Ongevallen op de Rijksstraatweg Hongarije bereidt zwemsters en zwemmers voor Brandkast verdween op sokken MAANDAG 10 DECEMBER 1951 OE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Kerstfeest bij de Koningin Koningin Juliana en prins Bern- hard zullen op Zaterdag 22 December in het paleis op de Dam te Amster dam tezamen met hun personeel het Kerstfeest vieren. De leden van het personeel van de paleizen uit het hele land mogen echtgenoten en twee kin deren, of hun verloofden meebren gen. Het gezelschap zal uit een klei ne duizend mensen bestaan. PROF. BEEL BIJ KONINGIN. De nieuwbenoemde minister van Binnenlandse Zaken. prof. dr. L. J. M. Beel, is Zaterdag voor H. M. de Koningin beëdigd.De portefeuille van binnenlandse zaken zal morgen aan prof. Beel worden overgedragen, waarna deze onmiddellijk zijn ambts werk zal aanvangen. Wie stortte uit het vliegtuig? Het lijk van de jongeman, die uit een vliegtuig omlaag stortte en in een weiland bij Amstelveen terecht kwam, is geïdentificeerd. De jonge man is afkomstig uit West-Duitsland. Zijn naam werd nog niet bekend ge maakt. Hij heeft vanuit Frankfort de reis verborgen in het landingsgestel van het vliegtuig meegemaakt. Ingevolge beschikking van de mi nister van Onderwijs, zullen de di ploma's moderne bedrijfsadministra tie, in de jaren 1946 t/m 1951 afgegeven, gelijk worden geste d met het staatspractijkdiploma voor be drijfsadministratie. Ten bewijze daar van zullen de diploma's worden voorzien van een verklaring, gete kend door de voorzitter der examen commissie voor het staatspractijk diploma voor bedrijfsadministratie. Zij, die in het bezit zijn van een diploma moderne bedrijfsadministra tie, zullen t.z.t. bericht ontvangen, dat zij dit diploma kunnen inzen den, teneinde de genoemde verkla ring daarop aan te brengen. Het aantal faillissementen in ons land heeft in November jl. in vergelij king met de voorafgaande maand enige daling ondergaan. Uitgespro ken werden nl. 173 faillissementen, tegen 187 in October en 155 in No vember 1950. In de eerste 11 maan den van dit jaar werden in totaal 1785 faillissementen uitgesproken te gen 1576 in dezelfde periode van 1950. Volgens een opgave van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Han del bedroeg het aantal faillissemen ten in de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam) 25 (v. m. 28, v j. 18), Amsterdam 25 (29, 26) Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rotter dam) 19 (20, 15), Den Haag 14 (14, 13, Rotterdam 10 (8, 9), Utrecht 11, (15, 15), Gelderland 21 (8, 13), Noord-Brabant 16 (24, 17), Limbprg 11 (7, 6), Zeeland 2 (9, 5), Friesland 2 (7, 3), Groningen 11 (8, 3), Drente 1 (nihil, 3) en Overijsel 5 (10, 9). DIEF OP DE LADDER. Toen de broer van de filiaalhouder van de Coöperatiewinkel te Oranje woud bij Heerenveen Zaterdagnacht de slaap niet kon vatten, stapte hij uit bed en keek naar buiten. Hij zag een man op een ladder aan het werk om het slaapkamerraam te forceren. Hij snelde naar beneden en gooi de de ladder om. Met een salto be landde de adspirant-dief op de keien, maar hij stond direct weer op. Als een pijl uit een boog verdween hij in de duisternis. Grotere veiligheid stuit af op kosten UIT DE OLYMPISCHE HOEK In een gesprek met enkele leden van de Hongaarse zwemploeg, welke aan de internationale wedstrijden te Luik deelnam, heeft een redacteur van het A N.P. een aantal interessante feiten vernomen, voornamelijk betrekking hebbende op de voorbereiding van de Hongaarse zwemsters, zwemmers