DUIN STREEK Middenstander en huisvrouw vóór, maar arbeider tegen de koopavond Drie meningen in Leidse K.V.P. DINSDAG 11 DECEMBER 1951 DE LEluSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 EEN HEERLIJKE VERGADERING TEN HEERLIJKE VERGADERING! Nu eens geen onderwerp, dat in de *-J lucht zweeft, hoog boven de belangstelling van het gemiddelde publiek. Geen Sjpreker die zichtbare moeilijkheden heeft om zijn gehoor te interes seren voor hetgeen hij ten beste wil geven. Geen apathische toehoorders, die bij de gelegenheid tot vragen stellen niet verder komen dan een verzoek om de uitnodigingen een dag eerder te verzenden. Een vergadering, die uitste kend bezocht was. Een onderwerp waarvoor iedereen belangstelling heeft, omdat het ligt in de sfeervan het dagelijkse leven. Drie spreker(sters), die met intense belangstelling beluisterd werden. En een debat na afloop waar de stukken van afvlogen. Werkelijk, een heerlijke vergadering! kelpersoneel kwam altijd achteraan, moest zelfs op katholieke feestdagen werken. Hulde aan de kath. midden standers, die thans op katholieke feestdagen hun zaak sluiten! De mogelijkheid tot het instellen van een koopavond is echter een poging de klok terug te zetten. Des ondanks meende spr., dat de winkel bedienden bereid zouden zijn des avonds te werken, wanneer de koop avond werkelijk voordelen zou bren gen. Gezelligheid in de stad? Geslo ten winkels met verlichte etalages brengen voldoende gezelligheid. Bo vendien is de behoefte daaraan niet zo groot, nu de gezelligheid in huis sterk is toegenomen, o.a. door de ra dio. Verhoogde omzetten? Alleen de koopuren worden verschoven; de ontvangsten blijven dezelfde Er kan niet meer gekocht worden dan waar voor men geld heeft. De onkosten van licht en warmte echter worden hoger. De klant is koning, inderdaad. Maar hij moet geen tyran of dicta tor worden. Dit begrijpen ook vele middenstanders, die eveneens tegen een koopavond zijn. De Leidse chris telijke middenstanders hebben zich reeds tegen de koopavond uitgespro ken, evenals de kath. textiel-hande- laren. Grote belangstelling Het was een uitstekend idee van de KVP, afd. Leiden om de kwestie van de nieuwe winkelsluitingswet met de daaraan verbonden mogelijkheid tot het instellen door de gemeenteraad, van een wekelijkse koopavond (tot 10 uur, geen Zaterdagavond), in een openbare vergadering aan de orde te stellen en het onderwerp van drie zijden te laten belichten. De heer St. Menken, voorzitter mocht met recht tevreden zijn over de grote belang stelling, die de Leidse KVP-leden gisteravond in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" toonden. De heer F. C. de Hosson, voorzitter van de Ned. R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem, sprak over „Middenstander en winkelsluiting" en wees op de dienende taak, die de middenstander ten opzichte van zijn klanten heeft. Niet alle branches le nen zich voor een koopavond, maar vooral waar het de koop van grotere stukken betreft, is een koopavond uitermate nuttig, omdat echtgenoten en verloofden sam'en kunnen gaan winkelen, iets waartoe niet iedereen op Zaterdagmiddag, igelegenheid heeft (jeugdleiders, werkende vrou wen, enz.) Wat het winkelpersoneel betrof, was de heer de Hosson van mening, dat de koopavond niet te veel van hen zou vergen. Tussen 6 en 8 uur zou het zeker niet druk zijn en ook daarna zouden de winkels geen zoe mende bijenkorven worden. Spr. vond de koopavond geen tornen aan de met veel moeite en