De hulpverlening aan Italië Het rapport van de Statenleden De uit de lucht gevallen jongeman Ondanks zonneschijn 60.000 ton suiker minder De geheimzinnige heer St. Donatus Tegen verhuurster 6 mnd. geëist Ex-burgemeister va'selijk van diefstal beschuld gd DINSDAG 11 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het Ned. Roode Kruis bracht ruim een kwart millioen bijeen Het Nederlandse volk heeft in en kele weken tijds reeds meer dan een kwart millioen gulden voor hulp aan de door overstroming geteisterde be volking van de Po-vlakte, Zuid-Italië en Sicilië bijeengebracht. Maandag avond om zes uur was dit bedrag reeds f 270.000.Dit was op de dag waarop vijftig jaar geleden Henri Dunant, de stichter van het Roode Kruis de Nobelprijs voor de vrede ontving. De heer A. van Emden, een der directeuren van het Nederlandse Roode Kruis woonde de bijeenkomst bij van de financiële commissie van de liga van Roode Kruisverenigingen te Genève, waarin de toestand in Ita lië en de mogelijkheden tot hulpver lening werden besproken. Van het in Nederland ingezamelde geld zijn al reeds bij de Nederlandse industrie aangekocht 120.000 blikken melk, 48.000-blikken corned beef en 240.000 repen chocoade, zulks spe ciaal met het oog op het feit, dat de Italiaanse vluchtelingen uit de over stroomde gebieden, tussen de 200.000 en 300.000 in getal, niet kun nen koken en dus zo compact moge lijk toebereid voedsel moeten heb ben. Deze Nederlandse gaven, die omstreeks 150.000.waard is, wordt tezamen met gaven uit vier en twintig andere landen, zoals schoe nen. zeep, kaarsen, sigaretten enz, in zakken verpakt en als Kerstgave aan Italië verstrekt Spoorwegmaatschap pijen van vele landen vervoeren de ze Roode Kruis goederen gratis. In Italië is thans zo veel kleding ontvangen, dat men op het ogenblik over voldoende kleding en onderkle- ding voor de vluchtelingen beschikt. Verwacht wordt, dat het maanden zal duren voordat de vluchtelingen naar hun woonplaatsen en haardste den zullen kunnen terugkeren. Ge zien de verwoestingen zijn op het ogenblik door de Liga van Roode Kruisverenigingen plannen in de maak om te komen tot een groot scheepse actie voor het leveren van zeer eenvoudige noodwoningen. Voor de bouw van deze barakken zal het Nederlandse Roode Kruis namens het Nederlandse volk met een bedrag van minstens f 100.000.deelnemen. Overal in de wereld zijn de mensen voor de Italiaanse hulpbehoevenden in de bres gesprongen. Niet alleen Roode Kruis verenigingen, doch ook regeringen hebben reeds be langrijke bedragen toegezegd of reeds geschonken. Ierland spant in dit opzicht de kroon met de hoo-Pste bijdrage per hoofd van de bevolking. Het Nederlandse Roode Kruis zal een klein bedrag in reserve houden om In de Notre Dame te Parijs heeft pater mr. Beaufort, lid van de Ne derlandse delegatie bij de Uno, de r> "chtige H. Mis opgedragen. Daar bij waren leden der delegatie van drie en veertig landen, die aan de vergadering der Ver. Naties deelne men, tegenwoordig. Ook de Pause lijke Nuntius te Parijs, mgr. Roncalli, bevond zich in de kathedraal. HANDELAAR IN BROMFIETSEN MOET VAKEXAMEN DOEN. Zij die rechtmatig gevestigd zijn als rijwielhandelaar en -hersteller zullen indien zij hun bedrijf voor 5 October 1950 met een gemotoriseerd rijwiel- bedrijf hebben uitgebreid, als regel worden toegelaten tot het afleggen van een eenvoudige proef van be kwaamheid voor het gemotoriseerde rijwielbedrijf. Daarbij zullen zij al leen over het motorische gedeelte worden geëxamineerd. Bij gunstig re sultaat wordt de verklaring van be kwaamheid uitgereikt. Roomboter weer duurder Verbinding ter sprake