en polospelers voor de Olympische Spelen te Helsinki. Onze correspondent te Wassenaar schrijft: B. en W. hebben in hun Memorie van Antwoord bij de Gemeentebe grotingen '52 een overzicht opgeno men van een aantal verkeersonge vallen op de Rijksstraatweg. minuut 03 sec. Met handhaving van enkele geroutineerde krachten ho pen wij via deze training, waarbij nog twee maal per week een uur licha melijke oefeningen wordt gegeven, een snelle en geharde ploeg op te bouwen. Wij verwachten veel van onze poloploeg en het liefst zouden wij het zevental toetsen in een wed strijd tegen Nederland, dat, naar men ons vertelde in 1950 in Wenen sterk moet hebben gespeeld. Etn dergelijk contact met Neder land zou door de Hongaarse zwem- bond zeer op prijs worden gesteld en zouden wij een uitnodiging van de Nederlandse zwembond krijgen, dan zouden wij geen ogenblik aarzelen deze aan te nemen. Nederland kan dan later naar Boedapest komen maar ook in omgekeerde volgorde zouden onze landen elkaar kunnen ontmoetenaldus de chef d'equipe der Magyaren en terwijl de donkere forse Sva Novak en haar tengere .blonde studiegenote Judith Ternes elkaar geestdriftig toeknikten, voeg de hij er aan toe: „met aanvulling van een aantal zwemnummers zouden wij er een volledige landen wedstrijd van kunnen maken". Eva Novak was zo enthousiast voor dit voorstel, dat zij niet eerder aan het verzoek van haar leider om voor de wedstrijden nog wat od de kamer te gaan rusten wilde voldoen alvo rens de heer Molnar de belofte had gedaan het plan aan het sportminis- terie te Boedapest voor te leggen. „Al zijn mijn tijden na de wedstrij den te Moskou van enkele maanden geleden omhoog gegaan, ik zou toch wel eens in een serie tegen Lies Bon nier en die nieuwe kampioene Rika Bruir.willen starten. Eva Szekely kan zich dan op de butterfly met Nel Gerritsen meten." Het A.N.P. heeft het denkbeeld van d'e heer Molnar om een landenwed- strijd waterpolo en zwemmen tussen Nederland en Hongarije te organise ren. voorgelegd aan de voorzitter van de K.N.Z.B., de heer Jan de Vries. De zwembond-president verklaarde dat hij veel voor een dergelijk denk beeld voelde, mochten de Hongaarse zwemsters met de heer Molnar nog naar Rotterdam komen, dan was de heer de Vries van plan in de Maas stad een eerste bespreking met de Hongaarse official over dit plan te hebben. Een beletsel om een derge lijke wedstrijd in Nederland te orga niseren is het financiële probleem. Maar als wij allemaal de schouders hieronder zetten zouden de gelden, voor de komst van een grote Hon gaarse ploeg nodig, misschien wel ter beschikking komen. BILJARTEN. KEES DE RUYTER IN TIJDNOOD. Donderdag 13 December vangt te St. Etienne, dat op ruim 100 km. van Lyon ligt, het Europees kampioen schap vrij spel aan, waaraan Kees de Ruyter, die titelhouder is, zal deelnemen. Van de heer Avé, de be kende Franse biljartorganisator, is bericht ontvangen, dat niet minder dan 11 spelers zullen deelnemen, te weten de Belgen Van Hassel en Ga briels, de Spanjaarden Domingo en Garcia, de Zwitser Nussberger, de Oostenrijker Reicher, de Portugees Alhindo, twee Fransen, Galmiche en Dufetelle en 1 Duitser, wiens naam niet bekend is. Door het groot aantal spelers zal het tournooi tot en met Dinsdag 18 December duren en als er barrage zou moeten komen, be staat de mogelijkheid, dat ook nog Woensdag 19 December er aan wordt vastgeknoopt. Nu begint het Neder lands kampioenschap 47/2 Donder dag 20 December te Amsterdam. In dien het tournooi Dinsdag is afge lopen