strijd verwor ven sociale voorwaarden van het personeel. Wanneer de zaak een die nende functie heeft ten opzichte van het publiek, heeft de winkelbe diende die taak ook. De middenstander moet er voor zorgen, dat hem niet weer een stuk je zelfstandigheid ontnomen wordt. Daarom zal hij vóór een koopavond zijn, al betekent dit slechts een ver ruiming van de verkoopgelegenheid, niet een vermeerdering van inkom sten. Het beschikbare geld wordt toch wel besteed het gaat hier slechts om dienstbetoon aan de klant ook in deze moeilijke tijd. Arbeider wil geen weg terug. De heer J. A. M, van Oyen, voor zitter van de Leidse K.A.B., sprak over „Werknemer en winkelsluiting" en herinnerde aan de strijd, die de arbeiders gevoerd hebben, ten koste van vele offers, om goede sociale voorwaarden te verkrijgen. Het win- Mevr. J. Manders-Vermeulen, pre sidente van de Kath. Vrouwenbewe ging, afd. Leiden, sprak over „Klant en winkelsluiting" en wilde, ondanks de bezwaren, die aan een koopavond verbonden zijn, toch een lans breken voor de vrouwen, die behoefte heb ben aan een koopavond. Echtgenoten en jonge paartjes vin den in het 's avonds winkelen veel gezelligheid; het wandelen door de drukke straten is op zichzelf reeds een (goedkope en onschuldige) ont spanning. Men zal bovendien minder behoefte hetyben aan bioscopen, straat-slenterijen en stille wegen. Het feit, dat vele kinderen school-verzui- men, omdat moeder boodschappen moet doen, pleit ook voor de koop avond. Bovendien is het niet teveel ge vraagd, wanneer de altijd zwoegen de huisvrouw, die geen werkuren en vrije dag heeft, naar een gezellige koopavond verlangt. Voor hen mag het winkelpersoneel (dus ook de kin deren van deze zwoegende huisvrou wen) wel één enkele avond per week opofferen. Restaurants en eethuizen zijn 's avonds toch ook geopend; daar in moet het personeel toch ook 's avonds werken! Om maar niet te spreken over tram, trein, politie, enz. We vinden het heel gewoon, dat deze mensen 's avonds werken; is het dan DR. M. KEY. f In de ouderdom van 61 jaar is overleden dr. Marius Key, vrouwen arts. De Key werd geboren te Amster dam en kwam in 1929 naar Leiden, waar hij de practijk overnam van dr. Von Winning. Van 22 Maart 1937 tot 11 Augustus 1941 had de heer Key zitting in de gemeenteraad voor de Vrijz. Dem. Partij. Na aangewezen te zijn voor de tijdelijke raad (van 5 Mei 1945 tot 12 Nov. 1945) werd hij gekozen thans voor de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezing in 1949 stel de hij zich niet meer herkiesbaar. In het begin van dit jaar legde hij, om gezondheidsredenen, zijn genees kundige practijk neer. Dr.. Key was een geziene persoon lijkheid, die steeds grote belangstel ling had voor de vraagstukken van de volksgezondheid. Zaalberg ontslaat 22 Leidse spinners De sinds geruime tijd voorgenomen opheffing der spinnerij van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaal berg Zoon te Leiden en de over brenging der machines naar de nieu we fabriek te Vlijmen worden thans werkelijkheid. De directie deelt ons mede, dat het niet mogelijk is de op de Leidse spinnerij werkende arbei ders in Vlijmen te werk te stellen, zodat men genoodzaakt was voorlo pig voor 22 arbeiders ontslag aan te vragen aan het Gewestelijk Arbeids bureau te Leiden. „DE SLEUTESPELERS" BRACHTEN „DE KAT EN DE KANARIE". Voor een zeer groot publiek onder wie burgemeester jhr. F. H. Kin schot en wethouder v. d. Kwaak, bei den met hun echtgenote, speelde de toneelvereniging