Bakkers achten de toestand onhoudbaar RIJNSTREEK DUINSTREEK WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Maandagavond had in Alkmaar een vergadering plaats van een Comité van Actie uit de bakkers ter verbete ring van de prijs van het volksbrood. Achter dit Comité staan vrijwel alle georganiseerde Noordhollandse bak kers. Aanleiding tot de vorming van dit comité is geweest het feit, dat het bakkersbedrijf niet meer lonend is, zo deelde ons na afloop de voorzitter mede. De bakkers staan aan de rand van het pauperisme. De bereiding van het volksbrood is door de regering verplichtend voorgeschreven. De ver koopprijs er van ligt echter beneden de kostprijs. En wanneer men dan bedenkt, dat er op het platteland streken zijn waar door de bevolking 9095 pet. volksbrood wordt gege ten, dan is de onhoudbaarheid van „Sibajak" bracht 873 passagiers uit Indonesië 613 zonder onderdak en inkomsten Vanmorgen is de „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd van een ex tra rondreis naar Indonesië aan de Lloydkade te Rotterdam terugge keerd. Van de 873 passagiers hebben er 613 geen onderdak en vaak ook geen inkomsten. Daarom heeft de heer M. C. van Lune als contact-amb tenaar van het hoge commissariaat te Djakarta de reis meegemaakt. Reeds onderweg heeft hij administratieve voorzieningen getroffen ten aanzien van de registratie en de huisvesting dezer passagiers. Bijna allen zijn in Indonesië gewortelden, wier plaatsen in het openbare leven zijn ingenomen door Indonesiërs. In Nederland wor den zij ondergebracht in een hon derdtal hotels, verdeeld over het ge hele land. Daar is door de dienst maatschappelijke zorg van het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken on derdak voor hen gevonden. Voor het levensonderhoud wordt van hen, die inkomen genieten, 60 pet. ingehou den tot een maximum van ƒ3 a ƒ4 per dag. De kosten van hen, die zon der inkomsten zijn, worden door het rijk gedragen. De laatsten krijgen dan bovendien nog enig zakgeld. Aan boord heeft men op schuldbekente nis reeds enige Europese kleding kunnen aanschaffen tot een bedrag van 50. De „Sibajak" bracht ook 35 Indo nesische beursstudenten mee, die in ons land komen studeren. Verscheide ne hunner gaan naar de hogere tex tielschool. Raden Goei Ping Djien, die met zijn echtgenote debarkeerde, is theologisch student. Zonne-verschijnselen in Australië Tegenstrijdige verklaringen Vele bewoners van de Australi sche plaats New Norcia beweren, na het beëindigen van een novene voor de vrede buitengewone zonne-ver schijnselen te hebben waargenomen. Onder hen bevinden zich verscheide ne paters en broeders Benedictijnen, alsmede zusters van St. Joseph van het H. Hart en kinderen van de St. Gertrude-school in deze plaats. De eerwaarde heer H. F. Brennan, hoofd redacteur van „The Record", het aartsdiocesane blad van Perth, heeft een aantal personen, die de zonne- verschijnselen beweren te hebben waargenomen, ondervraagd. Hij kreeg echter zoveel van elkaar afwij kende antwoorden, dat hij zijn com mentaar eindigde met de woorden: „Wat er gebeurd is en waarom het is gebeurd, ik weet het niet". Een 65-jaar oude man, John But ler, vertelde aan father Brennan: „Het was net alsof de zon op en neer danste. Het was ook heel licht. Ik zag echter geen verschillende kleu ren". Hij voegde er aan toe. dat hij volkomen nuchter was, daar hij des Zondags nooit dronk. Zuster Immeldine verklaarde: „Ik zag de zon als een donkere bal met een gouden krans. Er was echter geen felle glans te bekennen Zuster Johanna zag de zon als don kergroen. Voordurend schoten er lichtflitsen uit. Een 17-jaar oud schoolmeisje zei: „Ik zag de zon ronddraaien, maar