kan De Ruyter Donderdag avond te Amsterdam zijn, na in een stuk te hebben doorgereisd. Dat dit niet bevorderlijk zal zijn voor de vorm (na een zwaar tournooi id- dellijk beginnen met een karr. oen schap in een geheel ander speel- genre) is begrijpelijk. De kans be staat, dat De Ruyter Woensdag 19 December van Lyon naar Amster dam per vliegtuig komt en in dat geval zouden de moeilijkheden, waar in De Ruyter zich thans bevindt, kunnen worden opgelost. In de periode van 1 Januari tot en met 26 November jl. vonden op dc Rijksstraatweg in Waasenaar in totaal 226 verkeersongevallen plaats, waar van 6 met dodelijke afloop, 69 met lichamelijk letsel en 151 met mate riële schade. Uit de statistiek, die van deze ongevallen door de Verkeerspo litie is bijgehouden blijkt, dat deze aanrijdingen in hoofdzaak verband houden met het karakter van de Rijksstraatweg en met de grote in tensiteit van het verkeer. Het groot ste aantal ongevallen n.l. 52 deed zich voor tussen het Viaduct en de Kerkeboslaan en 32 bij het Viaduct. De verkeerssituatie op het wegvak Den DeylViaduct is het gevaarlijkst door het drukke kruisende verkeer Op dit wegvak komen 17 zijwegen uit die alle bronnen zijn van ver keersonveiligheid. De Rijksstraatweg ter hoogte van het Kerkehout wordt dagelijks onge veer 7000 maal overgestoken. Reeds geruime tijd geleden is met Rijkswaterstaat volledige overeen stemming bereikt over de plannen, om bij het Kerkehout een voetgan gerstunnel onder de Rijksstraatweg door aan te leggen. De aanleg van deze tunnel zal echter gepaard moe ten gaan het het omleggen van de uitmonding van het Kerkehout op de Rijksstraatweg. De Minister van Fi nanciën heeft bezwaren gemaakt te gen het uitvoeren van dit plan in ver band met de monetaire en budgetai- re moeilijkheden. Door de Rijkswater staat is toen voorgesteld, voorlopig alleen de tunnel aan te leggen en de omlegging van de uitmonding tot la tere datum uit te stellen. B. en W. hebben op dit voorstel geantwoord, dat de uitvoering van het tunnelplan zonder gelijktijdige verlegging van de uitmonding niet mogelijk is en aan Rijkswaterstaat verzocht, dit onder de aandacht van de Minister van Fi nanciën te brengen. Een antwoord op dit laatste schrijven is nog niet ont vangen. Men moet stoppen en voorrang geven aan het verkeer op de andere weg. Streeft allen naar minder ongevallenl Verbond voor Veilig Verkeer Dr. EUWE KRIJGT HET DRUK. Naar wij vernemen zal dr M. Euwe deelnemen aan een tournooi. dat van 26 December tot en met 31 Decem ber a.s. te Göteborg (Zweden) wordt gehouden. Dr. Euwe is de enige bui tenlandse deelnemer, hij komt te staan in een tournooi tegenover 7 spelers van de stad Göteborg. Na Göteborg komt het hoogoven- tournooi te Beverwijk aan de beurt, waarin dr. Euwe als tegenstanders krijgt van Scheltinga, Kramer, Do- mer en Bouwmeester en verder de Zuidslaviërs Matanovic en Kostitisch, de Belg O'Kelly de Galway en de Westduitser Rellstab, Verder is de mogelijkheid groot, dat dr Euwe van 26 Januari tot 2 Fe bruari uitkomt in een tournooi, dat ter nagedachtenis van dr Erwin Voellmy te Bazel wordt gehouden. Behalve dr Euwe komen als buiten landers uit prof. Vidmar en een Duit se meester. Voor Zwitserland spelen dr M. Christoffel, dr P. Leepin, dr H. Schudel, P. Müller I en P. Mül- ler II. Omstreeks half April, in de Paas- vacantie, wordt het tournooi gespeeld om het kampioenschap van Neder land, waarin dr Euwe zijn titel moet verdedigen. Voorts heeft dr Euwe een invitatie gekregen om deel te