van de Stedelijke Lichtfabrieken „De Sleutelspelers", Zaterdagavond in de Schouwburg het geheimzinnige spel „De kat en de kanarie". Het was een buitengewoon grieze lige geschiedenis, die zes erfgenamen in het sterfhuis van een 20 jaar ge leden gestorven oom verenigden, om midden in de nacht naar het voorle zen van het testament te luisteren. Met dat luisteren was het overi gens niet afgelopen. Er gebeurden al lerlei wonderlijke dingen, die een hoogtepunt vonden in het plotseling verdwijnen van een advocaat, wiens stoffelijk overschot enkele uren la ter uit een luikje kwam tuimelen. Alle narigheid bleek achteraf te zijn veroorzaakt door een erfgenaam, die teleurgesteld was door het feit, dat zijn oom alle bezittingen aan één persoon had achtergelaten. Eer de schuldige ontmaskerd werd. gebeurde er van alles en mede door de vraag: „Wie zou de dader zijn?" schiep dit stuk een geweldige span ning. „De Sleutelspelers" hebben een zeer goede vertolking gegeven van „De kat en de kanarie". J. C. v. Steen als Harry Blythe, H. Montagne als Charley Wilder en mej. W. Dek ker als het meisje, dat de bezittingen erft, wisten met hun spel de opvoe ring kleur te geven. A. v. Egmond gaf een bijzonder goede vertolking van de eigenaardige sinjeur Paul Jones, terwijl mevr. S. Crama-Lep pers en mej. H. N. E. Janzen als een paar kletserige dames op de ogen blikken van hoogspanning wat op luchting brachten. Mevr. M. Staats-Janzen speelde de rol van de kleurlinge aanvaardbaar, aangezien zij zich niet te buiten ging aan over drijving. Ook de overige medewerkenden le verden hun bijdrage tot het slagen van de avond en het applaus, dat de regisseur, de heer J. Paddenburg, en de medewerkende in ontvangst moch ten nemen, was zeer zeker verdiend. erg, wanneer de winkelbedienden dit één avond in de week doen? Vooral wanneer zij daarmede vele anderen wat meer levensvreugde verschaffen? Romantiek en dramatiek. Begrijpelijk, dat uit deze botsing der meningen een hevige gedachte wisseling voortkwam. Het is ondoen lijk alle aangevoerde motieven pro en contra weer te geven, evenmin als de replieken der sprekers, die zelfs nog een derde beurt kregen om hun standpunt te verdedigen. Er werd druk geschermd met romantiek, ver loofde paartjes, verliefde winkelbe dienden en knusse echtparen. Er werd druk gedramatiseerd met moe- ders-van-tien-kleine-peuters, arbei ders die terug zouden vallen in de oude tijd, grimmige koude en gure sneeuwjachten, die de winkelstraten leeg zouden blazen, enz. Er viel wel eens een scherp woord, gevolgd door een scherp antwoord. Maar bij el kaar was het een pittige gedachten- wisseling, een vinnig steekspel, waarvan iedereen genieten kon. Een heerlijke vergadering! Voorzitter Menken concludeerde aan het einde, dat de koopavond een zeer moeilijk probleem is, door de grote verscheidenheid van zaken, dat slechts per branche geregeld kan worden. Spr. zegde als wethouder toe, dat het gemeentebestuur geen voorstellen aan de Raad zal doen. al vorens alle partijen, ook de groot bedrijven, nauwkeurig gehoord te hebben. Laatste Berichten ZOEK GERAAKT NEDERLANDS SCHIP IN ZAANDAM AANGE KOMEN. Het Nederlandse motorschip „Ad miraal de Ruyter", dat Vrijdag j.l. buiten de Elbe door de loods was verlaten en waarvan sindsdien niets meer was vernomen, is vannacht in de Zaandamse haven gearriveerd. De „Admiraal de Ruyter" van rederij de Ruiter te Scheveningen kwam, geladen met 140 standaard hout, van Pernovike (Finland). Het schip