k L Godsdienst is losgemaakt van het dagelijks bestaan Bonte Avond Tarieven voor gas en electriciteit worden weer verhoogd Weer 122 nieuwe woningen Hogere salarissen voor de directeuren van diensten unstleven in Leiöen WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Leids K. A. B.-kader Causerie van kapelaan H Stoelinga Op een korte, maar leerzame bij eenkomst, onder leiding: van de heer P.B.H. Oostdam, heeft het kader van de K.A.B., gewest Leiden, gister avond in het gebouw voor Chr. So ciale Belangen geluisterd naar de causerie „Heer, red ons, wij vergaan" door kapelaan H. Stoelinga. In het begin van zijn betoog ves tigde spr. de aandacht op de geeste lijke loomheid, die onze tijd ken merkt. Om zich tot de K.A.B te be palen, vergeleek hij de tijd van de pioniers met de huidige. Wij beschik ken thans over velerlei sociale in stellingen, die het prachtige resultaat zijn van een harde strijd, maar die nu de nood niet meer zo hoog is het gevaar opleveren van een geza pige rust. Er is een frisse, strijdvaar dige geest nodig, om de problemen van het heden aan te vatten. In vele parochies, waar men een balans opmaakt van de toestand op geestelijk gebied, blijkt vaak, dat het aantal van hen, die hun Pasen hou den niet zoveel grote* is dan van de genen, die het niet doen. Om dit euvel te bestrijden heeft de geeste lijkheid de hulp van leken nodig en daarom ligt hier ook een taak voor het kader van de K.A.B. Spr. ging vervolgens in op de wen sen, die Maria in Fatima kenbaar heeft gemaakt, en de belofte van vrede en bekering van Rusland, in dien deze vervuld zouden worden. Z. H. de paus heeft naar aanleiding hiervan de wereld toegewijd aan de H. Maagd en er zijn ook vele gebeds acties gevoerd. Uiterlijk schijnt dus aan de wensen van Maria voldaan te zijn, maar als men de dreiging van de oorlog overweegt, is het duide lijk, dat de mensheid tekort gescho ten is. Om dit tekort alsnog aan te vullen is een actie nodig, die de men sen doet inzien, wat zij moeten doen, Hoe is het mogelijk? Als wij oog hebben voor de ver schijnselen van deze tijd, welt ogen blikkelijk de vraag op: „Hoe is het mogelijk, dat wij zo achteruit zijn gegaan." Kapelaan Stoelinga noemde als voornaamste oorzaak, dat het ge loof niet meer het leidend beginsel is in het leven van de katholiek. Men heeft het godsdienstig leven losge maakt van het dagelijks bestaan In een omgeving, waar we de minder heid vormen, zijn we verwaterd. De godsdienst hebben we alleen nog zo'n beetje in ons achterhoofd. Men dient zich deze toestand be wust te worden en te gaan streven, om God weer tot het centrale punt te maken van al ons doen en laten. In het tweede gedeelte van zijn causerie vroeg kapelaan Stoelinga de aandacht voor de vele lichtpunten, die er zijn. Een Amerikaans tijd schrift heeft een van haar journalis ten een enquête laten houden, om een inzicht te krijgen van het ver langen naar God, dat er in deze los geslagen wreld nog bestaat. Het resul taat was ,dat zeer velen uit allerlei rang en stand, van wie men het niet zou verwachten nadenken over God. Uit vele artikelen en publicaties blijkt voorts, dat er een tendenz is van toenadering tot het katholicisme. De ze mogelijkheden tot bekeringen moeten worden uitgebuit. Men moet toch verlangen, dat de zielerust en het uitzicht op de eeuwigheid, die men zelf bezit, ook aan anderen ten deel zal vallen. Parochie: gemeenschap. Als men in dit proces zijn krach ten wil geven, kan men niet ineens met het moeilijkste beginnen; men moet er zich voor vormen. Spr. be sloot daarom zijn toespraak met een beroep op allen, om deel te gaan ne men aan het verenigingsleven in de parochies. De parochies moeten één hechte gemeenschap worden en dan is de basis gelegd, om de lichtpun