S)e £cicbeSoti^cmt Op zoek naar Europees leger Truman overlegde met zijn adviseurs Muiterij op Java Storm over de Philippijnen In Moensan staat een trein Bespreking op Korea weer op gang Straatsburg overeen politiek gezagsorgaan Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 11 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12457 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1»50 ANTI-JOODS? IN een „Nederlands taalboek voor de R.K. lagere school" komt een verhaal voor, getiteld: „Van een Jodenjongetje". Dit verhaal is in de gemeenteraad van Amsterdam ter sprake gebracht en daarna ook in de pers onder handen genomen. Een van de bezwaren, tegen het verhaal in het veld gebracht, was, dat het anti-semietisch zou zijn. „De Tijd" daarentegen vindt het „volstrekt niet anti-semietisch" en neemt het voor de gehele inhoud van het ver haal op. „Nu was er eens een Jodenjonge tje" speelt in vroeger tijd, toen bij de Communie ieder een klein stukje van het ene grote Brood ontving en de kruimels aan de kinderen ter nuttiging werden gegeven. En het verhaal gaat voort: „Nu was er eens een Jodennjonge- tje een katholieke kerk binnengeko men .Hij had ook met de andere klei nen enige kruimels ontvangen en dus het H. Lichaam en Bloed van Christus genuttigd. Toen hij thuis kwam, vertelde hij aan zijn vader, een glasblazer, wat hij gedaan had. Deze was een echte Christenhater. Hij raakte van kwaad heid buiten zichzelf. Zijn kind was bij die vervloekte Christenen te com munie geweest. In blinde woede greep hij zijn zoontje en wierp het in de smeltoven. Hij smeet de deur dicht en ging de straat op, om een beetje tot bedaren te komen." De verontruste moeder zocht over al haar jongen en vond hem in de oven, ongedeerd. Hij vertelde, hoe hij tegen het vuur beschermd was door een schone vrouw, die zich Ma ria noemde. ,De wrede vader werd door de rechter ter dood veroor deeld. Moeder en kind echter wer den katholiek en leefden voortaan als trouwe vereerders van Maria". Hiermee is, kennelijk, het verhaal uitmetuit. „De Tijd" nu letoogt, dat het verhaal niet anti-semietisch is, omdat de figuren (van moeder en zoon), naar welke de sympathie der kinderen veronderst°ld. wordu uit te zullen gaan evenzeer Joden zijn als de afschrikwekkende glasblazer, waarvan niet gezegd wordt dat hij als Jood handelde maa. als een ech te christenhater. De wreedheid van het vertelsel is voor het blad even min een steen des aanstoots. „Hoe veel sprookjes zijn niet bar wreed?" en het besluit: „Weg dan ook met Klein Duimpje, met Sneeuwwitje, met Hans en Grietje. Want wij zien waarachtig niet in, dat wel een fee tussenbeide mag komen, maar niet Maria". Het „Vrije Volk" heeft dit vertel sel uit een vertaalboek voor de R.K. lagere school een „uiterst misselijk lesje" genoemd en wij zijn het, het deels op andere gronden, meer met het „Vrije Volk" eens. De raadgeving, wat ge niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook een an der niet, op dit geval toepassend, vragen we ons af, wat de reacties zouden zijn, als een dergelijk ver haal in een of ander schoolboekje verschenen was onder de titel „Van een Rooms jongetje" Zou men zulk een verhaal over een wrede Roomse vader en over 'n moeder en zoon, die zich bekeerden, „volstrekt niet anti papistisch" blijven noemen? De ver ontwaardiging zou niet van de lucht zijn! Het is, dat nemen we gaarne aan, niet anti-semietisch bedoeld; de schrijver heeft niet willen kwetsen maar stichten, doch is hij daarbij niet zeer onvoorzichting te werk gegaan? Weggedacht iedere vermelding van Jodendom, kunnen we ook deze wij ze van stichten niet bewonderen. Er zijn nog geen beslissingen genomen President Truman, die zijn vacantie te Key West in Florida onverwacht heeft afgebroken om naar Washington terug te vliegen, heeft gisteren op het Witte Huis beraadslaagd met zijn voornaamste politieke en militaire raads lieden. Het verluidt, dat de president heeft besproken welke stappen er thans in Korea genomen moeten worden. Het Witte Huis kondigde na afloop van de conferentie met de