was door de storm opgehouden. Ook had men met motorpech te kampen ge had. Bij normale weersomstandig heden wordt over een dergelijk tra ject circa vijf dagen gevaren; de „De Ruyter" is veertien dagen onderweg geweest. FELLE BRAND TE TILBURG. Gisterenavond heeft te Tilburg in de Richard Wagnerstraat een felle brand gewoed In een fabrieksgebouw aldaar zijn twee bedrijven onderge bracht nl. de limonadefabriek A. Heenihakkers en de katoenhaspelarij H. van Vijfeijke. Door tot nog toe onbekende oor zaak ontstond in het laatstgenoemde bedrijf een hevige brand, tengevolge waarvan het dak vlam vatte en in zeer korte tijd een grote vuurhaard ontstond. Op grote afstand was de vuurzee zichtbaar. 44 brandweerlie den van de Tilburgse brandweer be streden het vuur. Het resultaat was, dat de limonadefabriek grotendeels behouden bleef, doch de katoenhaspe larij brandde geheel uit. Het grootste deel van de machine rieën alsmede de gehele voorraad katoen gingen verloren De gelds waarde van de schade, die door ver zekering wordt gedekt, kon men nog niet vastellen. GESLAAGDE PROEFNEMING De nieuwe bloembollen-centrale, die voor het eerst is toegepast, heeft uitstekend voldaan. Zoals men zich herinnert werden 5 Amerikaanse in specteurs van de plantenziektenkun- aige dienst naar Nederland gezon den, om de bloembollenzendingen voor de V. S. te controleren. Daar door was controle bij aankomst in de Amerikaanse havens onnodig. Dit heeft tot gevolg gehad, dat 1520 man personeel bespaard werd. In het Amerikaanse vakblad „Flo rists Exchange" wordt grote tevrc: denheid uitgesproken over de proef neming, zodat ernstig wordt over wogen hier te lande een permanente post te vestigen. KATWIJK Geboren: Stijntje, d. van P. Kuyt en G. Ouwehand; Abraham, z. van K. v. d. Plas en M. L. Leeb, An- tje L., d. van J. den Hollander en H. v. d. Wiel; Cornells, z. van C. van Beelen en G. W. Boogaards; Klasina, cl van C. A Zuyderduyn en J. v. d. Plas; Willem, z. van M. Stijger en E. Ouwerkerk; Ada, d. van N van Duu- ren en C. v. d. Plas; Willy, d. van J. den Hollander en G. v d. Plas; Pie- tertje C., d. van A. R. v. d. Jagt en L. A. Korpelshoek; Maartje, d. van A. Hoek en A. Kuyt Berendina, d. v. C. Varkevisser en K. Hoek; Geertje, d. van J. N. Ouwehand en J. Dulfer; Arfc-ndina, d. van A. van Leeuwen en C. Korpelshoek; Jacoba, d. van P. Barnhoorn en J. van Duyn; Jannetje, 'an J. van Duyvenbode en C. A. Haasnoot; Willem, z. van W. de Jong en M. Houwaart; Arie, z. van J. van Egmond en A. Verdoes. Ondertrouwd: W van Duyn en C. Remmelzwaal; B. Ouwehand en K. v. d. Plas; A. Knopper en K. Messe- maker; J. Imthorn en M Kuyt C. Hoek en P. v d. Marei; M. v. d. Plas en D. Zwaan; G. v. d. Bent en A. Paap. Getrouwd: K. Kuyt en A. M. Kos ter. Overleden: K. Varkevisser 86 jaar; M. de Korte 64 jaar echtgenote van Ant v. d. Eijkel. LEID SCHEND AM AANBESTEDING VERZILTJNGSGEMAAL Door het Hoogheemraadschap Delfland is een aanbesteding ge houden voor de onderbouw van het te stichten overpompgemaal aan de Sluiskant. Ingekomen waren 41 in schrijvingen waarvan de laagste was de firma van Spunders te Ridder kerk voor de som van 723.000. De gunning van de werkzaamheden zal later plaats hebben. Huldiging burgemeester Banning. Hoewel burgemeester H. Banning niet van plan was ruchtbaarheid te geven aan zijn 25-jarig burgemees terschap op 10 Januari a.s. heeft comité uit de gemeenschap toch ge meend, dat die dag niet onopge merkt mag voorbijgaan. Bedoeld comité stelt zich voor