELTER (K.N.P.) was dankbaar voor de emigratie-maatre gelen, doch niet voldaan. In de de- viezenvoorschriften zit z.i. het klem- punt, dat de emigratie beperkt. De heer HAKEN (C.P.N.) vroeg wat de minister denkt te doen tegen de werkloosheid op het platteland. Steeds meer werk wordt in de D.U. W. uitgevoerd. Minister JOEKES betoogde wenselijkheid van sociale zekerheid. De toestand in ons land is niet ideaal, maar er is naar gestreefd om de fun damenten te leggen voor sociale ze kerheid en sociale zorg en daarnaar kan men met voldoening zien. De economische toestand moet het ge wenste sociale beleid mogelijk ma ken. Spr. betoogde, dat een geleide loonpolitiek niet kan worden gemist. De vraag of een deel van het loonbe- leid niet kan overgaan op de bedrijf schappen is bij de S.E.R. in studie, maar z.i. moeten de algemene lijnen centraal gehouden worden. Wat de bezitsspreiding aangaat zeide spr., dat de commissie-Cobbenhagen rapport heeft uitgebracht over de kwestie der winstverdeling; dit rapport wordt gepubliceerd. Wat de kleine loonronde aangaat, zeide minister, dat de regering van oordeel was, dat niet gesproken kon worden van een meer duurzame over schrijding der 5 pet. consumptiebe perking en dat zij daarom vergunning had verleend aan het bedrijfsleven de compensatie te geven. Tegen het ver lenen dezer compensatie aan ouden van dagen en sociale rentetrekkers bestaan bezwaren. Bij de laatste loon ronde van 5 pet. was aan de ouden van dagen al meer dan dit pereen tage toegekend. Wat de emigratie aangaat sinds de bevrijding is de bevolking met een millioen zielen toegenomen tot 10.300.000 zeide spr., dat vrijwilligheid daarbij de grondslag is. Er zal een rijksbijdrage worden verleend aan particuliere emigratieorganisaties voor 1951, waartoe een suppletoire begroting wordt ingediend. De kwestie der de- viezenbepalingen wilde de minister nog eens bezien, maar het is z.i. be zwaarlijk de regeling te ruim te ma ken. Het ontwerp ener landbouwar- beidswet gaat naar de S.E.R.zodra het interdepartementaal overleg is af gelopen. Bij de bescherming van de arbeidende mens is het naar 's mi nisters oordeel goed, dat op de voor grond staat de eigen verantwoorde lijkheid der ondernemers ten aan zien van loon- en arbeidstijdregelin gen. Z.i. verdient het voorkeur, dat het bedrijfsleven voorgaat. Nog deel de hij mede, dat een voorontwerp voor een definitieve regeling van de kinderbijslag voor kleine zelfstand! gen gereed is en dat dit binnenkort naar de S.E.R. gaat. Het aantal vragen voor kinderbijslag van kleine zelfstandigen is niet zo groot als men gedacht had. Ze betreffen 17.481 kin deren; de kosten bedragen anderhalf millioen gulden. De minister eindigde te kwart over zes zijn rede; de begrotingsbehande ling wordt hedenmiddag voortgezet. Dan komt staatssecretaris Van Rhijn aan het woord. De avond besteed aan volks huisvesting. In de avondvergadering is begon nen met de algemene beraadslaging over de begroting van het departe ment van wederopbouw en volks huisvesting. Hierbij hebben acht spre kers het woord gevoerd. De heer STAPELKAMP (A.R.) vroeg de aandacht voor de onrust welke er bestaat met betrekking tot het vraagstuk van de volkswoning bouw. Z.i. heeft de regering de bouw activiteit niet meer in de hand. En voorts meende hij, dat de regering eigenlijk geen raad weet met het huurprobleem. De heer VAN DER FELTZ (C.H.) merkte op, dat z.i. de woningbouw dreigt vast te lopen. Dat de huren niet eerder en verder verhoogd zijn, achtte spr. een onrecht jegens de ver huurders. Het