ik zag geen kleuren of stralen". Een ander meisje weer vertelde: „De Zon was goud, dan kreeg zij een ro de tint, dan werd zij lichtblauw, dan donkerblauw, dan weer diepgroen. Zij bewoog zeer snel door het he melruim. Kringen of cirkels zag ik niet". Pater Garbayo O.S.B. legde de vol gende verklaring af: „Dan was de zon donker, dan weer blauw Rond om haar zag ik draaiende cirkels, de zon zelf stond echter stil. Het was een prachtig gezicht". Pater Hieronymus O.S.B. echter zag niets van de verschijnselen op Zondag, wel echter op de daaropvol gende Dinsdag. Hij geeft de meest uitgebreide beschrijving: „De zon was zo helder als ijs en draaide snel om haar eigen as, eerst in de richting van de wijzers van de klok, dan er weer tegenin. Ik zag concentrische cirkels rondom de lichtflitsen, die uit de zon kwamen. De zon zelf had geen kleur, de cirkels echter waren donkerder blauw dan de rest van de hemel". De abt van het klooster van New Norcia, patre Gregory Comez, gaf als commentaar: „Het feit, dat velen het verschijnsel op dezelfde dag za gen en dan vervolgens één persoon op Dinsdag, doet mij veronderstellen, at het geheel natuurlijk kan wor den verldaard. Ik weet echter niet, wat ik er van moet denkeu". de bestaande toestand daarmee dui delijk in het licht gesteld. Voorlopig is een grote protestver gadering belegd van alle Noordhol landse bakkers op Maandag a.s. te 4 uur in de grote zaal van „Het Wa pen van Heemskerk" te Alkmaar. Vrijdag 7 December (precies op tijd n.l. 7 uur 's morgens, op het ogenblik, dat Japan zich aandiende als het land van de „rijzende zon"), landde de eerste Constellation van de K.L.M. op de nieuwe wekelijkse dienst tussen Amsterdam en Tokio. Onder de vele autoriteiten, die op Haneda Airport ter verwelkoming aanwezig waren, waren baron Lewe van Aduard namens de Nederlandse missie voor Japan, vertegenwoordi gers van enige Japanse ministeries, leden van de Nederlandse kolonie en een leger van pers- en foto-mannen, alsmede de heer Max van Haselen, hoofdvertegenwoordiger der K.L.M. voor Japan. De gouverneur van Tokio, mr. Yasui, ontving het gezelschap, dat de eerste vlucht meemaakte 's middags op het stadhuis. Hierbij overhandig de de heer W C. J. Versteegh de brief van de burgemeester van den Haag met een toespraak, die de oude han delsbetrekkingen in herinnering riep. Vervolgens stelde de heer Versteegh de gouverneur in het bezit van een schrijven van dr. Plesman en een stenen locomotief met jenever, een geschenk, dat zeer veel aandacht trok en onder luid gelach werd aanvaard. Op de Kamer van Koophandel werd het gezelschap 's middags ontvan gen. Ook hier heeft de heer Ver steegh op passend wijze het woord gevoerd en de brief van de Kamer 1 van Koophandel te- Amsterdam ter hand gesteld. 's Avonds was er een K.L.M.-re- ceptie waar ruim 500 gasten aanwe zig waren, onder wie de ambassa deur de heer P. E. Teppema, enige ministers, leden van buitenlandse missies, directeuren van zakenhui- zen en fabrieken. De Japanners de den zich te goed aan de uit Holland meegebrachte haring, kaas en dran ken. Zaterdag heeft mevrouw Versteegh onder zeer grote belangstelling in het Hibiya park de jonge eik geplant. De gouverneur van Tokio heeft de boom namens de gemeente onder dankzegging aanvaard. Op de grote ontvangst, gegeven door baron Lewe van Aduard, ter ere van de K.L.M-gasten, waren o.m. aanwezig: prins Takamatsu, de broeder van keizer Hirohito. Prinses Higashi-Kumi, dochter van de keizer, prins en prinses Shimazu, president van het Japanse Roode Kruis. Voorts ministers, vertegen woordiger van buitenlandse missies, buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen en Amerikaanse leger en lucht machtinstanties. Deze ontvangst vormde een der hoogtepunten van het verblijf in Ja pan. De ambassadeur gaf 's avonds een galadiner, waar behalve de heer Teppema, ook de heer Schaepman van het departement van buitenland se zaken te Den Haag en de heer Versteegh het woord voerden. De K.L.M. is goed ontvangen in Tokio. De heer Max van Haselen, ver tegenwoordiger der K.L.M. voor Ja pan, is optimistisch ten aanzien van het vervoer en gelooft, dat er tussen beide landen in vele opzichten zaken gedaan kunnen worden. Bij hel eerste kuchen DAHPO-PASTILLES >- voorkomen erger (Advertentie* ALPHEN AAN DEN RIJN HET WAS GLAD IN DE HOORN Vanmorgen was het glad in De Hoorn. Omstreeks negen uur slipte er bij de Bonte Paal een bestelauto uit Den Haag, die na enige capriolen kantelde en in de bermsloot terecht kwam. De wagen viel op een schouw, die het gewicht niet kon dragen en naar de bodem verhuisde. De Haag se chauffeur en zijn mede-inzitten de, de heer L. J. v. H. uit Leiden liepen geen letsel op. Op dezelfde plaats was even later een tweede ongeval, toen een personenauto, be stuurd door de 22-jarige vertegen woordiger G. C. L. eveneens slipte en daardoor in botsing kwam met de wielrijder J. J. W. uit Alphen a. d. Rijn. Het rijwiel werd volkomen vernield, maar de berijder kwam er met lichte verwondingen af. Begroetingsavond militairen. Nu alle militairen uit Indonesië zijrv te ruggekeerd heeft het gemeentebe stuur een officiële begroetingsavond voor hen belegd in het Nutsgebouw. Deze gelegenheid wilde het gemeen tebestuur tevens aangrijpen, om be halve een dankwoord te richten tot allen, aan een 80 tal hunner uit te reiken het oor ogsherinneringskruis en eretekenen voor orde en vrede met de bijbehorende certificaten. De grote zaal van het Nut was Dinsdagavond geheel gevuld, want ook familieleden, verloofden en ge nodigden waren aanwezig, toen de heer H. J. Jansen, voorz. van het Niwin-comité een welkomstwoord sprak. De heer Jansen wees voorts op hetgeen door de thuisfronten in ma terieel en geestelijk opzicht voor de militairen werd gedaan. Vervolgens vroeg spr. enkele ogenblikken stilte ter nagedachtenis van hen, die niet meer terugkwamen en noemde als plaatsgenoten W. Oudshoorn, J. van Rijswijk, J. Spaan, Wolswijk en E. v. d. Horst (deze laatste sneuvelde in Korea). De burgemeester bracht hierna dank voor hetgeen de jongens voor ons volk in Indonesië hebben ver richt en benadrukte vooral, dat zij ook voor het Indonesiche volk veel hebben gedaan. Eenmaal zal de his torie hierover worden geschreven en dan zal dit zeker niet onvermeld blijven. Tenslotte reikte de burge meester de voormelde herinneringen uit, welke onderscheidingen, zoals hij zeide, volkomen verdiend zijn. Hierop volgde een recht gezellige avond, waaraan medewerking ver leenden Kommer Kleijn, Willem van Capellen en Miep van den Berg met een gevarieerd progr. van schetsjes en conference. De aanwezigen werden getracteerd. In de kosten hebben bijgedragen het gemeentebestuur, St. W. G. en de Nirwin. Tijdens deze avond werd een raad- wedstrijd gehouden. De militairen mochten schatten, hoeveel de Al- phense burgerij voor de jongens in Indië bij elkaar had gebracht. Het bedrag bleek 35.522,69 te zijn. Drie militairen benaderden dit be drag door 35.000 te raden. Onder lien werden sigaretten verloot, die door de heer A. v. Hemessen werden gewonnen. N.R.K.M. In de Dinsdagavond in hotel „Centraal" gehouden ledenver gadering van de pl. afd. der NRKM gaf de voorz. de heer H. v. Deuren, een overzicht van het prachtige re sultaat der door de gezamenlijke middenstanders gehouden 14-daagse St. Nicolaasactie. Dank werd