van Leiden-kustplaatsen In het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Provinciale Staten van Zuid-Holland over de provinciale begrotnng voor 1952 komt een opmerking voor van een der leden betrekking hebbende op de verbindingen van de middel grote steden met de badplaatsen. In 't bijzonder dacht dit lid aan de verbindingen Leiden met de bad plaatsen Katwijk en Noordwijk. Dit zelfde lid meende te weten, dat de N.Z.HT.M. ook zeer veel voor goede wegverbindingen gevoelt en gaarne in plaats van met trams de verbin dingen door bussen wil doen onder houden. Bij het punt „subsidieregeling ver pleging geesteszieken" wezen enige leden op het feit, dat Zuid-Holland procentsgewijs de meeste geestes zieken heeft. Zij vroegen of naar de oorzaken reeds een onderzoek inge steld is. Voorts werd door enige le den, naar aanleiding van de grote toeneming van het aantal verpleeg den in krankzinnigengestichten, ge- vragad of niet op andere wijze in de verpleging kan worden voorzien. Gedacht werd aan gezinsverpleging en verzorgingshuizen. Een lid sprak eT zijn teleurstel ling over uit, dat er nog geen beslis sing is gevallen over de goedkeu ring van het besluit der Staten in zake de tarieven van de tol te War Ten gevolge van de gedaalde bo- terproductie en de grotere vraag in bij eventueel voorkomende vragen het buitenland naar onze roomboter, uit de Italiaanse noodgebieden nog doordat ook in Denemarken meer enigszins de helpende hand te kun- mond- en klauwzeer is gaan optre- nen bieden De gedacht gaat op het den, zijn de voorraden in ons land ogenblik uit naar het zenden van kle'ner geworden. Het resultaat is, een voorraad artikelen van medisch- dat de prijs voor de consument met hygiënische aard. Hoe groot in to-1 ongeveer 12 tot 16 cent per pond is taal de door het buitenland verleen- gestegen, de hulp aan Italië is kan nog niet gezegd worden, omdat men nog niet tot een overzicht is gekomen en de gaven nog dagelijks toestromen. Ge zien echter de grote nood zijn MULO-EXAMENS 1952. Het schriftelijk gedeelte van de Mulo-examens 1952 zal worden ge- bijeengebrachte bijdragen aan geld houden op 13 en 14 Mei, het monde- en aan goederen no^ niet voldoende ling examen van 23 Juni 'tot 26 Juli om de ellende te lenigen. 1952. Klokje was op 22.18 stil I ven staan Ook minder pulp Duitse jongeman, dat een boeren knecht Woensdagmiddag 5 December bij toeval ontdekte in een weiland aan de rand van Amsterdam, blijkt te zijn, dat van de 17-jar. leerling mon teur Gerhard Holschuh uit Aschaf- pulp en 750.000 ton natte pulp wor- 'enburg, een stad 40 km ten Zuid- den verkregen (vj. j. resp. 75.000 ton 30S*en van Frankfort a. d. Main, 'en 900.000 ton). Aan melasse (voor- De jongeman, die in Aschaffen- De weersomstandigheden (regens) nameüijk bestemd voor alcoholberei- burg bij zijn tante inwoonde, was s<ding) zal ca. 9O.9OO ton opgebracht Jagmorgen 3 December zg. nor- worden (v. j. ruim 100.000 ton) en maal naar zijn wenk gegaan. Sedert aan schuimaarde ca. 85.000 ton (v.j. Het stoffelijk overschot van een verborgen, door de koude bevangen was geraakt en toen in de nabijheid van Schiphol het landingsgestel werd uitgeklapt, naar 'beneden was geval len. D:t vermoeden, dat nu wel juist blijkt te zijn, werd nog versterkt door het feit, dat het lichaam als een torpedo zijn oorzaak, dat hoewel de met sui kerbieten bebouwde oppervlakte dit jaar ongeveer even groot was als in 1950, de bietenopbrengst aanzienlijk minder is geweest, nl. ongeveer 2300 a 2400 millioen kg. tegen 3.100 mil lioen kg. vorig jaar. Hoewel het suikergehalte der bie ten 0,3 procent groter was, staat dit in geen