gelden in te zamelen en namens alle ingezetenen een cadeau aan te bieden. Het ere- comité wordt gevormd door de pas toors, dominé's, doktoren en wet houders n.l. ds. A. J. Boss, K. G. J. Copray, H. J. van Delft, P. G. M. Groenewegen, dr. M. W. Hannig, ds. J. van Leusden, dr. S. P. Per- quin, dr. H. C. H. Reijers, pastoor J. Sistermans, dr. J. W. van der Stam, pastoor J. A. M. van der Ven, ds. D. M. Vermet, dr. F. H. M. van Zeeland. Het comité uit de burgerij wordt gevormd door de heren mr. W. Geu- chies, H. P. Greuter, H. J. Mol, W. J. Bleys, J. Boogmans, D. J. Lucas, N. J. W. Olieman en W. van Wijk. De heer J. C. v. d. Bosch aange reden. Toen het gemeenteraadslid de heer J. C. van den Bosch uit de buurtschap zich per fiets op het kruispunt ParkwegRembrandtlaan bevond werd hij aangereden door een auto, bestuurd door D. uit den Haag. De heer v. d. Bosch bekwam een hersenschudding en enige ver wondingen en is in het ziekenhuis St. Antoniushove opgenomen. „Gasuitwisseling". Tussen het gasdistributienet van Leidschendam en Voorburg bestaan twee verbin dingen. Door de ene wordt door Voorburg gas geleverd aan Leid schendam indien hier de druk op het gasnet te gering is om de bewo ners van de Westvlietweg en Park Leeuwenbergh van gas te voorzien. Door de andere verbinding kan Leidschendam gas leveren aan de bewoners van Looierslaan en omge ving. Tot 1 Januari j.l. was de hoeveel heid gas welke over en weer werd geleverd vrijwel gelijk zodat er geen verrekening behoefde plaats te heb ben. Daar sindsdien Voorburg in be langrijke mate meer gas levert dan Leidschendam acht Voorburg het gewenst de verrekening perodiek te doen plaats hebben op basis van kostprijs plus 10 pet. NOORD WIJKERHOUT Bloembollencultuur. Onder voorzitterschap van de heer M, C. J. Braun, vice-voorzitter, vergaderde de Alg. Ver, voor Bloembollencul tuur. Aan de orde kwam de behande ling van de beschrijvingsbrief voor de Alg. vergadering. Voor de verkie zing van een voorz. wegens periodie ke aftreding van Jhr van Nispen tot Pannerden waren geen candidaten- lijsten ingezonden zodat besloten werd de stem uit te brengen op de aftredende voorzitter. Op voorstel van het bestuur, besloot de vergade ring de afgevaardigden naar de Alg. Verg. op te dragen hun stem uit te brengen op de heer A. Priester sr. te Beverwijk en Jac. Roozen te Heem stede bij de verkiezing van twee hoofdbestuursleden. De vergadering ging vervolgens ac- coord met de door het hoofdbestuur voorgestelde statuten-wijziging inza ke het door de afdelingen aannemen van leden. Eveneens besloot de ver gadering krachtig te ondersteunen het voorstel van het hoofdbestuur om het te machtigen bij de volgende vergadering voorstellen in te dienen, tot wijzigipg van de statuten en het Alg. Huishoudelijk Reglement waar door het voortaan mogelijk wordt om over besluiten van algemene aard hoofdelijke stemmingen te doen houden in de vergaderingen der af delingen waarvan de uitslag ter alg. vergadering wordt bekend gemaakt, In de voorgestelde regeling zal tij dens de afd.-vergadering elk lid één stem uitbrengen. Bij de hierna vol gende behandeling van de begroting vond de heer Blaauw, dat het punt uitgaven voor de post scheidsgerecht wel enige toelichting behoeft. De post is vrjj hoog. Deze vraag zal aan de Alg. vergadering worden voorge legd evenals over de posten exploi tatie eigen gebouwen en onvoorzien. Op de vraag van de heer Meeu wenoord om de 5% surplusheffing terug te krijgen, deelde de voorz. mede, dat het overschot van de sur plusheffing in de kas van vakbelan gen verdwijnt. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. werden aangewezen de heren Jonkheer en Braun. Verder deelde de voorz. mede dat het bestuur be slag heeft weten te leggen op een prachtig gelegen gedeelte van het tentoonstellingsterrein Flora Hl nl. bij de hoofdingang. Een terrein waar plm. 15.000 bollen kunnen worden geplant. Het bestuur zal alles rege len. Door het bestuur wordt aange drongen het allerbeste te leveren. Van het tentoonstellingsbestuur is een schrijven ontvangen waarin het adviseert welke tulpen zullen moe ten worden geplant. Nóch het be stuur der afdeling, noch de vergade ring gaat hiermede accoord. Men wil niet alleen met narcissen doch ook met hyacinthen uitkomen. De vraag: Is het gewenst onder de huidige om standigheden het narcissenteeltrecht te handhaven, veroorzaakte veel dis cussie. Men kwam ten slotte tot de conclusie dat het narcissenteeltrecht moet behouden blijven. Besloten werd in de Alg. Verg. ter sprake te brengen het feit, dat nar- cissenbollen zijn ingevoerd die aal- tjesziek waren. DE ZILK Door de wind. Gisterenavond kwam de jas van de wielrijder A. v. E. door de wind tussen de spaken van het voorwiel. De fietser die een behoorlijk J nver de kop en kwam in de bermsloot te recht. Hij liep ver^i.uiisu^ti wonden op en daar hij ook klaagde over in wendige pijnen werd hij op dokters advies naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Zilker IJsvereniging. Deze hield haar jaarvergadering in het parochie, huis. De belangstelling was slechts matig. Na de gebruikelijke agenda punten werd tot stemming overge gaan voor twee bestuursleden. De periodiek aftredende heren A. van Haaster en J. Weijers werden her kozen. OEGSTGEEST AUTO OVER DE KOP. Bij de Drie Witte Palen passeerde de heer H. R. W. uit Hilversum in een Volkswagen een personenauto, die waarschijnlijk door de hevige wind naai' links uitweek, waardoor ook de Volkswagen naar het linker gedeelte van de weg gedwongen werd. Een tegenligger noodzaakte herr plotseling snel naar rechts te gaan waardoor de wagen over de kop sloeg in de grasberm. De echt genote van de bestuurder bekwam hierbij een gebroken rib en een rug- wervelkneuzing, zodat zij naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd. De bestuurder kwam er zonder letsel af en de wagen werd beschadigd. SASSENHEIM RECTOR VESTER SPRAK OP GEZINSAVOND De raad van overleg van de KAB, LTB en St. Olaf had gisteravond een bijeenkomst georganiseerd in het KSA-gebouw. Op deze avond werd door rector Vester gesproken over het onderwerp: „Het gezin een thuis of een kazerne". Spr. merkte allereerst op, dat het gezin geen tehuis doch een thuis moet zyn. Immers in een tehuis en kazerne heeft men heel andere ge woonten dan thuis. De maatschappij wordt tegenwoordig beheerst door de twee meest tegengestelde mach ten n.l. het katholicisme en het com munisme. Het katholieke geloof wordt echter niet genoeg beleefd. Wij eren God met de lippen en niet met het hart. Het communisme is bang voor de Katholieke Kerk om dat er van haar een geheimzinnige rnacht uitgaat. Wij mensen zijn ech ter de grootheid van ons katholiek geloof niet bewust. Hierna ging spr. uitvoerig in op het verschil tussen thuis en tehuis en kazerne. Het gezin is ontaard in een tehuis. Men ontvlucht het ge zin. De kinderen moeten meer en meer gaan inzien, dat ze bij het ge zin horen, dat zij lid zijn van het gezin. De