funeste systeem der te lage huren verhindert z.i. leniging van de woningnood. Het huurbeleid. De heer VAN VLIET (K.V.P.) be oogde, dat het volk vertraging in de woning voorziening niet verdraagt. Er had eerder moeten worden ingegre pen en hij spoorde de (minister aan, zolang er een woningtekort is, de omvang van de bouw te beheersen. Hij drong op spoed aan bij het uit geven van leningen. De financiering ten behoeve van particuliere bou wers moet z.i. vergemakkelijkt wor den. Het huurbeleid is erop gericht geweest de huren op hetzelfde peil te houden en dat begint zich nu te wreken. De gevolgen ervan vormen een aanslag op het peil der volkshuis vesting en een tekort-doening van de huiseigenaren. Spr. achtte een gron dige wijziging van het huurbeleid noodzakelijk. Hij wilde 's ministers oordeel vernemen over een algemene huurverhoging, waartoe de lonen met enkele percenten zouden moeten stij gen. Van grote betekenis achtte spr. het bezit van een eigen huis voor de arbeider. Te weinig voor kerken. De heer ALGERS (A.R.) vroeg of het niet mogelijk is iets te doen voor de minder- en minstdraagkrachtigen door de premies te verhogen. De ar beiderswoningbouw moet z.i. met kracht worden bevorderd en daarbij moeten ook de grote gezinnen de aan dacht hebben. De voor kerkbouw uit getrokken bedragen achtte spr. vol strekt onvoldoende. Elke overheids bemoeiing op dit gebied noemde hij verwerpelijk. De heer RITMEESTER (V.V.D.) was van oordeel, dat alleen vrijheid van het bouwbearijf een huurverho ging de woningnood kunnen oplos sen. Met het vraagstuk der huurver hoging zal de regering zich z.i. spot- dig moeten bezig houden. De heer DE LOOR (Arb.) zei, dat het hem te ver gaat te spreken van een mislukking van de woningbouw- politiek. Hij wilde verder overleg met de minister van financiën over de mogelijkheid gelden uit de Marshall hulp aan te wenden voor de finan ciering van de woningbouw, gelijk ook in Duitsland mogelijk is. Spr. drong aan op een hoger percentage woningwetwoningen. Enthousiast voor het verkrijgen van een eigen woning was hij niet; er zijn z.i. ook nadelen aan verbonden. De ziekenliuisbouw. De heer MOL (K.V.P.) vroeg de aandacht voor de impasse, waarin de ziekenhuisbouw is geraakt. Voorzie ningen zijn dringend geboden. De heer VAN DIS (S.G.) betoogde, dat overheidsbouw duurder is dan particuliere bouw. Ten opzichte van de particuliere bouw zijn de na-oor- logse kabinetten in gebreke geble ven, zeide hij. Te half een werd de vergadering gesloten. Deze begroting komt heden avond verder aan de orde. De ramp voor de Deense kust REGERING BETUIGT LEEDWEZEN ons kost Volgens het gewoonlijk goed inge lichte blad „Le Monde" zal Neder land naar de mening der „drie wij zen" 7,9 procent van zijn nationale inkomen aan de defensie moeten be steden. Uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat het nationale inkomen verleden jaar 18.4 milliard gulden bedroeg. Dit jaar zal het ec-hter dichter in de buurt van de 20 milliard liggen. Helmonds Heilig Hart- toren wordt gesloopt De 75 meter hoge toren van de Heilig Hartkerk te Helmond zal gaan verdwijnen. Door deskundigen van Rijksmonumentenzorg en ge meente is vastgesteld dat de 51 jaar oude toren, een schepping van de bekende architect Jos. Cuypers, die o.a. ook de Kathedraal van St. Bavo te Haarlem ontwierp, op het ogen blik reeds zo veel gebreken vertoont dat tot sloping moet worden beslo ten. Deze in neo-gothische stijd op getrokken sierlijke toren beheerste de stad -Helmond en was van de om leggende gemeenten