ten, die er ongetwijfeld zijn, te ver sterken. Als iedereen zich bewust wordt van het dreigende gevaar, kan dit worden afgewend. Na deze interessante causerie dankte de heer Oostdam namens de aanwezigen kapelaan Stoelinga, die ondanks een zware verkoud heid zoveel bezieling in zijn toe hoorders had weten over te bren gen. Ruim f 2800. voor Italiaanse slachtoffers De collecte, die Zondag in de kath. kerken werd gehouden voor de slachtoffers der overstromingen in Italië heeft ruim 2.800 opge bracht, onderverdeeld in parochies: Hartebrug 1300 gulden, dekenale kerk ruim 700 gulden, St. Petruskerk 425 gulden, en St. Leonarduskerk ruim 300 gulden. Rekening hou dend met het feit, dgt een week ge leden reeds een straatcollecte werd gehouden, die ƒ4.500 heeft opge bracht, mag dit resultaat met recht prachtig genoemd worden. Soldaat uit de Koksschool vermist De brigadecommandant der Ko ninklijke Marechaussee te Leiden verzoekt opsporing van de in 1931 geboren Adrianus van de Gaarden, motorrijder, ingedeeld bij de tweede compagnie Koksschool. als dienst plichtig soldaat, Morspoortkazerne, Leiden. Zijn burger-adres is Pont straat 29a, Rotterdam. Hij is sedert 7 December j.l. ongeveer 20.45 uur spoorloos verdwenen. Zijn signale ment is als volgt: 1.79 m. lang, nor maal postuur, donkerblond haar, uitstaande oren, vermoedelijk bruine oogen, lang smal gezicht, onregelma tig gebit, maakt bedeesde indruk. Hij heeft een litteken op de rechter onderarm. Vermoedelijk gekleed in uniform van de koninklijke land macht. Hij draagt het corpsonder scheidingsteken van de zware lucht doelartillerie ..Rhenen" Soldaat van de Gaarden is in een zwaarmoedige toestand van zijn onderdeel vertrok ken, zodat een ongeluk niet uitge sloten moet worden geacht. Telefo nisch bericht wordt verzocht onder nummer K 1710. 22194. Café-Restaurant ,,'t Schuttershof' HEDEN WOENSDAG 12 DECEMBER Aanvang 7.30 uur „ST. ANTONIUS" VERGADERDE Onder voorzitterschap van de heer P. Feiten hield de afd. Leiden van de R.K. Bond van Hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden „St. An- tonius" hedennacht een ledenverga dering in café Rooyakkers aan de Korevaarstraat. Na enige mededelingen over de toestand van .de geestelijk adviseur, de weleerw. heer kapelaan Plaat, volgde lezing der notulen van de vorige vergadering. De secretaris deelde vervolgens mede, dat de toegangskaarten voor de Kerstnachtmis in de kapel der Zusters Garmelitessen bij hem ver krijgbaar zijn, Maresingel 48, doch alleen voor bedrijfsgenoten en hun vrouwen. Voor anderen heeft deze Nachtmis geen rechtsgeldigheid. Het verslag van het St. Nicolaas- feest, uitgebracht door de secretaris, bracht dank aan diverse medewer kers, in het bijzonder aan het dames comité en de leden, die hun vrije dag hebben opgeofferd om dit feest te doen slagen. Het financieel resul taat wees een klein batig saldo aan, dat aangewend zal worden voor de verzorging van het Kerstfeest bij de Zusters Carmelitessen. Hierna kwam in behandeling een schrijven van het hoofdbestuur voor de op 23 April te Eindhoven te hou den vergadering van de Bondsraad. De afdelingen werden verzocht e.v. voorstellen voor 9 Januari in te die nen. Naar aanleiding van de verkiezing van leden van het hoofdbestuur, merkte de voorzitter op, dat voor zitter, secretaris en penningmeester volgens art. 22 van het Huish. regle ment in functie gekozen worden. Spr. achtte dit niet juist. Geen en kele organisatie trouwens heeft dit artikel. Spr. zou liever zien, dat al leen de voorzitter in functie zou worden gekozen. Voorts wees spr. erop, dat aftre- dend in het hoofdbestuur zijn de he ren v. Bijsterveld, v. d. Bol en Hurk- mans. Dit zijn drie gesalarieerde be stuurders, die niet herkozen behoe ven te worden, zodat