stafchefs, welke een uur en een kwartier in be slag nam, aan, dat er geen beleidsbesluiten genomen waren. nistische luchtmacht. Men verwacht Truman heeft de verergerende si tuatie ter wereld in ogenschouw ge nomen, maar geen oplossing gevon den om verbetering te brengen, zo meldt de correspondent van Reuter. In Washington vervliegt de hoop, dat een wapenstilstand op 27 December een eind zal maken aan de Koreaan se oorlog, waarvan men hoe langer hoe meer genoeg krijgt. De situatie in Korea eist antwoord op twee vragen: 1. In welke vorm zal de oorlog na 27 December op gro te schaal worden hervat? en 2. Zul len de beperkingen, die de strijd krachten der Verenigde Naties ten aanzien van operaties en doelen in acht moeten nemen, opgeheven wor den? De Amerikaanse luchtmacht heeft nu al een harde dobber tegen de steeds in omvang nemende commu- OlCaótic-kCediny Een nieuw ontwerp voor de winter- uitrusting voor Amerikaanse solda ten. Het kledingstuk is van zachte, op sponsrubber gelijkende plastiek gefabriceerd en is erop gemaakt om zonder onderkleding gedragen worden. Het pak is waterproof, zodat de manschappen de narigheid van natte kleren in de winterkou spaard zal blijven. Voordat 't pak in het leger gebruikt wordt, zal het eerst uitvoerige testproeven onder gaan. dat als de gevechten hervat worden, er krachtige aandrang op de presi dent uitgeoefend zal worden het bombarderen van de MIG-bases in Mandsjoerije toe te staan. Egypte protesteert bij V.N. Egypte heeft besloten om bij de Verenigde Naties een formeel protest in te dienen tegen de Britse actie bij Suez, waar het Britse garnizoen een weg en een brug heeft aangelegd te gen het verbod van de Egyptische re gering in. Het protest zal worden overhandigd aan alle delegaties afzonderlijk, maar de Egyptische afgevaardigde in Pa rijs, minister Salah-el-din, is niet voornemens te verzoeken het tot een punt van de agenda te maken. Vandaag zal het Egyptische kabinet besluiten, of het inderdaad de diplo matieke betrekkingen met Groot- Brittannië zal verbreken als represail le voor de operatie bij Suez. Gedurende het laatste etmaal is het in het gebied van het Suezkanaal volkomen rustig geweest. Zware gevechten met deserteurs Bij zware gevechten tussen vier compagnieën, vormend bataljon 626 van de Diponegoro-divisie, die over gelopen waren naar de Daroel Islam en regeringsgetrouwe troepen, zijn bij Koedoes en Mocntilan 22 doden onder de opstandelingen gevallen en 12 bij de Apri. Laatstgenoemden tel den 53 gewonden; 69 opstandelingen werden gevangen genomen. Koedoes, Moentilan en Magelang zijn op Midden-Java centra van ex tremistische activiteit van de Daroel Islam in de laatste maanden. De deserties begonnen Zaterdag. De V/ compagnie die in Koedoes de serteerden werden in een vroegere sigarettenfabriek aan de grens van de stad door Indonesische militairen omsingeld. Zaterdagnacht braken de opstandelingen uit en trokken naar het Noorden. Zondag werden ze ech ter door het leger weer bij Majong omsingeld. Na hevige gevechten is een deel der deserteurs ontsnapt en onder de bevolking verdwenen. Een verzetsgroep uit Magelang brak Zon dag uit en trok naar Moentilan waar Maandagochtend hevige gevechten werden geleverd. De bom-postpakketten Te Nienburg is een 25-jarige man gearresteerd bij de jacht op dc da ders van de aanslagen door middel van de verzending van postpakket ten, waarin een helse machine was verborgen. Zijn uiterlijk komt over een met de beschrijving, die van een van de vermoedelijke daders is ge geven. 