be- tuigd aan het uitvoerend comité, heel bijzonder aan de heer J. v. d. Bosch, die als voorz. de actie in goe de banen heeft weten te leiden. Me degedeeld werd, dat wegens het be danken van de heer C. J. Winning- hoff als secr. in verband met zyn vele werkzaamheden in het belang van de middenstand als lid van het hoofdbestuur der NRKM, de heer P. v. d. Bosch, Havenstraat 12, Tel. 2442 als zodanig fungeren. De heer J. Ponsioen volgt hem op als 2e secr. Bij de alg. middenstandsvereniging leeft de wens om geen medewerking te verlenen door schenking van goe deren etc. aan te houden bazars e.d. Hiertoe werd ook de medewerking Hier echter acht men zulks niet ge- van de kath. middenstand verzocht, wenst. De zekere goodwill, die de middenstand heeft gekweekt door bazars e.d. te ondersteunen meestal geschieden ze toch voor een. liefdadig doel wordt door de voor gestelde maatregel ernstig bedreigd. Ieder kan voor zich een oordeel vel len hoever hij gaan kan. In die geest werd het bestuur gemachtigd de des betreffende bespreking met de zus terorganisatie te vneren. De g.a., kap. E. G. Duyrrï, hield zijn gebruikelijke speech, waarin hij in de geest van de dodenmaand erop wees dat bij de dood slechts van belang kan zijn of wij ons leven geleefd hebben met een zuivere in tentie. ter ere van God. Op grond van de nieuwe statuten en reglement van de NRKM werd een nieuwe voorzittersverkiezing ge houden. waarbij de heer H. v. Deu ren werd herkozen. De nieuwe con tributie werd vastgesteld op 20. pc- jaar De hierin ver disconteerde verhoging van ƒ4.houdt verband met enke'e plannen in portefeuille, ^en ervan houdt in gratis rechtckun- dig advies voor de leden te verstrek ken door mr A. .T M.eiier. Hiertoe werd in princine besloten. Voor de cursus angstvrij spreken in het onenhaar door mevr. Steiiger Asperslagh te geven op Donderdag avond kunnen zich nog gegadigden bij het bestuur aanmelden. Zowel door de heer Winninghoff, die namens zichzelf en namens het hoofdbestuur sprak, als door de 2e voorzitter, de heer C. M. Deeren- berg werd de heer Van Deuren ge lukgewenst met zijn verkiezing tot voorzitter. ALKEMADE Geboren: Maria J. J. d. van P. J. Heemskerk en P. van Ruiten. Anthonia J. d. van M. H. Koolloos en C. van den Broek. Ondertrouwd: J. G. Tuijn en W. M. Termeulen. Overleden- A. M. C. Cozijn 39 j. e. v. H. Penders. C. C. M. Huig- sloot 45 j. e. v F v. d. Meer. A. A. van der G^esc 89 j. e. v J Vink. HAZERSWOUDE (Gr.) Bloedige gebeurtenis in parochie 1 huis. De gisteren in het parochie- huis „St. Joris" gehouden bloed- transfusie is op goede wijze ge- i slaagd. 214 personen stelden zich beschikbaar voor het afstaan van j bloed, waarvan or 194 bloed hebben j afgegeven cn 20 afgekeurd werden, i Slechts drie personen vielen flauw. I Het geheel stond o.l.v. dr. Fontein I Nolthenius en was georganiseerd j door de afd Leiden van het Roode Kruis met medewerking van de plaatselijke E.HBO. KOUDEKERK Raadsvergadering. Op Vrijdag 14 Dec. des n.m. 8.30 uur komt de raad dezer gemeente bijeen met een agenda, waarop o.a.: voorstel bijdra ge aanbieding geschenk aan de Ver, van Ned. Gemeenten; vaststelling verordening tot regeling van een uit kering ineens aan een deel van het gemeente-personeel over 1951; toe kenning van een gratificatie aan personeel der gemeente; benoeming lid Gemeentelijke Dienst voor Maat schappelijke zorg. De aanbeveling N. P. Slegtenhorst, J. E. Goedhart; vaststelling begroting waterleiding bedrijf voor het dienstjaar 1952; vast stelling gemeente-begroting voor het dienstjaar DE KWAKEL Propaganda-avond K.A.B. De K.A.B. gaf een propaganda-avond in de zaal Leenders, waar als spreker optrad Pater