spr. zou wil len voorstellen het betrefende art. 22 zodanig te wijzigen, dat gesala rieerde bestuurders gekozen behoe ven te worden in het bestuur. Over deze voorstellen ontspon zich een langdurige discussie, waarbij het vóór en tegen rijpelijk overwo gen werd. De vergadering ging ten slotte accoord met de strekking van deze voorstellen, waarover dus in de beschrijvingsbrief het prae-advies van het H.B. kan worden verwacht. Na rondvraag volgde sluiting der vergadering. VOORSTELLEN AAN DE LEIDSE RAAD KATWIJK Raadszitting. De zitting van de gemeenteraad, die aanvankelijk was vastgesteld op Woensdagavond, is uitgesteld en zal gehouden worden op Vrijdagmiddag ^a.s. te half drie. Gemeentebegroting. B. en W. wijzen er in een memorie van toe lichting nog op dat verschillende kapitaalswerken: eenvoudige her stelling van de kademuur van het P. H.-kanaal 12.000.Het afwerken van de gemeentelijke begraafplaats 3500.Verbetering van het kruis punt Dwarsstraat-Zuidstr. 1000. Bestrating Adrianastraat 1000. Herstrating van de Louwestr. 6800. Voortzetting van het vernieuwen van het wegdek N. Duinweg 15.000. Egaliseren terrein voor tennisbanen 3000.Vergroting kampeerter rein 3000.—. Aanleg voetbalvelden met accomodatie pro memorie In overweging is de vraag of tot aan schaffing van een kolkenzuig-auto dient te worden besloten. Uitbrei ding brandblusmateriaal 4000. De Gemeenteraad van Leiden, ver gadert op Maandag 17 December a.s. om twee uur. De agenda vermeldt VERHOGING GAS- EN ELECTRICITEITSPRIJZEN. - De verhoging van de kolenprijzen, welke met ingang van 1 April 1951 werd ingevoerd, is reeds spoedig ge volgd door een tweede verhoging, welke met ingang van 1 Augutus j.l. in werking trad. Gelijktijdig met de laatste kolenpr ijs verhoging heeft Directoraat-Generaal van de Prij zen de mogelijkheid geopend even eens de prijzen voor gas en electrici teit te verhogen. De op 1 Augustus 1951 aanwezige kolenvoorraden bij de Lichtfabrieken maakten het mo gelijk voor de rest van het jaar 1951 af te zien van een verhoging van de gas- en electriciteitsprijzen. Voor het jaar 1952 kan echter niet gerekend worden op een compensa tie als gevolg van aanwezige voor raden, maar dient rekening te wor den gehouden met een verhoging der uitgaven tengevolge van de stijging der kolenprijzen. In hoeverre het thans noodzakelijk is van de mogelykheid tot prijsver hoging der gas- en electriciteitsta- rieven gebruik te maken, moge uit het volgende blijken. Gasfabriek. Voor de gasfabriek wordt op grond van de gegevens, opgenomen in de bedrijfsbegroting 1952, de verhoging der uitgaven als gevolg van de ko- lenprijsverhoging geraamd op ƒ2614.200. Tegenover deze hogere uit gaven staan hogere inkomsten uit de verkoop van bijproducten en tenge volge van de werking der kolenclau- sule, opgenomen in de grootverbrui kerscontracten. Deze hogere inkom sten worden geraamd op 502.500. Het nadelige verschil bedraagt dus 111.700. B. en W. stellen daarom voor van de mogelijkheid tot verhoging van de gasprijzen gebruik te maken door een algemene verhoging van de' gas- tarieven met 1 cent per m3. De thans geldende tarieven: I. volgens tarief A: bij levering over de gewone meter en over de muntgasmeter voor het verbruikte gas: 16}^ cent per m.3 voor de eer ste 10 m.3 per maand. 16 cent per m3. voor de tweede 10 m.3 per maand. 16 y2 cent per m.3 voor de overige m3. per maand. II. volgens tarief B- bij levering over de gewone meter en over de muntgasmeter: een vast recht van ƒ1.85 per maand, bene vens 12 y, cent per m.3 voor het ge bruikte gas dienen als volgt te wor den gewijzigd: I. volgens tarief A: bij levering over de gewone meter en over de muntgasmeter voor het verbruikte gas: \ly7 cent per m.3 voor de eer ste 10 m.3 per maand. 