nemen aan een zeer sterk bezet tournooi te Havan na (Cuba), waaraan o.a. Najdorf, Reshevsky, Fine, Steiner, Yanovsky, Eliskases en nog enige andere beken de meesters zijn uitgenodigd. Het ziet er evenwel naar uit, dat dr Euwe zich niet voor dat tournooi, dat in Maart 1952 wordt gespeeld, zal kun nen vrijmaken. Tenslotte staat in Augustus het Fide-landentournooi op het program ma, dat te Helsinki van 6 Augustus af wordt gespeeld en enkele weken duurt. Dr. Euwe hoopt aan dit tour nooi te kunnen deelnemen zodat de ploeg, welke Nederland zal verte genwoordigen, zeer sterk zal kunnen worden samengesteld. Auto tegen een lichtmast Vier jongens sprongen eruit Zaterdagavond hebben vier jongens een auto gestolen in Amsterdam. Zij gingen er mee een ritje ma ken en kwamen na verloop van tijd weer in de stad terug. Inmiddels had de eigenaar de diefstal bemerkt, aangifte gedaan bij het bureau Spaarndammerstraat en daarna was hij met een rechercheur van dit bu reau op zoek naar de gestolen auto gegaan. De jongens passeerden de eigenaar en de rechercheur, toen zij weer in de stad terugkwamen en ga ven vol gas, toen dc beide mannen hen probeerden aan te houden. Dc rechercheur trok zij ravolver en loste enkele waarschuwingsschoten om de vluchtenden te doen stoppen. Inderdaad stopten de jongens, spron- Ëen de auto uit en namen de benen. ie rechercheur wist een van hen ech ter te grijpen. De auto was inmiddels onbeheerd achtergebleven op een hellende weg. Daar de jongens in hun vlucht had den vergeten de handrem aan te trek ken, reed de auto weg en kwam na een botsing met een lichtmast tot stilstand. Lichtmast en auto werden zwaar beschadigd. Later op de avond zijn nog twee jongens aangehouden. De vierde is voortvluchtig, maar zijn naam en adres zijn de politie bekend. Kudde schapen uitaemoord Door een hond Zoals wij reeds de vorige week be richtten, loopt er vermoedelijk in de Duivendrechtse polder onder Amster dam een hond los, die het op schapen gemunt heeft. Een dag of tien gele den vond een eigenaar van een kud de schapen zeven van zijn dieren doodgebeten in het weiland. De poli tie heeft de hele week 's nachts in de polder gepatrouilleerd, maar desal niettemin beet de rover verscheide ne malen nog een flink aantal scha pen dood. In de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. niet minder dan acht, terwijl er zes zo ernstig werden ver wond, dat zij moesten worden afge maakt. Van de kudde, die een week of twee geleden nog uit een kleine 40 schapen bestond, leefde er giste ren nog slechts een. Het is nog niet gelukt de hond, die deze wandaden op zijn geweten heeft, te vangen. De schade is een kleine 4000 gulden. NEDERLANDS MOTORSCHIP VERMIST. Scheveningcn-radio heeft alle schepen verzocht uit te zien naar het Nederlandse motorschip „Admiraal dc Ruyter". Het schip heeft 6 De cember om 17.30 G.M.T. het licht schip Tlbe 1 verlaten op weg naar Zaandam. Daarna is het schip niet meer gesignaleerd. AANKOMST AMERIKAANSE TROEPEN IN DUITSLAND. De laatste groep van 1.900 man van de 28ste Amerikaanse infanteriedivi- sei is Zaterdag met het Amerikaanse troepentransportschip „General Bal- lou" in Bremerhaven aangekomen. Thans is de gehele divisie in Duits land en is tevens de Amerikaanse troepenconcentratie in Duitsland, zo als voorzien in de huidige plannen voltooid. Jlaite GOLF BUITENLAND. In Engeland is Zondag in het graafschap Yorkshire de eerste sneeuw gevallen. In de Schotse Hoog landen ligt de sneeuw "hoog. Op grond van de wet tot agra rische