1 Oost-Duitsland worden twee mannen als verdacht vastgehouden, die zijn gearresteerd bij een poging om illegaal de zonegrens in Oostelij ke richting te overschrijden. De Oostduitse politie heeft van die ar restatie mededeling gedaan aan de federale West-Duitse commissie, die een onderzoek naar de aanslagen in stelt. De Belgische politie heeft aange boden bij de naspeuringen te helpen, er op wijzend, dat zij enige jaren ge leden een soortgelijk geval tot op lossing heeft gebracht. sympathie met gestaakt. Een wervelstorm heeft de Philip pijnen geteisterd. Volgens sommige berichten zijn in de stad Cebu meer dan 100 mensen om het leven geko ot spoo-loos verdwenen. De schade zou 20 millioen pesos be- dU.OUU personen zijn dak loos. Bruggen en wegen zijn door gezwollen rivieren vernield. In de provincie Ilcil-"» hebben volgens de berichten 2 personen het leven ver loren. De schade wordt geschat op een millioe> pesos. Ook de provincie Leyte is getroffen en heeft aanzien lijke schade geleden. Van verliezen aan mensenlevens is daar nog geen melding gemaakt. Wel zijn vijf sche pen vergaan. Vogensl de weerberich- r»e wei velstorm, die zich in en spoorweglieden in Zuid-Westelijke richting beweegt, hebben Maandag uit j vandaag naar het Noord-Westen om- ONDERGRONDSE STAKING. In een mijn te Roibach (Moezejl) zijn 60 mijnwerkers reeds sinds Za terdag onder de grond gebleven. Zij eisen 50 procent loonsverhoging voor Zondagswerk, een Kerstgratificatie van 10.000 fr. en een toelage voor goede prestaties. Ongeveer 15.000 mijnwerkers Lotharingen ïïlqA. ïfJtepmac w-teAvJuj. Aartsbisschop A. Stcpinac, die tot 16 jaar dwangarbeid was veroordeeld, is door Tito in vrijheid gesteld onder voorwaarde dat hij Joego-Slavië niet zal verlaten. Aartsbisschop Stcpinac draagt, op de eerste morgen na zijn ontslag uit de gevangenis, zijn eerste H. Mis op in het dorpskerkje te Krasich. de 60 mijnwerkers buigen en ten Zuid-Westen van Ma nilla voorbij trekken. SCHENDING DER NEUTRALE ZöNE Vandaag hebben de communisten de V. N. ervan beschuldigd, de neutrale zóne van Kaesong, die Panmoendjon omvat, te hebben geschonden. Na een ingesteld onderzoek verklaarde kolonel Kinney van de V. N., dat een ge allieerd vliegtuig inderdaad een aanval op de neutrale zóne heeft uitge voerd. Dinsdagmorgen hebben de communisten ermee ingestemd, afgevaardig den te benoemen voor een tweede sub-commissie, die de kwestie van uit wisseling der krijgsgevangenen zal bespreken. Dit was één der voornaamste struikelblok-ken, waardoor de besprekingen de laatste dagen tot stilstand waren gekomen. Deze sub-commissie was acht dagen geleden door de V. N. voorgesteld. Dinsdagmiddag zal zij voor het eerst bijeenkomen. AMERIKAANSE CONCESSIE. A.F.P. meldt, dat volgens gewoon lijk goed ingelichte kringen generaal Ridgway instructies heeft ontvangen, die het mogelijk zouden maken de besprekingen te Panmoendjon weer op gang te brengen. Na de besprekingen van president Truman van gisteren zou het Ame rikaanse standpunt zijn: 1) De Verenigde Staten zijn bereid te aanvaarden, dat de commissies van toezicht worden samengesteld uit vertegenwoordigers van neutrale landen. 2). In ruil voor deze concessie zou den de Verenigde Staten het recht eisen om de troepen van de V.N., die op het ogenblik in Korea zijn, vol gens het ingebruik zijnde schema van aflossing te vervangen. Voorts schijnt het nu wel zeker, dat als de besprekingen te Pan moendjon niet vóór de vastgestelde datum (27 December) beëindigd zijn, de V.N. niet onmiddellijk een „totaal" offensief zullen beginnen, aldus de ze kringen. In het Dinsdagmorgen door het hoofdkwartier van de V.N. uitge geven communiqué wordt gemeld, dat aan het gehele front in Korea kalmte voortduurt. Maandagavond is in New York be kendgemaakt, dat kardinaal Spell- man, aartsbisschop van New York, de uitnodiging van generaal Van Fleet, commandant van het achtste Amerikaanse leger, heeft agnvaard om de Kerstdagen in Korea door te brengen. De kardinaal is van plan „op drie punten, zo dicht mogelijk bij de frontlijn" op Kerstdag de H. Mis op te dragen. Hij rookt, maar rijdt niet „In Moensan staat een trein. De lo comotief er voor blaast als een wild dier. Er gaan roetzwarte wolken richting Oostelijk front. Al vier maanden lang doet die trein pogin gen om op gang te komen naar het schijnt. Doch slechts één keer is hij een paar meter va^ plaats veranderd omdat de Amerikaanse kapitein Jim Brady een trein een machtig stuk speelgoed vindt. Dat heeft hij nog overgehouden van zijn kinderjaren. De trein in Moensan blijft stilstaan. Evenals de pogingen om een paar ki