17 cent per m.3 voor de tweede 10 m.3 p. maand. 16 y3 cent per m.3 voor de overige m.3 per maand. II. volgens tarief B: bij levering over de gewone me ter en over de muntgasmeter: een vastrecht van 1.85 per maand, be nevens 13 y2 cent per m.3 voor het gebruikte gas. De opbrengst van de tariefswijzi ging wordt na aftrek van de omzet belasting geraamd op 151.700. Dit bedrag overtreft het geraamde nade lige verschil met 40.000, waardoor dus een gustige invloed wórdt uit geoefend op de uitkomst der bedrijfs begroting 1952, welke met een nade lig saldo van 57.376 sluit. Electriciteitsfabriek. Dc verhoging der lasten, welke voor de electriciteit uit overeenkom stige oorzaken ontstaat, wordt op ba sis van de cijfers, die aan de be drijfsbegroting 1952 werden ten grondslag gelegd, geraamd op 703.700. Hiertegenover staan de ho gere inkomsten, welke worden ge raamd op 536.000. Voor het nadelige verschil ad 167.700 dient compensa tie te worden gevonden in een ver hoging der tarieven. De nieuwe tarieven zijn (oude tus sen haakjes): I. Enkei tarief (meter met enkel telwerk). Per kilowatt-uur (kWh) voor: de eerste 2500 kWh per jaar 25)4 ct. (24 ct.); de tweede 2500 kWh per jaar 22 ct. (20 A ct.); alle vol gende kWh per jaar 19 ct. (17}^ct.). II. Dubbel tarief (meter met dub bel telwerk). Gedurende de sper- uren: normaal tarief per kWh 25 ct. (24 ct.). Gedurende alle overige uren: verlaagd tarief per kWh voor de eerste 100 kWh per maand 15 ct. (14 ct.); voor alle volgende kWh per maand 8y ct. (VA ct.). Speruren: van 1621.30 h in Jan., Nov., en Dec.; van 1721.30 h in Febr. Maart, Sept. en Oct.; van 19 21.30 h in April t/m Aug. Ill Oppervlaktetarief geen meter- huur: a. Vo'gens een meter met enkel telwerk. Een vastrecht per maand volgens grootte en bestemming van de oppervlakte. Bovendien per kWh 8 ct. (7 ct.). b. Volgens een meter met dubbel telwerk. Een vastrecht per maand volgens grootte en bestemming van de oppervlakte. Bovendien p. maand ƒ0,50 (7 0,50), benevens per kWh gedurende Jan., Nov. en Dec. van 723 h 8 ct. (7 ct.) en de overige maanden van 1523 h 8 ct. (7 ct.). Gedurende alle overige uren 4y, ct. Wi ct.). Aangezien de reeeling voor het aangaan van kasgeldleningen telkens voor een jaar wordt getroffen, ig het noodzakelijk voor 1952 een nieuw besluit ter zake te nemen. Evenals in 1951, achten B. en W. daarnaast ook een dergelijke rege ling gewenst voor z.g. korte lenin gen met een gemiddelde looptijd van ten hoogste 5 jaren, teneinde binnen de kortst mogelijke tijd gelden te kunnen opnemen, indien de kas- positie van de gemeente daartoe aan leiding geeft. Nu de laatste jaren door de Ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken voorwaar den worden gesteld, welke bij het sluiten van geldleningen in acht ge nomen moeten worden, bestaat te gen bovenbedoelde gedragslijn met betrekking tot deze kortlopende le ningen naar mening van B. en W. ook geen enkel bezwaar. Daar thans nog niet voldoende middelen op lange termijn kunnen worden verkregen, zal het ook in 1952 nodig zijn kasgeldleningen en korte leningen te sluiten. Op grond van de voor 1951 verleende machti gingen, welke na enkele aanvullin gen werden gesteld op 20.000.000, voor kasgeldleningen en 10.000.000 voor korte leningen, werd opgeno men resp. 8.350.000 en 7 8.450.000. Aangezien het grotendeels van het aanbod zal afhangen, of in de kas- ge'dbehoefte zal worden voorzien door kasgeldleningen met een loop tijd van ten hoogste 1 jaar, dan wel door korte leningen, geven B. en W. er de voorkeur aan, dat de te ver lenen machtigingen worden beperkt tot een gezamenlijk maximum, het welk, mede in verband met de thans reeds gesloten geldleningen, welke gedeeltelijk ook in 1952 doorlopen, e te stellen op 30.900.000, VAC