verhouding tot de lagere bietenoogst. De uit de bietenoogst te verkrij gen totale productie van witte sui ker wordt geraamd op 300.000 a 310.000 ton( vorig jaar 368.000 ton). Ook de opbrengst aan bijproduc ten blijft ten achter bij die van het vorige jaar. Naar raming zal ca. 70.000 ton gedroogde pulp en suiker- De kenteken-bewijzen van auto's Met alle ten dienste staande mid delen wordt tegen de fraudeleuze ZhSLinL ÏÏEÏÏÜLS '-voer van motorrijtuigen opgetre- bepaalde gevallen gebruikelijk was in deze op een spoedige beslis sing aan te dringen. Indien dit mo gelijk was, zou dit lid het ten zeer ste op prijs stellen. De commissie in wier handen het verslag over 1951 van het wegen plan is gesteld drong aan op een zo spoedig mogelijke uitvoering van de aanleg van het gedeelte Boskoop Alphen a. d. Rijn van weg no. 25, waardoor de in aanbouw zijnde brug over de Rijn bij Gouwsluis de haar toegedachte betekenis zal krijgen en een nog ontbrekende schakel van vier kilometer in de verbinding AmsterdamRotterdam zal zijn aan gebracht. Ged. Staten antwoorden daarop, dat de plannen tot aanleg van dit weggedeelte practisch ge leed zijn. Zodra er gelden beschik baar zijn, kan er mee worden be gonnen. den en nog onlangs is opdracht ge geven tot een uitgebreid bijzonder onderzoek tot opsporing van die voertuigen. Dit deelt minister Lieftinck mede in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. dr. E. P. Ver kerk (A.R.) en hij voegt hieraan toe, dat hij in overleg getreden is met minister Wemmers over de samen voeging van het nationaliteitsbew'ijs en het kentekenbewijs. Nationali- teits'bewijzen dienen om de vrije wederinvoer in Nederland van mo torvoertuigen na een buitenlandse reis mogelijk te maken. Onder het oog wordt nu gezien, welke overgangsmaatregelen men zal moeten treffen ter bescherming van de belangen van de bona fide bezit ters van motorrijtuigen en motor rijwielen. 1CO.OOO ton). Dit laatste wordt een uitstekende kalkmeststof geacht. Moest vorig jaar ca. 100.000 ton ruwe suiker (gelijk staande met ca. 90.000 ton witte suiker) worden ge ïmporteerd, de lagere bietenoogst en de grotere bevo king zouden ditmaal wel een invoer van bijna 200.000 ton ruwe suiker nodig maken, zo meent men. Het voornaamste suiker expor terende land is nog steeds, zoals be kend Cuba. De Java-suikerindustrie heeft zich nog niet gerehabiliteerd. De produc tie daarvan is in hoofdzaak voor bin nenlands gebruik bestemd. dien had men echter niets meer van hem vernomen. Op het lichaam, d-at geheel ongeschonden werd aange troffen in een kuil, werden onder meer een briefje van een wasserij in Aschaffenburg en een dienstregeling van de Pan American World Air ways gevonden. In deze dienstregeling was de ver trektijd van een stratoclipper die avond naar New York onderstreept en op het routekaartje was de route Frankfort-Amsterdam-451asgow-New York overgetrokken. Reeds dadelijk kreeg de politie de indruk, dat de jongeman zich in de ruimte van het landingsgestel had Twee milliard aan kerken verzekerd Het voorname patriciërshuis aan deden. De algemene reserve is tot het Keizersgracht 148 bevat in sierlijke ogenblik opgelopen tot meer dan letters de naam van St. Donatus. drie millioen gulden Tot verleden Vele Amsterdammers menen, dat J jaar was het bestuur geheel in han- dit de naam is van een zakenman, j den van priesters, een of meerde- zoals er duizenden werken in de j ier uit elk van de vijf bisdommen, vele grachthuizen binnen onzeXhans echter is een lekendirecteur, hoofdstad. Maar hier is St. Donatus I namelijk de heer A. J. E Boelen, in ffiemantüny aan „Uleal&uót" g.eied schutspatroon