lometer verder, in die witte circus tent, de vrede in Korea tot stand te brengen. De trein herbergt dertig journalisten uit de geallieerde we reld. Er zijn 10 wagons, waarin deze journalisten slapen, eten, schrijven, telefoneren en radiouitzendingen ver zorgen. Nu en dan gilt de locomtief, alsof zij bang is voor artillerievuur, dat wat verderop is waar te nemen. Dat gillen komt ook alweer door die Jim Brady, die het leuk vindt om aan een ijzeren staaf te trekken, door welke handeling hete stoom huilend een uit laatklep verlaat. Een Amerikaanse majoor loopt in de middaguren over de rand van een perron. Een evenwichtsoefening, die hij enige uren weet vol te houden. Elke dag als de zon schijnt. In deze wereld van tien wagons wordt het nieuws van Korea gemaakt. Het wordt gehaald ruim een half uur rij- dens van hier, in een truck. Elke dag wanneer er conferen ties zijn tussen geallieerden en roden gaan de journalisten in de truck. Je kunt nooit weten. Misschien dat ineens een overeenstemming wordt bereikt. Misschien datdat een collega de historische woorden, de historische gebeurtenis zal missen. DE TSJECHISCHE SPIONNAGE. De sergeant-kok bereidt met een aantal Koreanen het eten en de buf fetjongen is al aan het poetsen, want de nieuwsschijvers zijn hongerig en dorstig. Een thuisgebleven journalist strekt de benen tussen de lakens, en dat op een paar mijl van het front. Wat verder, op die tweede heuvelrij, daar zoeken soldaten naar de gaten in de grond, naar de foxholes. Daarin moeten zij hun slaapplaats vinden. Zij gaan liggen wachten. Wachten op het sein van optrekken, aanvallen of het binnenkomen van artillerie- of mor tiervuur, wachten op de nachtelijke kou van nu reeds 18 graden onder nul, in ieder geval wachtenwach ten wachten". Het pAacei 2U. RtncAald Geboeid en omringd door gendarmes poseert dr. Rinchard bereidwillig voor de fotograaf. De Belgische huisdokter dr. Celestine Rinchard, die na de bevrijding als actief ver zetsman werd geëerd, wordt thans te Brussel berecht in „het proces van In de Tsjechische spionnage-affaire de eeuw". Hij wordt er onder meer tegen mr. D. E. Krantz is nog geen r Van beschuldigd verpleegster Aline dagvaarding uitgebracht. Lebrun valselijk van samenzwering De met het onderzoek belaste offi- met de vijand te hebben beticht, cier van Justitie, mr. W. H. Verbeek, heeft namelijk naar bepaalde punten nog een gerechtelijk vooronderzoek ingesteld. De rechter commissaris, die deze zaak behandelt is mr. L. J. van Ge- lein Vitringa die ook het slotonder- zoek in de zaak-Schalienberg heeft geleid. Als verdediger van mr. Kranz treedt op mr. Th. Bakker uit Den Haag. Ten behoeve van Europees leger De politieke commissie van de Raad van Europa te Straatsburg heeft een ontwerp-resolutie geformuleerd over de instelling van een politiek gezags orgaan ten behoeve van een Europees leger. De commissie stelt voor, dat dit boven-nationale gezag een beperkte bevoegdheid zal ontvangen op het terrein van defensie en buitenlandse zaken. De mogelijkheid staat voor hen, die geen deel van hun souvereiniteit willen afstaan, open om de positie in te nemen van geassocieerden. De resolutie draagt het blijk van hot streven om de Brits-Scandinavische oppostic zoveel mogelijk tegemoet te komen. waarvoor ze ter dood werd veroor deeld. Hij blijkt in de oorlog, ter wijl hij voor de ondergrondse werkte „goede" Belgen aan de Duitsers te hebben verraden. Ook wordt hij verdacht van verscheidene moorden en pogingen tot moord. Nog acht per sonen zijn bij deze zaak betrokken en verschijnen eveneens voor het Brussels Gerechtsof, waar „het pro ces van de eeuw", zoals de Belgen het noemen, reeds enige weken gaande is. Een besluit van de Raadgevende Vergadering is urgent, daar de mi nisters van de Raad van het Atlan tisch Pact op 2 Februari a.s. te Lissa bon bijeen zullen komen om beslui ten te nemen. De Raadgevende Vergadering heeft Zaterdag zonder tegenstemmen maar met 23 onthoudingen een amende ment aangenomen, waarin van de re geringen geëist wordt ouders toe stemming te geven hun kinderen