ANTIETOESLAG GEMEENTEPERSONEEL In de Raadszitting werden B. en W. geir/achtigd, zulks in afwachting van de te zijner tijd toe te kennen vacantietoeslag, aan het personeel van de gemeente Leiden voor het jaar 1951 een voorschot te verlenen op de voet van de gratificatierege ling voor het jaar 1950. Thans deelt de minister van Bin nenlandse Zaken mede, dat de in zicht gestelde vacantieregeling ver moedelijk eerst te beginnen met het jaar 1952 verwezenlijkt zal kunnen worden, doch dat hij inplaats van de vacantietoeslag van het jaar 1951 de totstandkoming van een Koninklijk besluit zal bevorderen tot toekenning van een gratificatie aan het Rijksper soneel. zoals voor 1950 en vorige ja ren heeft plaats gehad. Daarvoor verzocht de minister dit te verwach ten Koninklijk besluit betreffende 't toekennen van een gratificatie van 2 pet. aan het Rijkspersoneel op het personeel dezer gemeente van toe passing te verklaren, een en ander uiteraard met verrekening van het steeds op de in voorbereiding zijnde vacantieregeling over 1951 verleende voorschot. Aangezien B. en W. van oordeel zijn, dat de 2 pet, gratificatie over 1951 ook aan het gemeentepersoneel dient te worden toeeekend. stellen zij voor, zulks ter definitieve regeling van de reeds bij wijze van voorschot over 1951 uitgekeerde vacantietoe slag. de gratificatie te verlenen. Het Architectenbureau Laurentius te Voorschoten heeft een plan ont worpen voor de bouw van 122 arbei derswoningen op een terrein, gele gen tussen de Tomatenstraat en het Veilingkanaal, en op een ten Noord- Westen van de Meloenstraat gelegen bouwperceel. Met het oog op de gewenste wo ningdifferentiatie in deze wijk en in verband met de in de omgeving reeds gestichte ruime en vrij ruime eengezinswoningen en étagewonin gen, zijn in het onderhavige plan een groot aantal woningen voor gezin nen van vier tot zes personen opge nomen. Zoals uit de situatie blijkt, zijn langs het Veilingskanaal twee woningblokken met drie woonlagen ontworpen en langs de Tomatenstraat en de aan te leggen straat in het ver lengde van de Kci'senstraat wo ningblokken met twee woonlagen. De aan de Meloenstraat te stichten wo ningen zullen, evenals de aanwezige bebouwnig ter plaatse, als eenge zinswoningen worden uitgevoerd. Het plan omvat: 2 beneden- en 2 bovenwoningen, type A, geschikt voor resp. 2 en 5 personen; 4 eenge zinswoningen, type B, geschikt voor 6 personen; 82 etagewoningen, type C I en CII, geschikt voor 4 personen; 16 etagewoningen, type D I, geschikt voor 4 personen, en 16 etagewonin gen, type D n en D in, geschikt voor 6 personen. Voor iedere woning is een schuur geprojecteerd. In het oostelijke bouw blok zijn deze zo geplaatst, dat een binnenterrein wordt verkregen, te bestemmen tot speelplaats voor kleu ters. Met het oog op het te verwach ten verkeer in de omringede straten achten B. en W. zulk een gelegen heid zeer gewenst. De stichtingskosten worden ge raamd op 1.225.000,terwijl de grondkosten te stellen zijn op ƒ1862.38 per woning. Voor het bouwrijp ma ken van het terrein verleende dc Raad bij besluit van 26 November jl. No. 225, het nodige crediet. Omtrent de huurprijzen is nog niets met ze kerheid te zeggen; een zeer globale berekening geeft aan, dat de gemid- I delde huur 7 8,05 per woning per week zal bedragen, exclusief water verbruik en bijkomende kosten. Zowel woontechnisch als architec tonisch kunnen B. en W. zich zeer wel met het plan verenigen. Deze woningen zijn ontworpen voor uitvoering in traditionele bouw. Het is de bedoeling, dat de bouw openbaar zal worden aanbesteed. Met het oog op det spoed, welke met de LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mej. M. F. M. N. Bosch, den Haag en de heer F. Th. F. Sivré, den Haag. Bij de jongste