Engelbertus met het on derwerp: „Voel je wat voor je mede arbeiders en je eigen gezin, of heb je er maling aan?" Spr. toonde aan, hoe moeilijk het was voor de leek om in die tijd van de pioniers propaganda te maken voor de R.K. Arbeidersver eniging. Hoeveel vrije tijd is er toen gegeven, om de materiële positie te verbeteren. Nu is alles veel gemak kelijker en moet er zelfs gestreefd worden om iedere katholieke arbei der in de K.A.B. te krijgen. In elke afd. moet zich een kernclub vormen, niet alleen van ouderen, maar ook jongeren en dan gezamenlijk propa ganda maken voor een sterke K.A.B. Enkele vragen werden nog door spre ker beantwoord, waarna sluiting volgde door de voorzitter. LEIMUIDEN WAGEN MET BIETEN KANTELDE. Toen de heer A. v. Vliet met zijn tractor, waaraan een aanhangwagen met 4 ton bieten beladen was beves tigd, de hoogte bij Palmot wilde op rijden, begon door de gladheid van de weg, juist toen de hoogte bijna bereikt was, de aanhangwagen en de tractor achteruit te glijden. Het re sultaat was dat de met bieten bela den wagen kantelde en .onder in de berm kwam te liggen. De tractor bleef op de weg staan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor OUDE-WETERING IJsclub Gisteravond vergaderde de IJsclub „Ijsvermaak zij ons doel' in café Joh. Klein. Voorz. P. Verdel verheugde zich over de zeer grote opkomst. 75 Leden waren aanwezig. In het bijzonder verwelkomde hij erevoorzitter De Jong en deelde me de dat de actie voor de werving van nieuwe leden zo'n prachtige resultaat heeft afgeworpen, dat op een enke le uitzondering na thans geheel Oude Wetering lid is. De wnd. secr. C. Groothoff maakte in zijn jaarverslag melding van het 55-.iarig bestaan der vereniging en wekte jong en oud op tot dee^e- ming aan de Merentochten die hij noemde „de zuiverste vorm van ijs- sport." De penn. P. Horsman vermeldde een batig saldo van 244.68. Voorts was al 255,geind van de leden voor het nieuwe seizoen. Totaal in kas 509,68. In de nieuwe kascom- missie werd gekozen C. Baars, A. Hogeboom en P. Hulsebos. In het bestuur werden gekozen A. J. Mollers, J. Turk, P. H. Verdel en N. J. v. d. Krocht. De contributie werd vastgesteld op ƒ2,50 voor ge zinnen met kinderen boven de 15 jaar en 1.50 voor gezinnen met jon gere kinderen. De gratis verloting le verde voor velen een fraaie prijs op. Na de vaststeUing van de wedstrijd kalender bleef men nog gezellig bij een om te klaverjassen. ROELOFARENDSVEEN Vergadering bloembollencultuur In café v. d. Geest kwam Dinsdag avond de afd. Roelofarendsveen e.o. van Bloembollencultuur in vergade ring bijeen. Aan de orde kwam de beschrijvingsbrief voor de algeme ne vergadering. Besloten werd de stem uit te brengen op de aftredende voorzitter jhr. van Nispen tot Pan- nerden. Voor de verkiezing Hoofd bestuursleden zal gestemd worden op A. Priester te Beverwijk en Fr. Roozen te Vogelenzang. Na een uitge breide bespreking ging de vergade ring accoord met de door het hoofd bestuur voorgestelde wijziging der statuten en alg. huishoudelijk regle ment. Het belangrijkste hierin is, dat in de afdeling ieder lid zijn stem op de voorstellen van het hoofdbestuur kan uitbrengen en elk lid één stem zal hebben. Tot afgevaardigden naar de alg. vergadering werden afgevaardigd de heer L. J. v. d. Meer en C. A. v. d. Wereld en als plaatsvervangers de heren Verwey en J. Straathof Cz. De bespreking tentoonstelling Flora III te Heemstede nam geruime tijd in be slag. Voor de kosten zullen twee jaarlijkse bijdragen a 1.50 in een hoofdelijke omslag van de leden ge vergd worden. Een gunstige plaats was voor Roelofarendsveen op deze tentoonstelling verkregen. Voor de benodigde bollen