te laten opvoeden „in overeenstemming met hun eigen godsdienstige en phi- lospohische overtuiging." De Raadgevende Vergadering ver wierp een tekst, die het comité van miinsters had ingediend en drong aan op handhaving van de originele tekst, zoals deze een jaar geleden is goedgekeurd. In de tekst der ministers was spra ke van een „rekening houden met" de gevoelens der ouders, de Raad sprak zich uit voor een „respecteren van deze gevoelen". Nog niet rijp? Het rapport over de gespecialiseer de gezagsorganen is Zaterdag in de Raadgevende Vergadering een droe vig lot te beurt gevallen. Er is nog al enige critiek op dit rapport uitge bracht, o.a. door onze landgenoot, de heer Rip. De grote grief was, dat men hier te gedetailleerde rechtsregels wilde geven voor een materie, die daarvoor niet rijp is. Het stuk werd verdedigd door on ze landgenote, mej. Klompé, die door de leden van de commissie, waarvan zij rapporteur was, in de steek werd gelaten. Dat was niet erg sportief. Ook de voorzitter, de heer Spaak, Adenauer over het Europese leger De Westduitse kanselier Adenauer zal in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straats burg, dat de houding van Engeland tegenover het plan-Schuman en het Europese leger, zoals weergegeven op de jongste conferentie van ministers van buitenlandse zaken te Washing ton, een aanmoediging van grote waarde was. Het feit, dat Engeland op het ogenblik niet bereid was zich bij dergelijke bewegingen aan te slui ten, was geen reden voor de conti nentale landen zulks ook niet te doen. West-Duitsland voerde een actieve en concrete Europese politiek. Het had nooit gedeeltelijke oplossingen van vraagstukken inzake de Europese eenheid afgewezen, omdat zij onvol maakt of schijnbaar onlogisch waren. In dezelfde geest als West-Duitsland het toegevoegde lidmaatschap van de Raad van Europa en deelneming aan het plan-Schuman had aanvaard, zou het thans de verdedigingsgemeen schap steunen. Het scheppen van een Europees parlement zou onvermijdelijk zijn voor beslissingen over het gebruik van het leger en over de geldmidde len voor de defensie. „De tijd is kort. Het volk vraagt met ongeduld van ons, dat wij tot concrete resultaten komen. Wij moe ten ons afvragen, of wij werkelijk alles hebben gedaan wat wij konden. Morgen kan het te laat zijn". Na deze uitspraak van de kanse lier applaudiseerde de gehele Assem- blée. viel uit zijn rol door in plaats van onpartijdig de debatten te leiden, met mej. Klompé te gaan debatteren over de merites van het ontwerp. Het rapport ontving ten slotte een zachte dood. Het werd teruggewe zen naar de commissie. Maar de wij ze waarop dit op zichzelf juiste re sultaat bereikt werd was weinig fraai. Over/eg over de vormfng\ 1 van het Europees leger, Dc zes ministers van dc landen van „Klein Europa" trachten in Straats burg de bezwaren, die de vorming van het Europese leger nog in de weg staan, uit dc weg te ruimen. Onze kaart geeft dc centrale positie weer, die dit blok in Europa kan in nemen. In het verband van het At lantisch Pact gezien, zal het te vor men Europese leger samen werken met de sterke strijdmachten van Scandinavië en Engeland. De Duitse schulden Blijkens een mededeling van het Engelse ministerie van financiën hebben Engeland, Frankrijk en Ame rika zich bereid verklaard hun schuldvordering op West-Duitsland wegens sedert de oorlog verleende economische hulp te verminderen, mits er een bevredigende en billij ke regeling van de vooroorlogse schulden van Duitsland tot stand komt. Dit resultaat is bereikt in een con ferentie van de vertegenwoordigers dezer landen met vertegenwoordi gers van de bondsregering. Naar werd medegedeeld is hiermede de weg geopend voor het welslagen van de conferentie te Londen over de regeling van Duitslands vooroorlogse en naoorlogse schulden die 25 Ja nuari a.s. zal beginnen, en waaraan alle crediteuren zullen deelnemen. Kaïïeftie... Hoe arm zijn zij, die geen geduld hebben! Welke wonde heelde ooit anders dan geleidelijk? Shakespeare.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1