uit zichtbaar. Tijdens dc slopingswerkzaamheden, v; aarmede zeer binnenkort wordt begonnen, zal de kerk gesloten zijn. De kerkelijke diensten zullen in een noodgebouw worden gehouden. Dr. W. Drees, de minister-president, heeft in een telegram aan de eerste minister van Denemarken namens de Nederlandse regering zijn. leedwe zen tot uitdrukking gebracht met het lot van de'vijf leden van de beman ning van de reddingboot uit Hvide Sande in Noord-Jutland. Hij heeft de eerste minister van Denemarken ver zocht zijn deelneming te willen over brengen aan de nabestaanden. De Nederlandse gezant te Kopenha gen zal persoonlijk een bezoek van rouwbeklag brengen aan het Deense ministerie van buitenlandse zaken. De "Nederlandse vicerconsul te Esbjerg zal bij de begrafenis dei- slachtoffers aanwezig zijn. *De kapitein van de hopperzuiger Kinhem, welk vaartuig thans in Esbjerg ligt, heeft Dinsdag naar aan leiding van de in Denemarken geuite critiek, dat het vaartuig ten onrech te noodsignalen zou hebben gegeven, enige mededelingen gedaan. Vandaag zal een volledige verklaring door hem en de bemanning te Esbjerg worden afgelegd. De kapitein deelde het volgende mee: Om 14.00 uur Zondagmiddag zagen wij de kust. Met het oog op ae hoge zee en de zeer sterke wind wendden wij het roer en trachtten van de kust weg te komen. Hierin slaagden wij niet en in de volgende twee uur wer den we drie zeemijlen in de richting van de kust gedreven. Tegelijkertijd poogden wij met een morselamp de woorden „tug" en „tugboat" (sleep boot) te seinen, zonder antwoord van de wal te zien. Om 15.30 uur werd uit de machine kamer gemeld dat de machine in het geheel niet meer werkte. Hierop scho ten wij een raket af om de aandacht van de wal te trekken. Wij hadden in de tijd tot 18 uur in het geheel drie raketten afgeschoten, toen wij de reddingboot zagen naderen. ^Dok seinden wij in die periode voortdu rend om sleepboothulp. Om 16.45 uur hadden wij het an- Leeftijdsgrens volgens dienstplichtwet Soldaten niet ouder dan 35 jaar In de dienstplichtwet is bepaald,- dat soldaten, die de leeftijd van 35 jaar hebben bereikt, uit de dienst plicht worden ontslagen. Voor on derofficieren en officieren ligt die leeftijdsgrens resp. bij 40 en 45 jaar. Deze bepaling is sedert October 1939 niet meer toegepast, doch bij leger order is thans aangekondigd, dat de oude bepaling binnen afzienbare tijd weer van kracht zal worden. Dit betekent niet, dat alle dienst plichtigen, die de hierboven ver melde leeftijdsgrens hebben bereikt en nog in werkelijke dienst zijn, uit de dienst ontslagen zullen worden. In bedoelde legerorder is bepaald, dat de dienstplichtigen, die krachtens een vrijwillige verbintenis nog in dienst zijn, eerst uit de dienst ont slagen zullen worden op de dag, waarop hun verbintenis eindigt. De dienstplichtigen, die wel voor ontslag in aanmerking komen, doch wier verder verblijf in werkelijke dienst op prijs wordt gesteld, ku- nen, mits zij aan de gestelde eisen voldoen, een vrijwillige verbintenis als beroepsmilitair sluiten. Arbeidskrachten voor de landbouw in Canada krijgen een zekere voor rang van de Canadese instanties. Al dus deelde de heer G. K. Small, ambtenaar van de Canadese Ambas sade, mee in een vergadering over emigratie te Drachten. Zelfs zullen de eerste drie a vier maanden vrij wel alleen landbouwwerkkrachten gelegenheid krijgen naar Canada te emigreren. ker uitgeworpen. Enige tijd later ging de wind liggen, de ankerkabel weerstond de kracht van de stroom' en wij waren gered. Op dat ogenblik bevonden wij ons slechts vijf mijl uit l de kust. Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan Ogenschijnlijk geeft het ©m*etver- loop in October j.l. in verschillende van takken van detailhandel reden tot tevredenheid. Vergelijkt men even wel de omzetten van deze maand met die in de overeenkomstige maand van 1950, dan treedt aan het licht, dat de TOERISTENKLASSE IN DE LUCHT Niet alleen op dc Transatlantische loutes, doch ook op de luchtroutes in Europa zullen goedkope toeris tentarieven worden ingevoerd. Dit zou n.l., volgens betrouwbare bronnen, besloten zijn op de con ferentie van dc internationale ver eniging voor vervoer door dc lucht, die thans in Nice wordt gehouden. De prijsverlaging zou echter minder groot zijn dan bU de tarieven op de Transatlantische routes. Verpleegster verleende Eerste Hulp Een onbekende bestal haar Van een wel bijzonder bedenke lijke mentaliteit gaf een onbekend gebleven man blijk, die in do Lcid- sestraat te Amsterdam, even een handtas van een 28-jarige verpleeg ster in bewaring nam. De verpleeg ster verleende do eerste hulp aan een vrouw, die was aangereden. Toen het slachtoffer naar het ziekenhuis was vervoerd, kreeg zij haar tas te rug. Later kwam zij tot de ontdek king, dat er een bedrag van 65 en enkele voorwerpen, ter gezamenlijke waarde van 250 uit waren gesto len. KLEDING VAN LASSER VLOOGJN BRAND. voorgesteld door de kring Den Bosch, in. Met betrekking tot dc voorkeur stemmen had het Partijbestuur, zo als gemeld, eenstemmigheid bereikt ever het compromis. „Hij zal schrif telijk verklaren, dat hij geen plaats in de Tweede Kamer zal aanvaarden dan met instemming van het Par tijbestuur indien hij bij officiële verkiezing door voorkeurstemmen zou worden gekozen". Verscheidene amendementen zijn naar aanleiding van dit voorstel in gediend. Het Partijbestuur neemt een amendement van de kring Den Haag met een geringe wijziging ever. Aan het vermelde artikel zal worden toegevoegd: „Het Partijbe stuur zal deze instemming betuigen, tenzij naar zijn oordeel daardoor in belangrijke mate afbreuk zal worden gedaan aan het bepaalde in artike' 8, lid 1» sub. b en c." (In het betreffende artikel stoat, dat de Tweede Kamerfractie moet beschikken over leden, d c deskundi." zijn op belangrijke gebieden van staatkundig en openbaar leven en in de Tweede Kamerfractie moet de veelzijdie samenstelling van de Kath. Volkspartij, zowel maatschap pelijk als regionaal, zoveel mogelijk weerspiegelen) Bezwaren tegen puntenstelsel en voorkeurstemmen Op de veertiende vergadering van voorgesteld door de kring de Partijraad der Katholieke Volks partij, die Vrijdag en Zaterdag in Utrecht wordt gehouden, komt op de tweede dag in behandeling het ont- werp-staatkundig program en do daarop ingekomen amendementen en het voorstel tot wijziging van het kiesreglement voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Ka mer; eveneens met de ingekomen amendementen. Het hoofdbestuur heeft op deze amendementen prae- advies uitgebracht. Vrijdagavond wordt de financiële positie van de partij besproken. De vele amendementen op het ontwerp-staatkundig program wor den ofwel door het Partijbestuur onnodig geacht, met een kleine wij ziging overgenomen ofwel in hun geheel aan het ontwerp toegevoegd. Bezien in de grote lijn van het ge heel vormen zij slechts enkele cor recties, die aan de principes, die in het ontwerp tot uiting komen, nage noeg niets veranderen. Anders is het bij de amendemen ten en de prae-adviczen op het Kies reglement. Een nieuw artikel be helsde