van „De onderlin ge brandverzekering-maatschappij voor R.K. kerken, daarbij behoren de pastoryen, openbare en op zich- zelve staande kapellen, godsdiensti ge gestichten en seminarieën, met de daarbij behorende mobilair". Deze instelling bestaat 1 Januari a.s. hon derd jaar en heeft, deze vierenswaar- dige gebeurtenis gisterochtend inge luid met een plechtige Hoogmis door de president-commissiaris mgr. G. P. J. van den Burg, deken van Amsterdam. „Sint Donatus" is dus een zuiver katholieke instelling, die onder het motto „draagt elkanders lasten" bij na 8000 leden heeft weten te berei ken en een verzekerd bedrag van ruim twee milliard gulden. Dit heeft het bestuur ons verteld in een pers conferentie ten huize van deken v d Burg aan het schilderachtige Be gijnhof. Op de stichtingsdatum was bet verzekerd kapitaal reeds meer dan één en een derde millioen gul- De tien opvarenden van de 499 ton metende Nederlandse kustvaarder „Westkust", die Zondagavond bij Bridlington voor de Engelse kust in moeilijkheden geraakte en zinkende was, zijn gered en in Bridlington aan land gebracht. Een bemanningslid van écn der drie reddingsboten, die het schip in nood te hulp kwamen, is hierbij om het leven gekomen. Twee zee lieden van de „Westkust" zijn gewond; de kapitein zo ernstig, dat hij in het ziekenhuis is opgenomen. De reddingsbrigade helpt de opvarenden van de „Westkust" aan wal. De reddingboot uit Scarborough heeft de bemanning naar Bridlington gebracht. Juwelendief aangehouden De recherche van het politiebureau Overtoom heeft Zaterdagnacht een 27-jarige Amsterdammer van zijn bed gelicht, die er van verdacht wordt in de avond van de 21e November j.l. bij een bankier aan de Oranje Nas- saulaan te Amsterdam te hebben in gebroken. De bewuste avond was er niemand van het gezin thuis en het dienstmeisje, dat juist haar vrije avond had, vond hij haar terugkomst tegen 11 uur het huis in wanorde. De buit bestond uit juwelen en sieraden ter waarde van ongeveer 15.000 gul den. Merkwaardig genoeg werden nofh tafelzilver noch tapijten meege nomen en bleek uit alles dat de da- der(s) het uitsluitend op sieraden hadden gemunt. Via een raam aan de achterzijde van de woning, die gelegen is aan het Vondelpark, had men zich toegang verschaft. De ar restant, die nog geen bekentenis heeft afgelegd, is aldus de politie een bekende van de justitie. de leiding opgenomen. Dat „Sint Donatus" een interessan te geschiedenis heeft, blijkt wel uit het gedenkboek, dat Paul de Waart ter gelegenheid van het eerste eeuw- leest heeft samengesteld en dat is verlucht met tekeningen yan C. B. Teeuwis.. Deken H. Hofman van Amstelland en pastoor J. Burgmeyer van Warmond waren de eigenlijke de aarde was gedrongen en precies lag in de landingsbaan van het vliegtuig. Bovendien was het klokje van de jongeman door de schok op ongeveer 22.18 uur stil blij ven staan en het toestel, dat 's avonds om negen uur uit Frankfort was ver trokken, landde om 22.24 uur op Schiphol. De Amsterdamse politie had Vrij dag via de radio een uitvoerige per- soons- en kledingbeschrijving, als mede opgave van hetgeen op de jon geman was gevonden, gezonden naar de politie in Hamburg en München. Reeds Zondagmorgen ontving men tw«e telegrammen uit München met de personalia van de jongeman. Voor alle zekerhgid is Donderdag jl. nog sectie op hét lijk verricht, doch er werden alleen inwendige kneuzingen geconstateerd en geen sporen van misdrijf werden gevon den. Aangenomen wordt, dat de knaap Maandagavond tijdens de duis ternis kans gezien heeft het vlieg veld te Frankfort te betreden en zich onder het toestel heeft weten te verbergen. Het stoffelijk overschot van de jongeman, wiens ouders in Berlijn wonen, Zal in Amsterdam ter aarde wordlen besteld. Kleine verhoging van ziekenfondspremie Naar „Trouw" verneemt heeft de Sociaal Economische Raad aan de regering advies uitgebracht over de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering voor het volgend jaar. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de S.E.R. voorgesteld de pre mie, die thans 3,6 procent bedraagt, te brengen op 3,8 procent. Van deze premie betalen de werkgevers en werknemers ieder de helft. De re gering heeft nog geen beslissing ge nomen. Gezien de grote tekorten, waar mee het ziekenfondswezen te kam pen heeft, is het zeker niet uitge sloten, dat de regering het advies zal opvolgen. Er is, in verband met deze tekorten, zelfs sprake geweest van een percentage van vier. DODELIJK ONGELUK OP BENOORDENHOUTSEWEG. Gisteravond omstreeks half zeven is op de Benoordenhoutseweg nabij Filmstad te 's Gravenhage een onge luk gebeurd dat aan de 32-jarige mi litaire motorrijder A. W. het leven heeft gekost. Het is, naar de «politie ons mededeelde, gisteravond niet mo gelijk geweest de oorzaak te recon strueren. Er zijn voor zover thans valt na te gaan vermoedelijk bij het ongeluk betrokken twee personen auto's en een tractor met aanhang wagen. De militair, die gelegerd was in de oude Alexanderkazerne en tot de luchtstrijdkrachten behoorde, werd naar het militair hospitaal vervoerd. Daar is hij overleden. Hij was afkom stig uit Hindeloopen. Brand in kazerne Voorraad strozakken in vlam Gisteravond is brand uitgebroken op de droogzolder van een der ge bouwen van de Nieuwe Alexander kazerne aan de Van Alkemadelaan in Den Haag. Na een half uur had de brandweer het vuur, dat in opgesta pelde strozakken woedde, onder de knie. De brand bleef tot de zolder beperkt. Een klein deel van het dak is door het vuur vernield. Om acht uur werd de wacht van de kAzerne gewaarschuwd dat de droogzolder van het gebouw in brand stond. Gisteravond hadden nog en kele manschappen op deze zolder, waar strozakken lagen, gewerkt. Er waren op het ogenblik, dat de brand gesignaleerd werd, weinig soldaten in de kazerne, want het grootste deel was voor een nacht oefening uitgerukt. Degenen, die nog aanwezig waren gingen het vuur on middellijk met handblusapparaten te lijf, doch zij slaagden er niet in de brand meester te worden. Toen de brandweer met twee motorspuiten een ladderwagen en een materiaal wagen arriveerde, sloegen de vlam men uit de zolderramen. Toch had men het vuur, ondanks de sterke wind, na een half uur bedwongen. De nablussingswerkzaamheden na men nog geruime tijd in beslag, om dat het vuur dan hier dan daar in het stro navonkte en door de wind weer werd aangewakkerd. De onder de zolder gelegen slaap vertrekken waar manschappen van het regiment zware luchtdoelartille rie Rhenen waren gelegerd, liepen waterschade op. s-t^ ?t gem^bileerd verhuurd ^egën leg pleegden met priesters uit an dere diocesen. Naast „Sint Donatus" staat de On derlinge verzekering-maatschappij „Protector" eveneens in de hoofdstad gevestigd, die zich evenwel beperkt tot de verzekering van inventarissen, kerksieraden en waardepapieren bin nen kerkelijke gebouwen. HUURWOEKER EN MEINEED De 49-jarige winkelierster J. J. T. eiste bij de kantonrechter in een V. hoorde gisteren voor de Amster- civiele vordering dit te veel betaalde damse rechtbank 6 maanden gevan- terug. De verhuurster verklaarde genistraf tegen zich eisen wegens toen onder ede, dat zij nooit meer het afleggen van een meineed in een dan 65,per maand had geïnd, civiele huurprocedure bij