herziening van de Algemene Salaris Verordening 1948 werd een wijziging van de wedden van de hoofden van takken van dienst voorshands achterwege gela ten, omdat het onderzoek naar de mogelijkheid van een herziening van die salarissen nog niet tot een einde was gebracht. B. en W. stellen voor de salarissen als volgt vast te stellen (minimum maximum): Directeur Gemeentelijke Werkplaats 5.040,7 6.240,Direct. Markt en Havendienst en Directeur Volks- credietbank 76.000,7 7.200,Ar chivaris en Directeur van het Stede lijk Museum „de Lakenhal" 6.240, 7.440,Commandant Brandweer 6.840,8.040,Directeur. Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst 6.960,/8.160,Directeur Dienst voor Soc. Zaken 7440.8.640. Direct. Accountantsdienst 8.040, 7 9.240,Directeur Openb. Slacht huis 8.400,9.600,Directeur Geneeskundige- en Gezondheids dienst 9.000,—, 10.200,Direct, Gem.werken 7 9.300,7 10.500, Geneesheer-Directeur van de Ge stichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" 7 9.840,ƒ11.040, Direct. Stedelijke Fabrieken van Gas en EHectricteit 7 11.640,—, ƒ12.840,—. Burgerlijke Stand Geboren: Dirk Cornells, z. v. A. van 't Hoff en B. van Arkel; Arie Gerrit, z. v. A. van 't Hoff en B. v. Arkel; Wilhelmina, d. v. H. J. Kra mer en D. C. van Diggele; Anton Adriaan Hendrik, z. v. M. J. Dek en M. Herreur; Hubertus Gerardus Jo seph Maria, z. v. J. Smeding en C. Vogelezang; Hendrik, z. v. J. C. Te- ge aar en R. Montanje; Dirkje Elisa beth, d. v. J. den Haan en P. H. van der Kraan; Bernardus Willibrordus Maria, z. v. W. M. van der Krogt en J. B. Broekhoff; Jacobus Johannes, z. v. J. J. Bink en C. Kuijl; Abram, z. v. J. Loos en M. H. Verbiest; Sido- kus, z. v. P. van Putten en A. Kos ter; Aernout Marco, z. v. E. H. van Leeuwen en E. M. van der Beek; Johan Cornelis Krijn, z. v. W. Boe- zaard en A. Guijt; Margaretha Eleo- nore, d. v. J. D. Bouthoorn en H. v. Leeuwen; Jiavte GOLF BINNENLAND. De Prinsessen werd gisteren op het paleis Soestdijk een electrisch kinderfornuis aangeboden, vervaar digd door de knutselclub van een ijzergieterij in Breda. Prinses Marijke ging onmiddellijk zandkoekjes bak ken. De eerste Kersttulpen werden gisteren op de veiling te Beverwijk aangeboden door de fa. Piet Nijssen Zn. uit Santpoort. De tulpen brach ten 20 cent per stuk op. Een railvcger uit Den Haag werd gistermiddag door een kraanwagen aangereden. Hij werd ernstig gewond en overleed in de loop var. de avond. In Zeeland heeft de heer B, v. d. Vrie deze maand reeds verscheide ne honderden grammen aardbeien geplukt. uitvoering gewenst is, hebben B. en W. reeds stappen gedaan tot het houden van die besteding. Tenslotte delen B. en W. mede, dat het niet in het voornemen ligt dc onderhavige woningen aan een der hier ter stede gevestigde woningbouwverenigingen toe te wijzen; vooralsnog zouden zij de exploitatie door de gemente wil len dien geschieden. AANSCHAFFING RIOOLKOLKEN -F AEC ALIëN - AUTO. Bij de Gemeentelijke Reinigings dienst zijn twee rioolkolken-faeca- liënauto's in gebruik, \taarvan één auto regelmatig in bedrijf is ten be hoeve van de Dienst van Gemeente werken voor het reinigen van riolen enz. In verband met de stadsuitbrei ding is het noodzakelijk, dat de eerstgenoemde dienst geregeld over twee rioolkolken-faecalinauto's be schikt, zodat tot aanschaffing van een zodanige auto dient te worden overgegaan. De kosten hiervan wor den geraamd op ten hoogste ƒ37.141, welk bedrag in tien jaren ten laste van de Gemeentelijke Reinigings dienst kan worden afgeschreven. Laatste Berichten SLEEPBOOT GESTOLEN IN NAAR ZEE VERTROKKEN. Vanmorgen in alle vroegte is uit de St. Jobshaven te Rotterdam de sleepboot „Swift" gestolen van de firma C. Swarttows Stuwadoors Maatschappij Toen de kapitein van morgen aan boord