de bepaling, dat het voor elke Kieskring maximum aantal der door do verkiezingsraad definitief aan to wijzen candidaten ten hoogste een derde deel mag bedragen van het te verwachten aantal zetels in deze Kieskring (of samengevoegde krin gen). In zijn amendement stelde de Kring Utrecht voor te bepalen, dat het aan te wijzen aantal candidaten „zo mogelijk" een derde zal bedra gen van het te verwachten aantal zetels. Dit amendement wordt voor gesteld in dc gedachtengang, dat, wil de centrale Partijleiding met in begrip van de veelzijdig samenge stelde Verkiezingsraad, tezamen in voldoende mate gewaarborgde in vloed hebben, om niet alleen de strikt onmisbare voor de fractie te behouden, doch ook de continuïteit van de zeer te waarderen krachten in de fractie to behouden, het nood zakelijk is, dat het aantal van de vast aan te wijzen zetels niet daalt beneden een derde gedeelte van het aantal zetels. De Kring Den Helder stelt voor een derde van het totaal, over alle Kringen, als maximum te nemen. Het Partijbesuur heeft hierop het volgende prae-advies uitge bracht: „Het aantal van de defi nitief aan te wijzen candidaten mag niet meer bedragen dan ten hoogste één bij een aantal te verwachten zetels tot en met vier; twee bij een aantal zetels van vijf tot en met zeven, drie bij acht tot en met tien, vier bij elf tot en niet dertien en vijf bij een aantal zetels van veertien tot en met zestien". Tegen het gemitigeerde punten stelsel worden verschillende krin gen bezwaren naar voren gebracht. De kring Leiden stelt voor dit stel sel niet door te voeren, doch het be staande stelsel, met enkele kleine wijzigingen, te handhaven. Enkele andere kringen geven andere sug gesties. Het Partijbestuur adviseert de voorgestelde wijziging te handha ven. Hierdoor wordt, aldus het Par tijbestuur, èn aan de invloed van de kiezers, èn aan de betekenis van het advies een redelijke waarde toege kend. Wel gaat het op een wijziging, gddomzettcn in tal van branches la ger zijn. Ondanks het feit, dat de prijzen van tal van artikelen in October j.l. hoger waren dan die in de corres ponderende maand van 1950, bleven de geldomzettcn in de eerstvolgende maand in de volgende branches la ger dan in de laatstbedoelde: detail handel in textiel (9 pet), in schoei sel (8 pet.), in meubelen en aanver wante artikelen (14 pet.), in glas, aar dewerk, porselein en huishoudelijke artikelen (5 pet.) en in het rijwielbc- drijf (16 pet.). Men bedenke hierbij echter wel, dat de omzetten in Oc tober 1950 nog enigszins weroen bo- invloed door de gespannen interna tionale toestand. Slechts in de handel in ijzerwaren i gereedschappen alsmede in de kantoorboekhandel werden do Octo- ber-omzetten van 1950 overtroffen en wel met resp. 7 pet. en 2 pet. Ballontocht niet verantwoord De heer en mevrouw Boesman wa ren Dinsdag beiden aanwezig, toen de raad voor de luchtvaart uitspraak deed over de onfortuinlijke ballon vaart, die deze luchtcommandante op 30 April met Godfried Bomans als passagier had ondernomen. De bal lon raakte toen in zee ter hoogte van Noordwijk, maar beide inzittenden werden gered. Geen straf werd mevr. Boesman opgelegd, maar wel heeft dc raad voor de luchtvaart haar ernstig aan geraden zich voortaan beter te ver diepen in de meteorologische ver schijnselen en zich bij volgende bal- lontochten beter voor te bereiden. De raad acht het uitvoeren van een vlucht zo dicht langs dc kust en bij een landwind in een tijdperk tussen April en October niet verantwoord. Het opleggen van een tuchtmaat regel, als door do heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van do rijksluchtvaartdienst gevorderd, acht de raad niet nodig. De 40-jarige lasser C. Westcrdaal, uit Amsterdam, die Dinsdagmorgen met twee collega's een reparatie ver richtte aan een ketel van de gemeen te-gasfabriek te Enkhüizen, bevond zich in het mangat van de ketel, toon plotseling zijn kleding in brand ge raakte. Men vermoedt aldus de „Tel." dat de doek, die hij ter bescherming tegen giftige gassen voor zijn gezicht droeg, door een vonk van het las apparaat vlam heeft gevat, waarna het vuur is overgeslagen op zijn met DELI TABAKSMAATSCHAPPIJEN J3EÜRS- (J)VERZICHT olie besmeurde overall. DIEFSTAL VAN PARTIJ ZEMEN VOOR DE ROTTERDAMSE RECHTBANK. In de nacht van 27 op 28 Septem ber jl werd ingebroken bij de N.V. Malais te Rotterdam. Er werd vol gens de politie een partij zemenlap- pen ter waarde van circa 20 000 ge stolen cn verdacht hiervan stond vanmorgen voor de Rotterdamse Rechtbank terecht de 31-jarige auto monteur W. S. uit Botterdam. Verdachte ontkende de diefstal te hebben gepleegd. Hij had zelfs nooit van deze firma gehoord. Op vragen van de president vertelde hij bij iemand enige pakjes, inhoudende ze men, in bewaring te hebben gege ven. Volgens verdachte waren deze van smokkel doch niet van diefstal afkomstig. De officier van Justitie geloofde het verhaal niet en eiste een gevan genisstraf van twee jaar, Do raadsvrouwe van verdachte vond dat haar cliënt alle schijn togen zich had, maar dat het mogelijk is, dat verdachte zonder bewijs wordt veroordeeld. „Ik heb het niet gedaan, eerlijk niet" klonk het snikkend door de rechtszaal. De uitspraak werd bepaald op 21 December a.s. Komt er licht in een oude moordzaak? Arrestatie van Haagse tandarts nieuwe speur-paden opent weer Men verwacht dat er door de arres tatie van de tandarts H., waarover wij dezer dagen berichtten, mogelijk licht komt in dc moord, die kort na de bevrijding werd gepleegd in een woning aan de Goudenregenstraat, waar mr De Boer op lafhartige wijze in zijn woning werd doodgeschoten. In de late avond van 3U Mei 1945 werd aan het huis van deze advocaut gebeld. De heer Dc Boer deed open, waarop een man binnenkwam die vroeg of hij te doen had met mijn heer De Boer. Op het bevestigend antwoord trok de onbekende een re volver en schoot hem neer Hoewel mevr. De Boer eon vrij goed signalement van do moordenaar kon opgeven slaagde de Haagse re cherche er niet in de dader te vinden Toen de Rijksrecherche daarop een onderzoek instelde kwam men er achter, dat de Haagse advocaat veel gegevens bezat over het optreden van een aantal illegale strijders, die nu niet bepaald in aanzien stonden bij de erkende groepen van verzets mannen. De Rijksrecherche heeft onder lei ding van inspecteur Wooning oen knap ondei-zoek verricht en zoveel feiten-materiaal verzameld, dat mén de zaak zo goed als „rond" kreeg. Een man die een belangrijke getuige in deze zaak zou kunnen zijn achtte men de Haagse tandarts H., die kort geleden in West-Indië werd gearres teerd. Dat het zoveel jaren moest duren eer men deze belangrijke getuige in handen kreeg was zeker niet te wij ten aan een plotseling verminderde ijver der Rijksrechei'che. Integendeel meldt het Alg. Dgbl. een be treurenswaardige samenloop van om standigheden was er de oorzaak van, dat tandarts W'. H. uit ons land ver dween, toen de Rijksrecherche hem dringend nodig had. Dc Rijksrecherche had nl. kort vóór het vertrek van de tandarts schriftelijk aan de Officier van jus titie verzocht de tandarts te doen