ontaarding heeft verschil lende oorzaken, maar vooral het niet genoeg beleven van ons geloof. Zon der God kan men niet leven, men moet leven met God, terug naar God die de hoeksteen is van de Kerk en het gezin. De heer J. C. Kortekaas dankte lector Vester voor de uitvoerige be handeling van dit onderwerp. Hierna volgden enige zangnum mertjes welke ten gehore werden gebracht door een dameskoortje. Matty Wesseling declameerde enige stukjes. Tot slot vond de opvoering plaats van een lekenspel getiteld „De moeder", waarin verschillende spelers van de beide kath. toneel verenigingen meespeelden. Dit diep zinnig stukje werd besloten met het „Ave Verum" van Mozart. VOORSCHOTEN HERBENOEMING BURGEMEESTER Burgemeester C. J. v. d. Hoeven, die sedert December 1945 de gemeen te Voorschoten heeft bestuurd, is voor de tijd van zes jaren als zoda nig herbenoemd. Gisterochtend is burgemeester v. d. Hoeven opnieuw beëdigd. St. Nicolaasfeest. De viering van het Sint Nicolaasfeest voor de jeugd van S. V. L. V. begint hedenavond om half acht. WARMOND Rcode Kruis-collecte. De in de ze gemeente gehouden collecte voor de slachtoffers van de watersnood in Italië heeft opgebracht 715. Geboren: Elizabeth A., d. van A. van Mastrigt en M. N. van Bommel Theodora Th. M„ d. van Th. C. Kerk vliet en A. M. Verbakei. Gehuwd: B. Zwaan oud 34 jaar en D. T. Oskam oud 25 jaar. WASSENAAR Begrotinqs allerlei Het „voorlopig verslag" en de „Me morie van antwoord", behorende bij de begrotingen voor '52 zijn weer lij vige stukken geworden waarin vele tientallen onderwerpen van allerlei aard ter sprake zijn gekomen. Op een desbetreffende vraag delen IB. en W. mede, dat over het al of niet doorgaan van de bouw van een zwembad niete naders is vernomen. Zoals men weet, weigerden Ged. Sta ten goedkeuring van het raadsbesluit, waarin de nodige gelden beschikbaar werden gesteld voor de bouw van een zwembad. De raad besloot bij de kroon in beroep te gaan. De uit spraak van de kroon moet nu wor den afgewacht. Ook over het aanleggen van een algemgne begraafplaats in Duinrell valt niets nieuws te vertellen. Met de eigenaresse van dit landgoed kon men niet tot overeenstemming ko men, terwijl de Gemeente Den Haag en Gedeputeerde Staten bezwaren hebben ingebracht tegen een even tuele aanleg van een begraafplaats in Duinrell in verband met plannen voor de verbetering van de drink watervoorziening van deze stad en van het Westland. Wat het onderwijs betreft delen B. en W. mede, dat de te verwachten grote toeloop van nieuwe leerlingen in September '52 voldoende zal kun nen worden opgevangen in de be staande hoeveelheid schoolruimte. Een deel van deze grotere toeloop werd reeds per 1 September '51 op gevangen doordat ook in Wassenaar de toelatingsleeftijd met 3 maanden werd vervroegd. De capaciteit van de gezamenlijke Wassenaarse lagere scholen is in de laatste jaren of wordt nog uitgebreid met 25 loka len. De behoefte aan een verenigings gebouw in de gemeente is zoals ieder jaar ook nu weer in het voorlopig verslag tot uitdrukking ge bracht. B. en W. zeggen daarover, dat het Gemeentebestuur niet voorne mens is met initiatieven in deze rich ting te komen. Wel zal alle medewer king worden gegeven aan de uitvoe ring van eventuele plannen van par ticuliere zijde. Over het onderhoud van wegen zeggen B. en W., dat het op de be groting uitgetrokken bedrag van bij na 75.000.zal worden besteed aan de verbetering van de volgende wegen: 1/3 gedeelte van de