hervorming heben dezer da gen in Zuid-Oost-Italië 1286 boe rengezinnen de beschikking gekregen over enige hectaren land per gezin, die onttrokken zijn aan groot grond bezit. Bij een ongeluk in de Easting- ton-mijn bij Durham zijn Zaterdag 49 mijnwerkers gewond, van wie zes ernstig. Zoals bekend eiste een ont ploffing in dezelfde myn in Mei jl. 83 doden. Bij Modena (Italië) zyn acht personen ernstig gewond door het instorten van een huis. ^yj/feisjeshandel Geautoriseerde vertaling Nadruk verboden 7) Je bent een verstandig meisjei en ik benijd die goede Mclanie, die zo'n juweel van een huisgenote krijgt Een meisje zoals jy zou juist iets voor mij zijn, Herta. Maar daar zullen we nu maar over zwijgen. Vertel eens iets uit je leven. Herta kromp ineen. Moest dat pijn lijke verleden nu weer in het volle daglicht getrokken worden? Doch ze beet de tanden. Het moest dan maar. Wat voor zin had het, om over het leed, dat achter haar lag te zwijgen? Geen enkele. Vroeg of laat zouden de mensen er toch achter komen, en dan was het des te erger. Dan werd ze zeker met scheve ogen aangekeken hoewel ze toch geheel onschuldig was. Neen het was beter de waarheid te zeggen, dan hoefde zij althans nimrr/er de ogen neer te slaan en kon ze de mensen fier in het gezicht zien. En zo vertelde Herta zonder iets 25 MISSIONARISSEN VERTROK KEN PER K.L.M. Zaterdagmorgen zijn met de „Edam", een chartervliegtuig van de K.L.M., 25 Nederlandse en buiten landse missionarissen vertrokken naar de missies van Midden-Afrika. Onder hen bevonden zich tien mis siezusters afkomstig uit Nederland, Ierland en Canada. Deze speciale vlucht was georganiseerd door het Nederlandse reisbureau voor missio narissen, Raptim, waarvan de direc teur mr. J. M. van Wessum, de reis meemaakt. Kerkenbouw in Eindhoven In Eindhoven heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel heeft ge steld binnen tien jaar een bedrag van anderhalf millioen gulden bijeen te brengen voor de bouw van nieuwe kerken, welke als gevolg van de snelle groei der stad noodzakelijk zijn. Dit bedrag van anderhalf millioen is uiteraard bij lange na niet toe reikend om de bouw van zes nieuwe kerken, waarop voorshands gerekend moet worden, te financieren. Doch het comité hoopt hiermee de bouw pastoors toch voldoende armsiag te kunnen geven om een begin met de uitvoering van hun opdracht te ma ken. Het comité rekent er op ten minste duizend personen en instel lingen in Eindhoven bereid te vinden ineens of in tien jaren tijds ieder een 'bedrag van duizend gulden voor het gestelde doel te willen opbren gen. Het resterend bedrag hoopt men te verkrijgen uit bydragen van de brede massa. Op deze wijze ver trouwt men de kerkenbouw als vroeger weer tot een gemeenschaps taak te maken. KERSTPAKKETTEN VOOR DE WEGENWACHT. Een comité, spontaan gevormd uit automobilisten, stelt zich ten doel ook dit jaar, evenals in 1950, met Kerstmis alle Wegenwachten het zijn er thans 105 te verrassen met een Kerstpakket. Men is van oordeel, dat zeer vele automobilisten het op prijs zullen stellen hun vrienden van de weg, die in weer en wind steeds met een glimlach gereed staan om de pech vogels en dit zijn er vele duizen den per week uit erkentelijkheid een kleine attentie te bewijzen. Men kan dit doen door een kleine bijdrage te storten op gironummer 36140, Twentsche Bank Gouda, t.n.v. Comité „Onze Gele Rijders" óf door een gift in natura te zenden aan dit actiecomité, Fluwelensingel 35 te Gouda. Zaterdagnacht hebben inbrekers in het gebouw