werden reeds diver se toezeggingen gedaan .waarbij ook de verwachting uitgesproken werd, dat door de niet aanwezige leden hierin zal worden bijgedragen. Voorts werd er op aangedrongen om met het beste van het beste uit te komen. Voorz. sprak het vertrouwen uit, dat alle leden hieraan hun medewerking zullen geven. In de rondvraag bepleitte de heer N. Bakker nog weer eens het deel nemen aan de tentoonstellingen van Bloemlust te Lisse, gezien het belang hiervan voor kweker, bloemist en ook voor de bloemenveiling. ROELOFARENDSVEEN I ilmavond bloemencorso. Met verwijzing naar de advertentie in dit blad vestigen we de aandacht op de filmavond betreffende het bloe- m< ncorso Aalsmeer, welke Zaterdag avond 15 Dec. a.s. te 8 uur in het ve.linggebouw gegeven zal worden. Deze avond is georganiseerd door het plaatselijk bloemencorsocomité. TER AAR Nooit Gedacht Uitslagen van de Dam- en Schaakclub „Nooit Gedacht" om het persoonlijke kampioenschap van Ter Aar. Dammen: A. HartveldD. v. d. Starre 02; B. Koeleman-W. Es- veldt 02; Nic. KalshovenJ. D. Costeris afgebr.; J. v, d. StarreW. v. d. Starre 02. veld 10; H. AaftinkA. Koeleman Schaken: Jo de BruinJac. Riet- 01; J. de GrootJ. A. Esveldt 10 H. BosB. Rietveld 10; M. Heyns A. v. d. Vegte 0—1. Gemeentel ad Zevenhoven WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Tot geldlening besloten voor de woningbouw Gisterenmorgen kwam de gemeen teraad van Zevenhoven in spoed eisende openbare zitting bijeen. Na de beëediging van de heer J. van den Broek, heette de voorzitter het nieuwe raadslid welkom. Hij hoopte voorts dat de raad op dezelf de aangename wijze met de heer van den Broek mag samenwerken als dat voorheen plaats vond met het lid L. van der Bijl, die enkele weken ge leden naar Zuid-Afrika is geëmi greerd. Daarna werd met de behan deling der agenda begonnen. De voorzitter zei, dat hij deze vergade ring met genoegen heeft belegd; im mers, na vele tegenslagen te hebben ondervonden op het gebied van de woningbouw, was thans aan de or de een voorstel tot het aangaan van een geldlening ten behoeve van de bouw van een aantal nieuwe wonin gen. Het rentepercentage en de voor waarden voldoen aan de eisen, wel ke door het centrale gezag daaraan worden gesteld, zodat B, en W. voor stelden de lening, groot 50.000, tegen een rente van 4% 'sjaars aan te gaan. Met alg, stemmen werd daar toe besloten. Vervolgens werd na brede discus sie besloten B. en W. te machtigen de nodige stappen te doen om zo spoedig mogelijk en zo voordelig mo gelijk te geraken tot de bouw van een aantal woningen. Uit de bespre kingen kwam wel naar voren dat als plaats van de bouw zich wel het meest leent het z.g. „Kampje van Voshart" in het Zuideinde en dat zeer veel moeilijkheden zullen kunnen worden voorkomen indien tot z g. montagebouw wordt overgegaan. Uiteraard heeft een dergelijke bouw bezwaren, doch besloten werd deze WEINIG VERANDERING. In het Noord-Westen van het land overwegend half bewolkt en droog weer. Temperaturen enkele graden boven het vries punt. Zwakke tot matige Zuid westelijke wind. Elders vooral in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist en lichte vorst, maar in de middag ook enkele verspreide opklaringen en tem peraturen oplopend tot even bo ven het vriespunt. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. 