Witten- burgerweg, een 200-tal meters van de van Calcarlaan, de Schout by Nacht Doormanlaan (bij de tramovergang), de Araweg, de dr. Leydsstraat en de Bloemluststraat tot het Schulpplein. Voor z.g. „oppervlaktebehandeling" komen in aanmerking een deel van de Groot Haesebroekseweg en van het Wassenaarse Slag, de Laan van Koot, de Anemonelaan, de Oostdor- perweg en de Laan van Rhenen van Rhemenshuizen. Geboren: Johannes Hubertus, zn van A. W. Westgeest en C. M. van der Sanden; Johannes Martinus Leo nardos, zn van C, T. Wisse en H. H. Wassenaar; Theodorus Maria, zn van A. C. Duijvestijn en P. M. Goemans; Maria Johanna dr van J. W. Koole en M. J. van Herwerden; Maria dr van W. G. van Leeuwen en W. E. Straijer. Overleden: Maria Catharina Alida Zwinkels, 1 dag; Ali Maria Kleingeld 7 jr;Anna Maria Simons 56 jr, e, v. J. P. Arts. Getrouwd: E. H. W. van Schaar denburg en G. van Eesteren; P. van Dusseldorp en Jkvre E. T. J. M, van Nispen tot Sevenaer; J. Zwetsloot en T. Siersema; J. Kamerbeek en F. H. Langezaal; A. P, van Bers en A. M. Oudshoorn; G. van Altena en M. A. E. van Dijck. Ondertrouwd: H. Stikvoort uit Voorschoten en E. A. Eijsenck; M. W. Vedder uit Apeldoorn en J. van Egmond. ZOETERMEER Geboren: Anke Marina, dr van N. Nieuwenhuijsen en A. Boon; Maria Johanna Theresia, dr van J. A. Vol- lebregt en M. F. Zwetsloot. Ondertrouwd: H. van Hamersvelt 35 jr en M. R. Schans 31 jr; H. W. Schans 31 jr; H. W. Spronk 38 jr cn J. Hoogendam 28 jr. Getrouwd: N. Kuiper 27 jr en A. Verhoef f 24 jr. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Dec. Varkens. Aan voer 276 stuks. Prijzen: zware f 221- 227, lichte 206—218, zouters 185—200, zeugen 190—200. Han del vlug, enkele boven notering. Drie nuchtere kalveren. BODEGRAVEN, 11 Dec Kaas. Aanvoer 105 partijen, prijzen 1ste soort 2.28—2.34, 2e soort 2.24 2.27 extra tot 2.40 per kg. De han del was kalm. ROTTERDAM, 11 Dec. Vee. Aanvoer: 4458 totaal, waarvan 1075 vet-.e koeien, 981 gebruiksvee, 55 vet te kalveren, 182 graskalvercn, 814 nuchtere kalveren, 258 varkens, 573 biggen, 185 paarden, 11 veulens, 273 schapen en lammeren, en 51 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.50 —2.70, 2.25—2.40 en 2.00—2.10; vettes kalveren 2.702.95, 2.45 2.60, 2.202.40 per kg levend ge wicht; graskalveren 340—250—200. nuchtere kalveren 60- 5552; big gen 535045; slachtpaarden 1.95 1.90 en 1.85 per kg levend ge wicht schapen f 12010590; lam meren 1109580; kalf- en melk koeien 1000990770; varekoeien 080—630—570; vaarzen 675—625 —500; pinken 500—450—350. Vette koeien aanvoer groot, handel tame lijk prijzen als gisteren; graskalveren aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijshoudend; nuchtere kalveren aan voer iets kleiner, handel stroef, prij zen als vorige week-; biggen aanvoer even groter, handel slepend, niet geh. prijshoudend; slachtpaarden aanvoer tamelijk, handel kalm en prijzen iets rtijver; schapen en lammeren aanvoer kle ner, handel goed, prijzen onver anderd kalf- en hielkkoeien aanvoer gewoon, handel redelijk, iets oplo pende prijzen; varekoeien aanvoer redelijk, handel kalm, prijzen even hogir; vaarzen en pinken aanvoer iets ruimer, handel stil, en prijzen constant. ROELOFARENDSVEEN, 10 Dec. Bloemen. Beryl 4650 ct, Love liness 29—37 ct, Herco 2551 ct, Ni cholson 2735 ct. Golden Seal 30 36 ct, Am. Aanwinst 5172 ct, Grace Land 4651 ct, Red Rolinda 6571 ct p. bos; Louis Germ 17—26 ct, Sax'Export 1520 ct p. st.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3