wilde gaan, was de boot verdwenen. Intussen heeft de Post Hoek van Holland van Dirk zwagers Scheepsagietttiuur gemeld, dat de „Swift" vanmorgen om zeven uur zee heeft gekozen. Dc rivierpoli tie te Rotterdam verzoekt aan op zee vertoevende schepen naar deze sleep boot te willen uitkijken en van de positie melding te maken. De „Swift"' meet 12 ton, is 18 m. lang en draagt in de schoorsteen, die een groene band vertoont met witte strepen, de letters C. S. S. M. Ver moedelijk is er een lid van de be manning aan boord. Ook een jonge man, die het vorig jaar reeds een poging deed om een sleepboot te ste len, is uit Rotterdam verdwenen, zo dat vermoed wordt dat deze even eens aan boord is. De Finse houtboot „Havnia" van ongeveer 2.000 ton, dat onderweg van Brunsbüttel naar Nederland tijdens storm wegens een breuk in de roer ketting in nood kwam te verkeren ter hoogte van Texel, is vannacht door de sleepboten „Holland I" en „Holland II" van de firma Doeksen in IJmuiden binnengebracht en aan de kanaaloever gemeerd. Het schip maakte bijna 20 graden slagzij. De schade aan de deklast valt mee Men vermoedt, dat 't bootje in dok zal moeten. Internationaal voetbalprogramma K.N.V.B. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft aan de Zwitserse voetbalbond voor gesteld om de landenwedstrijd Ne derlandZwitserland op 15 Maart 1953 te spelen. Het internationaal programma, dat nog een voorlopig karakter draagt, ziet er voor het seizoen 19521953 als volgt uit: 21 September 1952 Kopenhagen: DenemarkenNederland. November 1952 Antwerpen: België Nederland. 15 Maart 1953: NederlandZwitser land. April 1953: NederlandBelgië. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 12 Dec. Kaas. Aan voer 114 partijen. Prijzen: le soort 2.28—2.43, 2e soort 7 2.23—2.27 per kg De handel was matig. HULSTVEILING BOSKOOP Beshulst I 1.401.80, idem II 7090 ct., per kg; Zilverbont 2.50— 2.90, Goudbont 22.40, Blauwspar 1.201.40, Nordman groen 1 1.20, Pernettia 11-20, per bos; gele Beshulst 2.30—2.70, Oranje Beshulst 1.902.10. „LIEFDE EN ZWARTE KUNST". Derde abonnementsvoorstelling. Sinds Maandagavond weten wij, dat er nog echte heksen bestaan, niet van die wilde wijven, die op bezem stelen door het luchtruim zwieren, maar lieftallige heksen, die betove ren kunnen. Want het was de reinste tover kunst van de Haagée Comedie, die gisteren in de serie abonnements voorstellingen het Amerikaanse blij spel „Liefde en Zwarte Kunst" kwa- opvoeren, dat wij een hele avond geamuseerd hebben zitten toekijken naar een spotternij, die eigenlijk niets anders is dan wat „sotternij". Volgens de auteur John van Druten (zijn naam klinkt Hollands genoeg, maar hij schijnt toch Amerikaan te zijn) zijn er ook nu nog beoefenaars beoefenaarsters van de zwarte kunst; zij hebben zelfs een vakver eniging en komen bijeen in gezellige café'tjes. Maar ze mogen niet ver liefd worden, want dan raken zij hun kracht kwijt. Dat was nu juist het geval met de jonge heks (Myra Ward), die de uitgever Henderson (Paul Steenbergen) betoverde en het serieus te pakken kreeg. Even wist de jongeman zich te onttrekken aan dc ban van dc zwarte kunst, maar toen de echte liefde kwam, zat hij er weer tot over zijn oren in. Dank zij het uitstekende spel van heks en behekste raakte de hele zaal in de ban der betovering. Wij heb ben ons met genoegen laten beet nemen door tante Holroyd (Marie Meunier) die eigenlijk niet toveren mocht maar het toch deed en door broer Nicky (Pim Dekkers) die deurtjes liet openspringen en whisky glazen naar zich toe goochelde. En ook door Gerard Hartkamp, die zo smakelijk over dc zwarte kunst bab belde. Een amusant spelletje. Mary Ward kreeg bloemen en voor allen veel applaus.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3