13 Dec.: zon op 8.39 en onder 16.28; maan op 15.54 en onder 9.20 uur. bezwaren eventueel te aanvaarden, omdat de verwachting bestaat, dat de bouw van dergelijke woningen wel zal kunnen doorgaan, terwijl bij de bouwplannen van z.g. traditionele woningen in deze gemeente uit er varing is gebleken, dat de inschrij vingsbedragen zodanig zijn, dat zij van regeringswege onaanvaardbaar zijn. De raad meende dat een derge lijk risico wederom niet mocht wor den genomen. Ten slotte werd besloten om het maximum-bedrag, hetwelk in reke ning-courant mag worden opgeno men bij de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten voor het reste rende tijdvak van 1951 vast te stel len op 60.000. ZOETERWOUDE Op 't kappersconcours te Rdam behaalde de heer H. v. Rhoon jr in de afd. herenvak het benodigde aan tal punten, om uit te komen in de finale van het landskampioenschap. HILLEGOM Voor geteisterd Italië. De collec te in de St. Josephkerk gehouden ter leniging van de noden in Italië heeft 578 opgebracht. Omgekomen in Australië. Bij de familie Rutten is bericht ontvangen, dat hun zoon bij 't zwemmen in Australië is verdronken. LEIDSCHENDAM De heer S. Hörters, de keeper van RKAVV, moest op de motor uitwij ken voor plotseling de straat over stekende kinderen Hij kwam daar bij in botsmg met een wielrijder. Zowel de heer Hörters als de fietser liepen een zware hersenschudding op en zijn naar het ziekenhuis St. Antoniushove overgebracht. Vooral de toestand van de heer Hörters baart zorgen. NOORDWIJKERHOUT K.A.B. hield ontwikkelingsavond. In de zaal van café „De Zwaan" hield de KAB een ontwikkeiings- avond. De spreker van de avond, de heer H. J. Kuiper, oud bestuurder van de Bond, behandelde het onder werp „Afweer en aanval". Spr. wees er op dat het vormingsprogramma van ae KAB zich voornameiijK bezig houdt met het communisme. Een goede katholiek leeft vanzelf anti communistisch. Onze voornaamste taak is, vervolgde spreker, te ijveren voor de doorwerking van onze Chris telijke beginselen waardoor het com munisme overbodig wordt. In de rest van zijn toespraak maakte de heer Ku-per duide ijk, dat de katholieke arbeiders kennis moe ten nemen van de encyclieken. Ze moeten weten, wat ze willen. Ze moeten in zich opnemen de beginse len en idealen van de KAB, dan be hoeven ze het contact met de com munisten niet te schuwen. Na een kleine pauze bracht de heer H. Janssen, één van de leden, die zo bevoorrecht is geweest de KAB-reis naar Rome mede te mogen maken, verslag uit van het verloop van de reis en het verblijf in Rome. Hierna kwam het punt „Mede delingen" aan de orde. De voorz. deelde mede, dat „Herwonnen Le venskracht" enigszins in moeilijkhe den zit, door mutaties in het bestuur en het ontbreken van een voldoend aantal propagandisten. Hij wekte vooral de jongeren in de zaal op enige uren per maand hun kracht a.is propagandist te gaan ontplooien. Bij de rondvraag deelde de geest, adv. mede, dat op Zondag 23 Dec. a.s. in de jongensschool een tentoon stelling zal worden gehouden van pl.m. 700 boeken. Hij beval deze ten toonstelling warm aan. Zij is geopend van 1012 en van 24 uur. De heer Van der Voet vestigde er de aandacht op, dat Vrijdag a.s. de eerste «bntwikkelingsavond voor de landarbeiders in Lisse zal worden gehouden. SASSENHEIM 40 jarig bestaan Mariacongregatie Na de kerkelijke viering met een triduum werd het congregatiefeest gisteravond besloten met een avond in het KSA gebouw. Kapelaan Land man verwelkomde de vele congrega- nisten .Door het zangkoortje o.l.v. Ida Hoogenstraten werden enige spe ciaal gemaakte liederen gezongen. Diverse dansnummertjes o.a. een boerenbruiloft brachten vrolijkheid. Mej. Anny Bebelman declameerde „Lentelied" en „Immaculata" op voortreffelijke wijze. Na de pauze, die muzikaal opgeluisterd werd door Alzando", werd het toneelspel „Oord van genade" gespeeld. Dit stuk waarin de bekering van een af vallige moeder en een mirakeleuse genezing van haar blind dochtertje de hoogtepunten vormden, werd on