aanhouden. De bewuste brief waar in dit verzoek werd gedaan bleef op het bureau van de Officier van justitie liggen en werd door een onverwachte ongesteldheid van de Officier van justitie niet geopend. Toen de brief wèl werd geopend waB de tandarts reeds uit ons land ver dwenen en op weg naar Australië. Hoe betreurenswaardig deze gang van zaken ook is geweest, zolang men de tandarts niet kon horen moest het verdere onderzoek van deze zaak tot nu toe blijven rusten. GEVOELIG LAGER. Somberder dan de directies der Ddli Tabaksmaatschappijen zich over de situatie hchbcn uitgelaten, kan het haast niet. De Dell Maatschappij de Deli Batavia spraken van een onhoudbare toestand cn dc Arends- «burg geeft in haar jaarverslag een opsomming van tal van ongunstige factoren. Voorlopig was er van een notering in deze fondsen gistermid dag ter beurze dan ook geen sprake Men was huiverig om iets te onder nemen en de adviesprijzen die ver nomen werden, waren algemeen la ger dan Maandag. Over de gehele markt lag een stemming van mat heid en lusteloosheid, onder invloed van het algemeen weinig opwekken de nieuws. Zelfs de certificaten Canadian Pa cific, die weer in open hoek werden verhandeld, waren in reactie en be neden pariteit als gevolg van het hier teleurstellende dividend. Gebrek aan affaire overigens hoofd zakelijk de oorzaak, dat dc koersen over dc gehele linie afbrokkelden. Koninklijke, gaf daai^bij het voor beeld, maar sterker nog trad de da lende tendens aan het licht bij Aku en Unilever, die in het verdere ver loop bleven achteruit lopen cn op het laagste punt van de dag de markt verlieten. Men gisto naar de oorzaken en meende deze tc zien in het feit, dat gisteren de Btortingsdag was voor Aku en dat dc toewijzing is bekend gemaakt van Unilever. Meer helde men echter over tot de mening, dat de druk op de cultuurmar-kt de ove rige afdelingen niet onbeïnvloed liet. Ook Philips kon zich niet vo .komen handhaven. Cultures waren alle in mineur. HVA kwam weer beneden pari op 98 en de Rubbers brokkelden algemeen af. Tegen het sluiten van de markt groeide dc belangstelling aan voor do hoek der Dell Tabaks fondsen en onder grote spanning werden do noteringen afgewacht. Zij bleken gevoelig beneden de van Maandag te liggen. Althans de cer tificaten Deli Mij liepen 4 pet. ach teruit en werden gedaan op 71 1/4. Sterker nog was het verlies voor Arendsburg. Maandag 80 laten, werd gisteren gedaan op 73. Scheepvaart moest eveneons Iets prijsgoven, vooral Scheepvaart Unie en Furness. Bij do binnenlandse in dustrieën werden nogal enige koers verliezen waargenomen, zoals voor de nieuwe van Vlissingen en Wilton die 3 pet. verloren. Op dc Staats- fondsenmarkt was de stemming vrij wel onveranderd, zowel voor de gul dens als de dollarlening. Het agio- percentage voor do Amerikaanse fondsen bleef op nagenoeg on veranderd. Prolongatie 3Yi pet. Voor do Regionale Omroep Noord werd een extra-politiebericht omge roepen met het signalement van een 5-jarig jongetje uit Groningen, dat sedert 6 uur die avond spoorloos was. Enige uren later stapte het kereltje uit de achterkamer de voorkamer binnen. De gehele familie omhelsde hem en toen men vroeg waar hij zo lang was geweest antwoordde hij laconiek: „In de achterkamer". Hij had in een hoekje, onder een tafel en verborgen achter enkele stoelen, een dutje gedaan en van alle drukte om zich heen niets gemerkt. Een paar rode strepen van de randen van het vloerkleed liepen nog over zijn wang.... („Trouw").

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5