van de Coöp. Vereniging „De Landbouw" te Terwolde gemeen te Voorst dc brandkast weggehaald. De brandkast bevatte tienduizend gulden. De inbrekers hadden de deu ren van pakhuis en kantoor geopend en de driehonderd kilogram zware brandkast weggerold over zakken, die zij voor dat doel hadden uitgespreid. Daarna hebben zij de kast in een auto geladen en zijn ermee wegge reden. In het kantoor lieten zij een chaos achter. Alle bureaux waren METAALBEWERKERSBOND „St. ELOY". De R.K. Metaalbewerkersbond „St, Eloy" heeft in Utrecht zijn Bonds raad gehouden. Op deze vergadering sprak de voorzitter, de heer J G. van den Brink een rede uit, waarin hij o.a. zeide, dat wanneer de werkge vers in de metaalindustrie niet vrij willig wilden medewerken aan de verwezenlijking van de P.B O. en de goedwillenden onder hen zich op sleeptouw laten nemen door hun collega's, die hun tijd vér ten achter zijn, de oprichting van bedrijfsorga nen onder dwang zal moeten ge schieden. „We hopen aldus spr. ..dat de werkgevers bereid zullen blijken om met ons om de tafel te gaan zitten voor overleg omtrent de oprichting van bedrijfslichamen volgens de P. B.O. Anders zouden we langs wette lijke weg moeten zien te verkrijgen, wat we door overleg niet kunnen be reiken. Het zullen dan niet de arbei ders, maar de werkgevers zelf zijn, die de deur openzetten voor „ver- ambtelij king" en socialisatie van het bedrijfsleven. te verbloemen wat haar allemaal voor verschrikkelijks overkomen was De gravin luisterde met de grootste aandacht. Nee. maar, het lyktwel een ro man. Het leven is niet al te zacht met je omgegaan, Herta. Nu, mis schien maakt de toekomst weer goed wat het verleden bedorven heeft. La ten we het tenmirrte hopen. Een leven in schoonheid en glans zou ten- stotte nog niet zo kwaad zijn, vind je niet? Zeker niet, mevrouw, maar ik heb intussen heel. heel veel geleerd. Schoonheid en glans zijn toch niet het meest begerenswaardige nee, innerlijk geluk en vrede alleen kun nen de mensen voldoening geven. Gravin Merzenstein glimlachte spottend. Dat klinkt erg poëtisch en ik zal het wel niet ver mis hebben, wanneer ik je ronduit zeg, dat je verliefd bent op een man die je geen weelderig leven in de grote stand kan aanbieden. Heb ik gelijk of niet? Herta voelde, dat een gloeiend rood haar wangen bedekte, het was, of haar keel opeens werd toegesnoerd Geen woord kon ze meer uitbrengen en ze was bly. dat er op dat moment een beer in de coupé kwam. die de dames met een beleefde ebuiging groette. Naar een landenontmoeUng met Nederland? Het was de leider van het team, de heer Molnar, secretaris van de Hon gaarse zwembond, die het een en an. oer omtrent de training vertelde en waarbij Eva Novak, de wereldre cordhoudster op de 200 m. schoolslag en de vrije slagzwemster Judith fe mes beiden medisch studente en uit stekend op de hoogte met de Engelse en Duitse taal, als charmante en be reidwillige tolken fungeerden. Over de voorbereidingen van de nationale zwemploeg, welke sedert enkele we ken cffic.eel zijn ingezet, vertelde de heer Molnar, dat dank zij de geluk kige omstandigheid, dat vrijwel alle canaidaten voor de olympische ploeg in Boedapest of in de directe omge ving van de hoofdstad wonen, elke middag, behalve Zondags, gezamen lijk wordt getraind in het zwembad op Sint Marguerite, een eilandje in d" donau welk bad het eigendom is van Bela Rajki, de trainer van de Hongaarse zwembond Elke middag konvn daar gegadigden voor een plaats ir de nationale equipe bijeen en dan wordt