de kanton-1 waarop de huurder een klacht we- rechter. I gens meineed tegen de verhuurster Zij had haar woning aan de Raam-1 indiende. „Geleend geld". Bij de behandeling gisteren, bleek 1'00,per maand, terwijl zij zelf I 37,50 huur betaalde. Maar zij gaf j kwitanties af, waarop vermeld stond, aat verdachte reeds tweemaal wegens xr3t 6,5iT: Pef ontving. misdrijf was veroordeeld. Zij ver- Van Maart 1946 tot Seotember 1948 -klaarde thans dat zij weieens meer had zy in totaal f 1085,te veel 65}hacj ontvangen, maar dat was dan afbetaling van ge!d, dat zij geïnd. De huurder, die deze ho°e huur ten slotte niet meer kon opbrengen, Half jaar'geëist wegens meineed Een 65-jarige ex-ambtenaar het Beheersinstituut, W. de J., te Hilversum, had na de bevrijding van de oud-(burgemeester van zijn woon plaats kleren een radiotoestel in be waring genomen. Nadat de oudbur gemeester zijn straf van vijf jaar had ondergaan, kwam hij bij De J. om zijn radiotoestel. Maar De J. gaf het niet af. Hij had iedereen verteld, dat hij dit radiotoestel van een Ca nadees had gekocht. En omdat hij deze geschiedenis zo vaak herhaalde, ging hij zelf geloven. In Januari jl. haalde de ex-burge meester het radiotoestel weg en De J. deed bij de officier van Justitie aangifte van diefstal van zijn raio toestel .Toen de ex-burgemeester te rechtstond voor de politierechter herhaalde De J. onder ede de ver klaring van de diefstal. handeling voor een nader onder zoek. Gisteren aldus de Tel. stond De J. terecht voor de Amsterdamse rechtbank, verdacht van het doen van van een valse aangifte en het afleg gen van een valse eed in een straf zaak. „Of hij uit wraak tegen de oud burgemeester de aanklacht had in gediend?" vroeg de president. Dit ontkende verdachte, maar het door hemzelf verzonnen verhaal, dat het radiotoestel van een Canadees was gekocht, was hem tot een obses sie geworden. Hij beschouwde het toestel als zijn eigendom en deed de a an'-"lacht „te goeder trouw". TT~* had toch maar weinig ge scheeld of door die goede trouw was onschuldige veroordeeld", merkte de president op. De officier achtte deze meineed in een strafzaak een hoogst ernstig delict, doch meende met het oog op de hoge leeftijd van verdachte te kunnen volstaan met een eis van 6 maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Vonnis: 21 December. de vrouw van de huurder had ge leend. De vrouw van de huurder de man was intussen overleden verklaarde nimmer geld te hebben ge leend van de verhuurster, maar steeds 100,per maand te hebben betaald en dat elke poging om verlaging van huur te krijgen was mislukt, omdat de verhuurster dan antwoordde „dat men maar een andere woning moest zoeken en zij best 120,voor deze woning kon maken". De officier achtte meineed bewe zen. (N. v. d. D.). HOND. DIE VAN KONIJN HOUDT. Tientallen Soestenaren, die met de grootste zorg hun kerstboutjes vetge mest hebben, zijn in de laatste we ken hun konijn op een geheimzinnige wijze kwijtgeraakt. Er is een finale slachting aangericht onder dit kerst gebraad. Vorige week waren er 75 slachtoffers gevallen van een of an der vraatzuchtig dier en de laatste dagen zijn er nog weer zes bijgeko men. De politie heeft verschillende hon den gevangen genomen en hun een braakmiddel toegediend om zo ach ter de dader te komen. Tot nu toe evenwel zonder resul taat. Waarschijnlijk richt een hond deze slachting aan. die als volgt te werk gaat: hij springt zo lang tegen de hokken aan, dat de afsluiting het be geeft. Daarna bijt hij de gehele le vende have dood en probeert"hetzelf de weer op een andere plaats.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6