der ademloze stilte gevolgd. Kape laan Landman dankte aan het slot alle medewerkenden van deze ge slaagde lustrumviering. Bloemschikkunst. De afd. Lei den van de Kon. Ned. Mij. voor TuinboiM>r m p^r^Vnn^e. de Bloe mist-Patroonsvereniging en de Ver eniging van Bloemist-Winkeliers hebben het afgelopen najaar in „Het Bruine Paard" enige cursussen ge geven in „Verzorging van bloemen en planten in huis" waaraan een groot aantal dames deelnam. Dinsdagavond was de sluitings avond en tevens beoordeling van de door de dames-cursisten vervaardig de bloemstukken. De heer Jonker uit Leiden heette de vele aanwezi gen welkom en roemde de ingezon den stukken. Spr. deelde mede, dat de voorz. der pl. afd. van „Bloem bollencultuur" een vaas met narcis sen ter beschikking had gesteld. De \oorz. van de jury, de heer J. H. Smit, prees eveneens het ingezon- tiene en deelde daarna mede dat de eerste prijs behaald was door mevr. B v. LooVisser. Aan de dames Scheffers, v. Zonneveld, Reeuwijk, Teernstra, Otto, IJsselmuiden en Frijlink werd een tweede prijs toe gekend. Zes derde prijzen gingen naar de dames Bergman, Wester beek, de Gruyter, Rijers, Zandber gen en Roos. VOORSCHOTEN Agenda Gemeenteraad. Vrijdag avond a.s. komt de raad van de ge meente Voorschoten in openbare ver gadering bijeen-. B. en W. komen met het voorstel tot vaststelling van de Bedrijfsbegroting en de Gemeentebe groting voor het dienstjaar 1952. Het rapport is klaar. Het in op dracht van het gemeentebestuur door het Economisch-Technologisch Insti tuut voor Zuid-Holland uitgebrachte rapport over de historische en toe komstige ontwikkeling van de ge meente Voorschoten is gereed geko men, aldus een mededeling in het gemeenteblad van Voorschoten. WARMOND Warmondse Fanfare. Onder zeer grote belangstelling gaf de War mondse Fanfare haar eerste winter- uitvoering in Hotel de Stad Rome, waarbij aanwezig waren de be schermheer mr. E. Menten, de ere- voorz. notaris P. H. Romeijn, de heer M. Bolderdijk, oud-directeur en weth. J. Dekker. Na opening hechtte de heer Menten de op het concours te Driebergen behaalde lauweren aan het vaandel Het muzikale pro gramma, dat vervolgens werd afge werkt, viel zeer in de smaak even als het blijspel „De logé", dat na de pauze werd opgevoerd. WASSENAAR IBISSEN ONTSNAPT UIT DIERENTUIN. Drie inwoners van het dierenpark Wassenaar, nl. twee zwarte ibissen en een wit met zwarte ibis, de zgn. heilige ibis uit het Nijlgebied, bleken Dinsdagmorgen te zijn ontsnapt. Ijverig wordt gezocht in de bomen in de omgeving. Iedereen, die inlich tingen kan verstrekken, melde die aan het dierenpark, opdat de vogels zo spoedig mogelijk in hun warme verblijven kunnen worden terugge bracht. Roode Kruis. In Huize Den Deyl werd gisteravond onder voorzitter schap van jhr. W. E. v. d. Does de Bije een ledenvergadering gehouden van het Roode Kruis, afdeling Was senaar. In deze vergadering werd de begroting voor het jaar 1952 vastge steld. Het totaalbedrag aan inkom sten en uitgaven beloopt 9245.De opbrengst van de collecte '52 werd geraamd op 3000.—. Aan contribu ties en donaties hoopt men ƒ4775. te ontvangen. Na een korte bespre king werd de begroting goedgekeurd. Politie door Haagse collega's ver slagen. Dinsdagmiddag werd op het terrein aan de Katwijkseweg een competitie-voetbalwedstrij d gespeeld tussen het Wassenaarse Politie-elftal en HPSV, de Haagse collega's. De wedstrijd eindigde in een 20 zege voor de Hagenaars. Schaakvereniging Wassenaar. Het tiental van de Wass. Schaakver eniging speelde in Den Haag een com petitiewedstrijd tegen VIOS. De Was- ~~„a!,rHprc 7opeviorr4pn ™et 64.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2