hard en serieus ge oefend. Rajki. wiens training weten - sehappe rk is gefundeerd en die voor ieder ian zijn pupillen een schema vuor de leefwijze (training, voedsel, slaap «.n ontspanning) heeft opge steld, df kt de zaken straf aan en voor de kleedkamers kunnen worden op gezocht, heeft iedere zwammer en zwemster, die de eer geniet onder zijn leu ing te oefenen, er tientallen banon stijlzwemmen en talrijke sprints, starts en keerpunten opzitten Dat ctze training zeer veel van de deelneir.trs vergt, bleek uit de woor den van Eva Novak en Judith Ternes, die vertelden, dat zij de grootste moeite hadden het zwemmen op de meest economische wijze met de stu die te combineren. „Wij stellen ons, zo ging de Hon gaarse bonds-secretaris verder, voort durend op de hoogte met hetgeen in het buitenland gebeurt en zodoende heboen wij gezien, dat het kweken van enkele topmensen niet de juiste manier is om een sterk zwemland te worden en te blijven. Ik geloof te kunnen zeggen, dat Nederland ons de weg heeft gewezen naar een verbre ding van de basis. Ook buiten Boeda pest wordt nu hard gewerkt met het resultaat, dat wij thans bijvoorbeeld op de 200 m. schoolslag over een tien tal meisjes beschikken, die regelma tig rond de 3 minuten zwemmen. De meest belovende krachten uit de provincie blijven onder leiding van de clubtrainers tot straks, waarschijn lijk in de loop van April allen bij eenkomen in een trainingskamp, waar de ploeg nader wordt geselec teerd. De leden van de ploeg, die uiteindelijk voor uitzending wordt aangewezen, blijven in het kamp tot de tijd gekomen is om naar de Finse hoofdstad te reizen, Vanzelfsprekend leidt Bela Rajki ook in dit kamp de technische voorbereidingen." „Wil dat zeggen, dat de meisjes en jongens, die Hongarije te Helsinki vertegenwoordigen, van April tot be gin Augustus niet aan studie of werkzaamheden behoeven te den ken?" „Inderdaad, zoals u weet wordt de sport in Hongarije van regeringswege gesteund en gestimuleerd, zodat het weinig moeite kostte, de nodige faci liteiten te verkrijgen, was het ant woord van de heer Molnar, die het gesprek vervolgens op de voorberei ding der Hongaarse polospelers bracht. Ook het watei'polo-zevental zal in het voorjaar met een aantal re serves aan het trainingskamp deel nemen. De ontwikkeling van het spel heeft ons ook de noodzaak doen in zien dat jonge spelers dienen te wor den ingeschakeld. Zo wordt sedert een kleine maand drie maal per week te Boedapest een centrale polotrai ning gehouden, eveneens geleid door Bela Rapki en waaraan wordt deelge nomen door een groep jeugdige snelle spelers, wel niet zulke bavvirtuozen als de vroegere cracks als Nementh en Brandy, doch een voor een goed voor een honder meter onder de 1 de gravin Herta aan. „Ach, wat ben je nerveus. We stap pen in ieder geval even uit". En met korte, stevige stapjes ging ze voor, sprong vlug en lenig van de treeplank en haalde verlicht adem, toen ze op het perron stond. „Heerlijk is dat, nu voel je tenmin ste weer, dat je je benen nog bewe gen kimt. Vlug, Herta, om je een ple zier te doen zullen we ons wat haas ten, hoewel je daarstraks, toen die aardige jongeman je in Reut naar de trein bracht, helemaal niet zo angst vallig en nerveus deed. Toen had je tijd genoeg en pas op het laatste ogenblik sprong je in de trein. Zeg, vertel me eens, wie was eigenlijk die aardige mijnheer, die blijkbaar zo gezellig kon praten?" Herta voelde, dat ze weer begon te blozen, en dat bracht haar in de war. „Dat was mijnheer Wessler, de zoon van de dame, die bij mij in de trein zat", zeide ze tenslotte met stok kende stem. „Een oude kennis?" „Integendeel, een nieuwe". „Vandaag pas leren kennen?" „Ja, mevrouw". Herta dacht: Zou ze gemerkt heb ben, dat Robert me sympathiek is? Wat is het toch ellendig, als de men sen zo diep in je hart kunnen kij ken! In gedachten verdiept merkte ze niet, dat de graving haar met scherpe, doordringende blikken opnam. „Voor zover ik uit je verhaal kan opmaken, Herta, heb je eigenlijk he lemaal geen kennissen of bloedver wanten, die zich om je bekommeren, wel?" „Ja mevrouw, zo is het". „Zo, zo!" Een klank van tevredenheid lag er in deze woorden. Nu stonden ze voor de kiosk, waar boeken en kaarten uitgestald lagen. „Wil je mijnheer Wessler niet een kaart sturen, Herta?" vroeg de gravin een beetje spottend, „hij zag er echt naar uit, om heel blij te zyn met een groet van je". Was het haar bedoeling om het jonge meisje meer en meer in de war te brengen, zodat ze niet meer lette op het vertrek van de trein? Pas toen er een schril gefluit weer klonk en de stationschef het sein tot vertrekken gaf, kwam Herta weer tot bezinning. Doch nu stond ze hele maal als aan de grond genageld, want de wielen rolden reeds over de blan ke rails en langzaam gleed de trein onder de overkapping uit. tWordt vervolgd). Herta dankte zonder haar ogen op te slaan en ook de gravin beant woordde de groet. De nieuw aange komene ging in een hoekje, bij de deur zitten, doch zijn aanwezigheid stoorde het gesprek en Herta was blij dat het niet meer werd hervat. De gravin wilde geen persoonlijke dingen in het bijzijn van vreemden bespreken en zo spraken ze geruime tijd over koetjes en kalfjes. Tenslotte zwegen ze en de gravin haalde een notitieboekje te voor schijn. om enkele aantekeningen te maken. Herta lette er niet op; de bonte verscheidenheid van gebeurte nissen der laatste uren had haar hel derheid van geest ontnomen: ze zat in doffe gelatenheid voor uit te sta ren. Plotseling werden de remmen van de trein aangezet, de wielen piepten en krijsten, draaiden langzamer en stonden tenslotte stil. Waar zijn we nu vroeg de gravin, terwijl ze haar hoofd uit het venster stak. Soben, riep juist de conducteur. Hallo, conducteur, hoelang stopt de trein hier? Vijf minuten. Gravin Merzenstein trok haar hoofd weer naarbinnen. Herta, ik houd het niet langer uit, als ik niet even een beetje be weging kan nemen. Kom, we stap pen uit en schrijven een paar kaar- te". Neem je tasje mee, ik zal het mijne ook bij me houden. De andere bagage zal hier bij mijnheer wel vei lig zijn? De vraag werd tot de vreemde heer gericht, die snel opsprong en met een keurige buiging antwoord de: „Zeker mevrouw." De gravin wendde zich weer tot Herta Zie je, dat heb ik er nu van. nu ik niet al mijn bagaee als ijlgoed wilde verzenden, maar een deel bij me hield. De vreemde heer maakte een afwe rend gebaar. Maar mevrouw, het is toch een kleine moeite voor mij, om even op die paar koffers te letten, tot de da mes terugkeren. „Heel aardig van u, dank u zeer". De gravin gaf hem een hand en Herta zag niet, dat zy hem tevens het stukje papier in de hand drukte, waarop ze enkele minuten geleden haar aantekeningen gemaakt had. „Mevrouw, we zullen ons moeten haasten, twee minuten zijn al voor bij, en als we nog langer wachten ben ik bang, dat we hier in de cou pé moeten blijven, omdat we anders de trein zullen missen". Met een boosaardig glimlachje keek

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2